Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογνική Ακμή??? (σπυρακια με σμιγμα)


Recommended Posts

Κλειώ μην ανησυχείς τα μωρακια βγαζουν τα παντα μεχρι να σαραντισουν. μετα θα ειναι ενταξει. και το δικο μου εχει στο προσωπο και τωρα που σαραντισαμε ακομη. θα φυγουν μονα τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησυχεις, ειναι νεογνικη ακμη λογω των ορμονων απο μας....το εχουν και αγορια......ο δικος μου ειχε και γαλα στα στηθακια του..........φευγουν μετα απο λιγο.........

 

Βαζε λιγο χαμομηλακι.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε το με την "αλλεργια" που σου λεει γιατι μπορει να σου προτεινει να δωσεις ξενο γαλα, αν ειναι αυτης της σχολης δεν θα χασει την ευκαιρια να σου προτεινει απογαλακτισμο...........οταν παθαινουν αλλεργια κανουν σοβαροτερα δερματικα απο τετοια απλα σπυρακια (εκζεματα)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το θεμα ειναι οτι τα σπυρακια οσο πανε και φουντωνουν...καλυτερα κοψε ολα τα γαλακτοκομικα πρωτα (αυτο θα επρεπε να σου πει ο παιδιατρος απο τη στιγμη που απεφανθει αλλεργια )....προσεχε και τα κρυμμενα γαλακτοκομικα ..περιμενε ενα μηνα περιπου και αν δεις βελτιωση τοτε απλα εχει αλλεργια στο αγελαδινο....μπες και στα θεματα αλλεργια σε μωρο που θηλαζει και αλεργια στο αγελαδινο γαλα και θα δεις πολλες συμβουλες για το τι τρως...απο τη στιγμη που φουντωνουν πρεπει να το κοιταξεις....οτι θες εδω (ειμαι καμενη απο παιδιατρους για αυτο στο λεω...εμα μας ελεγε οτι εινια απο τα σαλια ενω ητανε αλλεργικη και μετα εγιναν εκζεματα και μολυνθηκαν....)και εγω θηλαζα και θηλαζω τωρα και τη μικρη με τη μεγαλη ειχα το θεμα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα και συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα με σενα Κλειω...Τι χαμομηλι δοκιμασα,τι φυσιολογικο ορο,τι κρεμες...(σταφικορτ και μια αλλη φτιαχτει απο το φαρμακειο που μου προτεινε η παιδιατρος) κι ομως δεν εγινε τιποτα ...Τωρα μονο φυσιολογικο ορο βαζω καθε φορα που αλλαζω πανα ,βαζω και λιγο βαμβακι με ορο και κανω και το προσωπακι του και τιποτε αλλο ...Ετσι και αλλιως δεν βλεπω βελτιωση ....Το αποφασισα λοιπον πως θα φυγουν απο μονα τους.....

Φιλακια και να σου ζησει το μωρακι σου....

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

και επανερχομαι απλα γιατι πριν δε με αφησανε τα μικρα να συνεχισω....ο παιδιατρος σου σου ειπε απλα αλλεργια???δε σου ειπε που???σε τι???

 

λοιπον

α.μη δωσεις επουδενι ξενο γαλα θα γινει χειροτερο το θεμα

β.για να φυγουν τα σπιθουρακια (μιας και γεμισατε ) θα πρεπει να ξεκινησεις μια αποχη για να καθαρισει ο οργανισμος σου και ο οργανισμος του παιδιου...

γ.θελει πολυ καλη ενυδατωση το δερμα του παιδιου...οχι λαδακια και αηδιες αλλα κρεμα καλη ενυδατικη καλο θα ητανε καταλληλη για ατοπικο δερμα ..οχι χαμομηλι ξεραινει το δερμα....και καταλληλο αφρολουτρο....

 

μπορει να το πειραζει και το αφρολουτρο που το κανεις μπανακι,(εχει σε ολο το δερμα??) ή το απορρυπαντικο που του πλενεις τα ρουχα....

 

παντως ο παιδιατρος σου μου φαινεται λιγο ασχετος...δε σου εδωσε οδηγιες???δεν ειπε τιποτα???μονο ενα αλλεργια πεταξε???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σαν να είδα λίγη βελτίωση με τις κοκκινίλες με τη βοήθεια του χαμομηλιού , αλλα τα σπυράκια θυμίζουν εφηβεία και δεν λενε να φύγουν .

