Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια! Τρώει 3-4 λεπτά κ μετά κλάμα!


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλό μηνα!

Γεννηθηκε 2910γρ - 50εκ,

εξοδος με 2840γρ,

1ος μηνας : 3950 - 54εκ

2ος μηνας : 4700 - 58εκ

3ος μηνας : 5000 - 60εκ

Βρεχει περιπου 6-7 πανες και κακα 1φορα ειτε ανα ημερα , ειτε ανα 3ημερες, οπου κανει περισσοτερες φορες.

 

Οι πάνες ειναι σούπερ (που σημαίνει ότι γαλα έχεις, και γαλα πίνει-όποτε γιατί να συμπληρώσεις)

Το συνολικό βάρος του μωρού ειναι πολυ καλό. Πήρε πολυ βάρος στους πρώτους 2 μήνες και φρέναρε στη συνεχεια. Συμβαίνει αρκετά συχνά στα μωρά που θηλάζουν, φαντάζεσαι να συνέχιζε με τέτοιο ρυθμό;

Εγώ θα έλεγα εφόσον γαλα εχεις, το μωρό ουρολοίμωξη δεν εχει και φαίνεται χορτάτο χωρίς να ζητάει περισσότερο γαλα να μην ανησυχείς. Πάντως συμπλήρωμα δεν χρειάζεσαι. Ακόμη κι ο θηλασμός να είχε πρόβλημα θα διορθωναμε αυτό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαριάνα εγώ έχω ένα παιδί που παίρνει λίγο βάρος. Στο 3 μήνα ήταν 4,5 κιλά και βγήκαμε 3100. Περάσαμε ουρολοίμωξη αλλα και παλι λίγο παίρνει. Μην σε απασχολεί το βάρος αφού βρέχει πάνες. Δεν είμαι καμία έμπειρη απλα επειδη και εγώ ετσι ανησυχούσα στα λεω. Εγώ με ξενο έπαιρνα 300-600γρ το μήνα πάντα ήμουν ολιγόφαγη η μάνα μου δεν με κυνήγησε ποτε να φάω ετσι ήμουν. Δηλαδή να δίνεις ενα γεύμα ξενο για να παχύνει το παιδι; Και ποιος στο εγγυάται αυτο; Δυστηχως και εγώ είχα πολλούς καλοθελητές γύρω μου που ευγενικά μιληςα και σταμάτησαν να ασχολούνται με αυτο. Μπορει να θέλουν να μιλήσουν αλλά δεν τολμούν.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!!!! Είδες που σ'το λέγαμε' date=' Liza; Θα έρθει η ώρα που θα δίνεις εσύ συμβουλές!!! Ποιος σου είπε ότι δεν έχεις γίνει έμπειρη, με τόσα που περασες;! :D[/quote']

 

Χαχα Scratee είχες δίκιο!! Για την εμπειρία σίγουρα δεν είμαι σύμβουλος γιαυτο το λέω ούτε γιατρός. Όμως τωρα που εχει περαςει κάποιος καιρός βλέπω πως το παν ήταν η ψυχολογία μου. Μου έδειξε και η μαμά μου το βιβλιάριο μου και καταλαβα αυτο που μου είπε η γιατρός για την κληρονομικότητα. Και ο άντρας μου το ιδιο ειναι απο που θα πάρει το παιδι; Ειχα στο μυαλό μου μωρα με μπουτακια στρουμπουλουφικα. Εχω αρχίσει να διαβάζω για το baby led weaning όταν πρώτα ο Θεος ειναι έτοιμος και σκέφτομαι τη στιγμή που θα το ανακοινώσω τι θα ακούσω .

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω ολες για την βοήθεια!με άγχωσε ο γιατρος ενω γενικα ειναι πολυ κουλ,τον ξερω 5χρονια τωρα και ποτε δεν με ειχε αγχώσει ετσι!παντως εγω επιμένω να μην της δίνω καθόλου ξένο και προσπαθω να τη βάζω στο στήθος οσο πιο συχνά με αφηνει!!την Μ.Τριτη θα πω στο γιατρο να ερθει να τη ζυγίσει και βλέπουμε!λετε να γινει μανεκέν το κοριτσι μου;οχι επαγγελματικά!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marianna28 δες τις καμπύλες ανάπτυξης του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας που έχουν φτιαχτεί βάσει μωρών που θήλαζαν αποκλειστικά. http://www.who.int/childgrowth/standards/en/

 

Το σχεδιάγραμμα που δείχνει τη σχέση βάρους και ύψους (ή μήκους, όπως θες πες το) http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfl_girls_p_0_2.pdf δείχνει ότι 60εκατοστά θα έπρεπε να αντιστοιχούν σε περίπου 5900γραμμάρια.

