Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και keppra(χαπι επιληψίας)


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!

Ειμαι καινούργια στο φόρουμ διαβάζω τις δημοσιευσεις σας αλλα πρωτη φορα στέλνω...μ' έχετε καλύψει σε πολλα ερωτηματικα που είχα και σας ευχαριστώ..

Το δικό μου θέμα λοιπόν που με προβληματιζει αυτη την στιγμη και ισως μπορείτε να βοηθησετε είναι...

Προχθες πηγα στον γιατρο μου και ειμουνα 6w 4d ο γιατροσ μου είπε οτι πάμε καλά βεβαία εγω ανησυχώ γιατι περνω και φαρμακα αντιεπιληπτικα τα keppra και φοβαμαι πολυ για το μωρό μου...Βεβαια παλια επαιρνα κατι αλλα και μπηκα στην διαδικασια να ξεκινησω τα keppra γιατι εχει ποιο λιγες πιθανοτητες να παθει κατι το μωρο...ο γιατρος μου με καθυσηχαζει λεγοντας μου οτι εχουν γεννησει πολλες γυναικες με επιληψια υγιεστατα μωρακια και ο γυναικολογος μου και ο νευρολογος μου...σας ευχαριστω εκ το προτερων!!!

user_online.gifreputation.gif report.gif quote.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα,εγω δεν εχω καποιο προβλημα τετοιου ειδους ουτε ξερω κατι για αυτο,το μονο που ηθελα να σου πω,ειναι οτι σου ευχομαι να πανε ολα καλα με την εγκυμοσυνη σου,να τη χαρεις,κ να ειστε κ οι δυο καλα....αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Ευριδικη,μην ανησυχεις!Εγω δουλευω σε μικροβιολογικο εργαστηριο και εχω δει αρκετες κοπελες τοσα χρονια με επιληψια και αλλα ακομα πιο σοβαρα προβληματα να γεννουν υγιη και ζουμπουρλουδικα μωρακια!Το Κεππρα τελευταια κερδιζει εδαφος σε συγκριση με τα αλλα αντιεπιληπτικα και αυτο σημαινει οτι το εμπιστευονται πολλοι γιατροι.Καλα να πανε ολα σου ευχομαι,να προσεχεις να εισαι τυπικη με τα φαρμακα σου και να ελεγχεις τακτικα τα επιπεδα του.Κατα τα αλλα δεν εχεις λογο να αγχωνεσαι(αν υπηρχε λογος πιστεψε με δεν θα σε αφηναν να κυοφορησεις)...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευριδικη μου καλημέρα!

Εγω παίρνω το Epanutin και δεν μπορω να κανω αδερφακι την Κατερίνα μου....:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Όταν ρώτησα τον νευροχειρούργο μου μου είπε πως το Κeppra είναι άφοβο για εγκυμοσύνη, αλλά το Epanutin είναι επίφοβο...:(:(:(:(

 

Είσαι τόσο, μα τόσο τυχερή που παίρνεις Κeppra και σου εύχομαι να έχεις μία πολύ καλή εγκυμοσύνη και θα δεις πως όλα θα πάνε καλά!

 

Και γω έπαιρνα Κeppra και Depakine αλλά με έφεραν μεγαλη φαγούρα και είδα και έπαθα να βρω χάπι που να μην με φέρνει αλλεργιά...

Αν δεν σε πειραζει να μου πεις, έχεις ανέκαθεν επιληψία?

Γιατί εγω δεν είχα, αλλα έκανα λόγω εγχείρησης κρανιοτομής.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εγω δεν εχω καποιο προβλημα τετοιου ειδους ουτε ξερω κατι για αυτο,το μονο που ηθελα να σου πω,ειναι οτι σου ευχομαι να πανε ολα καλα με την εγκυμοσυνη σου,να τη χαρεις,κ να ειστε κ οι δυο καλα....αυτα....

