Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ :(


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

έχω μία κορούλα 15,5 μηνών και ξαφνικά από την προηγούμενη εβδομάδα εκεί που έπινε ένα κουτάκι neslac την ημέρα (περίπου 1 λίτρο) τώρα πίνει μετά βίας 200-300γρ.!!! Το δε βράδυ κοιμάται σχεδόν νηστική αφού πίνει μόνο 30-40γρ. Δοκίμασα να της αλλάξω γάλα, της έδωσα ΟΛΕΣ τις μάρκες συμπυκνωμένου κ φρέσκου αλλά ακόμα τίποτε... Κατά τα άλλα τρέφεται κανονικότατα...Αλλά αυτό με το γάλα πραγματικά με στεναχωρεί...

Είχατε ποτέ περάσει κάτι παρόμοιο με τα παιδάκια σας?:confused:

Uxlip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το περάσαμε κι εμείς, αλλά σε μικρότερη ηλικία. Είχα αλλάξει τότε όλες τις μάρκες μπιμπερό και είδη από θηλές (σιλικόνη, καουτσούκ, κτλ), όπως και γάλατα σκόνη.

 

Τελικά μετά από λίγες ημέρες επανήλθε από μόνης της στους κανονικούς ρυθμούς.... τι να πω, φάση είναι θα περάσει

Link to comment
Share on other sites

εμενα πιο φυσιολογικο μου φαινεται ενα παιδι που κατα τα αλλα τρωει κανονικα να πινει 200-300μλ γαλα την ημερα παρα 1 λιτρο...

 

Και το βράδυ να πίνει μόνο 30-40γρ? Είναι φυσιολογικό αυτο? Ειλικρινά δεν ξέρω...Έχω μπερδευτεί:confused:

Uxlip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το βράδυ να πίνει μόνο 30-40γρ? Είναι φυσιολογικό αυτο? Ειλικρινά δεν ξέρω...Έχω μπερδευτεί:confused:

 

πιο φυσιολογικο απο το να τρωει τα γευματα της ολη μερα (φανταζομαι φρουτο, μεσημερινο, καποιο απογευματινο κλπ) + ενα λιτρο γαλα..

 

προσωπικα εγω που της ριχνω 32 χρονια δεν θα μπορουσα να πιω τοσο γαλα σε μια μερα..

Link to comment
Share on other sites

Και το βράδυ να πίνει μόνο 30-40γρ? Είναι φυσιολογικό αυτο? Ειλικρινά δεν ξέρω...Έχω μπερδευτεί:confused:

Τι τρώει πρίν από το γάλα και πότε?

Δεν είναι αυτονόητο ότι πρέπει το βραδυνό της να είναι το γάλα για πάντα:wink:

Πάντως τα 200-300γρ την ημέρα είναι μια χαρά.

Μας έχουν μάθει να πιστεύουμε ότι όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά αλλά αυτό δεν ισχύει. Κυρίως γιατί τα παιδιά που πίνουν πάρα πολύ γάλα τείνουν να τρώνε λιγότερο από τις υπόλοιπες τροφές.

Δες αυτό

http://pediatros-thes.gr/?p=929

θυμάμαι να το διαβάζω πριν λίγο καιρό σε κείμενο τώρα το βρήκα σε βιντεάκι. Είναι πολύ ενδιαφέρον

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγες μέρες είχα ακριβώς το ίδιο θέμα!! δεν τον πίεσα καθόλου ομως. Το έβαζα κανονικά στο μπουκάλι, του το έδινα το έσπρωχνε με αηδία και απέχθια μπορώ να πώ και τέλος. Του έβαζα περοσσότερο τυρί (που το σιχαίνεται αλλα μέσα στο φαγητό δε το πολυκαταλαβαινει) στις μερίδες του, καμιά κρεμούλα με φρέσκο γάλα και πολύ αυγό. Λίγες μέρες αργότερα απλά το ήπιε και απο τότε πίνει πάλι κανονικά. Η γιατρός μου είπε πως είναι η ηλικία που αρχίζουν κ το κόβουν το πολύ γάλα. Επίσης ενα μπουκωματάκι, έστω και ελαφρύ, η ζέστη, και η εμπειρία άλλων γεύσεων μπορεί να τα κάνει να το κόψουν για λίγο. Και εγώ τις πρώτες μέρες κόντευα να σκάσω αλλά μην αγχώνεσαι να δεις που θα περάσει και αυτή η φάση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιο νορμαλ μου ακουγεται το 200-300μλ απο το 1 λιτρο παντως :lol:

