Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουνούπια


Recommended Posts

Να πάρεις οπωσδήποτε rena! Στηρίζονται με λάστιχο και γίνονται και μια σταλίτσα. Εγώ την είχα πάντα στην τσάντα μου, και κάναμε ξένοιαστες βόλτες δίπλα στη θάλασσα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To μύρτιλο του κορρέ το δοκιμάσατεεεεε ?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμο αυτό το τόπικ. κράτησα σημειώσεις.

 

οσο για κουνουπιέρα εγώ πήρα αυτήν εδώ από το IKEA:

http://i187.photobucket.com/albums/x246/kleri/63302_PE170777_S4.jpg

 

υπάρχει και αυτή εδώ:

http://i187.photobucket.com/albums/x246/kleri/63230_PE170695_S3.jpg

κρεμούνται από το ταβάνι και έχουν και το κρικάκι μέσα στη συσκευασία. Κοστίζουν περίπου 17 ευρώ.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν από κάτι μέρες είχα δεί στο "αλλαξέ το" αυτόν το Σπύρο να λέει ότι αν τρίψουμε φυλλαράκια απο φρέσκο δύοσμο στα χεράκια-ποδαράκια των παιδιών, τα κουνούπια δεν πλησιάζουν...άραγε ισχύει;

χθες αγόρασα το στικ του κορρέ, ωραιο φαίνεται και σε ένα τσίμπημα δικό μου που έβαλα, το μάρανε.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

α βγήκε στίκ?

εγώ λέω το σπρέυ μυρτιλου, που είναι εντομοαπωθητικό.

Λειτουργεί τέλεια σε μένα πάντως... απλώς θέλει κάθε κάποιες ώρες.

είναι πολύ ευχάριστο σαν αίσθηση και μυρουδιά και το παίρνεις παντού μαζί.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Aναγκάστηκα και τον πήγα στον γιατρό και μου σύστησε να του βάζω fucikort μία κρέμα m free ή τα τσιρότα σιτρονέλλας.Απαγορεύεται να έρθει σε επαφή με εντομοαπωθητικά ταμπλέτες φιδάκια κ.λ.π.

κουνουπιέρα αγόρασα από τα τζάμπο αλλά σηκώνεται μπλέκεται μέσα και ουρλιάζει......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

na rwtisw giati den kanoun oi tabletes kai ta ygra prizas???

emeis valame cer8 alla den kanane kai poly douleia!!

etsi otan rwtisame tin paidiatro, mas eipe na valoume tableta me anoixti balkonoporta....oxi konta stin beba - eytyxws i priza alla kai i balkonoporta einai apo tin alli pleyra tou dwmatiou tis.

 

kounoupiera - xm ti skeftomaste alla den mou arese ayti sta jumbo...eixe kai kati pramata panw....itan roz (to apexthanomai)...or itan barbie....

 

gia tin wra eimaste kala...me aosmo ygro prizas - mipws kanw kako??? :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα από το σούπερ μάρκετ εντομοαποθητικό Raid με το ανεμιστηράκι. Είναι άοσμο και ησυχάσαμε.

 

έξω από το σπίτι του Κορρέ το σπρέι ...μία χαρά είναι :wink:

 

Κουνουπιέρα πήρα απο το prenatal..καλύπτει όλο το κρεββάτι με λάστιχο στο τελείωμα...περυσι που ήταν μικρός την έβαλα...φέτος όχι...την παίρνει παραμάζωμα :?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα.

Μιας και μπαίνει το καλοκαίρι θα θελα να σας ρωτήσω πώς αντιμετωπίζετε τα κουνούπια σε σχέση με τα μωρά σας; Η μικρή μου είναι 7 1/2 μηνών και εχθές είχαμε τα πρώτα τσιμπίματα. Παστίλιες χρησιμοποιούσατε σε τόσο μικρή ηλικία;Γιατί η αλήθεια είναι ότι τα φοβάμαι όλα αυτά τα χημικά. Έχω σκοπό να ρωτήσω τον παιδίατρο αλλά θα θελα και τη γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος μου ειχε πει να βαζω το υγρο κ οχι τις ταμπλετες.Υπαρχει κ μια συσκευη απο το φαρμακειο που μπαινει στην πριζα κ κανει εναν θορυβο που διωχνει τα κουνουπια,εννοειται οτι σε εμας δεν ακουγεται,λειτουργει κ με μπαταριες για να μπαινει πανω στο καροτσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yπάρχουν τσιρότα σιτρονέλας. Είναι φυτικα και μπορείς να το βάλεις πάνω στα ρούχα ήστο καρότσι ή στο κρεββατι. Εγω από νεογεννητη τα χρησιμοποιώ και δεν χρειάστηκα ποτέ κουνουπίερα. Σπανίως την τσιμπόυσε κάποιο κουνούπι όταν έβαζα τσιρότο. Τις κουνουπίερες τις ψιλοφοβάμαι γιατι ανοιξε κλείσε ολο και κανενα θα μπει και δεν θα μπορει να βγει οπότε θα το κάνει σουρωτήρι. Αλλα και δεν βολεύει για πιο μεγάλα παιδάκια. Επίσης φοβάμαι και τα παιδικά κουνουπέλαια και δεν θέλω να έρχονται σε επαφή με το παιδικό τους δερματάκι.

