Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

να ρωτησω κατι;

αν θηλάζω 4-5 φορες το 24ωρο πρεπει να δινω απο α 2 στηθη καθε φορα.μεχρι πριν ξεκινησει τις στερεες εδινα ενα στηθος και γευμα ειχα υπερπαραγωγη.τωρα ομως στα λιγα γευματα τη μερα φοβαμαι μηπως μου κοπει να θηλαζω ανα τοσες πολλες ωρες μονο απο το ενα στηθος καθε φορα...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Να ρωτήσω και εγώ τη γνώμη σας...

 

Η μπέμπα είναι 6 μηνών και πλέον τρώμε -όλα στο περίπου τα ωράρια-

 

7.00 θηλασμός

10.00 φρουτόκρεμα, από 50-100ml με τίποτα τα 200 που λέει η παιδίατρος. μετά δίνω στήθος αλλά δεν θέλει

12.00 θηλασμός οπου κοιμάται μετά για κανένα 30'

14.00 κρεατόσουπα/χορτόσουπα, από 150-200ml

16.00-17.00 θηλασμός και όχι πάντα

19.00-20.00 θηλασμός

22.00 θηλασμός όπου εδώ θα φάει κανα 2 φορές μέχρι να κοιμηθεί

 

Σε ένα μήνα ακριβώς πάω για δουλειά, αντλώ ήδη γάλα και θα προσπαθήσω να το κάνω και στη δουλειά.

Θα λείπω 8-6 από το σπίτι τα γεύματα θα συνεχίσουν ως έχουν, τα στερεά, και στο ενδιάμεσο αν θέλει θα της δίνουν γάλα...Αν βάλουμε και γιαούρτι σκέφτομαι να το δίνουν μέχρι να γυρίσω, οπότε όταν γυρίσω να πίνει γάλα. 'Η είναι καλύτερα να δίνουν γάλα αντί για γιαούρτι; Δεν είναι λίγα τα γεύματα με θηλασμό; Αλλά όταν τη βάζω δεν θέλει γάλα ή αν πιεί θα βγάλει λίγο δεν τα θέλει όλα αυτά...Το φρούτο είναι ήδη μειωμένο δεν μπορώ να το κόψω για να πάρει γάλα, να μειώσω το μεσημεριανό για να πίνει γάλα; Αλλά εγώ σε λίγο θα λείπω μόνο αν πίνει το δικό μου από το μπουκάλι...Τα κάνω σωστά; Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες του φόρουμ και χρονια πολλα!!

Ο μπεμπης μου ειναι 9,5 μηνων και δεν πίνει νερό αλλα γάλα της μαμάς μετα απο καθε γεύμα!ηθελα να ρωτήσω αν ειναι εντάξει αυτο που κάνω;; Επιχειρώ πάντα να του δόσω νερό αλλα άντε να πιει μια δυο γουλιες και μετα ζητάει να θηλασει.... γενικά θηλάζει πολυ αφού εκει κοιμαται εκει παριγορειται εκει παίζει κ.λ.π. Στέρεες με το ζόρι τον κρατάω 2 ώρες χωρις να θηλασει για να φάει αλλα τρωει ελάχιστα και μετα ΠΑΝΤΑ γάλα!! Ο Παιδιατρος λεει να τον αφήσω νυστικο και να του ξανά δόσω στερεα......Εγω πάλι ακολουθώ το παιδι και το ένστικτο μου μου λεει να κάνω αυτο που θελει εκείνο...Κάνω καλα;;Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες του φόρουμ και χρονια πολλα!!

Ο μπεμπης μου ειναι 9,5 μηνων και δεν πίνει νερό αλλα γάλα της μαμάς μετα απο καθε γεύμα!ηθελα να ρωτήσω αν ειναι εντάξει αυτο που κάνω;; Επιχειρώ πάντα να του δόσω νερό αλλα άντε να πιει μια δυο γουλιες και μετα ζητάει να θηλασει.... γενικά θηλάζει πολυ αφού εκει κοιμαται εκει παριγορειται εκει παίζει κ.λ.π. Στέρεες με το ζόρι τον κρατάω 2 ώρες χωρις να θηλασει για να φάει αλλα τρωει ελάχιστα και μετα ΠΑΝΤΑ γάλα!! Ο Παιδιατρος λεει να τον αφήσω νυστικο και να του ξανά δόσω στερεα......Εγω πάλι ακολουθώ το παιδι και το ένστικτο μου μου λεει να κάνω αυτο που θελει εκείνο...Κάνω καλα;;Τι λέτε;

 

Καλησπερα κορίτσι μου!

