Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς απευθύνεστε στα πεθερικά σας?


mama

Recommended Posts

Για το πως θα τους αποκαλώ έγινε ολόκληρη συζήτηση με τα πεθερικά. Ο πεθερός μου επειδή δεν έχει κόρη μου ζήτησε παρακαλώντας με να τον φωνάζω μπαμπα και να του μιλάω στον ενικό. Μέχρι και ολόχρυσο δαχτυλίδι με σμαράδια μου πήρε για να με πείσει. Ώσπου έφτασε σε σημείο να μου κάνει όλα τα χατήρια. Μου είπε πως θα μου κάνει δώρο και αυτόκίνητο αλλά τον πρόλαβε ο άντρας μου. Και τι δεν έκανε για να τον φωνάξω μπαμπά. Εμένα όμως δεν μου έβγαινε με τίποτα, όχι ότι έφταιγε ο άνθρωπος, αλλά δεν ξέρω απλά δεν μου έβγαινε. Έτσι τον αποκαλώ κύριε τάδε και του μιλάω στον πληθυντικό, αλλά μερικές φορές του πετάω και καμιά λέξη στον ενικό να χαρεί λίγο. Από την άλλη μεριά η μάνα του άντρα μου μου ζήτησε μπροστά στον κόσμο να την φωνάζω μητέρα και να της μιλάω στον πληθυντικό αλλά όταν είμαστε μεταξύ μας να την λέω κυρία τάδε και πάλι στον πληθυντικό. Φυσικά εγώ επειδή μου την 'εδωσε η απόλυτη υποκρισία και το ότι κοιτάει συνέχεια τι θα πει ο κόσμος την φωνάζω κυρία μπροστά στον οποιοδήποτε.Έτσι και αλλιώς δεν με αισθάνεται σαν κόρη αλλα σαν γυναίκα του γιου της. Αξίζει να σας πω ότι μια φορά μου ξέφυγε και της είπα μια λέξη στον ενικό και μούτρωσε.Τι να πω;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΑ ΜΑΜΑ,ΜΠΑΜΠΑ.ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΧΟΝΤΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΩ.ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛ.ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΕΝΙΚΟ.ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ 2ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ?ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΩ.ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΑΠΟΜΑΚΡΙΣΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΥ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΠΙΑ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΛΛΑ.....................

Link to comment
Share on other sites

Εγω το θεωρησα φυσιολογικο να τους λεω μαμα και μπαμπα, αφου εγιναν γονεις μου οταν παντρευτηκα το γιο τους και εγω κορη τους. Ο πεθερος μου εκλαψε την πρωτη φορα που το ακουσε. Τους μιλαω στον ενικο, αλλα με σεβασμο, αυτοι δημιουργησαν τον ανδρα που αγαπησα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους αποκαλώ κυρ-τάδε και κυρά-τάδε, χαχαχα, είναι και μεγάλοι άνθρωποι, περίπου 15 χρόνια μεγαλύτεροι από τους δικούς μου και γι΄αυτό δε μου βγαίνει ούτε ο ενικός. Μερικές φορές τους λέω πεθερό και πεθερά γιατί στην τελική, αυτό μου είναι, δεν ξέρω γιατί ακούγεται κακό σε πολλά πεθερικά. Εκείνοι πάντως μου είπαν ότι δεν ήθελαν μαμά και μπαμπά αλλά και να ήθελαν δεν θα μπορούσα εγώ, είναι πολύ ιερές αυτές οι προσφωνήσεις για να πηγαίνουν όπου νά 'ναι. Η πλάκα είναι ότι αφού γέννησα άρχισα να φωνάζω τον άντρα μου μπαμπά και τον μπαμπά μου παππού. Ο μπαμπάς μου τώρα πια άμα τον λέω μπαμπά μου λέει "παππού να με λες, είναι πιο ωραίος τίτλος"!!

 

Πάντως, εκτός από μένα έχουν άλλες 2 νύφες και μία ετοιμάζεται μάλλον και καμία από τις 3 δεν λέει μαμά/μπαμπά ούτε μιλά στον ενικό. Οπότε εγώ που ήρθα τρίτη έπρεπε να συγχρονιστώ.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με sol. :wink:

 

Το μαμά/μητέρα και το μπαμπάς/πατέρας είναι πολύ ιερά για να τα πούμε σε κάποιον που τον ξέρουμε λίγα χρόνια. Και εγώ κυρία τάδε και κύριε τάδε τους λέω ασχέτως της σχέσης που έχουμε (με την πεθερά μου έχουμε πολύ καλή κιόλας). Δεν την πειράζει φυσικά γιατί είναι και πολύ ανοικτό μυαλό.