αρκετοι παιδιατροι λενε οτι καλο ειναι να μην πινουνε πανω απο 500 μλ γαλα την ημερα.ασβεστιο μπορει να παρει και απο αλλες τροφες,μην τρελαινεσαι!το παιδακι σου ειναι μια χαρα,μαλλον ειναι μια φαση και θα περασει! :wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η ζουζουνα μου ειναι 13 μηνων.εδω και δυο μηνες που αρχισαμε να περπαταμε και γενικως να μην βαζουμε κω...ο κατω,εχει ελαττωσει και το φαγητο αλλα κυριως το γαλα.στο φαγητο της κανω τις ιδιες ποσοτητες με αυτες οταν ηταν 8 μηνων και δεν το τρωει πλεον ολο.εννοειται οτι πανε οι διπλες μας και το τελευταιο τριμηνο πηραμε 400-500γρ.ειμαστε 9,300γρ τωρα.η παιδιατρος δεν με ανησυχησε ιδιαιτερα,στο μονο που επιμενει ειναι στην σπουδαιοτητα του γαλατος.ενω πιναμε 240 βραδυ και 200 πρωι,εδω και 2-3 μηνες πινει 300 συνολο πρωι-βραδυ (διακοπτομενα 50-80την φορα και πηγαινω πολλες φορες μες την νυχτα)και μονο κοιμισμενη.αν της το δωσω πριν κοιμηθει το σπρωχνει και το πρωι αν ξυπνησει ουτε να το δει.

το γιαουρτι το αντβανς το τρωει και τις κρεμες της ολες,τις κανω με το γαλα της που περισευει οπως μου ειπε η παιδιατρος.πινουμε σκονη το νο 3.εννοειται οτι εχω δοκιμασει και αντβανς γαλα(ειναι αρνητικη η παιδιατρος)και αλλα γαλατα αλλα τιποτα,οποτε δεν φταιει η συγκεκριμενη σκονη που πινουμε.

στεναχωριεμαι που δεν πινει γαλα.βλεπω ολα τα μωρα που τρελαινονται για γαλα.ολοι μου λενε να μην την πιεζω.και μην μου πειτε οτι ειναι φαση τοσο καιρο τωρα,φαση ηταν οταν ειχε αρρωστησει 7 μηνων και δεν το πινε μερικες μερες.κατα τα αλλα ειναι ενα ευδιαθετο και αηκινητο παιδι.να ειμαι ικανοποιημενη που πινει εστω αυτα τα 200?

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η ζουζουνα μου ειναι 13 μηνων.εδω και δυο μηνες που αρχισαμε να περπαταμε και γενικως να μην βαζουμε κω...ο κατω,εχει ελαττωσει και το φαγητο αλλα κυριως το γαλα.στο φαγητο της κανω τις ιδιες ποσοτητες με αυτες οταν ηταν 8 μηνων και δεν το τρωει πλεον ολο.εννοειται οτι πανε οι διπλες μας και το τελευταιο τριμηνο πηραμε 400-500γρ.ειμαστε 9,300γρ τωρα.η παιδιατρος δεν με ανησυχησε ιδιαιτερα,στο μονο που επιμενει ειναι στην σπουδαιοτητα του γαλατος.ενω πιναμε 240 βραδυ και 200 πρωι,εδω και 2-3 μηνες πινει 300 συνολο πρωι-βραδυ (διακοπτομενα 50-80την φορα και πηγαινω πολλες φορες μες την νυχτα)και μονο κοιμισμενη.αν της το δωσω πριν κοιμηθει το σπρωχνει και το πρωι αν ξυπνησει ουτε να το δει.

το γιαουρτι το αντβανς το τρωει και τις κρεμες της ολες,τις κανω με το γαλα της που περισευει οπως μου ειπε η παιδιατρος.πινουμε σκονη το νο 3.εννοειται οτι εχω δοκιμασει και αντβανς γαλα(ειναι αρνητικη η παιδιατρος)και αλλα γαλατα αλλα τιποτα,οποτε δεν φταιει η συγκεκριμενη σκονη που πινουμε.

