KDC

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα μέλλουσες και μη μανούλες!! 

Είμαι στην 27η εβδομάδα.. Έμεινα έγκυος τον Ιούλιο που ήδη έπαιρνα οαεδ από Μάιο λόγω απόλυσης.. Παίρνω κανονικά το επίδομα μέχρι και το Μάιο.. Ξέρετε μετά τι γίνεται και αν δικαιούμαι κάτι; Στον οαεδ που ρώτησα μου είπαν όχι.. Εκτός αυτού πρέπει να πάω στο ΙΚΑ;; Δικαιούμαι τίποτα από εκεί τώρα η μετά τον τοκετό; Κάνεις δε γνωρίζει τίποτα!!!! Θα με διευκολύνετε πολύ αν γνωρίζετε κάτι.. Φιλάκια 

Διαφημίσεις

καλημερα σας

ειμαι καινόυργια στην παρέας σας!

είμαι 31 χρονών και είμαι 4 εβδομάδων έγκυος

θελω να με βοηθήσετε σε κατι απορίες που εχω αν μπορείτε!

εργάζομαι σε ένα κατάστημα 5 χρόνια  αλλά είχα δηλώσει πως θα αποχωρήσω εδω και δυο μήνες δλδ πριν μαθω οτι ειμαι έγκυος

οπότε είχα πει στο αφεντικό αν μπορουσε να μου κάνει μια εικονική απόλυση.

Τωρα που είμαι έγκυος θα μπορεί να με βάλει οαεδ και να μην δηλωθεί καπου οτι είμαι έγκυος?

ο λογιστης μου που μίλησα μου ειπε γινεται αν δεν δηλωθει καπου οτι ειμαι

εσείς ξέρετε τι άλλα δικαιωματα θα εχω σαν ανεργη? δεν θα πρεπει να δηλωσω καθολου μετα την εγκυμοσυνη στον οαεδ?

σας ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας

Καλημέρα σας,

είμαι έγκυος 5 εβδομάδων.

ο εργοδότης εδώ έχει την νοοτροπία οποια κοπέλα μένει έγκυος την αναγκάζει (με διάφορους τρόπους)

να πάρει αδεια επαπιλουμενης κύσης , στην συνέχεια άδεια κύησης και λοχείας οκ αυτό, την εξάμηνη άδεια και κατόπιν την τρίμηνη άδεια και μετά μόλις το μωρό φτάσει 18 μηνών την απολύει αν δεν έχει αναγκαστεί να παραιτηθεί με το που γυρίσει μετα τις άδειες. 

ακόμα δεν τον έχω ενημερώσει γτ φοβάμαι την αντιδραση του αλλά θα πρεπει να γίνει. 

μετα τις άδειεσ κτλ και την απόυση που θα ακολουθήσει μπορώ να μπω στο ταμέιο ανεργίας?

εργάζομαι στιν ίδιο εργοδότη από τον Φεβρουάριο του 2021.

οποια γνωρίζει ασ με βοηθήσει.

2 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Καλημέρα σας,

ο εργοδότης εδώ έχει την νοοτροπία οποια κοπέλα μένει έγκυος την αναγκάζει (με διάφορους τρόπους)

να πάρει αδεια επαπιλουμενης κύσης , στην συνέχεια άδεια κύησης και λοχείας οκ αυτό, την εξάμηνη άδεια και κατόπιν την τρίμηνη άδεια και μετά μόλις το μωρό φτάσει 18 μηνών την απολύει αν δεν έχει αναγκαστεί να παραιτηθεί με το που γυρίσει μετα τις άδειες. 

ακόμα δεν τον έχω ενημερώσει γτ φοβάμαι την αντιδραση του αλλά θα πρεπει να γίνει. 

μετα τις άδειεσ κτλ και την απόυση που θα ακολουθήσει μπορώ να μπω στο ταμέιο ανεργίας?

Φυσικά θα μπορείς να μπεις στο ταμείο ανεργίας.

Επίσης, κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να πάρεις αναρρωτική, ούτε το 6μηνο (νυν 9μηνο), όσο είσαι σωστή στην δουλειά σου δεν έχεις να φοβάσαι απόλυση.

45 minutes ago, Deena said:

Φυσικά θα μπορείς να μπεις στο ταμείο ανεργίας.

