Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια απάντηση για τις διοξίνες στο μητρικό γάλα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Για άλλη μια φορά δέχθηκα επίθεση από το περιβάλλον μου για την επιλογή μου να συνεχίζω να θηλάζω το γιο μου 18 μήνες τώρα. Μέχρι τώρα απαντούσα σε όλους με το γνωστό "ο ΠΟΥ συστήνει δύο χρόνια μητρικού θηλασμού τουλάχιστόν" και έτσι ξένοιαζα με τις ψυχολογικές θεωρίες προσκόλλησης και ότι δεν έχει τίποτα πια να προσφέρει το γάλα μου.

Αυτή τη φορά όμως είχε και το κύρος επίκουρου καθηγητή χημείας τροφίμων στο ΑΠΘ. Γύρισα σπίτι πολύ ταραγμένη και θέλω να δώσω απάντηση τεκμηριωμένη με βιβλιογραφία.

Έχουμε και λέμε:

Ισχυρίζεται

Ότι το μητρικό γάλα έχει διοξίνες στο λίπος του.

Ότι στη Γερμανία τη δεκαετία του 80 "επέτρεπαν" στις γυναίκες να θηλάσουν 4 μήνες και στη συνέχεια εξέταζαν το γάλα τους και αν ανίχνευαν διοξίνες δεν τις άφηναν να θηλάσουν. Υπήρχαν διοξίνες και στους 4 μήνες αλλά τα οφέλη υπερτερούσαν της "βλάβης".

Ότι το μοσχαράκι από τη στιγμή που γίνεται αγελάδα και παράγει γάλα, το σύντομο αυτό διάστημα (πχ ένα έτος) παίρνει λιγότερες διοξίνες και στη συνέχεια αρχίζει να τις αποβάλει με το άρμεγμα. Ενώ εγώ ό,τι διοξίνη έχω και δεν έχω μαζέψει τα 29 χρόνια που ζω στο πλανήτη και δη στο δυτικό κόσμο (από bpa, τόφιμα, κτλ) τα αποβάλλω όλα με το θηλασμό σο μωρό μου.

Ότι πρέπει να εξέτάσω το γάλα μου (πού; )

Απάντησα ότι και στο αγελαδινό γάλα ούτε ξέρουμε τι περιέχει από αντιβιωτικά, φυτοφάρμακα, κτλ αλλά εκείνος θεωρεί πολύ πιο επικίνδυνη τη διοξίνη.

Και να σκεφτείτε ότι ξεκίνησα τη συζήτηση για να σχολιάσω ότι κυκλοφορεί στην αγορά φόρμουλα για βρέφη 6 μηνών με φοινικέλαιο! Και βρέθηκα η κατηγορούμενη...

Επειδή είδα ότι έχει ξαναγίνει συζήτηση για τοξίνες, θα ήθελα να βρω αντίλογο συγκεκριμένα για το θέμα των διοξινών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρωτη φορα το ακουω αυτο,τι αλλο θα βρουν να πουν..Με ενδιαφερει και εμενα οι απαντηση που εχουν να δωοσουν οι εμπειρες,γιατι το τελευταιο καιρο το κοντινο μου περιβαλον λεει οτι ο θηλασμος μετα ο 6μηνο δεν προσφερει τιποτα!!!!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φυσικά η αγελάδα δεν έχει πια καμία επαφή με διοξίνες, βαρέα μέταλλα, μολυσμένο αέρα και υδροφόρο ορίζοντα, γενετικά τροποποιημένες τροφές, φυράματα με ψαράλευρα, αντιβιοτικά, ορμόνες, σύνδρομα τρελών αγελάδων κλπ από την ώρα που αρχίζει να αρμέγεται. Βρίκεται σε μια γυάλα με ελεγχόμενη καθαρή ατμόσφαιρα και τέλεια τροφή όπως η πρώτη αγελάδα που έζησε στον πλανήτη.

 

Γιαυτό προσέχουμε τη διατροφή μας και κάνουμε τις καλύτερες δυνατές επιλογές. Τίποτα δε μπορούμε να αποκλείσουμε και σίγουρα η ποιότητα του γάλακτός μας δε συγκρίνεται με εκείνο που είχαν οι γυναίκες πριν από τη βιομηχανική επανάσταση με τις διοξίνες και τα ώπα της. Αλλά όχι καλύτερο και της αγελάδας.

 

Για κάτι επιστημονικό θα περιμένω τις ειδικούς. Εγώ απλά παρασύρθηκα από το συναίσθημα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση δεν έχω τεκμηριωμένη.