Να σου ζησει ο μπεμπης σου!Μπραβο σου που θηλαζεις!Προσωπικά θα συμφωνουσα με τον παιδίατρο! Το παιδι πρεπει να συνηθίσει και νέες γεύσεις αλλά και βιταμίνες!Το γάλα ναι μεν του παρέχει θρεπτικά συστατικά, αλλά μπορεί να αντικαταστήσει τα υπόλοιπα? Σε λίγους μηνες θα χρειαστεί να ξεκίνησετε κανονικές τροφες,πως θα τις εντάξεις στη διατροφή του εαν δε μαθει να τρώει!Δε θα ειναι καλό για το στομάχι του!

Σκέψου όσα σου είπα,μίλησε ξανά με τον γιατρό σου και κρίνει πιο ειναι το σωστο!

Καλες γιορτές!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες του φόρουμ και χρονια πολλα!!

Ο μπεμπης μου ειναι 9,5 μηνων και δεν πίνει νερό αλλα γάλα της μαμάς μετα απο καθε γεύμα!ηθελα να ρωτήσω αν ειναι εντάξει αυτο που κάνω;; Επιχειρώ πάντα να του δόσω νερό αλλα άντε να πιει μια δυο γουλιες και μετα ζητάει να θηλασει.... γενικά θηλάζει πολυ αφού εκει κοιμαται εκει παριγορειται εκει παίζει κ.λ.π. Στέρεες με το ζόρι τον κρατάω 2 ώρες χωρις να θηλασει για να φάει αλλα τρωει ελάχιστα και μετα ΠΑΝΤΑ γάλα!! Ο Παιδιατρος λεει να τον αφήσω νυστικο και να του ξανά δόσω στερεα......Εγω πάλι ακολουθώ το παιδι και το ένστικτο μου μου λεει να κάνω αυτο που θελει εκείνο...Κάνω καλα;;Τι λέτε;

Καλησπερα και καλη χρονια! Η δικη μου γνωμη ειναι οτι κανεις πολυ καλα που ακους το μωρακι σου. Προσωπικα δεν εχω πειρα απο στερεες καθως ειμαστε 5,5 μηνων και εχουμε ξεκινησει απλα να δοκιμαζουμε. Αλλα σε συναντηση της la leche που πηγα με θεμα τις στερεες επεμειναν στο να ακουμε το μωρακι μας και το οτι στο δευτερο εξαμηνο το γαλα εξακολουθει να ειναι η κυρια τροφη και οι στερεες συμπληρωματικες.

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες του φόρουμ και χρονια πολλα!!

Ο μπεμπης μου ειναι 9,5 μηνων και δεν πίνει νερό αλλα γάλα της μαμάς μετα απο καθε γεύμα!ηθελα να ρωτήσω αν ειναι εντάξει αυτο που κάνω;; Επιχειρώ πάντα να του δόσω νερό αλλα άντε να πιει μια δυο γουλιες και μετα ζητάει να θηλασει.... γενικά θηλάζει πολυ αφού εκει κοιμαται εκει παριγορειται εκει παίζει κ.λ.π. Στέρεες με το ζόρι τον κρατάω 2 ώρες χωρις να θηλασει για να φάει αλλα τρωει ελάχιστα και μετα ΠΑΝΤΑ γάλα!! Ο Παιδιατρος λεει να τον αφήσω νυστικο και να του ξανά δόσω στερεα......Εγω πάλι ακολουθώ το παιδι και το ένστικτο μου μου λεει να κάνω αυτο που θελει εκείνο...Κάνω καλα;;Τι λέτε;

 

Να συνεχίσεις να θηλαζεις κανονικα. 1-1,5 ωρα μετα το θηλασμο προσφέρεις στερεές και μετα απο λιγο αν θελει γαλα πάλι ειναι οκ.

