Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

η αδερφη μου ειχε ινομυωμα (δεν ξερω θεση )αλλα θα ενοχλουσε την συλληψη η θα δημιουργουσε αποβολες. εκανε θεραπεια με φαρμακα κ καπως μικρυνε.εμεινε ευκολα εγκυος ΑΛΛΑ...το ινομυομα σε συνδιασμο με την γυμναστικη(που πολυ κακως της ειχε επιτρεψει ο γιατρος της)την οδηγησαν με συσπασεις κ διαστολη 3 4μιση μηνων! εμεινε στο νοσοκομειο 17 ημερες(φαντασου οτι περνουσαν να την δουν ως ιατρικο περιεργο γιατι το ινομυωμα ηταν ΟΡΑΤΟ σε μεγεθος πορτοκαλιου σαν εξοκωμα στην κοιλια της,ειναι κ αδυνατη φυσικα κ φαινοταν πολυ!!!!!)στο τσακ γλιτωσε την περιδεση, κ μετα στο κρεβατι ως 15 ημερες πριν την ΠΗΤ. αποτελεσμα γεννησε με 1μιση σπρωξιμο στην κυριολεξια αφου το μωρο ειχε εμπεδωθει απο πολυ νωρις!

η αλλη μου αδερφη λογω αμελειας!!!!!!!!! δεν εκανε προγεννητικο. εμεινε εγκυος ευκολα, κ σε προχωρημενο μηνα βλεπουν το ινομυωμα.μια χαρα εγκυμοσυνη εκυος τους τελευταιους 2 μηνες που ελεγε οτι ενιωθε σαν να εχει καταπιει το μωρο......αφου δεν ειχε παρει θεση επειδη το εμποδιζε το ινομυωμα!γεννησε με καισαρικη.κ μετα απο τρια χρονια ξανα. κ ο δυο τους γεννησαν με 13 ημερες διαφορα! σκεψου με την μανα μου τι τραβηξαμε!

τωρα εχω τρια ανηψακια σουπερπαλσματακα. α μετα την γεννα δεν το αφιρεσαν απλα εξαφανιστηκε!!!!!!!!!!! ευχομαι να σου πανε ολα καλα.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεινα έγκυος με ινομύωμα 2,5 εκατοστών στο πρόσθιο αριστερό τμήμα της μήτρας. Οι γιατροί που πήγαινα πριν έλεγαν όλοι πως θα δυσκολευτώ να μείνω έγκυος και μια μάλιστα μου πρότεινε να μου το βγάλει με 1500 ευρώ πριν 2 χρόνια στο Διαβαλκανικό στη Θεσσαλονίκη. Πήρα κι άλλες γνώμες και μου είπαν να μην κάνω τίποτα. Μένω λοιπόν έγκυος, τυχαία και χωρίς "προσπάθεια". Ο μεγαλύτερος φόβος μου ήταν το ινομύωμα, διάβαζα πολλά και είχα φρικάρει. Τελικά η εγκυμοσύνη πήγε τέλεια, το ινομύωμα δεν εμπόδισε πουθενά, μεγάλωσε και έφτασε 4,5χ4,5 εκατοστά (το είδαμε στον υπέρηχο μια εβδομάδα μετά τη γέννα). Τέσσερις μήνες μετά, όταν έκανα το τεστ Παπ το ξαναείδαμε και είχε συρρικνωθεί στα 2,5χ2 εκατοστά.

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι πως δεν είναι κάτι τρομερό, και ανάλογα με το σχήμα και τη θέση τους είναι σχετικο το αν ενοχλούν ή όχι πιθανή εκυμοσύνη. Και μακριά από αντισυλληπτικά, γιατί τα ινομυώματα τρέφονται με ορμόνες και μεγαλώνουν.

