Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΡΟΦΕΣ


Stellinula

Recommended Posts

Nα καταθέσω και την δική μας εμπειρία.

Ξεκινήσαμε 6 μηνών με πατάτα-καρότο-κολοκύθι και 1κ.γλυκού λάδι.

Αυτή είναι η βάση.

Δεν τρώει πολύ, ίσα ίσα δοκιμάζει, συνολικά μπορεί να καταφέρω να τον ταϊσω 1 κουταλάκι του γλυκού, το υπόλοιπο το βρίσκει παιχνίδι και το φτύνει.

Στο μεταξύ τον έχω αφήσει να δοκιμάσει και από άλλες τροφές όπως τουρτα,προφιτερολ(σε αυτά μάλλον δεν πρόλαβα να μην τα δοκιμάσει...)μπύρα,κρασί, σκορδαλιά,ζουμί σαλάτας,ζωμό από κοτόπουλο, λάδι από πατάτες στο φούρνο, λίγο ψωμί και γενικά ότι τρώμε αν έχει ζουμί ή γίνεται πουρέ με το πηρούνι μπορεί να το δοκιμάσει. Λίγο στη γλώσσα έτσι, μην νομίζετε ότι τρώει καμιά ποσότητα.

Υποψιάζομαι πως η παιδίατρος θα με κοιτά σαν άλιεν όταν θα της πω τα παραπάνω αλλά κι εγώ όταν ήμουν μωρό από 4 μηνών έτρωγα πίτες στο χωριο και 8 μηνών είχα πέσει στην σωστή γουρουνοπούλα.

Ριζάλευρο και άλλες κρέμες δεν μας έδωσε λόγω βάρους (παρόλο που θηλάζει είναι λίγο μπουλούκος 9,5 κιλά)

Στην συνέχεια έχουμε επόμενη εισαγωγή με κοτόπουλο(στήθος) και μοσχάρι(ποντίκι) και μετά τα φρούτα μήλο αχλάδι μπανάνα. Το καθένα σταδιακά και με διαφορά 4 ημερών από τα προηγούμενα.

Πορτοκάλι λεμόνι, όχι ακόμα λόγω ΓΟΠ, διότι είναι ερεθιστικά για το στομάχι.

Γαλακτοκομικά μάλλον θα αργήσουμε πολύ καθώς ακόμα και τώρα αν πιω λίγο γάλα ή φάω οτιδήποτε περιέχει γάλα εντείνεται η ΓΟΠ.

 

Όσο για την αποστείρωση την έχω κόψει προ τριμήνου καθώς οτιδήποτε έπεφτε κάτω από τα παιχνίδια του ,του το δίναν πίσω και το έβαζε στο στόμα όπως ήταν, οπότε ποιο το νόημα? Πριν 1 μήνα έκοψα και τον βρασμό του νερού, από τη βρύση κανονικά πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια ΣΟΣ, βοηθηστε με....Πήγα σήμερα ΙΚΑ για το εμβόλιο του μπέμπη, θα μιλούσαμε και για τις τροφές του, μιας και κλείσαμε 5 μηνων προχθές.....Ακουστε εδώ....

 

Μου είπαν έναν ολοκληρο μήνα να δίνω ρυζαλευρο και μετα να ξεκινησω βανίλια κρέμα και μετα φρούτα...

Με φόρτωσαν στις ΝΟΥΝΟΥ ετοιματζίδικες κρέμες ρυζαλευρα και βανιλιες...Όταν τους είπα ότι δεν θέλω να τα δώσω αυτα μου είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.....

 

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ετοιματζιδικες κρέμες ούτεν καν ρυζαλευρο και βανίλια, τι να κάνω??? Νιώθω αβοηθητη ρε γαμωτο.....

Η παιδιατρος μου επειδη ειναι του ΙΚΑ (μεγάλη γιατρός με ονομα έτσι?? Απο εδώ την εμαθα τρομάρα της) δεν με συμβούλεψε μου είπε θα σου πουν στο ΙΚΑ το ζώο.....ΕΧΩ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙ....

 

επίσης να κόψω αποστειρωση μπουκαλιών? Ποιος ο λόγος να συνεχίσω αφου τα βάζει ΟΛΑ στο στόμα του....Βρασιμο νερού να συνεχίσω? Μου είπαν να του δίνω και νερό πλέον, τι νερό βρύσης ή αποστειρωμένο??? Τα νευρα μου με το κωλοσυστημα μας....ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!

