Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Χτες εμαθα οτι εχω κι εγω ενα απο αυτα....Εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου οταν ο γιατρος μου ειπε οτι η πιθανοτητα να εξελιχθει σε κακοηθεια ειναι 1 στις 100.000...σκεφτομουν οτι δεν θα ξαναδω τα παιδακια μου και αλλα τετοια ομορφα... :cry:

 

Ξερετε τι ειναι το ινομυωμα? Ειναι κατι σοβαρο? Το δικο μου ειναι 1,5 εκατοστα... Μπορω να κανω αλλο παιδι?

 

Αν εχετε καποιο λινκ να παρω μια ιδεα θα με βοηθουσατε παρα πολυ... :cry:

 

 

Edit Admin

Εάν είστε έγκυος δείτε και αυτό το θέμα

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ηρεμησεεεεε , θεωριτικα δεν ειναι τιποτα σπουδαιο . Η κολητη μου και νουνα του μπεμπη μου ειχε περυσι ενα απο δαυτα να ακουμπαει στη μητρα πανω , το εβγαλε χειρουργικα και σε 1 μερα ηταν σπιτι της κιολας . Επειτα φετος ξαναεβγαλε αυτη τη φορα ενδομητριως , ο γιατρος της ,της ειπε οτι μπορει να κανονικα να κανει παιδι μεσα σε 1 χρονο και να το βγαλει μετα χωρις να δημιουργησει κανενα προβλημα , και γιατι να κανει πρωτα παιδι ? επειδη μετα την αφαιρεση δεν θα πρεπει να μεινει εγκυος για 9 μηνες περιπου οποτε επειδη και η ιδια βιαζεται να κανει μωρακι αποφασησε πρωτα να μεινει εγκυος και μετα να αφαιρεσει το ινομυωμα . Βασικα απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ κοινο στις γυναικες , και απο αγχος μπορει να βγει και απο στεναχωρια ή και κουραση . Δεν ειναι φυσικα καρκινος που σου πηγε εσενα το μυαλλο σου :) αμα το φοβασαι ομως πηγαινε και αφαιρεσετο , δεν ειναι τιποτα , μιση ωρα χειρουργιο .

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παρηγορεί εγώ στη μήτρα μου έχω περίπου 60 τέτοια!!!!!!!!!! Αύριο από το γραφείο θα σου πω τις λεπτομέρειες γιατί τώρα τρέχω να κοιμήσω..... αλλά μην ανησυχείς...κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πεθάνουμε από αυτό. Χαλάρωσε δεν είναι τίποτα........

 

d040.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κι εγώ είχα πριν την εγκυμοσύνη αλλά και κατά τη διάρκεια της εξαφανίστηκαν μετά την γέννα.

 

Ελπίζω να σε καθησυχάσαμε λίγο :D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, 1 στις 2 γυναίκες στις μέρες μας έχει ινομυώματα. Υπάρχει κληρονομικότητα και η εμφάνισή τους ευνοείται από την εξωσωματική. Καταλαβαίνεις τι έξαρση θα προκληθεί τα επόμενα χρόνια. Δεν είναι όμως ανησυχητική η κατάσταση, και όπως είπαν και οι άλλες κοπέλες υπάρχουν εύκολες παρεμβατικές μέθοδοι αντιμετώπισης. Συνήθως δεν υπάρχουν επιπτώσεις στην εγκυμοσύνη, εκτός αν η θέση τους αποτρέπει τη σύλληψη (σπάνιο). Κατά τα άλλα, θέλει λίγο περισσότερη προσοχή στην εγκυμοσύνη (να είσαι πιο ξεκούραστη) αλλά γενικά όλα καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α τωρα εξηγειται.... Ειχε η μαμα μου ινομυωμα και τελικα εκανε ολικη αφαιρεση μητρας στα 49 και η αδερφη της ειχε προβλημα με τις ωοθηκες και εκανε κι αυτη αφαιρεση στα 29...οποτε εχουμε ελαττωματικα γυναικολογικα...σόι παει το βασιλειο... :D Ελπιζω να με βαρεθει και να φυγει μονο του....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα κάτι να μη μεγαλώσει .Το ινομύωμα ευνοείται πάρα πολύ από την ύπαρξη "φλέγματος" στη γυναίκα.Σύμφωνα με την Παραδοσιακή Κινέζικη Ιατρική το φλέγμα επιτείνεται από την υπερβολική χρήση γαλακτοκομικών .Οπότε ελαττωσε τα -για να μη πω κόψτα εντελώς-και δεν θα έχεις προβλήματα(άσε που θα βοηθήσει στη κυτταρίτιδα αυτή η τακτική σου).Σε κάθε περίπτωση να ανησυχήσεις μόνο αν έχεις επίμονο πόνο ή αίμα ανεξήγητο στην περιοχή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Don't worry! Έχω κι εγώ ένα στο "έσω στόμιο του τραχήλου".

