Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φραγμένος πόρος - δεν βγάζει γάλα! Πέτρωμα, γρομπαλάκι


Recommended Posts

Θηλαζω εδω και δυο μηνες περιπου τη νεογεννητη κορη μου. εχω καποιες φορες πετρωματα τα οποια μετα το θηλασμο υποχωρουν. σημερα ομως μετα το θηλασμο επιασα κατι που με εχει τρομοκρατησει. στο πανω μερος της θηλης υπαρχει ενα γρομπαλακι μικρο σε μακροστενο σχημα σκληρο και εχω τρελαθει απο το φοβο μου. αν ξερει καποια κοπελα κατι ας μου πει γιατι φοβαμαι πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω να σου πολλα ομως καμοια φορα δημιοργουνται γρομπαλακια απο γαλα

 

ποναει????αν ποναει ειναι κατα 90% απο γαλα συνεχισε με εντατικο θηλασμο και θα φυγει

 

αν δεν φυγει απο εκει σε μια δυο βδομαδες μπορεις να πας στο γυναικολογο σου να το συζητησετε

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η μικρή μου είναι περίπου 50 ημερών. Μεσα σε αυτέ τις 50 μέρες έχω αντιμετωπίσει πάρα πολλά προβλήματα με το θηλασμό με κυριότερο τη μαστίτιδα που έκανα 3 εβδομάδες για να την ξεπεράσω, μετά από πολύ αντιβίωση και πολύ πόνο!

Αυτή τη στιγμή η κατάσταση έχει ως εξείς:

 

Με τη μαστίτιδα είχε μειωθεί πολύ το γάλα μου και έδωσα συμπλήρωμα για 10 περίπου μέρες. Κατάφερα όμως να το κόψω και να θηλάζω πάλι αποκλειστικά. Ξεκίνησα να θηλάζω και απο τα 2 στήθη για να αυξήσω την παραγωγή μου και επειδή πλέον πιστευω, μετά από όσα πέρασα, πως για μένα λειτουργεί καλύτερα αυτό το σύστημα. Τρώει λοιπόν πρώτα από το ένα στήθος. Συνήθως σε 10- 15 λεπτά χάνει το ενδιαφέρον της και έτσι την αλλάζω στήθος. Συνήθως θηλάζει 30- 40 λεπτά. Κάνω εναλλαγες στα στήθη όσο η μικρή μου το υποδεικνύει.

Τωρα πια λοιπόν έχω πολύ γάλα. Οσο η μικρή ξύπναγε ανα 3 ώρες το μέγηστο τη μέρα και 4ωρο το βράδυ, δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Τωρα όμως που έχει αρχίσει να αρεώνει τα γεύματα έχω τεράστιο πρόβλημα. Ειδικά το βράδυ που κοιμάται 4 ωρες συνεχόμενα, τα στήθη μου πρήζονται τρελά. Κοιμάμαι με πετσέτα κάτω απο το στήθος γιατί έχω πολλές διαρροές αλλά και πάλι έχω τρομερό πρήξημο. Κάποιες φορές αναγκάζομαι να σηκωθώ και να βγάλω λίγο γάλα γιατί το στήθος μου γεμίζει πετρώματα και γρομπαλάκια.

 

Κάποια απο αυτά αποδείχτηκαν φραγμένοι πόροι. Προσπάθησα με την μικρή να τους αποδεσμεύσω (με τη θέση του θηλασμού) αλλά δεν τα κατάφερα. Ετσι κατέφυγα στις ζεστες κομπρέσες και μασάζκαι αποδέσμευσα 2 τέτοιους πόρους (συντριβάνια το γάλα). Τωρα όμως έχω ένα τέτοιο πόρο στο ένα στηθος και όσο και αν προσπαθω και με τη μικρή και μετο μασαζ, δεν καταφέρνω τίποτα! Εν το μεταξύ ειδικά οταν πρήζεται το στήθος, πονάει πολύ η περιοχή εκείνη. Με πολύ δυσκολία κάνω μασάζ κατά τη διάρκεια του θηλασμού για να βοηθήσω, αλλά και πάλι τίποτα!