Ki εμας μας ειχε πει να αρχισουμε με ρυζαλευρο βανιλια Την ρωτησα το λογο και μου ειπε ειναι κατι σαν προετοιμασια για να μπει στα φρουτα και τα λαχανικα Ομως δεν της αρεσε της μικρης(κι εγω δεν επεμενα και πολυ)

Γι αυτο και μπηκαμε μετα απο λιγες μερες στα φρουτα κανονικα(μηλο) Νερο δινε απο τη βρυση και αποστειρωση κομμενη

Γενικα τιποτα δεν ειναι απολυτο ο καθε γιατρος εχει και το δικο του συστημα Εγω χρησιμοποιω μονο ρυζαλευρο(σκετο) για να πηζουν τα φρουτα και οι σουπες της

Καθε καινουρια τροφη για 4 μερες,μετα προσθετεις και αλλη τροφη

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ρε κορίτσια μου, ειλικρινά...

 

Εχω αλλάξει ήδη 2 παιδιατρους πάμε τώρα να αλλάξουμε και αυτην όπως φαινετε και πάμε για τον τέταρτο..Μα καλά ΠΟΣΟΥΣ θα αλλάξω μέχρι να βρώ τον κατάλληλο?

Link to comment
Share on other sites

Nα καταθέσω και την δική μας εμπειρία.

Ξεκινήσαμε 6 μηνών με πατάτα-καρότο-κολοκύθι και 1κ.γλυκού λάδι.

Αυτή είναι η βάση.

Δεν τρώει πολύ, ίσα ίσα δοκιμάζει, συνολικά μπορεί να καταφέρω να τον ταϊσω 1 κουταλάκι του γλυκού, το υπόλοιπο το βρίσκει παιχνίδι και το φτύνει.

Στο μεταξύ τον έχω αφήσει να δοκιμάσει και από άλλες τροφές όπως τουρτα,προφιτερολ(σε αυτά μάλλον δεν πρόλαβα να μην τα δοκιμάσει...)μπύρα,κρασί, σκορδαλιά,ζουμί σαλάτας,ζωμό από κοτόπουλο, λάδι από πατάτες στο φούρνο, λίγο ψωμί και γενικά ότι τρώμε αν έχει ζουμί ή γίνεται πουρέ με το πηρούνι μπορεί να το δοκιμάσει. Λίγο στη γλώσσα έτσι, μην νομίζετε ότι τρώει καμιά ποσότητα.

Υποψιάζομαι πως η παιδίατρος θα με κοιτά σαν άλιεν όταν θα της πω τα παραπάνω αλλά κι εγώ όταν ήμουν μωρό από 4 μηνών έτρωγα πίτες στο χωριο και 8 μηνών είχα πέσει στην σωστή γουρουνοπούλα.

Ριζάλευρο και άλλες κρέμες δεν μας έδωσε λόγω βάρους (παρόλο που θηλάζει είναι λίγο μπουλούκος 9,5 κιλά)

Στην συνέχεια έχουμε επόμενη εισαγωγή με κοτόπουλο(στήθος) και μοσχάρι(ποντίκι) και μετά τα φρούτα μήλο αχλάδι μπανάνα. Το καθένα σταδιακά και με διαφορά 4 ημερών από τα προηγούμενα.

Πορτοκάλι λεμόνι, όχι ακόμα λόγω ΓΟΠ, διότι είναι ερεθιστικά για το στομάχι.

Γαλακτοκομικά μάλλον θα αργήσουμε πολύ καθώς ακόμα και τώρα αν πιω λίγο γάλα ή φάω οτιδήποτε περιέχει γάλα εντείνεται η ΓΟΠ.

 

Όσο για την αποστείρωση την έχω κόψει προ τριμήνου καθώς οτιδήποτε έπεφτε κάτω από τα παιχνίδια του ,του το δίναν πίσω και το έβαζε στο στόμα όπως ήταν, οπότε ποιο το νόημα? Πριν 1 μήνα έκοψα και τον βρασμό του νερού, από τη βρύση κανονικά πια.

 

Σκορδαλιά, μπύρα, κρασί, τούρτα σε 6 μηνών μωρό????????? αν τα έλεγες στον δικό μου παιδίατρο μάλλον θα σου κούναγε το μαντήλι κλείνοντας την πόρτα :) αν εχει και ΓΟΠ το μωράκι θα σε συμβούλευα να είσαι πολυ προσεκτική στις ουσίες που του δίνεις να δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ειμαστε 15 μηνων και ακομα δεν μασαμε περα απο μπισκοτακι και πατατουλα! ο,τι και αν του εχω δωσει, κανει οτι πνιγεται και το κραταει στο στομα!!! δεν ξερω πως να ξεκινησω!!! φρουτα τρωει, αλλα οχι φαγητο...:(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τζίφος σήμερα με το λιωμένο μήλο...με το ζόρι μια κουταλίτσα απο την οποία την μιση φτύσαμε....Τι να κάνω να επιμεινω. Να αλλάξω φρούτο? Να βάλω κατι άλλο μέσα? τι να κάνω??

