Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κιλά, μπικίνι & δάκρυα!


Babydust

Recommended Posts

:( Πριν κάνω το αγοράκι μου ήμουν μια γυναίκα όχι μόνο αδύνατη αλλά και γραμμωμένη και πολύ περιποιημένη (γυμναστήρια, δίαιτες, διατροφές, κομμωτήρια, ινστιτούτα αισθητικής) :-D

Τώρα έχει περίπου 2 χρόνια που γέννησα αλλά έχω 20 κιλά σύν και το γυμναστήριο (λόγω έλλειψης χρόνου) το βλέπω αυτή τη στιγμή με τα κυάλια ή το αναπολώ απλά :D. Αγοράζω κυρίως ρούχα για το μπέμπη (εμένα δεν μου κάνει φυσικά τίποτα από αυτά που είχα) και τη βγάζω με μαύρα φορέματα. Το κομμωτήριο πλέον σπάνια.

 

Και το χειρότερο. Η παραλία. Θα εμφανιστώ και παχουλή, και αγύμναστη, και με όλα τα συναφή. Πως να μην κλαίω? Το καλοκαίρι έφτασε. Θα μου πείτε εδώ καίγεται ο τόπος (δεν ξέρουμε τι θα γίνει με την Ελλάδα μας, το σημαντικό είναι να'ναι καλά το παιδί σου κτλ.) και εσύ ασχολείσαι με αυτό? Ε, ναι λοιπόν ο καθένας με τον πόνο του. :D;) Είμαι και λίγο ψώνιο πως να το κάνουμε. Και φιλάρεσκη. Και τώρα πως κατάντησα έτσι? :(:(:( Νιώθω τόσο άσχημα για το σώμα μου...... και δεν προλαβαίνω να κάνω και πολλά για να το βελτιώσω.... Και φυσικά το μαύρο μπικίνι δε σε σώζει και ας είναι μαύρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αστα ακριβως ετσι αισθανομαι και εγω....20 κιλα παραπανω πως χανονται??? και εγω ημουν παντα αθλητρια γυμνασμενη..οποτε με βλεπω και κλαιω!! δεν ξερω αλλα εχω τοσο ασχημη ψυχολογια και δεν ξερω τι να κανω, μου φαινεται βουνο ολο αυτο. δεν παιρνω αποφαση να κανω αυτα που πρεπει.συνεχεια τρεχω για κατι...δεν ξερω...αλλα με χαλαει πολυ ολο αυτο!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

:( Πριν κάνω το αγοράκι μου ήμουν μια γυναίκα όχι μόνο αδύνατη αλλά και γραμμωμένη και πολύ περιποιημένη (γυμναστήρια, δίαιτες, διατροφές, κομμωτήρια, ινστιτούτα αισθητικής) :-D

Τώρα έχει περίπου 2 χρόνια που γέννησα αλλά έχω 20 κιλά σύν και το γυμναστήριο (λόγω έλλειψης χρόνου) το βλέπω αυτή τη στιγμή με τα κυάλια ή το αναπολώ απλά :D. Αγοράζω κυρίως ρούχα για το μπέμπη (εμένα δεν μου κάνει φυσικά τίποτα από αυτά που είχα) και τη βγάζω με μαύρα φορέματα. Το κομμωτήριο πλέον σπάνια.

 

Και το χειρότερο. Η παραλία. Θα εμφανιστώ και παχουλή, και αγύμναστη, και με όλα τα συναφή. Πως να μην κλαίω? Το καλοκαίρι έφτασε. Θα μου πείτε εδώ καίγεται ο τόπος (δεν ξέρουμε τι θα γίνει με την Ελλάδα μας, το σημαντικό είναι να'ναι καλά το παιδί σου κτλ.) και εσύ ασχολείσαι με αυτό? Ε, ναι λοιπόν ο καθένας με τον πόνο του. :D;) Είμαι και λίγο ψώνιο πως να το κάνουμε. Και φιλάρεσκη. Και τώρα πως κατάντησα έτσι? :(:(:( Νιώθω τόσο άσχημα για το σώμα μου...... και δεν προλαβαίνω να κάνω και πολλά για να το βελτιώσω.... Και φυσικά το μαύρο μπικίνι δε σε σώζει και ας είναι μαύρο!