 

Ο πεθερός μου στις αρχές μετά τον γάμο μου ζητούσε να του μιλώ στον ενικό αλλά επειδή δεν το νιώθω και θέλω να τον κρατώ σε απόσταση φυσικά δεν το κάνω.

 

Και η λέξη πεθερά και πεθερός τι έχει? Σιγά εγώ όταν μιλάω σε τρίτους και είναι αυτοί παρόντες λέω πχ "είμαι στην πεθερά μου"...μια χαρά είναι και δεν δείχνει λιγότερο σεβασμό φυσικά.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είχα πει και παλαιότερα και το ξαναγράφω για τις καινούργιες

 

Γιατί ρε παιδιά δεν τους φωνάζετε με την ιδιότητα τους?

 

Εγώ τους φωνάζω πεθερό και πεθερά

 

-"Γειά σου πεθερέ καλά είσαι?"

-"Πεθερά , μου πιάνεις λίγο το αλάτι?"

 

ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ!!! :) :) :) :)

 

Επίσης επειδή την πεθερά μου της έχω πάρει λίγο τον αέρα :cool: την φωνάζω και "Κουκλάρα μου" και κάθομαι και γουστάρω που σκανδαλίζεται διότι είναι της εκκλησίας :lol::lol::lol:

 

Παιδιά δοκιμάστε το "Πεθερέ" και "Πεθερά" και θα σωθείτε λέμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί ποτε! Μόλις συνειδητοποίησα ότι απλά τους απευθύνω το λόγο όταν έχουμε οπτική επαφή. Μάνα είναι μόνο μία. Και ο μπαμπάς επίσης. Επίσης τους μιλάω στον ενικό γιατί θεωρώ πολύ ψυχρό το να απευθύνομαι στον πληθυντικό σε κάποιους με τους οποίους έχω τόσο στενή σχέση. Το γιο τους παντρεύτηκα. Τον πλυθηντικό τον φιλαώ για τους ξένους και τους γείτονες που δεν θέλω πολλά πολλά μαζί τους

Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και υποκοριστικά:

 

Ρούλα, από το πεθερούλα

Ρούλη, από το πεθερούλη

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης με το μάνα και πατέρας είχα και εγώ ένα κόλλημα μέχρι που πήγα στο στρατό.

Εκεί λοιπόν , στην Σχολή Δοκίμων κάθε έναν από εμάς τον "χρεώνονταν" ένας "Βητάς" για προσωπικό καψώνι και τα λοιπά και τα λοιπά.

 

Στην ανεπίσιμη λοιπόν αυτή στρατιωτική λοιπόν διάλεκτο , Ο εν λόγω Βητάς ήταν λοιπόν ο "πατέρας μας" και εμεις "οι γιοι":

 

-"ΕΕΕ!! Άλφα!"

-"Διατάξτε , πατέρα ΥΕΑ"

-"Δεν άκουσααααααα"

-"ΔΙΑΤΑΞΤΕ ΠΑΤΕΡΑ ΥΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑ"

-"Πέσε ρε και πάρε εκατό κάτω από το κρεβάτι τραγουδώντας το μακεδονία ξακουστή"

-"Μάλιστα , πατέρα ΥΕΑ"

κλπ κλπ

 

Έτσι ξεκόλησα και με την μοναδικότητα αυτής της έννοιας :) :) Όλα στο μυαλό είναι . Τώρα μπορώ να πω πατέρα μέχρι και τον Μητσοτάκη και Μάνα μέχρι και την Θάτσερ. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι τυχερη :!: .Η πεθερα μου ειναι αγια γυναικα,αληθεια αγγιζει την αγιοσυνα.Την φωναζω μαμα,φυσικα.Στην αρχη με δυσκολευε λογω συνηθειας.Και φυσικα ενικος.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Χριστιάνα μην μας το κάνεις αυτό...

 

Εδώ μέσα όλοι έχουμε πεθερές κουφάλες αλλά ακόμα και αν δεν είναι κουφάλες εμείς τις αποκαλούμε κουφάλες :)

 

Καλά θα κάνεις λοιπόν να ξεκινήσεις να αποκαλείς και την δικιά σου κουφάλα με το όνομα της , δηλαδή : κουφάλα.

 

Είσαι μικρή ακόμα και δεν ξέρεις τα κόλπα εδω , αλλά μην επαναληφθεί σε παρακαλώ.

