Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι δωρο σε παιδι με αυτισμο?


Recommended Posts

θα ηθελα να κανω δωρο σε ενα φιλικο μας ζευγαρι που εχουν ενα αγορακι 9 χρονων αυτιστικο. εχετε να μου προτινετε κατι δημιουργικο απο καποιο φυσικο καταστημα?

 

δεν θελω να παρω ρουχο γιατι η μαμα του δουλευει σε καταστημα με ρουχα.

ευχαριστω.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα ηθελα να κανω δωρο σε ενα φιλικο μας ζευγαρι που εχουν ενα αγορακι 9 χρονων αυτιστικο. εχετε να μου προτινετε κατι δημιουργικο απο καποιο φυσικο καταστημα?

 

δεν θελω να παρω ρουχο γιατι η μαμα του δουλευει σε καταστημα με ρουχα.

ευχαριστω.

Καλημερα ξερω οτι αυτα τα παιδια τις περισσοτερες φορες δεν εχουν αναπτυξει λογο , οποτε δουλευουν με καρτες για να επικοινωνησουν, θα μπορουσες να παρεις καποιες καρτες, νομιζω κυκλοφορουν με το ονομα εξυπνο μωρο και εχει για τα χρωματα ,τα φρουτα κ.τ.λ. , διαφορετικα θα μπορουσες καποιο παζλ ισως απο αυτο με τα κυβακια. Το βασικο νομιζω οτι ειναι αυτο που ισχυει για ολα τα παιδια , να βρεις με τι του αρεσει να παιζει και φυσικα τι δεν του αρεσει:wink:.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ξερω οτι αυτα τα παιδια τις περισσοτερες φορες δεν εχουν αναπτυξει λογο , οποτε δουλευουν με καρτες για να επικοινωνησουν, θα μπορουσες να παρεις καποιες καρτες, νομιζω κυκλοφορουν με το ονομα εξυπνο μωρο και εχει για τα χρωματα ,τα φρουτα κ.τ.λ. , διαφορετικα θα μπορουσες καποιο παζλ ισως απο αυτο με τα κυβακια. Το βασικο νομιζω οτι ειναι αυτο που ισχυει για ολα τα παιδια , να βρεις με τι του αρεσει να παιζει και φυσικα τι δεν του αρεσει:wink:.

 

μηπως ξερεις που θα μπορουσα να βρω τετοιες καρτες?

μου ειπε η αδερφη μου (ειναι δικο της ανηψακι απο το συζυγο της), για παζλ μεχρι 50 κομματια κ οχι ψειρες. για καρτες σιγουρα δεν μου ειπε.

 

απλα φοβαμαι μηπως παρω κατι που ηδη εχει κ θυμωσει το παιδακι. (κανει εντονες εκρηξεις θυμου)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

απλα φοβαμαι μηπως παρω κατι που ηδη εχει κ θυμωσει το παιδακι. (κανει εντονες εκρηξεις θυμου)

 

Μήπως είναι πιο ασφαλές να συμβουλευτείς τους γονείς του για το δώρο;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

εχπυμε υποχρεωση προς τον μπαμπα κ αν τους ρωτησω σιγουρα θα μου πουν οχι.

λεγαμε να τους κανουμε τραπεζι αλλα ειναι εξειρετικα δυσκολο να ειναι κ οι δυο μαζι, λογω τον αυξημενων υποχρεωσεων με το παιδι. δεν θελω να χωρισω το ζευγαρι για κανενα λογο.

