Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο και ζωα... τι κανουμε??


Recommended Posts

Μπουμπουκάκι να σου ζήσει το μικράκι σου!

Όταν τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής δεν παθαίνει τίποτα το μωρό σου ακόμα κι αν η γατούλα μπαίνει στο υ/δ...Όταν είναι πολύ μικρό το μωρό προσέχεις λίγο παραπάνω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποκλείεις το ζώο απο την επαφή του με το μωρό για δυο βασικούς λόγους 1. δεν προάγεται έτσι η εξοικείωση ζωου-παιδιού πράγμα που συνήθως έχει συνέπειες και 2. μπορεί το ζωάκι να ζηλέψει ή γενικά να εμφανίσει προβλήματα συμπεριφοράς, και καμιά φορά σ' αυτήν την περίπτωση βρίσκεται στο δρόμο ξαφνικά και χωρίς ουσιαστικό λόγο...

Ασε το παιδί να έρχεται σε επαφή με το γατί, δεν υπάρχει πρόβλημα! Αρκεί -επαναλαμβάνω- να τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής (πλύσιμο χεριών αμα πιάσουμε τη γατούλα, αμα καθαρίσουμε την αμμολεκάνη κλπ. στοιχειώδη πράγματα δηλαδή), κάτι που είμαι σίγουρη το κάνεις ούτως ή άλλως...:)

 

Και τα δυο παιδιά με γατιά μεγαλώνουν και δεν έχουν εμφανίσει ποτέ τίποτα. Α! Και να προσέχεις πολύ το θέμα των αποπαρασιτώσεων για τα ενδοπαράσιτα κυρίως! Αλλά κι αυτό είμαι σίγουρη οτι το προσέχεις ούτως ή άλλως...Αν δεν το προσέξει κάποιος, και πιάσει π.χ. το μωρό ακαθαρσίες με αυγά ταινίας και μετά βάλει τα χεράκια στο στόμα, ενδέχεται να κολλήσει ταινίες...Αλλά καθαρίζουν πολύ εύκολα με ενα σιροπάκι, και πάλι, χωρίς περαιτέρω συνέπειες...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προχτες, την ωρα που εκανε εμβολιο η γιατρος στο μωρο, μπηκε μεσα στο σπιτι η γατα μας... εκατσε και παρακολουθουσε τη διαδικασια!! :lol:

 

μας εχει πει η γιατρος, καιρο τωρα, οτι τα μωρα που ζουν με ζωα και ειδικα γατες (που ειναι οι πλεον αλλεργιογονες), ειναι τα μωρα που απο νωρις αναπτυσουν αντισωματα και εχουν τις λιγοτερς πιθανοτητες να αποκτησουν αλλεργιες...

 

ξαναλεω βεβαια, πως οι 2 γατοι μου, και ο σκυλος μας, ειναι εμβολιασμενα, αποπαρασιτωμενα, και το παιδι δεν μενει ποτε μονο του.. επισης μεχρι στιγμης, το μωρο δεν εχει ερθει σε απευθειας επαφη με τα ζωα.. αργοτερα, ασφαλως και θα τα πιανει και θα τα χαιδευει..

 

παντα πιστευα και πιστευω, πως οι ανθρωποι που αγαπανε τα ζωα, ειναι καλοι ανθρωποι

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το γράψω εδω και καιρό αλλά δεν έτυχε. Προσοχή με τις γατούλες, δείχνετε τους την αγάπη σας κι αφού έρθει το μωρό και μην τις αποκλείετε από τα δωμάτια όσο είναι δυνατόν, είναι ευαισθητούλες κι ας λένε όλοι το αντίθετο!

Εμένα ο ένας γάτος μου κόντεψε κυριολεκτικά να πεθάνει από τη στενοχώρια του όταν γεννήθηκε το μωρό. Σταμάτησε να τρώει και έπαθε φοβερό πρόβλημα με το συκώτι του.... Με πολύ επιμονή, φάρμακα και χαδάκια καταφέραμε και επανήλθε.....Χρειάζονται μεταχείριση σαν να ήταν το πρώτο παιδί της οικογένειας...

