Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς απευθύνεστε στα πεθερικά σας?


mama

Recommended Posts

ή μιλώντας τους απευθείας δίχως προσφώνηση

 

Τους γνωρίζω 2 χρόνια, το 1,5 παντρεμένη, και τους μιλάω όπως γράφει η κοπέλα χωρίς προσφώνηση.Α, και στον πληθυντικό. ("Θέλετε να..", "Ξέρετε αν..."). Και δεν είναι οτι βλεπόμαστε και σπάνια, βρισκόμαστε κάθε Σάββατο ή Κυριακή για αρκετές ώρες (πηγαίνουμε να φάμε). Ο καθένας όπως αισθάνεται. Ο άντρας μου λέει τους δικούς μου κύριε τάδε και κυρία τάδε επίσης στον πληθυντικό.

 

Τελευταία μπορεί να λέω στο μπέμπη "Πές γειά στη γιαγιά!" "Γειά σου γιαγιά", χαζολογάω δλδ, αλλά όχι οτι θα της απευθυνθώ με το γιαγιά (δηλαδη "Γιαγιά πού είναι το αλάτι?"). Αυτό το έκανε η δική μου μαμά, έλεγε τα πεθερικά της γιαγιά και παππού. Όπως αισθάνεται ο καθένας που είπα κ παραπάνω.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στο δεύτερο πληθυντικό ελπίζοντας να με ακούσουν...

αλλιώς επειδή είναι και νησιώτες ακούνε και στο "καλέ"

Το μαμά και το μπαμπά δεν παίζουν γιατί δεν το νιώθω , είναι πολύ ιερές έννοιες και μου βγαίνουν μόνο στους γονείς μου..

Γιατί οι άντρες σας πως αποκαλούν τους γονείς σας ? Εμένα με τα μικρά τους

Εγώ όμως δεν μπορώ να μιλήσω στον ενικο ...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

ειναι νεοι τα πεθερικα σου και εγω θα τους φωναζα με τα μικρα τους ακριβως οπως και ο αντρας μου μιλαει στην μαμα μου στον ενικο!εμενα τα πεθερικα μου ειναι 70 χρονων αλλα συνεχιζω και τους φωναζω με τα μικρα τους...μαμα και μπαμπα σιγουρα οχι γιατι πολυ απλα δεν μου βγαινει!τωρα το κυριε και το κυρια παλι μου κανει too much συνηθως το λεω σε ατομα που δεν γνωριζω χρονια και που τα εχω δει κανα δυο φορες!!πεθερα και πεθερουλη μονο χαζολογωντας θα τους φωναξω αν τυχει καμια φορα....ειναι τι σου βγαζει ο καθενας!αλλα οπως ειπα και παραπανω ειναι νεα τα πεθερικα σου οποτε νομιζω και αυτα δεν θελουνε το κυρια και το κυριε!εκτος αν ειναι τοοοοοοσο σοβαροφανεις οποτε αλλαζει το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και μια φιλη μου:αφου μπροστα ειναι εκεινη την ωρα και βλεπουν οτι τους μιλαω,δεν χρειαζεται και να τους φωναξω ;) !

