Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέμα βάπτισης:Μικρός Πρίγκιπας (κ ο Θεός βοηθός)


swanocean

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ σας αλλά έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα κ έχω πάρει πολλές ιδέες από σας, κάποια στιγμή θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες από αυτά που έχω φτιάξει για να δείτε. Αλλά τώρα έχω ένα άλλο θέμα και θέλω τη βοήθεια σας. Βγήκαμε με την νονά για τα βαπτιστικά κι όλοι λένε για τον Μικρό Πρίγκιπα...αλλά είτε δεν είναι ο αυθεντικός Μικρός Πρίγκιπας είτε έχουν εξωφρενικές τιμές που έλεος πια σε άλλη χώρα ζούνε αυτοί οι άνθρωποι? Γι' αυτό βρε κορίτσια αν γνωρίζει κάποια κάτι ας μου πει γιατί κι η νονά είναι πολυάσχολη κι εγώ έχω τον μπέμπη και δυσκολευόμαστε λίγο να βγούμε. :(

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα,πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ σας αλλά έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα κ έχω πάρει πολλές ιδέες από σας, κάποια στιγμή θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες από αυτά που έχω φτιάξει για να δείτε. Αλλά τώρα έχω ένα άλλο θέμα και θέλω τη βοήθεια σας. Βγήκαμε με την νονά για τα βαπτιστικά κι όλοι λένε για τον Μικρό Πρίγκιπα...αλλά είτε δεν είναι ο αυθεντικός Μικρός Πρίγκιπας είτε έχουν εξωφρενικές τιμές που έλεος πια σε άλλη χώρα ζούνε αυτοί οι άνθρωποι? Γι' αυτό βρε κορίτσια αν γνωρίζει κάποια κάτι ας μου πει γιατί κι η νονά είναι πολυάσχολη κι εγώ έχω τον μπέμπη και δυσκολευόμαστε λίγο να βγούμε. :(

 

Με το καλό!! Το πιο ωραίο σετ που έχω δει είναι αυτό http://efamore.com/%ce%b2%ce%b1%cf%80%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%b7/olokliromena-paketa/img_5873/ αλλά και πάλι δεν είναι και 100% ο αυθεντικός. Απ όσο ξέρω κιόλας δεν μπορείς να "αντιγράφεις" παραμύθια λόγω πνευματικών δικαιωμάτων οπότε είναι κάπως δύσκολο να βρεις 100% τον ίδιο...

Μήπως αν τα στολίζατε με κουκλάκια σαν και αυτό? http://efamore.com/%ce%b2%ce%b1%cf%80%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%b7/%ce%bb%ce%b1%ce%bc%cf%80%ce%ac%ce%b4%ce%b5%cf%82-%ce%b2%ce%ac%cf%80%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%b7%cf%82/img_5487/

Φαντάζομαι θα μπορείς να τα βρεις και να στολίσεις κουτί λαμπάδα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αχ το έχω δει αυτό του ΕφΑμορε αλλά έλεγα κάτι σε πιο πιστή απόδοση. Λες να μη βρω καθόλου? Αχ με βλέπω στο τέλος να τα ζωγραφίζω όλα μόνη μου :(

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τους πόσο πάει ζωγραφισμένο τότε....Πχ σαν και αυτό: http://efamore.com/%ce%b2%ce%b1%cf%80%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%b7/ladopana/img_5407/

Αν πιάνει το χέρι σου όμως μπορείς να δοκιμάσεις αν το ζωγραφίσεις και εσύ!Γιατί δεν κάνεις δοκιμή?

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλο που ασχολούμαι με ζωγραφική φοβάμαι ότι θα τα κάνω χάλια. Και πρέπει να τα βρω όλα μεμονωμένα μετά και να τα φτιάξω όλα μόνη μου και νομίζω ότι χρειάζεται πάρα πολύ χρόνο για να τα κάνω όλα αυτά.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ και εγω το φοβόμουν να το αναλάβω να κάνω πράγματα μόνη μου...Αυτό το άγχος θα μας φάει εμάς τις μαμάδες!! :D

Αν θέλεις την πιο πιστή απόδοση...Μόνο για ζωγραφισμένο το βλέπω...Η πιο πιστή απόδοση που εχω δει τουλάχιστον είναι αυτή του εφ αμόρε αλλά αν δεν σου κάνει δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός από ζωγραφική...