 

Οι γκριμάτσες του θεικές..Σαν να μου έλεγε τι μου δίνετε τωρα, δωστε μου το γάλα μου...στο τέλος το φτυνε και αυτο και το νεράκι τα ίδια....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! Μου λειπει αυτη η φαση! Ετσι ειναι μωρε στην αρχη, ολα ειναι πρωτογνωρα γιαυτον, η αισθηση του κουταλιου, η νεα γευση.. Εμενα νερο ουσιαστικα αρχισε να πινει απο το χρονο και μετα, μεχρι τοτε δεν το ηθελε το που δυο γουλιες τη μερα επινε!

Τιποτα να μην κανεις, συνεχισε με το μηλαρακι λιγες μερες ακομα, δινε του καθε μερα και μερικες κουταλιες παραπανω και θα συνηθισει. Θα το φτυνει στην αρχη μην αγχωνεσαι ομως.

Link to comment
Share on other sites

αφου με κοιταζε με μια ξινισμένη φάτσα σαν να ειχε φάει κάτι πικρό.....μετά το εφτυνε, ξανα εγω μέσα μετα αυτο έξω και μιξοκλαιγε...ε! δεν συνέχισα...του έδωσα μετα λίγο νερό, λες και έπινε πάλι δηλητήριο.....αρχισε να ψιλοπνηγετε και το σταματησα αμεσως και του έδωσα το γαλατάκι του....

 

Κάτι που με ανυσηχησε, μετα από όλο αυτο το παιδι δεν έδειξε να ενοχλείτε σε κάτι περα απο τις γκριμάτσες...μετα αρχισε να γελάει και να παίζει...ρε παιδια μετά απο μια ωρα...Σας λέω στις 12 το πρωι (μεσημερι) ετσι? Ξεκινάει μια γκρίνια μέχρι τωρα που τον εβαλα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για ύπνο....άλλο πράγμα, έχω πολύ καιρό να τον δω έτσι...

 

Μήπως τον πείραξε το νερό ή το μηλαράκι στο στομαχάκι του και πονουσε το κακομοιρο μου (αυτο σκέφτηκα)

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΈΜΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ ΕΤΟΙΜΕΣ....

 

Με κατατοπίζει το πλάνο σου...

 

ερωτήσεις...

1) λες ξεκινησατε με χορτοσουπα (καροτο,πατατα,κολοκυθι βρασμενα, λιγο σπανάκι ή κανα δυο φασολάκια, αλεσμένα με το ζουμάκι ώσπου να γίνουν κρεμούλα, και 1 κ.γ. ελαιολαδο)

απο την πρώτη μέρα του τα έβαζες όλα μαζί ή ένα ένα και κάθε 2 μέρες εβαζες και άλλο???? Τις πρώτες δύο μέρες του έδωσα μονο καρότο-πατατα-κολοκυθι ολα μαζι (και στο τέλος προσθετα το κουταλακι του γλυκου ελαιολαδο ωμο φυσικα) και απο την τριτη μερα εβαλα και λιγο σπανακι, την αλλη μερα 3 φασολακια, μια αλλη μερα 2 φουντες μπροκολο, μια αλλη μερα λιγο κρεμμυδακι φρεσκο-αυτο δεν το αλεθα, το βαζα να βρασει μονο- και τις μισες φορες ειχα βαλει και δυο φυλαρακια σελινο.

Εχω ακουσει οτι πολυ γιατροι σου δινουν προγραμμα ενα ενα τα λαχανικα καθε 2-3 μερες μεχρι να φτασει στο σημειο να τα φαει ολα και μετα τα συνεχιζεις ετσι mix. Εγω τον δικο μας τον ρωτησα γιατι οχι και μεις ενα ενα και μου ειπε οτι τα συγκεκριμενα 3 λαχανικα ειναι απιθανο να βγαλουν αλεργια γι'αυτο και δεν υπαρχει λογος να του τα βαλω ενα ενα. Το ιδιο μου ειπε ισχυει και για τα 3 βασικά φρουτα που μας εδωσε (μπανανα αχλαδι μηλο) και τα δωσα και εκεινα ολα μαζι.

και τι ποσοτητες το κάθε λαχανικό (μισό, ολόκληρο, 1 τέταρτο?) εβαζα μιση πατατα (μετρια σε μεγεθος), 1 καροτο, 1 κολοκυθακια (μικρο προς μετριο) και μου εβγαζε ενα μπολ πολυ γεματο και καποιες φορες περισευε κ ολας. νερο απο το ζουμι εβαζα οσο ηθελε για να γινει κρεμωδες και το κ.γ.λαδι. οταν εβαζα σπανακι εβαζα λιγα φυλλα (με το ματι) και φασολακια εβαζα 3-4 καθαρισμενα φυσικα τα πλαινα. Θα μπορούσα να βαζα και λιγο μικρότερα λαχανικά ωστε να μη μου περισευε φαγακι αλλα οκ, δεν εγινε και κατι, το τρωγα εγω..