 

Η δικιά μου μπέμπα είναι 2μιση μηνών και αρνείται να φάει κυρίως όταν το στήθος μου έχει πετρώσει ή όταν πνίγεται από το γάλα που μερικές φορές κατεβαίνει λες και άνοιξες το λάστιχο στο φουλ. Στην πρώτη περίπτωση κάνω μαλάξεις πριν το θηλασμό, χύνοντας και λίγο (όσο πιο λίγο γίνεται) γάλα. Στη δεύτερη περίπτωση, αφού αφήσει το μωρό τη θηλή και δω ότι το γάλα τρέχει σαν ποταμάκι, το αφήνω να χυθεί (έχω μια πετσέτα πρόχειρη γι' αυτό το λόγο) και έπειτα την ξαναβάζω να φάει. Και πολλές φορές τη βάζω να ρευτεί πριν τελειώσει ο θηλασμός.

 

Θα σου πρότεινα να μην το πάρεις καθόλου αψήφιστα το θέμα, γιατί οι πρώτοι μήνες ζωής ενός ανθρώπου είναι πολύ σημαντικοί για την υγεία του...

 

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Xristas σε ευχαριστω για τις πληροφορίες γιατι δεν τον ειχα ξαναδεί αυτο το πίνακα.συμφωνα με αυτόν δειχνει να ακολουθούμε την πορτοκαλί γραμμη(2η) απο τη γέννηση μεχρι και τον 2ο μήνα και στον 3ο μήνα πέσαμε στην κόκκινη.ηδη προσπαθω νς τη βάζω να τρωει οσο πιο συχνά γίνεται και θα φροντίζω να τη ζυγίζω ανα 10ημερο ώστε να μην περιμενω ολο το μήνα παλι για να δω ποσο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Xristas σε ευχαριστω για τις πληροφορίες γιατι δεν τον ειχα ξαναδεί αυτο το πίνακα.συμφωνα με αυτόν δειχνει να ακολουθούμε την πορτοκαλί γραμμη(2η) απο τη γέννηση μεχρι και τον 2ο μήνα και στον 3ο μήνα πέσαμε στην κόκκινη.ηδη προσπαθω νς τη βάζω να τρωει οσο πιο συχνά γίνεται και θα φροντίζω να τη ζυγίζω ανα 10ημερο ώστε να μην περιμενω ολο το μήνα παλι για να δω ποσο ειναι.

 

Σύμφωνα με την ελληνική καμπύλη ανάπτυξης που εχει και στο βιβλιάριο του μωρού, έχετε ανεβεί μια καμπύλη. "Έπρεπε" να ειναι 4,5 κιλά!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Xristas σε ευχαριστω για τις πληροφορίες γιατι δεν τον ειχα ξαναδεί αυτο το πίνακα.συμφωνα με αυτόν δειχνει να ακολουθούμε την πορτοκαλί γραμμη(2η) απο τη γέννηση μεχρι και τον 2ο μήνα και στον 3ο μήνα πέσαμε στην κόκκινη.ηδη προσπαθω νς τη βάζω να τρωει οσο πιο συχνά γίνεται και θα φροντίζω να τη ζυγίζω ανα 10ημερο ώστε να μην περιμενω ολο το μήνα παλι για να δω ποσο ειναι.

 

Ναι, όντως, είχατε ούτως ή άλλως ξεκινήσει χαμηλά στην καμπύλη. Αυτό κάνει το θέμα σας λιγότερο ανησυχητικό.

 

Σκέψου πάντως μήπως δεν αδειάζει το μαστό που θηλάζει. Αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα, γιατί το γάλα ενός μαστού τα πρώτα λεπτά του θηλασμού περιέχει ελάχιστο λίπος και ενώ έχει θρεπτικά συστατικά, δε βοηθά στο να πάρει βάρος το μωρό.

δες εδώ

Σε αυτή την περίπτωση, ίσως μια λύση να ήταν να χύνεις πριν το θηλασμό λίγο γάλα με το χέρι σου, ώστε να πιει το μωρό γάλα με μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε λίπος. Εκτός κι αν βλέπεις πως δεν έχεις πολύ γάλα, οπότε απόφυγε να χύνεις, έστω και λίγο.

