Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογνική Ακμή??? (σπυρακια με σμιγμα)


Recommended Posts

Μπουμπού μου σχεδόν όλα τα μωράκια τα βγάζουν και περισσότερο αυτά που θηλάζουν (είναι οι ορμόνες των μαμάδων).

 

Μην αγχώνεσαι καθόλου και εννοείται να μην τα πειράξεις...

 

Αν δεις οτι γεμίσει πάααρα πολύ πάρε τον παιδίατρό σου και ρώτα τον μήπως μπορείς να βάλεις καποια κρεμούλα.

 

Και κάνοντας και λίγο χιούμορ...

Μήπως σου'ρθε επίσκεψη καμια με περίοδο? :lol:

Ετσι λέγανε οι παλιές ότι τα μωρά βγάζανε σπυριά γι'αυτό το λόγο :lol::lol:

 

 

Να απολυθούν όλες οι μαίες απο τα μαιευτήρια αμέσως!!! :lol::lol:

και οι γυναίκες παιδίατροι, γυναικολόγοι κλπ....

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Demi7 σε ευχαριστώ πολύ με καθησυχασες γιατί αγχωθηκα μηπως επαθε καμια μόλυνση το μωρό...

 

επίσκεψη απο περίοδο πάντως κάπως δύσκολο γιατί ακόμη δεν έφυγαν καν τα λόχεια...εκτός αν έρθουν κολλητά και δεν την καταλάβω! :shock:

 

αλλα όσο θηλάζω νόμιζα οτι δεν θα εχω περίοδο...έτσι δεν είναι? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ετυχε τα μωράκια σας να έχουν σπυράκια στα μαγουλάκια τους?

 

Εμάς εδώ και μέρες έχει βγάλει λευκά στίγματα στα μαγουλάκια του και δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να ενοχλήσω την παιδίατρο για αυτό...ίσως είναι κάτι απλό ίσως όχι...έχετε παρόμοια εμπειρία?

 

είναι μικρά σαν να έχουν λευκό πύον μέσα και στο τσακ είμαι να τα ζουπήξω να τα καθαρίσω αλλα κρατιέμαι γιατί νομίζω ότι θα τα κάνω χειρότερα...δεν είναι πολλά...3-4 σε κάθε μάγουλο αλλά κάθε μέρα αλλάζουν...

:roll:

 

Εμένα γεννήθηκε με τέτοια σπυράκια στη μυτούλα κυρίως και είχε και 2-3 στα μαγουλάκια. Η παιδίατρος του μαιευτηρίου μου είχε πει ότι δεν είναι τίποτα και όντως έφυγαν σε 3-4 εβδομάδες.

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νεογνοκατι ακμη λεγεται και την έχουν πολλά μωράκια , ειχαμε και μεις .Κρατά μερικες εβδομάδες και φευγει :D

 

(Μπορει να σου ρθει περιοδος ενω θηλάζεις )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο κι αν ακουστει παραξενο προκειται για νεογνικη ακμη και οφειλεται στις ορμονες της μαμας που περνανε στο μωρο κατα την εγκυμοσυνη.

σκετο χαμομηλακι με λιγο βαμβακακι θα τα εξαφανισει

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τίποτα είναι από τις δικές σου ορμόνες κι εμένα είχε λίγα και επίσης ήταν λίγο πρησμένα τα στηθ΄'ακια της αλλά όλα επανήρθαν θα μεγαλώσει και θα στρώσει!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Demi7 σε ευχαριστώ πολύ με καθησυχασες γιατί αγχωθηκα μηπως επαθε καμια μόλυνση το μωρό...

 

επίσκεψη απο περίοδο πάντως κάπως δύσκολο γιατί ακόμη δεν έφυγαν καν τα λόχεια...εκτός αν έρθουν κολλητά και δεν την καταλάβω! :shock:

 

αλλα όσο θηλάζω νόμιζα οτι δεν θα εχω περίοδο...έτσι δεν είναι? :roll:

 

ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι την λεχώνα την εξετάζουμε και με λόχεια

 

όσο για τα σπυράκια και τα δύο μου παιδιά είχαν βγάλει !

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

η δικιά μου είχε παιδική ακμή τους πρώτους 2 μηνες μετά την γέννα, αλλά μόνο στο πρόσωπο τα δικά μας σπυράκια εμφανιζόντουσαν ξαφνικά και το ίδιο ξαφνικά έφευγαν, καμιά φορά πολύ γρήγορα, μετά από κανένα 10λεπτο και άλλοτε μετά από μέρες. Τότε η παιδίατρος μου είχε πει οτι οφείλεται στις ορμόνες από το γάλα (μόνο μητρικό έπινε). Απ ότι είχα ακούσει δεν βοηθάει πολύ το σαπουνι σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί καμιά φορά τα ερεθίζει, μη σε πάρω στο λαιμό μου όμως αυτό μόνο σαν φήμη το έχω ακούσει, εμείς δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα γιατί ήταν μόνο στο πρόσωπο (δεν είχα και καμιά τρέλα με τα καθημέρινα μπάνια άλλωστε http://parents.org.gr/forum/images/icons/icon7.gif...) ελπίζω να περάσουν γρήγορα!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντος εχω πυκρή πείρα απ τα σπιράκια όμως να διευκρινίσω πως ο γιατρός μου είχε πει ότι ήταν βρεφικό έκζεμα για ακμή δεν μου είχε πει τίποτα. ήταν απέσια πάντως το μωράκι μου ήταν χάλια ήταν μικρά μικρά και έμοιαζαν να έχουν πίο δεν είχαν έτσι έμοιαζαν και άσχημα πολύ άσχημα είδαμε και πάθαμε να τα ξεφορτωθούμε μόνο με κορτιζόνη είχαν φύγει. άρα καλύτερα να έχετε ακμή που θα πάει θα φύγει. φιλικά