εντιτ: (τωρα ειδα τι εγραψες Ηλιοβασιλεμα!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παππού και Γιαγιά, το μαμά και μπαμπά μου βγάζει λιγο υποκρισία απομεινάρι άλλων παλαιότερων εποχών, κρίμα η ελληνική γλώσσα τόσο πλούσια να μην έχει πιο κατάλληλες λέξεις για τη σχέση αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα, δεν μου κολλάει καθόλου να τους αποκαλέσω "μαμμά και μπαμπά". Αυτοί είναι μόνο οι γονιοί μου και αυτούς μόνο θα αποκαλώ έτσι. Άραγε ποιος το επινόησε να τους λένε έτσι; Τέσπα, με τα πεθερικά μου είχαμε πολύ καλές σχέσεις στην αρχή, ο πεθερός μου χωρίς συζήτηση είναι ο καλύτερος που θα μπορούσα να έχω, αλλά η πεθερά μου, λόγω και του μικρού της ηλικίας της, είναι πολύ μοντέρνα, και θα με παρατηρήσει με τρόπο πάντα τι φοράω, θα πει στον καλό μου τι κάνω σωστό και τι λάθος, μια μέρα μου είπε πώς δεν κρατάω το μωρό μου σωστά όταν το ταίζω, έβραζα από μέσα μου αλλά δεν είπα τίποτα ως συνήθως, έχω κουραστεί να ασχολούμε μαζί της, τα σπίτια μας είναι πολύ κοντά και κάποτε είμαι αναγκασμένη να πηγαίνω κάθε μέρα εκεί επειδή είναι οι γονιοί του και δεν μπορεί να τους αλλάξει μου λέει, ψιλοπιάνεται πολύ, θέλει να'ναι μέσα στη μόδα, νομίζω κάνει πράγματα που δεν είναι της ηλικίας της και γενικά θέλει να ξέρει τα πάντα τι γίνετε στη ζωή μας... Και πολλά άλλα... Άρα μητέρα δεν θα την αποκαλέσω ποτέ ούτε στον αιώνα τον άπαντα... Και τα μωρά δεν έρχετε σπίτι μας να τα δεί (μένουμε στην μαμμά μου μέχρι να τελειώσει το σπίτι μας) θέλει μόνο να της τα παίρνουμε εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Παππού και Γιαγιά, το μαμά και μπαμπά μου βγάζει λιγο υποκρισία απομεινάρι άλλων παλαιότερων εποχών, κρίμα η ελληνική γλώσσα τόσο πλούσια να μην έχει πιο κατάλληλες λέξεις για τη σχέση αυτή...

Συμφωνω μαζι σου αλλα στην περιπτωση την δικη μου μολις αρραβωνιαστηκαμε ο αντρας μου την ιδια μερα αποκαλεσε τους γονεις μου μαμα και μπαμπα.Οποτε επρεπε να το κανω και εγω.Την επομενη του αρραβωναα και για λιγες μερες δεν ηθελα να παρω τηλεφωνο για να μην πετυχω την πεθερα μου και να πρεπει να την πω μαμα.Τελικα την ειπα.. το συνιθησα και ευτυχως ειναι και πολυ καλα γυναικα που οτι και να την ελεγα δεν θα ειχε προβλημα.Το αστειο ειναι οτι μια μερα παλιοτερα με ειχε παρει τηλ και δεν καταλαβα οτι ηταν αυτη και λεω ποιος ειναι μου λεει "η μαμα"!Και σκεφτομουν οτι βραχνιαε η μανα μου και ααπεκτησε τετοιαα φωνη αφου χτες μιλαγαμε χαχχαχαχ.Παντως εγω θα προτειναα κοριτσια να μιλατε στον ενικο αλλωστε εινααι γονεις του ααντρα σας και μεταα βαζετε και το κυρια ταδε.και οικειο και απομακρο μαζι!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τους αποκαλω καθολου :P ψαχνω να βρω το βλεμμα τους χαχαχα. Τωρα πια ομως μια που ειμαι νυφη εδω και 14 χρονια, θα τους ελεγα ευκολα ΄μαμα ΄ και ΄ μπαμπα ΄.τους συνηθισα....μεγαλωσα κι ολας και τα βλεπω αλλιως.

Απο τον καιρο που γεννησα και ειδα την λατρεια στα ματια τους οταν κοιταζουν τα παιδια μου, ενιωσα και οικογενεια τους!

Link to comment
Share on other sites

Μαμά, μπαμπά δεν μου βγαίνει με τίποτα - μια ειναι η μάνα και οσο και να αγαπάω την πεθερά μου δεν με γέννησε, ούτε με μεγάλωσε!

Με το ονομα τους αλλιώς παπου/γιαγιά :-)

Κανε οτι σου βγαίνει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειμαι 27 και η πεθερα μου 75...οποτε πως να την πω??μαμα ???γιαγια δικη μου κανονικα ειναι οχι του γιου μου...τεσπα..επειδη δεν εχω καλες σχεσεις...δεν την αντεχω κ το ''κυρια'' πολυ της ειναι....με το πεθερο μου εννοειτε κυριε ,,ειναι 70...αλλα παιζει ρολο και τι σου βγαινει και τι σχεσεις εχεις...μακαρι να ειχα νεα πεθερα με καλες σχεσεις..ας την ελεγα κ μητερα