.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την συσκευή που εκπέμπει υπερήχους και διώχνει τα κουνούπια, την έχετε δει; Είναι σαν στιλό και την πουλάνε στα φαρμακεία. Έχει καμιά μανούλα εμπειρία πάνω σε αυτό; Αξίζει; Είναι ασφαλής;

 

Στις διακοπές πέρυσι, είχα δει πολλά μωρά που την είχαν στο καρότσι τους. Τι λέτε;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις.

Θα ψάξω αρχικά για τη συσκευή των υπερήχων και τα τσιρότα, (μου φαίνονται τα πιο ακίνδυνα) και βλέπουμε...Η κουνουπιέρα είναι λίγο δύσκολο να εφαρμοστεί μιας και έχει τσακωθεί με το παρκοκρέβατο, οπότε όταν βρισκόμαστε εκτός σπιτιού, κοιμόμαστε αγκαλιά στο μεγάλο κρεβάτι.

Το απόγευμα θα τηλ και στον παιδίατρό μας και αν μου πει κάτι άλλο θα επανέλθω.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Και τα τσιροτα αλλά και ο υπέρηχος είναι πολύ καλά...Επίσης χρησιμοποιήσαμε και το αντικουνουπικό σπρέυ του Κορρέ....

 

Αν και στον άντρα μου που τον κυνηγάνε τα κουνούπια δεν δούλεψε, στη μικρή και σε μένα δούλεψε και αυτό! Κάνει και για μωράκια καθότι δεν χρησιμοποιεί χημική απωθητική ουσία αλλά κάποιο έλαιο (όχι σιτρονέλλα, πιο ευχάριστο).

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πέρισυ τη βγάλαμε με τα τσιρότα και την κουνουπιέρα(στο καρότσι). Φέτος που δεν νομίζω να δέχεται την κουνουπιέρα μάλλον θα χρησιμοποιήσουμε κάποια αλοιφή.Η παιδίατρος μου είχε προτείνει της FROIKA, την έχει δοκιμάσει καμιά στο παιδάκι της?Σε μένα που τη δοκίμασα είχε αποτέλεσμα..........

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιο την crylen της frezyderm μου την συστησε η παιδιατρος τη βαζω πισω απο τα αυτια στους αγκωνες και στα γονατα τη χρησιμοποιω απο περισυ που η μικρη μου ηταν 4 μηνων και ειδα αποτελεσματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω την crylen της frezyderm μου την συστησε η παιδιατρος τη βαζω πισω απο τα αυτια στους αγκωνες και στα γονατα τη χρησιμοποιω απο περισυ που η μικρη μου ηταν 4 μηνων και ειδα αποτελεσματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πέρισυ που ήταν νεογέννητο τη βγάλαμε με τα τσιρότα και την κουνουπιέρα... ευτυχώς δεν είχαμε κρούσματα, αν και μια φορά μου είχε τρυπώσει ένα από μέσα!

 

Φέτος μου σύστησε η παιδίατρος την crylen της frezyderm αλλά δεν έχω αποφασίσει τί θα κάνω! Γενικά μου είπε πως μετά το πρώτο έτος μπορώ να του βάζω ακόμη κι επάνω του διάφορα φυτικά και ακύνδινα προϊόντα που κυκλοφορούν... όμως είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική για οτιδήποτε έχει να κάνει με άμεση επαφή :?

 

Όπως επίσης προβληματίζομαι για το τι αντιηλιακό να του πάρω....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το crylen της frezyderm μου σύστησε, αλλά μου είπε να βάζω στα ρουχαλάκια του και όχι απευθείας στο δέρμα του, γιατί είναι πολύ μικρός ακόμα. Επίσης μου είπε να προτιμώ το υγρό εντομοαπωθητικό και όχι ταμπλέτες. Πάντως πρόπερσι είχαμε πάει κάμπινγκ με τον άντρα μου και είχαμε προμηθευτεί αντικουνουπικά τσιρότα. Περιττό να σας πω ότι τα κουνούπια μας έκαναν σουρωτήρια!!! Μάλιστα είχαμε κολλήσει ένα και στη σκηνή και το πρωί βρήκαμε πάνω στο τσιρότο ένα κουνούπι να κοιμάται ευχαριστημένο και χορτάτο :lol::lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...