 

σ ευχαριστώ πολυ Νανσυ μου για τις ευχές και εγω σου ευχομαι να εισαι παντα ευτυχισμενη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευριδικη,μην ανησυχεις!Εγω δουλευω σε μικροβιολογικο εργαστηριο και εχω δει αρκετες κοπελες τοσα χρονια με επιληψια και αλλα ακομα πιο σοβαρα προβληματα να γεννουν υγιη και ζουμπουρλουδικα μωρακια!Το Κεππρα τελευταια κερδιζει εδαφος σε συγκριση με τα αλλα αντιεπιληπτικα και αυτο σημαινει οτι το εμπιστευονται πολλοι γιατροι.Καλα να πανε ολα σου ευχομαι,να προσεχεις να εισαι τυπικη με τα φαρμακα σου και να ελεγχεις τακτικα τα επιπεδα του.Κατα τα αλλα δεν εχεις λογο να αγχωνεσαι(αν υπηρχε λογος πιστεψε με δεν θα σε αφηναν να κυοφορησεις)...

 

σ ευχαριστω πολυ psixi για τις ευχες σου...διαβασα το μηνυμα σου και δεν σου κρυβω οτι ηρεμησα λιγο που ακουω θετικα για το κεππρα γιατι οσο να ναι ειναι φαρμακο και φοβασαι!!!μακαρι να πανε ολα καλα αφου δεν γινεται να διακοπει το φαρμακο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευριδικη μου καλημέρα!

Εγω παίρνω το Epanutin και δεν μπορω να κανω αδερφακι την Κατερίνα μου....:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Όταν ρώτησα τον νευροχειρούργο μου μου είπε πως το Κeppra είναι άφοβο για εγκυμοσύνη, αλλά το Epanutin είναι επίφοβο...:(:(:(:(

 

Είσαι τόσο, μα τόσο τυχερή που παίρνεις Κeppra και σου εύχομαι να έχεις μία πολύ καλή εγκυμοσύνη και θα δεις πως όλα θα πάνε καλά!

 

Και γω έπαιρνα Κeppra και Depakine αλλά με έφεραν μεγαλη φαγούρα και είδα και έπαθα να βρω χάπι που να μην με φέρνει αλλεργιά...

Αν δεν σε πειραζει να μου πεις, έχεις ανέκαθεν επιληψία?

Γιατί εγω δεν είχα, αλλα έκανα λόγω εγχείρησης κρανιοτομής.

 

καλησπερα mor@ki_k!!!!

εγω επαιρνα πριν 4 χρονια το depakine και ηταν μια χαρα στον οργανισμο μου δεν επαθα ποτε κριση με το depakine αλλα οταν με τον αντρα μου αρχισαμε να σκεφτομαστε οτι καποια στιγμη θα κανουμε μωρακι εψαξα για το χαπι και μου ειπε ο νευρολογος οτι ηταν λιγο περιεργο χαπι για εγυμοσυνη!!!μετα μου δωσανε τα lamictal αλλα εκεινα τα χαπια μου ξαναθυμησανε για τα καλα τις κρισεις δεν εφτανε στον οργανισμο μου για να με καλυπτει. Ετσι πηγα στο κεπρα...Ειμαι ευχαριστημενη με το χαπι αυτο..μακαρι να πανε ολα καλα!!!!

Επιληψια εχω απο τα 15 μου και ειμαι 24...

τι να κανουμε κοριτσι μου θα μαθουμε να ζουμε μ αυτο!!!!

σου ευχομαι να εισαι παντα καλα εσυ και η κορουλα σου...!!!:)

να σε ρωτησω και εγω κατι?συζητησες με τον γιατρο σου για καποιο αλλο χαπι εχτος απο αυτο που παιρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη κι ένα υγιέστατο μωρό. Για τον περιορισμό της φαρμακευτικής αγωγής για επιληψία βοηθάει πολή η κετογενής διατροφή. Ενδεικτικά σου δίνω ένα link, ψάξτο και μόνη σου στο διαδίκτυο. Λένε ότι βοηθάει πάρα πολύ.

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2627

http://amalia-mantouvalou.blogspot.com/2011/06/blog-post_4406.html

 

Πάντα σε συνεννόηση με τους γιατρούς σου, έτσι? :)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευριδίκη μου συγνώμη που δεν σε απάντησα τόσο καιρο, βαφουμε το σπίτι μας και δεν πολυ μπαίνω ιντερνετ. Θα κανω εξετασεις αιματος να δω σε τι επιπεδα ειναι το συκωτι μου και το epanutin και θα παω να μου το αλλαξει. Βεβαια απορω με το κεπρα, ενω μου το χορηγησανε μια χαρα στην κλινικη, μετα έκανα παραλυσεις στην αριστερη μου πλευρα και μου παραφορτωσανε ενα σωρο αλλα μαζι με το κεπρα και ηρθα και εβγαλα αλεργια σε ολο μου το σωμα με τοση πολλη δοση!!! Δεν ξερω ο νευρολογος μου ειναι πολυ καλος, αλλα πρεπει να παω να ξανακανουμε πειραματα με καινουρια χαπια, και πιστεψε με , εχω κουραστει τοσο πολυ....