 

Όμως να γνωρίζετε πως οι χημικοί και κυρίως όσοι ασχολούνται με χημεία τροφίμων απενοχοποιούν ή υποτιμούν τις επιπτώσεις ορισμένων ουσιών.

 

π.χ.

Θυμάμαι στη σχολή, όταν λέγαμε για τα συντηρητικά, ο χημικός τότε έλεγε με ύφος "απόλυτα φυσικό", πως είναι απαραίτητα γιατί χωρίς αυτά το τρόφιμο θα αλλοιωνόταν και θα είχαμε τροφικές δηλητηριάσεις. Άρα, το συντηρητικό το θεωρεί κάτι πολύ καλό για το τρόφιμο.

Αυτό το κάνουν συγκρίνοντας τι θα πάθαινε ένα τρόφιμο με ή χωρίς συντηρητικό.

 

Όμως δεν εξετάζουν τις βλαβερές επιπτώσεις των συντηρητικών στον οργανισμό. Σου λέει... πιο καλά άρρωστος μετά από 20 χρόνια, παρά πτώμα λόγω δηλητηρίασης.

 

Κατ' εμέ κοιτάζουν το δέντρο και χάνουν το δάσος.

 

Αυτό επέκτεινέ το και σε άλλες κατηγορίες ουσιών κτλ

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μίλησες. Απλώς ισχυρίστηκε ότι η διοξίνες συσσωρεύτηκαν όλα αυτά τα χρόνια στον οργανισμό μου. Και δεν αποβλήθηκαν πχ με τα ούρα ή τον ιδρώτα -όπως πίστευα εγώ, ίσως απλοϊκά- ενώ αντίθετα η αγελάδα ζει μικρότερο διάστημα εκτεθειμένη μέχρι να αρχίσει να παράγει γάλα.

Αντε πείτε για να πάρω κουράγιο.

Γιατί όσο μαθαίνω για το θηλασμό τόσο θέλω να συνεχίσω. Ούτε που το είχα διανοηθεί πριν από 18 μήνες ότι θα θηλάζω και σήμερα με χαρά και πολλή πολλή αγάπη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μή μου τα χαλάτε.................

κι εγώ θηλάζω, είμαστε τώρα στον 11ο μήνα και φυσικά ΔΕΝ σκέφτομαι να σταματήσω!!!!!!!!!!!

κι εμένα μου λένε οτι φτάνει τώρα, πήρε το μωρό αυτά που έπρεπε να πάρει, τώρα δεν το καλύπτει το γάλα μου , άσε λέει που το μαθαίνω το μωρό να εξαρτάται απο το στήθος μου και δεν το αφήνω ελεύθερο, και θα το κάνω μπούλη....και χίλιες δυό τέτοιες μπούρδες!!!!

μέχρι και για τα πρεβιοτικά μου έλεγαν. οτι απο την στιγμή που θήλασα μέχρι τον 6ο μήνα (και πολύ το κράτησα όπως λένε...) έπρεπε να σταματήσω γιατί κάνω κακό στο μωρό μου γιατί ο οργανισμός του είχε ανάγκη απο περισσότερα πρεβιοτικά κάτι που θα του πρόσφερε μόνο το γάλα της καλής μας αγελάδας!!!!!!!!!!!

ο παιδίατρος αρκέστηκε στο να μου πεί όταν του είπα όλα αυτά οτι "η φύση έχει προνοήσει καλύτερα απο τις εταιρείες παραγωγής γάλακτος για το μωρό μου...."

 

σωστά??????????

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ, αλλα το παιδι σου θα πιει γαλα μονο απο ΜΙΑ αγελαδα σε ολη τη ζωη του; δλδ το καθημερινο αγελαδινο , που πινουμε κ βαζουμε σε πολλα φαγητα (τυρια, κρεμες γαλακτος, γιαουρτια κτλ), εχει λιγοτερες διοξινες σε σχεση με εσενα και το γαλα σου;

 

η 'αυθεντια' ...παρασυρθηκε απο καποιο παιδικο τραυμα μου φαινεται κ σου ελεγε αρες μαρες γιατι υπεστη σοκ....(μα κ εσυ θηλαζεις πανω απο χρονο...τσ τσ τσ!!:P)

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό http://www.environment.gov.au/settlements/publications/chemicals/dioxins/report-10/index.html

 

Εν κατακλείδει

 

In summary, the levels of PCDD/PCDFs and PCBs in the breast milk of Australian women are both similar across all regions of Australia and low by international standards. Consistent with worldwide trends, the levels of dioxin-like compounds have decreased over a ten-year period from 1993 to 2003 by approximately 60%. It should be noted that it is the advice of the WHO and the National Health and Medical Research Council (NHMRC) in Australia, that breast milk is the best food for babies. Breast milk may contain low levels of dioxins because of its fat content, but all babies are exposed to dioxins even if they are not breastfed. Alternative foods for babies, such as infant formula, may also contain dioxins because they may also contain fat. Several studies around the world in areas where dioxin levels are known to be high have still shown that breastfed babies are healthier than those fed infant formula.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Palladin. Σε περίμενα εδώ συνήθη ύποπτη.