(κ αυτος που εχει αναλαβει το παιδι κ εχει υπομονη ειναι ο μπαμπας.)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να του πάρεις ένα παζλ, όπως σου είπε η αδερφή σου, τουβλάκια για κατασκευές, ένα πιάνο παιδικό με μουσική, κάποιο βιβλίο με πολλές και μεγάλες εικόνες ή ένα σετ ζωγραφικής. Αν πας σε κάποιο παιδικό κατάστημα και τους πεις μπορεί να σου προτείνουν κι άλλα δημιουργικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Αν του έπαιρνες για παράδειγμα παιχνίδι playmobil δεν θα το έπαιζε; Έχει μεγάλη ποικιλία και είναι πολύ ωραία. Ξέρω ότι γενικά τα παιδιά τρελαίνονται για τα playmobil και δεν πιστεύω το ότι είναι αυτιστικό θα είχε πρόβλημα για να παίξει. Μπορεί να μην είναι και ετσι απλά την άποψή μου λέω.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτιστικά παιδιά δεν διαφοροποιούνται ως προς τις προτιμήσεις τους σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά....απλά πολλές φορές χρησιμοποιούν διαφορετικά τα παιχνίδια...πχ σε ένα αυτοκίνητο για ένα αυτιστικό παιδί μπορεί να είναι ενδιαφέρον το πώς γυρνάει η ρόδα και να αφοσιωθεί σε αυτό με τις ώρες.Συνήθως τους αρέσουν τα παζλ ....χωρίς όμως να μπορείς να το γενικεύσεις...πχ είχα παιδί στο νηπιαγωγείο...που λάτρευε να δαγκώνει τα παζλ..και όχι να τα φτιάχνει...γι΄αυτήν όμως τα παζλ ήταν τα αγαπημένα της παιγνίδια. Καλό θα ήταν να ήξερες κάποια πράγματα για τις προτιμήσεις του...πχ ποιος είναι ο αγαπημένος του ήρωας ή αν του αρέσουν οι κατασκευές....τουβλάκια ξύλινα με βίδες κτλ. Αλλά όλα εξαρτώνται από το τι αρέσει...και όχι από τον αυτισμό του.

Link to comment
Share on other sites

του αρεσουν πολυ τα παζλ κ το να περπαταει συνεχεια στο βουνο (τον ηρεμει).

οποτε θα ηταν πιο ευκολο να παρω ενα ζευγαρι αθλητικα παπουτσια τελικα.

γιατι φοβαμαι να σκεφτω (θα στεναχωρηθω πολυ) αν θυμωσει με κατι αλλο που θα του παρω κ ισως δεν το δει καλα αρχικα η' δεν καταφερει να το φτιαξει.

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κ για τα πμ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια συμφωνω με ολα οσα διαβασα αλλα σιγουρα το δωρο πρεπει να αγοραστει συμφωνα με τις προτιμησεις του πιτσιρικα! Γιατι τι να το κανεις ενα πολυ ομορφο πιανακι οταν το παιδι δεν αντεχει τετοιους ηχους και κλεινει τα αυτια του? Παει σε κανονικο σχολειο? Ακολουθει δηλαδη το σχολικο προγραμμα (εννοω διαβαζει ,γραφει, εχει λογο κλπ). Εχει καποια ιδαιτερη ενασχοληση? Πολυ καλα δωρα ειναι συνηθως κι αυτα που βοηθουν την αδρη τους κινηση, μπαλα μεγαλη (αυτη της γιογκα, χιπ-χοπ), πατινι, κρεμαστη κουνια (εχει φθηνες το ΙΚΕΑ) και μετα αν για παραδειγμα δεν ειναι καλος στην κυκλοφοριακη αγωγη (ξεφευγει απο το χερι της μαμας, δεν γνωριζει τα φαναρια στο δρομο κλπ) υπαρχουν οπτικοποιημενα βιβλια σε ολα τα βιβλιοπωλεια για την κυκλοφοριακη αγωγη, πολυ ομορφα καικατανοητα!

Επισης, να θυμασαι οτι το μεγαλυτερο ρολο παιζει το γεγονος το πως θα του παρουσιασεις το δωρο κα οχι τοσο το δωρο (να πιασεις βεβαια και τα γουστα του;)). Οποτε αυτος που θα του το προσφερει θα πρεπει να του το παρουσιασει με ενδιαφερον και να τον προκαλεσει να το εξερευνησει!!

Ελπιζω να σε βοηθησα και εγω λιγο...