στεναχωριεμαι που δεν πινει γαλα.βλεπω ολα τα μωρα που τρελαινονται για γαλα.ολοι μου λενε να μην την πιεζω.και μην μου πειτε οτι ειναι φαση τοσο καιρο τωρα,φαση ηταν οταν ειχε αρρωστησει 7 μηνων και δεν το πινε μερικες μερες.κατα τα αλλα ειναι ενα ευδιαθετο και αηκινητο παιδι.να ειμαι ικανοποιημενη που πινει εστω αυτα τα 200?

 

Δλδ. αν κατάλαβα πίνει 200-300 μλ. την ημέρα + γιαούρτι + κρέμα με γάλα; Είναι υπεραρκετά. Μην την πιέζεις, άσε την να αναπτύξει μια ισορροπημένη διατροφή τώρα που μεγαλώνει και δείχνει έτοιμη. Υπάρχουν τόσες άλλες τροφές που χρειάζεται ένας άνθρωπος, δεν γίνεται να τρέφεται διαρκώς κυρίως με γάλα και γιαούρτι. Διάβασε προσεκτικά και τα προηγούμενα ποστς.

Link to comment
Share on other sites

οντως στη μικρουλα σου μπορει να μη λειπει γαλα απο τον οργανισμο της. μια χαρα μου ακουγονται αυτα που τρωει. αντε αν επινα 200 μλ παραπανω γαλα να ηταν το ιδανικο, αλλα αν σε πιανει τοσο αγχος με το γαλα μπορεις να το αντικαταστησεις ειτε με ενα καλο τυρι γκουντα που φτιαχνεται απο γαλα ειτε να της βραζεις το γαλα με κορν φλαουερ και λιγη ζαχαριτσα κξαι να της το διενις σαν κρεμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δλδ. αν κατάλαβα πίνει 200-300 μλ. την ημέρα + γιαούρτι + κρέμα με γάλα; Είναι υπεραρκετά. Μην την πιέζεις, άσε την να αναπτύξει μια ισορροπημένη διατροφή τώρα που μεγαλώνει και δείχνει έτοιμη. Υπάρχουν τόσες άλλες τροφές που χρειάζεται ένας άνθρωπος, δεν γίνεται να τρέφεται διαρκώς κυρίως με γάλα και γιαούρτι. Διάβασε προσεκτικά και τα προηγούμενα ποστς.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

πινει 200μλ το λιγοτερο και τρωει ειτε γιαουρτι για απογευματινο,ειτε κρεμα που την κανω με γαλα αντι για νερο.μαλλον εμοιασε του μπαμπα της.ειχε κοψει τελειως το γαλα μετα το χρονο.ανησυχω γιατι παντου λενε οτι σε αυτην την ηλικια το καθε γευμα πρεπει ναναι γυρω στα 250μλ και αν γινεται και 3 φορες τη μερα!!!????

παντως προτιμαει πολυ τις στερεες εχω παρατηρησει.θα αρχισω να τις δινω τυρια,ρυζογαλο κτλ.ας το επινε αντι για νερο,αλλα προτιμα το νερο απτο γαλα οταν διψα και εννοειται μονο χλιαρο προς κρυο το γαλα.το καλοκαιρι τοπινε μονο παγωμενο.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

πινει 200μλ το λιγοτερο και τρωει ειτε γιαουρτι για απογευματινο,ειτε κρεμα που την κανω με γαλα αντι για νερο.μαλλον εμοιασε του μπαμπα της.ειχε κοψει τελειως το γαλα μετα το χρονο.ανησυχω γιατι παντου λενε οτι σε αυτην την ηλικια το καθε γευμα πρεπει ναναι γυρω στα 250μλ και αν γινεται και 3 φορες τη μερα!!!????

παντως προτιμαει πολυ τις στερεες εχω παρατηρησει.θα αρχισω να τις δινω τυρια,ρυζογαλο κτλ.ας το επινε αντι για νερο,αλλα προτιμα το νερο απτο γαλα οταν διψα και εννοειται μονο χλιαρο προς κρυο το γαλα.το καλοκαιρι τοπινε μονο παγωμενο.