Επίσης, χρήσιμο είναι να κάνεις μαλάξεις στο μαστό τον οποίο θηλάζει το μωρό, ώστε να βοηθάς το λίπος να κατεβαίνει νωρίτερα και να κάνεις πιο αποδοτικό το θηλασμό, ελαχιστοποιώντας το χρόνο που το μωρό κάθεται στο στήθος αλλά δε θηλάζει.

Προσοχή: μαλάξεις δεν κάνουμε τρίβοντας το στήθος γιατί ταλαιπωρείται.

δες και εδώ για μαλάξεις

 

Τέλος, μορείς να δεις τα 6 βιντεάκια της Πατσούρου για το θηλασμό

 

Αλήθεια, τα κακά του μωρού σου τι χρώμα έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Να απαντησω πρωτα στη Xristas , τα κακα της ειναι κιτρινο-πορτοκαλι. Επισης, να σας πω οτι τη ζυγισα εχθες και εχει παρει 150γρ σε 8μερες, δηλαδη 19γρ την ημερα, που οπως καταλαβαινω ειναι μεσα στα ορια.

Ελπιζω να συνεχισει ετσι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας!Να απαντησω πρωτα στη Xristas , τα κακα της ειναι κιτρινο-πορτοκαλι. Επισης, να σας πω οτι τη ζυγισα εχθες και εχει παρει 150γρ σε 8μερες, δηλαδη 19γρ την ημερα, που οπως καταλαβαινω ειναι μεσα στα ορια.

Ελπιζω να συνεχισει ετσι!!!

 

Το μωρό εχει πολυ καλό βάρος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω nina , για τη βοηθεια!ειναι πολυτιμη για αγχωμενες μαμαδες!!

Ευχομαι Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα σε ολες !

 

Αλίμονο, ξέρω πολυ καλα αυτό το άγχος!

Καλό Πάσχα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Να απαντησω πρωτα στη Xristas , τα κακα της ειναι κιτρινο-πορτοκαλι. Επισης, να σας πω οτι τη ζυγισα εχθες και εχει παρει 150γρ σε 8μερες, δηλαδη 19γρ την ημερα, που οπως καταλαβαινω ειναι μεσα στα ορια.

Ελπιζω να συνεχισει ετσι!!!

 

Ωραία, αυτό σημαίνει ότι με αυτούς τους ρυθμούς, θα πάρει 600γρ σε ένα μήνα. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Θέλω την γνώμη σας. Έχω μια μπέμπα (2 μηνών).

17/2 Γέννηση 2900 - 50εκ

21/2 2760

19/3 4000 - 54,5εκ

8/4 4730

16/4 4850 - 57,5εκ

Τις πρώτες 2 μέρες στην κλινική έτρωγε μπουκάλι γιατί μου ειπαν να μην την θηλάσω λόγω κάποιων φαρμάκων που πήρα. Μετά ξεκίνησα να την θηλάζω στην αρχή με συμπλήρωμα. Το συμπλήρωμα ήταν από 50 έως 110ml την ημέρα. Ο θηλασμός ήταν δύσκολος καθώς είχε βραχύ χαλινό και την 27η μέρα πήγαμε και της το κόψαμε. Από τότε σταμάτησε να με πονάει και φτάσαμε σε σημείο να μην τρώει καθόλου ξένο γάλα.

Έχω 3 μέρες που της δίνω μονο ξένο γάλα γιατί και πάλι πήρα κάποιο φάρμακο και μου είπαν πως δεν πρέπει να την θηλάσω (βέβαια από ότι μου είπαν κάποια κορίτσια εδω, η δραστική ουσία είναι συμβατή με τον θηλασμό αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Αυτό που με απασχολεί είναι πως όταν την θήλαζω -και σήμερα ξεκίνησα πάλι να την βάζω στο στήθος παράλληλα βέβαια με ξένο- γίνεται γκρινιάρα. Τρώει 4-5 λεπτά, τεντώνεται προς τα πίσω, αφήνει τη θηλή ουρλιάζοντας και γενικά είναι ανήσυχη όλη την ημέρα.Επίσης με το που ξεκινήσαμε πάλι να θηλάζουμε βγάζει γουλιές και ξανα φούντωσε το εκζεμα της.