Επίσης, κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να πάρεις αναρρωτική, ούτε το 6μηνο (νυν 9μηνο), όσο είσαι σωστή στην δουλειά σου δεν έχεις να φοβάσαι απόλυση.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ. 

ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ( ΑΝ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ¨ΒΑΡΙΕΣ¨ΕΡΓΑΣΙΕΣ)

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ,ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ!!

ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΓΤ ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΓΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ(ΜΕ ΤΠΤ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ) ΑΛΛΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΤΛ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΑΒΑΖΕΣΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΤ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗ ΝΘΕΣΗ ΑΥΤΗ!! ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.

Επεξεργάστηκαν by sweety**

Διαφημίσεις

3 hours ago, sweety** said:

Καλημέρα σας,

Στη θέση σου δεν θα έλεγα ακόμη κάτι διότι είναι πολύ νωρίς στην εγκυμοσύνη. Όχι πριν το τρίμηνο δηλαδή. 5 βδομάδες μιλάμε ακόμη για σύλληψη ουσιαστικά.

Όσον αφορά τον εργοδότη, εκπλήσσομαι . Τόσο κακός και ραδιούργος που βάζει τις εγκύους να κάνουν βαριές δουλειές για να τις διώξει?? Και εντάξει, με τον τρόπο αυτό τις αναγκάζει να πάρουν επαπειλούμενη, τα 6μηνα και τα 3μηνα με τι τρόπο τις αναγκάζει να τα πάρουν? Εγώ θα σου έλεγα μην τα σκέφτεσαι και αγχώνεσαι, θα δεις όταν θα έρθει η ώρα. Πάντως φυσικά και μπορείς να μπεις στο ταμείο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

• Μου αρέσει 1

5 hours ago, Yovanna said:

Στη θέση σου δεν θα έλεγα ακόμη κάτι διότι είναι πολύ νωρίς στην εγκυμοσύνη. Όχι πριν το τρίμηνο δηλαδή. 5 βδομάδες μιλάμε ακόμη για σύλληψη ουσιαστικά.

Όσον αφορά τον εργοδότη, εκπλήσσομαι . Τόσο κακός και ραδιούργος που βάζει τις εγκύους να κάνουν βαριές δουλειές για να τις διώξει?? Και εντάξει, με τον τρόπο αυτό τις αναγκάζει να πάρουν επαπειλούμενη, τα 6μηνα και τα 3μηνα με τι τρόπο τις αναγκάζει να τα πάρουν? Εγώ θα σου έλεγα μην τα σκέφτεσαι και αγχώνεσαι, θα δεις όταν θα έρθει η ώρα. Πάντως φυσικά και μπορείς να μπεις στο ταμείο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Δεν ξέρω αληθεια πότε πρέπει να το.πω..αυτος το πρώτο πράγμα π Μ είπε όταν πήγα είναι ότι όταν ξεκινήσεις προσπάθειες γ παιδί θα μου το πεις να κανονίσω και γω άτομο. Όλες του το είπαν αρκετά νωρίς κ πάλι τους θύμωσε διότι δεν τον είχαν ενημερώσει ότι ξεκινάνε προσπάθειες.οικειοθελως περνούν την εξάμηνη ασ πουμε άδεια διότι δεν θέλουν να υποστούν την ψυχολογική βία ! Ευχαριστώ πολύ!

14 hours ago, sweety** said:

υτος το πρώτο πράγμα π Μ είπε όταν πήγα είναι ότι όταν ξεκινήσεις προσπάθειες γ παιδί θα μου το πεις να κανονίσω και γω άτομο.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω!!!!! Από αυτό και μόνο αντιλαμβάνεσαι την νοοτροπία που μπορεί να έχει σαν εργοδότης.

1 hour ago, kotsifikos said:

Αυτό πρώτη φορά το ακούω!!!!! Από αυτό και μόνο αντιλαμβάνεσαι την νοοτροπία που μπορεί να έχει σαν εργοδότης.

Καλημέρα! Τη ξέρω τη νοοτροπία του κ για αυτό ψάχνω τρόπους ώστε να κρατήσω οσο περισσότερο μπορώ τη δουλειά Μ. Κ αν δεν τα καταφέρω τουλαχιστον να εξασφαλίσω γ περισσότερο καιρό εισόδημα μέχρι να βρω κάτι άλλο .