Μανούλες ας μην πανικοβαλόμαστε και βάζω και τον ευατό μου μέσα.

Με άρχισε ο χημικός στα pg και τα ασφαλή όρια και έμεινα σαν χάνος να τον κοιτάω.

Link to comment
Share on other sites

Α, και είπε ότι σε πολλές χώρες και στις Σκανδιναβικές απαγορεύουν πια στις έγκυες το σολωμό πάνω από μια φορά το μήνα. Για ω3 σαρδελίτσες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Palladin. Σε περίμενα εδώ συνήθη ύποπτη.

Μανούλες ας μην πανικοβαλόμαστε και βάζω και τον ευατό μου μέσα.

Με άρχισε ο χημικός στα pg και τα ασφαλή όρια και έμεινα σαν χάνος να τον κοιτάω.

:D

Πάντως, μια που έχω φάει τους καθηγητές πανεπιστημίου με το κουτάλι εδώ και πολλάαααααααααααααααα χρόνια, έχω να σου πω: μην ψαρώνεις, απλά τους αρέσει να κάνουν φιγούρα και να ακούν τον εαυτό τους να μιλάει:lol:

 

(μεταξύ μας αυτό:lol:)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

:D

Πάντως, μια που έχω φάει τους καθηγητές πανεπιστημίου με το κουτάλι εδώ και πολλάαααααααααααααααα χρόνια, έχω να σου πω: μην ψαρώνεις, απλά τους αρέσει να κάνουν φιγούρα και να ακούν τον εαυτό τους να μιλάει:lol:

 

(μεταξύ μας αυτό:lol:)

 

 

Χα! Είχα ξεχάσει ότι έχεις ίδια πείρα και από την ίδια σχολή!;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να συμμετάσχουμε σε μια έρευνα για τα οφέλη (και όχι μόνο) του παρατεταμένου θηλασμού στην Ελλάδα, τη σύσταση του γάλακτός μας, κτλ. Κανένας ερευνητής εκεί έξω; Ευχαρίστως να του δώσω λίγο από το πολύτιμο υγρό να μου πει και εκείνος τι δίνω στο παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι κύριες πηγές διοξινών, πρώτη και καλύτερη το αγελαδινό γάλα και το κρέας. Υπόψην τα ζώα που σφάζουμε είναι περίπου έτους, όμως παραμένουν κύρια πηγή διοξινών.

 

Although formation of dioxins is local, environmental distribution is global. Dioxins are found throughout the world in the environment. The highest levels of these compounds are found in some soils, sediments and food, especially dairy products, meat, fish and shellfish. Very low levels are found in plants, water and air.

 

 

Aυτά τα γουρούνια ήταν γέρικα και είχαν τόσες διοξίνες;

 

In late 2008, Ireland recalled many tons of pork meat and pork products when up to 200 times more dioxins than the safe limit were detected in samples of pork. This finding led to one of the largest food recalls related to a chemical contamination. Risk assessments performed by Ireland indicated no public health concern. The contamination was traced back to contaminated feed.

 

Αυτά τα αυγά ήταν από γέρικες κότες;

 

In 1999, high levels of dioxins were found in poultry and eggs from Belgium. Subsequently, dioxin-contaminated animal-based food (poultry, eggs, pork), were detected in several other countries. The cause was traced to animal feed contaminated with illegally disposed PCB-based waste industrial oil.

 

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs225/en/

Link to comment
Share on other sites

διοξίνες και παρεμφερείς ενώσεις έχουν όλα τα γαλατα, κρεατα κλπ

Το γεγονός είναι ότι στο μητρικό γάλα -στην Ευρώπη- οι συγκεντρώσεις τους είναι πολυ ψηλολετερες από τα αποδεκτά όρια (για όρια http://www.eurofins.com/documents/newsletter/food-testing/2006/20/en/Eurofins_Newsletter_No_20_March_2006_engl.pdf)

Αυτό είναι αλήθεια

1) δεν ξέρεις τι ελεγχος γινεται στην Ελλάδα τουλαχιστο για διοξίνες και ναι υπαρχει σοβαρή πιθανότητα τα γαλακτομικά να εχουν εξίσου ψηλά ποσοστά διοξινών