Το ανακαλύψαμε αφού είχα μείνει έγκυος, στον μεγάλο υπέρηχο.

Τρελάθηκα από το φόβο μου! Δεν ήξερα τι ήταν!

Ο γιατρός μου είπε ότι τα ινομυώματα μεγαλώνουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω των ορμονών. Θα το εξετάζαμε μετά τη γέννα. Και έτσι έγινε, με άλλον γιατρό βέβαια. Τώρα έχει συρρικνωθεί. :)

Μου είπαν επίσης ότι αν δεν έχω αιμοραγίες και πόνους δεν υπάρχει λόγος αφαίρεσης του και πως ουσιαστικά θα με απασχολήσει μετά τα 45.

Πάντως, ο γιατρός της μαμάς μου (γιατί και αυτή στα 45 της απέκτησε) της είπε να μην ανησυχεί και ότι δεν χρειάζεται να τα αφαιρέσει (έχει 3).

Link to comment
Share on other sites

Η μητερα μου που ειχε της ειχε συστησει ενας γιατρος να μην το βγαλει μια και πλησιαζει στην εμηνοπαυση (πριν 10 χρονια μιλαμε αλλα το μεγεθος του δεν ηταν ανησυχητικο) γιατι αυτο τρεφεται και μεγαλωνει με αιμα οποτε οταν της κοπουν θα συρικνωθει. Ετσι και εγινε.

 

Μια γνωστη που το ανακαλυψε οταν ηταν εγκυος το εβγαλε οταν γεννησε και ολα οκ.

 

ΧΑλαρωσε αλλα μην ξεχνας να παρακολουθεις το μεγεθος του με υπερηχους.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια! Κατ' αρχας οσες τα εχετε καταφερει να αποκτησετε τα αγγελουδακια σας, να σας ζησουν και να ειναι καλοτυχα! Για εμας τις υπολοιπες, που δεν ηρθε ακομη ο πελαργος στην πορτα μας ευχομαι του χρονου να ειμαστε "διπλες"!!!

Ανοιγω αυτο το θεμα μιας και ειδα οτι ειμαστε παρα πολλες οι ινομυωματοχτυπημενες και θα ηθελα να μας δωσουν κουραγιο οσες τα καταφεραν εχοντας αυτα τα ατιμα μπαλακια!

Εγω ειμαι 35 χρονων, παντρεμενη 13 χρονια, δεν προσπαθουσαμε για νινι γιατι τα οικονομικα δεν το επετρεπαν, αλλα και γιατι θεωρουσαμε οτι οταν το θελησουμε "αρκει το να κανουμε ερωτα ελευθερα και τσουπ νατο". Για τοσο ασχετη μιλαμε!!