Θα κοιτάξω να βρω μάλλον κάποιον δερματολόγο , να μου πει και αυτός την γνώμη του , γιατί διαφορετική αντιμετώπιση θέλει η αλλεργία και διαφορετική η ακμή .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κλειώ, το θέμα της αλλεργίας, θα έπρεπε πράγματι ο παιδίατρος να το συγκεκριμενοποιήσει κ όχι έτσι γενικά κ αόριστα όρι είναι αλλεργικό΄. Ο δικός μου πάντως - που να σημειώσω θήλασα αποκλειστικά- είχε τέτοιου είδους σπυράκια τουλάχιστον μέχρι 2 μηνών, τα οποία η παιδίατρος είπε ότι θα φύγουν μόνα τους όπως κ έκαναν. Ήταν αρκετά σε όλο το πρόσωπο κ συχνά εμφάνιζαν κ άσπρο κεφαλάκι όπως περιγράφεις. Ειδικά με τη ζέστη - επειδή γέννησα καλοκαίρι- φαίνονταν να φουντώνουν.

Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό όπως προανέφεραν κ άλλοι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Kleio θα σου πουν να βαλεις καποια φαρμακευτικη κρεμα, ισως και κορτιζονουχα........ετσι ας ειχε πει η δικη μας παιδιατρος.........δυσκολα φευγεις απο δερματολογο ειδικα χωρις συνταγη για κρεμα........προσωπικα το θεωρω περιττο να επιβαρυνεις χημικα τοσο μικρο μωρακι......θελει λιγη υπομονη.......θα φυγουν. Ξερεις ποσα αλλα θα βγαλει? Μεατ θα πεταξει διαφορα γυρω απο το στομα εξαιτιας των σαλιων και της πιπιλας.......αμα αρχισεις να βαζεις κρεμες καθε λιγο και για ασημαντα πραγματα αλιμονο σου.......τα περασαμε ολες...σχεδον ολα τα μωρα τα κανουν αυτα, δεν ειναι τιποτα......απλα δεν θα φυγουν σε λιγες μερες.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις το ειχαμε οταν ημασταν 2 εβδομαδων!!!!

μεονο χαμομηλακι της εβαλα και μετα απο εναν μηνα ειχαν εξαφανιστεί!!!!!

ειναι ορμονικό!!

και εγω την θηλαζα αποκλεισττικα και εκτος απο τα σπυρακια ειχαμε και διογκωση μαστων και εβγαζε γαλατακι..ευτυχως μετα ισσοροπησαν οι ορμονες και ολα περασαν.

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο που εκανα ηταν πλυσιμο στο πρωσοπακι του με βαμβακακι και καθαρο κρυο νερο και πολυ συχνες πλυσης με χαμομηλι .ολο αυτο κρατησε μεχρι να σαραντηση και σιγα σιγα εφτιαξε απο μονο του,βεβαια να μην σε παρω στο λαιμο μου δεν ξερω εαν ειναι ιδια η περιπτωση αλλα ο γιατρος σου εαν πιστευε οτι το παιδι ειναι σε κατι αλεργικο θα επρεπε αμεσος να σου ειχε προτεινει εξετασεις δεν παιζουν με αυτα .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά τα σπυράκια είναι βρεφική ακμή , που θα φύγει μόνη της .

Ηδη είναι πολύ καλύτερα .

Μας το πιστοποίησε η νεα μας παιδίατρος . Ο πρώτος παιδίατρος εχω την εντύπωση οτι ήταν έμπορος τελικά .

Μας έγραψε μια λίστα με καλυντικά να αγοράσουμε , μας χάρισε ενα δείγμα απο βρεφικό γάλα , για την περίπτωση που χρειαστεί , μας μίλησε για αλλεργία και τέλος , αν και του δημοσίου μας ζήτησε εξτρα χρήματα , για τα οποία δεν μας ενημέρωσε οταν κλείσαμε το ραντεβού και ρωτήσαμε αν έχει σύμβαση με το δημόσιο .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο μαγκας!

 

βρεφικη ακμη κανουν τα περισσοτερα μωρακια, γι αυτο ειναι το πρωτο που κοιτανε........

 

Μεατ θα σου κανει διαφορες κοκκινιλες απο τα σαλακια και τις πιπιλες.....ειναι στο προγραμμα αυτα.......τι μου θυμισες τωρα.......μαλλον θα τα ξαναζησουμε .....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ψευδοπερίοδος δηλαδή; Μπορεί να δω αίμα στην πάνα της κόκκινο ή καφέ;

Για να ξέρω να μην ανησυχήσω όταν το δω...

 