στεναχωριεμαι γιατι το δεξι μου βλεφαρο αρχιζει και πεφτει λιγο(ενταξει δεν ειναι χαλια αλλα εγω το καταλαβαινω, ξερω πως ειμουν και πως εγινα).Και γω 30 ειμαι και ειχα ογκο απο τα 25 και δεν το ηξερα.... Χτυπησες κουκλα μου το κεφαλι σου? Περαστικα σου, οπως ειπες πρεπει να μαθαινουμε να ζουμε με την επιληψια....δυστυχως.

 

Εμενα παντως με πειραξε παρα πολυ στην ψυχολογια μου και στην ζωη μου η ολη αυτη κατασταση.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευριδίκη μου συγνώμη που δεν σε απάντησα τόσο καιρο, βαφουμε το σπίτι μας και δεν πολυ μπαίνω ιντερνετ. Θα κανω εξετασεις αιματος να δω σε τι επιπεδα ειναι το συκωτι μου και το epanutin και θα παω να μου το αλλαξει. Βεβαια απορω με το κεπρα, ενω μου το χορηγησανε μια χαρα στην κλινικη, μετα έκανα παραλυσεις στην αριστερη μου πλευρα και μου παραφορτωσανε ενα σωρο αλλα μαζι με το κεπρα και ηρθα και εβγαλα αλεργια σε ολο μου το σωμα με τοση πολλη δοση!!! Δεν ξερω ο νευρολογος μου ειναι πολυ καλος, αλλα πρεπει να παω να ξανακανουμε πειραματα με καινουρια χαπια, και πιστεψε με , εχω κουραστει τοσο πολυ....

στεναχωριεμαι γιατι το δεξι μου βλεφαρο αρχιζει και πεφτει λιγο(ενταξει δεν ειναι χαλια αλλα εγω το καταλαβαινω, ξερω πως ειμουν και πως εγινα).Και γω 30 ειμαι και ειχα ογκο απο τα 25 και δεν το ηξερα.... Χτυπησες κουκλα μου το κεφαλι σου? Περαστικα σου, οπως ειπες πρεπει να μαθαινουμε να ζουμε με την επιληψια....δυστυχως.

 

Εμενα παντως με πειραξε παρα πολυ στην ψυχολογια μου και στην ζωη μου η ολη αυτη κατασταση.

 

Δεν πειράζει κορίτσι μου..καλό κουράγιο για τις δουλειές του σπιτιού....

Οτάν έπαιρνα το depakine και εγω εκανα εξετασεις αιματος καθε τρεις και λιγο για το συκωτι,με το keppra δεν χρειαζεται!!!

Ειναι πολυ δυσκολο να ξαναμπαινεις στην διαδικασια για αλλαγη χαπιου το ξερω γιατι το εχω ζησει κανε υπομονη ομως οτι γινεται για καλο θα ειναι..

Το keppra σε εφερε τις παραλυσεις? τι σου ειπε ο γιατρος σου?

εμενα δεν μου δημιουργησε κατι τετοιο..

Τωρα να φανταστω εισαι καλα σχετικα με τον ογκο ε κοπέλα μου?σου ευχομαι το καλυτερο μεσα απο την καρδια μου!!!

Οχι εγω δεν χτυπησα το κεφαλι μου στα καλα καθουμενα εκει που καθομουν στην καφετερια λιποθυμησα και μετα απο μερες στο νοσοκομειο διεγνωσαν την επιλυψια!!!

Μην ανυσηχεις να ξερεις οτι δεν εισαι η μονη και εγω επηρεαστικα πολυ αρνητικα...αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα...οπως σου ειπα και στο προηγουμενο μην απλως να ζουμε με αυτο!!!