Ο γυναικολογος που ειχα μεχρι πριν τρια χρονια, ποτε δεν ειχε αναφερει οτι βλεπει κατι! Περσυ, στον ελεγχο μου αλλος γυναικολογος μου βρηκε ινομυωμα 4*4,5*6 εκατοστα ενδοτοιχωματικο στο πισω μερος της μητρας μου! Η πρωτη και τελευταια του κουβεντα ηταν "με 3500 ευρω θα σου το βγαλω λαπαροσκοπικα στο Ιασω, μην περιμενεις και μεσα σε 10 μερες θα σε προγραμματισω για την επεμβαση".

Αρνηθηκα φυσικα αμεσως και του ειπα οτι θα το ψαξω λιγο και θα δω τι θα κανω και φυσικα του κακοφανηκε! Φευγω και παω σε αλλον στο Αλεξανδρας ο οποιος μου ειπε οτι απο τη στιγμη που δεν με ενοχλει, και δεν ειναι κοντα στο ενδομητριο, δεν το πειραζουμε παρα μονο οταν θα κανω τα παιδακια μου γιατι δεν πειραζουμε τη μητρα χωρις λογο!

Συνεχιζω την περιπλανηση και παω σε αλλον στο Ελενας, ο οποιος ηταν κατηγορηματικος στο να το βγαλω και μαλιστα με ανοιχτο χειρουργιο, γιατι συμφωνα με την εξεταση που μου εκανε (η οποια ηταν μονο δαχτυλο, και μαλιστα σχεδον στα ορθατα), καταλαμβανει τη μιση μητρα. Κλεινουμε ημερομηνια μετα απο 20 μερες για το χειρουργιο!

Χωρις καλα καλα να κλεισω τα ποδια μου παω και σε τεταρτο γιατρο, ο οποιος μου ειπε οτι ναι μεν ειναι μεγαλο αλλα δεν θα το πειραξουμε και θα προσπαθησω να μεινω εγκυος ΤΩΡΑ. Με κανει να ακυρωσω την επεμβαση και τοτε πολυ ανακουφιστηκα βεβαια!!!

Αφησα λιγους μηνες και παω και σε πεμπτο γιατρο μιας και μεσα μου βασανιζομουν αν εκανα καλα! Αυτος το βρηκε υπορογονιο 4,5*5,9*6,8εκ και πολυ μακρια απο το ενδομητριο και μου ειπε πως προς ωρας δεν το πειραζουμε! Με εβαλε να κανω ορμονολογικες και σπερμοδιαγραμμα για να δουμε που βαδιζουμε! Οι ορμονολογικες μου ηταν αψογες, σπερμοδιαγραμμα δεν καναμε ακομη!

Προσπαθουμε για παιδακι 3 μηνες, οχι εντατικα και προγραμματισμενα, οποτε κατσει, βεβαια δεν εχει ερθει ακομα αλλα και εγω δεν ειμαι σιγουρη αν ο δρομος που διαλεξα ειναι ο σωστος!! Με τρωει το αγχος! Παντως κουραστηκα να γυριζω απο τον εναν στον αλλον και κανεις να μην με πειθει για το τι πρεπει να κανω! Θα συνεχισω για κανενα εξαμηνο να προσπαθω και μετα θα ξαναξεκινησω την περιπλανηση!!! Που μακαρι να μην χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα girandola και χαρά στο κουράγιο σου!Καταλαβαίνω την αγωνία σου γιατί με τόσες διαφορετικές απόψεις θα είχα τρελαθεί.

