Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουνούπια


Recommended Posts

Κορίτσια θα σας πώ τη λύση.....Είναι πολύ απλή......κόβεται φετούλες λεμονιού και τις βάζετε σε ένα πιατάκι.....αποτέλεσμα;;;; ότι κουνουπάκια υπάρχουν μέσα στο δωμάτιο

(μη σας πω και μέσα στο σπίτι) πάνε πάνω στις φετούλες και τελείωσε!!!!!

Εγώ βέβαια για παν ενδεχόμενο αλήφω και λίγο λεμονάκι στα χέρια και στα πόδια πριν κοιμηθώ :)

Άντε δοκιμάστε και πείτε μου!!!!

 

:):):):):) και οικονομικη μαλιστα η φετουλα απο λεμονι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μικρή μου έχει γεμίσει με τσιμπήματα κουνουπιών συνήθως το βράδι. Υπάρχει για μωρά κάποια αλοιφή ή σπρέι που μπορούμε να βάλουμε για να αποφεύγουμε τα κουνούπια?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου έχει γεμίσει με τσιμπήματα κουνουπιών συνήθως το βράδι. Υπάρχει για μωρά κάποια αλοιφή ή σπρέι που μπορούμε να βάλουμε για να αποφεύγουμε τα κουνούπια?

 

Εγώ του βάζω CRILEN κρέμα είναι (FREZYDERM).

Σπάνια όμως γιατι ευτυχώς δεν έχουμε κουνούπια!!!

Αλλά οσες φορές χρειάστηκε και περισυ και φέτος ειδικά στην μαμά μου ή στην πεθερά μου που έχουν κουνούπια δεν το τσιμπάει τίπτα όταν το βάζουμε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι κανετε εχω να σας κάνω μια ερώτηση οσον αφορα τα κουνουπια, εχετε προβκημα αυτη την περίοδο την μικρη μου εδω και 2 μέρες την εχουν φαει κουνουπια..τι να κανω να παω σε παιδιατρο?

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηρα τον γιατρο και μου ειπε να την παω γιατι μαλλον ειναι σταφυλοκοκκος,.........και πρεπει να παρει αντιβιωση εχετε παθει ποτα αυτο το μικροβιο και εκτος αυτου επειδη ειμαι εγκυος λετε να χω προβλημα?

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε εχω να σας κάνω μια ερώτηση οσον αφορα τα κουνουπια, εχετε προβκημα αυτη την περίοδο την μικρη μου εδω και 2 μέρες την εχουν φαει κουνουπια..τι να κανω να παω σε παιδιατρο?

 

αν εβλεπες την κόρη μου πως την κανανε θα παθαινες Σ Ο Κ

 

ο δερματολογος μου ειπε κατι την τσιμπησε και εκανε αλεργικη αντιδραση

 

και η παιδιατρος μου ειπε ψυλλοι (!)

 

ακρη δεν εβγαλα . εβαζα κορτιζονουχα κρεμα και μετα απο μια εβδομαδα ηρεμισε ακομα τα σημαδια δεν εχουν φυγει ...

 

Υπομονη

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

και εμενα τον φαγανε στη κυριολεξια τα ατιμα κουνουπια το σκ αλλα με fenistill και fusicort πρωι βραδυ εφυγαν.

συγνωμη αλλα απο το τηλ ειπες στο παιδιατρο οτι φαγανε κουνουπια το παιδι και εκεινος εκανε διαγνωση για αντιβιωση και σταφυλλοκοκο;:shock:

τωρα τι να σου πω που εισαι εγκυος δε ξερω καθολου,πηγαινε παντως να τη δει ο παιδιατρος.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε να κολλησετε στα ρουχαλακια τους και στο κρεβατακι τους τσιροτα σιτρονελλας! Αυτο βεβαια ειναι η προληψη, τωρα οταν τα τσιμπανε υπομονη, fenistil η κατι του κορρε και σιγα σιγα περναει!

Link to comment
Share on other sites

Της βάζω κρέμα after nip και ηρεμούν. Από τότε όμως που της βάζω την crilen δεν την έχει τσιμπήσει ούτε ένα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ και εμάς μας τσιμπήσανε...τι πράγμα είναι αυτό βρε κορίτσια;

Άκουγα όλη την νύχτα στο αυτί μου ζζζζζζζ! μας έσπασε τα νεύρα!

πετάχτηκε το καστοράκι μου και μου λέει : α τα τάνεμω για πουπούπι!!:shock:

(αι στον άνεμο για κουνούπι!)

 

Για σταφυλόκοκκο πως έκανε διάγνωη από το τηλέφωνο ο παιδίατρος; πήγαινε να την δεί αν νομίζεις ότι δεν είναι τσίμπημα από κουνούπι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κουνούπι φέτος...με καρούμπαλα κυρίως στα πόδια ήμασταν όλοι.

Πήραμε από το φαρμακείο μία ειδική κρέμα που βάζω ειδικά στο μικρό μου ,που του έχουνε μία αδυναμία.

Ξέρω από γνωστή μου ότι υπάρχουν ειδικά βραχιολάκια που πουλάνε τα mothercare.Δεν ξέρω όμως για ποιά ηλικία είναι.Η κορούλα της είναι 3 και το φοράει συνέχεια.

