Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς απευθύνεστε στα πεθερικά σας?


mama

Recommended Posts

Για μενα παντως μανα ειναι μονο μια και δεν υπαρχη περιπτωση να την πω μαμα ...που ειναι για μενα μια ιερη λεξη και αντιπροσωπευη κατι πολυ σημαντικο....δεν τους λεω τιποτα μπαινω κατευθειαν στο θεμα ....και ο αντρας μου το ιδιο , το θεωρο υποκρισια να πει την μαμα μου μαμα .....αφου καταβαθος δεν το εννοη ....Οπως ουτε και εγω το ιδιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τους μιλάω στον πληθυντικό και χωρίς προσφώνηση.

Ο αντρας μου απευθύνεται στους γονείς μου με το μικρό τους και στον ενικό. Καμμιά φορά για πλάκα λέει τη μαμά μου "μαμά".

Πάντως κανένας από τους γονείς μας δε μας ζήτησε να τους λέμε μαμα και μπαμπά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι η κυρία "Να σας πω!" . Ετσι με αποκάλεσε η πεθερά μου στον άντρα μου μια φορά που ήταν νευριασμένη μαζί μου. Με αποκάλεσε έτσι γιατί όποτε της μιλάω στο τηλέφωνο της λέω "γεια σας, τι κάνετε? Να σας πω! ....."

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω στον ενικό χωρίς προσφώνηση. Στην αρχή έιπα για λίγο καιρό (κανένα μήνα) μαμά - μπαμπά επειδή είπε και ο άντρας μου (να χαρούνε λίγο). Μετά το κόψαμε και οι δύο σιγά σιγά. Μάλλον δεν μας πήγαινε. Τώρα που και που (1 φορά τον χρόνο) θα πετάξω κανένα μπαμπα στον πεθερό μου. Το δύσκολο είναι στο τηλέφωνο, αλλα το έλυσα και αυτό..(μη γελάσετε)..Παίρνω τηλεφ. - Έλα καλέ...τι κανετε!! Χα χα. Τι να κάνω δεν μου βγαίνει...!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ από την αρχή στον πληθυντικό και κυρία ... και κύριε ...Τώρα με το παιδί , τους λέω παππού και γιαγιά, αλλά ο πληθυντικός παραμένει. Τώρα που θα μου κρατάνε το παιδί, οπότε θα τους βλέπω συνέχεια μάλλον θα αρχίζω να εφαρμόζω τον ενικό. Δεν ξέρω , όπως μου βγει. Αλλά όχι και μαμά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κα Τάδε, Κε Τάδε πάντα!!! Και μάλιστα όσες περισσότερες φορές γίνεται μέσα σε μία κουβέντα!!! Αυτό λέγεται "Απόσταση"!!! Να μην παίρνουν και θάρρος! Το παίρνουν που το παίρνουν από μόνοι τους!

 

Α! & εννοείται... στον πληθυντικό!

Link to comment
Share on other sites

Στο πληθυντικο!!ΜΑΝΑ ειναι μονο μια και καμια αλλη δε θα πω ποτε την πεθερα μου μαμα, τον πεθερο μου μπαμπα και εννοειται δεν θελω να το κανει ουτε ο αντρας μου...ο οποιος δουλευει μαζι με το μπαμπα μου και τον φωναζει μαστρο-Κωστα:D:D:DΕκεινος φυσικα τους μιλαει στο ενικο αλλα η μανουλα μου ειναι μολις 46 ετων!!Πιπινι!!!

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην αρχη στον πλυθυντικο τωρα κοπηκαν αυτα με τα μικρα τους τους φωναζω...σιγα μην τους πω μπαμπα και μαμα αμ δε!!εχω γονεις!!!!!!!!!! αυτοι δεν ειναι γονεις μου...και που τους μιλαω πολυ τους ειναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Mαμά????????!!!!!!!!! με τίποτα, μία φορά το έκανα και μου ακούστηκα πολύ γελοία.