2) πραγματικά μπορείς να τις μειώσεις φροντίζοντας την διατροφή σου

3) προς το παρόν οι διαφοροι ιατρικοί οργανισμοί λενε ότι παρόλαυτα το μητρικό γάλα παραμένει οτι καλύτερο για τον 1ο τουλαχιστο χρονο

4) άλλο χημικός - άλλο γιατρός- εντάξει οι πρώτοι ξέρουν τι περιέχει το γάλα, αλλά χρειάζεσαι εμπερειστατωμένες ιατρικές μελετες που να λενε ότι πραγματικά το μητρικό γαλα με ψηλές διοξίνες μπορεί να κανει περισσότερο κακό παρα καλό

 

Ωραίο θα ήταν αν δινόταν η ευκαιρία στις μητέρες να κανουν ανάλυση το γάλα τους αλλά εν όψη μεσοπρόθεσμου ας γελάσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κύριες πηγές διοξινών, πρώτη και καλύτερη το αγελαδινό γάλα και το κρέας. Υπόψην τα ζώα που σφάζουμε είναι περίπου έτους, όμως παραμένουν κύρια πηγή διοξινών.

 

Although formation of dioxins is local, environmental distribution is global. Dioxins are found throughout the world in the environment. The highest levels of these compounds are found in some soils, sediments and food, especially dairy products, meat, fish and shellfish. Very low levels are found in plants, water and air.

 

Ευχαριστώ Αγλαϊα.

 

Μήπως θεωρείται και το γάλα μας dairy product?

Link to comment
Share on other sites

διοξίνες και παρεμφερείς ενώσεις έχουν όλα τα γαλατα, κρεατα κλπ

Το γεγονός είναι ότι στο μητρικό γάλα -στην Ευρώπη- οι συγκεντρώσεις τους είναι πολυ ψηλολετερες από τα αποδεκτά όρια (για όρια http://www.eurofins.com/documents/newsletter/food-testing/2006/20/en/Eurofins_Newsletter_No_20_March_2006_engl.pdf)

Αυτό είναι αλήθεια

1) δεν ξέρεις τι ελεγχος γινεται στην Ελλάδα τουλαχιστο για διοξίνες και ναι υπαρχει σοβαρή πιθανότητα τα γαλακτομικά να εχουν εξίσου ψηλά ποσοστά διοξινών

2) πραγματικά μπορείς να τις μειώσεις φροντίζοντας την διατροφή σου

3) προς το παρόν οι διαφοροι ιατρικοί οργανισμοί λενε ότι παρόλαυτα το μητρικό γάλα παραμένει οτι καλύτερο για τον 1ο τουλαχιστο χρονο

4) άλλο χημικός - άλλο γιατρός- εντάξει οι πρώτοι ξέρουν τι περιέχει το γάλα, αλλά χρειάζεσαι εμπερειστατωμένες ιατρικές μελετες που να λενε ότι πραγματικά το μητρικό γαλα με ψηλές διοξίνες μπορεί να κανει περισσότερο κακό παρα καλό

 

Ωραίο θα ήταν αν δινόταν η ευκαιρία στις μητέρες να κανουν ανάλυση το γάλα τους αλλά εν όψη μεσοπρόθεσμου ας γελάσουμε...

 

Άρα στάθμιση συμφερόντων; ή ουδέν καλό αμιγές κακού; Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι δίνω στο παιδί μου διοξίνες:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Για άλλη μια φορά δέχθηκα επίθεση από το περιβάλλον μου για την επιλογή μου να συνεχίζω να θηλάζω το γιο μου 18 μήνες τώρα.

 

Αυτή τη φορά όμως είχε και το κύρος επίκουρου καθηγητή χημείας τροφίμων στο ΑΠΘ. Γύρισα σπίτι πολύ ταραγμένη και θέλω να δώσω απάντηση τεκμηριωμένη με βιβλιογραφία.

Έχουμε και λέμε:

Ισχυρίζεται

Ότι το μητρικό γάλα έχει διοξίνες στο λίπος του.

το γιαούρτι, τα τυριά, τα αυγά, το κρέας και τα ψάρια που τρώει το παιδί σου σε αυτή την ηλικία περιέχουν διοξίνες πολύ περισσότερες από το μητρικό γάλα

τι προτείνει ο εν λόγω καθηγητής; να κόψει το μωρό το μητρικό γάλα ενώ αποδεδειγμένα οι κύριες πηγές διοξινών είναι όλα αυτά;

 

What should consumers do to reduce their risk of exposure?

