Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts

Καλησπερα σας κοριτσια! πριν το πασχα μου διαγνωστηκε πολυποδας ενδομητριου 1.50cm. Πρωτα κοιταξε ο γιατρος να δει μπας και φυγει με την βοηθεια της περιοδου και τελικα δεν... οποτε μετα απο λες τις ανησυχιες που διαβασα παραπανω πως ειχατε και εσεις τον αφαιρεσα με υστεροσκοπιση πριν απο 7 ημερες. δεν ηταν τιποτα να μην σας τρομαζει...το αιματακι σταματησε πριν 2 μερες και σημερα καναμε ερωτα με τον αντρα μου μετα απο την επεμβαση. εγω τωρα θελω να ρωτησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας κοριτσια! πριν το πασχα μου διαγνωστηκε πολυποδας ενδομητριου 1.50cm. Πρωτα κοιταξε ο γιατρος να δει μπας και φυγει με την βοηθεια της περιοδου και τελικα δεν... οποτε μετα απο λες τις ανησυχιες που διαβασα παραπανω πως ειχατε και εσεις τον αφαιρεσα με υστεροσκοπιση πριν απο 7 ημερες. δεν ηταν τιποτα να μην σας τρομαζει...το αιματακι σταματησε πριν 2 μερες και σημερα καναμε ερωτα με τον αντρα μου μετα απο την επεμβαση. εγω τωρα θελω να ρωτησω

 

υπαρχει περιπτωση να μεινω εγκυος αυτο τον μηνα?

Καλησπερα κι απο μενα!

Ο γιατρος σου δεν σου ειπε αν μπορεις αυτο το μηνα να εχεις επαφες?

Εγω εκανα αφαιρεση πολυποδα πριν σχεδον ενα μηνα και μου ειχε τονισει οτι αυτο το μηνα καθολου επαφες, ουτε με προφυλακτικο για να μην μολυνθω. Να περιμενω να μου ρθει περιοδος και μετα! Και βεβαια να παω να με δει πρωτα! Μηπως να τον παρεις ενα τηλεφωνο για να σιγουρευτεις?

Link to comment
Share on other sites

τον ρωτησα το γιατρο ποτε μπορω να εχω επαφες και μου ειπε μολις σταματουσε το αιματακι κανονικα... νομιζω οτι αυτα απο γιατρο σε γιατρο διαφερουν. τι να πω? με τρομαξες λιγακι

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια, ειμαι καινουρια στο site. Εγω αφαιρεσα εναν πολυποδα με υστεροσκοπιση πριν απο 1 εβδομαδα. Ο γιατρος δεν μου εδωσε επιλογη μου ειπε θα κανουμε υστεροσκοπιση. Δεν πηρα αλλη γνωμη τον εμπιστευτηκα απολυτα καθως και την μεθοδο του. Αποξεση δεν ηθελε να κανουμε γιατι δεν εχω ακομη παιδακια. Σαν επεμβαση δεν καταλαβαινεις τιποτα γιατι κοιμασαι και οταν ξυπνησεις, περα απο την ζαλη δεν αισθανεσαι τιποτα. Παντως εγω επειδη εχω αποβαλει ηδη μια φορα και εφταιγε ο πολυποδας, δεν το καθυστερησα καθολου. Ξερω πως δεν φευγει παρα μονο με επεμβαση. Τωρα ο καθε γιατρος εχει την δικη του τεχνικη ομως πρεπει και εσυ να τον εμπιστευτεις. Απλα εγω αν μου ελεγε για αποξεση νομιζω θα πηγαινα και σε αλλο γιατρο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα κοριτσια, ειμαι καινουρια στο site. Εγω αφαιρεσα εναν πολυποδα με υστεροσκοπιση πριν απο 1 εβδομαδα. Ο γιατρος δεν μου εδωσε επιλογη μου ειπε θα κανουμε υστεροσκοπιση. Δεν πηρα αλλη γνωμη τον εμπιστευτηκα απολυτα καθως και την μεθοδο του. Αποξεση δεν ηθελε να κανουμε γιατι δεν εχω ακομη παιδακια. Σαν επεμβαση δεν καταλαβαινεις τιποτα γιατι κοιμασαι και οταν ξυπνησεις, περα απο την ζαλη δεν αισθανεσαι τιποτα. Παντως εγω επειδη εχω αποβαλει ηδη μια φορα και εφταιγε ο πολυποδας, δεν το καθυστερησα καθολου. Ξερω πως δεν φευγει παρα μονο με επεμβαση. Τωρα ο καθε γιατρος εχει την δικη του τεχνικη ομως πρεπει και εσυ να τον εμπιστευτεις. Απλα εγω αν μου ελεγε για αποξεση νομιζω θα πηγαινα και σε αλλο γιατρο!!!!!!

