Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουνούπια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσωπικα, απο τους 3 μηνες μεχρι και σημερα χρησιμοποιω ενα λαδακι βασης (καρυδα, αλλα μπορει να γινει και με αμυγδαλελαιο) που ειχα φτιαξει με αιθεριο ελαιο λεβαντας. Μολις περασε τον χρονο προσθεσα και αιθεριο ελαιο σιτρονελας και πλεον θα μπορεσω να βαλω και βασιλικου. Αν ενδιαφερεται καποιος για τις δοσολογιες (γιατι πρεπει να γινουν με προσοχη, ειδικα αν αφορουν μωρα και μικρα παιδια) ας επικοινωνησει μαζι μου με πμ. Απλως λογω του οτι ειναι φυσικο (και αρα αρκετα ελαφρυ) και σε μορφη λαδιου που απορροφαται γρηγορα, θελει συχνη εφαρμογη (καθε 1-2 ωρες σε μερος με πολλα κουνουπια), αλλα θεωρω οτι ειναι οτι πιο ασφαλες.

 

Παρ'ολα αυτα αν ειστε ευχαριστημενες με κατι του εμποριου καλο ειναι να μην χρησιμοποιειτε οτιδηποτε σε μορφη σπρει καθως ετσι καποια σταγονιδια μπορει να εισελθουν στο αναπνευστικο. Προτιμηστε αντικουνουπικο σε μορφη κρεμας, λαδιου ή roll on.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

 λοιπόν εαν στο αρχείο των φωτό μου βρώ κάποια στιγμή, είχα βγάλει φωτογραφία, κάποιο σπρέι φαρμακείου, δηλαδή φτιαχτό από τον φαρμακοποιό, εδώ Ελλάδα

που ήταν φυτικό και νομίζω ότι ήταν από φαρμακείο των νοτίων προαστείων..... να ξέρετε κάποια φαρμακεία φτιάχνουν, αλλά πρέπει να ρωτήσετε! σχετικά με το σπρέι,

αν βάλουμε σπρέει στο χέρι μας (ενώ το παιδί είναι πιο πέρα  out of reach) και με το χέρι βάλουμε στο παιδί, δεν είμαστε καλυμμένοι , λες  @Sentir...natureza ;

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , belleblue είπε:

 λοιπόν εαν στο αρχείο των φωτό μου βρώ κάποια στιγμή, είχα βγάλει φωτογραφία, κάποιο σπρέι φαρμακείου, δηλαδή φτιαχτό από τον φαρμακοποιό, εδώ Ελλάδα

που ήταν φυτικό και νομίζω ότι ήταν από φαρμακείο των νοτίων προαστείων..... να ξέρετε κάποια φαρμακεία φτιάχνουν, αλλά πρέπει να ρωτήσετε! σχετικά με το σπρέι,

αν βάλουμε σπρέει στο χέρι μας (ενώ το παιδί είναι πιο πέρα  out of reach) και με το χέρι βάλουμε στο παιδί, δεν είμαστε καλυμμένοι , λες  @Sentir...natureza ;

Λογικα ναι, το παιδι ειναι καλυμμενο. Εμεις ομως; Νομιζω μονο αν ψεκασουμε σε κλειστη παλαμη.

Θα μπορουσαμε ομως να πουμε στον φαρμακοποιο να βαλει το μειγμα σε συσκευασια dispenser, αντι για σπρευ.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επειδή ζω σε μέρος με πολλά κουνούπια, μέσα στο σπίτι μόνο με συσκευές στη πρίζα σωζόμαστε, όπου χρησιμοποιώ το υγρό της fleriana. Για έξω, από όσα έχω δοκιμάσει, η crilen ειναι με διαφορά η πιο αποτελεσματική, και πάλι θέλει ανανέωση συχνά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Προσωπικα, απο τους 3 μηνες μεχρι και σημερα χρησιμοποιω ενα λαδακι βασης (καρυδα, αλλα μπορει να γινει και με αμυγδαλελαιο) που ειχα φτιαξει με αιθεριο ελαιο λεβαντας. Μολις περασε τον χρονο προσθεσα και αιθεριο ελαιο σιτρονελας και πλεον θα μπορεσω να βαλω και βασιλικου. Αν ενδιαφερεται καποιος για τις δοσολογιες (γιατι πρεπει να γινουν με προσοχη, ειδικα αν αφορουν μωρα και μικρα παιδια) ας επικοινωνησει μαζι μου με πμ. Απλως λογω του οτι ειναι φυσικο (και αρα αρκετα ελαφρυ) και σε μορφη λαδιου που απορροφαται γρηγορα, θελει συχνη εφαρμογη (καθε 1-2 ωρες σε μερος με πολλα κουνουπια), αλλα θεωρω οτι ειναι οτι πιο ασφαλες.