Πριν της δώσω ξένο γάλα είχε πάρα πολλά αέρια- όλη μέρα- και κακά έκανε ανά 2 ημέρες. Είχα κόψει γαλακτοκομικα, λαχανικά (μόνο σπανάκι έτρωγα) και εσπεριδοειδή. Με το ξένο δεν έχει αέρια αλλά ούτε και κακάκια κάνει. Χθες μετα απο οδηγία της παιδιάτρου, της έβαλα υπόθετο γλυκερίνης και έκανε αμέσως.

Με το δικό μου γάλα γίνεται ανήσυχη, κλαίει όλη μέρα, κοιμάται ελάχιστα και βγάζει γουλιές (μερικές φορές μόνο της ανεβαίνουν και τα καταπίνει πάλι) θέλει να είναι συνέχεια αγκαλιά και κοιμάται μόνο στην αγκαλιά κ αν την αφήσω κάτω κλαίει. Με το ξένο δείχνει πιο ήρεμη και χαρούμενη και δεν έχουμε καμία αντίδραση όπως αυτές του θηλασμού.

Θέλω πάρα πολύ να τρέφεται με το δικό μου γάλα αλλά μήπως δεν είναι ευτυχισμένη και ικανοποιημένη; Μήπως κάτι την ενοχλεί στο γάλα μου; Είμαι σχεδόν απελπισμένη. Η παιδιατρος επιμενει να της δίνω το δικό μου γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας! Θέλω την γνώμη σας. Έχω μια μπέμπα (2 μηνών).

17/2 Γέννηση 2900 - 50εκ

21/2 2760

19/3 4000 - 54,5εκ

8/4 4730

16/4 4850 - 57,5εκ

Τις πρώτες 2 μέρες στην κλινική έτρωγε μπουκάλι γιατί μου ειπαν να μην την θηλάσω λόγω κάποιων φαρμάκων που πήρα. Μετά ξεκίνησα να την θηλάζω στην αρχή με συμπλήρωμα. Το συμπλήρωμα ήταν από 50 έως 110ml την ημέρα. Ο θηλασμός ήταν δύσκολος καθώς είχε βραχύ χαλινό και την 27η μέρα πήγαμε και της το κόψαμε. Από τότε σταμάτησε να με πονάει και φτάσαμε σε σημείο να μην τρώει καθόλου ξένο γάλα.

Έχω 3 μέρες που της δίνω μονο ξένο γάλα γιατί και πάλι πήρα κάποιο φάρμακο και μου είπαν πως δεν πρέπει να την θηλάσω (βέβαια από ότι μου είπαν κάποια κορίτσια εδω, η δραστική ουσία είναι συμβατή με τον θηλασμό αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Αυτό που με απασχολεί είναι πως όταν την θήλαζω -και σήμερα ξεκίνησα πάλι να την βάζω στο στήθος παράλληλα βέβαια με ξένο- γίνεται γκρινιάρα. Τρώει 4-5 λεπτά, τεντώνεται προς τα πίσω, αφήνει τη θηλή ουρλιάζοντας και γενικά είναι ανήσυχη όλη την ημέρα.Επίσης με το που ξεκινήσαμε πάλι να θηλάζουμε βγάζει γουλιές και ξανα φούντωσε το εκζεμα της.

Πριν της δώσω ξένο γάλα είχε πάρα πολλά αέρια- όλη μέρα- και κακά έκανε ανά 2 ημέρες. Είχα κόψει γαλακτοκομικα, λαχανικά (μόνο σπανάκι έτρωγα) και εσπεριδοειδή. Με το ξένο δεν έχει αέρια αλλά ούτε και κακάκια κάνει. Χθες μετα απο οδηγία της παιδιάτρου, της έβαλα υπόθετο γλυκερίνης και έκανε αμέσως.

Με το δικό μου γάλα γίνεται ανήσυχη, κλαίει όλη μέρα, κοιμάται ελάχιστα και βγάζει γουλιές (μερικές φορές μόνο της ανεβαίνουν και τα καταπίνει πάλι) θέλει να είναι συνέχεια αγκαλιά και κοιμάται μόνο στην αγκαλιά κ αν την αφήσω κάτω κλαίει. Με το ξένο δείχνει πιο ήρεμη και χαρούμενη και δεν έχουμε καμία αντίδραση όπως αυτές του θηλασμού.