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 27 και η πεθερα μου 75...οποτε πως να την πω??μαμα ???γιαγια δικη μου κανονικα ειναι οχι του γιου μου...τεσπα..επειδη δεν εχω καλες σχεσεις...δεν την αντεχω κ το ''κυρια'' πολυ της ειναι....με το πεθερο μου εννοειτε κυριε ,,ειναι 70...αλλα παιζει ρολο και τι σου βγαινει και τι σχεσεις εχεις...μακαρι να ειχα νεα πεθερα με καλες σχεσεις..ας την ελεγα κ μητερα

 

Μέκανες κ γέλασα! :D Νομίζω λίγες είναι οι τυχερές που έχουν καλές σχέσεις με τις πεθερές τους... Εσένα είναι και μεγάλη αν μη τι άλλο μπορείς να την αποφύγεις όσο να'ναι παρά να ήταν στα 45 της. Με τους πεθερούς μας δεν πιστεύω να υπάρχει κοπέλα που να μην έχει καλές σχέσεις... Αν ήτανε νέα θα είχες άλλα προβλήματα όπως εγώ μαζί της, αλλά βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Όπως και ναχει, προσπαθώ να εφαρμόσω το ρητό: μακριά κι αγαπημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Με τους πεθερούς μας δεν πιστεύω να υπάρχει κοπέλα που να μην έχει καλές σχέσεις...

 

Δεν θα το έλεγα...:rolleyes:

Χωρίς να θέλω να επεκταθώ υπάρχουν ορισμένοι που είναι τραγικοί...

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, όντως δεν έχουν όλοι καλές σχέσεις... Θα έλεγα ότι για κάποια ζευγάρια είναι μεγάλο πρόβλημα οι σχέσεις με τους γονείς του ενός ή του άλλου συντρόφου. Ευτυχώς, εμείς είμαστε όλοι πολύ αγαπημένοι. Παρόλα αυτά, το θεωρώ λίγο περίεργο να αποκαλώ τα πεθερικά μου μαμά και μπαμπά, το ίδιο και ο σύζυγός μου. Μια είναι η μάνα!! Οπότε τους αποκαλούμε με τα ονόματά τους και στον ενικό, εκτός από τον πεθερό μου που τον αποκαλώ "κύριο τάδε" και του μιλάω στον πληθυντικό προς το παρόν γιατί παρόλο που είναι συμπαθέστατος και ξέρω ότι με αγαπάει πολύ, είναι αρκετά απόμακρος σαν άνθρωπος και δεν μου βγαίνει κάτι άλλο.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

καλημερα κοριτσια

 

εγω μενω μαζι με τον συντροφο μου και τους γονεις του

 

με τα πεθερικα εχω μια απολυτη ηρεμη επικοινωνια (βεβαια σε αυτο βοηθαει κ ο χαρης μου εθεσε καποια ορια απο την αρχη )

 

αλλα για το πως τους φωναζω??????? Κα λ....... και Κο χρηστο

απλα κ ωραια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
πρίν από 56 λεπτά , Macgyver είπε:

Στον ενικό και «παππού» «γιαγια» :)

 Αυτό θέλει να κάνει ο άντρας μου αλλά δεν τον ενθαρρύνω κ δεν σκοπεύω να το κανω οποτε κραταμε κ οι δυο τον πληθυντικο. Αν χρειαστει σε τριτο προσωπο ο αντρας μ λεει με μεγαλη ανεση  πεθερος κ πεθερα. εγώ κύριος κ κυρία αλλά προσπαθώ να το αποφύγω, όπως κ τις απευθείας προσφωνήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κύριος - κυρία + μικρό όνομα, το ίδιο και ο άντρας μου τα δικά του πεθερικά. έτσι κάναμε πάντα , μπορεί να ακούγεται τυπικό αλλά οι σχέσεις μας είναι πολύ καλές, δεν νομίζω πως η προσφώνηση έχει ιδιαίτερη σημασια

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή θυμάμαι μιλούσα στον πληθυντικό χωρίς να αποκαλώ κάποιο όνομα, μετά στον ενικό αλλα κάποια φορά πήρε κάποιος τηλ κ ήταν στην αυλή μακριά κ δεν ήξερα πως την αποκαλέσω δεδομένου ότι δεν ήμασταν πρόσωπο με πρόσωπο. Οπότε μετά από συζήτηση που είχαμε κάνει με το όνομα Μ αν δεν Μ βγαίνει μαμά ας την φωνάζω πεθερά. Κ έτσι κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...