Δεν ξέρω αν η ιστορία μου θα σε βοηθήσει γιατί ακόμα δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκα τελικά.Πρόσφατα αφαίρεσα με υστεροσκόπηση ινομύωμα που τελικά αποδείχθηκε πως εμπόδιζε τη σύλληψη.Λεω τελικά γιατί τόσο ο ίδιος γιατρός όσο και η προηγούμενη επέμεναν πως αυτό το ινομύωμα δεν πείραζε.Μπορεί λοιπόν,λεω εγώ γιατί με τους γιατρούς δεν βγάζεις άκρη, να μεγάλωσε σε αυτό το διάστημα ή, για να μην τα βάζω κι άδικα με τους ανθρώπους, να μην ήταν ορατό παρά μόνο με σαλπιγγογραφία, την οποία κι έκανα κι έτσι οδηγήθηκα στην επέμβαση.Στο μεταξύ τώρα μαθαίνω οτι ο πολύποδας που είχα βγάλει με απόξεση πριν χρόνια ήταν ινομύωμα και δεν έπρεπε να είχε γίνει απόξεση αλλά υστεροσκόπηση.Συνοψίζοντας, πιασ ταυγό και κούρευτο.Πάντως πέρα από την πλάκα τώρα αισθάνομαι ψυχολογικά πιο σίγουρη.Ξέρω όμως και γυναίκες που είχαν κανονική εγκυμοσύνη μέχρι το τέλος με ινομύωμα!Νομίζω οτι η θέση παίζει ρόλο αλλά ένα χρόνο τώρα με διαβεβαίωναν κι εμένα ότι η θέση΄δεν ήταν επικίνδυνη, τι να πω;

Εύχομαι σε αυτό το εξάμηνο να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα και να μην χρειαστεί η περιπλάνηση!!!

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα κοπελα μου .στη δικη μου περιπτωση ανακαλυψα οτι εχω 4 μικρα ινομοιοματα πριν μεινω εγκυος.ο γιατρος μου με διαβεβεωσε οτι δεν θα εχω προβλημμα σηλληψης

στον 3 μηνα εντατικων προσπαθειων εμεινα εγκυος.εχω ενα παιδακι κ ειμαι ηδη εγκυος στο δευτερο απλως τα παρακολουθω για να δω αν μεγαλωσουν

κατα τη γνωμη μου ξεκινα προσπαθειες με προγραμμα

καλη επυτυχια

SHjup3.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΟΥΜΠΗ μου απο τα λιγα που ξερω, απο τη στιγμη που σου εκανε υστεροσκοπηση και σου το αφαιρεσε, σημαινει οτι μαλλον ηταν μεσα στη μητρα. Αυτου του ειδους τα ινομυωματα συνηθως ειναι προβλημα στη συλληψη, πρεπει να σου εκανε και αιμοραγιες. Σιγουρα εκανες το καλυτερο, απο τη στιγμη κιολας που με την υστεροσκοπηση δεν πειραζουν ιδιαιτερα τη μητρα!! Τωρα θα προσπαθησεις για νινακι απαλλαγμενη απο ενα μεγαλο αγχος!! Ολα να σου πανε καλα!!

ntina77, καθολου δε σε πτοησαν τα ατιμα μπαλακια! Μπραβο, κοπελα μου, τους εδωσες να καταλαβουν ποιος κανει κουμαντο!!

Οταν λεμε εντατικες προσπαθειες εσεις πως το εννοειτε? Προχθες ειχα κανει ηπερηχο, στην 12η μερα του κυκλου για να δω ποτε θα εχω ωορρηξια. Η ατιμη, ειχε γινει ηδη και παλι δεν την προλαβα! Ο γιατρος μου ειπε επαφη καθε δευτερη μερα, και αυτο το μηνα γιατι μπορει να ξαναγινει ωορρηξια!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ γλυκιά μου για τις ευχές σου!