Θέλω πάρα πολύ να τρέφεται με το δικό μου γάλα αλλά μήπως δεν είναι ευτυχισμένη και ικανοποιημένη; Μήπως κάτι την ενοχλεί στο γάλα μου; Είμαι σχεδόν απελπισμένη. Η παιδιατρος επιμενει να της δίνω το δικό μου γάλα.

 

Καλα κανει κι επιμένει. Δεν μπορεί να βγει σαφές συμπέρασμα για το τι ενοχλεί το μωρό καθώς δεν τρέφεται αποκλειστικά με τον έναν ή με τον άλλο τροπο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο εμενα μετα απο πολυ καιρο!!εχθες γίναμε 4μηνων και πηρε 690γρ αυτο το μήνα και 4ποντους!τελικα ολα καλα και σταμάτησα να αγχώνομαι τοσο πολυ!να ευχαριστήσω ολα τα κοριτσια που με βοήθησαν ψυχολογικα οταν τις χρειάστηκα και ειμαι σίγουρη οτι θα ειναι εδω και για την επομενη φορα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα μετα απο πολυ καιρο!!εχθες γίναμε 4μηνων και πηρε 690γρ αυτο το μήνα και 4ποντους!τελικα ολα καλα και σταμάτησα να αγχώνομαι τοσο πολυ!να ευχαριστήσω ολα τα κοριτσια που με βοήθησαν ψυχολογικα οταν τις χρειάστηκα και ειμαι σίγουρη οτι θα ειναι εδω και για την επομενη φορα!!

 

Σούπερ!!! Καλή συνεχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας.. Πολυσυζητημενο θεμα αλλα δεν βρηκα κατι να με ηρεμήσει.. Η μπεμπα μου ειναι 2 μηνων και θηλαζει αποκλειστικά. Ξενο γαλα πηρε συμπληρωματικα στο νοσοκομείο τις 2 πρωτες μερες για να ανεβει το ζαχαρο(γεννήθηκε προωρα 36 εβδομάδες)  και στις 20 μερες 2γευματα για 2 μερες για να δούμε αν πέσει ο ικτερος (14).ολο το υπόλοιπο διαστημα αποκλειστικος θηλασμος με πολυ γαλα ανα 2,5 κ 3 ώρες ολο το 24ωρο.παιρνει πολυ βαρος ειναι ηδη 4,500 απο 2,550 που γεννήθηκε. Εδω και κάποιες μέρες το γαλα μου εχει μειωθει πολυ. Η μπεμπα θηλαζει 1 ωρα με εκνευρισμο και σαν να μην χορταινει καθολου.προσπαθει πολυ για να πιει και αφηνει κ ξαναπιανει τη θηλη συνεχεια σαν να μην βγαζει και ψάχνει. γκρινιαζει κατα τη διάρκεια και μετα. Τις δινω και απο τα δυο στηθη ενω πριν της εφτανε το ενα. Εκανα αντληση εχθες για να δω την ποσότητα και εβγαλα 50ml με το ζόρι απο εκεί που εβγαζα ανετα 140 οταν μαζευα για την τράπεζα μου. Τι συμβαίνει;;; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μαριακιι είπε:

Γεια σας.. Πολυσυζητημενο θεμα αλλα δεν βρηκα κατι να με ηρεμήσει.. Η μπεμπα μου ειναι 2 μηνων και θηλαζει αποκλειστικά. Ξενο γαλα πηρε συμπληρωματικα στο νοσοκομείο τις 2 πρωτες μερες για να ανεβει το ζαχαρο(γεννήθηκε προωρα 36 εβδομάδες)  και στις 20 μερες 2γευματα για 2 μερες για να δούμε αν πέσει ο ικτερος (14).ολο το υπόλοιπο διαστημα αποκλειστικος θηλασμος με πολυ γαλα ανα 2,5 κ 3 ώρες ολο το 24ωρο.παιρνει πολυ βαρος ειναι ηδη 4,500 απο 2,550 που γεννήθηκε. Εδω και κάποιες μέρες το γαλα μου εχει μειωθει πολυ. Η μπεμπα θηλαζει 1 ωρα με εκνευρισμο και σαν να μην χορταινει καθολου.προσπαθει πολυ για να πιει και αφηνει κ ξαναπιανει τη θηλη συνεχεια σαν να μην βγαζει και ψάχνει. γκρινιαζει κατα τη διάρκεια και μετα. Τις δινω και απο τα δυο στηθη ενω πριν της εφτανε το ενα. Εκανα αντληση εχθες για να δω την ποσότητα και εβγαλα 50ml με το ζόρι απο εκεί που εβγαζα ανετα 140 οταν μαζευα για την τράπεζα μου. Τι συμβαίνει;;; 

Αν πλέον θηλαζεις αποκλειστικά κατά απαίτηση του παιδιού χωρίς συμπλήρωμα δεν νομίζω να μειώθηκε το γάλα σου. Το θηλαστρο έτσι κι αλλιώς δεν είναι ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις. Από πάνες πως είστε? Μήπως έχει πολλά αέρια? Αυτό συμβαίνει σε όλα τα γεύματα ή τα απογευματινα? 