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω ενα μωρο αγορακι 25 ημερων και εδω και τεσσερις ημερες περιπου εχει εμφανισει πολλα σπυρακια στο προσωπο του στο τριχωτο του κεφαλιου του στους ωμους του και πισω στον σβερκο του.Ειναι σπυρακια που αν τα πιασεις ειναι σκληρα και τα περισσοτερα με πυον ,μικρα.Η παιδιατρος μας συνεστησε στην αρχη να το πλενουμε στα σημεια αυτα εως τρεις φορες την ημερα .Μετα που ειδαμε οτι δεν υποχωρουσαν αγορασαμε απο το φαρμακειο αφρολουτρο SEBAMED baby bubble bath και κρεμα EXOMEGA A-DERMA .Ειναι η δευτερη βεβαια μολις ημερα που του αρχισαμε αυτη την θεραπεια και δεν περιμενω βεβαια αμεσα αποτελεσματα.Αλλα μηπως καποια αλλη μανουλα ή Ιατρος εχει να μας προτεινει ή να προσεξουμε κατι .Το μωρο απο την αρχη της γεννησης του το θηλαζω και βεβαι προσεχω τι τρωω.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι το ντυνω αρκετα.Στο σπιτι εχω το καλοριφερ γυρω στους 21.5 με 22 βαθμους και οταν το εχω στο καλαθι του το σκεπαζω με ενα σεντονακι και ενα παπλωματακι.Τωρα για τα ρουχαλακια του ειναι ολα απο τα jumbo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μικρή όταν ήταν μωρό που έιχε βγάλει σπυράκια με έβαζε ο γιατρός και την σκέπαζα με σεντόνι και κουβερτούλα λεπτή σχεδόν καλοκαιρίνη Ιανουάριος ήταν και εγώ της φόραγα φορμάκια απο τα Jumbo εντάξει είναι βαμβακερά αλλά όχι και φορμάκι και φανελάκι απο μέσα και καλτσάκια κτλ.γιατί το παιδί πρέπει να το ντύνεις ακριβώς όπως είσαι και εσύ ντυμένη.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τα ρουχαλακια του ειναι ολα απο τα jumbo

 

Δεν πειράζει αυτό, αρκεί να είναι 100% βαμβακερό. Επίσης πρόσεχε τη θερμοκρασία στο μπανάκι. Χλυαρό νερό, καθόλου ζεστό για να μη φουντώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε κι εμείς τέτοια σπυράκια,στην ίδια ηλικία.Ο γιατρός το ονόμασε σμηγματορροΐκή δερματίδα και μας έδωσε την ίδια κρέμα,δεν έβλεπα όμως και τρομερη βελτίωση ,μάλλον χειρότερα ήταν οπότε τη σταμάτησα και φύγαν σιγά σιγά μόνα τους.....

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε σε μια παιδιατρο σημερα για τα σπυρακια καθως με τις κρεμουλες που χρησιμοποιουσαμε τωρα για τρεις ημερες δεν ειδαμε βελτιωση και μας εδωσε ενα λαδακι της frezyderm για κατι ξεροδερμιες με κιτρινο χρωμα που παρατηρησαμε στα φρυδια του και στο τριχωτο του κεφαλιου του και μια αλοιφη RETTAVATE η οποια νομιζω οτι περιεχει κορτιζονη.Εχει χρησιμοποιησει καμμία αυτη την αλοιφουλα ??Θεωρειται επικινδυνη λογω κορτιζονης??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Το μωράκι μου απο δώδεκα ημερών ξεκίνησε να βγάζει σπυράκια και κοκκινίλες στο πρόσωπο . Τώρα έχει γεμίσει .

Το είδε ο παιδίατρος και μας είπε οτι είναι αλλεργία και να του βάζουμε ενυδατική .

Δεν βλέπω όμως κάποια βελτίωση .

Εχει τύχει σε κάποια άλλη μανούλα κάτι παρόμοιο ?

Να σημειώσω οτι θηλάζει αποκλειστικά και δεν φαίνεται άρρωστο .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας,αυτό συμβαίνει σε πολλά μωράκια!!!

Οφείλεται στις ορμόνες της μητέρας, σε πολλά μωράκια επίσης, εκτός από τα σπυράκια, παρατηρείται διόγκωση των μαστών και στα κοριτσάκια ψευδοπερίοδος.

 

Η παιδίατρος μου, μου είπε να καθαρίζω πολύ καλά το προσωπάκι του με νερό.

Εμένα μέχρι και δύο μηνών είχε λίγα σπυράκια-κοκκινίλες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εμένα η κορούλα μου είχε πάρα πολλά σπυράκια στη μύτη της όταν γεννήθηκε και η παιδίατρος μου είχε πει ότι θα φύγουν με τον καιρό και ότι είναι λόγω των δικών μου ορμονών που μεταφέρθηκαν στο μωρό. Και πράγματι έφυγαν μόνα τους, αν και πέρασε κανένα δίμηνο, ίσως και περισσότερο, δεν θυμάμαι. Ακόμα, όπως γράφει και η ZoiAgelos, είχαμε διογκωμένους μαστούς και ψευδοπερίοδο που όλα έφυγαν μόνα τους, χωρίς να κάνουμε οτιδήποτε.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν με ικανοποίησε η απάντηση του παιδιάτρου .

Διότι αν είναι απο αλεργία , θα πρέπει να βρούμε την αιτία και οχι απλά να της βάζω ενυδατική .

Εχει κοκκινίλες και στα μαγουλάκια σπυράκια που καταλήγουν σε άσπρο σπυθουράκι .

Αναρρωτιέμαι μήπως είναι αυτό που λένε νεογνική ακμή .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...