.αι σε ποιο σημείο της μέρας τα έδινες?? Δηλαδή πρωι γάλα δεκατιανό αυτο? ή πάλι γαλά και μεσημεριανο αυτο και όλα τα υπολοιπα γευματα γάλα?

εδινα γαλα, οπως και πριν, θηλαζα καθε οποτε ηθελε μεχρι τις 12, μετα αφηνα να περασει 1-2 ωρες και του δινα αυτην την χορτοσουπα, και μετα τον ξαναθηλαζα οποτε ηθελε (συνηθως κανα δυωρο μετα το γευμα του ή και 3ωρο αν κοιμοταν ενδιαμεσα) μεχρι την αλλη μερα ολα τα αλλα γευματα ηταν γαλατα (Την 1η εβδομαδα)

 

2)μετα απο μια βδομάδα σας έβαλε τα φρούτα...τι ποσοτητα μιλάμε σε κάθε γεύμα?...εγω βαζω 1 μικρο αχλαδι, 1/2 μηλο μικρο προς μετριο, 1 μπανανα μετρια ή μικρή (δεν ειχαμε ποτε ομως θεμα δυσκοιλιοτητας, ειδαλως δεν θα εβαζα και μηλο και μπανανα μαζι!) και τωρα πια προσθετω και 1 λεπτη φετα πεπονι, 1 βερυκοκο ή 1 νεκταρινι. (βγαινει ενα πιατακι υπεργεματο, αλλα επειδη την ωρα που τον ταιζω τρωω και γω 3-4 κουταλίτσες για να μη νομιζει οτι δεν τρώγεται το φαγακι του (ασε που τα φρουτα τα καταβροχθίζει χωρις προσπαθεια) ερχομαστε ισα ισα σε ποσοτητα

τι φρούτα να διαλέγω? (πάλι ΌΛΑ μαζί απο την αρχή αλεσμένα ή ένα ένα και κάθε 2 μέρες βάζω άλλο?-σ'αυτο σου απανταω λιγο πιο πάνω, ειναι πως το βλέπει ο καθε παιδιατρος τελικα)και πως διαμορφωνόταν πλέον το πρόγραμμα? Πότε έδινες την φρουτόκρεμα και πότε την λαχανοσουπα και πότε τα γάλατα?

ξυπνουσε γυρω στις 7.30-8.00 θήλαζε και στο επομενο γευμα του εδινε η πεθερα μου το φρουτο (εγω εφευγα καπακι απο τον θηλασμο για δουλεια) γυρω στις 10.30-11.00. Μετά στις 13.30-14.00 του δινουμε την σουπα-κρεμα και απο οταν γυρναω εγω τρωει μονο γαλατακι...(κάπως πρεπει να συντηρήσουμε και τον θηλασμό :) το πρωτο διάστημα της άφηνα και ενα γαλατάκι μου να του δινει ενδιαμεσα απο φρουτο με σουπα αλλα τωρα εχει 1 βδομαδα το σταματησα γιατι κουραστηκα να κανω αντλησεις στην δουλεια (και στην καταψυξη έχω καμμια 15 γεύματα για ώρα αναγκης) και αφου τρώει τα δύο γευματα χορταίνει δεν ειχε αναγκη ενδιαμεσα απο γαλα.

3) μετά σας εδωσε ρυζαλευρο ...εγώ αν δεν του δώσω ΚΑΘΟΛΟΥ πειράζει??

και γω το ιδιο σκεφτομουνα, αλλα λιγο η πεθερα που 'πιεζε': "τι δεν θα φάει το μωρό κρέμα;; να παρεις ανθος αραβοσιτου/φαριν λακτε/μπισκοτοκρεμα" κλπ λιγο το προγραμμα του παιδιατρου ειπα να το δοκιμάσω αλλα πηρα βιολογικο σκονη ρυζαλευρου χωρις σκονη γαλακτος ή γλυκαντικα τυπου σουκροζη/φρουκτοζη/δεξτροζη πως τα λενε και πηρα και μια συσκευασια κεχρι. Δοκιμασα να τα κανω και με γαλα μου (αλλα νερωνε) και με νερο. Το ρυζαλευρο δεν του πολυαρεσε (εφαγε δυο φορες με το ζορι 7-8 κουταλιτσες) ενω το κεχρι του αρεζε (εβαζα και μιση μπανανα μεσα). Μετα απο αρκετο ψαξιμο εδω αποφασισα να μην του δινω καθολου κρεμα το απογευμα (ειναι αλλωστε νωρις για 3 γευματα, μια χαρα την βγαζουμε με τον θηλασμο την υπολοιπη μερα. Οταν μαλιστα μου ειπε οτι απ'αυτο τον μηνα μπορω να του δωσω γιαουρτακι ειπα 'ουφ! δεν θα χω τυψεις που δεν του δινω κρεμα, θα φαει γιαουρτι το παιδι.' ομως μου ειπε για τα παιδικά γιαουρτάκια αυτος..που παλι δεν ηθελα...ευτυχως ουτε το παιδι ηθελε (το φαγε την πρωτη μερα, αλλα απο την επομενη ουτε να το φτύσει κυριολεκτικά!-η μάλλον μόνο το έφτυνε!-Οποτε πάλι ειμαστε στο ιδιο πλανο. 2 στερεες (φρουτο, σουπα) υπολοιπα θηλασμοι. Απλα καμια φορα στο φρουτο βαζουμε και 1 κ.σ. κεχρι για να τον 'πιασει' καλυτερα-