Όσο για τις εντατικές προσπάθειες θα σε συμβούλευα να ξεκινάς απο την 8η(τότε περίπου είχα πιάσει κι εγώ,9η με 10η με κύκλο 28 ημερών) και κάθε δεύτερη μέρα μέχρι και την 20η(ποτέ δεν ξέρεις) και που θα παει, θα έρθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αποψή μου είναι να μην πειράζετε την μήτρα πριν τις εγκυμοσύνες. Η μητέρα μου είχε πολλά ινομυώματα και όταν θέλησε να κάνει δεύτερο παιδί τα αφαίρεσε. Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν κατάφερε να ξαναμείνει έγκυος ποτέ, γιατί έπρεπε να περιμένει ένα εξάμηνο περίπου μέχρι να αρχίσει τις προσπάθειες εκ νέου, μέχρι να περάσουν οι μήνες είχε ξαναβγάλει ινομυώματα, της τα ξανααφαιρούσαν κ.ο.κ. και πήγε έτσι το πράγμα μέχρι που κουράστηκε και τα παράτησε. Παιδί δεν ξαναέκανε αλλά στους γιατρούς που την κούραραν άφησε πολλά λεφτά.

Από την άλλη πλευρά εγώ, με δύο ωραιότατα ινομυώματα (λόγω κληρονομικότητας ) αλλά και μια κύστη στην ωοθήκη, περιμένω αυτές τις μέρες το δεύτερο παιδάκι μου. Μάλιστα τελευταία - κατά τη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης - ανακαλύψαμε και ένα μικρό πολυποδάκι στον τράχηλο. Της λέω της γιατρού μου " είμαι ό,τι πρέπει για τα εργαστήρια της ιατρικής, να κάνουν οι φοιτητές την πτυχιακή τους πάνω μου ". Δύο παιδιά... Αλλά ακολούθησα τη συμβουλή κάποιου καθηγητή ιατρικής που είχα επισκευθεί μια εποχή που ψαχνόμουνα κι εγώ για το τι θα κάνω και μου είχε πει ότι "αυτά τα πράγματα δεν τα πειράζουμε" και "όποιος σου πει να τα βγάλεις είναι χασάπης". Τον άκουσα και δε μου βγήκε σε κακό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι να κατσει ετσι και σε εμας!! Ουτε στη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου παρουσιασαν προβλημα, οπως πονους, κραμπες και τετοια?

ΡΟΥΜΠΗ, για πολυ .... δουλεια συζηταμε!! Και καλα εμεις, οι αντρες πως να αποπλανηθουν χωρις να νοιωσουν ασχημα? Να μου πεις ομως με τοσα που τραβαμε εμεις, αυτοι ουτε το ενα δεκατο!! Τελοςπαντων, το θεμα ειναι να μην αγχωνομαστε, πραγμα που ειναι πολυ δυσκολο!!