Νομίζω ο σταφυλόκοκος θέλει προσοχή....Καλύτερη όμως ενημέρωση σίγουρα θα πάρεις από έναν γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Τι μπορώ να κάνω για να προστατεψω το μικρούλη απο τα κουνουπια; Ειναι μόλις 5 ημερών...δεν ξέρω αν επιτρεπετε ταμπλέτα,υγρο η κάποια κρέμα...ξέρετε κατι;

 

κουνουπιέρα ΜΟΝΟΝ και λεβάντα και βασιλικό στο μπαλκόνι ...γύρω απ το παράθυρο αλλα και διακριτικά μέσα στο δωμάτιο !

και στικ κανέλας ...(μου είπαν για την κανέλα δε το χω δοκιμάσει .. τα αλλα τα έχω δοκιμάσει αν και εξαρτάται από την περιοχή ... εδω γαζώνουν πχ στο δευτερόλεπτο !!!! )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτοκολλητα σιτρονελλας παντου και φυσικα κουνουπιέρα.

εγω οταν ηταν τόσο μωρο της εβαζα και αλοιφη crillen οχι στο δέρμα αλλα στα καγκελα της κούνιας!!!!!

αργοτερα χρησιμοποιησα την propoline και μου άρεσε καλυτερα.

μισω τα κουνουπια

:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να κάνω για να προστατεψω το μικρούλη απο τα κουνουπια; Ειναι μόλις 5 ημερών...δεν ξέρω αν επιτρεπετε ταμπλέτα,υγρο η κάποια κρέμα...ξέρετε κατι;

 

 

εμενα η παιδιατρος μου είπε να παρω το μηχανιμα για κουνουπια που το βαζεις στην πριζα που το έχει το λητω περίπου 13Ε

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον μικρουλι μου τον εχουν κατατσιμπησει ειδικα στο μετωπο.......ως νεα μαμα δν προλαβα να παρω τα μετρα μου κ δν σκεφτηκα να βαλω κανενα αντικουνουπικο ετσι σημερα το πρωι το καημενο ειχε γεματο κοκκινηλες και του εβαλα μια αλοιφη της fenistil......πως μπορω να προστατευτω υπαρχει καποια αλοιφη να βαζω προληπτικα για μωρακια??help me......

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε σωθεί με την CRILEN! http://www.pharmacare.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1916

και με την citronella του Korres νομίζω ήταν. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν είναι πολύ μικρούλι, ακόμα και τα φυτικά καλύτερα να αποφεύγουμε να τα βάζουμε στο δερματάκι τους... Επάνω στο ρούχο λίγο, γύρω απο το λαιμό, στην άκρη του μανικιού.... Εγώ όταν την χρειάστηκα ήταν ήδη 10 μηνών και του έβαζα λίγο στο μέτωπο και στα ποδαράκια. Μυρίζει τόσο έντονα που δεν χρειάζεται να αλείψεις μεγάλη επιφάνεια και με μεγάλη ποσότητα... Κάνει τόσο καλή δουλειά, που την έχουμε καθιερώσει και για εμάς. Να σου πω επίσης, ότι επειδή είναι έντονη η μυρωδιά της, αρκεί να έχει βάλει ένας στο δωμάτιο, για να μην πλησιάσουν και τους υπόλοιπους τα κουνούπια...χαχαχα!!!

Υπάρχουν όμως, τώρα που το θυμήθηκα και αυτοκόλλητα που μπορείς να τα κολλήσεις στο καρότσι, στην κούνια κλπ. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω...ο δικός μου παιδίατρος, μου την είχε συστήσει για παρόμοια περιστατικά πολλαπλών τσιμπημάτων, ρώτα και τον δικό σου γιατί ο καθένας έχει την δική του "στρατηγική"...:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα ξύπνησε η μικρή μου και είχε αρκετά τσιμπήματα κουνουπιών.Το περίεργο επίσης είναι ότι έκανε 5 διάρροιες.Ξέρετε αν έχουν κάποια σχέση αυτά τα δύο περιστατικά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα αυτοκόλλητα που λέτε αν είναι τα cer8, πραγματικά δεν κάνουν απολύτως τίποτα!!!! Περσυ είχα το μωρο 4,5 μηνών κ η γιατρός μου είχε πει ότι μόνο αυτά θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κ όχι πάνω στο μωρο μόνο στα ρουχαλακια ή στην κούνια... Φανταστείτε το κολλαω κ μετα απο ένα λεπτό βλέπω ένα τεράστιο κουνούπι ακριβώς δίπλα του!!!!:shock::shock::shock:

 

Τώρα πήρα διαφόρων ειδών σιτρονέλα απο αιθέρια έλαια, κρέμα, ρολ ον κα αλλά δεν βλέπω προκοπή!!!:-( Τι θα κάνουμε βρε κορίτσια;; Όταν την τσιμπάνε βγάζει τεράστιες κοκκινηλες!!!:shock: Μόνο με fucicort υποχωρούν... δυστυχώς... Η γιατρός μου είπε πως υπάρχει κίνδυνος κ απο την σκνιπα που έχει καλαζαρ...:?

 

Εσείς χρησιμοποιέιτε εντομοαποθητικά;; Από ποιά ηλικία είναι ασφαλή;;:confused:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...