 

Trimming fat from meat and consuming low fat dairy products may decrease the exposure to dioxin compounds. Also, a balanced diet (including adequate amounts of fruits, vegetables and cereals) will help to avoid excessive exposure from a single source. This is a long-term strategy to reduce body burdens and is probably most relevant for girls and young women to reduce exposure of the developing fetus and when breastfeeding infants later on in life. However, the possibility for consumers to reduce their own exposure is somewhat limited.

 

 

 

Μπορείς να του πεις ότι ακολουθείς την παραπάνω στρατηγική για να έχει το γάλα σου μειωμένες διοξίνες

 

 

Ότι στη Γερμανία τη δεκαετία του 80 "επέτρεπαν" στις γυναίκες να θηλάσουν 4 μήνες και στη συνέχεια εξέταζαν το γάλα τους και αν ανίχνευαν διοξίνες δεν τις άφηναν να θηλάσουν. Υπήρχαν διοξίνες και στους 4 μήνες αλλά τα οφέλη υπερτερούσαν της "βλάβης".

δεν είναι η μόνη βλακώδης οδηγία που αναίρεσαν!

 

Ιστορικά τραγική η οδηγία αυτή!

 

Σε απάντηση ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας τονίζει ότι δεν προτείνεται ποτέ η διακοπή θηλασμού εξαιτίας περιβαλλοντικής επιβάρυνσης.

 

Επίσης η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων στις αντενδείξεις θηλασμού δεν αναφέρει πουθενά την περιβαλλοντική επιβάρυνση.

 

Οι παραπάνω δύο φορείς έχουν συστήσει ειδικές επιτροπές που ασχολούνται με το θηλασμό και έχουν αξιολογήσει και την επιβάρυνση του μητρικού γάλακτος από περιβαλλοντικούς ρύπους.

 

Ότι το μοσχαράκι από τη στιγμή που γίνεται αγελάδα και παράγει γάλα, το σύντομο αυτό διάστημα (πχ ένα έτος) παίρνει λιγότερες διοξίνες και στη συνέχεια αρχίζει να τις αποβάλει με το άρμεγμα.

 

η μοσχίδα πρέπει να ενηλικιωθεί, να ωριμάσει αναπαραγωγικά, να μείνει έγκυος, να τελειώσει την εγκυμοσύνη για να αρμεχτεί

 

άρα δεν είναι ένα έτος, είναι σχεδόν δύο έτη γιατί η εγκυμοσύνη διαρκεί 9 μήνες, όσο και στον άνθρωπο

 

όταν αρμέγεται η αγελάδα, το γάλα της το κάνουμε γιαουρτάκι, τυράκι, βουτυράκι (85% λιπαρά, φουλ στις διοξίνες)

 

και οι αγελάδες δεν αρμέγονται μόνο στην πρώτη εγκυμοσύνη, αλλά και στη δεύτερη και την τρίτη κλπ

 

κάθε χρόνο η αγελάδα μένει έγκυος και κάθε χρόνο αρμέγεται για 3 μήνες μετά τον τοκετό χωρίς να είναι έγκυος και άλλους 6 μήνες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης

 

παρά τους συνεχείς τοκετούς και το συνεχές άρμεγμα, το γάλα είναι πρώτο στην κατάταξη της πηγής διοξινών

 

μήπως από κάπου μπάζουν τα επιχειρήματα του καθηγητή;

 

γιατί να κόψεις το μητρικό και όχι το αγελαδινό και τα προϊόντα του;

γιατί να κόψεις το μητρικό και όχι το κρέας που τρώει το παιδί τόσο συχνά;

 

Ο καθηγητής καλό θα ήταν να επικεντρωθεί σε αυτά που καταναλώνει ο ίδιος και στις διοξίνες που συσσωρεύει ο ιδιος.

Ενώ εγώ ό,τι διοξίνη έχω και δεν έχω μαζέψει τα 29 χρόνια που ζω στο πλανήτη και δη στο δυτικό κόσμο (από bpa, τόφιμα, κτλ) τα αποβάλλω όλα με το θηλασμό σο μωρό μου.

 

 

Αυτό είναι πολύ καλό για την υγεία σου! :D

Όταν μεγαλώσει ο γιος σου θα τον πείσεις να θηλάσει ο ιδιος το παιδί του για να αποβάλλει με τη σειρά του όλες τις διοξίνες και θα είναι μια χαρά!

 

 

Ότι πρέπει να εξέτάσω το γάλα μου (πού; )

Εσύ δεν ανησυχείς για το γάλα σου. Αυτός που ανησυχεί, καλό είναι να εξετάσει το λίπος του.