 

 

Εγω σου λεω οτι αδικα αγχωνεσαι για το γαλα.Να σου πω μονο οτι καλυπτεις την ημερησια αναγκη της για ασβεστιο με μολις 60 γραμμαρια γραβιερα!!!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Koριτσια θελω την βοηθεια σας,ο μπεμπουλης μου ειναι 5 1/2 μηνων μεχρι πριν 5 ημερες ετρωγε 180 ανα 3ωρο η' ανα 4ωρο το πολυ,ξαφνικα μειωσε αρκετα την ποσοτητα .Μπορει να μου πιει απο 80 εως 120 με το ζορι.Δεν εχουμε ξεκινησει ακομα τις κρεμες λογω προωροτητας,δοκιμασα να αλλαξω τις θηλες αλλα δεν τα καταφερε ,του επεφτε πολυ.Με την παιδιατρο που μιλησα μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο κ να μην ανησυχω..Γενικα ειναι αρκετα ευδιαθετος,με μικρες εξαιρεσεις γκρινιας.Εχουμε κ αρκετα σαλακια.Ανησυχω πολυ κ αγχονομαι μην χασει βαρος.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια θελω την βοηθεια σας,ο μπεμπουλης μου ειναι 5 1/2 μηνων μεχρι πριν 5 ημερες ετρωγε 180 ανα 3ωρο η' ανα 4ωρο το πολυ,ξαφνικα μειωσε αρκετα την ποσοτητα .Μπορει να μου πιει απο 80 εως 120 με το ζορι.Δεν εχουμε ξεκινησει ακομα τις κρεμες λογω προωροτητας,δοκιμασα να αλλαξω τις θηλες αλλα δεν τα καταφερε ,του επεφτε πολυ.Με την παιδιατρο που μιλησα μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο κ να μην ανησυχω..Γενικα ειναι αρκετα ευδιαθετος,με μικρες εξαιρεσεις γκρινιας.Εχουμε κ αρκετα σαλακια.Ανησυχω πολυ κ αγχονομαι μην χασει βαρος.

 

Καλησπερα .

Τα σαλια τα εχει απο τα δοντια του .Ετσι ειναι και ο μικρος μου .

Οταν καπια στιγμι δεν επινε πολυ γαλα και ο δικος μου μας ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να κανουμε ποιο μεγαλη τρυπα στο μπιμπερο του .Μεγαλονοντας κουραζοντε με μικρι τρυπα .

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

κοριτσια το κοριτσακι μου ειναι 11 μηνων.επινε μεχρι πριν 1 εβδομαδα 240 ml το πρωι και το βραδυ γαλα και ενδιαμεσα φρουτοκρεμα και φαγητο.εδω και 4 μερες περιπου δεν πινει ολο το γαλα της το πρωι,απο 80-120, και σημερα το βραδυ της εβαλα φυσ.ορο και αρχισε να χτυπιετε ,δεν της αρεσει καθολου ,και μολις πηγα να την ταισω συνεχισε να κλαιει και κοιμηθηκε νυστικη.γιατι?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το κοριτσακι μου ειναι 11 μηνων.επινε μεχρι πριν 1 εβδομαδα 240 ml το πρωι και το βραδυ γαλα και ενδιαμεσα φρουτοκρεμα και φαγητο.εδω και 4 μερες περιπου δεν πινει ολο το γαλα της το πρωι,απο 80-120, και σημερα το βραδυ της εβαλα φυσ.ορο και αρχισε να χτυπιετε ,δεν της αρεσει καθολου ,και μολις πηγα να την ταισω συνεχισε να κλαιει και κοιμηθηκε νυστικη.γιατι?

