Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

access τελικα σου απαντησαν για το πειπαλ....γιατι κι εγω τους ρωτησα και ακομα δε μου απαντησαν....

 

για τις ugg εννοω........απο Κινα....

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 9,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεί να έχει αναφερθεί κάπου στο θέμα αλλά είναι τόσο μεγάλο που δεν μπορώ να ψάξω διεξοδικά.Γνωρίζετε περίπου ποσό εκτελωνισμού για παραγγελία που έρχεται από Κίνα αξίας 200 ευρώ;

 

Κοιτα, ειναι αναλογα και με το δέμα (αν ειναι μικρο ή μεγαλο), αν ειναι συστημένο ή απλό ταχυδρομειο, αν ειναι εντός ή εκτός Αθηνών (παρότι άλλα κορίτσια με έχουν διαψευσει, θεωρώ ότι δέματα εκτός Αθηνών δεν τα ενοχλουν συχνά οι τελώνες).

 

Μου εχει τυχει για δεμα 200 ευρώ με κουριερ απο Κινα να μην πληρώσω τιποτα και για δεμα παπουτσιών απο Αυστραλία 160 ευρώ ,επίσης με κούριερ, να χρεωθουμε 90 ευρώ (τον εκτελωνιστη). Στην 1η περιπτωση ήταν η αποστολή εκτος Αθήνας, στην 2η εντός.

 

Γενικα ειναι να χτυπήσει στο ματι του τελώνη... Φτου φτου μακρυα απο μας!:twisted::twisted::twisted:

Σόφι, ο πρακτικός κανόνας είναι ο εξής, αγορά μέχρι 120 δολλάρια (τα μτφ μέσα σε αυτά), όχι λόγκος και απλή ταχυδρομική αποστολή.

 

Η Κίνα είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, ισχύουν ειδικές διακοινοτικές συμφωνίες και η ατέλεια που αναφέρω παραπάνω είναι ... πιο ελαστική;) Δεν έχει να κάνει με τον τόπο τελωνισμού. Οι κανόνες είναι ίδιοι.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ, άμα γλυτώνουμε τα έξοδα τελωνισμού ακόμα καλύτερα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ειναι αναλογα και με το δέμα (αν ειναι μικρο ή μεγαλο), αν ειναι συστημένο ή απλό ταχυδρομειο, αν ειναι εντός ή εκτός Αθηνών (παρότι άλλα κορίτσια με έχουν διαψευσει, θεωρώ ότι δέματα εκτός Αθηνών δεν τα ενοχλουν συχνά οι τελώνες).

Mην παίρνεις και όρκο... για 183$+μτφ, πλήρωσα 70? στο τελώνη.... (Κομοτηνή παρακαλώ....)

θα συμφωνήσω με chatzico, εως 120$ ειναι ΟΚ!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τότε ειμαι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ!!!!χιχιχιχιχιχιχιχ

 

εντιτ:Και στα δικά σας ευχομαι :)))

Από Κίνα δεν είπες ότι ήταν ? Τότε ήσουν στον κανόνα.

Ευχαριστούμε !!!!!8):cool:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από Κίνα δεν είπες ότι ήταν ? Τότε ήσουν στον κανόνα.

Ευχαριστούμε !!!!!8):cool:

 

Απο Κινα εχω παραγγειλει 2 νυφικά (ένα δικο μου και ενα μιας φίλης) αξίας 160 και 200 ευρώ με μτφ και δεν πληρωσα. Εκει που πληρώσαμε ήταν απο τις μποτες απο Αυστραλία (εχω γραψει σε παλαιότερο ποστ)

Link to comment
Share on other sites

access τελικα σου απαντησαν για το πειπαλ....γιατι κι εγω τους ρωτησα και ακομα δε μου απαντησαν....

 

για τις ugg εννοω........απο Κινα....

όχι ακόμα Φλόρα μου αναμένω, αν πάρω απάντηση θα ενημερώσω :-D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το τελωνειο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ 120 ευρω!

Εχει τυχει να μην πληρωσει η συντριπτικη πλειοψηφια των κοριτσιων που εχει κανει αγορες περιπου σε αυτο το ποσο και αυθαιρετα βγηκε το συμπερασμα οτι μεχρι 120 ευρω ειμαστε οκ. Αν ειχε τυχει οι πρωτες μας αγορες να ηταν 80 ευρω ή 180 και να μην ειχαμε πληρωσει φεσια, παλι για 80 ή 180 ευρω θα μιλουσαμε.

Η chatziko ειχε βρει και τη σχετικη οδηγια που ανεφερε συνολικο κοστος αγορας ΚΑΙ μεταφορικων γυρω στα 20 ευρω αν θυμαμαι καλά ωστε να μην εχουμε θεμα με τελωνειο. Απο κει και περα κανεις την προσευχη σου και περιμενεις. Το λεω για να μην την πατησει καμια κοπελα και μετα μας στειλει εξωδικο! :D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το τελωνειο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ 120 ευρω!