Link to comment
Share on other sites

girandola, όχι. Η αλήθεια είναι ότι κατά τη διάρκεια των δύο κυήσεων όπως μεγάλωνε η μήτρα, αυτά πήραν διαφορετικές θέσεις. Άλλες στην μία εγκυμοσύνη, άλλες στην άλλη! Δηλαδή, τώρα στη δεύτερη δεν τα βλέπουμε καν, έχουν ανέβει "ψηλά" σύμφωνα με τη γιατρό μου και δεν ενοχλούν. Στην πρώτη, το ένα από τα δύο, το πιο μεγάλο, που είχε φτάσει περίπου 10 εκατοστά λόγω ορμονών της κύησης, είχε ξεμείνει κάτω απο τον αμνιακό σάκο και έφραζε τη γεννετική οδό, με αποτέλεσμα να πιστεύουμε ότι θα γεννήσω με καισαρική. ΚΑΙ ΟΜΩΣ... ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση, όταν κατέβηκε το κεφάλι του γιου μου, το εκτόπισε! το έκανε στην άκρη λες και ήταν φουσκίτσα. Και η γιατρός μου είπε ότι αφού πέρασε το κεφάλι, που είναι και το πιο δύσκολο, τότε θα σε αφήσω να ξεκινήσεις φυσιολογικά τον τοκετό και βλέπουμε, αν κάτι πάει στραβά θα σου το πάρω με καισαρική. Τελικά τίποτα δεν πήγε στραβά και γέννησα φυσιολογικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι το ξαναλέω, δεν είναι τίποτα σπουδαίο τα ινομυώματα. Μια φίλη μου που είχε ένα στο κέντρο της μήτρας, πρώτο τραπέζι πίστα όπως της είχε πει ο γιατρός, έμεινε έγκυος κανονικά, μόνο που της πήρε περίπου 1 χρόνο για να συλλάβει. Ενώ αν μπεις στη διαδικασία να αρχίσεις να τα βγάζεις, δεν ξεμπερδεύεις ποτέ. Αυτά ξέρω εγώ από την εμπειρία τη δική μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα είμαι εγκυος σε διδυμα ενω έχω ινομύωμα μεσα στην μήτρα ξεκίνησε 3cm και τωρα με την εγκυμοσύνη μεγάλωσε,η γιατρός μου είπε το αφήνουμε και βλέπουμε,απλα παντα έχεις ένα φόβο γιατι τα ινομυώματα πολλες φορες φέρνουν αιμοραγία. Παλαιότερα είχα βγάλει ινομυωματα στον τράχηλο,τωρα εμεινα έγκυος ύστερα απο εξωσωματική,αλλα το ότι δεν έμενα έγκυος ήταν θεμα του συζυγου και όχι γυναικολογικα δικό μου. Προσοχή πολλες φορες δεν φαίνοντε τα ινομυώματα πάντα πρεπει να κανουμε υπερυχο στον γυναικολόγο αμέσως μετα την περίοδο!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΟΥΜΠΗ μου απο τα λιγα που ξερω, απο τη στιγμη που σου εκανε υστεροσκοπηση και σου το αφαιρεσε, σημαινει οτι μαλλον ηταν μεσα στη μητρα. Αυτου του ειδους τα ινομυωματα συνηθως ειναι προβλημα στη συλληψη, πρεπει να σου εκανε και αιμοραγιες. Σιγουρα εκανες το καλυτερο, απο τη στιγμη κιολας που με την υστεροσκοπηση δεν πειραζουν ιδιαιτερα τη μητρα!! Τωρα θα προσπαθησεις για νινακι απαλλαγμενη απο ενα μεγαλο αγχος!! Ολα να σου πανε καλα!!

ntina77, καθολου δε σε πτοησαν τα ατιμα μπαλακια! Μπραβο, κοπελα μου, τους εδωσες να καταλαβουν ποιος κανει κουμαντο!!

Οταν λεμε εντατικες προσπαθειες εσεις πως το εννοειτε? Προχθες ειχα κανει ηπερηχο, στην 12η μερα του κυκλου για να δω ποτε θα εχω ωορρηξια. Η ατιμη, ειχε γινει ηδη και παλι δεν την προλαβα! Ο γιατρος μου ειπε επαφη καθε δευτερη μερα, και αυτο το μηνα γιατι μπορει να ξαναγινει ωορρηξια!!

 

 

Παρε τεστ ωορρηξιας απο το φαρμακείο και ξεκίνησε τα τεστακια απο νωρίς έτσι θα ξέρεις ποτε έχεις τις 2 πιο γόνιμες μέρες!! Καντο ένα μήνα και έτσι πανω κατω θα ξέρεις ...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω πραγματικά αρχίσει να νευριάζω πολύ με κάποιους γιατρούς. Έχουν στήσει ολόκληρη βιομηχανία κέρδους πάνω στην ανάγκη της γυναίκας για τεκνοποίηση. Και πολλές φορές μπροστά στη μανία τους να κερδίσουν όσα μπορούν περισσότερα ( για να πάρουν και το δεύτερο κότερό τους ), είναι ικανοί να ρισκάρουν ακόμα και την ίδια την αναπαραγωγική ικανότητα της γυναίκας για την οποία υποτίθεται ότι δουλεύουν.