 

Επίσης γενικώς έχω ένα θέμα με το πρόγραμμα..Δεν ξέρω πως πρέπει να το διαμορφώσω....(τα ιδια ελεγα και γω! μετα στρώνει το πράγμα:)

 

Ο μπεμπης τρώει κάθε 3 ωρες 180ml γάλα...Το πρώτο γεύμα 7-8 το πρωί και το τελαυταίο 10-11 το βράδυ γιατι μετα κοιμάτε σερί μέχρι το πρωί!!!

το μονο που ειχα ρωτησει για να μαι σιγουρη πριν ξεκινούσαμε την κρεμα ηταν τι ώρα πρεπει να τρωει το τελευταιο στερεεο γευμα το βραδυ για να μην του πεφτει βαρυ, και μου χε πει ο γιατρος γυρω στις 19.30 αν κοιμαται κατα τις 21.00-22.00

Αφου όμως δεν του δινω την κρεμα, εννοεται οτι δεν παιζει ρολο τι ώρα τρώει τελευταια φορα για βραδυ γάλα...ειναι ευπεπτο!

 

ου αγχωθηκα ειναι πολλά!!!:-(:-(:-(

σου απαντάω μέσα στο μήνυμα σου γιατι δεν ήξερα πως αλλιώς..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mama1 ειπες '' Εγω τον δικο μας τον ρωτησα γιατι οχι και μεις ενα ενα και μου ειπε οτι τα συγκεκριμενα 3 λαχανικα ειναι απιθανο να βγαλουν αλεργια γι'αυτο και δεν υπαρχει λογος να του τα βαλω ενα ενα. Το ιδιο μου ειπε ισχυει και για τα 3 βασικά φρουτα που μας εδωσε (μπανανα αχλαδι μηλο) και τα δωσα και εκεινα ολα μαζι.''

Λιγο κουφο μου φαινεται αυτο, δηλαδη αν μετα τη φρουτοκρεμα σου πεταγε ενα εξανθημα σε ολο του το σωμα πως θα ηξερες ποιο φρουτο του το προκαλεσε? Δεν ειναι λιγα τα παιδια που κανουν αλλεργια στη μπανανα.. Οσο απιθανο και να ειναι να βγαλει αλλεργια καλυτερα την πρωτη φορα να τα δινεις ενα ενα για να εισαι σιγουρη.

 

Η γκρινια που ειχε δε νομιζω να οφειλοταν στο μηλο Στελλινουλα, αφου ουτε μια κουταλια δεν εφαγε! Κατι αλλο θα του εφταιγε του μικρου.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου σήμερα είπα να αλλάξω φρούτο μιας και το μήλο ούτε να το φτύσει....του άλλεσα ένα γινομένο βερύκοκο που ήταν μέλι....Καλέ το έφαγε ΟΛΟ.....ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ......και μετά αντι να πιει 180ml γάλα που έπινε, ήπιε 100ml.....σημαίνει ότι χόρτασε ε????

Link to comment
Share on other sites

mama1 ειπες '' Εγω τον δικο μας τον ρωτησα γιατι οχι και μεις ενα ενα και μου ειπε οτι τα συγκεκριμενα 3 λαχανικα ειναι απιθανο να βγαλουν αλεργια γι'αυτο και δεν υπαρχει λογος να του τα βαλω ενα ενα. Το ιδιο μου ειπε ισχυει και για τα 3 βασικά φρουτα που μας εδωσε (μπανανα αχλαδι μηλο) και τα δωσα και εκεινα ολα μαζι.''

Λιγο κουφο μου φαινεται αυτο, δηλαδη αν μετα τη φρουτοκρεμα σου πεταγε ενα εξανθημα σε ολο του το σωμα πως θα ηξερες ποιο φρουτο του το προκαλεσε? Δεν ειναι λιγα τα παιδια που κανουν αλλεργια στη μπανανα.. Οσο απιθανο και να ειναι να βγαλει αλλεργια καλυτερα την πρωτη φορα να τα δινεις ενα ενα για να εισαι σιγουρη.