Κάνε έναν κόπο να τους στείλεις ένα email πάντως ή να τους πάρεις ένα τηλ. να δεις αν αναλαμβάνουν ζωγραφισμένο πακέτο γενικά με το θέμα σου γιατί σίγουρα ζωγραφίζουν, τα έχω δει και από κοντά και είναι και πολύ όμορφα.

Μην στεναχωριέσαι πάντως κάποια λύση θα βρεθεί...Είναι κρίμα στην βάπτιση για το μωράκι σου να στεναχωριέσαι....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Νταϊάνα+Μπέμπα. Θα τους πάρω τηλ πρώτα κι αν είναι απαγορευτική η τιμή θα το ζωγραφίσω μόνη μου. Εκτός κι αν κάποια κοπέλα από δω μέσα είχε πάρει κάτι σχετικό. Πάντως σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να σου ζήσει η μπέμπα :D

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!! Το πιο ωραίο σετ που έχω δει είναι αυτό http://efamore.com/%ce%b2%ce%b1%cf%80%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%b7/olokliromena-paketa/img_5873/ αλλά και πάλι δεν είναι και 100% ο αυθεντικός. Απ όσο ξέρω κιόλας δεν μπορείς να "αντιγράφεις" παραμύθια λόγω πνευματικών δικαιωμάτων οπότε είναι κάπως δύσκολο να βρεις 100% τον ίδιο...

 

 

Μπορεί να μην είναι από τις γνωστές εικόνες του παραμυθιού,αλλά μου φαίνεται πιο πρωτότυπη,μια και όλοι βάζουν την κλασική φιγούρα.

Αν δεν σου αρέσει καθόλου,κάνε μια πρόβα να δεις πώς σου βγαίνει αν το ζωγραφίσεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Νταϊάνα+Μπέμπα. Θα τους πάρω τηλ πρώτα κι αν είναι απαγορευτική η τιμή θα το ζωγραφίσω μόνη μου. Εκτός κι αν κάποια κοπέλα από δω μέσα είχε πάρει κάτι σχετικό. Πάντως σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να σου ζήσει η μπέμπα :D

 

Σ ευχαριστώ πολύ κούκλα μου! Μακάρι να μπορούδα να βοηθήσω και άλλο αλλά πραγματικά και στο γκούγκλ που κοίταξα όλα είναι παραλλαγές του μικρού πρίγκιπα..Θα επιμείνω πάντως, να κάνεις μία δοκιμούλα με τη ζωγραφική σου αφού ασχολείσαι!! Και ένα τηλ. για να ρωτήσεις τιμούλες για ζωγραφισμένο δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Φιλάκια! Εύχομαι να βρεις αυτό που θες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την λαμπάδα πάντως μπορείς να την κάνεις και μόνη σου.82 ευρώ νομίζω πως είναι πολλά για ένα κουκλάκι και έναν φιόγκο.

 

Και όλα θα μπορούσε να τα στολίσει με το κουκλάκι αυτό μόνη της αν της αρέσει!! ;) Χριστινιώ μου καλά εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό λέω είναι πολλά τα λεφτά. Και παρ' όλο που δεν τα πληρώνω εγώ δεν θέλω να επιβαρύνω την νονά μας, περνάμε δύσκολους καιρούς και δε ξέρουμε τι μας έρχεται. Εντάξει το κουτί το ζωγραφίζω (με πολλή προσοχή μη τα κάνω και μαντάρα), την λαμπάδα πως την φτιάχνω με τούλια και κορδέλες που έχουν τα μαγαζιά? Νομίζω ότι θα μου βγει πολύ γυφτουλέ αν με καταλαβαίνετε.