 

έλα βρε μην στεναχωριέσαι....λίγο πολύ όλες οι μαμάδες το ίδιο πρόβλημα έχουμε......μπορείς ακόμη και τωρα να βελτιώσεις την εικόνα σου αρκει να το βάλεις ως στόχο......

το δύσκολο ειναι αν εισαι εργαζόμενη.....εαν μενεις σπιτι με το παιδι μπορεις να κάνεις κάποια πράγματα εαν το θέλεις....μπορείς να πάρεις το παιδάκι σου.....με το καροτσι ειτε πρωι πρωι....λογω ζέστης ειτε απογευμα και να κάνεις μια βόλτα 1 ωρα..... καις 500 θερμίδες.....να ΄τρώς φαγητα χαμηλά σε θερμίδες.....πολλά φρούτα.....καθόλου γλυκά για κανένα μηνα.....αντικατεστησε την ζάχαρη στον καφε με φρουκτοζη.....και άλλα πολλά μπορεις να κάνεις......

όσο για την γυμναστική αν περπατάς θα γυμνάσεις τα πόδια σου και αν βάλεις και ένα στοχο να κάνεις κάποιους κοιλιακους καθημερινα αυξάνοντας τον αριθμο....θα πάνε όλα καλά......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

αστα ακριβως ετσι αισθανομαι και εγω....20 κιλα παραπανω πως χανονται??? και εγω ημουν παντα αθλητρια γυμνασμενη..οποτε με βλεπω και κλαιω!! δεν ξερω αλλα εχω τοσο ασχημη ψυχολογια και δεν ξερω τι να κανω, μου φαινεται βουνο ολο αυτο. δεν παιρνω αποφαση να κανω αυτα που πρεπει.συνεχεια τρεχω για κατι...δεν ξερω...αλλα με χαλαει πολυ ολο αυτο!!

 

ξεκίνα απο τα απλά...βάλε το περπάτημα στην ζωή σου και όπου ήταν να πας σε κοντινες αποστάσεις με αυτοκινητο πηγαινε με τα πόδια......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

αστα ακριβως ετσι αισθανομαι και εγω....20 κιλα παραπανω πως χανονται??? και εγω ημουν παντα αθλητρια γυμνασμενη..οποτε με βλεπω και κλαιω!! δεν ξερω αλλα εχω τοσο ασχημη ψυχολογια και δεν ξερω τι να κανω, μου φαινεται βουνο ολο αυτο. δεν παιρνω αποφαση να κανω αυτα που πρεπει.συνεχεια τρεχω για κατι...δεν ξερω...αλλα με χαλαει πολυ ολο αυτο!!

 

Πως την πατήσαμε έτσι! Μήπως επειδή είμασταν αδύνατες και γυμνασμένες χαλαρώσαμε περισσότερο σε σχέση με άλλες μαμάδες? ! :D Σε καταλαβαίνω, βλέπω και τις ηλικίες των παιδιών σου στο τικεράκι και καταλαβαίνω! Αυτό που πονάει τώρα πιο πολύ στη φάση που είμαστε είναι πως έχει περάσει πολύς καιρός από την εγκυμοσύνη.... Και εμένα μου φαίνεται βουνό και η ψυχολογία μου έχει πιάσει πάτο πολλές φορές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ προσωπικά πάντα περπατούσα.....και πάντα θα το κάνω πρωτα απο όλα γιατι μου αρεσει....με χαλαρώνει.....μπορει να ειναι κουλό ΄για κάποιους....αλλά αυτο με αναζωογωνει.......