Φιλάκια;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μητέρα μου είχε οινομύωμα και έκανε εμένα και την αδερφή μου, μαζί με το οινομύωμα! Το έχει ακόμα. Εκείνες τις εποχές δεν στέλναν για χειρουργείο με το παραμικρό... Απλά το παρακολουθούσε, αλλά δεν της δημιούργησε κανένα πρόβλημα και στις 2 εγκυμοσύνες.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε κοριτσια, ευχαριστω για τη βοηθεια σας! Αφου τοσες κοπελες τα καταφεραν εχοντας αυτα τα διαολακια, γιατι οχι και εμεις οι υπολοιπες!!!!

Μακαρι, να γινει και με εμας το ιδιο!! Καταλαβαινω οτι η προσπαθεια καποιων γιατρων ειναι να τρελλανουν την ψυχολογια μας, μπας και τα "τσεπωσουν" απο την καθεμια μας.

Ποσο αδικο και απανθρωπο ειναι να εκμεταλλευονται τη λαχταρα καθε κοπελας να γινει μανουλα!! Μιλαμε για χοντρο εμποριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ego thelo na sou doso polu kouragio me tin periptosi mou..ego emeina egguos ekeino ton mina pou mou eixan brei polupoda stin mitra..ton opoio eixa aferesei idi 3 fores sto parelthon!!!giati nomiza oti enoxlouse... kai malista skeftomoun pali gia usteroskopisi!!alla telika otan emeina egguos kai piga gia ton proto uperixo o polupodas os dia mageias eixe exafanistei!!!!den upirxe tipota!!H mallon tin thesi tou pire ena embruo!!!Den xerw bebaia an to inomioma einai pio sobaro apo ton polupoda to mono pou xerw oti an thelei o theos ola ginontai!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@λικη μου, οχι μονο εναν γιατρο επισκευτηκα αλλα "πεντε". Ο καθενας βεβαια το δικο του παραμυθι!!

Αυτο που καταλαβα απο ολο το ψαξιμο τοσο καιρο ειναι οτι τελικα θα πρεπει να γινομαστε εμεις γιατροι του εαυτου μας, να ακουμε τις γνωμες των γιατρων και να βγαζουμε την τελικη αποφαση μονες μας, παντα με το φοβο αν καναμε καλα!!!

Εσενα σε ποια θεση βρισκονται και τι μεγεθος εχουν τα ινομοιωματα?

 

Τι να πω...Εγώ όταν τα ανακάλυψε ο γιατρός μου είχα λίγο αγχωθει γιατί θεώρησα στη αρχή ότι θα πρέπει να κάνω επέμβαση χειρουργείο κτλ.Μου είπε επίσης ότι στην ηλικία που είμαι συνήθως μεγαλώνουν(πριν 2χρονια,ημουν25)στα δυο αυτά χρόνια είχα φτάσει μέχρι και τα πέντε ινομυώματα,είναι το προσωπικό μου ρεκορ!:evil:Αυτό δεν είναι μήτρα,το ηλιακό σύστημα πλανητων ειναι:mrgreen:!Στην παρούσα φάση βρίσκομαι με τρία εκ των οποίων το ένα υποορρογονιο 29x30mm το δεύτερο ενδοτοιχωματικο αριστερά 37x38mm και το τρίτο ενδοτοιχωματικο αριστερά 15x20mm.Το καλό απ΄οτι μου είπε ο γιατρός μου είναι ότι δεν μεγαλώνουν ευτυχώς με ρυθμούς ανησυχητικους,οπότε εκμεταλευομαι την ευκαιρία να κάνω κανένα μωράκι πριν μεγαλώσουν αρκετά και προηγηθεί επέμβαση.

Ελπίζω τα μωρακια μας να έρθουν γρήγορα και να ασχολούμαστε μ΄αυτα στον υπερηχο!!!:lol::lol::lol:Εύχομαι τα καλύτερα σε όλα τα κορίτσια!!:P

Link to comment
Share on other sites

@λικη, μεγαλουτσικα και τα δικα σου και απο μικρη στα βασανα βλεπω. Οπως λενε ολα τα κοριτσια, πρεπει να τα ξεχασουμε και να κανουμε εντατικες προσπαθειες!!!;) Σου ευχομαι τη νεα χρονια μαζι με αυτα, στον υπερηχο να δεις κι ενα φανταστικο "φασολακι".