Μέχρι το χρόνο το μητρικο γαλα εξακολουθεί να ειναι η κυρια τροφη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!!Nina nana μια ερώτηση μονο...μετα τον χρονο το παιδι αλλάζει απο μονο του και ζητάει περισσότερη στερεα η επεμβαινεις διαφορετικά τότε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!!Nina nana μια ερώτηση μονο...μετα τον χρονο το παιδι αλλάζει απο μονο του και ζητάει περισσότερη στερεα η επεμβαινεις διαφορετικά τότε;

 

Συνηθως δείχνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τις στερεες μεγαλώνοντας. Επίσης αλλάζει ο θηλασμος μετα το χρόνο αλλα αυτα θα τα συζητήσουμε οταν με το καλο έρθει η ωρα :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Σε εμάς ο παιδίατρος είπε να ξεκινήσουμε στερεές τροφές μόλις το μωρό μπει στον έκτο μήνα. Μας έδωσε και ένα πρόγραμμα διατροφής για τις πρώτες 6 εβδομάδες. Αυτό έκανα, ξεκίνησα με πατάτα, μετά καρότο και κολοκύθι για μεσημεριανό. Τώρα μετά από 8 μέρες σήμερα έδωσα και αχλάδι για δεκατιανό. Το θέμα μου είναι μήπως αρχίσαμε πολύ νωρίς για μωρό που θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά; (λέω σχεδόν, γιατί έχει πιει και ξένο περιστασιακά). Πάντως το μωρό δέχτηκε πολύ ευχάριστα την τροφή, κάτι που μου δείχνει πως ήταν έτοιμο για στερεά τροφή. Μήπως όμως οδηγηθώ έτσι σε μείωση παραγωγής και πρόωρο αποθηλασμό; Επίσης κάπου διάβασα ότι σε μωρά που θηλάζουν πρώτα πρέπει να δώσεις το στήθος και μετά φαγητό. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε εμάς ο παιδίατρος είπε να ξεκινήσουμε στερεές τροφές μόλις το μωρό μπει στον έκτο μήνα. Μας έδωσε και ένα πρόγραμμα διατροφής για τις πρώτες 6 εβδομάδες. Αυτό έκανα, ξεκίνησα με πατάτα, μετά καρότο και κολοκύθι για μεσημεριανό. Τώρα μετά από 8 μέρες σήμερα έδωσα και αχλάδι για δεκατιανό. Το θέμα μου είναι μήπως αρχίσαμε πολύ νωρίς για μωρό που θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά; (λέω σχεδόν, γιατί έχει πιει και ξένο περιστασιακά). Πάντως το μωρό δέχτηκε πολύ ευχάριστα την τροφή, κάτι που μου δείχνει πως ήταν έτοιμο για στερεά τροφή. Μήπως όμως οδηγηθώ έτσι σε μείωση παραγωγής και πρόωρο αποθηλασμό; Επίσης κάπου διάβασα ότι σε μωρά που θηλάζουν πρώτα πρέπει να δώσεις το στήθος και μετά φαγητό. Ισχύει;

 

Καλό είναι να ξεκινάει μετά τους 6 μήνες με ουσιαστικές τροφές. Τα μωρά χρειάζονται σίδηρο γι αυτό ιδανικά ξεκινάμε φαγητό με κρέας και λαχανικά (σταδιακη εισαγωγή μιας νέας τροφής κάθε 3 μέρες). Τα φρούτα και τα λαχανικά από μόνα τους δεν επαρκούν για την κάλυψη των αναγκών του.

 

Θηλάζεις κανονικά όπως πριν τις στερεες τροφές και μετά από 1-1,5 ώρα δίνεις φαγητο κι όσο φάει. Μετά από λίγη ώρα μπορείς να ξαναπροσφερεις στήθος.