 

Η υστεροσκοπηση εχει ασυγκριτα καλυτερα αποτελεσματα απο την αποξεση. Η αποξεση ειναι μια "τυφλη" μεθοδος και θεωρειται ξεπερασμενη για τους πολυποδες, ενω με την υστεροσκοπηση βλεπουμε μεσα απο την καμερα τον πολυποδα και τον αφαιρουμε ακριβως απο τη ριζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

koritsia mias pou ligo polu exete oles mia empeiria me polupda tha hthela na sas rothso merika pragmata. vasika prospathoume kai meis 2 xronia gia moro kai den erxete...kaname oles tis exetaseis kai oles vghkan teleies...h giatros mou mou eipe na proxorhsome se usteroskopish alla meta ton ioulio (pou kleino ta 2 xronia). Ston uperixo den fainetai polupodas opote h ysteroskopish tha eina diagnostikh...akouste tora ta sumptomata pou exo...eperna xronia antisulliptika kai apo tote pou ta stamathsa, ligo prin ton gamo dhladh prin thn periodo mou erxontai gia kapoies meres kafe ugra...5 eos 1 mera prin...ephsis to aima alles fores einai arketo - kanoniko alles fores ligo...eixe kapoia paromoia sumptomata???

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά έκανα απόξεση (μέθοδος που χρησιμοποιείται για την έκτρωση) επειδή οι 4 από τους 5 γιατρούς που είχα επισκεφτεί μου είχαν πει πως δεν υπάρχει λόγος για μια τόσο απλή υπόθεση να κάνω υστεροσκόπηση. Μετά την επέμβαση ο γιατρός μου είχε πει ότι επειδή του είχα πάει καλό υπέρυχο (τετραδιάστατο) τον βοήθησε πολύ και πήγε πολύ καλά η επέμβαση, ότι καθάρισε όλη τη μήτρα, φαινόταν πολύ σίγουρος. Δυστυχώς μετά απ' αυτόν πήγα σε άλλους 2 γιατρούς και μου είπαν ότι εξακολουθώ να έχω πολύποδα και μάλλον όχι μόνο έναν. Έκανα και δεύτερη μαγνητική για την μήτρα και πλέον και εκεί φαίνεται ότι υπάρχει πολύποδας.

Παρακαλώ πολύ τις κοπέλες που έχουν κάνει υστεροσκόπηση στην Θεσσαλονίκη αν μπορούν να μου προτείνουν γιατρούς......δεν θέλω να την ξαναπατήσω....... :-(

 

Έκανα υστεροσκόπηση διαγνωστική πριν 4 χρόνια υπήρχε ένα πολύ μικρό πολυποδάκι το οποίο αφαιρέθηκε.Η διαδικασία όλη δεν είναι επώδυνη γιατί κοιμάσαι...Ο γιατρός μου όταν συνήλθα μου εξήγησε τα πάντα,στείλαμε και ιστό για βιοψία και μου έδωσε και dvd..Δεν μπορώ να καταλαβω σε τι διαδικασία σε έβαλε ο συγκεκριμένος γιατρός και για ποιο λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά έκανα απόξεση (μέθοδος που χρησιμοποιείται για την έκτρωση) επειδή οι 4 από τους 5 γιατρούς που είχα επισκεφτεί μου είχαν πει πως δεν υπάρχει λόγος για μια τόσο απλή υπόθεση να κάνω υστεροσκόπηση. Μετά την επέμβαση ο γιατρός μου είχε πει ότι επειδή του είχα πάει καλό υπέρυχο (τετραδιάστατο) τον βοήθησε πολύ και πήγε πολύ καλά η επέμβαση, ότι καθάρισε όλη τη μήτρα, φαινόταν πολύ σίγουρος. Δυστυχώς μετά απ' αυτόν πήγα σε άλλους 2 γιατρούς και μου είπαν ότι εξακολουθώ να έχω πολύποδα και μάλλον όχι μόνο έναν. Έκανα και δεύτερη μαγνητική για την μήτρα και πλέον και εκεί φαίνεται ότι υπάρχει πολύποδας.