Σ'ευχαριστώ νταϊάνα μου κάθε βοήθεια δεκτή.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Για τη λαμπάδα δεν το έχω καθόλου το θέμα!! :D Η Χριστίνα όμως μπορεί!!! Και αυτό το κουτάκι τους μου αρέσει πολύ πάντως http://efamore.com/%ce%b2%ce%b1%cf%80%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%b7/%ce%ba%ce%bf%cf%85%cf%84%ce%b9%ce%ac-%ce%b2%ce%ac%cf%80%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%b7%cf%82/img_5439/ μπορεί και πάλι να είναι παραλλαγή αλλά ο πρίγκιπας είναι γλυκούλης! :P

Εντάξει για ζωγραφισμένο κουτί ένα απλό, λευκό, ξύλινο χρειάζεσαι και απλά πολύ πολύ αγάπη! :D

Link to comment
Share on other sites

Και όλα θα μπορούσε να τα στολίσει με το κουκλάκι αυτό μόνη της αν της αρέσει!! ;) Χριστινιώ μου καλά εισαι?

 

 

Πολύ καλά κουκλίτσα μου,ελπίζω το ίδιο και εσύ!!!

Σίγουρα μπορεί κανείς να βρει πολλά πράγματα στο ebay,αν το ψάξει λίγο, ώστε και πιο φτηνά να είναι,αλλά και πρωτότυπα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό λέω είναι πολλά τα λεφτά. Και παρ' όλο που δεν τα πληρώνω εγώ δεν θέλω να επιβαρύνω την νονά μας, περνάμε δύσκολους καιρούς και δε ξέρουμε τι μας έρχεται. Εντάξει το κουτί το ζωγραφίζω (με πολλή προσοχή μη τα κάνω και μαντάρα), την λαμπάδα πως την φτιάχνω με τούλια και κορδέλες που έχουν τα μαγαζιά? Νομίζω ότι θα μου βγει πολύ γυφτουλέ αν με καταλαβαίνετε.

Σ'ευχαριστώ νταϊάνα μου κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Το πακέτο τους για χειροποίητο έχει καλή τιμή πιστεύω (440 ολο το σετ λέει από κάτω). Η λαμπάδα όχι και μενα μου φαίνεται ακριβή. Και εννοείται, ούτε εγώ ήθελα να επιβαρύνω τη νονά μας. Όλοι μας δυσττυχώς περνάμε άσχημα, έτσι σκ@# που τα κάνανε...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλά κουκλίτσα μου,ελπίζω το ίδιο και εσύ!!!

Σίγουρα μπορεί κανείς να βρει πολλά πράγματα στο ebay,αν το ψάξει λίγο, ώστε και πιο φτηνά να είναι,αλλά και πρωτότυπα.

 

Αυτή την περιόδο καλά, σ ευχαριστώ γλυκιά μου! :D Όντως και το ebay ειναι καλή λύση! Απλά και εκεί δεν το κατέχω με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές!! Είμαι ανεπρόκοπη τα έχουμε πει τι να κάνω! :P

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι βλέπω,η συγκεκριμένη λαμπάδα έχει τυλιγμένο κορδονάκι στο μεγαλύτερο μέρος της και ο φιόγκος είναι φτιαγμένος από ύφασμα(σαν ταφτάς μου φαίνεται,αλλά δεν είμαι και ειδική στα υφάσματα),γι'αυτό είναι έτσι πλούσιος.Και με τούλι γίνεται,αλλά άλλη χάρη έχει το ύφασμα.Βάζεις και 2-3 κορδέλες να κρέμονται και είσαι έτοιμη.