 

η αλήθεια ειναι πως οταν μου έδωσε αυτη την απάντηση καλύφθηκα και δεν ανησύχησα-αν και οπως ειπα ήταν κάτι που δεν το χα ξανακούσει/διαβάσει- μιας και δεν ειχα ακούσει ποτέ για κάποιο μωράκι που να έβγαλε αλλεργία στην μπανάνα ή στο μήλο ή στο αχλάδι...ή αντιστοιχα να βγαλει αλλεργία στην πατατα ή καρότο ή κολοκύθι..φυσικά πάντα είχα το νου μου...Μαλιστα θυμάμαι, 3-4 μέρες πριν του δώσω πρωτη φορά τροφές 'πειραματιστηκα' με το κουταλάκι (στην αρχή 'έσταζα'λιγο γάλα μεσα στο κουταλάκι για να δω αν θα καταπιει) κ το πρωτο πραγμα που του εδωσα ηταν δυο με τρια κουταλακια αλεσμενη μπανανα...την εφαγε μια χαρα ολα καλα...4 μερες μετά, και ενω ημασταν σε ενα φιλικο σπιτι πάω να τον αλλαξω γιατι τα ειχε κάνει και βλέπω οτι τα κακα του (συγνώμη κι όλας!) ηταν μεν νερουλά οπως πάντα, μουσταρδί όπως πάντα, αλλα ειχαν κοκους μικρούς σαν πιπέρι να το πω; σαν ρίγανη να το πώ; και λέω αμάν! τι έγινε; το μυαλο μου πηγε στην μπανανα, αλλα πριν 4 μέρες; και αφου τα έκανε καθε μερα απο 3 φορές τώρα του ρθε να βγαλει την μπανανα; Πηρα φυσικά το γιατρό, μου ειπε οτι ειναι οκ, και απλα να παρακολουθήσω τις κενώσεις του μήπως εχουν καποια αλλη αλλαγη. Μπήκα κ εδω :P, έψαξα λιγο, ειδα οτι οντως μπορει να συμβει αυτο απο την μπανανα και ησυχασα...Φυσικά απο τοτε ποτε δεν ξανασυνέβει αυτό, ουτε έβγαλε καποιο σπινθουράκι ουτε γενικά ειχα ποτε θεμα με αλλεργίες απο την αρχή..οπως ας πουμε συμβαίνει καποιες φορές να πειράζει τα μωρα που θηλάζουν, κατι που τρωει η μαμα (π.χ. αγελαδινά προϊόντα).

Ασχετα απ'το πως μας ήρθαν εμας βολικά όμως, εξακολουθώ να πιστεύω οτι καλυτερα να εισάγεις μια-μια τις τροφές, και αν το ξανακανα τωρα μαλλον έτσι θα το κανα..2 μερες μηλο, μετα μηλο-αχλάδι και στο τέλος μηλο-αχλαδι-μπανανα..Φυλαγε τα ρουχα σου να χεις τα μισα που λενε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δώστε στα παιδια σας κρεμες φτιαγμενες απο τα χερακια σας. Προτεινω κρεμα ρυζιου με γευση μπανανα. Βραζουμε το ρυζι σκετο με νερο μεχρι να γινει πολυ πηχτο και φυσικα μεχρι να γινει το ρυζι. Το ριχνουμε στο μπλεντερ, αν θελουμε προσθετουμε λιγο γαλα, μητρικο ή ξενο, και τελος προσθετουμε τη μπανανα. Πιστέψτε με γινεται μια νοστημη κρεμα, ο μικρος μου ξετρελαινεται.

Μια αλλη ιδεα ειναι κρεμα απο σιμιγδάλι. Εγώ εκει που γεννηθηκα μεγάλωσα με αυτη την κρεμα, αλλά επειδη το σιμιγδαλι περιεχει γλουτενη καλο ειναι να μη τη δωσουμε σε μωρο κατω των 7 μηνων. Βαζουμε το γαλα στη φωτια και πριν καψει το γαλα ριχνουμε το σιμιγδαλι, λιγη ζαχαρη και βανιλια και συνεχως ανακατεύουμε για να μην σβολιασει. Το σιμιγδαλι ειναι ετοιμο μετα τα 7-10 λεπτα και η κρεμα πρεπει να πηξει. Αν η κρεμα δεν ειναι πηχτη σημαινει πως ηθελε παραπανω σιμιγδαλι. Μολις ειναι ετοιμη η κρεμα μπορουμε να προσθεσουμε ελαχιστο βουτυρο για γευση, αλλα και ετσι ειναι νοστιμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα έχω έναν μπέμπη 6 μισή μηνων και έχουμε ξεκινήσει στέρεες τροφές... τρώμε καθημερινά παντζάρι κ καροτο  Αλλά διαβάσω στο ίντερνετ πως δεν κάνει γιατι έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νιτρικά άλατα, κάτι που ίσως προκαλέσει αναιμία (χαμηλό αιματοκρίτη). Εσείς δίνεται στα μωράκια σας ? Η παιδίατρος το γνωρίζει Αλλά δεν μ έχει πει κατι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπέρα έχω έναν μπέμπη 6 μισή μηνων και έχουμε ξεκινήσει στέρεες τροφές... τρώμε καθημερινά παντζάρι κ καροτο  Αλλά διαβάσω στο ίντερνετ πως δεν κάνει γιατι έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νιτρικά άλατα, κάτι που ίσως προκαλέσει αναιμία (χαμηλό αιματοκρίτη). Εσείς δίνεται στα μωράκια σας ? Η παιδίατρος το γνωρίζει Αλλά δεν μ έχει πει κατι