  Περισσότερο για άλμα μου ακούγεται που συνήθως συμβαίνει στον 3ο μήνα. Όμως δεν ξέρω πότε γινονται τα άλματα ανάπτυξης σε πρόωρα μωράκια!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Μαριακιι είπε:

Γεια σας.. Πολυσυζητημενο θεμα αλλα δεν βρηκα κατι να με ηρεμήσει.. Η μπεμπα μου ειναι 2 μηνων και θηλαζει αποκλειστικά. Ξενο γαλα πηρε συμπληρωματικα στο νοσοκομείο τις 2 πρωτες μερες για να ανεβει το ζαχαρο(γεννήθηκε προωρα 36 εβδομάδες)  και στις 20 μερες 2γευματα για 2 μερες για να δούμε αν πέσει ο ικτερος (14).ολο το υπόλοιπο διαστημα αποκλειστικος θηλασμος με πολυ γαλα ανα 2,5 κ 3 ώρες ολο το 24ωρο.παιρνει πολυ βαρος ειναι ηδη 4,500 απο 2,550 που γεννήθηκε. Εδω και κάποιες μέρες το γαλα μου εχει μειωθει πολυ. Η μπεμπα θηλαζει 1 ωρα με εκνευρισμο και σαν να μην χορταινει καθολου.προσπαθει πολυ για να πιει και αφηνει κ ξαναπιανει τη θηλη συνεχεια σαν να μην βγαζει και ψάχνει. γκρινιαζει κατα τη διάρκεια και μετα. Τις δινω και απο τα δυο στηθη ενω πριν της εφτανε το ενα. Εκανα αντληση εχθες για να δω την ποσότητα και εβγαλα 50ml με το ζόρι απο εκεί που εβγαζα ανετα 140 οταν μαζευα για την τράπεζα μου. Τι συμβαίνει;;; 

Tιποτα δε συμβαινει, απλα κανε το πρωτο σας αλμα αναπτυξης. Θηλαζε οσο θελει το μωρό. Αν φτασει να θηλαζει και 3 και 4 ωρες χωρις διαλειμμα, ειναι φυσικό, μην αγχώνεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Θηλαζουμε αποκλειστικά. Περα απο τις φορές που ανεφερα δεν έχει ξαναπιει ποτε ξενο γαλα.. Κυρίως αυτο συμβαινει στα βραδυνα γεύματα αλλα ολη  η μερα δε διαφέρει πολυ. Έχουμε πολλα αερια εξ αρχης.. Παρα πολλα.. Στον ενα μηνα καναμε υπερηχο κοιλιας γτ ζοριζοταν πολυ κ ηταν πολυ πρησμενη και εδειξε πολλα αερια.  πως μπορεί να φταίει αυτο;;  Εμεις 29 κλείνουμε 2 μηνες. Δεν είναι νωρίς για αλμα; οι πάνες  ειναι μέτριες.. Για τοση ωρα που πίνει δεν βλέπω ιδιαιτερα πολλα τσισα.. Δεν μπορώ να καταλάβω.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μαριακιι είπε:
On 24/3/2018 at 12:06 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Θηλαζουμε αποκλειστικά. Περα απο τις φορές που ανεφερα δεν έχει ξαναπιει ποτε ξενο γαλα.. Κυρίως αυτο συμβαινει στα βραδυνα γεύματα αλλα ολη  η μερα δε διαφέρει πολυ. Έχουμε πολλα αερια εξ αρχης.. Παρα πολλα.. Στον ενα μηνα καναμε υπερηχο κοιλιας γτ ζοριζοταν πολυ κ ηταν πολυ πρησμενη και εδειξε πολλα αερια.  πως μπορεί να φταίει αυτο;;  Εμεις 29 κλείνουμε 2 μηνες. Δεν είναι νωρίς για αλμα; οι πάνες  ειναι μέτριες.. Για τοση ωρα που πίνει δεν βλέπω ιδιαιτερα πολλα τσισα.. Δεν μπορώ να καταλάβω.. 