Α, ναι προφανώς το παιδί δεν πρέπει να μένει ποτέ μόνο του με τη γάτα, εγώ φοβάμαι κυρίως την απότομη κίνηση που κάνουν οι γάτες για να φύγουν όταν κάτι τις τρομάζει. Κατά τα άλλα είναι πολύ υπομονετικές με το παιδί. Όταν τις νευριάζει απλά σηκώνονται και φεύγουν....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ρε παιδι μου, αδιαφορουν τα δικα μου γατια για το μωρο... μια φορα μονο πηγε ο μικρος να τη μυρισει, κανει μια αποτομη κινηση η μικρη, τον κλωτσαει στη μουρη, και απο τοτε, οταν τη βλεπει παει τοιχο τοιχο!!! σου λεει "αυτη βαραει!!!" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε, μωρέ είναι μωρό ακόμα το φυστικάκι γιαυτό. Σε λίγο θα αρχίσουν να το παίζουν...Εμένα ο μεγάλος γάτος έρχεται στο παιδικό και χώνεται. Ο μικρός είναι και λίγο στην κοσμάρα του, σαν να μην είναι ακριβώς της οικογένειας, οπότε δεν έχει πολλά πολλά....Αλλά βέβαια τώρα αρχίζει και η ταλαιπωρία τους. Τα τραβολογάει, προσπαθεί να τα σηκώσει, τα χαιδεύει ανάποδα κλπ κλπ....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα...εμείς πήραμε πριν 2 βδομάδες πουλάκια..παραδείσια.τα έχω έξω από το σπίτι.το μωρό μας θα γεννηθεί Ιούνιο με το καλό.λέτε να υπάρχει πρόβλημα;δεν έχω ακούσει φυσικά ποτέ κάτι κακό για πουλιά

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω αν εχει αναφερθεί πουθενά, αλλά ήθελα να ρωτήσω εσας που έχετε γατάκια: Με τις τρίχες τι κανετε?

Εγώ έχω 2 γατιά ενήλικα, εμβολιασμένα και καθαρά που δεν έρχονται σε επαφή με άλλα ζώα και δεν τρώνε παρα κροκέτες.

Ζούμε σε διαμέρισμα και το δωμάτιο των γατιών ειναι το 2ο υπνοδωμάτιο του σπιτιού, που έχει διαμορφωθεί και σαν γραφείο. Εκεί έχουμε την άμμο το φαί και το νερό τους.

¨Οταν θα ρθει το μωρό, αυτό θα γίνει το δικό του δωμάτιο. Τα γατιά θα πρεπει να εκτοπισθούν. Φυσικά δεν θα αφήνουμε τα γατιά εκεί μέσα, αλλα το μωρό θα το πηγαίνω και στα δωμάτια, που λόγω των γατιών έχουν τρίχες.

Κάθε 2 μέρες βάζω σκούπα, αλλά και πάλι τπτ.

Εσείς τί κάνετε με αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό είναι άλυτο πρόβλημα.Απλά συχνό σκούπισμα και ξεσκόνισμα είναι η μόνη λύση.Αν είναι αποπαρασιτωμένα τα ζώα και να καταπιούν κάποια τρίχα, δεν παθαίνουν κάτι, τουλάχιστον έτσι μου είπε ο γιατρός.Το πρόβλημα είναι όταν το μωρό αρχίσει να περπατάει και έχει την τάση να τρώει τα πάντα (και το εννοώ όταν λέω τα πάντα, φαγώσιμα και μη!) καλή ώρα όπως η κόρη μου, που έχει βάλει στο μάτι την ξηρά της γάτας και που δυστυχώς 2 φορές δεν την πρόλαβα και κατάφερε να φάει λίγο...Την ίδια προσοχή χρειάζεται και με την άμμο υγιεινής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο τραγικό. Τα αγαπάω πάρα πολύ τα γατάκια μου και δεν θέλω να τα αποχωριστώ με τπτ.