 

Παρ'ολα αυτα αν ειστε ευχαριστημενες με κατι του εμποριου καλο ειναι να μην χρησιμοποιειτε οτιδηποτε σε μορφη σπρει καθως ετσι καποια σταγονιδια μπορει να εισελθουν στο αναπνευστικο. Προτιμηστε αντικουνουπικο σε μορφη κρεμας, λαδιου ή roll on.

Είναι η συνταγη με τις 10-15 σταγόνες έλαιο λεβάντας και 1/3  λάδι καρύδας;;; Αν ναι εγώ προσθέτω και λίγο ελαιο μεντα μαζί με μια κάψουλα βιταμίνη Ε. Κάνει και για ενήλικες το συγκεκριμένο.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη του εμπορίου, αλλά η κριλεν είναι από τις καλύτερες όσους ρώτησα αυτό μου είπανε. Για τον εξωτερικό χώρο χρησιμοποιώ και εγώ την σιτρονελα σε συνδιασμό με βασιλικούς.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Είναι η συνταγη με τις 10-15 σταγόνες έλαιο λεβάντας και 1/3  λάδι καρύδας;;; Αν ναι εγώ προσθέτω και λίγο ελαιο μεντα μαζί με μια κάψουλα βιταμίνη Ε. Κάνει και για ενήλικες το συγκεκριμένο.

Για το δικο μας αντικουνουπικο το ενισχυμενο με διαφορα αιθερια ελαια, στα 100 ml λαδι καρυδας ειχα βαλει 40 σταγονες αιθερια ελαια (20 σιτρονελλα και τις υπολοιπες αλλα 2-3 διαφορα αιθ.ελαια παλι με αντικουνουπικη δραση). Στου μικρου οταν ηταν μωρο ειχα βαλει αν θυμαμαι καλα γυρω στις 8-10 αιθεριο ελαιο λεβαντας που μπορει να χρησιμοποιηθει απο τη γεννηση, ειναι το πιο ηπιο που υπαρχει και απο τα ελαχιστα που μπορουν να απλωθουν κατ'ευθειαν στο δερμα (χωρις να εχει προστεθει σε καποιο ελαιο βασης) γενικοτερα, οχι σε μωρο. 

 

Για οποιον θα το ηθελε:

 

(Ποσότητα ελαίου βάσης × Ποσοστό συμμετοχής αιθέριου ελαίου) ÷ 0,05

 

Παράδειγμα: Θέλουμε να παρασκευάσουμε 200ml λάδι για μασαζ ή επάλειψη για ενήλικες. Υπολογίζουμε τις σταγόνες αιθέριων ελαίων που θα προσθέσουμε, ως εξής: 200 ml × 0,02 (2%) = 4 ml. Χρειαζόμαστε λοιπόν 4 ml αιθέριων ελαίων. Τα 4 ml αντιστοιχούν σε 4 ÷ 0,05 = 80 σταγόνες.

Αν δεν έχετε μετρητή για το λάδι βάσης, ακολουθήστε τον «πρακτικό» κανόνα: 1 κουταλάκι του καφέ = 5ml και ένα κουτάλι της σούπας = 15ml.

 

Οι αναλογίες της συμμετοχής αιθέριων ελαίων στο ελαιο βάσης εξαρτάται και από την ηλικία του χρήστη. Στη μεγαλύτερη σε εύρος ηλικιακή ομάδα, ισχύει ο κανόνας του 2% που προαναφέραμε. Σας προτείνουμε όμως να αλλάζετε το ποσοστό συμμετοχής, ως εξής:

2% συμμετοχή αιθέριων ελαίων για χρήστες ηλικίας 12-65 ετών.