Κορίτσια, για όσες προσπαθείτε για εγκυμοσύνη με ινομυώματα σας εύχομαι καλή επιτυχία αν και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρη πως τα ινομυώματα δεν είναι πρόβλημα όσο και να προσπαθούν να το παρουσιάσουν έτσι. Θετική σκέψη και ξεχάστε ότι τα έχετε ( μόνο μια παρακολούθηση για να μη γίνουν κακοήθειες ).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε girandola μου, πολύ δουλειά και δεν φτάνει που οι άντρες μας δεν τραβάνε ούτε το ένα δέκατο σε εξετάσεις(όχι πως θα ήθελα,αλοίμονο, απλή διαπίστωση κάνω, γιατί κι αυτοί υποφέρουν) αλλά όταν είναι να τους πλησιάσεις εκείνες τις μέρες είναι η ώρα του παιδιού.Στις αρχές είχα πρόβλημα με τον δικό μου γιατί ένιωθε,έλεγε, σαν μηχανή αναπαραγωγής αλλά όταν σταμάτησα να τον πιέζω με το άγχος μου όλα άλλαξαν και τώρα θέλει σαν τρελός και με ρωτάει ποιες μέρες πρέπει να προσπαθήσουμε.Τελικά είχε δίκιο ο καημένος κι ηρέμησα κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

ΡΟΥΜΠΗ, το ιδιο ακριβως μου ειπε και ο δικος μου!! Και εχουν δικιο, γιατι δεν καταλαβαινουν την μανια που μας πιανει! Ο δικος μου ειναι τοσο χαλαρος σε σημειο που με τσαντιζει, "αν τα καταφερουμε, αν οχι παλι οικογενεια ειμαστε" μου λεει. Σιγουρα το θελει πολυ και αυτος αλλα δεν το πολυδειχνει για να μην με αγχωσει παραπανω!

Κοριτσια, παντως παιρνω πολυ δυναμη απο το forum βλεποντας κι αλλες κοπελιες που εχοντας τα ιδια προβληματα τα καταφεραν να γεμισουν την αγκαλιτσα τους!

Zitamar αυτο με τα τεστακια ειναι αξιοπιστο? Και επισης ειναι σιγουρο οτι καθε μηνα η ωορρηξια γινεται περιπου στις ιδιες μερες? Δεν εχω ιδεα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!κι εγώ έχω 3 ινομυώματα και είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο μου αν θα έχω προβλήματα κατα τη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης(π.χ. αποβολή).Μου είπε ότι αυτό έχει να κάνει με το μέγεθος τους και τη θέση που βρίσκονται και δεν μου πρότεινε επέμβαση προς το παρον και μου είπε ότι αν μείνω σύντομα έγκυος και αυτά δεν μεγαλώσουν ανησυχητικά,θα ασχοληθώ μαζί τους μετά οπο μια γέννα.Πιστεύω ότι αν ένας γιατρός κρίνει ότι ενδέχεται να εμποδίζουν τη σύλληψη θα σου πρότεινε επέμβαση.Άρα να μην ανησυχείς!φρόντιζε απλώς να κανείς υπερηχο προληπτικά για να παρακολουθείς αν και πόσο μεγαλώνουν.

Ελπίζω να σας βοηθησα λίγο,είμαι και καινούρια στην παρέα!

Link to comment
Share on other sites

@λικη μου, οχι μονο εναν γιατρο επισκευτηκα αλλα "πεντε". Ο καθενας βεβαια το δικο του παραμυθι!!

Αυτο που καταλαβα απο ολο το ψαξιμο τοσο καιρο ειναι οτι τελικα θα πρεπει να γινομαστε εμεις γιατροι του εαυτου μας, να ακουμε τις γνωμες των γιατρων και να βγαζουμε την τελικη αποφαση μονες μας, παντα με το φοβο αν καναμε καλα!!!

Εσενα σε ποια θεση βρισκονται και τι μεγεθος εχουν τα ινομοιωματα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...