Εχει τυχει να μην πληρωσει η συντριπτικη πλειοψηφια των κοριτσιων που εχει κανει αγορες περιπου σε αυτο το ποσο και αυθαιρετα βγηκε το συμπερασμα οτι μεχρι 120 ευρω ειμαστε οκ. Αν ειχε τυχει οι πρωτες μας αγορες να ηταν 80 ευρω ή 180 και να μην ειχαμε πληρωσει φεσια, παλι για 80 ή 180 ευρω θα μιλουσαμε.

Η chatziko ειχε βρει και τη σχετικη οδηγια που ανεφερε συνολικο κοστος αγορας ΚΑΙ μεταφορικων γυρω στα 20 ευρω αν θυμαμαι καλά ωστε να μην εχουμε θεμα με τελωνειο. Απο κει και περα κανεις την προσευχη σου και περιμενεις. Το λεω για να μην την πατησει καμια κοπελα και μετα μας στειλει εξωδικο! :D

Θυμόμουν ότι κάπου το είχα γράψει, μάλλον ήταν στο θέμα με το τζιμπορί.

 

Εν περιλήψει, η διαδικασία πάει ως εξής.

 

Όλα τα εξωκοινοτικά δέματα με αποστολή απλού ταχυδρομείου πάνε στο ειδικό τμήμα των ΕΛΤΑ που έχει τελώνη για τους τελωνισμούς.

 

Η επίσημη ατέλεια είναι γύρω στα 25-30 ευρώ σύνολο, παραγγελία και μεταφορικά. Λόγω φόρτου εργασίας, περνούν σαν 'ελεύθερα' και τα δέματα μέχρι 120-140 δολλάρια. Ελεύθερα = 0 δασμοί.

 

Ο τελώνης λοιπόν τελωνίζει τα άνω των 120-140 δολλαρίων δέματα, υπολογίζει το σύνολο δασμών και λοιπών φόρων (χοντρικά στα παιδικά ρούχα μου είπαν γύρω στα 35-40% του συνόλου του τιμολογίου) και ξαναδίνει τα δέματα στα ΕΛΤΑ, με την διασάφηση εισαγωγής που αναφέρει το ποσό πληρωμής. Τα ΕΛΤΑ προωθούν τα δέματα, όλα τα δέματα ελεύθερα και τελωνισμένα, στο κέντρο τους στο Ρούφ και εκείνο με την σειρά του τα στέλνει στα ταχυδρομείο της περιοχής σας. Τα ΕΛΤΑ στέλνουν ειδοποίηση παραλαβής και αν είναι να πληρώσετε σας επισυνάπτουν αντίγραφο της διασάφησης. Για να μην πάθετε τον ντοβρουτζά ξαφνικά στα ΕΛΤΑ:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Αν η εξωκοινοτική αποστολή σας ήταν με κούριερ, αλλάζει η διαδικασία. Τα δέματα πηγαίνουν στο τελωνείο του αεροδρομίου, εδώ στην Αθήνα τουλάχιστον, εκτός Αθήνας πάνε στα αρμόδια τελωνεία και εκεί ο τελωνισμός είναι σίγουρος. Μπορεί κάποια να είχε το κοκκαλάκι της νυχτερίδας και να την γλύτωσε αλλά είναι σπάνιο. Και ο λόγος είναι ότι οι ίδιες οι εταιρείες κούριερ επιδιώκουν τον τελωνισμό για να πάρουν έξοδα (φύλαξης, εκτελωνισμού κλπ).

Οι αποστολές από την Κίνα τελούν σε ειδικό καθεστώς. Παρότι εξωκοινοτικές, υπάρχουν διακοινοτικές συμφωνίες για μεγαλύτερες ατέλειες, οπότε γιαυτό περνάνε ελεύθερα τα δέματα από εκεί. Είτε απλές αποστολές, είτε με κούριερ.

 

Ίσως κάποιες έχετε κάνει μόνες σας εκτελωνισμό στο Ελ. Βενιζέλος, για να μην πληρώσετε εκτελωνιστή. Οπότε θα φάγατε όλο το πήγαινε έλα και πιθανά θα είδατε τις αποθήκες εκεί και τον όγκο των συναλλαγών.

 

Τα Χριστούγεννα είχα δεί τι γίνεται στην αποθήκη που συγκεντρώνονται αρχικά τα εξωκοινοτικά δέματα απλής αποστολής. Πανικός !!!!

 

Γενικά, οι υπηρεσίες αυτές, ΕΛΤΑ και Τελωνείο, είναι υποστελεχωμένες και ειδικά μετά την εφεδρεία γίνεται χαμός. Εξ ου και οι καθυστερήσεις, ειδικά σε μέρες γιορτών.