Εχει καμία σας να μου προτείνει κάτι;

Εχω κουραστεί με τα προβλήματα...

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κατάφερα τελικά. Ή μάλλον, η μπέμπα τα κατάφερε τελικά ;) Αποδεσμεύτηκαν τα 2 σημεία που είχα φραγμένους πόρους και ηρέμισε κάπως το στήθος μου.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια βοηθεια το στηθος εχει πρειστει .πριν απο κατι μηνες ειχα παθει το ιδιο με το αλλο στηθοπς και ηταν ενας πορος κλειστος το τρυπησα με μια καρφιτσα και ανοιξε ετρεχε ενα λεπτο σαν συντριβανη μονο του και ολα καλα .τωρα ομως εδω και 5 μερες δεν ξεφουσκονει οσο παει πριζετε πιο πολυ εκανα παλι αυτο με την καρφιτσα αλλα εβγαλε αιμα και τιποτα αλλο. βαζω το μικρο να θυλαζει αλλα ο πονος και το πριξιμο γινονται πιο εντονοι δεν μπορω αλλο. πως μπορει να ανοιξουν οι ποροι τι να κανω??o ponow arxizei kai ginaite pio entonow

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Το μωράκι μου είναι 50 ημερών. Εδώ κ μιά εβδομάδα περίπου έχουμε καταφέρει να τρώμε μόνο από το στήθος χωρίς συμπλήρωμα. Από εχθές το βράδυ όμως, υπάρχει το εξής πρόβλημα. Ο δεξύς μαστός μου πονάει, νοιώθω έναν περιοδικό πονο σαν να με τρυπαέι βελόνα. Όταν δε, θηλάζει ο μικρός ο πόνος πολλαπλασιάζεται, γίνεται ιδιαίτερα οξύς κ αναγκάζομαι να αλλάξω στήθος γιατί πραγματικά πάνω από 10 λεπτά δεν αντέχω. Στη συνέχεια βγάζω το γάλα με θήλαστρο, χωρίς να είμαι πολύ σιγουρη πως πράττω σωστά. Κατά τα άλλα το στήθος δε φαίνεται να πρήζεται ούτε κόμπους έχει κάνει, παρατήρησα μόνο στη θηλή ένα πολύ μικρό ασπρο πετσάκι. Τί μπορεί να είναι όλο αυτό? Μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει????

Link to comment
Share on other sites

angie d είπε:
Καλησπέρα. Το μωράκι μου είναι 50 ημερών. Εδώ κ μιά εβδομάδα περίπου έχουμε καταφέρει να τρώμε μόνο από το στήθος χωρίς συμπλήρωμα. Από εχθές το βράδυ όμως, υπάρχει το εξής πρόβλημα. Ο δεξύς μαστός μου πονάει, νοιώθω έναν περιοδικό πονο σαν να με τρυπαέι βελόνα. Όταν δε, θηλάζει ο μικρός ο πόνος πολλαπλασιάζεται, γίνεται ιδιαίτερα οξύς κ αναγκάζομαι να αλλάξω στήθος γιατί πραγματικά πάνω από 10 λεπτά δεν αντέχω. Στη συνέχεια βγάζω το γάλα με θήλαστρο, χωρίς να είμαι πολύ σιγουρη πως πράττω σωστά. Κατά τα άλλα το στήθος δε φαίνεται να πρήζεται ούτε κόμπους έχει κάνει, παρατήρησα μόνο στη θηλή ένα πολύ μικρό ασπρο πετσάκι. Τί μπορεί να είναι όλο αυτό? Μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει????

 

angie d, ρίξε μια ματιά εδώ

 

 

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα μπορούσε να είναι αυτό...θα μιλήσω με την παιδίατρο, ελπίζω να ξέρει να μου πει ποια θεραπεία να ακολουθήσω...ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

Πριν από 2 μήνες περίπου η μπέμπα, τότε 6 μηνών, κοιμήθηκε 10 ώρες χωρίς να θηλάσει τη νύχτα και το πρωί που θηλάσαμε με πονούσε πολύ η αριστερή θηλή μου. Πονούσε το ίδιο και στους επόμενους θηλασμούς, για πολλές μέρες.