 

Μέχρι το πρώτο χρόνο το μητρικό γάλα εξακολουθεί να είναι η κυρια τροφή και οι στερεες τροφές συμπληρωματικες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Nana, θεωρείς δηλαδή πως αυτό ήταν λάθος του γιατρού που ξεκινήσαμε μόλις το μωρό έκλεισε τους 5 μήνες και μπήκαμε στον έκτο; Ήδη το μωράκι τρώει στερεές εδώ και δύο εβδομάδες. Πρόσεξα ότι αν έχει θηλάσει πριν, δεν τρώει ευχάριστα το μεσημεριανό. Από την άλλη καταλαβαίνω ότι προτεραιότητα έχει ο θηλασμός. Με ανησυχεί επίσης ότι τώρα που ξεκινήσαμε στερεές έχει πιο αργή πρόσληψη βάρους. Ενώ τους προηγούμενους μήνες έπαιρνε 500 γραμμάρια τον μήνα, τώρα εδώ και δύο εβδομάδες πήρε μόνο 150 γραμμάρια. Μήπως φταίνε οι στερεές γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα μετα τον 6 μηνα δεν περνουν το ιδιο βαρος γιατι αρχιζουν κ κοινουνται περισσοτερο.βαζουν δυναμη να σηκωθουν κ γενικα ειναι πιο δραστηρια. Αλλα γιατι δεν δινεις μοσχσρακι στο παιδι? Εχει σιδερο κ το χρειαζετε. Εμας μας το ξεκινησε μετα που μπηκαμε στο 6

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ακολουθήσω τη διατροφή που μου έδωσε ο γιατρός. Ξεκινήσαμε με λαχανικά, (ένα λαχανικό ανά τρεις μέρες), μετά φρούτα, και την Τρίτη θα βάλω κοτόπουλο. Μετά, την Παρασκευή θα μπει και το τρίτο γεύμα, το οποίο γράφει ότι είναι ρυζάλευρο βανίλια. Μετά το μοσχάρι. Ακόμα το μωράκι είναι 5,5 μηνών, δεν έχουμε κλείσει τους έξι μήνες, αλλά παρ' όλα αυτά βάρος δεν παίρνει ικανοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Όπως θα σου πουν και τα άλλα κορίτσια, αυτό το πρόγραμμα έχει τρία μειονεκτήματα:

α) πολύ γρήγορη εισαγωγή γευμάτων , β) πολύ αργή εισαγωγή κόκκινου κρέατος γ) εισαγωγή έτοιμης κρέμας εμπορίου (πολλές θερμίδες, ζάχαρη, εθιστικη γεύση βανίλια), που, στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, είναι ακόμα πιο άχρηστη, αφού η χρήση της υποτίθεται πως είναι να φέρει το παιδί σε επαφή με τις στερεές τροφές, για πρώτη φορά!

 

Ένα καλό πρόγραμμα, είναι του Παπαβεντση.Έχει, βέβαια, δυο λαθάκια, εκ παραδρομής, προφανώς: συστήνει αυγό και, την αμέσως επόμενη ημέρα, ψάρι! :) Αλλιώς, είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Popi γιατι δεν επικοινωνεις με τον παιδιατρο σου ωστε να του εκφρασεις τους προβληματισμους σου? Μην αναζητας απο ενα φορουμ απαντησεις σε τετοιου ειδους ερωτησεις γιατι θα λαβεις και ετεροκλητες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ακολουθήσω τη διατροφή που μου έδωσε ο γιατρός. Ξεκινήσαμε με λαχανικά, (ένα λαχανικό ανά τρεις μέρες), μετά φρούτα, και την Τρίτη θα βάλω κοτόπουλο. Μετά, την Παρασκευή θα μπει και το τρίτο γεύμα, το οποίο γράφει ότι είναι ρυζάλευρο βανίλια. Μετά το μοσχάρι. Ακόμα το μωράκι είναι 5,5 μηνών, δεν έχουμε κλείσει τους έξι μήνες, αλλά παρ' όλα αυτά βάρος δεν παίρνει ικανοποιητικό.

 

Η πρόωρη εισαγωγή στερεών κάποιες φορές δημιουργεί στασιμότητα. Θα μπορούσε να ειναι όμως και αλλεργία σε κάποια τροφή. Προσοχή στην εισαγωγή της κάθε τροφής.