Αλλά με τις τρίχες τα έχω δει όλα! Ειδικά το καλοκαίρι χάνουν πολύ μαλλί και δεν προλαβαίνεις να σκουπίζεις... Εμάς είναι και πολύ κακομαθημένα: Ανεβαίνουν και στο κρεββάτι μας, οποτε άντε σκούπιζε συνέχεια και τις κουβέρτες και τα παπλώματα!

Μήπως να τα ψεκάσω με λίγη λακ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με τις τρίχες δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς απο τη στιγμή που δεν κάνουν ζημιά...Κι εμένα με ενοχλεί όμως το θέμα και το "συμμαζεύω" με σκούπισμα σχολαστικό. Κι εμένα ο γάτος είναι "κακομαθημένος" ειδικά με το παιδικό, γιατί μέχρι τώρα κοιμόταν με τον γιο μου τον μεγάλο, και μάλιστα σε μια γωνία του παιδικού είναι το φαγητο και το νερό του (γιατί αν τα είχαμε αλλου΄θα του τα άδειαζε ο σκύλος μας :) ). Παραδόξως, στην κούνια του μωρού δεν έχει κοιμηθεί, ούτε στο λίκνο...Αλλά απο τη στιγμή που τα γατάκια σου θα δεχτούν το μωρό σαν μέλος της οικογένειας όλα τα άλλα είναι δευτερεύουσας σημασίας! Μην ανησυχείς για...τρίχες! ;) Ο,τι αλλαγές θέλεις να κάνεις στην καθημερινοτητά τους κάνε τις απο τώρα, για να μην αιστανθούν πως τις αλλαγές τις κάνει το μωρό και ενοχληθούν... Με πολλή αγάπη και καλό σκούπισμα/τίναγμα θα πάνε όλα καλά! Με το καλό το νινάκι σου!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι λίγο τραγικό. Τα αγαπάω πάρα πολύ τα γατάκια μου και δεν θέλω να τα αποχωριστώ με τπτ.

Αλλά με τις τρίχες τα έχω δει όλα! Ειδικά το καλοκαίρι χάνουν πολύ μαλλί και δεν προλαβαίνεις να σκουπίζεις... Εμάς είναι και πολύ κακομαθημένα: Ανεβαίνουν και στο κρεββάτι μας, οποτε άντε σκούπιζε συνέχεια και τις κουβέρτες και τα παπλώματα!

Μήπως να τα ψεκάσω με λίγη λακ? :lol:

 

Μπορείς να πάρεις μία πιο δυνατή σκούπα. :wink:

 

Αυτό που απασχολεί εμένα είναι πότε πια θα μπορούν να παίζουν μαζί, γιατί μέχρι στιγμής το καημένο το σκυλάκι υποφέρει...

 

Τι τ' αυτιά της τραβάει , τι την ουρά :cry:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η Λήδα που και που τρώει και καμιά τρίχα των γατιών. Στραβώνει τη μούρη της και προσπαθεί να τη βγάλει. Μάλιστα όταν τη ρωτάω ''τι είναι, τρίχα;ποιανού είναι;'' μου απαντάει ''μιαουαου''....Εχει μάθει να τις ξεχωρίζει,χα,χα.....Εντάξει, έχω συμβιβαστεί με την ιδέα...έχω και το ρολό για να καθαρίζω τους επισκέπτες φεύγοντας....Τι να κάνουμε, και κάθε μέρα να καθαρίζεις (που δεν το κάνω!) τρίχες θα υπάρχουν.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε ένα γάτο στειρωμένο, ζούμε στο ίδιο σπίτι και η κόρη μας είναι 3 1/2 μηνών. Στην αρχή έδειχνε αδιάφορος, τωρα τελευταία όμως θέλει να ξαπλώνει στα πόδια της, όπως κάνει με εμάς, αλλά πιο διακριτικά... Είναι απίστευτα ανεκτικός και ευγενικός μαζί της όταν τον κλωτσάει ή τον χτυπάει στα μούτρα τώρα που αρχίζει να πειραματίζεται με τα χεράκια της.