Παρακαλώ πολύ τις κοπέλες που έχουν κάνει υστεροσκόπηση στην Θεσσαλονίκη αν μπορούν να μου προτείνουν γιατρούς......δεν θέλω να την ξαναπατήσω....... :-(

 

Δεν θα σχολιασω τις πρακτικες και τα λεγομενα άλλων γιατρων. Απλα θα αναφερω οτι η υστεροσκόπηση αποτελει την καλυτερη μεθοδο για την αφαιρεση ενος πολυποδα. Η αποξεση ειναι μια ¨τυφλή¨μεθοδος που ανηκει σε παλαιοτερες και ξεπερασμενες πρακτικες. Η υστεροσκόπηση επιτρεπει την αμεση αφαιρεση του πολυποδα, καθως βλέπουμε που παμε και τι κανουμε, μεσα απο μια καμερα.

 

Η μαγνητική για πολυποδα ειναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
koritsia mias pou ligo polu exete oles mia empeiria me polupda tha hthela na sas rothso merika pragmata. vasika prospathoume kai meis 2 xronia gia moro kai den erxete...kaname oles tis exetaseis kai oles vghkan teleies...h giatros mou mou eipe na proxorhsome se usteroskopish alla meta ton ioulio (pou kleino ta 2 xronia). Ston uperixo den fainetai polupodas opote h ysteroskopish tha eina diagnostikh...akouste tora ta sumptomata pou exo...eperna xronia antisulliptika kai apo tote pou ta stamathsa, ligo prin ton gamo dhladh prin thn periodo mou erxontai gia kapoies meres kafe ugra...5 eos 1 mera prin...ephsis to aima alles fores einai arketo - kanoniko alles fores ligo...eixe kapoia paromoia sumptomata???

 

τελικα είχα όντως πολύποδα 1,5εκ. και παρόλο που δεν πρόλαβα ακόμη να εξακριβώσω αν τα συμπτώματα ήταν απο αυτό είμαι πλεον σίγουρη!!!

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια, εδω και αρκετους μηνες ειχα αλλαγη στην ροη της περιοδου, παντα διαρκουσε βδομαδα και μετα ειχα αλλαγη κρατουσε 3-4 μερες, αλλα δεν ειχα δωσει και πολυ σημασια γιατι ελεγε οτι εχω κανονικα απλα υπηρχε αλλαγη στην ροη. Ο γιατρος μου ειπαι να κανω υστεροσκοπηση μετα απο τοσες αποτυχημες εξωσωματικες και διαγνωστηκε ενα πολυ μικρο πολυποδακι αφαιρεθηκε και σταλθηκε για βιοψια (δεν υπαρχει οπως αναφερη το χαρτι κακοηθεια) αυτο το μηνα που αδιαθετησα ειχα

κανονικα ροη οπως ειχα παντα διαρκεια μια βδομαδα.

Τελικα ολη αυτη η αλλαγη ωφειλοταν στο πολυποδακι αν δεν ειχα κανει την εξεταση θα ειχα 'μαυρα μεσανυχτα', να'ναι καλα ο γιατρος ο Κυριος Παντος.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πριν 2 μήνες έκανα υπέρηχο όπυ ο γιατρός μου βρήκε οτι εχω 2 πολυποδες κ οτι πρεπει να αφαιρεθούν.Έτσι λοιπόν μου έκλεισε ραντεβού για να τους βγάλω με υστεροσκοπηση.Ευτυχώς σκέφτηκα να παω κ σε άλλον γιατρό, ο οποιος μου ειπε οτι δεν έχω τίποτα!Πρέπει να σας πω οτι ο πρώτος γιατρος έκανε το ίδιο ακριβώς με άλλες 2 κοπέλες, οι οποιες στο τέλος αποδείχτηκε οτι κ αυτες δεν είχαν κατι.Καταλαβαίνετε τί γίνεται;ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μήνες έκανα υπέρηχο όπυ ο γιατρός μου βρήκε οτι εχω 2 πολυποδες κ οτι πρεπει να αφαιρεθούν.Έτσι λοιπόν μου έκλεισε ραντεβού για να τους βγάλω με υστεροσκοπηση.Ευτυχώς σκέφτηκα να παω κ σε άλλον γιατρό, ο οποιος μου ειπε οτι δεν έχω τίποτα!Πρέπει να σας πω οτι ο πρώτος γιατρος έκανε το ίδιο ακριβώς με άλλες 2 κοπέλες, οι οποιες στο τέλος αποδείχτηκε οτι κ αυτες δεν είχαν κατι.Καταλαβαίνετε τί γίνεται;ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