1,5% συμμετοχή αιθέριων ελαίων για άτομα ηλικίας 6-12 ετών.

1% συμμετοχή αιθέριων ελαίων για άτομα ηλικίας 4-6 ετών και χρήστες ηλικίας άνω των 65 ετών.

0,5% συμμετοχή αιθέριων ελαίων για άτομα ηλικίας 1-4 ετών.

0,2% συμμετοχή αιθέριων ελαίων για βρέφη και για γυναίκες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (μόνο μετά από άδεια γιατρού)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Εχω απηυδήσει με τα κουνούπια φέτος! Δεν ξέρω πως να τον προστατεψω. Πήρα κριλεν όπως προείπα και είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά αν τύχει και ξεχαστω λίγο να το ανανεωσω ο μικρός δεν σταματά να δέχεται επιδρομές. Το θέμα μου κυρίως είναι το μετά, που σε κάποια σημεία πρήζεται ή τα ξύνει και τα πληγώνει. Είμαι συνέχεια με ενα μπενταντιν στο χέρι για να μην πάθει σταφυλόκοκκο, έπειτα από σύσταση της παιδιάτρου. Ειλικρινά δεν έχει σταματήσει όλο το καλοκαίρι να έχει τσιμπήματα! 

   Απ την άλλη ή πεθερά μου με όλη την καλή της διάθεση για να προστατέψει το παιδί, άθελά της μου μεταδίδει το άγχος της. "Εβαλες κριλεν?", "Να του βάζεις αλοιφουλα στο τσίμπημα", "δωσε σταγόνες για την φαγούρα", "δώσε και σιρόπι για την αλλεργία". "Μην του δίνεις αυγό" κα. Εγώ ακολουθώ οδηγίες παιδιάτρου και δεν αυτενεργω. 

  Επειδή είναι το πρώτο μου παιδι έχω πελαγωσει. Πείτε μου έτσι συμβαίνει σε όλα τα παιδάκια ή ο δικός μου έχει ευαισθησία? Στις αιματολογικές εξετάσεις που κάναμε, παρ ότι ο μικρός έχει δεχτεί όλες τις τροφές που έκανα εισαγωγή, κάποιοι δεικτες αλλεργιών (δεν τους ξέρω ακριβώς) ηταν ανεβασμένοι αλλά δεν ανησύχησαν καθόλου την γιατρό.  

Link to comment
Share on other sites

κ μενα κ τα δυο μες στα τσιμπηματα ειναι.ειδικα η κεγαλη πρεπει να ναι πολυ ευαισθητη η τα πειραζει κ γινονται τουμπανο η σαν σπυρακια

εγω δ κανω κτ.θα βαλω αντικουνουπικο στο σπιτι,απο τα ηπια,οχι να μυριζουν εντονα,θα βαλω κριλεν εξω,αλοιφη αν τα τσιμπησει ειδικα αν τα ενοχλει

για την μεγαλη εχω οινοπνευμα,βαμα ιωδιου κ μια φιουζικορτ προληπτικα αν δω καποιο να μαζευει υγρο

αλλα φαρμακα κ προσοχη στην διατροφη δ κανω

Link to comment
Share on other sites

Και τον δικό μου τον τσιμπάνε τα κουνούπια έξω δε του βάζω τίποτα βασικά όταν είχα ρωτήσει τη παιδίατρο το πρώτο του καλοκαίρι μου είχε πει να μη του βάζω κάτι για να τα αποφύγουμε από τότε δε τη ξαναρωτησα για αυτό .. αν τον τσημπισουν μας είχε πει φενιστιλ κ αν έχουν κάνει πληγή την φιουζικορτ.. κ για μέσα στο σπίτι τα άοσμα υγρά ...!!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εχω απηυδήσει με τα κουνούπια φέτος! Δεν ξέρω πως να τον προστατεψω. Πήρα κριλεν όπως προείπα και είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά αν τύχει και ξεχαστω λίγο να το ανανεωσω ο μικρός δεν σταματά να δέχεται επιδρομές. Το θέμα μου κυρίως είναι το μετά, που σε κάποια σημεία πρήζεται ή τα ξύνει και τα πληγώνει. Είμαι συνέχεια με ενα μπενταντιν στο χέρι για να μην πάθει σταφυλόκοκκο, έπειτα από σύσταση της παιδιάτρου. Ειλικρινά δεν έχει σταματήσει όλο το καλοκαίρι να έχει τσιμπήματα! 