ΜΗΝ δώσεις έτοιμη κρέμα. Το μάρκετινγκ των συγκεκριμένων τροφίμων έχει περάσει στη συνείδηση των μαμάδων ότι δίνουν κάτι καλό αλλά στη πραγματικότητα ειναι μια κονσέρβα με άχρηστα και βλαβερα συστατικά! Ούτε εγώ δεν θα έτρωγα κάτι με τα συστατικά του!!!

Φρέσκιες φυσικές και σπιτικές τροφές ειναι το μυστικό όχι μόνο για το μωρό αλλά και για όλη την οικογένεια. Κρέας και λαχανικά ΕΠΟΧΗΣ (ιδανικά βιολογικά λαχανικά και κρέατα ελευθερας.

Εγώ θα σταματούσα την εισαγωγή, αλλά αν θέλεις να συνεχίσεις θα μπορούσες να παραμείνεις στο 1 γεύμα στερεών (λαχανικά και κρέας) γιατί αφενός το μητρικό γάλα που θα πίνει θα ειναι πολύ λίγο για την ηλικία του και τις ανάγκες του κι αφετέρου τα φρούτα δεν ειναι ανώτερα ούτε θερμιδικα ούτε θρεπτικά του μητρικού γάλακτος που πρόκειται να αντικαταστήσουν.

Προσοχή στις διατροφικές επιλογές και στον "υποσιτισμό" των μωρών γιατί μέχρι τα 2-3 χρόνια που ειναι πολυ σημαντικά στην ανάπτυξη γινονται ανεπανόρθωτα λάθη με μη αναστρέψιμες συνέπειες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

AMD080911,

 

οι κοπέλες εδώ στο forum που απαντάνε στα ερωτήματα το κάνουν με καλή διάθεση. Καταθέτουν τη γνώμη τους και τις περισσότερες φορές (για να μην πω όλες) συμφωνώ μαζί τους. Και αυτά που γράφει η Scratee και η Nina-nana μου χτύπησαν καμπανάκια. Δεν εμπιστεύομαι τον παιδίατρο που πάμε, αλλά επειδή με αυτόν ξεκινήσαμε τα εμβόλια είπα να συνεχίσω. Όμως βλέπω όντως ότι έχει κάνει λάθη που δεν είναι της παρούσης να αναφέρω. Διαβάζουμε τις διάφορες γνώμες και έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε. Δεν παρασύρομαι, απλώς ακούω δεύτερες και τρίτες γνώμες. Κορίτσια ευχαριστώ!!!

Scratee, έχω δει τη διατροφή του Παπαβέντση αλλά σκέφτηκα ότι δεν μπορώ να εφαρμόσω έτσι από το ίντερνετ μια διατροφή. Από την άλλη η διατροφή του παιδιάτρου που πάμε έχει όντως αυτά τα μειονεκτήματα. Αύριο θα τον πάρω τηλέφωνο και ελπίζω να μου δώσει λύση και μες στην εβδομάδα πάω και σε άλλο παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

AMD080911,

 

οι κοπέλες εδώ στο forum που απαντάνε στα ερωτήματα το κάνουν με καλή διάθεση. Καταθέτουν τη γνώμη τους και τις περισσότερες φορές (για να μην πω όλες) συμφωνώ μαζί τους. Και αυτά που γράφει η Scratee και η Nina-nana μου χτύπησαν καμπανάκια. Δεν εμπιστεύομαι τον παιδίατρο που πάμε, αλλά επειδή με αυτόν ξεκινήσαμε τα εμβόλια είπα να συνεχίσω. Όμως βλέπω όντως ότι έχει κάνει λάθη που δεν είναι της παρούσης να αναφέρω. Διαβάζουμε τις διάφορες γνώμες και έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε. Δεν παρασύρομαι, απλώς ακούω δεύτερες και τρίτες γνώμες. Κορίτσια ευχαριστώ!!!

Scratee, έχω δει τη διατροφή του Παπαβέντση αλλά σκέφτηκα ότι δεν μπορώ να εφαρμόσω έτσι από το ίντερνετ μια διατροφή. Από την άλλη η διατροφή του παιδιάτρου που πάμε έχει όντως αυτά τα μειονεκτήματα. Αύριο θα τον πάρω τηλέφωνο και ελπίζω να μου δώσει λύση και μες στην εβδομάδα πάω και σε άλλο παιδίατρο.

 

Έχει ειπωθεί πολλάκις: υπεύθυνη για τη διατροφή του παιδιού σου όπως κι όλης της οικογένειας είσαι ΕΣΥ! Το τι θα πει ο γιατρός σου όπως κι οποιοσδήποτε άλλος γιατρός δεν ειναι γιατροσόφι! Οι γιατροί προτείνουν δίαιτα χαμηλών λιπαρών τιγκα στους υδατάνθρακες γεμάτη τρανς λιπαρά σε ανθρώπους με χοληστερίνη για να μην ανεβεί κι άλλο ενώ τα λιπαρά της διατροφής δεν επηρεάζουν τόσο πολυ και δεν τους λένε ότι το θέμα ειναι να τρώνε περισσότερα ωμέγα 3 από ωμέγα 6! Ακομα προτείνουν ταχίνι σαν φάρμακο χοληστερίνης (!!!!!) τη στιγμή που ειναι φουλ στα ωμέγα 6 και το φυτικό οξύ και ανεβάζει κατακόρυφα τη LDL. Οι γιατροί επίσης δίνουν σε διαβητικούς δίαιτες γεμάτη αμυλα κι υδατάνθρακες που το μόνο που κάνουν ειναι να ανεβαίνει το σάκχαρο και να το κρατούν σταθερό με χάπια κι ινσουλίνη. Οι γιατροί επίσης δίνουν διατροφή στα παιδιά κι έχει γεμίσει η Ελλάδα με σκονογαλα, με αναιμικά μωρά χωρίς καθόλου βιταμίνη D και με χαμηλή χοληστερόλη με άσχημες συνέπειες. Τα βλέπω καθημερινα κι ειναι πολυ περισσότερα από όσα φανταζόμαστε.

Άλλο το να ακούς το γιατρό σου, να κρίνεις τι ειναι σωστό από αυτό που σου λέει, τι όχι, να αναζητάς μόνη σου πηγές (ΠΟΥ, αμερικανική ακαδημία παιδιατρικής κ.α) να ΜΗΝ δινεις να τρώει οτιδήποτε επικίνδυνο για την υγεία του αψηφώντας το γιατρό σου κι άλλο να ακολουθείς τυφλά ένα προγραμμα που δεν σου φαίνεται οκ. Οι γιατροι ειναι εξαιρετικοί σε θέματα ΥΓΕΙΑΣ. Ο θηλασμός κι οι στέρεες ειναι άλλο κεφάλαιο. Ο παπαβεντσης δεν ειναι ένα απλό διατροφικό προγράμμα από το Ίντερνετ, ειναι ένας παιδίατρος που ξέρει πολλα πράγματα για την παιδική διατροφή. Έχει γράψει κι εξαιρετικό βιβλίο για τις στέρεες. Εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ με την πρόωρη εισαγωγή γλουτένης κι αμύλου, αλλά αυτό ειναι μεγάλο θέμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η AMDO80911 έχει δίκιο, υπό την έννοια ότι εμείς μπορεί να είμαστε κλεισμένες σε ένα υπόγειο, με 45 γάτες, να μασάμε φύλλα βερυκοκιας και να λέμε τα δικά μας, όπως έχει πει η miriki! Δε φαντάζομαι να πάει κανείς να εφαρμόσει ντουγρού ό τι γράφεται εδώ μέσα! Ερεθίσματα είναι, για περισσότερο ψάξιμο.

 

Καλή ώρα: αυτό για το ταχίνι το ακούω πρώτη φορά! Είχα την εντύπωση ότι είναι πλούσιο σε ω3! Κάτσε να το κοιτάξω...

 

Α! Και σημαντικό σημείο διαφωνίας, Νίνα-Νανά (παρόλο που ξέρω ότι, επί της ουσίας, το ίδιο λέμε): ο παιδίατρος έχει ως αποστολή, βασικότερη όλων, να δημιουργήσει υγιείς ενήλικες. Οι σωστές βάσεις διατροφής είναι το άλφα και το ωμέγα, στην αποστολή αυτή.

Ο παιδίατρος που δεν είναι σε θέση να υποστηρίξει το σωστό διατροφικό ξεκίνημα του βρέφους ΔΕΝ είναι καλός παιδίατρος, κι ας έχουμε συνηθίσει να ακούμε "είναι καλός, αλλά σε διατροφή και θηλασμό κάνω τα δικά μου"...

Link to comment
Share on other sites

Η AMDO80911 έχει δίκιο' date=' υπό την έννοια ότι εμείς μπορεί να είμαστε κλεισμένες σε ένα υπόγειο, με 45 γάτες, να μασάμε φύλλα βερυκοκιας και να λέμε τα δικά μας, όπως έχει πει η miriki! Δε φαντάζομαι να πάει κανείς να εφαρμόσει ντουγρού ό τι γράφεται εδώ μέσα! Ερεθίσματα είναι, για περισσότερο ψάξιμο.

 

Καλή ώρα: αυτό για το ταχίνι το ακούω πρώτη φορά! Είχα την εντύπωση ότι είναι πλούσιο σε ω3! Κάτσε να το κοιτάξω...

 

Α! Και σημαντικό σημείο διαφωνίας, Νίνα-Νανά (παρόλο που ξέρω ότι, επί της ουσίας, το ίδιο λέμε): ο παιδίατρος έχει ως αποστολή, βασικότερη όλων, να δημιουργήσει υγιείς ενήλικες. Οι σωστές βάσεις διατροφής είναι το άλφα και το ωμέγα, στην αποστολή αυτή.

Ο παιδίατρος που δεν είναι σε θέση να υποστηρίξει το σωστό διατροφικό ξεκίνημα του βρέφους ΔΕΝ είναι καλός παιδίατρος, κι ας έχουμε συνηθίσει να ακούμε "είναι καλός, αλλά σε διατροφή και θηλασμό κάνω τα δικά μου"...[/quote']

 

Δεν είπα να κάνει τα δικά της! Προς Θεού! Οτιδήποτε επικίνδυνο διατροφικά δεν έχει θέση στη συζήτηση. Ειναι διαφορετικό να σου λέει ο παιδίατρος "τώρα μετά τους 6 μήνες θα θηλάζεις μόνο πρωί και βράδυ" κι η μαμά να μην το ακούσει (και καλά θα κάνει) και διαφορετικό να σου λέει "όχι μέλι πριν το χρόνο" κι η μαμά να δώσει!

Νομίζω όμως ότι ούτε επικίνδυνο ειναι να μη δώσει μια μαμά έτοιμη κρέμα στο παιδι της κι αντιθέτως να δώσει τροφές φυσικές και με σίδηρο.

Ο μέσος Έλληνας παιδίατρος στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία να στηρίξει στο θηλασμό και τη διατροφή τα νήπια. Αυτό γιατί τη στιγμή που οι φαρμακευτικές τους στέλνουν στα συνέδρια να ξεστραβωθούν (καλά ίσως να μην ειναι μόνο αυτός ο σκοπός τους) αυτοί κουβαλούν όλο το σόι τους στην καλύτερη, στη χειρότερη τη φιλενάδα τους και κάνουν τουρισμό χωρις να παρακολουθούν. Τα ξέρουμε απο μέσα, πλέον δεν έχω χρόνο ούτε την υπομονή να κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλο μου! Τα ερεθίσματα ειναι πολλα και διαθέσιμα στη μέση ελληνίδα μάνα που θέλει να ψαχτεί.