Λογικά για το παντζαρι εννοείς. Ήταν απο αυτά που έβαλα από τις πρώτες εισαγωγες. Σιγουρα από 7μ εδινα στον μικρο, οχι καθε μερα όμως κ ετρωγε κ μικρή ποσοτητα

Στον χρονο στις εξετάσεις είχε χαμηλό αιματοκρίτη, σιδηρο κλπ κ σε 3μηνες έφτιαξε με συμπληρωμα αλλα δ νομιζω οτι ευθυνόταν το παντζαρι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπέρα έχω έναν μπέμπη 6 μισή μηνων και έχουμε ξεκινήσει στέρεες τροφές... τρώμε καθημερινά παντζάρι κ καροτο  Αλλά διαβάσω στο ίντερνετ πως δεν κάνει γιατι έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νιτρικά άλατα, κάτι που ίσως προκαλέσει αναιμία (χαμηλό αιματοκρίτη). Εσείς δίνεται στα μωράκια σας ? Η παιδίατρος το γνωρίζει Αλλά δεν μ έχει πει κατι

Καλησπέρα! Ακριβώς 6,5 είναι κ η δικιά μου! Παντζάρι μου είπε να μη δίνω χωρίς να μου πει όμως τον λόγο! Εσάς σας είπε να ξεκινήσετε με αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα! Ακριβώς 6,5 είναι κ η δικιά μου! Παντζάρι μου είπε να μη δίνω χωρίς να μου πει όμως τον λόγο! Εσάς σας είπε να ξεκινήσετε με αυτά?

Ξεκίνησα με κολοκύθι πατάτα καρότο και μετά μ ειεπ να κάνω 2 γεύματα την ημέρα και επειδή είχα απο τον κήπο των γονιών μ μου είπε η παιδίατρος να δώσω.. Αλλά δεν ξέρω με προβληματιζει αυτό π διάβασα... Μήπως θα μπορουσατε να μου πείτε τι δίνετε εσείς σε λαχανικά? Γιατ μόνο λαχανικά μου ειεπ να του δινω

Just now, vicky86 είπε:

Λογικά για το παντζαρι εννοείς. Ήταν απο αυτά που έβαλα από τις πρώτες εισαγωγες. Σιγουρα από 7μ εδινα στον μικρο, οχι καθε μερα όμως κ ετρωγε κ μικρή ποσοτητα

Στον χρονο στις εξετάσεις είχε χαμηλό αιματοκρίτη, σιδηρο κλπ κ σε 3μηνες έφτιαξε με συμπληρωμα αλλα δ νομιζω οτι ευθυνόταν το παντζαρι

Εγώ του δίνω κάθε μέρα και είναι και τρώει και αρκετή ποσότητα...μαλλοβ πρέπει να το περιορίσω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Ξεκίνησα με κολοκύθι πατάτα καρότο και μετά μ ειεπ να κάνω 2 γεύματα την ημέρα και επειδή είχα απο τον κήπο των γονιών μ μου είπε η παιδίατρος να δώσω.. Αλλά δεν ξέρω με προβληματιζει αυτό π διάβασα... Μήπως θα μπορουσατε να μου πείτε τι δίνετε εσείς σε λαχανικά? Γιατ μόνο λαχανικά μου ειεπ να του δινω

Εγώ του δίνω κάθε μέρα και είναι και τρώει και αρκετή ποσότητα...μαλλοβ πρέπει να το περιορίσω 

Μέχρι στιγμής από λαχανικά έχω δώσει κολοκύθι, πατάτα, γλυκοπατάτα, καρότο, αρακά, φασολάκια, ντοματα. Νομίζω αυτά, δε μου έρχεται κάτι αλλο! Θέλω να δώσω κ μπρόκολο αυριο μεθαύριο :)

Εμας μας είπε και φρούτα οπότε βάζω κι από εκεί λίγη περισσότερη ποικιλία. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε δύο βδομάδες περίπου με λαχανικα να βάλετε σιγα σιγα κ τα φρουτα; 

Το νεκταρινακι ανέφερε πολύ ωραίες επιλογές. Κ γλυκιά κολοκύθα εβαζα εγω πολύ, πιπεριες, ειδικα φλωρινης

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Αν έχετε δύο βδομάδες περίπου με λαχανικα να βάλετε σιγα σιγα κ τα φρουτα; 

Το νεκταρινακι ανέφερε πολύ ωραίες επιλογές. Κ γλυκιά κολοκύθα εβαζα εγω πολύ, πιπεριες, ειδικα φλωρινης

Ναι οντως αλλα δυστυχώς είναι αλλεργικός στην πατάτα πιπεριά κρεμμυδι.. Στην ντομάτα δεν ξέρω ακόμα αλλά μ είπε η παιδίατρος αργότερα κ τα φρούτα μου είπε στον 8ο μήνα θα τα εισάγουμε... Κ του δίνω κ 2 γεύματα... Δεν ξέρω Τ να του δώσω άλλο... την κολοκύθα σκετη Τ δινετε??