 

Απάντησα ότι και στο αγελαδινό γάλα ούτε ξέρουμε τι περιέχει από αντιβιωτικά, φυτοφάρμακα, κτλ αλλά εκείνος θεωρεί πολύ πιο επικίνδυνη τη διοξίνη.

Ξέρουμε πολύ καλά τι περιέχει!

Θυμάσαι την πυρκαγιά στο σκουπιδότοπο των Ταγαράδων;

Γέμισε διοξίνες η Ανατολική Θεσσαλονίκη και η ευρύτερη περιοχή!

(το πρόβειο γιαούρτι Θέρμης...)

 

Το αγελαδινό γάλα και τα κρέατα γενικώς είναι οι πιο σημαντικές πηγές διοξινών.

 

Και να σκεφτείτε ότι ξεκίνησα τη συζήτηση για να σχολιάσω ότι κυκλοφορεί στην αγορά φόρμουλα για βρέφη 6 μηνών με φοινικέλαιο! Και βρέθηκα η κατηγορούμενη...

 

Ένας εξειδικευένος επιστήμονας, το πιθανότερο είναι ότι είναι περιορισμένος και ίσως κολλημένος σε κάποιο αντικείμενο και είναι φυσικό να βλέπει το δέντρο και να χάνει το δάσος.

 

Αν ήξερες ότι αναίρεσαν την οδηγία στη Γερμανία και ότι θεωρήθηκε τραγική ως οδηγία θα ήταν αρκετό για να σταματήσει η συζήτηση.

 

Το σημαντικότερο όμως είναι να μην κολλάς στο υποτιθέμενο κύρος κάποιου. Το γάλα όλων των θηλαστικών είναι εύκολα προσλήψιμο και γι αυτό χρησιμοποείται για μετρήσεις διοξίνης. Αν βρεθεί αυξημένο τότε πρέπει να λαμβάνονται μέτρα για να μειωθούν τα επίπεδα διοξινών.

Το ότι χρησιμοποιείται ως υλικό για να ανιχνεύονται διάφοροι επιβαρυντικοί παράγοντες του περιβάλλοντος δεν το καθιστά επικίνδυνο.

Το να πάρουν δείγματα λίπους είναι και δύσκολο και επώδυνο, το να πάρουν γάλα είναι εύκολο.

 

Ο χημικός, λόγω ειδικότητας, γνωρίζει ΜΟΝΟ ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει το γάλα για να μετρήσει πχ τις διοξίνες. Δεν είναι ικανός να το αξιολογήσει συνολικά γιατί δεν το γνωρίζει ως υλικό και δεν κατανοεί το πόσο σημαντικό είναι για την υγεία του παιδιού. Οι φορείς που ασχολούνται με τη διατροφή και την υγεία του παιδιού έχουν δημοσιεύσει τις θέσεις τους, οι οποίες στηρίζονται στα μέχρι τώρα ερευνητικά δεδομένα.

 

Αν ο επίκουρος έχει διαφορετική άποψη, καλώς να τη δημοσιεύσει και οι φορείς θα τη λάβουν υπόψη του στις επόμενες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

antigonaki, το φαινόμενο είναι συνηθισμένο, απλά ο συγκεκριμένος χρησιμοποίησε τη θέση του και το υποτιθέμενο κύρος του για να σου επιτεθεί

 

Είναι πολύ λυπηρή τόση μικροπρέπεια και καλό θα ήταν να οπλιστείς ηρεμία με και με στρατηγική.

 

Γενικά είναι καλό να μην ανοίγεις τέτοιου είδους συζητήσεις. Αν ανοίξει ο άλλος είναι πιο εύκολο να τον αντιμετωπίσεις γιατί ξεδιπλώνει περισσότερο τις προθέσεις του.

 

Αντί να αμύνεσαι και να υπερασπίζεσαι το αυτονόητο, είναι καλύτερα να παραμένεις ουδέτερη και να κάνεις απλές ερωτήσεις.

 

-Δηλαδή έχει φανεί ότι τα μωρά που δεν θηλάζουν (και άρα δεν παίρνουν τόσες διοξίνες) έχουν καλύτερη υγεία βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα από αυτά που θηλάζουν;

-Αν έχετε κάποια τέτοια μελέτη υπόψην σας θα με ενδιέφερε πολύ να τη δω.

 

Αν σου πει για τη Γερμανική οδηγία

-Η οδηγία βασίστηκε σε κάποια μελέτη ή σε κάποια υπόθεση (ρίχνεις και το υπονούμενο); Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πια τέτοια οδηγία.