 

θα χαρω να ξαναμιλησουμε!!(και θα ειμαι εδω αν θελεις να μου μιλησεις)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οχι το κεπρα μου εφερνε φαγουρα σε ολο μου το σωμα!Δεν ξερω πρεπει να τον παρω τηλ τον γιατρο μου, την δευτερα θα κανω παλι εξετασεις να δω το συκωτι μου.

 

Καλα ειμαι μωρε, ο ογκος βγηκε ολος, καλοηθης ήταν, απλα εχω μετεγχειρητικους πονοκεφαλους και κουραζομαι αρκετα ευκολα... Δεν πειραζει, τουλαχιστον προλαβα και εκανα παιδακι... Αλλα και συ στα ξαφνικα να κανεις επιληψια, πολυ δυσκολο πραγμα... Ασε ο Θεος να φυλαξει!!!!

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα και με ενα μωρακι στην αγκαλια σου του χρονου τετοιο καιρό!!!!! Όλα θα πάνε καλα, μην ανχωνεσε με το κεπρα!!!!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητή Ευριδίκη, δε χρειάζεται να ανησυχείς για το keppra. Έχω και γω επιληψία από τα 7 μου και τώρα είμαι 32. Έπαιρνα το depakine + trileptal. Λόγω του θέλω να μείνω έγκυος, έπρεπε οπωσδήποτε να αλλάξω τη αγωγή μου. Πήρα τη γνώμη 2 διαφορετικών νευρολόγων . Και οι 2 πρότειναν να αρχίσω το keppra και να σταματήσω (σταδιακά βέβαια) τα φάρμακα που έπαιρνα. Αυτο κράτησε 1 χρόνο κατά τη διάρκεια του οποίο ευτυχώς δεν είχα κρίσεις αλλά ήμουν υπό περιορισμού (δεν οδηγούσα κλπ). Τώρα επιτέλους, εδώ και 2 εβδομάδες βρίσκομαι στη φάση που παίρνω μόνον το keppra (το οποίο θεωρείται ένα αντιεπιληπτικό ασφαλές για εγκυμοσύνη) και έχω το οκ από τους γιατρούς να κάνω και γω τις προσπάθειες μου να μείνω έγκυος. Γι' αυτό μην ανησυχείς καθόλου... Ξέρουν οι γιατροί... Δεν είναι τυχαίο που το συστήνουν για εγκυμοσύνη. Εύχομαι όλα να είναι καλά με την εγκυμοσύνη σου και να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα λοιπον και απο μενα!

Δεν περιμενα εδω μεσα να δω αναλογο θεμα και επειδη ειμαι αρκετο καιρο στο forum χαιρομαι που βρισκω και αυτο το θεμα!

Περασα μια δυνατη περιπετεια υγειας τους τελευταιους μηνες και αν και δεν εχω παθει ,ακομη τουλαχιστον , επιληπτικη κριση περνω και εγω αντιεπιληπτικα. Αρχικα επειδη ημουν σε κατασταση εγκυμοσυνης μου εδειναν τα κεπρα ως πιο ανωδυνα για το μωρο.Δυ στοιχως το μωρακι μου το εχασα ΟΧΙ βεβαια απο το χαπι το το νιζω αυτο ΟΧΙ απο το χαπι! αλλαξα σε τεγκρετολ γιατι ειναι πιο δοκιμασμενο ενω το κεπρα δεν εχει δοκιμαστει σε πολλους ανθρωπους και ειναι λιγα χρονια στο εμποριο. Θα ηθελα αν καποια ξερει το τεγκρετολ να μου πει σχετικα γιατι βεβαια οι γετροι ξερουν αλλα απο ανθρωπο που τα περνει οσο να ναι περνεις περισσοτερες πληροφοριες...Οπως ειπα δεν εχω κανει ,ακομη, απιληψια και πιθανω να μην κανω αλλα λογω επεμβασης ειμαι υποχρεωμενη να περνω το χαπι .... Υπαρχει καποιο/α εδω που περνει ή επερνε τεγκρετολ;Ξερετε κατι που πιστευεται οτι πρεπει να ξερει και καποια απειρη σαν εμενα απο αυτα??

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λοιπον και απο μενα!