 

Οι τρίχες του είναι δυστυχώς παντού, στην αρχή φρίκαρα κάθε φορά που έβρισκα τρίχα του κοντά στο στόμα της μικρής αλλά τώρα έχω συνηθίσει πια και απλά την απομακρύνω!

 

Ένας πολύ καλός κτηνίατρος στο Φάληρο μας έδωσε πολύτιμες συμβουλές όταν ήμουν ακόμη έγκυος και θα ήθελα να σας τις μεταφέρω:

 

1) βρείτε στο δίκτυο (π.χ. στο youtube) κλάμα μωρού και αφήστε τη γάτα να το ακούσει. Οι γάτες έχουν το ένστικτο της προστασίας που ενεργοποιείται και όταν ακούγεται κλάμα ανθρώπινου μωρού και αισθάνονται αναστατωμένες όταν το ακούνε. Αν το συνηθίσουν πριν έρθει το μωρό στο σπίτι θα το δεχτούν με μεγαλύτερη ηρεμία.

2) Όταν είστε ακόμα στο μαιευτήριο ο σύζυγος μπορεί να πάρει μια φορά μια πάνα του μωρού μαζί του στο σπίτι να τη μυρίσει η γάτα για να "γνωρίσει" το νέο μέλος

3) Όταν έρθει στο σπίτι το μωρό αφήστε τη γάτα να το μυρίσει.

4) Ποτέ μην είστε απότομοι στη γάτα και μην την μαλώνετε μπροστά στο παιδί ό,τι κι αν κάνει. Έτσι δεν θα ταυτίσει το μωρό με κάτι κακό.

 

Όλες οι συμβουλές του και κυρίως η τελευταία ήταν πραγματικά πολύτιμες!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά που μου λέτε είναι παρήγορα. Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα με τις τρίχες, θα σύνεχίσω αυτά που κάνω τώρα και όλα οκ!

 

Ελπίζω μόνο να μην είνια επιθετικά απέναντι στο μ΄ωρό και ειδικά ο αρσενικός γάτος μου, γιατί αυτός είναι λίγο κακότροπος πού και πού. Αλλά ούτως ή άλλως δεν θα τα αφήνω μόνα με το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην είνια επιθετικά απέναντι στο μ΄ωρό και ειδικά ο αρσενικός γάτος μου, γιατί αυτός είναι λίγο κακότροπος πού και πού. Αλλά ούτως ή άλλως δεν θα τα αφήνω μόνα με το μωρό!

 

Filoudaki με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

 

Ο γάτος σου μπορεί να σε εκπλήξει ευχάριστα οσον αφορά τη συμπεριφορά προς το μωρό, είναι απίστευτο πώς λειτουργεί το ένστικτο, τα ζωάκια του σπιτιού γενικά καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για μωρό και συμπεριφέρονται πολύ ανεκτικά, πίστεψέ με! :)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις ευχές!

Απλά ανησυχώ λίγο, γιατί αυτός ο γάτος ζούσε μόνος του στο σπίτι μας, μέχρι που του φέραμε νύφη!(πρίν χρόνια βέβαια) ¨Ολα καλά, είναι αγαπημένα, αγκαλιάζονται, παίζουν, κοιμούνται αγκαλιά, αλλά αυτός ζηλεύει! Αν δεν του δώσεις σημασία παει και δέρνει την μικρή γάτα!