 

Πρέπει να ξεδιπλώνεις με τις ερωτήσεις την άγνοια του άλλου. Όταν φανεί πόση άγνοια έχει, θα μαζευτεί χωρίς να του επιτεθείς και χωρίς να τον προσβάλλεις.

 

Αν έχεις τις γνώσεις, μπορείς πιο εύκολα να χειριστείς την κατάσταση αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό.

 

Και σε μένα έτυχε κάποιος επίκουρος (η βαθμίδα το έχει!) να "ενδιαφερθεί" και να μου πει ότι κάνω κακό στον εαυτό μου που θηλάζω στους 15 μήνες γιατί αυτό είναι μόνο ταλαιπωρία για τον οργανισμό. Εννούσε την απώλεια ασβεστίου.

Του είπα ένα γενικό "δεν νομίζω" και μου ανέλυσε μια έρευνα που έκαναν στο ΚΑΤ όπου είχε φανεί ότι όσο περισσότερο θήλαζε μια μητέρα, τόσο μεγαλύτερες απώλειες ασβεστίου είχε.

 

-Το δείγμα σας περιείχε μόνο μητέρες που θήλασαν μέχρι 6 μήνες.

-Ναι, πώς το ξέρεις;

-Δεν ήταν δυνατό να βρείτε επαρκή αριθμό μητέρων που θηλάζουν πάνω από 6 μήνες στην Ελλάδα, οπότε δημιουργήσατε υποκατηγορίες μέσα στους 6 μήνες.

-Εεεε, ναι.

-Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, το σώμα αποβάλλει ασβέστιο με τα ούρα γιατί έχει αυξημένες ανάγκες σε σίδηρο. Οι απώλειες συνεχίζονται και στο πρώτο εξάμηντο μετά τον τοκετό αλλά περιορίζονται. Στο δεύτερο εξάμηνο ανακτώνται οι απώλειες ως αποτέλεσμα της αυξημένης κινητικότητας του ασβεστίου.

-Λογικό φαίνεται...

-Πέρα από το ότι φαίνεται λογικό, έχει γίνει έρευνα και έχει δημοσιευτεί.

Link to comment
Share on other sites

O ΠΟΥ παρακολουθεί συστηματικά την περιεκτικότητα του μητρικού γάλακτος σε διοξίνες

 

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs225/en/

 

Since 1987, WHO has conducted periodic studies on levels of dioxins in human milk, mainly in European countries. These studies provide an assessment of human exposure to dioxins from all sources. Recent exposure data indicate that measures introduced to control dioxin release in a number of countries have resulted in a substantial reduction in exposure to these compounds over the past two decades.

 

 

Γενικά

 

http://www.who.int/foodsafety/chem/POPprotocol.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημοσίευση στο National Center for Biotechnology Information - US

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11065080

 

 

Σύμφωνα με τη δημοσιευμένη μελέτη από το Τμήμα Παιδιατρικής / Μαιευτικής στη Γυναικολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Groningen της Ολλανδίας:

 

Ναι με τον θηλασμό ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ στο βρέφος περνάνε διοξίνες. Στη φόρμουλα δεν υπάρχουν διοξίνες. Όσον αφορά το κομμάτι της εγκυμοσύνης φαντάζομαι ότι ο Επίκουρος δεν θα πρότεινε να φέρνουμε στο κόσμο τα παιδιά μας με άλλο τρόπο παρά με την φυσική κυοφορία.

 

Σε σχέση με τον θηλασμό:

 

Αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι η έκθεση σε PCB και διοξίνες προγεννητικά και μετά τη γέννα δεν επηρεάζει τη νευρολογική και γνωστική ανάπτυξη στις πολύ μικρές ηλικίες.

 

ΑΛΛΑ σε παιδιά 6 ετών (σχολική ηλικία) βρέθηκε ότι υπήρχε αρνητική επίπτωση στη γνωστική ανάπτυξη λόγω της προγεννητικής έκθεσης (της έκθεσης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης)σε αυτούς τους ρύπους (μέσω του οργανισμού της μητέρας).

 

Όμως αυτή η αρνητική επίδραση βρέθηκε αποκλειστικά στα παιδιά που τρέφονταν με βιομηχανικό γάλα. Το βιομ/κό γάλα αν και δεν περιέχει συγκεντρώσεις PCB και διοξινών δεν προστατεύει το παιδί.

 

Αντίθετα, οι μελέτες έδειξαν στοιχεία που αποδεικνύουν ότι:

 

1. Τα επίπεδα συγκέντρωσης PCB και διοξινών στο μητρικό γάλα ουδεμία επίδραση έχουν στη νευρολογική και γνωστική ανάπτυξη

 

Αλλά αντίθετα

 

2. Ο θηλασμός εξουδετερώνει τις αρνητικές επιπτώσεις στην νευρολογική και γνωστική ανάπτυξη του παιδιού από την έκθεση σε PCB και διοξίνες τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όσο και κατά την παιδική ηλικία.