@sweety** συγγνώμη που παρεμβαίνω στο topic, καθώς δεν έχω να σου προσφέρω κάποια πληροφορία επί του αρχικού προβληματισμού σου.

Αλλά συγγνώμη,

On 23/11/2022 at 7:07 ΜΜ, sweety** είπε:

αυτος το πρώτο πράγμα π Μ είπε όταν πήγα είναι ότι όταν ξεκινήσεις προσπάθειες γ παιδί θα μου το πεις να κανονίσω και γω άτομο. 

ΤΙΙΙ;;;!!!

Αυτό αν διατυπώθηκε έτσι, σηκώνει καταγγελία χθες. Είναι δυνατόν;! Να τον ενημερώνουν οι γυναίκες υπάλληλοι πότε ξεκινούν προσπάθειες τεκνοποίησης;! Προκειμένου να τις "εξαναγκάσει" σε άδεια επαπειλλούμενης βάζοντας τες να κάνουν ακατάλληλες εργασίες. Και με στόχο να βρει αντικαταστάτη για "ψίχουλα";!

Δεν επεκτείνομαι επ'αυτού, δεν χρειάζεται να αναλύσω σε πόσα επίπεδα είναι λάθος, αντιεπαγγελματικό και (χωρίς να είμαι νομικός) παράτυπο να το πω, δεν ξέρω και τον σωστό όρο. Είναι σίγουρα πάντως για καταγγελία.

Αντιλαμβάνομαι, το άγχος σας και την σπουδαιότητα της διατήρησης του εισοδήματος σας. Αλλά αθροιστικά και με τα υπόλοιπα που αναφέρετε,... εεε για όνομα του Θεού! Καταγγείλετε τον! Ζητήστε πληροφορίες από δικηγόρο που ασχολείται με το εργατικό δίκαιο. Απευθυνθείτε στον Συνήγορο του Πολίτη ίσως. Στο Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων (υπάρχει γραμμή 1555 7ημέρες την εβδομάδα 24ώρεςτην ημέρα και για θέμα γυναικών-ισότητας-κοινωνικής πολιτικής-καταπολέμησης βίας). Σε κάποια άλλη αρχή να σας κατευθύνουν κάπως...τι να πω.

Διαφημίσεις

ΔΥ

11 hours ago, samsympan said:

@sweety** συγγνώμη που παρεμβαίνω στο topic, καθώς δεν έχω να σου προσφέρω κάποια πληροφορία επί του αρχικού προβληματισμού σου.

Αλλά συγγνώμη,

ΤΙΙΙ;;;!!!

Αυτό αν διατυπώθηκε έτσι, σηκώνει καταγγελία χθες. Είναι δυνατόν;! Να τον ενημερώνουν οι γυναίκες υπάλληλοι πότε ξεκινούν προσπάθειες τεκνοποίησης;! Προκειμένου να τις "εξαναγκάσει" σε άδεια επαπειλλούμενης βάζοντας τες να κάνουν ακατάλληλες εργασίες. Και με στόχο να βρει αντικαταστάτη για "ψίχουλα";!

Δεν επεκτείνομαι επ'αυτού, δεν χρειάζεται να αναλύσω σε πόσα επίπεδα είναι λάθος, αντιεπαγγελματικό και (χωρίς να είμαι νομικός) παράτυπο να το πω, δεν ξέρω και τον σωστό όρο. Είναι σίγουρα πάντως για καταγγελία.

Αντιλαμβάνομαι, το άγχος σας και την σπουδαιότητα της διατήρησης του εισοδήματος σας. Αλλά αθροιστικά και με τα υπόλοιπα που αναφέρετε,... εεε για όνομα του Θεού! Καταγγείλετε τον! Ζητήστε πληροφορίες από δικηγόρο που ασχολείται με το εργατικό δίκαιο. Απευθυνθείτε στον Συνήγορο του Πολίτη ίσως. Στο Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων (υπάρχει γραμμή 1555 7ημέρες την εβδομάδα 24ώρεςτην ημέρα και για θέμα γυναικών-ισότητας-κοινωνικής πολιτικής-καταπολέμησης βίας). Σε κάποια άλλη αρχή να σας κατευθύνουν κάπως...τι να πω.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΕΛΛΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ.ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΦΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΩΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΒΡΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΠΟΥ ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΓΙΑ Χ ΚΑΙ Ψ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΝΙΩΘΩΝΤΑΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ (ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ,ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα