Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κιλά, μπικίνι & δάκρυα!


Babydust

Recommended Posts

Εγω περσι με διατροφολογο που εχασα καποια κιλα εμεινα πολύ ευχαριστημενη.Βεβαια μιλαω για 6-7 κιλα.Ειναι το βασικοτερο να σου ορισει ο διατροφολόγος τι ποσοτητες πρεπει να τρως από κάθε φαγητο...δε γινεται αλλιως.Η δικια μου δε μου ελεγε γραμμαρια για να καθομαι να ζυγιζω...με το ματι όμως μου οριζε πχ μισο φλυτζανι ρυζι.

 

Για αρχη κοψε υα γλυκα...ναι είναι δυσκολο το ξερω αλλα κοψε τα γλυκα.Επισης ψωμια ζυμαρικα κλπ.Ζυμαρικα φαε μονο μια φορα την εβδομαδα και αντι για ψωμι προτιμησε μια φρυγανιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα

Ευτυχώς γλυκά δεν τρώω καθόλου σχεδόν. Αντε μια φορά το δεκαπενθημερο το πολύ. Αλλά ψωμιά, ζυμαρικά και σάλτσες με έχουν καταστρέψει. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη και ο γιατρός δεν το κατάλαβε εγκαίρως πήρα ποοολα κιλά. Στην δεύτερη που το ήξερα και πρόσεχα , δεν έτρωγα τα απαγορευμένα , πήρα μόνο 11 κιλά. Αλλά δυστυχώς πάντα απογοητευωμουν από τις δίαιτες και δεν μπορούσα να είμαι και πειθαρχιμενη οπότε πάντα εγκατελειπα .Η δίαιτα αυτή βασίζετε στην θεωρία ότι αν χωρίσεις τις 24 ώρες της ημέρας σε 3 ίσα διαστήματα και τρως μόνο στο 1/3 ο οργανισμός αναγκάζεται να κάψει ότι τρως (ότι προλαβαίνεις δηλαδή 😉😉😉) συν λίπος. Σε διάφορα σαιτ και φόρουμ (ελληνικά και ξένα ) έχει καλές κριτικές και το αποδέχονται και διαιτολογοι. Όσον αφορά τις επιτυχίες υπάρχουν άνθρωποι που έχασαν πολλά κιλά αλλά και αυτοί που δεν έμειναν ευχαριστημενοι. Λέω να το δοκιμάσω. Υπάρχουν 3 επιλογές ωρών. 9πμ -5μμ , 10πμ-6μμ , και 12μμ-8μμ. Το βασικό είναι να κοιμάσαι τουλάχιστον 5 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα. Εγώ ξεκίνησα εχτές και κάνω το 12μμ -8μμ. Κοιμάμαι πολύ αργά 2 με 3 το βράδυ οπότε αυτό με βολεύει. Εντάξει εχτές η κοιλίτσα μου από το γουργουριτο πρέπει να ξύπνησε και τους γείτονες αλλά κρατήθηκα 😂😂😂. Το μόνο πρόβλημα για εμένα είναι ότι πρέπει να κοιμάσαι 8 ώρες και εγώ αντε να κοιμάμαι 5. Ίσως αυτό είναι πρόβλημα αλλά θα δείξει. Θα το δοκιμάσω για 2 εβδομάδες και θα γράψω αποτελέσματα. ☺☺☺☺

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ευτυχώς γλυκά δεν τρώω καθόλου σχεδόν. Αντε μια φορά το δεκαπενθημερο το πολύ. Αλλά ψωμιά, ζυμαρικά και σάλτσες με έχουν καταστρέψει. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη και ο γιατρός δεν το κατάλαβε εγκαίρως πήρα ποοολα κιλά. Στην δεύτερη που το ήξερα και πρόσεχα , δεν έτρωγα τα απαγορευμένα , πήρα μόνο 11 κιλά. Αλλά δυστυχώς πάντα απογοητευωμουν από τις δίαιτες και δεν μπορούσα να είμαι και πειθαρχιμενη οπότε πάντα εγκατελειπα .Η δίαιτα αυτή βασίζετε στην θεωρία ότι αν χωρίσεις τις 24 ώρες της ημέρας σε 3 ίσα διαστήματα και τρως μόνο στο 1/3 ο οργανισμός αναγκάζεται να κάψει ότι τρως (ότι προλαβαίνεις δηλαδή 😉😉😉) συν λίπος. Σε διάφορα σαιτ και φόρουμ (ελληνικά και ξένα ) έχει καλές κριτικές και το αποδέχονται και διαιτολογοι. Όσον αφορά τις επιτυχίες υπάρχουν άνθρωποι που έχασαν πολλά κιλά αλλά και αυτοί που δεν έμειναν ευχαριστημενοι. Λέω να το δοκιμάσω. Υπάρχουν 3 επιλογές ωρών. 9πμ -5μμ , 10πμ-6μμ , και 12μμ-8μμ. Το βασικό είναι να κοιμάσαι τουλάχιστον 5 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα. Εγώ ξεκίνησα εχτές και κάνω το 12μμ -8μμ. Κοιμάμαι πολύ αργά 2 με 3 το βράδυ οπότε αυτό με βολεύει. Εντάξει εχτές η κοιλίτσα μου από το γουργουριτο πρέπει να ξύπνησε και τους γείτονες αλλά κρατήθηκα 😂😂😂. Το μόνο πρόβλημα για εμένα είναι ότι πρέπει να κοιμάσαι 8 ώρες και εγώ αντε να κοιμάμαι 5. Ίσως αυτό είναι πρόβλημα αλλά θα δείξει. Θα το δοκιμάσω για 2 εβδομάδες και θα γράψω αποτελέσματα. ☺☺☺☺

Δηλαδη τις υπόλοιπες 16 ωρες δεν μπορει να βαζεις τιποτα μεσα σου παρα μονο νερο; Και στις 8 ωρες τρως οτιδήποτε θέλεις;γλυκα ζυμαρικα κλπ;

Πάντως γνωμη μου γενικά (και αν δεν πετύχει αυτο που κανεις) μην βλέπεις την δίαιτα σαν δίαιτα αλλα σαν καλή διατροφή.. Δηλαδη τα ζυμαρικα δεν θα σου προσφέρουν τιποτα όπως και να το κάνουμε ενω μια μπριζόλα η ενα κοτόπουλο με σαλάτα ενα γιαούρτι μια ομελέτα με μπέικον θα ειναι καλύτερο δεν θα σε κουράσει και θα χάσεις και απο πανω

Αλλα καταλαβαινω ειναι δύσκολο... Το φαγητο ειναι εθισμός δύσκολο να ξεφύγεις!!! Το κλειδί ειναι να βρεις πράγματα να τρως που σου δίνουν ενέργεια και δεν σε παχαινουν και στα ζυμαρικα δεν θα το βρεις αυτο..

Παρεπιμπτωντως είχα παρει γύρω στα 30 κιλά στην πρωτη μου εγκυμοσυνη!!

Link to comment
Share on other sites

Τις υπόλοιπες ώρες μόνο νερό, καφέ ή τσάι όπως το πίνει ο καθένας. Σκέφτομαι την πρώτη εβδομάδα να μην αλλάξω τις διατροφικές μου συνήθειες για να δώσω χρόνο στον οργανισμό να συνηθίσει το θέμα με τις ώρες. Μετά βέβαια θα αρχίσω να μικραινω τις μερίδες και να αποφεύγω ψωμιά και ζυμαρικά. Θα προσπαθήσω εν ολίγοις να αλλάξω την διατροφή μου σε πιο υγιεινή σιγά σιγά. Με αυτό τον τρόπο δεν θα πιεστω τόσο πολύ και ίσως τα καταφέρω. Μπορεί να μην χάσω γρήγορα αλλά δεν με πειράζει.

Εγώ πείρα +10 παραπάνω από ότι εσυ😢😢😢. Με έβλεπαν γνωστοί και συγγενείς στο δρόμο που είχαν να με δουν καιρό και δεν μου μιλούσαν γιατί δεν με αναγνωριζαν . Και όταν τους μιλούσα εγώ έβλεπα στην ματιά τους το σοκ του τύπου "πως άλλαξες / έγινες έτσι 😯😯😯😕😕😕 .

Link to comment
Share on other sites

Τις υπόλοιπες ώρες μόνο νερό, καφέ ή τσάι όπως το πίνει ο καθένας. Σκέφτομαι την πρώτη εβδομάδα να μην αλλάξω τις διατροφικές μου συνήθειες για να δώσω χρόνο στον οργανισμό να συνηθίσει το θέμα με τις ώρες. Μετά βέβαια θα αρχίσω να μικραινω τις μερίδες και να αποφεύγω ψωμιά και ζυμαρικά. Θα προσπαθήσω εν ολίγοις να αλλάξω την διατροφή μου σε πιο υγιεινή σιγά σιγά. Με αυτό τον τρόπο δεν θα πιεστω τόσο πολύ και ίσως τα καταφέρω. Μπορεί να μην χάσω γρήγορα αλλά δεν με πειράζει.

Εγώ πείρα +10 παραπάνω από ότι εσυ😢😢😢. Με έβλεπαν γνωστοί και συγγενείς στο δρόμο που είχαν να με δουν καιρό και δεν μου μιλούσαν γιατί δεν με αναγνωριζαν . Και όταν τους μιλούσα εγώ έβλεπα στην ματιά τους το σοκ του τύπου "πως άλλαξες / έγινες έτσι 😯😯😯😕😕😕 .

Δεν αμφιβάλλω οτι νοιωθεις αςχημα - αλλα αυτο δεν εχει να κανει με τι δρόμο θα ακολουθήσεις για να χάσεις κιλά

Απλα σκέψου να εισαι ενα μονο μήνα σε αυτη τη δίαιτα και μετα απο απελπισία να πας να φας κατι εξω απο της 8 ωρες... Τι νομίζεις οτι θα κανει η οργανισμό σου;

Εν παση περιπτωςη μακαρι ολα να σου πανε καλα και να πας στα 50 κιλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα

Διαιτολογος δεν ειμαι, ωστοσο γνωριζω οτι για να αδυνατισεις, πρεπει να ενεργοποιησεις το μεταβολισμο σου. Εαν μενεις νηστικος ωρες, ο οργανισμος σου δινει το σημα στο μεταβολισμο να επιβραδυνει κι οχι να καψει θερμιδες. Αν πας μετα και φας πολυ, θα εχεις το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που θελεις γιατι θα θελει να αποθηκευσει ενεργεια.

Για να αδυνατισεις θα προτεινα να πας σε διαιτολογο, ειναι το πιο σωστο.

Αν δε θελεις απλα πρεπει να μετρας θερμιδες, να τρως 5 μικρα γευματα που συνολικα να μην υπερβαινουν τις 1400-1800 θερμιδες και να αθλεισαι οσο μπορεις. Με μικρα γευματα και αθληση ο μεταβολισμος σου επιταχυνεται και χανεις. Φαινεται καπως απλοικο αλλα ετσι λειτουργει ο οργανισμος μας. Σε ενδοκρινολογο εχεις παει?

Σου ευχομαι καλη τυχη και να πετυχεις το στοχο σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω.τετοιες δίαιτες μπερδευουν το μεταβολισμο σου.Ακομα κι αν στην αρχη φαινεται να χανεις....καποια στιγμη θα κολλησει ο μεταβολισμος σου.Εμενα η διατροφολόγος ακομα και την πρωτεινικη διαιτα (ψητο-σαλατα,ψητο-ψαρι κλπ) μου ειπε όχι πανω από 3 εβδομάδες γιατι και αυτή απορυθμιζει το μεταβολισμο.μειωσε τις μεριδες σου...φαε σε μικρο πιατακι.Φαε πολύ σαλατα.Εγω πριν φαω ετρωγα μια τεραστια σαλατα,φουσκωνα οποτε το φαγητο μια χαρα με καλυπτε.Ξεχνα ψωμια ,αλευροειδή και γλυκα και θα δεις πως θα τα χασεις.Αν μπορέσεις και κανεις και λιγο περπατημα θα εισαι σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...