   Απ την άλλη ή πεθερά μου με όλη την καλή της διάθεση για να προστατέψει το παιδί, άθελά της μου μεταδίδει το άγχος της. "Εβαλες κριλεν?", "Να του βάζεις αλοιφουλα στο τσίμπημα", "δωσε σταγόνες για την φαγούρα", "δώσε και σιρόπι για την αλλεργία". "Μην του δίνεις αυγό" κα. Εγώ ακολουθώ οδηγίες παιδιάτρου και δεν αυτενεργω. 

  Επειδή είναι το πρώτο μου παιδι έχω πελαγωσει. Πείτε μου έτσι συμβαίνει σε όλα τα παιδάκια ή ο δικός μου έχει ευαισθησία? Στις αιματολογικές εξετάσεις που κάναμε, παρ ότι ο μικρός έχει δεχτεί όλες τις τροφές που έκανα εισαγωγή, κάποιοι δεικτες αλλεργιών (δεν τους ξέρω ακριβώς) ηταν ανεβασμένοι αλλά δεν ανησύχησαν καθόλου την γιατρό.  

 

Κάπως έτσι είμαστε όλοι κάθε καλοκαίρι, μην πανικοβάλλεσαι. Εμείς προσελκύουμε τα κουνούπια οικογενειακώς, και οι 4, δεν υπάρχει σωτηρία...

 

Κι εγώ crilen βάζω κατά κανόνα, και το σχετικό after nip για μετά τα τσιμπήματα. Φέτος που είναι σχετικά μεγάλα, έχω και ένα roll on autan που είναι ιδανικό για ανανέωση χωρίς να λερώσεις τα χέρια σου, καθώς και ένα roll on stick της fenistil, για να βάζω επιτόπου όταν βλέπω τσίμπημα.

 

Στα βαρβάτα τσιμήματα, μια αντιβιωτική κρέμα, τύπου fusicort ή celestoderm κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά δεν ανακουφίζει από την φαγούρα, οπότε την χρησιμοποιώ συνήθως πάνω από την after nip ή την fenistil, κατά κανόνα το βράδυ όταν κοιμούνται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στο μωρό που δεν μπορώ να βαλω τιποτα (2,5 μηνων) το εχω μονιμα με κουνουπιερα στη βολτα. Στην 3χρονη κορη μου αντι για Κριλέν που μυριζει ΠΟΛΥ εντονα βαζω ενα σπρέυ-γαλακτωμα της Intermed (Babyderm Kids Insect & Sun Protection) που ειναι εντομοαπωθητικό και αντηλιακο μαζί και η μυρωδια του δεν ενοχλει.

Εδω βλεπετε τα κουνουπια δεν εχουν ωραριο..βγαινουν και με τον ηλιο! Επομενως στην απογευματινη βολτα βαζουμε γιατι αλλιως γυρναμε κοσκινο και ετσι κι αλλοως θα της εβαζα και 50άρι αντηλιακο οποτε...

Και after bite της Chicco που ειναι για 0+.

Αν τωρα μας κατσει και μολυνση παμε στα βαρια οπλα: Betafucin.

Επεξεργάστηκαν by Ιόλη2015
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το φαινόμενο "κουνούπια" είναι γενικο τελικά. 

  Ξαναμιλησα με την παιδίατρο και μου έδωσε οδηγίες. Ελπίζω να βελτιωθεί ή κατάσταση. Πάντως δεν βλέπω να του φύγουν εντελώς τα σημάδια γιατί συνέχεια τον τσιμπανε κουνούπια εδω στην εξοχή. Είμαστε διακοπές. Το μόνο σίγουρο είναι πως το χειμώνα θα απαλλαγω από δαυτα! 8)