Όταν είμαι με τον άντρα μου του λέω εκεινού ότι θέλω για να της το πει, διαφορετικά δεν την αποκαλώ τίποτα, λέω κατευθείαν αυτό που θέλω, άντε στα μεγάλα κέφια να την πω "καλέ".

Link to comment
Share on other sites

Με το όνομα της και με πληθυντικό.Τον πληθυντικό μου λέει να τον κόψω αλλά δεν μου βγαίνει σκέτο το όνομα :rolleyes: Η γυναίκα του μεγάλου της γιού της μιλάει σε ενικό και μου ξενίζει πολύ...

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πριν το παιδί την έλεγα κυρία...(το όνομά της)

μετά το παιδί την λέω χαϊδευτικά "γιαγιά" και τον πεθερό "παππού", αλλά έτσι πλέον αποκαλώ και τους δικούς μου γονείς για να μαθαίνει και ο μικρός.

Link to comment
Share on other sites

κυρια και το ονομα της δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να αποκαλουσα αλλον ανθρωπο μαμα ή μπαμπα ο αντρας μου λεει τους δικους μου με το ονομα τους αλλα ειναι πιο νεοι,

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλαω με το σεις και με το σας πληθυντικο....τωρα με το μωρο λεω και καμια φορα γιαγια και παππου...δεν τους φωναζω με τα ονομα τα ουτε στον ενικο...τα μαμα και μητερα δεν τα μπορω καθολου...αν δεν το νιωθεις καλυτερα να μην το λες....αντε να δουμε πως θα με φωναζει η δικιαμου νυφη.....αλλα μεχρι τοτε θα αλλαξουν ακομα περισσοτερο οι εποχες και μαλλον θα μου λεει ρε μαριαααααααααα...μη με πριζειςςςςς...θα ηθελα να με φωναζει με το ονομα η στον πληθυντικο χωρις το κυρια μπροστα...εμενα ο αντρας μου στην αρχη ελεγε την μητερα μου θεια...κουλο ε;;;μετα το εκοψε και τωρα την φωναζει με το ονομα....και στον πληθυντικο....

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Στην αρχη μιλουσα τα πεθερικα μου στον πληθυντικο πλεον τους μιλαω στον ενικο το θεμα μου ειναι πως εχω τελειες σχεσεις και τους αγαπω πολυ αλλα δεν μλου βγαινει να τους λεω μαμα και μπαμπα:rolleyes::rolleyes:

 

Συνηθως δεν τους φωναζω κοιταω να με βλεπουν για να τους μιλαω :lol::lol:

 

Τωρα που εκανα το παιδι αν ειμαστε ολοι μαζι λεω πχ αν θελω να ρθει η πεθερα μου γιαγιαααααααα που ειναι η γιαγια πες ελα γιαγιααααααααα:lol::lol:

 

Τρελη ε???δεν ξερω πως να την φωναξω το κυρια ταδε ειναι απροσωπο στην περιπτωση μας αλλα και μαμα δεν μου βγαινει...

 

Εσεις πως τις φωναζετε??τη πεθερα και τον πεθερο!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια.Θέλουν να τους φωνάζω μαμα-μπαμπά αλλά δεν μου βγαίνει, οπότε όταν θέλω να τους μιλήσω πάω κοντά τους και λέω ότι έχω να πω χωρίς προσφωνήσεις.Να δω πόσο θα το τραβήξω όλο αυτό.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι. στον πληθυντικο αλλά χωρις προσφωνησεις

 

ευτυχως ειναι μακρια και δεν βλεπομαστε τακτικα. οχι οτι εχω κατι μαζι τους, να εξηγουμαστε. ειναι αγιοι ανθρωποι. απλα μαμα και μπαμπα δεν μπορω να τους αποκαλεσω

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι. στον πληθυντικο αλλά χωρις προσφωνησεις

 

ευτυχως ειναι μακρια και δεν βλεπομαστε τακτικα. οχι οτι εχω κατι μαζι τους, να εξηγουμαστε. ειναι αγιοι ανθρωποι. απλα μαμα και μπαμπα δεν μπορω να τους αποκαλεσω

 

 

Το ίδιο ακριβώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...