 

 

ΔΕΝ συμβαινει παντα με ολους τους γιατρους.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πριν 2 μήνες έκανα υπέρηχο όπυ ο γιατρός μου βρήκε οτι εχω 2 πολυποδες κ οτι πρεπει να αφαιρεθούν.Έτσι λοιπόν μου έκλεισε ραντεβού για να τους βγάλω με υστεροσκοπηση.Ευτυχώς σκέφτηκα να παω κ σε άλλον γιατρό, ο οποιος μου ειπε οτι δεν έχω τίποτα!Πρέπει να σας πω οτι ο πρώτος γιατρος έκανε το ίδιο ακριβώς με άλλες 2 κοπέλες, οι οποιες στο τέλος αποδείχτηκε οτι κ αυτες δεν είχαν κατι.Καταλαβαίνετε τί γίνεται;ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

 

Το πιο πιθανό είναι αυτό που λες, όμως πάντα υπάρχει η περίπτωση να έχει δίκιο! Καμιά φορά ως (πιθανοί) ασθενείς διαλέγουμε το πιο ανώδυνο για εμάς σενάριο...

 

Εγώ θα το τσέκαρα και με τρίτο γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να σας ρωτήσω κάτι?Όσες είχαν πολύποδα κ έχουν γεννήσει προηγουμένως θα μπορούν να απαντήσουν . Πριν περίπου 4 μήνες βρήκε στον υπέρηχο ο γιατρός μου μία σκιά στο ενδομήτριο . Η οποία σε επανέλεγχο μετά την περίοδο υπήρχε ακόμη , μόνο που είχε αλλάξει χρώμα!!! Τώρα( περίπου 3 μήνες μετά) έχω αρχίσει κ έχω ενοχλήσεις τσιμπήματα , μία από την μία πλευρά της κοιλιάς ( χαμήλα ) μία από την άλλη στην μέση , κράμπες σε κοιλιά και στο πλαινό μέρος των γλουτών , τραβήγματα κλπ όπως όταν ήμουν έγκυος και μεγάλωνε η μήτρα ( ξέρω την αιτία διότι είχα ρωτήσει τον γιατρό μου τότε) . Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι από τον υποτιθέμενο πολύποδα?Μιλάω για πολύποδα διότι την δεύτερη φορά που το ξαναείδαμε , μου είπε ο γιατρός μου οτι μάλλον κάτι τέτοιο είναι.... Στις 30 του μηνός έχω ραντεβού... Μέχρι τότε θα πεθάνω από την αγωνία μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα! Δεν ξέρω αν παρακολουθεί κάποιος αυτό το θέμα, αλλά έχω μια απορία: Η ύπαρξη πολύποδα προκαλεί καθυστέρηση στην εμφάνιση της περιόδου ή καφέ εκκρίσεις πριν την περίοδο? Επίσης, μπορεί ένας πολύ μικρός ενδομήτριος πολύποδας - 5 χιλιοστά - να δημιουργεί προβλήματα γονιμότητας ή στον κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι?Όσες είχαν πολύποδα κ έχουν γεννήσει προηγουμένως θα μπορούν να απαντήσουν . Πριν περίπου 4 μήνες βρήκε στον υπέρηχο ο γιατρός μου μία σκιά στο ενδομήτριο . Η οποία σε επανέλεγχο μετά την περίοδο υπήρχε ακόμη , μόνο που είχε αλλάξει χρώμα!!! Τώρα( περίπου 3 μήνες μετά) έχω αρχίσει κ έχω ενοχλήσεις τσιμπήματα , μία από την μία πλευρά της κοιλιάς ( χαμήλα ) μία από την άλλη στην μέση , κράμπες σε κοιλιά και στο πλαινό μέρος των γλουτών , τραβήγματα κλπ όπως όταν ήμουν έγκυος και μεγάλωνε η μήτρα ( ξέρω την αιτία διότι είχα ρωτήσει τον γιατρό μου τότε) . Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι από τον υποτιθέμενο πολύποδα?Μιλάω για πολύποδα διότι την δεύτερη φορά που το ξαναείδαμε , μου είπε ο γιατρός μου οτι μάλλον κάτι τέτοιο είναι.... Στις 30 του μηνός έχω ραντεβού... Μέχρι τότε θα πεθάνω από την αγωνία μου....

