Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και keppra(χαπι επιληψίας)


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας ειμαι η Ραφαέλα έχω ξεκίνησα το πρώτο επεισόδιο 14μηνων πυρετικοι σπασμοί !! Εχω να κάνω 17 χρόνια επεισόδιο !! Είμαι 24 χρόνων τώρα και εδω και 2 χρόνια έχω Μπέι σε διαδικασία διακοπής φαρμάκων , παίρνω το tegretol 200cr & το topamac 100mg !!! Έχασα ένα παιδί λόγω φαρμάκων επειδή έπαιρνα πιο μεγάλη δόση !!! Έκανε αποκόλληση πλακούντα !!! Τωρα είμαι στο δεύτερο μήνα εγκυμοσύνης μου και μου είπαν οι γιατροί ότι υπάρχει πρόβλημα τερατογένεσης ένα 15% !!! Δεν θέλω να χάσω και άλλο παιδί !!! Υπάρχει κάποια κοπέλα να με βοηθήσει να μ πει την εμπειρία της;;;;;; Κορίτσια φοβάμαι πολύ !!!! Από την άλλη ποιος μου λέει ότι αν οι εξετάσεις , η αυχενική , ο 2ος μεγάλος υπέρηχος, όλες οι εξετάσεις είναι καθαρές , ποιος μας λέει ότι αν γεννηθεί αυτό το μωρό δεν θα έχει κάτι νευρολογικό κάτι π δεν φαίνεται στις εξετάσεις αυτές ;;;;;; Κορίτσια βοήθεια !!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου ευχομαι ολοψυχα όλα ν απανε καλα και σε λιγους μηνες να εχεις αγκαλια το μωρακι σου.Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω.Ηθελα όμως με ολο το θαρρος να σε ρωτησω κατι.Λες ότι ξεκινησες 14 μηνων με πυρετικούς και ότι εχεις να κανεις 17 χρονι ακριση.Για ποιο λογο συνεχιζεις τη φαρμακευτικη αγωγη?Δοκιμασατε καποια στιγμη να την κοψεις και εκανες κριση?Σε ρωταω γιατι εχει ο γιος μου θεμα από 20 μηνων.Μετα από καποιο εμβολιο ξεκινησε τις επιληπτικες κρισεις .παιρνει θεραπεια τωρα.Ειναι 4 χρονια σχεδόν χωρις κριση και σκεφτόμαστε να διακοψουμε τη θεραπεια να δουμε πως θα αντιδρασει ο οργανισμος του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα κοριτσια!ευχομαι σε ολες σας να πηγαν τελεια!ειμαι εγκυος 4 και 5 ημερες.εμαθα πριν λιγες μερες οτι ειμαι εγκυος.περνω φαρμακευτικη αγωγη απο 10ετων ντεγκρετολ.με το που εμαθα για την εγκυμοσυνη πηρα τν γιατρο μ μου μειωσε τ χαπι λιγο και μ ειπε ν ξεκινησω φιλισιν.εχω ραντεβου σε λιγες μερες.απλα αγχωνομαι ενω μ λενε κ οι δυο γιατροι μ γυναικολογος νευρολογος ολα θ πανε καλα εγω ειμαι αγχωμενη..επινε καποια κοπελα τ ιδια φαρμακα κ πηγαν ολα καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπαρχει καποια κοπελα με επιληψια να την εχει παρακολουθησει και να εχει γεννησει με γυναικολογο γνώστη της επιληψιας να του εχει πληρη εμπιστοσυνη καλος γυναικολογος και ανθρωπος σε δημοσιο νοσοκομειο αθηνα?ευχαριστω εκ το προτερων

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε ολες. Χαίρομαι που βρηκα ενα ποστ που μπορω να ρωτήσω ακριβώς αυτο που θελω. 