σε μια γιατρο που πήγε η μανα μου προσφατα(όχι διαιτολογος) της υπεδειξε να χάσει το λιπος που έχει το σωμα της και της ειπε τα εξης....το πρωι να πινει σε χλιαρο νερο....στιμένο λεμόνι.....γιατι κάνει καυση του λιπους και ενεργοποιει τον μεταβολισμό......δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.....διοτι έχω ένα θεμα εγω προσωπικά με το στομάχι μου.....μετα για πρωινό θα πρεπει να φαει ή μελι με ένα ντακο.....ή ξηρους καρπους με αποξηραμένα φρουτα....το μεσημέρι τρωει πλιγουρι....σαλατες ρεβιθια λαχανικά στον ατμο και διάφορα τετοια...το απογευμα φρουτα.....και το βραδυ ή σαλατα ή γιαουρτι....έχει και άλλα η διατροη της...το μονο που δοκίμασα και έχει αποτελεσαμ ειναι το πρωινο.....με ξηρους καρπους και αποξιραμενα φρουτα...μέχρι τις 2 δεν πεινας....εγω φτιάχνω μια ελαφρια σαλάτα και παίρνω στο γραφείο μαζι μου......και στις 6 το απογευμα τρωω το μεσημεριανο μου σε κανονικη μεριδα......και μετα αν πειναω το βραδυ μονο φρουτα........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

έλα βρε μην στεναχωριέσαι....λίγο πολύ όλες οι μαμάδες το ίδιο πρόβλημα έχουμε......μπορείς ακόμη και τωρα να βελτιώσεις την εικόνα σου αρκει να το βάλεις ως στόχο......

το δύσκολο ειναι αν εισαι εργαζόμενη.....εαν μενεις σπιτι με το παιδι μπορεις να κάνεις κάποια πράγματα εαν το θέλεις....μπορείς να πάρεις το παιδάκι σου.....με το καροτσι ειτε πρωι πρωι....λογω ζέστης ειτε απογευμα και να κάνεις μια βόλτα 1 ωρα..... καις 500 θερμίδες.....να ΄τρώς φαγητα χαμηλά σε θερμίδες.....πολλά φρούτα.....καθόλου γλυκά για κανένα μηνα.....αντικατεστησε την ζάχαρη στον καφε με φρουκτοζη.....και άλλα πολλά μπορεις να κάνεις......

όσο για την γυμναστική αν περπατάς θα γυμνάσεις τα πόδια σου και αν βάλεις και ένα στοχο να κάνεις κάποιους κοιλιακους καθημερινα αυξάνοντας τον αριθμο....θα πάνε όλα καλά......

ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα ενθαρρυντικά λόγια αλλά το κακό είναι ότι δυστυχώς τα ξέρω αυτά γιατί αυτά έκανα συνέχεια.... φρούτα, καθόλου γλυκά κτλ... το κακό είναι πως τώρα λόγω δουλειάς, παιδιού, υποχρεώσεων κτλ. μια κάνω δίαιτα μια δεν κάνω, μια χάνω 5 κιλά μια βάζω 5+, μια με ρίχνει η κακή ψυχολογική διάθεση και τρώω πιο πολύ φαύλος κύκλος....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με στεναχωρεί επίσης πολύ είναι που βλέπω ένα σωρό μαμάδες (χαίρομαι για αυτές :D αλλά στεναχωριέμαι για'μενα:() που από τη μια κρατούν ένα παιδάκι ενάμιση έτους και από την άλλη είναι έγκυες αλλά τόσο αδύνατες!!!! Ή έχουν 2 παιδάκια ηλικίας 4 και 2 και είναι πάλι πολύ αδύνατες. Και κάποιες που γέννησαν πριν 4 ή 6 μήνες και φαίνονται σαν να μην γέννησαν ποτέ... Δεν μπορούν να παχύνουν λίγο να μην αισθανόμαστε άσχημα οι υπόλοιπες! Ή τουλάχιστον να κρύβονται όταν κυκοφορούμε μαζί με τους άντρες μας ή το σόι μας για να μη βλέπουν οι δικοί μας πως υπάρχουν μαμάδες που ή δεν έβαλαν πολλά κιλά ή τα χάσανε σε σύντομο χρονικό διάστημα? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πως την πατήσαμε έτσι! Μήπως επειδή είμασταν αδύνατες και γυμνασμένες χαλαρώσαμε περισσότερο σε σχέση με άλλες μαμάδες? ! :D Σε καταλαβαίνω, βλέπω και τις ηλικίες των παιδιών σου στο τικεράκι και καταλαβαίνω! Αυτό που πονάει τώρα πιο πολύ στη φάση που είμαστε είναι πως έχει περάσει πολύς καιρός από την εγκυμοσύνη.... Και εμένα μου φαίνεται βουνό και η ψυχολογία μου έχει πιάσει πάτο πολλές φορές...