 

Μην ξανακούσουμε τέτοιες ανωμαλίες περί καλής πεθεράς και τα λοιπά , διότι εδώ μέσα είμαστε όλοι αξιοπρεπείς άνθρωποι με κουφάλες πεθερές.

 

Ακους εκεί! Ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:lol::D:D

Link to comment
Share on other sites

Χα,χα,χα.Συγγνωμη,σας την εσπασα,ε :?: .Δεν θα επαναληφθει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Χριστιάνα μην μας το κάνεις αυτό...

 

Εδώ μέσα όλοι έχουμε πεθερές κουφάλες αλλά ακόμα και αν δεν είναι κουφάλες εμείς τις αποκαλούμε κουφάλες :)

 

Καλά θα κάνεις λοιπόν να ξεκινήσεις να αποκαλείς και την δικιά σου κουφάλα με το όνομα της , δηλαδή : κουφάλα.

 

Είσαι μικρή ακόμα και δεν ξέρεις τα κόλπα εδω , αλλά μην επαναληφθεί σε παρακαλώ.

 

Μην ξανακούσουμε τέτοιες ανωμαλίες περί καλής πεθεράς και τα λοιπά , διότι εδώ μέσα είμαστε όλοι αξιοπρεπείς άνθρωποι με κουφάλες πεθερές.

 

Ακους εκεί! Ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:lol::D:D

 

Ωχ daddycool νομίζα οτι μονο οι νύφες δεν τα πηγαίνουν καλά με τις πεθερές........κι εσύ στο κλάμπ;;;;;;

Τι σου έκανε καλέ η πεθερά σου...μπας και ειναι της ομοιοπαθητικής :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:) :)

 

Είναι απόφοιτος της ανωτάτης πολυξερικής με master ξεροκεφαλίτιδας και με ντοκτορά στην τέχνη του "Κάνω-του-κεφαλιού-μου-και-δε-μπα-να-λες"

 

Επίσης είναι πεθερά.

 

Το να είναι μια χμμμ.. κυρία πεθερά ή μάλλον Πεθερά , δεν είναι απλά ιδιότητα αλλά είναι επίσης ικανή και αναγκαία συνθηκη για να ανεβάζει την πίεση του άμοιρου γαμβρού (και άρα και του φουκαρά υποφαινόμενου) μόνο και μόνο με την διαδικασία του Πεθερείζειν.

 

Το Πεθερείζειν είναι εκείνη η σιωπηλή διαδικασία παρουσίας της Πεθεράς στον χώρο στην οποία δίνουν την εντύπωση στους γύρω τους ότι Εκείνες είναι οι Αγίες που Όλα τα υπομένουν από τον Αγριάνθρωπο γαμπρό , που κατέβηκε από το Κατσικοχώρι του για να Μαρκαλέψει το Πολυτιμότερο που είχε η αθώα κόρη τους , τον Κατσικοκλέφτη εκείνον λέγω που πριν από εκείνον ούτε ο Ήλιος δεν είχε δει τον ανθό της και γενικότερα - άτυχη ήταν η κοπέλα , άτυχη και τά έβλεπε αυτή τα σημάδια και και και.... μεγάλα τα βασανα τους....

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

daddy θα σε ξενερωσω κ εγω τωρα

η πεθερα μου ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος,μια γλυκια φυσιογνωμια που δεν μπορεις παρα να την λατρεψεις

ειναι γατα δεν μπορεις να την ξεγελασεις ,να υποκριθεις

δυναμικη κ ανεξαρτητη (μεγαλωσε 7 παιδια)

αν και ζει σε ενα μικρο ορεινο χωριο της ηπειρου με μονιμους κατοικους 5-6 γεροντακια ειναι μεσα σε ολα!περισσοτερο προοδευτικη απο καθε πρωτευουσιανα

και το κυριοτερο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ :lol::lol::lol:

κ παλι σορυ νταντυ :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

daddy θα σε ξενερωσω κ εγω τωρα

η πεθερα μου ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος,μια γλυκια φυσιογνωμια που δεν μπορεις παρα να την λατρεψεις

ειναι γατα δεν μπορεις να την ξεγελασεις ,να υποκριθεις

δυναμικη κ ανεξαρτητη (μεγαλωσε 7 παιδια)

αν και ζει σε ενα μικρο ορεινο χωριο της ηπειρου με μονιμους κατοικους 5-6 γεροντακια ειναι μεσα σε ολα!περισσοτερο προοδευτικη απο καθε πρωτευουσιανα

και το κυριοτερο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ :lol::lol::lol:

κ παλι σορυ νταντυ :lol::lol:

 