Δεν περιμενα εδω μεσα να δω αναλογο θεμα και επειδη ειμαι αρκετο καιρο στο forum χαιρομαι που βρισκω και αυτο το θεμα!

Περασα μια δυνατη περιπετεια υγειας τους τελευταιους μηνες και αν και δεν εχω παθει ,ακομη τουλαχιστον , επιληπτικη κριση περνω και εγω αντιεπιληπτικα. Αρχικα επειδη ημουν σε κατασταση εγκυμοσυνης μου εδειναν τα κεπρα ως πιο ανωδυνα για το μωρο.Δυ στοιχως το μωρακι μου το εχασα ΟΧΙ βεβαια απο το χαπι το το νιζω αυτο ΟΧΙ απο το χαπι! αλλαξα σε τεγκρετολ γιατι ειναι πιο δοκιμασμενο ενω το κεπρα δεν εχει δοκιμαστει σε πολλους ανθρωπους και ειναι λιγα χρονια στο εμποριο. Θα ηθελα αν καποια ξερει το τεγκρετολ να μου πει σχετικα γιατι βεβαια οι γετροι ξερουν αλλα απο ανθρωπο που τα περνει οσο να ναι περνεις περισσοτερες πληροφοριες...Οπως ειπα δεν εχω κανει ,ακομη, απιληψια και πιθανω να μην κανω αλλα λογω επεμβασης ειμαι υποχρεωμενη να περνω το χαπι .... Υπαρχει καποιο/α εδω που περνει ή επερνε τεγκρετολ;Ξερετε κατι που πιστευεται οτι πρεπει να ξερει και καποια απειρη σαν εμενα απο αυτα??

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Το παιρνω εγω μολις σημερα πηγα στον γιατρο μου μετα απο ενα χρονο διακοπης φαρμακων μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος επερνα tegretol k kepra οι γενετιστες μου παν τοτε να διακοψω γιατι τα περνα υποτιθετε οτι δεν εγγυονταν για εγκεφαλικες βλαβες. Σημερα μου πε να παρω το Τegretol αντι του Kepra για 2 μηνες γιατι ειναι δοκιμασμενο πιο πολλα χρονια ολα εχουν κινδυνο εγω πηρα ρισκο και γεννησα ενα υγιεστατο μωρο βεβαια μολις εμαθα οτι ημουν εγκυος αρχισα κ τα κοβα σταδιακα ομως 2 μηνες επερνα που οι γιατροι απαγορευουν τους 4 πρωτους μηνες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Koritsia kalimera, ego patheno epileptomorfes kriseis gia peripou 40 deuterolepta, alla mono kata ti diarkeia tou upnou k panta tin idia ora...6:20 to proi. Ekana egkefalografimata, magnitikes alla dn dixnoun kapoia blabi, par'ola auta mou dosane ta lamictal se sindiasmo me frizium (anxolitika) oso eperna k ta frizium dn epatha tpt. Otan apofasisame na kanoume moraki mou eipe o gunekologos oti to frizium prepei na to kopso oposdipote, kai to ekana. Apo tote omos arxisa na patheno mia fora tin ebdomada mia tetia "krisi". H neurologos mou eipe oti isos dn me kaliptei i dosi tou lamictal..alla efoson dn mporoun me sigouria na mou poun ti pragmatika einai auto pou patheno dn thelo na fortono ton eafto mou me tsampa farmaka.

 

H erotisi mou einai uparxei kindinos gia to moro ean kata ti diarkeia eggimosinis patho krisi? Exei pathei kamia sas? Efoson kimame k dn uparxei peiptosi na peso k na xtipiso? Sas euxaristo polu, dn ksero poion allo na rotiso, oi giatroi kserete dn dinoun safi apantisi