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε εισαγωγή πριν 2 μήνες σχεδόν κ η παιδίατρος από την αρχή μας πρότεινε το παντζάρι.το προσθέσαμε πριν  λίγες ημέρες..κολοκύθα βάζω στα φαγητά μαζί με το καρότο κ την πατάτα ή ακόμη κ στα ζυμαρικά του! Εμάς το κρεμμύδι μάλλον τον πείραξε γιατί για κάποιες μέρες μου έκανε βλενωδεις κενώσεις σαν διάρροια.το αφαιρέσαμε μαζί με την ντομάτα που βάλαμε πριν το κρεμμυδι κ τώρα επανήλθε!

Μέχρι στιγμής εισάγαμε: σπανάκι, φασολάκια,αρακά, κολοκύθα, πιπεριά, πατάτα, γλυκοπατάτα, καρότο, κ κρεμμύδι -ντομάτα τα οποία αφαιρέσαμε για ένα μηνα.

μπροκολο, πράσσο μου είπε λίγο αργοτερα, αν κ εξαρτάται στο παιδί αν θα του έρθει βαρύ..στη μεγάλη μου τα είχα βάλει σχετικά νωρίς!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Ναι οντως αλλα δυστυχώς είναι αλλεργικός στην πατάτα πιπεριά κρεμμυδι.. Στην ντομάτα δεν ξέρω ακόμα αλλά μ είπε η παιδίατρος αργότερα κ τα φρούτα μου είπε στον 8ο μήνα θα τα εισάγουμε... Κ του δίνω κ 2 γεύματα... Δεν ξέρω Τ να του δώσω άλλο... την κολοκύθα σκετη Τ δινετε??

Εντάξει αν εχει δείξει αλλεργια σε κάποια λογικο να κάνετε προσεκτικές εισαγωγες

Δυσκολο ειδικα για δύο γευματα

Αναλόγως την εποχή πάντως εγώ δ ειχα κάποιον περιορισμό, έβαλα από όλα κ δ ειχαμε θέμα με κτ

Δλδ κ μπαμιες, καλαμποκι, σπανακι

Κρεας ποτέ σου ειπε; (μου φαίνεται πολύ 8μ τα φρουτα, τόσο καιρό μόνο λαχανικα αλλα δ ξερω λόγω αλλεργιων) 

Την κολοκύθα την εβαζα αντί για πατατα με κοτόπουλο συνηθως. Η σαν πουρε με καροτο, πατατα-γλυκοπατάτα με τυρι κρεμα(μιλάω για λιγο μεγαλυτερο 7-8μ),αλλα κ σκέτη σε γλυκο με κανέλα για απογευμα αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εντάξει αν εχει δείξει αλλεργια σε κάποια λογικο να κάνετε προσεκτικές εισαγωγες

Δυσκολο ειδικα για δύο γευματα

Αναλόγως την εποχή πάντως εγώ δ ειχα κάποιον περιορισμό, έβαλα από όλα κ δ ειχαμε θέμα με κτ

Δλδ κ μπαμιες, καλαμποκι, σπανακι

Κρεας ποτέ σου ειπε; (μου φαίνεται πολύ 8μ τα φρουτα, τόσο καιρό μόνο λαχανικα αλλα δ ξερω λόγω αλλεργιων) 

Την κολοκύθα την εβαζα αντί για πατατα με κοτόπουλο συνηθως. Η σαν πουρε με καροτο, πατατα-γλυκοπατάτα με τυρι κρεμα(μιλάω για λιγο μεγαλυτερο 7-8μ),αλλα κ σκέτη σε γλυκο με κανέλα για απογευμα αργοτερα

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Το κρέας μου είπε 7ο μήνα και μετά τα φρούτα για να μην συνηθισει σε γλυκές γεύσειςκαι μετά δεν θέλει τα λαχανικά γιαυτό δεν τα έχω εισαγει ακομα... Εσύ πόσα γεύματα Τ δινεις? Γιατ αλήθεια δεν ξέρω είχα σίγουρο τ παντζαρι π του εδινα κάθε απόγευμα Αλλά τώρα δεν θα του δίνω και ειναο κρίμα να τρώει 2 φορες την ημέρα κολοκύθι καρότο και φασολακια τα κάνω μαζί..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...