 

ναι βρε κορίτσια τι περιμένατε πως κάνοντας γυμναστική θα είσατε πάντα κορμάρες....με την εγκυμοσυνη πρωτα απο όλα το δερμα ξεχιλώνει....με τον θηλασμό παχαίνεις....βάλε λιγο το άγχος βάλε λιγο την καθιστικη ζωη...........βάλε την δουλεια....ε τι περιμένουμε τώρα....

εγώ έχω τρελαθει και έχω φάει κολλημα με την κυτταριτιδα.....με αυτη παλευω.....με το φαγητο και την διατροφη καλά τα πάω....αυτη η καταραμένη ποτε θα φυγει....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι βρε κορίτσια τι περιμένατε πως κάνοντας γυμναστική θα είσατε πάντα κορμάρες....με την εγκυμοσυνη πρωτα απο όλα το δερμα ξεχιλώνει....με τον θηλασμό παχαίνεις....βάλε λιγο το άγχος βάλε λιγο την καθιστικη ζωη...........βάλε την δουλεια....ε τι περιμένουμε τώρα....

εγώ έχω τρελαθει και έχω φάει κολλημα με την κυτταριτιδα.....με αυτη παλευω.....με το φαγητο και την διατροφη καλά τα πάω....αυτη η καταραμένη ποτε θα φυγει....

Αυτό το'χω ακούσει και εγώ. Μόλις χάσω τα κιλά θα παλεύω με την κυτταρίτιδα. Τι να πώ όταν είμαστε νέες έχουμε τα κιλά και την κυτταρίτιδα λόγω εγκυμοσύνης κτλ. και αργότερα λόγω εμμηνόπαυσης! Τι μας περιμένεις εμάς τις γυναίκες!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

και στην κυτταρίτιδα παίζει ρόλο και η ηλικία, και η κληρονομικότητα, και η άσκηση, και η διατροφή και άστα βράστα.... και ότι και να κάνουμε τον πισινό της 18χρονης δεν θα τον αποχτήσουμε ξανά ποτέ.

Αχ κάθε μέρα γίνομαι κατα μία μέρα μεγαλύτερη (και όχι απαραίτητα σοφότερη) :D

Link to comment
Share on other sites

Ax Κορίτσια εγω τι να πω που η μικρή μου κοντεύει τα 4και σας πληροφορώ οτι τουλάχιστον μέχρι και πριν 1-2μήνες και γυμναστήριο πήγαινα και πάντα στην διατροφή μου είμαι προσεχτική προτιμώ ψητά βραστά αποκλείω τα τηγανητά και τα κοκκινιστά ακόμα και τα μακαρόνια ολικής αλέσης τρώω και τα γεμιστά που θα φάμε σήμερα με καστανό ρυζάκι είναι αλλά αλλά !!:(Εγώ τα κιλά της εκγυμοσύνης τα έχω χάσει όλα βέβαια πρίν απο αυτή ειχα τσιμπήσει 2-3 τα οποιά τα έχω αλλά ίδια δεν έγινα ποτέ ,δεν κατάφερα να ξαναμπώ ποτέ στο αγαπημένο μου παντελόνι και φυσικά η κοιλίτσα μου μπορεί να μην εξέχει πάντως φέτες δεν είναι.¨Ομως στην θάλασσα οταν παίζω τώρα με την κόρη μου δεν σκέφτομαι ουτε τα κιλά μου ουτε τίποτα απλά απολαμβάνω τα γέλια της και τις ατελείωτες βουτίές οπότε εγω προτείνω λίγο πιο προσεκτική διατρόφη τώρα που η ζέστη μας βοηθάει ,φρουτάκια και σαλάτες και να σκέφτεστε οτι αυτά που ήρθαν ήταν για καλό σκοπό και δώστε ενα ¨σβουρηχτό" φιλάκι που λεει και η κόρη μου.:lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα ενθαρρυντικά λόγια αλλά το κακό είναι ότι δυστυχώς τα ξέρω αυτά γιατί αυτά έκανα συνέχεια.... φρούτα, καθόλου γλυκά κτλ... το κακό είναι πως τώρα λόγω δουλειάς, παιδιού, υποχρεώσεων κτλ. μια κάνω δίαιτα μια δεν κάνω, μια χάνω 5 κιλά μια βάζω 5+, μια με ρίχνει η κακή ψυχολογική διάθεση και τρώω πιο πολύ φαύλος κύκλος....