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Raski! Όπως ανέφερε στο post #12 πάσχω από επιληψία εδώ και 25-26 ολόκληρα χρόνια (από τα 7 χρόνια). Από τότε είμαι με φάρμακα. Όταν αποφασίσαμε για μωράκι άλλαξα φάρμακα και από το trileptal+depakine πήγα στο keppra. Τώρα είμαι έγκυος 15 εβδομάδων και φυσικά συνεχίζω τα keppra. Προτίμησα να παίρνω φάρμακα κατά την εγκυμοσύνη (όχι βέβαια πως είχα άλλη επιλογή) αλλά το να πάθει κάποια κοπέλα κρίση κατά την εγκυμοσύνη είναι πολύ χειρότερο από το να παίρνει αντιεπιληπτικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Κατά την ώρα την κρίσης (όσον κι αυτή κρατάει) δεν οξυγονώνεται ο εγκέφαλος αφού δεν αναπνέουμε εκείνη την ώρα (γι αυτό και μελανιάζουμε - εγώ τουλάχιστον και φαντάζομαι όσοι πάσχουν από grand-mal κρίσεις). Συνεπώς πολλές και οι επιπτώσεις στο εμβρύο (απ'΄ότι ξέρω μέχρι και εγκεφαλική βλάβη μπορεί να προκαλέσει και δεν εννοώ από την πιθανή πτώση της εγκυμονούσας). Τα λέω λίγο ωμά αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα. Γι αυτό το πιο σημαντικό είναι η καλή ψυχολογία, καλός ύπνος, όχι άγχος στην εγκυμοσύνη μιας επιληπτικής κοπέλας.

 

SPORIDIO, εγώ κάποια χρόνια της ζωής μου έπαιρνα το tegretol αλλά δεν ξέρω σε τι κατηγορία επικινδυνότητας για την εγκυμοσύνη βρίσκεται. Όσον το ενδεχόμενο να πάθει καποιος κρίση με το μωρό αγκαλιά, δε θα ήθελα να το σκέφτομαι και καλύτερα κανένας μας. Οι αρνητικές σκέψεις μόνο κακό κάνουν όπως και τα "εάν". Με την ίδια λογική δεν πρέπει να διασταυρώνουμε δρόμους, να οδηγάμε, να κολυμπάμε, να ... να ... να..... Όχι, αρνούμαι να σκέφτομαι έτσι και το ίδιο συστήνω και σε σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

GeoK s'euxaristo para poli gia tin apantisi, an k o gunekologos mou eipe oti to moro dn oxygononete apo tin diki mou anapnoi alla apo to oxygono pou kiklogorei sto aima mou, alla mou akougete para poli logiko auto pou les...as elpisoume na pane ola kala...kai pali euxaristo poli

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γεια σας ειμαι καινουρια στο site αλλα θα ηθελα πολυ μια σιγουρη κ σωστη απαντηση γιατι οι γιατροι εδω στην κρητη με εχουν μπερδεψει πολυ....ειμαι 23 παντεμενη και θελουμε με τον αντρα μου να κανουμε ενα παιδακι που το λαχταραμε οσο τιποτα αλλο.....ειμαι επιληπτικη απο τα 18 μου δεν ξερω πως προεκειψε ενω δεν εχω τιποτα στον εγκεφαλο μου που να το προκαλει....η αγωγη που μου εχουν χορηγησει ειναι το tegretol cr των 400. τα επιπεδα μου ειναι περιπου στο 12......ο ενας γιατρος μου λεει οτι οταν μεινω εγκυως στον πρωτο μηνα θα ελατωσουμε λιγο το φαρμακο και ο αλλος οτι πρεπει 3 μηνες πριν μεινω να το εχω κοψει???τι να κανω???οποιον κ να ακολουθησω το μωρο μου θα βγει γερο???θα ειμαι αιτια να βγει με καποιου ειδους προβλημα????μια βοηθεια παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι καινουρια στο site αλλα θα ηθελα πολυ μια σιγουρη κ σωστη απαντηση γιατι οι γιατροι εδω στην κρητη με εχουν μπερδεψει πολυ....ειμαι 23 παντεμενη και θελουμε με τον αντρα μου να κανουμε ενα παιδακι που το λαχταραμε οσο τιποτα αλλο.....ειμαι επιληπτικη απο τα 18 μου δεν ξερω πως προεκειψε ενω δεν εχω τιποτα στον εγκεφαλο μου που να το προκαλει....η αγωγη που μου εχουν χορηγησει ειναι το tegretol cr των 400. τα επιπεδα μου ειναι περιπου στο 12......ο ενας γιατρος μου λεει οτι οταν μεινω εγκυως στον πρωτο μηνα θα ελατωσουμε λιγο το φαρμακο και ο αλλος οτι πρεπει 3 μηνες πριν μεινω να το εχω κοψει???τι να κανω???οποιον κ να ακολουθησω το μωρο μου θα βγει γερο???θα ειμαι αιτια να βγει με καποιου ειδους προβλημα????μια βοηθεια παρακαλω....