Λοιπόν το τεστ ηταν ξεκάθαρο εβγαλε 2 γραμμές οποτε μαλλον ειμαι εγκυος αλλα εκανα και χοριακη για σιγουριά . . Το πρόβλημα μου ειναι οτι πριν λιγες μερες πηγα με τον αρραβωνιαστικό μου στον νευρολόγο μου . Και ενώ ειπε οτι πρέπει να προσέχουμε επειδή το Τοπαμακ προκαλει πιθανη τερατογένεση. Παιρνω Keppra 1000,Trileptal 600, Topamac 100. ,Το πρόβλημα μου ειπε ο γιατρός το εχει το Topamac και σκοπευαμε να το αφερεσουμε . Αλλα τωρα λιγο δύσκολο . Εχει παρει καμια σας το συνδυασμό αυτων των φαρμακων χωρις να τα διακοψει προληπτικά σε απροοπτη κυηση και κύλησαν ομαλά ολα στην εγκυμοσύνη ? Φοβαμαι μηπως γινει κατι .παιρνω χαπια απο μικρη και εχω να κανω κριση πανω απο 10 χρονια αλλα ανυσηχω για το βρέφος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας είμαι καινούργια εδώ και ελπίζω κάποιος να μ απαντήσει είμαι 25 χρονων έκανα το πρώτο επεισόδιο  στα 11 μου ...από τότε με πήγαν αμέσως σε γιατρούς και ξεκίνησα θεραπεία με depakine. Έφτασα 21 χωρίς κανένα άλλο επεισόδιο όλα αυτά τα χρόνια... στα 21 είπαμε να αλλάξω φάρμακα επειδή τα depakine ητανε παλιάς γενιάς ...και πήγαμε στα lamictal που με διαλυσανε  και με έκαναν να χάσω 15 κιλα ....πήγα 25 δεν τα έχω πάρει πίσω ποτε τα κιλά  μόλις κατάλαβα ότι φταίνε τα φάρμακα η γιατρός τα άλλαξε σε κεπρα...λοιπόν από μικρή που τα άρχισα τα χάπια παντού διαβάζω ότι ότι επιληπτικές   χάπικαι να πάρεις ειναι επικίνδυνο για εγκυμοσύνη. Θα ήθελα πολύ να με βοηθήσετε όταν αποφασίσατε  να κάνετε παιδάκι πήγατε σε ειδικούς γιατρούς ;;;; γίνεται να κόψω το χάπι αν θέλω να μείνω έγκυος αφού τόσα χρόνια δεν έχω κάνει επεισόδιο ;; (στα εγκεφαλοφραφηματα φαίνεται πως έχω θέμα και για αυτό συνεχίζω τα χάπια και σύμφωνα. Με τη γιατρό δεν νομίζει να τα κόψω ποτε))

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2021 at 12:51 ΠΜ, Eirini1201 είπε:

Γειά σας είμαι καινούργια εδώ και ελπίζω κάποιος να μ απαντήσει είμαι 25 χρονων έκανα το πρώτο επεισόδιο  στα 11 μου ...από τότε με πήγαν αμέσως σε γιατρούς και ξεκίνησα θεραπεία με depakine. Έφτασα 21 χωρίς κανένα άλλο επεισόδιο όλα αυτά τα χρόνια... στα 21 είπαμε να αλλάξω φάρμακα επειδή τα depakine ητανε παλιάς γενιάς ...και πήγαμε στα lamictal που με διαλυσανε  και με έκαναν να χάσω 15 κιλα ....πήγα 25 δεν τα έχω πάρει πίσω ποτε τα κιλά  μόλις κατάλαβα ότι φταίνε τα φάρμακα η γιατρός τα άλλαξε σε κεπρα...λοιπόν από μικρή που τα άρχισα τα χάπια παντού διαβάζω ότι ότι επιληπτικές   χάπικαι να πάρεις ειναι επικίνδυνο για εγκυμοσύνη. Θα ήθελα πολύ να με βοηθήσετε όταν αποφασίσατε  να κάνετε παιδάκι πήγατε σε ειδικούς γιατρούς ;;;; γίνεται να κόψω το χάπι αν θέλω να μείνω έγκυος αφού τόσα χρόνια δεν έχω κάνει επεισόδιο ;; (στα εγκεφαλοφραφηματα φαίνεται πως έχω θέμα και για αυτό συνεχίζω τα χάπια και σύμφωνα. Με τη γιατρό δεν νομίζει να τα κόψω ποτε))

Δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό. Λογικά θα υπάρχουν φάρμακα συμβατά με εγκυμοσύνη κ θηλασμό, απλά ο γιατρός θα πρέπει να ψάξει ποιο επιτρέπεται. Σε κάποιες ασθένειες πχ σκλήρυνση κατά πλάκας στην εγκυμοσύνη επιβραδύνονται τα συμπτώματα κ δεν χρειάζονται συνήθως φάρμακα. Δεν ξέρω όμως αν συμβαίνει το ίδιο κ με την επιληψία. Μακάρι να συμβαίνει κ όταν θες να κάνεις κανονικά παιδάκι. Αλλά για όλα αυτά ειδικός είναι ο γιατρός σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...