 

Ο πόνος σταμάτησε μετά από 5-6 μέρες και δεν έδωσα περαιτέρω σημασία.

 

Τυχαία αρκετές μέρες μετά ανακάλυψα ένα άσπρο σημάδι στη θηλή αυτή, αρκετά μεγάλο, μάλλον φραγμένο πόρο, από ό,τι διάβασα, που δεν πονούσε πια κι έτσι δεν ασχολήθηκα μαζί του.

 

Στις 18 Αυγούστου όμως η θηλή μάτωσε κατά το θηλασμό. Έτρεχε αρκετό αίμα και τρόμαξα... Άρχισα να θηλάζω τη μπέμπα μόνο από το ένα στήθος ενώ από το άλλο αντλούσα και μετά έβαζα μπενταντίν στη θηλή. Περίμενα να επουλωθεί για να συνεχίσουμε κανονικά το θηλασμό μας.

 

Κατά την άντληση δεν αιμορράγησε ξανά η θηλά. Πήρα θάρρος και ξαναέβαλα τη μπέμπα στο αριστερό στήθος, αλλα είχαμε πάλι τα ίδια: αιμορραγία.

 

Η κατάσταση παραμένει η ίδια. Η θηλή μου έχει ένα μεγάλο άσπρο σημάδι και ένα μικρό σημείο με αίμα ξερό... Με το θήλαστρο το πληγωμένο στήθος δεν βγάζει παραπάνω από 20-30 μλ. Η μπέμπα όμως που θηλάζει από το άλλο στήθος δείχνει μια χαρά χορτάτη...

 

Και ερωτώ! Γίνεται το πληγωμένο στήθος να έχει αδρανήσει και να μην παράγει γάλα, ενώ το άλλο να συνεχίζει κανονικά;

Τι θα κάνω αν είναι έτσι; Μπορώ να συνεχίσω κανονικά το θηλασμό από το ένα στήθος και να αγνοώ το άλλο;

Πρέπει να με δει χειρουργός για το φραγμένο πόρο;

 

Συγνώμη για το τεράστιο ιστορικό... :)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολες!! Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο σημειο να γραψω αλλα ειναι το πιο σχετικο τοπικ σε σχεση με αυτο που θελω να γραψω. Ο γιος μου ειναι 6 μηνων και μεχρι πριν μια εβδομαδα καναμε μεικτη διατροφη. Το μωρο θηλαζε σχεδον σε καθε γευμα και μετα μπουκαλι. Εδω και μια εβδομαδα εχω σταματησει τελειως το θηλασμο μετα απο μια περιοδο 2 εβδομαδων που θηλαζα 1-2 φορες την ημερα. Απο χθες στο ενα στηθος εχω βγαλει ενα μεγαλο γρομπαλακι, σε μεγεθος μπαλακι πινγκ πονγκ το οποιο βρισκεται μεσα στο μαστο βαθεια κοντα στη θηλη. Ποναει τρομερα ειδικα οταν το ακουμπαω. Πιστευω οτι εχει σχεση με τη διακοπη του θηλασμου. Τι μπορω να κανω; υπαρχει περιπτωση να εξελιχθει σε μαστιτιδα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα σε ολες!! Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο σημειο να γραψω αλλα ειναι το πιο σχετικο τοπικ σε σχεση με αυτο που θελω να γραψω. Ο γιος μου ειναι 6 μηνων και μεχρι πριν μια εβδομαδα καναμε μεικτη διατροφη. Το μωρο θηλαζε σχεδον σε καθε γευμα και μετα μπουκαλι. Εδω και μια εβδομαδα εχω σταματησει τελειως το θηλασμο μετα απο μια περιοδο 2 εβδομαδων που θηλαζα 1-2 φορες την ημερα. Απο χθες στο ενα στηθος εχω βγαλει ενα μεγαλο γρομπαλακι, σε μεγεθος μπαλακι πινγκ πονγκ το οποιο βρισκεται μεσα στο μαστο βαθεια κοντα στη θηλη. Ποναει τρομερα ειδικα οταν το ακουμπαω. Πιστευω οτι εχει σχεση με τη διακοπη του θηλασμου. Τι μπορω να κανω; υπαρχει περιπτωση να εξελιχθει σε μαστιτιδα;

Aν ειναι οντως φραγμενος πορος (το πετρωμα που λεμε), τοτε θα βαλεις ζεστη κομπρεσα (θερμοφορα ή ζεστη πετσετα), θα αποσυμφορησεις το στηθος με το χερι ή με το θηλαστρο (ισα ισα να αποσυμφορηθει, οχι πολλη ωρα) και αμεσως μετα θα βαλεις κρυα κομπρεσα (πχ αρακα απο την καταψυξη). Επισης, τα ζεστα ντουζ βοηθανε, αλλα με τετοια ζεστη λιγο δυσκολο. Παρ'ολα αυτα, πηγαινε να το δει καποιος συμβουλος θηλασμου ή γυναικολογος για να εισαι σιγουρη και να αποκλεισεις αλλα ενδεχομενα.

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Aν ειναι οντως φραγμενος πορος (το πετρωμα που λεμε), τοτε θα βαλεις ζεστη κομπρεσα (θερμοφορα ή ζεστη πετσετα), θα αποσυμφορησεις το στηθος με το χερι ή με το θηλαστρο (ισα ισα να αποσυμφορηθει, οχι πολλη ωρα) και αμεσως μετα θα βαλεις κρυα κομπρεσα (πχ αρακα απο την καταψυξη). Επισης, τα ζεστα ντουζ βοηθανε, αλλα με τετοια ζεστη λιγο δυσκολο. Παρ'ολα αυτα, πηγαινε να το δει καποιος συμβουλος θηλασμου ή γυναικολογος για να εισαι σιγουρη και να αποκλεισεις αλλα ενδεχομενα.

Αχ το προβλημα μου ειναι πως ειμαι διακοπες!! Δεν εχω προσβαση σε γιατρο αλλα ουτε και σε συνεργα, μονο το ζεστο ντουζ μπορω να δοκιμασω! 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν μπορείς να βρείς λάχανο, αλλά να ξέρεις ότι όταν υπάρχει πόνος στο στήθος, το λάχανο βοηθάει, περνάει μέσα από το δέρμα. 

Θα πάρεις μερικά κομμάτια, θα τα βάλεις μέσα στο σουτιέν.  εγώ είχα βάλει όταν θήλαζα, και επίσης και στο χέρι για να μου περάσει η τενοντίτιδα, το τυλιγεις με cling film για να μείνει το βράδυ.

Είναι πολύ γνωστό ότι βοηθάει και έχει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες...

εγώ θα έπαιρνα και ένα νουροφεν, (ibuprofen?)και αυτό δρά σαν αντιφλεγμωνωδες, και επίσης μου είχε κάνει καλό όταν πόναγα στο στήθος. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Πριν λίγο ανακάλυψα στον έναν μαστό όχι ένα, αλλά 4 μεγάλους γρομπους που μ ενοχλούν. Είναι Σάββατο βράδυ, κυριακη αυριο κ δεν ξέρω τι να κάνω. Έβγαλα με το χέρι γάλα, έβγαλα λίγο κ με το θήλαστρο, δεν έβγαινε άλλο με το θήλαστρο, ελάχιστα ml, μόνο με το χέρι μπορώ να βγάλω. Οι γρομποι όμως παραμένουν όσο γάλα κ αν φύγει. Έκανα ζεστές κομπρεσες, το ίδιο. Αγχώθηκα μπορώ να πω. 8 μήνες θηλάζω τώρα κ θηλαζα κ τον πρώτο μου γιο πόσους μήνες, αλλά δεν μου έτυχε ποτέ τέτοιο πράγμα. @CMES τι είχες κανει τελικα; Πώς έφυγε;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Καλησπέρα. Πριν λίγο ανακάλυψα στον έναν μαστό όχι ένα, αλλά 4 μεγάλους γρομπους που μ ενοχλούν. Είναι Σάββατο βράδυ, κυριακη αυριο κ δεν ξέρω τι να κάνω. Έβγαλα με το χέρι γάλα, έβγαλα λίγο κ με το θήλαστρο, δεν έβγαινε άλλο με το θήλαστρο, ελάχιστα ml, μόνο με το χέρι μπορώ να βγάλω. Οι γρομποι όμως παραμένουν όσο γάλα κ αν φύγει. Έκανα ζεστές κομπρεσες, το ίδιο. Αγχώθηκα μπορώ να πω. 8 μήνες θηλάζω τώρα κ θηλαζα κ τον πρώτο μου γιο πόσους μήνες, αλλά δεν μου έτυχε ποτέ τέτοιο πράγμα. @CMES τι είχες κανει τελικα; Πώς έφυγε;

Μετα την ζεστη κομπρεσα και αφου βγαλεις γαλα, βαλε και κρυα κομπρεσα (αρακα απο την καταψυξη). Εχεις αλλα συμπτωματα; πχ κομαρες, ριγος, κλπ. Αν νιωσεις κατι τετοιο παρε και αντιφλεγμονωδες (νουροφεν) που γραφει και η @belleblue. Το πιο σημαντικο ειναι να ξεκουραζεσαι και να προσπαθεις να χαλαρωνεις, γιατι απ'οτι μου εχει πει ο συμβουλος θηλασμου μετα τις πρωτες εβδομαδες, αν κανεις τετοια "επεισοδια" μαστιτιδας οφειλονται κυριως σε ψυχολογικους παραγοντες, αγχος κλπ.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Σεντιρ ευχαριστώ πολύ. Πριν λίγο άρχισα να νιώθω κομαρες. Οι γρομποι το βράδυ σαν να έφυγαν, αλλά ο μαστος έχει πρηστει ολόκληρος από την πλευρά που ήταν οι γρομποι και πονάει από τη βάση μέχρι τη θηλη. Θα πάρω ένα νιουροφεν γιατί σίγουρα έχει φλεγμονή. Άγχος ε; θα μπορούσε.. Γυρνάω στη δουλειά σε λίγες ημέρες, το μωρό θα μείνει με νταντά και όντως δεν ειμαι στην καλύτερη μου φάση.. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Σεντιρ ευχαριστώ πολύ. Πριν λίγο άρχισα να νιώθω κομαρες. Οι γρομποι το βράδυ σαν να έφυγαν, αλλά ο μαστος έχει πρηστει ολόκληρος από την πλευρά που ήταν οι γρομποι και πονάει από τη βάση μέχρι τη θηλη. Θα πάρω ένα νιουροφεν γιατί σίγουρα έχει φλεγμονή. Άγχος ε; θα μπορούσε.. Γυρνάω στη δουλειά σε λίγες ημέρες, το μωρό θα μείνει με νταντά και όντως δεν ειμαι στην καλύτερη μου φάση.. 

Εμενα μου ειχε περασει με πολυ δυνατο μασαζ στο ντουζ κατω απο το ζεστο νερο. Ομως αν εχει πρηστει ολο το στηθος καλυτερα να παρεις το γιατρο σου γιατι μαλλον θα χρειαστεις αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μικρός θήλαζε δύο μέρες συνεχόμενα ενώ είχε σταματήσει εδώ και μέρες. Είμαστε σε φάση αποθηλασμου. Ξαφνικά σήμερα νιώθω ένα σημείο σαν φραγμένο, πονάει όταν το ακουμπω και μάλλον έγινε απ το σουτιεν. Εκανα ζεστό μπάνιο αλλά ο μικρός μόνο πιπιλησε χωρίς να κατέβει το γάλα. Να βάλω θηλαστρο ή θα γίνει χειρότερα ή παραγωγή? Επίσης τι άλλο μπορώ να κάνω? Λάχανο δεν εχω, μπορώ να βάλω πάνω κάτι άλλο για να ανακουφιστω?  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...