Κοριτσια το ιδιο ισχυει για ολες μας, γρηγορα "φασολακια" για καθεμια μας χωριστα!:-)

Link to comment
Share on other sites

@λικη, μεγαλουτσικα και τα δικα σου και απο μικρη στα βασανα βλεπω. Οπως λενε ολα τα κοριτσια, πρεπει να τα ξεχασουμε και να κανουμε εντατικες προσπαθειες!!!;) Σου ευχομαι τη νεα χρονια μαζι με αυτα, στον υπερηχο να δεις κι ενα φανταστικο "φασολακι".

Κοριτσια το ιδιο ισχυει για ολες μας, γρηγορα "φασολακια" για καθεμια μας χωριστα!:-)

 

Και φασολακι και φακή και ρεβιθακι με όλα βολευομαι:P!!!εδώ κουβαλάμε ολόκληρα ΄΄μπαλακιά΄΄:shock:το φασολακι θα καταφέρει κι αυτό να τρυπωσει...:lol::):roll::wink:!!!girandola μου απο μικρή στα βάσανα όπως λες κι εσυ και ο γιατρός μου δεν έχανε ευκαιρία να μου υπενθυμίζει να μείνω έγκυος το συντομότερο λόγω των ινομυωματων,μεταξύ σοβαρού κι αστείου βέβαια ,αλλα το μήνυμα το περνούσε...!!Σ΄ευχαριστω για τις ευχές σου,ευχομαι σ΄εσενα και σ΄ολα τα κορίτσια φέτος τα Χριστούγεννα να ζήσουμε το ΄΄θαύμα΄΄ των Χριστουγέννων!!!:wink::lol::wink::lol::wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εξαρτάται από τη θέση που είναι το ινομύωμα. Αν δεν εμποδίζει τη σύλληψη δεν θα έχεις πρόβλημα. Ούτε και στη διαρκεια της εγκυμοσύνης. Σου είπε ο γιατρός σου ότι εμποδίζει και για αυτό το λόγο σου τα προτείνει αυτά;; Ή προσπαθείς καιρό και δεν συλλαμβάνεις και η αιτία είναι το ινωμύωμα;

Άποψή μου να παρεις και μια 2η γνώμη. Δεν χάνεις τίποτα. Και μην πανικοβάλεσαι!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ινομύωμα και κύστη στην οωθήκη.Μπορώ να συλλάβω?Μου προτείνουν σαλπιγγογραφία και σπερματέχυση. τι να κάνω??:roll:

 

Να πάρεις και δεύτερη γνώμη. Σαλπιγγογραφία πάντως καλό θα ήταν να κάνεις. Τα ινομυώματα είναι ένας από τους παράγοντες υπογονιμότητας. Ανάλογα με το μέγεθος και τη θέση του, μπορεί να πρέπει να αφαιρεθεί. Για την κύστη δεν ξέρω να σου πω, δεν είχα ποτέ. Στη θέση σου δεν θα προχωρούσα σε σπερματέγχυση πριν λύσω τα πιθανά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ινομύωμα και κύστη στην οωθήκη.Μπορώ να συλλάβω?Μου προτείνουν σαλπιγγογραφία και σπερματέχυση. τι να κάνω??:roll:

 

με κυστη μπορεις το ξερω απο προσωπικη μου εμπειρια.επισης οσον αφορα το ινομυωμα μια φιλη μου ειχε 6 στο μεγεθος περιπου των 10 εκατοστων το καθενα (ω ναι καλα βλεπεις) και εμεινε εγκυος με εξωμητριο...συμφωνω με τα κοριτσια στο να παρεις και δευτερη γνωμη γιατι οκ με την σαλπιγγογραφια αλλα την σπερματεγχυνση γιατι στην προτεινε?εκτος κ αν ηδη προσπαθεις για παιδακι πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ξεμπερδεψεις με όλα πριν προχωρήσετε σε εγκυμοσύνη.