 

κοίτα το μυστικο πιστευω ειναι στη μαγική λέξη διατροφική συνήθεια...σου μιλαω ειλικρινά δεν έχω κάνει ολοκληρωμένη διαιτα ποτέ.......όσες φορες παλαιοτερα επιχειρησα κουραστικα απο τις 3 πρωτες μερες.....απλά προσέχω πολυ τι τρωω...ειμαι τυχερή διοτι δεν ζηλευω όλα τα απαγορευμενα.....πιτσες τυροπιτες κρέατα με σάλτσες σουβλάκια και τέτοια.....ακομη και σουβλάκια μπορεις να φας για βράδυ αν εισαι έξω ή καπου με παρεα αρκει να ειναι 2 καλαμάκια σκετα....και λιγη σαλάτα....

βάλε ένα καθημερινο πρόγραμμα απλά και σκεψου τι μπορεις να τρως.....χωρις να παχαίνεις...δηλαδη δεν νομιζω να ειναι κόπος να πάρεις στο γραφειο μια σαλάτα...?ακομη και απο delivery.....δεν ειναι κόπος το πρωι ειτε πριν φυγεις για δουλειά ειτε στη δουλειά να φας ένα καλο πρωινο....όλα ειναι θέμα προγραμματισμου και συνηθειας.....:wink::wink:........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε κι εμένα στο κλαμπ της πρώην γυμνασμένης με είκοσι κιλά για χάσιμο.

Μετά από την πρώτη εγκυμοσύνη, είχα χάσει όλα τα κιλά, μετά τη δεύτερη τα είχα χάσει σχεδόν όλα αλλά μετά την τρίτη, μου έχουν καθήσει όλα τα κιλά και τώρα είμαι όσο ήμουν 9 μηνών έγκυος στο πρώτο παιδί... σνιφ. Βάλε και ότι έχω σαρανταρίσει και τα κιλά δεν χάνονται πια τόσο εύκολα...

Από συμβουλές διατροφής, μπορώ να γράψω βιβλίο, περπατάω τεράστιες αποστάσεις σχεδόν καθημερινά, αλλά δεν χάνω γραμμάριο, γιατί τ' απογεύματα είμαι στο σπίτι και όταν είμαι στο σπίτι, τρώω... και το κυριότερο είναι ότι όλη μου την πίεση και το άγχος προσπαθώ να την πνίξω με φαγητό, νομίζω, ότι αν φάω κάτι νόστιμο θα ξεκουραστώ, αλλά δεν... Ούτε μπορώ να κάνω ειδική διατροφή γιατί μαγειρεύω για όλη την οικογένεια.

Θα πάω με ολόσωμο και φέτος και κάποια στιγμή ελπίζω να το πάρω απόφαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ακούω ιδέες για παραλίες που μπορεί να συναντήσω και πιο παχουλές μανούλες να μην αισθάνομαι τόσο άσχημα όσο τώρα!!!! :D:D:D:D:D:D

 

δεν χρειάζεται να νιωθεις άσχημα....καθολου...γιατι πάνω απο όλα έγινες μανουλα.....εχω ξαναπει την ιστορια με την κουμπάρα μου....μην με βρισεις αλλά ανηκω στην κατηγορια που έχασα 9 κιλά σε 2 μηνες αφου γέννησα.....η μικρη μου ήταν 3 μηνων και ειχαμε πάει για μπάνιο με τους κουμπάρους μας....και η κουμπάρα μου με κοροιδευε για την λιγη κοιλιτσα που ειχα.....τοτε και φαινόταν μονο όταν καθομουν.....