 

Αυτά !!!!!!!!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

...Λόγω φόρτου εργασίας, περνούν σαν 'ελεύθερα' και τα δέματα μέχρι 120-140 δολλάρια. Ελεύθερα = 0 δασμοί.

 

Ο τελώνης λοιπόν τελωνίζει τα άνω των 120-140 δολλαρίων δέματα, ...

 

Υπαρχει σχετικη οδηγια ή απλα ετσι εχεις ακουσει;

Δηλ. στην επαρχια που εχουν λιγοτερη δουλεια εχουμε πιο πολλες πιθανοτητες να πληρωσουμε; :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα...

εχω μιξερ χειρος και ψαχνω ενα βαθυ μπωλ αναμειξης γιατι το μισο υλικο το χανω...:D

βρηκα καποια στο cook shop και amazon αλλα απο φωτο δεν μπορω να καταλαβω και πολλα...εχετε κατι δοκιμασμενο να προτεινετε???

ευχαριστω!

 

μετα απο καιρο να γραψω οτι τα floso ισοθερμικα που ειχα παρει απο αμαζον βγηκαν πολυ καλα....τωρα θα τα παρουμε για ενα φιλο που δουλευει πολυ ωρα εξω στο κρυο και θα σας πω εντυπωσεις και απο αυτον...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σχετικη οδηγια ή απλα ετσι εχεις ακουσει;

Δηλ. στην επαρχια που εχουν λιγοτερη δουλεια εχουμε πιο πολλες πιθανοτητες να πληρωσουμε; :confused:

 

 

Μα στο τελωνείο της Αθήνας εκτελωνίζονται και μετά αποστέλλονται στον παραλήπτη...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα στο τελωνείο της Αθήνας εκτελωνίζονται και μετά αποστέλλονται στον παραλήπτη...

 

Τι εννοεις; Αν καταλαβα καλα αυτο που λες, δεν περνανε ολα τα δεματα εξωτερικου απο Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να είμαι εξπερ, φαντάζομαι πως τα τελωνεία Αθηνών και Πειραιά επιφορτίζονται με την παραλαβή όλων των δεμάτων εξωτερικού. Τελωνεία υπάρχουν σε πολλές πόλεις της Ελλάδας αλλά δε νομίζω πως ασχολούνται με την αλληλογραφία... Εκτελωνίζουν εμπορεύματα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρήγγειλα αυτά http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0011TMGKG και http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005ZPUD3O για να βάλω τα πράγματα του μωρού στισ εξόδους μας!!Επίσης παρήγγειλα πάμπερς και με ενημέρωσαν ότι δεν έχουν στοκ και δεν ξέρουν πότε θα έρθουν!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Επειδή τελευταία έχω χαθεί και δεν παρακολουθώ ανελλιπώς, έχουμε καταλήξει που βρίσκουμε τα φθηνότερα προιόντα weleda για τα παιδιά???

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχει ψωνισει καμια απο σας απο crazy? τι γινεται με το τελωνειο?

εχω φτιαξει ενα κααθι περιπου 70$ χωρις τα μεταορικα.

να το τολμησω???

 

Θα σου πρότεινα τα gymboree. Yπάρχει σχετικό θέμα.

Όσον αφορά το τελωνείο διάβασε παραπάνω

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να είμαι εξπερ, φαντάζομαι πως τα τελωνεία Αθηνών και Πειραιά επιφορτίζονται με την παραλαβή όλων των δεμάτων εξωτερικού. Τελωνεία υπάρχουν σε πολλές πόλεις της Ελλάδας αλλά δε νομίζω πως ασχολούνται με την αλληλογραφία... Εκτελωνίζουν εμπορεύματα...

 

ΕΛΛΑΔΑ δεν ειναι μονο η ΑΘΗΝΑ!!! :lol::lol::lol:

Δεν ξερω που αλλου εχει, αλλα οταν εμενα στη Θεσ/νικη ειχα παει στην Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων Θεσσαλονίκης για να εκτελωνισω δεμα απο Αμερικη οποτε στη Βορειο Ελλαδα υπαρχει σιγουρα της Θεσ/νικης. Υποθετω οτι πρεπει να εχει και σε αλλα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα απο αμαζον http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003P2UTYW πανες 2 πακετα και μολις παρελαβα μονο το 1 χωρις να ειναι συσκευασμενο, με το χαρτι της ups απευθειας κολλημενο πανω στην χαρτινη συσκευασια παμπερς.:shock: ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ???? ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ:!::roll:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα απο αμαζον http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003P2UTYW πανες 2 πακετα και μολις παρελαβα μονο το 1 χωρις να ειναι συσκευασμενο, με το χαρτι της ups απευθειας κολλημενο πανω στην χαρτινη συσκευασια παμπερς.:shock: ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ???? ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ:!::roll:

 

καταρχην ψυχραιμια....