Και πάλι το καλύτερο ειναι να συζητούνται όλα με τον παιδίατρο, να μιλάει η μαμά για το τι θέλει για το παιδί της. για παράδειγμα η νύφη μου μεγάλωσε 3 παιδιά με έτοιμες κρέμες (τα δυο αλλεργικά παιδιά) αλλά ούτε μια φορά δεν της είπα τίποτα γιατί ξέρω οτι αφενός δεν την ενδιαφέρει το ψάξιμο αφετέρου ειναι τρομερά ισχυρογνώμων και πάντα νομίζει ότι κάνει το σωστό και τηλεφωνεί το γιατρό για αντιβίωση απο το πρώτο βηχαλακι. Σε αυτή τη περίπτωση απλά δεν εχει νόημα να μιλήσεις. Κι ας έχουν και τα τρία απίστευτη δυσκοιλιότητα, αναιμια και στασιμότητα ανάπτυξης. Καλά για d ούτε τόλμησα να ρωτήσω αν έκανε εξετάσεις γιατί ο γιατρός της είπε ότι ζουν στην Ελλάδα που έχει άφθονο ήλιο!!!!!

 

(Πηγές ω3 απορροφήσιμες απο τον οργανισμό αποτελούν το μουρουνέλαιο (οι παιδίατροι αν τους πει κάποιος γι αυτό θα κοιτάξουν σαν να βλέπουν εξωγήινο), τα λιπαρά ψάρια όπως ο άγριος σολομός, τα θαλασσινά, τα ζώα ελευθέρας και τα μυαλά των ζώων. Όλοι οι σπόροι ειναι πλούσιοι σε φυτικό οξύ κι ωμέγα 6 κι αποτελούν αναστολείς θρέψης και το ταχίνι ειναι απίστευτος αναστολεας θρέψης).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω ότι δεν ειναι όλοι οι παιδίατροι έτσι, υπάρχουν και πολλοί ενημερωμένοι. Να μην είμαι κι άδικη!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Μίλησα με τον γιατρό. Του είπα ότι τρώμε στερεές εδώ και δύο εβδομάδες. Ενώ πριν έπαιρνε 100-120 το πολύ γραμμάρια την εβδομάδα, τις τελευταίες δύο εβδομάδες (μετά τη λήψη των στερεών δηλαδή) παίρνει το πολύ 80 γραμμάρια. Ρώτησα μήπως οφείλεται στις στερεές, μου είπε όχι. Τον ρώτησα μετά για τον κίνδυνο το παιδί να μην πίνει τόσο γάλα όπως πρώτα. Και μου λέει: -Πόσο τρώει; - 100,120 γραμμάρια του απαντώ. - Ε τότε, δεν πειράζει ας μην πίνει γάλα, μου λέει. Μου είπε να συνεχίσω κανονικά τη διατροφή, την Τρίτη θα μπούμε στο κοτόπουλο, μετά μοσχάρι και μετά 2 φορές την εβδομάδα πατάτα-καρότο-κολοκύθι-κοτόπουλο, δύο φορές αντί για κοτόπουλο με μοσχάρι. Ρώτησα επίσης αν μπορώ να καθυστερήσω το τρίτο γεύμα (κρέμα ρυζάλευρο-βανίλια) και μου είπε οκ. Να σημειώσω ότι στη διατροφή γράφει ότι αντί για κρέμες του εμπορίου μπορώ να δώσω δική μου κρέμα με βρώμη και κάποιο μαλακό φρούτο, π.χ. μπανάνα. Τα φώτα σας παρακαλώ. Πάντως αύριο θα κλείσουμε ραντεβού με άλλη παιδίατρο, γιατί έχω καεί από γιατρούς εγώ προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρώτη φορά ακούω τον ορισμό "αναστολεας θρεψης". Φαντάζομαι ότι όλη η φασαρία έχει σχέση με κακή αναλογία ω6/ω3 που περιέχει το ταχίνι. Έψαξα, αλλά δε βρήκα πόσο είναι η αναλογία. Ωστόσο, η αναλογία ω6/ω3 είναι λίγο υπερτιμημενη, δηλαδή παραθεωρήθηκε ως πηγή όλων των κακών! Νίνα-Νανά, έχεις κάποιο άρθρο πρόχειρο, να διαβάσουμε;

 

Popi, νομίζω πως δεν είναι τόσο φοβερό το πρόγραμμα. Το μοσχάρι δε θα αργήσει πολύ, τελικά! Το μωρό, εξάλλου, θα καθορίσει την ποσότητα φαγητού που θα φάει. Εσύ θα συνεχίσεις να του προσφέρεις και στήθος, εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...