Link to comment
Share on other sites

Ευτηχως εμεις η ειμαστε τυχερες απο αυτη την αποψη. Μεσα στο σπιτι εχουμε ενα φυτικο αντικουνουπικο για την πρηζα, και εξω αρκει το τσιροτο πανω στο ρουχο. Οταν ξεχναω το τσιροτο μπορει να εχει κανα 2-3 τσιμπιματα οταν βγαινουμε το βραδυ αλλα σε λογικο μεγεθως. τοτε βαζω της φρεζυδερμ το αφτερ βιτε. Κορτιζονες κτλ δεν βαλαμε ποτε. Το τσιροτο νομηζω (στα ρουχα) το βαζουμε και σε νεογεννητο οποτε βολευει και στα πολυ μικρα. Αν κανω λαθος σε αυτο διορθοστε με....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Έχετε δοκιμάσει την καύση αιθέριου ελαίου (σε πύλινη συσκευή με ρεσώ) ως αντικουνουπικό; Γίνεται δουλειά; Ποιά έλαια είναι κατάλληλα για την περίπτωση;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Καλησπέρα! Έχετε δοκιμάσει την καύση αιθέριου ελαίου (σε πύλινη συσκευή με ρεσώ) ως αντικουνουπικό; Γίνεται δουλειά; Ποιά έλαια είναι κατάλληλα για την περίπτωση;

Ευχαριστώ!

Ισως το αιθέριο ελαιό να ειναι επικινδυνο για τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Καλησπέρα! Έχετε δοκιμάσει την καύση αιθέριου ελαίου (σε πύλινη συσκευή με ρεσώ) ως αντικουνουπικό; Γίνεται δουλειά; Ποιά έλαια είναι κατάλληλα για την περίπτωση;

Ευχαριστώ!

 

14 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ισως το αιθέριο ελαιό να ειναι επικινδυνο για τα παιδια

 

Oποιο αιθεριο ελαιο μπορει να χρησιμοποιηθει στο σωμα, μπορει να υπαρχει και σε συσκευη καυσης. Aν θυμαμαι καλα @samsympan  η μικροτερη σου ειναι άνω των 3 ετων; Λεβαντα, βασιλικος, σιτρονελλα, κυπαρισσι, φασκομηλο, ευκαλυπτος λεμονι (eucalyptus citriodora)  ειναι ολα αντικουνουπικα και ασφαλη για αυτην την ηλικια.  Eυκαλυπτος, δεντρολιβανο ανω των 10 ετων. Απλα δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο θα ειναι, το εχω δοκιμασει κι εγω και δεν εγινε σχεδον τιποτα. Βεβαια, μενω κοντα σε ελος οποτε οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει σωτηρια απο τα αιθερια ελαια. Πιστευω πως αν βαλεις μια συσκευη καυσης κοντα στις πορτες ισως να μην πλησιαζουν αλλα για εξωτερικο χωρο δεν μπηκα καν στον κοπο να το δοκιμασω εδω που μενω.

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Oποιο αιθεριο ελαιο μπορει να χρησιμοποιηθει στο σωμα, μπορει να υπαρχει και σε συσκευη καυσης. Aν θυμαμαι καλα @samsympan  η μικροτερη σου ειναι άνω των 3 ετων; Λεβαντα, βασιλικος, σιτρονελλα, κυπαρισσι, φασκομηλο, ευκαλυπτος λεμονι (eucalyptus citriodora)  ειναι ολα αντικουνουπικα και ασφαλη για αυτην την ηλικια.  Eυκαλυπτος, δεντρολιβανο ανω των 10 ετων. Απλα δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο θα ειναι, το εχω δοκιμασει κι εγω και δεν εγινε σχεδον τιποτα. Βεβαια, μενω κοντα σε ελος οποτε οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει σωτηρια απο τα αιθερια ελαια. Πιστευω πως αν βαλεις μια συσκευη καυσης κοντα στις πορτες ισως να μην πλησιαζουν αλλα για εξωτερικο χωρο δεν μπηκα καν στον κοπο να το δοκιμασω εδω που μενω

Ειναι 2½ και 5½. @μαγιοπουλας Είναι ασφαλή τα έλαια σε συσκευή καύσης το ξέρω. Το έχω συζητήσει και με την παιδίατρο. Ευκάλυπτο βάζαμε στη συσκευή 2 σταγονίτσες, από κάποιων μηνών κι έπειτα, και όταν ήταν μπουκωμένες. Και βοηθούσε κάπως.