και αυτή η εκδικητικότητα του είναι που με τρομάζει λίγο... Πιστεύω όμως οτι θα τα βολέψουμε... :wink:

Link to comment
Share on other sites

ένας πολύ καλός κτηνίατρος στο φάληρο μας έδωσε πολύτιμες συμβουλές όταν ήμουν ακόμη έγκυος και θα ήθελα να σας τις μεταφέρω

 

ο παναγιώτης και η μίλλυ στον αίλουρο; αν είναι αυτοί είναι κα-τα-πλη-κτι-κοί!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω την εξης απορια,επειδη ποτε δεν ειχα κατοικιδιο δηλ γατακι ή σκυλακι μπορει να παθει τιποτα ενα μωρο αν επισκεφτουμε ενα σπιτι που υπαρχει κατοικιδιο????

Πιο συγκεκριμενα η νονα του μωρου μου μας προσκαλει συνεχεια στο σπιτι της να παμε με το μωρο ,αλλα εγω δεν θελω γιατι ξερω οτι εχει τον σκυλο της ελευθερο στο σπιτι της και οτι εχει ανεβει σε ολους τους καναπεδες,εχει γλυψει ολα τα επιπλα και σιγουρα θα εχει τριχες παντου....

Τον σκυλο τον εχει σαν παιδι της,του εχει κανει ολα τα εμβολια και σχεδον καθε μερα τον κανει μπανιο....

Αλλα το μυαλο μου εχει κολλησει στο οτι θα παθει κατι το μωρο μου ή θα κολλησει τιποτα???

Παθαινουν τιποτα τα μωρα οταν ερχονται σε επαφη με σκυλο?

Υπαρχει περιπτωση να κολλησει τιποτα????

Σας παρακαλω τι να κανω,μηπως ειμαι λιγο κολλημενη????

Οπως καταλαβαινετε δεν ειμαι και τοσο φιλοζωη.........

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

τιποτα δε θα παθει καλε το παιδι σου!

καθαρο και εμβολιασμενο σκυλι ειναι!μη σου πω πως καλο ειναι να ερχεται σε επαφη με ζωα το παιδι!

παρε ενα καθαρο σεντονακι αν θες να βαλεις το παιδακι σου απανω και ολα καλα!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΧΩ 1 ΕΡΩΤΗΣΗ Κ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ..ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΣΚΥΛΙ (ΠΑΡΣΟΝ ΡΑΣΕΛ ΡΕΤΙΕ),ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ,2,5 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ..ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ Κ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΥΠΑΡΞΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Κ ΤΟ ΣΚΥΛΙ..ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΚΟΥΟΣ,ΥΣΗΧΟΣ(ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ),Κ ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΠΑΡΕΑ..:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΧΩ 1 ΕΡΩΤΗΣΗ Κ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ..ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΣΚΥΛΙ (ΠΑΡΣΟΝ ΡΑΣΕΛ ΡΕΤΙΕ),ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ,2,5 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ..ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ Κ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΥΠΑΡΞΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Κ ΤΟ ΣΚΥΛΙ..ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΚΟΥΟΣ,ΥΣΗΧΟΣ(ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ),Κ ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΠΑΡΕΑ..:D