Πραγματικά δεν θα θες να ριψοκυνδινεψεις και να επιβάρυνεις την κυηση.

Είχα και εγώ κυστη στην ωοθηκη και την αφαιρεσα πριν προχωρήσω στην εγκυμοσύνη. Τοτε ειχα παθει πανικο και ελεγα, αντι να ειμαι εγκυοσ, μπαινω στο χειρουργιο. Πραγματικά, δεν είναι κάτι το τόσο τρομερό το χειρουργείο.

Εκανα το χειρουργιο και έμεινα έγκυος 3 μήνες μετα την αφαίρεση και μάλιστα απο τη χειρουργημενη ωοθηκη. Και είχα μια υπεροχή εγκυμοσύνη (διπιστωθηκε ένα προβληματακι στη β επιπέδου,το οποίο ήταν τυχαίο και τελικά δεν μας δημιούργησε πρόβλημα).

Θα συμβούλευα, πριν μείνεις έγκυος, να έχεις ξεκαθαρίσει με όλα τα γυναικολογικα. Για να έχεις μια υπεροχή εγκυμοσύνη. Απο τις πιο ωραίες περιόδους που θα ζήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εννοείτε να πάρεις και άλλη γνώμη. Εγώ πήρα 3 και τελικά κατεληξα σε έναν υπέροχο γιατρό, ο οποίος είναι απο τους καλύτερους στα λαπαροσκοπικα, αλλα και έφερε στο κόσμο το υπέροχο πλασματακι που κρατάω στα χέρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ινομύωμα και κύστη στην οωθήκη.Μπορώ να συλλάβω?Μου προτείνουν σαλπιγγογραφία και σπερματέχυση. τι να κάνω??:roll:

 

Ένα απο τα προβλήματα που είχα και γω ήταν ένα μεγάλο, περίπου 7 cm ινομύωμα. Ο κάθε γιατρός που πήγαινα μου έδινε και μία διαφορετική πρόταση θεραπείας, συνδυαστικά πάντα με τα υπόλοιπα προβλήματα που είχα. Για να μη στα πολυλογώ, εμπιστεύτηκα τον γυναικολόγο που εχω τώρα και είμαι στην 11 εβδομάδα της κύησης. Συμπέρασμα: μη μένεις με μία αποψη για ένα τέτοιο ζήτημα και βρες ένα γιατρό που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ξεμπερδεψεις με όλα πριν προχωρήσετε σε εγκυμοσύνη.

Πραγματικά δεν θα θες να ριψοκυνδινεψεις και να επιβάρυνεις την κυηση.

Είχα και εγώ κυστη στην ωοθηκη και την αφαιρεσα πριν προχωρήσω στην εγκυμοσύνη. Τοτε ειχα παθει πανικο και ελεγα, αντι να ειμαι εγκυοσ, μπαινω στο χειρουργιο. Πραγματικά, δεν είναι κάτι το τόσο τρομερό το χειρουργείο.

Εκανα το χειρουργιο και έμεινα έγκυος 3 μήνες μετα την αφαίρεση και μάλιστα απο τη χειρουργημενη ωοθηκη. Και είχα μια υπεροχή εγκυμοσύνη (διπιστωθηκε ένα προβληματακι στη β επιπέδου,το οποίο ήταν τυχαίο και τελικά δεν μας δημιούργησε πρόβλημα).

Θα συμβούλευα, πριν μείνεις έγκυος, να έχεις ξεκαθαρίσει με όλα τα γυναικολογικα. Για να έχεις μια υπεροχή εγκυμοσύνη. Απο τις πιο ωραίες περιόδους που θα ζήσεις.