 

ΥΓ. οι Ολλανδοί με τη τεράστια βιομηχανία γάλακτος τι συμφέροντα έχουν να ισχυρίζονται τα παραπάνω;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ καλό για την υγεία σου! :D

Όταν μεγαλώσει ο γιος σου θα τον πείσεις να θηλάσει ο ιδιος το παιδί του για να αποβάλλει με τη σειρά του όλες τις διοξίνες και θα είναι μια χαρά!

 

 

!!!!!!!!!!!Έγραψες πάλι!

Αραγε το σπέρμα έχει διοξίνες; Ίσως θα μπορούσε να τις αποβάλει και διαφορετικά;:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημοσίευση στο National Center for Biotechnology Information - US

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11065080

 

 

Σύμφωνα με τη δημοσιευμένη μελέτη από το Τμήμα Παιδιατρικής / Μαιευτικής στη Γυναικολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Groningen της Ολλανδίας:

 

Ναι με τον θηλασμό ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ στο βρέφος περνάνε διοξίνες. Στη φόρμουλα δεν υπάρχουν διοξίνες.

 

Είναι σίγουρο αυτό; Ότι δεν έχει η φόρμουλα διοξίνες αφού όπως αναφέρθηκε πιο πάνω περιέχει λίπος;

Σε σχέση με τον θηλασμό:

Αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι η έκθεση σε PCB και διοξίνες προγεννητικά και μετά τη γέννα δεν επηρεάζει τη νευρολογική και γνωστική ανάπτυξη στις πολύ μικρές ηλικίες.

 

ΑΛΛΑ σε παιδιά 6 ετών (σχολική ηλικία) βρέθηκε ότι υπήρχε αρνητική επίπτωση στη γνωστική ανάπτυξη λόγω της προγεννητικής έκθεσης (της έκθεσης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης)σε αυτούς τους ρύπους (μέσω του οργανισμού της μητέρας).

 

Αυτό άραγε πώς το ξέρουν; Ότι δηλαδή ήταν από την προγεννητική έκθεση;

 

Όμως αυτή η αρνητική επίδραση βρέθηκε αποκλειστικά στα παιδιά που τρέφονταν με βιομηχανικό γάλα. Το βιομ/κό γάλα αν και δεν περιέχει συγκεντρώσεις PCB και διοξινών δεν προστατεύει το παιδί.

Τελικά περιέχει ή δεν περιέχει το βιομηχανικό γάλα; Έχω μπερδευτεί;

 

Αντίθετα, οι μελέτες έδειξαν στοιχεία που αποδεικνύουν ότι:

 

1. Τα επίπεδα συγκέντρωσης PCB και διοξινών στο μητρικό γάλα ουδεμία επίδραση έχουν στη νευρολογική και γνωστική ανάπτυξη

 

Αλλά αντίθετα

 

2. Ο θηλασμός εξουδετερώνει τις αρνητικές επιπτώσεις στην νευρολογική και γνωστική ανάπτυξη του παιδιού από την έκθεση σε PCB και διοξίνες τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όσο και κατά την παιδική ηλικία.

 

ΥΓ. οι Ολλανδοί με τη τεράστια βιομηχανία γάλακτος τι συμφέροντα έχουν να ισχυρίζονται τα παραπάνω;

 

Ρέα μπερδεύτηκα περισσότερο :oops:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη σε όλους για τα λανθασμένα quotes αλλά έχω γράψει πολύ λίγες φορές και δεν κατέχω...

 

Μου φαίνεται η τακτική με τις ερωτοαποκρίσεις στις οποίες εγώ παριστάνω την αθώα περιστερά και ρωτάω διψώντας για μάθηση είναι η καλύτερη αντιμετώπιση, όπως συμβουλεύει και η Αγλαϊα

Link to comment
Share on other sites

το γιαούρτι, τα τυριά, τα αυγά, το κρέας και τα ψάρια που τρώει το παιδί σου σε αυτή την ηλικία περιέχουν διοξίνες πολύ περισσότερες από το μητρικό γάλα

τι προτείνει ο εν λόγω καθηγητής; να κόψει το μωρό το μητρικό γάλα ενώ αποδεδειγμένα οι κύριες πηγές διοξινών είναι όλα αυτά;

εγώ πάντως από όλη τη συζήτηση κρατάω κυρίως αυτό

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...