φυσικά της αντιμίλησα και της ειπα....γέννα και εσυ και μετα έλα να τα πουμε......φυσικά με έριξε πολυ ψυχολογικά....αλλά το ξεπερασα....και πείσμωσα ακομη περισσοτερο....έ....τωρα που έγινε μαμα.....η κουμπάρα μου έχει 30κιλά επιπλέον και πάντα όταν συναντιομαστε με κοιτάει απο πάνω μεχρι κάτω και μετα κοκκινίζει.......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

κοίτα το μυστικο πιστευω ειναι στη μαγική λέξη διατροφική συνήθεια...σου μιλαω ειλικρινά δεν έχω κάνει ολοκληρωμένη διαιτα ποτέ.......όσες φορες παλαιοτερα επιχειρησα κουραστικα απο τις 3 πρωτες μερες.....απλά προσέχω πολυ τι τρωω...ειμαι τυχερή διοτι δεν ζηλευω όλα τα απαγορευμενα.....πιτσες τυροπιτες κρέατα με σάλτσες σουβλάκια και τέτοια.....ακομη και σουβλάκια μπορεις να φας για βράδυ αν εισαι έξω ή καπου με παρεα αρκει να ειναι 2 καλαμάκια σκετα....και λιγη σαλάτα....

βάλε ένα καθημερινο πρόγραμμα απλά και σκεψου τι μπορεις να τρως.....χωρις να παχαίνεις...δηλαδη δεν νομιζω να ειναι κόπος να πάρεις στο γραφειο μια σαλάτα...?ακομη και απο delivery.....δεν ειναι κόπος το πρωι ειτε πριν φυγεις για δουλειά ειτε στη δουλειά να φας ένα καλο πρωινο....όλα ειναι θέμα προγραμματισμου και συνηθειας.....:wink::wink:........

 

δίκιο έχεις αλλά πως να συγκριθώ μαζί σου όταν μου λές πως δε ζηλεύεις τα απαγορευμένα....:D δεν υπάρχει γλυκό που να μην μου αρέσει! 'Αμα έχω κουτί με πάστες μπροστά μου θα δοκιμάσω απ'όλες! Τις τυρόπιτες τις λατρεύω... απλώς παλιά ήμουνα σε άλλο mood/ mode! Είχα άλλες επιλογές. Τώρα με το μπέμπη πολλές φορές η μόνη εύκολη απόλαυση είναι ένα παγωτό ή 2 γλυκά! Η μια ζεστή τυρόπιτα. Ή πίτσα. Παλιά δηλαδή την έβρισκα αλλιώς με άλλα πράγματα. Τώρα είναι πιο περιορισμένη η γκάμα της διασκέδασης και των απολαύσεων. Άσε που παλιά επειδή η ψυχολογία μου ήταν καλύτερη δεν στρεφόμουν στα γλυκά για παρηγοριά. Τώρα συνέχεια προβλήματα. Μια η δουλειά, μια το παιδί, μια πεθερικά μια γονείς κτλ. κτλ.:(

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις αλλά πως να συγκριθώ μαζί σου όταν μου λές πως δε ζηλεύεις τα απαγορευμένα....:D δεν υπάρχει γλυκό που να μην μου αρέσει! 'Αμα έχω κουτί με πάστες μπροστά μου θα δοκιμάσω απ'όλες! Τις τυρόπιτες τις λατρεύω... απλώς παλιά ήμουνα σε άλλο mood/ mode! Είχα άλλες επιλογές. Τώρα με το μπέμπη πολλές φορές η μόνη εύκολη απόλαυση είναι ένα παγωτό ή 2 γλυκά! Η μια ζεστή τυρόπιτα. Ή πίτσα. Παλιά δηλαδή την έβρισκα αλλιώς με άλλα πράγματα. Τώρα είναι πιο περιορισμένη η γκάμα της διασκέδασης και των απολαύσεων. Άσε που παλιά επειδή η ψυχολογία μου ήταν καλύτερη δεν στρεφόμουν στα γλυκά για παρηγοριά. Τώρα συνέχεια προβλήματα. Μια η δουλειά, μια το παιδί, μια πεθερικά μια γονείς κτλ. κτλ.:(