http://www.mayoclinic.com/health/pregnancy/PR00123

http://www.epilepsy.com/medications/b_tegretol_pregnancy

http://www.epilepsy.com/pregnancy_risks

http://www.patient.co.uk/health/Epilepsy-Contraception-/-Preg.-Issues.htm

Θα έλεγα να ψάξεις να βρεις έναν γιατρό που να έχει εμπειρία σε τέτοια περιστατικά. Νομίζω οτι χρειάζεται συνεργασία νευρολόγου και γυναικολόγου για τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια για εσένα και το μωρό σου. Το Αιγινήτειο έχει εξαιρετικούς νευρολόγους (είναι του πανεπιστημίου Αθηνών) και αυτοί μπορεί να έχουν υπόψη τους κάποιον πανεπιστημιακό γυναικολόγο που έχει εμπειρία σε ανάλογες καταστάσεις.

http://www.eginitio.gr/neurological/Staff/

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με πολλά αντι-επιληπτικά φάρμακα είναι ότι αυξάνουν τον κίνδυνο ανωμαλιών στο μωρό - για το Tegretol (Καρβαμαζεπίνη) ο κίνδυνος αυτός είναι γύρω στο 6-7% δηλαδή μια αύξηση γύρω στις 2-3 φορές σε σχέση με τις γυναίκες που δεν παίρνουν το φάρμακο.

 

Ξεκινώντας από την αρχή ότι είναι προτιμότερο να παίρνεις την αγωγή παρά να έχεις κρίσεις επιληψίας στην εγκυμοσύνη (οι οποίες είναι επικίνδυνες και για τη μαμά και για το μωρό) συνήθως συστήνονται τα εξής:

- Μείωση της δόσης στην ελάχιστη αποτελεσματική μερικούς μήνες πριν αρχίσεις να προσπαθείς για εγκυμοσύνη. Κάποιες γυναίκες που δεν είχαν καμία κρίση για πάνω από δυο χρόνια μπορεί να επιλέξουν να σταματήσουν τελείως την αγωγή μέχρι να μείνουν έγκυες και για τους τρεις πρώτους μήνες. Αυτά πάντα σε συνεννόηση με το Νευρολόγο, όχι από μόνη σου!

- Εφόσον παραμείνεις υπό αντι-επιληπτική αγωγή, ταυτόχρονη λήψη Filicine 5mg καθημερινά για τουλάχιστον 3 μήνες πριν μείνεις έγκυος και για όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (βοηθά στην πρόληψη ανωμαλιών στο έμβρυο).

- Προσεκτικός υπερηχογραφικός έλεγχος Α' και Β' επιπέδου από ειδικό ώστε να εντοπιστούν τυχόν ανωμαλίες στο έμβρυο.

- Λήψη βιταμίνης Κ τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης για πρόληψη αιμορραγικού συνδρόμου του νεογνού.

 