Και εγώ έχω τέτοιες ενοχλήσεις. Όχι βέβαια τόσο έντονες όπως τις περιγράφεις, σίγουρα όμως μοιάζουν με την εγκυμοσύνη. Τελικά τι σου είπε ο γιατρός σου?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω τέτοιες ενοχλήσεις. Όχι βέβαια τόσο έντονες όπως τις περιγράφεις, σίγουρα όμως μοιάζουν με την εγκυμοσύνη. Τελικά τι σου είπε ο γιατρός σου?

 

Δεν μου είπε κάτι για τις ενοχλήσεις , παρόλο που τις ανέφερα . Ωστόσο , είπε οτι αυτό που έχω είναι ή πολύποδας ή ινομύωμα . Θα βεβαιωθούμε μόνο με υστεροσκόπηση. Φοβάμαι... Διότι σαν να μην έφτανε αυτό , από οτι δείχνουν τα εως τώρα δεδομένα , σε πολύ λίγους μήνες , θα χρειαστώ και μία ακόμη επέμβαση στο στήθος για αφαίρεση ινοαδενώματος . Ψυχολογικά με έχει πάρει από κάτω . Κάθε μήνα είμαι κατά φαντασίαν έγκυος . Βασικά , πριν από αυτόι το ραντεβού που είχα μαζί του όπου και μου είπε οτι ο πολύποδας δυσκολεύει την σύλληψη , είχα 2 τέστ θετικά. Τα είχα κάνει 3 ημέρες πριν την περίοδο και ήταν αχνά . Δυστυχώς περίοδος ήρθε κανονικά ... Ήθελα μόνο να ξέρω. Ο πολύποδας δυσχεραίνει την σύλληψη ή προκαλεί και αποβολές?Έχω έναν γιό 2 ετών . Μετά την γέννησή του , από το γενικότερο άγχος μου , παρουσίασα υπερθυρεοειδή , έβγαλα έναν μάλλον πολύποδα και ένα ινοαδένωμα στο στήθος!!! Μέσα σε 1 έτος όλα αυτά...... Θέλω να κάνω την υστεροσκόπηση και να τελειώνω . Ωστόσο ξέρω οτι μετά θα πρέπει να μπω και για το στήθος . Να περιμένω 40 ημέρες κάθε φορά μετά από την κάθε επέμβαση για το αποτέλεσμα των βιοψιών.... Είμαι σε πολύ άσχημη φάση , ειλικρινά . Ουσιαστικάόταν είδα τελευταία φορά τα θετικά τεστ , δεν κάναμε καν ελεύθερα σεξ , μάλλον ήταν από τα προσμερματικά υγρά.... Μετά από αυτό , αρχίσαμε να προσπαθούμε ελεύθερα . Ε , μετά από αυτό το σημείο έχω ξεφύγει. Βλέπω στον ύπνο μου οτι είμαι έγκυος... Ξυπνάω με ταχυκαρδίες .νιώθω για απροσδιόριστους λόγους εάν σφίξιμο στην καρδιά , στο στομάχι , κάπου εκεί . Σημειωτέον οτι ο θυρεοειδής μου μάλλον έχει ψιλοφτιάξει γιατί έχω αρχίσει να κρυώνω , ενώ όταν ήμουν σε έξαρση ζεσταινόμουν . Πάντως αυτές τις ημέρες θα το τσεκάρω . Όποτε κάνω σεξ σκέφτομαι τί να κάνω για να συλλάβω... Το χειρότερο είναι οτι του το έλεγα του άντρα μου ένα χρόνο πριν να ξεκινούσαμε προσπάθειες , διότι πολλές φορές συμβαίνουν πράγματα που δε τα υπολογίζεις . Σε εμένα συνέβησαν όλα αυτά . Δυστυχώς , δεν άκουσε.... Άσε που σε περίπτωση κακοήθειας στ στήθος , τί θα κάνω μετά?Συγνώμη για το κατεβατό... Απλά σε κανέναν άλλο δνε μπορώ να ανοιχτώ έτσι... Φοβάμαι τόσο πολύ ακόμη και την παραμικρή επέμβαση . Φοβάμαι για τις βιοψίες , φοβάμαι την αναμονή χωρίς αποτέλεσμα . Θα μου πείς είναι αχαριστία.. Έχω ήδη ένα παιδάκι που λατρεύω . Είναι όλα μου τα υπάρχοντα . Αν με ρωτούσε ποτέ κανείς τί έκανα σε αυτόν τον κόσμο και τί παρακαταθήκη θα αφήσω όταν πεθάνω , είναι αυτό το παιδάκι μόνο.... το οποίο απλά βοήθησα με το σώμα μου να έρθει στην ζωή....Όμως ήθελα και ένα δεύτερο και τρίτο ακόμη.... Και εκτός αυτού . κάθε άνθρωπος έχει άλλες αντοχές και άλλο κουράγιο... Εμένα έχουν αρχίσει να σώνονται... Όταν δεν έμαθα για το πρόβλημα στο στήθος και οτι μεγαλώνει με σχετικά γρήγορους ρυθμούς... μου ήρθε αστραπιαία στο νού ο πατέρας μου , τον οποίο έχασα από καρκίνο. Δεν νομίζω οτι έχω την δύναμη να διαβώ αυτό το μονοπάτι.....