 

Γιατί της βάζεις φυσιολογικό ορό? ειναι κρυωμένη? μηπως είναι άρρωστο και πονάει κανά λαιμό ή κοιλίτσα. Με τις ιώσεις, το παθαίνουν αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Ο μπεμπακος μου ειναι 8μηνων κ ξαφνικα πριν 2εβδομαδες εκπψε τελειως το βραδυνο κυριος γαλα. Το προγραμμα του ειναι το εξης:8πρωι 150 γαλα.11 ενα αχλαδι πεπονι 1μπανανα.14:00 300γραμμαρια φαγητο(πολυ φαγητο) 17:45 200 κρεμα...τωρα μεσα στην κρεμα του ριχνω 3μεζουρες γαλα το απογευμα.το θεμα ειναι πωε επινε κ το βραδυ γαλα αλλα τωρα ξαφνικα μετο που ερχετε η ωρα κ βλεπει την μπουκαλα γκρινιαζει κ αν τον πιεσω νευριαζει κ κλαιει.δεν ξερω τι να κανω κ απο εχθες του δινω λιγο κρεμα φαριν λακτε για βραδυ να μην κοιμαται κ νυστικο.. Να σημειωσω πως αλλαξαμε μαρκα γαλατος παλι κ παλι μπας κ το πιει αλλα τιππτα τιποτα..τι λετε να φταιει?υπαρχει περιπτωση να μην πιναει? Η να συχαθηκε το ηαλα?αλλα το πρωι γιατι το πινει? Βοηθιστε με τι να κανω?? Α κ τον τελευταιο μηνα πηρε μονο 250 γραμμαρι.κανονικα ποσο περνπυν σε αυτη την ηλικια?να σας πω πως ειβαι ετοιμο να περπατησει κιολας...ζοηρο πολυ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ζητώ απεγνωσμένα βοήθεια μιας κ η παιδίατρος μου έχει απογοητευτεί κ η ιδία.το μωρακι μου ειναι 2 μηνών παρα 4 μέρες..έχουμε μεγαλο πρόβλημα στο γάλα..έχουμε αλλάξει 13 γάλατα και σε όλα παίζουμε πόλεμο για να φαει.τα αηδιάζει όλα και γκρινιαζει απίστευτα .,σαν να του έδωσα δηλητήριο.το θέμα είναι οτι πειναει Πόλυ..του δίνω γάλα τσιριζει,κ μόλις νιώσει χαμομήλι το πίνει του σκοτωμου...εγώ απογοητευτεί.. Δεν αντεχω άλλο.τόσο ξενυχτι δν ειχαμε τον 1ο μήνα.κολικους ειχαμε δυνατούς αλλά χαζοπερασαν με το neo baby gribe water...βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ απεγνωσμένα βοήθεια μιας κ η παιδίατρος μου έχει απογοητευτεί κ η ιδία.το μωρακι μου ειναι 2 μηνών παρα 4 μέρες..έχουμε μεγαλο πρόβλημα στο γάλα..έχουμε αλλάξει 13 γάλατα και σε όλα παίζουμε πόλεμο για να φαει.τα αηδιάζει όλα και γκρινιαζει απίστευτα .,σαν να του έδωσα δηλητήριο.το θέμα είναι οτι πειναει Πόλυ..του δίνω γάλα τσιριζει,κ μόλις νιώσει χαμομήλι το πίνει του σκοτωμου...εγώ απογοητευτεί.. Δεν αντεχω άλλο.τόσο ξενυχτι δν ειχαμε τον 1ο μήνα.κολικους ειχαμε δυνατούς αλλά χαζοπερασαν με το neo baby gribe water...βοήθεια.

 

 

To ίδιο είχαμε και εμείς.Ο παιδίατρος είχε πει να την αφήσουμε να πεινάσει,4 ώρες ,8 ώρες,όσο πάει τέλοςπάντων!Τα μωρά αφουγράζονται το άγχος μας για το φαγητό και με την πίεση μόνο καλό δεν τους κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχετε αλλαξει τοσα πολλα γαλατα σε τοσο λιγπ χρονικο διαστημα δεν ειναι καλο.το μωρο εχει τροκοκρατηθει καθε μερα δοκιμαζει κ αλλη γευση. Εγω ξερω πως για να πεις ορι ενα μωρο δεν πινει αυτο το γαλα πρεπει να του το δινεις καθημαρινα για μια εβδομαδα για να μαθει την γευση να την συνηθισει.. Απλα δωσ του ενα γαλα για μια βδομαδα κ βλεπεις..εγω πιστευω θα το συνηθισει..θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...