 

 

mafalda καλησπέρα! ήθελα να σε ρωτήσω για την αφαίρεση της κύστης. Εχω και εγω μια στην αριστερή ωοθηκη και μάλλον θα κανω χειρουργιο τον Μαρτιο. Πόσο καιρό σου πήρε να επιστρέψεις στους φυσιολογικούς σου ρυθμούς?( γυμναστική κ.τ.λ) Άκουσα οτι δίνουν αντισυλληπτικά μετά, άρα πρέπει να περάσουν κάποιοι μήνες μέχρι να ξεκινήσεις προσπάθειες για εγκυμοσύνη? Ελπίζω να μην σε ζάλισα! ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗ 12η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ,ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΥΠΟΡΡΟΓΟΝΙΟ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΤΩΝ 12 εκ.ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ,ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΙΔΙΑ,ΠΑΡΟΜΟΙΑ Ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗ 12η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ,ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΥΠΟΡΡΟΓΟΝΙΟ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΤΩΝ 12 εκ.ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ,ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΙΔΙΑ,ΠΑΡΟΜΟΙΑ Ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

 

Κοριτσι μου, κατ΄αρχας ξεκολλα απο τη μονιμη σκεψη του ινομοιωματος γιατι ετσι μονο κακο κανεις!!!! Δεν ειναι λιγα τα κοριτσια μεσα στο φορουμ που εχουν κανει παιδακια εχοντας παραπανω απο ενα ευμεγεθη ινομοιωματα, οποτε δεν ειναι απαραιτητο οτι εσυ θα εχεις προβλημα!!

Κατ΄αρχας ποτε το ανακαλυψες? Ηταν μικροτερο και μεγαλωσε με την εγκυμοσυνη σου? Σου δημιουργει προβληματα στην εγκυμοσυνη μεχρι τωρα? Ο γιατρος σου τι σου λεει? Πηρες γνωμη απο αλλον γιατρο? Συνηθως τα υπορογονια ινομοιωματα δεν εμποδιζουν ουτε στη συλληψη ουτε στην εγκυμοσυνη (ετσι μου εχουν πει τουλαχιστον κι εμενα γιατι κι εγω απο οτι βλεπεις στο θεμα αντιμετωπιζω ενα παρομοιο προβλημα αλλα εμενα ειναι μικροτερο, ειναι 7,5 εκατοστα και η γιατρος μου δεν με βαζει να το βγαλω ακομη αλλα θελει να κανω παιδακι πρωτα)!

Ευχομαι να πανε ολα καλα, και να εχεις μια παρα πολυ καλη εγκυμοσυνη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΟΙΝΩΜΙΟΜΑ 4 ΕΚ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΕΛΕΙ ΧΕΙΡΟΡΕΙΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ

 

Αν σε πονάει ή αν σχεδιάζεις να κάνεις παιδάκι θα λεγα να το βγάλεις, τα ινομυώματα μεγαλώνουν με τις ορμόνες τις εγκυμοσύνης. Εφόσον είναι σχετικά μικρό πάντως, ρώτησε το γιατρό σου αν μπορείς να το βγάλεις λαπαροσκοπικά! Η παραδοσιακή "ανοιχτή" εγχείρηση είναι πιο "μπελαλίδικη". Πέρσι είχα ένα ινομύωμα 13Χ8, έπρεπε να πάρω φάρμακα που προκαλούν εμμηνόπαυση για 3 μήνες πριν τη εγχείρηση, έκατσα 5 μέρες στην κλινική και χρειάστηκα αναρρωτική 1,5 μήνα. Αν την κάνεις λαπαροσκοπικά, είναι πολύ πιο "ήπια" τα πράγματα για τον οργανισμό σου.

 

Όπως και να 'χει όμως καλύτερα να το αφαιρέσουν αν ένα μωρό ειναι στα άμεσα σχέδιά σου! Εγώ έμεινα έγκυος 6 μήνες μετά την εγχειρηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...