 

πάστες δεν τρωω μονο σοκολατινες....:lol::lol:στις πάστες με χαλάνε τα βουτυρα.....είναι απλό....δεν θα πάρεις γλυκά....όσο για πίτσες και τυροπιτες και για αυτά υπάρχει λύση....φτιάξτα μονη σου με πολλά λαχανικά και τυρι με χαμιλά λιπαρα........το κανω στην κόρη μου και στον άντρα μου....η κόρη μου πίτσα δεν τρωει έμοιασε φαινεται στη μαμα.....αλλά τυροπιτες τις φτιάχνω....με λιγα λιπαρα και μονο κιτρινο τυρι σε συνδιασμο με μανουρι ή ανθοτυρο.........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

πάστες δεν τρωω μονο σοκολατινες....:lol::lol:στις πάστες με χαλάνε τα βουτυρα.....είναι απλό....δεν θα πάρεις γλυκά....όσο για πίτσες και τυροπιτες και για αυτά υπάρχει λύση....φτιάξτα μονη σου με πολλά λαχανικά και τυρι με χαμιλά λιπαρα........το κανω στην κόρη μου και στον άντρα μου....η κόρη μου πίτσα δεν τρωει έμοιασε φαινεται στη μαμα.....αλλά τυροπιτες τις φτιάχνω....με λιγα λιπαρα και μονο κιτρινο τυρι σε συνδιασμο με μανουρι ή ανθοτυρο.........

 

Αυτό είναι πολύ ωραία ιδέα. Τώρα μάλιστα. Μου άνοιξες την όρεξη αλλά υγιεινά!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω συνταγή για τυρόπιτα με χαμηλά λιπαρά!!! :D

 

ειναι πολυ απλή και δεν χρειάζεται να εισαι και σουπερ μάγειρας.....αν θέλεις να κόψεις και θεμίδες μπορεις να κάνεις ζύμη μονη σου΄με αλευρι ολικής......ή να πάρεις έτοιμη ζυμη απο τον φουρνο ή έτοιμα φυλλα δεν τα συνιστώ.......πεφτουν βαρια και ειδικά βράδυ....

λοιπον για την ζυμη θα βάλεις 3 κουπες αλευρι λιγο αλάτι περιπου μισο κουταλάκι.....άλλο μισο κουταλακι ζάχαρη λιγο λάδι και όχι μαγια....βάλε ένα κουταλακι μπεικιν μπαουντερ.......και χλιαρο νερο.....εγω έχω ενα ποτηρι γεματο ριχνω στην αρχη λιγι λιγο και το βλέπω με το μάτι.....δεν βάζεις αυγο στην ζυμη.....την πλάθεις δεν την αφηνεις να ξεκουστει περισσότερο απο 5-10 λεπτα...μέχρι να ετοιμάσεις την γέμιση .....στην γέμιση πάρε τυρι φιναή ντιρολο ή ότι άλλο βρεις.....στο σουπερ μάρκετ με χαμηλά λιπαρα.....περιπου μισο κιλο τριμμένο...όπως η γραβιερα....ή το τριβεις μονη σου....πάρε και ανθοτυρο καλυτερα......ανακάτεψε σε ένα μπολ τα τυρια αλάτι μην ριξεις.....έχει το κιτρινο τυρι....χτυπά και ένα αυγο και ανακάτεψε το με τα τυριά.....