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

αφου υπαρχει αυτο το θεμα. γιατι δεν του παιρνεις ρουχα να εισαι πιο ησυχη για την επιλογη σου;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

αφου υπαρχει αυτο το θεμα. γιατι δεν του παιρνεις ρουχα να εισαι πιο ησυχη για την επιλογη σου;

Αν θυμαμαι απο αυτα που διαβασα, η κοπελα ειπε οτι η μαμα του μικρου εργαζεται σε καταστημα με ρουχα και απο την αλλη μαλλον ψαχνουν κατι για να ευχαριστηθει το παιδι και οχι οι γονεις;)

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι απο αυτα που διαβασα, η κοπελα ειπε οτι η μαμα του μικρου εργαζεται σε καταστημα με ρουχα και απο την αλλη μαλλον ψαχνουν κατι για να ευχαριστηθει το παιδι και οχι οι γονεις;)

 

ναι, ακριβως αυτο. απλα φοβαμαι τυχον αρνητικη αντιδραση απο το παιδι κ δεν θελω ουτε μια στο εκατομμυριο να ειναι το δωρο μας λογος για ενα ξεσπασμα. πηγαινει σε ειδικο σχολιο. δεν μιλαει σχεδον καθολου το παιδακι. εντελει νομιζω πως το καλυτερο (για το συγκεκριμενο παιδακι κ την ψυχολογια μου) ειναι τα αθλητικα παπουτσια.

 

απλα σκεφτομουν μηπως υπηρχε καποια ''ασφαλης'' επιλογη για δημιουργικη απασχοληση, χωρις να αναστατωθει.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ναι, ακριβως αυτο. απλα φοβαμαι τυχον αρνητικη αντιδραση απο το παιδι κ δεν θελω ουτε μια στο εκατομμυριο να ειναι το δωρο μας λογος για ενα ξεσπασμα. πηγαινει σε ειδικο σχολιο. δεν μιλαει σχεδον καθολου το παιδακι. εντελει νομιζω πως το καλυτερο (για το συγκεκριμενο παιδακι κ την ψυχολογια μου) ειναι τα αθλητικα παπουτσια.

 

απλα σκεφτομουν μηπως υπηρχε καποια ''ασφαλης'' επιλογη για δημιουργικη απασχοληση, χωρις να αναστατωθει.

 

Καλημερα!!εγω εχω αυτιστικο παιδακι στην ταξη μου κ του αρεσουν πολυ τα εξης:

-καρτες με ζωα (τις εχω παρει απο jumbo,τις εχει ταξινομησει καπως με το μυαλο του,δεν εχω καταλαβει ακομη πώς κ δεν τις αποχωριζεται.)

-μοτιβα(γενικοτερα τα αυτιστικα παιδακια εχουν ενα θεμα με οτιδηποτε επαναλαμβανεται)

-χαρακα(ναι,ναι!επειδη του αρεσει πολυ να ζωγραφιζει οτιδηποτε εχει αποτυπωσει το μυαλουδακι του,ζοριζοταν επειδη δεν του εβγαιναν ευθειες οι γραμμες κ ετσι του εδωσα χαρακα κ του εδειξα πώς να τον χρησιμοποιει.απο τοτε σωθηκαμε!)

-μαγικες εικονες(ενωνεις τελιτσες κ σχηματιζεται εικονα.βεβαια αυτος βρισκει απο πριν τι δειχνει η εικονα!!ειναι πανεξυπνο το πουλακι μου!)

 

παντως οτι κ να του παρεις,μη στεναχωρεθεις αν δεν του αρεσει,τα αυτιστικα παιδακια εχουν συγκεκριμενα κολληματα κ σπανιως επεξεργαζονται καινουρια πραγματα.κανε εσυ την κινηση σου,βαλε μια καρτουλα αλλαγης κ ασε τη μαμα κ το παιδι να αποφασισει.αν δεν του αρεσει,δεν νομιζω οτι θα εχει ξεσπασμα θυμου,αρκει με το πρωτο σημαδι δυσφοριας,να το απομακρυνεις απο το οπτικο του πεδιο.

 

ελπιζω να σε βοηθησα...ολα αυτα βεβαια,ειναι καθαρα η προσωπικη μου γνωμη κ οι γνωσεις που εχω αποκομισει με μια χρονια συνυπαρξης με τη λατρεια μου!!!:-D

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εντελει νομιζω πως το καλυτερο (για το συγκεκριμενο παιδακι κ την ψυχολογια μου) ειναι τα αθλητικα παπουτσια.

Αν καταληξεις σε αθλητικα παπουτσακια φροντισε να ειναι με βελκρο (σκρατς, αυτοκολλητο) διοτι ετσι δεν θα δυσκολευτει να τα φοραει κι ο ιδιος και του ενισχυεις την ανεξαρτησια σε αυτο το κομματι ;). Με τα κορδονια, δυσκολευονται ολα τα παιδακια!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...