Link to comment
Share on other sites

foten, καλημέρα! Μακάρι να μπορούσαμε να πατήσουμε ένα κουμπί και να διώξουμε αυτό το άγχος από τη ζωή μας. Έχω και εγώ ένα παιδάκι - 3 χρονών -, η σύλληψη του οποίου δεν με δυσκόλεψε καθόλου. Το δεύτερο όμως δεν θέλει να έρθει. Και εγώ έχω περάσει πολλή στεναχώρια, αλλά ξαφνικά κατάλαβα ότι έδωσα τόση προτεραιότητα σ' αυτό το σκοπό, ώστε ξέχασα να ευχαριστιέμαι με τα απλά καθημερινά πράγματα και κυρίως το παιδί μου. Όσο και αν φαίνεται μοιρολατρικό, όλα συμβαίνουν - ή δεν συμβαίνουν - στη ζωή για κάποιο λόγο. Όταν λοιπόν προκύπτει και σοβαρός λόγος υγείας, τότε αυτό είναι καμπανάκι να σκεφτείς για ποιο λόγο ήρθες σ' αυτή τη ζωή. ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ. και δεν έχει σημασία πόσα παιδιά έχεις. Αφαίρεσε αυτό το προβληματάκι από το στήθος σου, γιατί με μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη, οι ορμόνες μπορεί να επιβαρύνουν την υγεία σου. Βάλε δραστηριότητες στη ζωή σου, ευχαριστήσου το σεξ με τον άντρα σου και μην τον γεμίζεις ενοχές ότι εξαιτίας του αργήσατε να κάνετε δεύτερο παιδί.

Εγώ απο τότε που αποφάσισα να κάνω δεύτερο παιδί.. Έχω λίγο αίμα περίπου απο την 18η ημέρα του κύκλου μέχρι την 25η. Ο γιατρός στον υπέρηχο έβλεπε ενδεχόμενη υδροσάλπιγγα. Κάνω λαπαροσκόπηση όπου τελικά αποδεικνύεται ότι ήταν απλές κύστες στην ωοθήκη. Μετά από 6 μήνες έχω πάλι κύστες, με υποψία μία αυτές να είναι ενδομητρίωσης, ένα μικρό πολύποδα στην μήτρα, ένα αιμαγγείωμα στον τράχηλο και ξανά διαταραχή του κύκλου. Οι ορμονικές είναι καλές. Όταν λοιπόν η ζωή μου αρχίζει και γίνεται ένα ιατρικό ανακοινωθέν, είπα στο γιατρό μου ότι δεν με ενδιαφέρει να κάνω δεύτερο παιδί. Απλά με νοιάζει να είμαι ΥΓΙΗΣ, να χαρώ την οικογένειά μου. Αν ποτέ έρθει δεύτερο, καλοδεχούμενο.