Κι εμένα γέμισε από σπυράκια έβαζα μια ενυδατική και τώρα άρχισαν να υποχωρούν παρόλου που έχουν μείνει κάποια μεγάλα με πύον...τα έχει μια εβδομάδα οπότε περιμένω να φύγουν. Εχουν μεγαλώσει και τα στηθάκια της...πότε ξεπρήζοντε;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι φοβερο το προβλημα μπορειτε να παρετε μια κρεμα απο το φαρμακειο με αμυγδαλελαιο ( μου διαφευγει το ονομα) τη ειχα παρει κι εγω για τη μικρη. εκανε δουλεια, αλλα καποια στιγμη ενα απο αυτα που ειχε μολυνθηκε και τελικα βαλαμε fucidin - αντιβιωση ειναι νομιζω ελαχιστη στο σημειο και σε 3-4 μερεσ ειχε φυγει... ολοκληρο σημαδι ειχε κανει κοκκινο στο μαγουλο! μας το ειχε πει παιδιατρος σαν τελευταια λυση.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kορίτσια καλησπέρα.Έχω και εγώ με τη σειρά μου να αναφέρω οτι η μπεμπούλα μου 25 ημερών, που την θηλάζω αποκλειστικά, μου έβγαλε ψιλά-ψιλά κόκκινα σπυράκια στα μαγουλάκια της, πάνω στα πάνω βλέφαρα στα ματάκια της και στο λοβό στο ένα αυτάκι της. Μία ξαδέρφη μου, μου είπε οτι είναι βρεφική ακμή, εσείς τι λέτε;Της βάζω λίγο χαμομηλάκι κάνω καλά; Παίρνω την παιδίατρο αλλά δεν μου απαντάει. Είναι κάτι ανησυχητικό; Please βοηθείστε με γιατί φοβάμαι!:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα καλύτερα να τη δει δερματολόγος ή παιδίατρος, ειδικά αν δείχνει να την ενοχλούν, να τη φαγουρίζουν κλπ.

 

Εμένα ο πρώτος μου γιος είχε βγάλει σπυράκια, αλλά όπως είπαν οι κοπέλες παραπάνω, ήταν με σμήγμα μέσα, σαν ακμή. Όταν σαράντισε του έβαλα για μερίκές μέρες την elocon αναμιγμένη με μια απλή ενυδατική και του πέρασαν δια παντός.

 

Αν η παιδίατρος δεν σου απαντάει σε τέτοια απλά θέματα, τι θα γίνει αργότερα, με τις αρρώστιες και τα εμβόλια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έβγαλε και ο μπεμπάκος μας σπυράκια μικρά μικρά σε όλο του το πρόσωπο και τον λαιμό και στο στήθος του. Η παιδίατρος που τα είδε χθες είπε πως είναι ακμή ήπιας μορφής και θα περάσει μόνη της. Είπε καλύτερα να μην δώσουμε αλοιφούλα κορτιζόνης γιατί είναι ήπιας μορφής.Εσείς τι λετε?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε και ο μπεμπάκος μας σπυράκια μικρά μικρά σε όλο του το πρόσωπο και τον λαιμό και στο στήθος του. Η παιδίατρος που τα είδε χθες είπε πως είναι ακμή ήπιας μορφής και θα περάσει μόνη της. Είπε καλύτερα να μην δώσουμε αλοιφούλα κορτιζόνης γιατί είναι ήπιας μορφής.Εσείς τι λετε?

 

Κι εμενα ο μπεμπης μου 1μιση μηνων εβγαλε αναλογα σπυρακια στα ιδια σημεια.Δεν ξερω αν λεγονται νεογνικη ακμη ηταν ομως οπως τα περιγραφεις.Η γιατρος μας επειδη δεν ειναι και πολυ υπερ των φαρμακων μας εδωσε μια κρεμα της Avene(Trixera λεγεται) η οποια απο οτι μου ειπε δεν περιεχει ουτε κορτιζονη ουτε καποιο φαρμακο.Σε μια βδομαδα ειχαν φυγει ολα.Αν παντως χρησιμοποιησεις κατι μιλα πρωτα με τη γιατρο σας.

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο μπεμπης μου 1μιση μηνων εβγαλε αναλογα σπυρακια στα ιδια σημεια.Δεν ξερω αν λεγονται νεογνικη ακμη ηταν ομως οπως τα περιγραφεις.Η γιατρος μας επειδη δεν ειναι και πολυ υπερ των φαρμακων μας εδωσε μια κρεμα της Avene(Trixera λεγεται) η οποια απο οτι μου ειπε δεν περιεχει ουτε κορτιζονη ουτε καποιο φαρμακο.Σε μια βδομαδα ειχαν φυγει ολα.Αν παντως χρησιμοποιησεις κατι μιλα πρωτα με τη γιατρο σας.

 

Δεν του βάζω τίποτα και η γιατρός δεν μας έδωσε κάτι. Αυτή η κρέμα τι είναι?Μου είπε πως εφόσον είναι ακμή θα φύγει μόνη της..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δεν του βάζω τίποτα και η γιατρός δεν μας έδωσε κάτι. Αυτή η κρέμα τι είναι?Μου είπε πως εφόσον είναι ακμή θα φύγει μόνη της..

 

Νομιζω οτι ειναι κατι σαν ενυδατικη για ευαισθητα και ατοπικα δερματα(για αυτα δηλαδη που εμφανιζουν ατοπικες δερματιτιδες κ.τ.λ.)Σε εμας παντως εκανε δουλεια...Καλυτερα παντως να μην χρησιμοποιησεις κατι αν δε μιλησεις με τη γιατρο σου γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...