μια χαρα θα ειναι μην ανησυχεις.απλα μην αμελησεις τον σκυλο.θα χασει τα πρωτεια και θα θελει και αυτο να το δινεις σημασια να τον χαιδευεις και να τον περιποιησε.εχω και εγω σκυλακι και τον αφησα να ερθει σε επαφη με το μωρο αμεσως μολις την φεραμε απο την κλινικη.την αφησα στο πατωμα με το πορτ μπεμπε και φωναξαμε τον μπετοβεν που τον ειχαμε βγαλει απο πριν στο μπαλκονι.και μολις μπηκε μεσα πηγαινε μια σε μενα και μια στο μωρο.απο τοτε οποιος την παρει αγκαλια και πλησιασει προς την εξωπορτα τον γαυγιζει και δεν τον αφηνει να βγει.οταν κλαιει τρεχει πρωτος και απο πισω εγω.γυρναει αναποδα και περιμενει να τον χαιδεψει.γενικα ειναι πολυ καλα μαζι και οσο περιεργο και αν ακουγεται η μικρη με τον σκυλο ειναι συνεχεια μαζι και παιζουν.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πάρα πολύ που δεν είμαι η μόνη που δεν θέλω να παραγκονίσω τον σκυλάκο μου όταν θα κάνω παιδάκι! Νιώθω πολύ καλύτερα και πολύ πιο σίγουρη για την επιλογή μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε 3 μήνες περίπου περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι, και έχω προβληματιστεί λιγάκι για τη συμβίωση γάτου - μπέμπη. Ο γάτος μας είναι καλός και ήσυχος σε γενικές γραμμές αλλά δυστυχώς έχει μάθει να κοιμάται στο υπνοδωμάτιο μας. μέσα στο καλάθι του. Δεν υπάρχει περίπτωση να τον κλείσω έξω - θα μας ακούσει όλη η πολυκατοικία και τελικά δεν θα κοιμηθεί κανείς!!!!!!! Αναρωτιέμαι όμως εαν τις πρώτες ημέρες θα μπορέσω να βάλω και το μωρό στο υπνοδωμάτιο - δεδομένου οτι τα πνευμονάκια τους είναι λίγο ευαίσθητα ακόμη, το αναπνευστικό τους εξελίσσεται και πιθανές αλλεργίες δεν έχουν ακόμη εκδηλωθεί. Ισως είναι καλύτερα να κοιμάται εξαρχής μόνο του το μωρό στο δικό του δωμάτιο - αλλά και παλι μήπως είναι παρακινδυνευμένο? θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω εμπειρίες άλλων γονιών με ζώα στο σπίτι για τον πρώτο καιρό και πως το αντιμετώπισαν. Κάθε συμβουλή δεκτή!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω γάτα μέσα στο σπίτι, η οποία όμως δεν κοιμάται κάπου συγκεκριμένα!Το ένα βράδυ στον καναπέ, το άλλο στα πόδια μας, το παράλλο στο μαξιλάρι της...Τα πρώτα βράδια με το μωρό, κοίμιζα την μπέμπα στο δωμάτιο μας και απλά άφηνα τη γάτα από έξω.Δεν ανησυχούσα τόσο για το αναπνευστικό του μωρού, όσο για να μην πάει η γάτα στο κρεβάτι της μικρής. Όσο περνούσε ο καιρός πρόσεχα να μην αφήσω μόνη τη γάτα με το μωρό, αλλά διακριτικά γιατί η γάτα το αντιλαμβάνεται και θέλει να πάει εκεί που της απαγορεύεις!Η γάτα στην αρχή κοιτούσε το μωρό και γούρλωνε τα μάτια!Τώρα πια η μπέμπα είναι σχεδόν 9 μηνών, η γάτα αδιαφορεί για το μωρό, αλλά όχι το μωρό για τη γάτα!Έτσι οι συναντήσεις τους έχουν πολύ πλάκα!

 

Γιατί δεν προσπαθείς από τώρα να μάθεις τον γάτο σου να κοιμάται εκτός δωματίο σου, έτσι ώστε όταν έρθει το μωρό να μην φανεί στο γάτο ότι τον "παραμελείται"?Εκτός και αν τον εμπιστεύεσαι ότι δεν θα πάει στο μωρό, οπότε αστον να κοιμάται εκεί που κοιμάται. Δεν θα ανησυχούσα για αλλεργίες και το αναπνευστικό του μωρού.

 

Αν από την άλλη, δεν είναι παρακινδυνευμένο να κοιμίσεις τον μπέμπη από την αρχή στο δωμάτιο του, αλλά δεν ξέρω αν σκοπεύεις να θηλάσεις, πάντως τα πρώτα βράδιο είναι "κάπως" και ίσως προτιμάς να τον έχεις κοντά σου, για να τον αλλάζεις, να μην κουράζεσαι κτλ κτλ...

 

Πάντως άποψη μου είναι να μην αποκλείσεις πλήρως τον γάτο από το μωρό, γιατι δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσει!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...