μετα με τον πλάστη άνοιξ το φυλλο όχι πολυ λεπτο αφου ααλευρωσεις τον πλάστη και τον πάγκο.....πάρε ένα πιατο στρογγυλο του φρουτου.....κοψε τριγυρω την ζυμη.....βάλε τα τυρια και διπλωσε το φυλλο στη μέση να γινει ημικυκλιο και πατας τις άκρες με πιρουνι.....λαδωνεις μια λαδοκολλα με το πινελο ελαφρος και τοποθετεις τις μικρες τυροπιτες.....και στο τελος πάλι λαδωνεις ελαφρώς απο πάνω.....και ψηνεις..........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα…. Πέραν της πλάκας είναι ένα θέμα που καίει, ιδικά αν έχεις συνηθίσει τον εαυτό σου αλλιώς …. Εγώ 2 μήνες μετά την πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν σούπερ (μη σου πω καλύτερα από πριν) μετά την δεύτερη όμως…. έχω θέμα στην κοιλιά… δεν είναι όπως θέλω….

 

Και ξέρω τι θα μου πείτε ‘’κάνε κοιλιακούς, ραχιαίους κτλ’’ Από αύριο σε αύριο το πάω… Ναι και θα μου πείτε μετά ‘’Τότε τι παραπονιέσαι στο χέρι σου είναι’’

 

Νομίζω ότι είναι καθαρά ψυχολογικό, παραδίνω τα όπλα και νευριάζω από πάνω!!!! γκρρρρρρρ :evil: :evil:

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

αχβαχ και παλι αχ!!!!!

και μιας και δεν μου κανουν τα ρουχα λεω ας βγαλω μια μπλουζα που φοραγα οταν ημουν 7 μηνων εγγυος στην κορη μου .......

και οχι δεν μου εκανε........

η ψυχολογια μου χαλια.......

αλλα την αλλη εβδομαδα φευγω για διακοπες οποτες... οτιδηποτε ακουσετε για νεο ειδος φαλαινας που εμφανιστηκε στις παραλιες της Αργολιδας απλα αγνοηστε......

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα…. Πέραν της πλάκας είναι ένα θέμα που καίει, ιδικά αν έχεις συνηθίσει τον εαυτό σου αλλιώς …. Εγώ 2 μήνες μετά την πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν σούπερ (μη σου πω καλύτερα από πριν) μετά την δεύτερη όμως…. έχω θέμα στην κοιλιά… δεν είναι όπως θέλω….

 

Και ξέρω τι θα μου πείτε ‘’κάνε κοιλιακούς, ραχιαίους κτλ’’ Από αύριο σε αύριο το πάω… Ναι και θα μου πείτε μετά ‘’Τότε τι παραπονιέσαι στο χέρι σου είναι’’

 

Νομίζω ότι είναι καθαρά ψυχολογικό, παραδίνω τα όπλα και νευριάζω από πάνω!!!! γκρρρρρρρ :evil: :evil:

 

θέληση και υπομονή....όλες παραπονιόμαστε....και λιγη κοιλιτσα αν έχεις τι πειράζει......?λιγο το κακο.........απλά ξέκινατο με χαλαρους ρυθμους και καλη διατροφη.....καμιά μας δεν ειναι τέλεια......όλες έχουμε ένα θέμα...και εγω έγω προσωπικά έχω θέμα με την κυτταριτιδα στους γλουτους.....απλά κοιτάμε λιγο να αρεσουμε πρωτα στον εαυτο μας και μετα στους άλλους......:wink:;-)

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω νιώθω από τωρα χαλια με το σωμα μου που ειμαι ακομα εγκυος 26 εβδομάδων.Εχω παρει μεχρι τωρα 5 με 6 κιλα (οριακα ειμαι γιατι ξεκίνησα ήδη με 6 παραπανίσια).Η κυταρίτιδα ξαφνικα κανει μπαμ απο παντου.Πριν την εγκυμοσυνη ναι μεν ειχα καποια παραπανω κιλακια αλλα δεν φαινοταν εντονη κυταριτιδα.Τωρα ο χαμος.Ολοι μου λενε οταν με βλεπουν οτι εχω πρηστει και στο προσωπο.Νιωθω χαλια πολυ και ανηπομονω να ρθει η ωρα να γεννησω και να το ραψω μετα για τα καλα γιατι δεν θα αντεξω να φορτωθω και αλλα κιλα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...