Δεν είναι νωρίς. Άλματα δεν συμβαίνουν μόνο τον  3o μήνα. Απλά εμένα μου ήρθε το συγκεκριμένο στο νου γιατί το θυμάμαι χαρακτηριστικά. Δες εδώ 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html?m=1

 

Για τα αέρια κ τις ώρες που εκδηλώνει αυτή την έντονη ανησυχία σε ρωτησα γιατί σκέφτηκα μήπως είναι κολικοι! 

 

Τα μωρά δεν πίνουν γάλα μόλις τοποθετηθούν στο στήθος. Αρχικά πιπιλαν για να κατέβει το γαλα που είναι ψηλά στους αδένες. Μετά αρχίσουν ένα πιο έντονο κ ρυθμικό πιπιλισμα πχ ρουφάει πέντε φορές σταματάει για 5 δευτερόλεπτα κ πάλι ρουφά κτλ. Όταν σταματούν να ρουφουν με ρυθμό ή  μία στο τόσο συνήθως νανουριζονται ή πιπιλαν. 

 

Γενικά όσο ένα μωρό είναι στο στήθος τόσο περισσότερο αυξάνεται ή παραγωγή. Δινεται μήνυμα στο στήθος πως το μωρό χρειάζεται κ άλλο γάλα άρα πρέπει να το παράγει. Το πιπιλισμα συμβάλλει σημαντικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και απο εμένα κορίτσια. Αντιμετωπιζω και εγω αυτό το πρόβλημα δηλαδή θηλάζει κανονικά 3-4 λεπτα άντε το πολυ 5-6 και μετα πανικός κλαίει κλωτσαει, οχι κάθε φορά αλλά συμβαίνει. Γεννησα 21/3/18 με φυσιολογικό τοκετό και επισκληριδιο ενα κοριτσάκι. 3200 και 50 εκατοστά. 3370 στις 2/4, 3950 στις 19/4 τώρα δε γνωρίζω ποσο ζυγίζει γιατί εχω ραντεβού τέλος του μηνά. Θηλάζω αποκλειστικά με 7 περίπου θηλασμού την ημερα και 5-6 βρεγμενες πάνες κ κακά καποιες φορες κάθε μερα καποιες μερα παρα μερα. Καποιες φορες ειναι κίτρινα με σπορακια και καποιες χωρίς σπορακια σα κίτρινο νερό και κανει κ πολυ θόρυβο οταν τα κάνει. Ευχαριστώ εκ των πρωτερον, βοήθησε μια πρωταρα μαμα 

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζησει!

Εγω αφου ειχα αποκλεισει παθολογικα αιτια (ΓΟΠ, αλλεργια, κα) κατεληξα στο γαστροκολικο αντανακλαστικο. Καποια μωρα το νιωθουν πιο εντονα απο αλλα. Ακριβως, το ιδιο σκηνικο: 3-5 λεπτα μια χαρα και μετα κλαμα. Τον εβγαζα συνεχιζε να κλαιει, τον ξαναβαζα, ρουφουσε 20 δευτερα και παλι το ιδιο. Μεχρι τους 3 μηνες περιπου γινοταν αυτο σχεδον σε καθε θηλασμο.

Τσεκαρε επισης για υπερπαραγωγη. Βαλε το μωρο στο στηθος και βγαλτο μετα απο καποια δευτερα. Αν το γαλα πεταγεται σαν πιδακας τοτε μαλλον η εντονη ροη το δυσκολευει. Επισης, αφου κανει πολυ θορυβωδη κακα τοτε μαλλον καταπινει πολυ αερα, κατι που μπορει να συμβει λογω υπερπαραγωγης. 

Κατα τα αλλα πως ειναι το μωρο μεσα στη μερα, ευδιαθετο ή φαινεται ενοχλημενο; Απο τις πανες σας φαινεται να τρωει καλα. Βεβαια, απο εδω και περα μπορει να μειωθουν πολυ τα κακα. Και εβδομαδα να περασει σε θηλαζοντα βρεφη ειναι φυσιολογικο.

Ο παιδιατρος τι σου λεει για αυτα που μας περιγραφεις; Εχεις μιλησει με καποιον συμβουλο θηλασμου;

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...