Αν πάλι την θέλεις διαφορετική,θα βρούμε άλλον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι. Θα πάρω να ρωτήσω κι αν τελικά δεν... θα χρειαστώ τη βοήθεια σας με τα υπόλοιπα πως να τα φτιάξω και τα λοιπά,να ρίξετε καμιά ιδέα δηλαδή.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περιόδο καλά, σ ευχαριστώ γλυκιά μου! :D Όντως και το ebay ειναι καλή λύση! Απλά και εκεί δεν το κατέχω με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές!! Είμαι ανεπρόκοπη τα έχουμε πει τι να κάνω! :P

 

 

 

Ούτε εγώ το κατέχω,αλλά μπορεί να μας βοηθήσει η Kornilia,που έφτιαξε μόνη της την λαμπάδα με μια υπέροχη κούκλα που αγόρασε από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι βλέπω,η συγκεκριμένη λαμπάδα έχει τυλιγμένο κορδονάκι στο μεγαλύτερο μέρος της και ο φιόγκος είναι φτιαγμένος από ύφασμα(σαν ταφτάς μου φαίνεται,αλλά δεν είμαι και ειδική στα υφάσματα),γι'αυτό είναι έτσι πλούσιος.Και με τούλι γίνεται,αλλά άλλη χάρη έχει το ύφασμα.Βάζεις και 2-3 κορδέλες να κρέμονται και είσαι έτοιμη.

Αν πάλι την θέλεις διαφορετική,θα βρούμε άλλον τρόπο.

 

Μετάξι πρέπει να είναι το ύφασμα γιατί γενικά αυτό χρησιμοποιούν σε πολλά πράγματα. Και τα δικά μου έίχαν...

Το πρόβλημα της κοπέλας απλά απ ότι καταλαβαίνω πέρα απο το να φτιάξει λαμπαδα είναι να βρούμε αυθεντική φιγούρα..Που και το κουκλάκι δεν ειναι εντελώς αυθεντικό...Ίσως στο ebay να υπάρχει κάτι!

 

Μετάξι είναι όντως το γράφει από κάτω :-) Οπότε μορείς να ρωτήσεις και με άλλο ύφασμα αν θα έχει πιο καλή τιμή γιατί το μετάξι γενικά είναι ακριβό ύφασμα!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά,ό,τι κυκλοφορεί με αυτό το θέμα είναι κάτι που του μοιάζει.Κουκλάκι έχει και το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου(είναι πιο μικρό από αυτό της φωτό),δεν είναι ολόιδιος,αλλά καταλαβαίνεις αμέσως ότι είναι αυτός.Από την άλλη,κάνοντας κάτι διαφορετικό,ξεφεύγεις από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αρχίζω και ψήνομαι να τα φτιάξω και αυτά μόνη μου. Ήδη έχω κάνει τις παιδικές μπομπονιέρες και τις μπομπο των μεγάλων και κάποια άλλα πράγματα. Μήπως να ανοίξω και μαγαζί με χειροποίητα σετ βάπτισης. Στο τέλος θα γίνω εξπέρ. Πάντως έχω να πω τα καλύτερα για το φόρουμ γιατί τις περισσότερες ιδέες τις πήρα από δω κι αν δεν ήσασταν όλες εσείς δε θα τολμούσα καν να το σκεφτώ.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αρχίζω και ψήνομαι να τα φτιάξω και αυτά μόνη μου. Ήδη έχω κάνει τις παιδικές μπομπονιέρες και τις μπομπο των μεγάλων και κάποια άλλα πράγματα. Μήπως να ανοίξω και μαγαζί με χειροποίητα σετ βάπτισης. Στο τέλος θα γίνω εξπέρ. Πάντως έχω να πω τα καλύτερα για το φόρουμ γιατί τις περισσότερες ιδέες τις πήρα από δω κι αν δεν ήσασταν όλες εσείς δε θα τολμούσα καν να το σκεφτώ.

 

Έτσι μπράβο!!! Δεν χάνεις τίποτα αν έχεις χρόνο κάνε δοκιμές, ψάξτο γενικά, και είμαι σίγουρη ότι το αποτέλεσμα θα είναι σούπερ!! Όσο για το φόρουμ...Και μένα με έσωσε σε πολλά!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα την άλλη βδομάδα θα περάσω από Θεσσαλονίκη λες να περάσω να δω και το κουκλάκι που λες? Γιατί δεν έχω πετύχει πουθενά τέτοιο κουκλάκι(ή μήπως είμαι άσχετη και θεόστραβη...?)

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...