Μα και φυσικά ειναι άγια γυναίκα αφου και μονο ζει σε ενα απομακρυσμένο χωριό της Ηπείρου :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ο daddycool το έθεσε επιστημονικά πάντως το θέμα και μιλάει για το 95% των περιπτώσεων.....εσυ απλά να κάνεις το σταυρό σου! :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ειναι αγια και μενει στο διπλα διαμερισμα.Μου εχει δωσει κλειδι του σπιτιου της,μου εχει πει να μπαινοβγαινω οποτε θελω και κεινη ουτε εχει το δικο μου,ουτε μου χτυπαει καν την πορτα.Αν θελει κατι,μου κανει αναπαντητη στο κινητο και αν δεν κανω κατι πηγαινω.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια η πεθεροπληξια δεν εχει συνορα

και σε ακτινα 1000 χιλιομετρων σε χτυπαει :lol:

εσυ daddy για να coolαρεις ο μονος τροπος ειναι να την κλεισεις σε κανα μοναστηρι ως θεουσα για σενα yogini κανα ταξιδακι στο καζακσταν?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια η πεθεροπληξια δεν εχει συνορα

και σε ακτινα 1000 χιλιομετρων σε χτυπαει :lol:

εσυ daddy για να coolαρεις ο μονος τροπος ειναι να την κλεισεις σε κανα μοναστηρι ως θεουσα για σενα yogini κανα ταξιδακι στο καζακσταν?

 

Μωρέ έφτιαξαν μια σπιταρα στην Κέρκυρα και όλο λένε θα πάνε κι όλο εδω ειναι μπαστακωμένοι :evil::evil:

Τώρα και με το μωρό σιγά μην πάνε πουθενά :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Βέβαια θα το δούνε όσο το δούνε όσο θα ειναι ο άντρας μου σε άδεια...μόλις γυρίσει στο καραβάκι του....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!....εγω να φανταστείτε τους βλέπω σπάνια και μένουμε ενα στενό διαφορά :lol::lol:

Δεν ειμαι εγώ πεθερόπληκτη αλλα η πεθερά μου νυφόπληκτη! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου ειναι σκετη σμερνα! απο την αλλη υπαρχουν στιγμες που μοιαζει να εχει ξεπηδησει απο τις 7 θανασιμες πεθερες .. Αλλα αντεχω σιγα μην μασισω απλα περιμενω απο αυτην τα παντα και δεν πιστευω ποτε τιποτα απο οσα λεει καθε κινησει καθε λογος κρυβει απο πισω και κατι .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξεκόλησα και με την μοναδικότητα αυτής της έννοιας :) :) Όλα στο μυαλό είναι . Τώρα μπορώ να πω πατέρα μέχρι και τον Μητσοτάκη και Μάνα μέχρι και την Θάτσερ. :) :) :)

...........................

 

 

Χριστιάνα μην μας το κάνεις αυτό...

 

Εδώ μέσα όλοι έχουμε πεθερές κουφάλες αλλά ακόμα και αν δεν είναι κουφάλες εμείς τις αποκαλούμε κουφάλες

 

Καλά θα κάνεις λοιπόν να ξεκινήσεις να αποκαλείς και την δικιά σου κουφάλα με το όνομα της , δηλαδή : κουφάλα.

 

Είσαι μικρή ακόμα και δεν ξέρεις τα κόλπα εδω , αλλά μην επαναληφθεί σε παρακαλώ.

 

Μην ξανακούσουμε τέτοιες ανωμαλίες περί καλής πεθεράς και τα λοιπά , διότι εδώ μέσα είμαστε όλοι αξιοπρεπείς άνθρωποι με κουφάλες πεθερές.

 

Ακους εκεί! Ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα

 

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Τα ποστ σου βρε daddycool δεν πρέπει να τα διαβάζω νύχτα!!!!!!!!!!Θα τους ξυπνήσω όλους!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ε.........αν σου πώ ότι η δική μου η πεθερά με παίρνει τηλέφωνο πρίν κοινωνήσει και μου ζητάει συγχώρεση (λόγω του καθιερωμένου που κι εγώ ομολογώ πως δεν το ήξερα) και γελάω κάθε φορά και της απαντάω με τον ίδιο τρόπο." Μα δεν θυμάμαι να έκανες κάτι κακό :roll::roll::roll: τι να σου συγχωρήσω;;;;;;;;;;;;;;;;;

:roll::roll::roll::roll::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Αφού σκέφτομαι να την βγάλω στις ειδήσεις!!!!!!!!!Ευρέθη καλοσυνάτη πεθερά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...