Νομίζω ότι πρέπει να δεις πρώτα-πρώτα το Νευρολόγο που σε παρακολουθεί και να συζητήσετε το θέμα. Προσωπικά πάντως θα σε συμβούλευα να μην πανικοβάλλεσαι, έχω δει πολλές γυναίκες με επιληψία να φέρνουν στον κόσμο υγιέστατα μωρά παρόλο που έπαιρναν Tegretol ή άλλα αντίστοιχα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ακριβως τα ιδια μου ειπε κ η γιατρος που με παρακολουθει στο Γ.ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΧΑΝΙΩΝ εκει υπαρχει και καθηγητης γυναικολογος απλα μενω στο ρεθυμνο κ ο γιατρος του ρεθυμνου(νευρολογος) που μου γραφει τα φαρμακα με μπερδεψε αρκετα....και με αγχωσε....οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ κυριε ΓΙΩΡΓΟ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οσες περνατε αντιεπηλιπτικα στην εγκυμοσυνη κανατε παραπανω εξετασεις;Αναρωτιεμαι γιατι εμεις με διδυμα καναμε ληψη τροφοβλαστη ενω οι εξετασεις ηταν καλες.Μας ειχαν πει ομως οτι οι αιματολογικες που κανουν μαζι με την αυχενικη δεν θα βοηθουσαν λογω διδυμων.Εγω επαιρνα keppra και lamictal και τα μειωσα σε 6 μηνες πριν μεινω εγκυος (το keppra το σταματησα τελειως σταδιακα)ολα πηγαν καλα και τον Φεβρουαριο γεννησα τα μωρακια μου.Γεννησατε με καισαρικη;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια στο φορουμ και θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου και τις ανησυχίες μου. Έχω επιληψία και παίρνω keppra 500mg (2-0-2). Έχω ξεκινήσει τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη και φυσικά με έχει πιάσει πολύ άγχος. Η πρώτη προσπάθεια απέτυχε. Είχα πάρει clomiphene citrate και pregnyl γιατί είχα πρόβλημα ωορρηξίας. Τώρα ο γιατρός μου έχει δώσει τις ενέσεις puegon και pregnyl γιατί τα χάπια δεν έκαναν ικανοποιητική δουλειά. Θέλω να μου πει αν κάποια κοπέλα είχε αντίστοιχη εμπειρία. Υπάρχει πιθανότητα αυτά τα χάπια να μου επιδεινώσουν την κατάσταση; Δεν έχω πάθει κρίση από το 2007.Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
On 13/7/2011 at 7:46 ΜΜ, mor@ki_K είπε:

Οχι το κεπρα μου εφερνε φαγουρα σε ολο μου το σωμα!Δεν ξερω πρεπει να τον παρω τηλ τον γιατρο μου, την δευτερα θα κανω παλι εξετασεις να δω το συκωτι μου.

 

Καλα ειμαι μωρε, ο ογκος βγηκε ολος, καλοηθης ήταν, απλα εχω μετεγχειρητικους πονοκεφαλους και κουραζομαι αρκετα ευκολα... Δεν πειραζει, τουλαχιστον προλαβα και εκανα παιδακι... Αλλα και συ στα ξαφνικα να κανεις επιληψια, πολυ δυσκολο πραγμα... Ασε ο Θεος να φυλαξει!!!!

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα και με ενα μωρακι στην αγκαλια σου του χρονου τετοιο καιρό!!!!! Όλα θα πάνε καλα, μην ανχωνεσε με το κεπρα!!!!

Γεια σας κοριτσια σε όλες! moraki_k ήθελα να σε ρωτήσω κατι. Αν και εχουν περάσει χρόνια και δεν ξερω σε τι οικοενειακή κατασταση βρισκεσαι πλεον και εύχομαι να μπόρεσες να κανεις και αλλο παιδάκι. Αλλά αν όχι, πως συμβιβαστηκες με αυτό; Η το είχες πάρει απόφαση οτι δεν ξαναρισκαρεις. Γιατί και εγώ έχω ενα παιδάκι και δεν μου επιτρέπουν οι γιατροί για δεύτερο λόγω θέματος υγειας δικο μου αλλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ με την ιδέα οτι δεν θα κάνω άλλο και οτι δεν θα κάνω αδερφακι στο παιδάκι μου.

On 24/6/2011 at 10:08 ΠΜ, mor@ki_K είπε:

Ευριδικη μου καλημέρα!

Εγω παίρνω το Epanutin και δεν μπορω να κανω αδερφακι την Κατερίνα μου....:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Όταν ρώτησα τον νευροχειρούργο μου μου είπε πως το Κeppra είναι άφοβο για εγκυμοσύνη, αλλά το Epanutin είναι επίφοβο...:(:(:(:(

 

Είσαι τόσο, μα τόσο τυχερή που παίρνεις Κeppra και σου εύχομαι να έχεις μία πολύ καλή εγκυμοσύνη και θα δεις πως όλα θα πάνε καλά!

 

Και γω έπαιρνα Κeppra και Depakine αλλά με έφεραν μεγαλη φαγούρα και είδα και έπαθα να βρω χάπι που να μην με φέρνει αλλεργιά...

Αν δεν σε πειραζει να μου πεις, έχεις ανέκαθεν επιληψία?

Γιατί εγω δεν είχα, αλλα έκανα λόγω εγχείρησης κρανιοτομής.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...