 

Εμείς είμαστε σε προάστιο της Αθήνας. Κι αναλόγως την ημέρα μπορεί να γίνει απελπιστική η κατάσταση στο μπαλκόνι. Έχουν γίνει θρασύτατα, αλλά τι να κάνουν κι αυτά. Τα παιδιά κι ο σύζυγος ειδικά έχουν θέμα. Του κάνουν τα τσιμπήματα έντονη αντίδραση στο δέρμα. Εμένα είτε με τσιμπήσουν είτε όχι το ίδιο. Ούτε που φαίνεται. Αλλά έχω πάθει ως παιδί μεγάλη ζημιά από κουνούπι (λεϊσμανίαση) και γενικά χωρίς να είμαι φοβική, όσο γίνεται προσέχω, ειδικά τα παιδιά. Κάνουμε ότι μπορούμε. Ψεκάζουν ενίοτε και τα παρτέρια κάτω, με κάποιο φάρμακο (έχουν και λεβάντες). Δεν αφήνουμε νερό στα πιατάκια των γλαστρών (έχουμε και λεβάντα και γεράνι κι εμείς αλλά τι να κάνουν από μόνα τους). Βάζουμε και crilen στα παιδιά και τσιρότα κάποιες φορές. Καίμε και φιδάκι (πολύ με ενοχλεί αλλά δεν γίνεται αλλιώς). Κι έλεγα με το έλαιο τουλάχιστον θα μυρίζει πιο ωραία κι όχι off σαν το φιδάκι. Θα δοκιμάσω ευκάλυπτο που έχουμε ήδη. Και λέω να πάρω και βασιλικό που μοσχομυρίζει ούτως ή άλλως. Μπας και γίνει τίποτα. Θα σας πω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου έγραψα σαν κατάλληλα είναι για άνω των 2 ετών. Η εισπνοή αιθεριου ελαίου ευκάλυπτου έχει βρεθεί οτι μπορεί να προκαλέσει βρογχόσπασμο σε παιδιά κατω των 4 ετών. Κι εμένα μου το είχε προτεινει ο παιδίατρος όταν ήταν μπουκωμενος αλλα όταν διάβασα το άρθρο το σταμάτησα μέχρι να περασει τα 4.Αντ'αυτου έβαζα ευκαλυπτο να κάνει εισπνοές στην κατσαρόλα. Βοηθαει πολύ στο μπούκωμα, είναι αλήθεια , απλά χρειάζεται λίγη προσοχή.

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Η εισπνοή αιθεριου ελαίου ευκάλυπτου έχει βρεθεί οτι μπορεί να προκαλέσει βρογχόσπασμο σε παιδιά κατω των 4 ετών. Κι εμένα μου το είχε προτεινει ο παιδίατρος όταν ήταν μπουκωμενος αλλα όταν διάβασα το άρθρο το σταμάτησα μέχρι να περασει τα 4.Αντ'αυτου έβαζα ευκαλυπτο να κάνει εισπνοές στην κατσαρόλα. Βοηθαει πολύ στο μπούκωμα, είναι αλήθεια , απλά χρειάζεται λίγη προσοχή.

Δεν το είχα υπόψιν!

Να ρωτήσω κάτι. Αν α) βάλεις σε κατσαρολάκι με ζεστό νερό 2 σταγόνες πχ για εισπνοές όπως λες κι αν β) βάλεις στην πήλινη συσκευή 1-2 σταγόνες (διαλυμένες σε νερό πάλι είναι πχ σε150ml στο πάνω μέρος) και σε μια γωνιά του δωματίου που δεν τις εισπνεύει απευθείας το παιδί, αλλά διαχέονται σε όλον τον χώρο, γιατί το α) είναι ok και το β) όχι;

 

Έβαλα στο μπαλκόνι απόψε λίγο ευκάλυπτο, η αλήθεια είναι μαζί και με φιδάκι και με crilen, τίναζα και την λεβάντα ανα τακτά να μυρίζει (μια mix and match φάση χαχαχ) και πάλι όμως δεν φάνηκε να πτοούνται <_<

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...