Υπάρχει πολλή δυστυχία γύρω μας. Ας μην κάνουμε τα πράγματα χειρότερα. Γι' αυτά τα πλασματάκια είμαστε ο κόσμος τους όλος. Ας τον ομορφύνουμε. Στη ζωή τους θα κάνουν καλούς φίλους και θα αναπληρώσει το κενό αν δεν αποκτήσουν αδέλφια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελείως περίεργο που διαβάζω τα όσα μου γράφεις σήμερα , ενώ τα ένιωσα χτες... κάποια στιγμή κοιτούσα τον γιό μου να κοιμάται στο καθισματάκι του στο αυτοκίνητο... ήταν τόσο απίστευτα όμορφος και αψεγάδιαστος , που φοβήθηκα και σχεδόν ένιωσα ντροπή για όλους αυτούς τους λόγους που ανέφερες...Έχω ήδη επιλέξει να κάνω την επέμβαση στο στήθος κυρίως διότι φοβάμαι τα χειρότερα . Όσο για τον πολύποδα προς το παρόν θα τον αφήσω εκεί . Εκτός κι αν μεγαλώσει γρήγορα κι αυτός και επιβληθεί να τον βγάλω άμεσα . Συνεπώς , θα ζητήσω 2η γνώμη και για τα 2....Κι εγώ έχω βαρεθεί τους γιατρούς και στο λέω εγώ που από το 2008 μέχρι σήμερα έχω επισκεφθεί πάααααρα πολλούς καθότι παθαίνω κρίσεις πανικού. Ο ερχομός του παιδιού μου μόνο μείωσε κατά πολύ τις επισκέψεις στους γιατρούς για εμένα . Τώρα "απολαμβάνω" κυρίως την παιδίατρό μας:)Εύχομαι να μας έρθουν όλα αναπάντεχα όμορφα εκεί που δεν το περιμένουμε. Κυρίως διότι είναι πολύ δύσκολες οι ημέρες που διανύουμε και ειλικρινά χρειάζεται μία νότα αισιοδοξίας ο κάθε ένας μας...

Link to comment
Share on other sites

..........:)Εύχομαι να μας έρθουν όλα αναπάντεχα όμορφα εκεί που δεν το περιμένουμε. Κυρίως διότι είναι πολύ δύσκολες οι ημέρες που διανύουμε και ειλικρινά χρειάζεται μία νότα αισιοδοξίας ο κάθε ένας μας...

Γλυκιά μου, σου εύχομαι τα καλύτερα.. Όποτε θέλεις στείλε μήνυμα να τα λέμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειναι η πρωτη φορα που ανοιγομαι γιαυτο το θεμα γενικα δεν το εχω συζητηση με κανεναν ισως απο φοβο...ειμαι 26 χρονον προσπαθω εδω κ 6 μηνες να μηνω εγκυος κ ο γιατρος μου πριν περιπου 4 μηνες διαπιστωσε ενα μικρο πολυποδα.με διαβεβαιωσε πως δεν ειναι κατι το ανησυχειτικο κ πως αμα δεν καταφερω να μηνω εγκυος μεσα σε ενα χρονο θα προχωρησουμε σε επεμβαση.μεχρι που διαβασα ολα τα παρακατω σχολεια σας κ αγχωθηκα κ θελω την βοηθεια σας μηπως κανω κατι λαθος??μηπως πρεπει να το ψαξω??γιατι δεν μενω τοσο καιρο εγκυος ενω ολες η εξετασεις μου ειναι καλες????

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα , έχω ακούσει από γνωστές μου οτι αν και είχα πολύποδα έμειναν έγκυες. Εμένα δεν μου συνέβη , ωστόσο εσύ μπορεί να είσαι πιο τυχερή... Εγώ εκτός του πολύποδα είμαι και υπεραγχώδης . Επομένως , όλα αυτά λειτουργούν σαν την καλύτερη αντισύλληψη υποθέτω.... Αν θες μπορείς να επισκεφτείς και άλλον γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη . Εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω ούτως ή άλλως .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...