εννοεις παρηγγειλες δυο φορες την τζαμπο συσκευασια που παραθετεις,σωστα καταλαβα?

τσεκαρε λοιπον το μεηλ σου να δεις αν σου χα πει οτι γιναν dispatch ενα ενα,ή και τα δυο μαζι(θα το λεει στην αναλυση της αποστολης...)

 

επισης τσεκαρε στο track your packages στο λογαριασμο σου,τι σου δειχνει για τη συγκεκριμενη αποστολη,παρεληφθη δεν παρεληφθη κοκ...

 

εεεεεπειτα,στελνεις μηνυμα οπου μαλιστα υπαρχει συγκεκριμενα η επιλογη οτι παρελαβες μερος της αποστολης....;)

 

θα στο λυσουν το θεμα,μην ανησυχεις....

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ψυχραιμια....

εννοεις παρηγγειλες δυο φορες την τζαμπο συσκευασια που παραθετεις,σωστα καταλαβα?

τσεκαρε λοιπον το μεηλ σου να δεις αν σου χα πει οτι γιναν dispatch ενα ενα,ή και τα δυο μαζι(θα το λεει στην αναλυση της αποστολης...)

 

επισης τσεκαρε στο track your packages στο λογαριασμο σου,τι σου δειχνει για τη συγκεκριμενη αποστολη,παρεληφθη δεν παρεληφθη κοκ...

 

εεεεεπειτα,στελνεις μηνυμα οπου μαλιστα υπαρχει συγκεκριμενα η επιλογη οτι παρελαβες μερος της αποστολης....;)

 

θα στο λυσουν το θεμα,μην ανησυχεις....

Η παραγγελια ειναι μια για 2 jumbo packs με βαρος 5 κιλα. Αυτο που παρελαβα ειναι το ενα jumbo pack με το μισο βαρος παροτι η φωρτοτικη γραφει 5 κιλα.....Μιλησα με ups και δεν βγαζω ακρη......

 

 

Delivery 1 of 1 Dispatched (What's this?) Delivery Estimate: 30 Jan 2012

Αυτο σημαινει οτι εφυγαν σε μια αποστολη??

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Help του άμαζον θα επιλέξεις το contact us και αφού διαλέξεις τα κατάλληλα θέματα επιλέγεις το live chat και τους λες ότι η παραγγελία σου έφτασε ανοιγμένη, η μισή κ.ο.κ. Θα αναλάβουν αυτοί και θα σε κατατοπίσουν, μην ανησυχείς πάντως, ότι και να έγινε εσύ τα πάμπερς σου θα τα πάρεις στο ακέραιο (ή τα λεφτά σου πίσω)

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελια ειναι μια για 2 jumbo packs με βαρος 5 κιλα. Αυτο που παρελαβα ειναι το ενα jumbo pack με το μισο βαρος παροτι η φωρτοτικη γραφει 5 κιλα.....Μιλησα με ups και δεν βγαζω ακρη......

 

 

Delivery 1 of 1 Dispatched (What's this?) Delivery Estimate: 30 Jan 2012

Αυτο σημαινει οτι εφυγαν σε μια αποστολη??

 

 

κατσε ωρε γιατι κατι δεν κολλαει εδω....

παρηγγειλες μια λοιπον τετοια κουτα (που εχει δηλαδη 2 jumbo packs).μια αποστολη ειναι παντα αυτη η κουτα...δεν την σπανε.,κ ας λεει 2 jumbo pack...μαζι πανε αυτα;)

κ σου ηρθε η χαρτινη συσκευασια κ απο μεσα ελειπε το ενα πακετο απ τα δυο που θα χε κανονικα?

τωρα το πιασα?:roll:

λοιποοοον,αρα καλα ειπαμε....πας κ τους στελνεις μηνυμα οτι η παραγγελια σου ηρθε αλλα ελειπε κατι (υπαρχει σχετικη επιλογη)

Link to comment
Share on other sites

To δικο μου εχει μαυρο καπακι και γραφει οτι ειναι ειδικο για προστασια απο το νερο. Αυτο που εχει στο σετ ειναι με καφε καπακι και γραφει απλα sheepskin protector. Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος; Πες μου σε παρακαλω αν γραφει μπροστα "Sheepskin Water and Stain Repellent" για να το παραγγειλω.

Ευχαριστω :D

Συγνωμη που γραφω εδω αλλα δε δουλευουν εδω και καιρο τα μηνυματα μου.

γραφει sheepskin protector και απο πισω λεει "provides effective protection from rain ,snow,dirt and stains for UGG shepskin or suede footwear.

 

επισης λεει distributed by DECKERS OUTDOOR CORPORATION οι οποιοι ειναι η επισημη εταιρεια της UGG

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...