Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

σχέσεις "με το ζόρι"...

Foni08
 Share

Recommended Posts

γεια σας κόρες...

πολύ πιθανόν αυτό που θα αναφέρω να το ζείτε αρκετές από εσάς...και μιλάω για τις σχέσεις (?) νύφης-κουνιάδας. εγώ είμαι ακόμα μία καταπιεσμένη "νύφη" ή αλλιώς η απέξω απο την κλίκα της οικογένειας με την μαμάκα, τον μπαμπάκα και την αξιολάτρευτη αδερφούλα του συζύγου. γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι οι οικογένειες είναι "κλίκες" και δύσκολα αποδέχονται τους ξένους...τις νύφες και τους γαμπρούς, ίσως πιο δύσκολα τις νύφες. το πρόβλημά μου έχει ως εξής. έχω και εγώ μία αντιπαθέστατη ξερόλα, ξενέρωτη κουνιάδα που δεν θέλω να βλέπω μπροστά μου, ούτε να εχω ιδιαίτερες σχέσεις. το ίδιο βέβαια αισθάνεται και εκείνη για μένα. έχουμε πλακωθεί κάποιες φορές "χοντρά" και έχουμε ανταλλάξει βαριές κουβέντες. αλλά για χάρη του αδερφούλη και συζύγου, το παίζουμε πολιτισμένες. δεν θα κάτσω να τονίσω ποια φταίει, απλά θα πω ότι δεν ταιριάζουμε καθόλου σαν άνθρωποι, πείτε το λόγω ρόλων ή χαρακτήρων. το μοναδικό μου πρόβλημα είναι ότι η κοπέλα αυτή έχει γίνει πολλές φορές η αιτία να πλάκώνομαι στην κυριολεξία με τον άντρα μου γιατί την υποστηρίζει μέχρι θανάτου, ανεξάρτητα απότο αν εχει δίκιο ή όχι. και κατά δεύτερον, με πιέζει να έχω επαφές γιατί στεναχωριέται με την κατάσταση αυτή. η κουνιάδα μου έχει βαφτίσει το ένα μου παιδί (και ανήψι της), το οποίο το βλέπει 3 φορές το χρόνο, άντε 5, για να μην τα παραλέω. τι να κάνω και γω η δύστυχη που όταν την βλέπω μου γυρίζουν τα άντερα, και ο άντρας μου στεναχωριέται πολύ που δεν γουστάρω;;;θέλει για παράδειγμα να πάμε να τους δούμε το σκ, αλλά του λέω να πάει μόνος του γιατί δεν πάω σε μέρη που αισθάνομαι ανεπιθύμητη. θα το συζητήσουμε τις επόμενες 2 μέρες, θα γίνουμε μύλος στο τέλος και αντε πιάσε το αυγο και κούρευτο...

Διαφημίσεις

μωρε με τα ξαδέρφια του είμαι κολλητή, δεν έχω κανένα θέμα. μπάι δεν γουέι, έχουν την ίδια άποψη και αυτά για την κουνιαδούλα μου. την χαρακτήρίζουν μύξα...χαχαχα:rolleyes:

μωρε με τα ξαδέρφια του είμαι κολλητή, δεν έχω κανένα θέμα. μπάι δεν γουέι, έχουν την ίδια άποψη και αυτά για την κουνιαδούλα μου. την χαρακτήρίζουν μύξα...χαχαχα:rolleyes:

ΟΟΥΑΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ εχω δει και αν εχω δει

η γυναικα η π@τ@ν4 αλλα με στολιδια πρωτη φορα ......................

μυξα ????????/ πολυ προχο :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

.....

Κατ'αρχήν μπήκες με λάθος λογική στο θέμα της οικογένειας. Δεν είναι "αυτοί-η κλίκα" κι εσύ το ξένο σώμα. Είναι απλά μια προϋπάρχουσα οικογένεια κι εσύ γίνεσαι μέλος της με το που παντρεύεσαι τον γιο. Το ίδιο συμβαίνει και με τον άντρα σου και τους δικούς σου πχ. Όλο αυτό έχει αποτέλεσμα την οικογένεια με την ευρύτερη έννοια.

Τώρα για την κουνιάδα, σίγουρα δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι. Αλλά αφού δεν ταίριαζες ρε κορίτσι μου μαζί της γιατί της έδωσες να βαφτίσει το παιδί σου? Έτσι όπως περιγράφεις τα πράγματα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις έστω τις τυπικές σχέσεις που σου ζητάει ο άντρας σου για χάρη του αλλά περισσότερο για χάρη του παιδιού σου. Δεν είπαμε να γίνετε και κολλητές αλλά μια επίσκεψη μια στο τόσο δεν θα είναι τόσο δραματική αν είστε στα όρια της ευγένειας εκατέρωθεν. Εντάξει αν δεν θέλεις να μείνεις ΣΚ στο σπίτι της μην το κάνεις και απλά εξήγησε στον άντρα σου πώς νιώθεις, αλλά μια επίσκεψη για καφέ ή φαγητό θα μπορούσες να την αντέξεις.

Διαφημίσεις

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πιο το προβλημα σου ? τη βλεπεις και σου γυρνανε τα αντερα και εκεινη το ιδιο , μαλωσατε λες κτλ κτλ . Θεωρεις τον εαυτο σου ξενο σωμα ? οικογενεια δεν ειστε ? εντα3ει δεν ειπαμε να τους κανεις σοι σου αλλα εφοσον ειναι οικογενεια ο αντρας σου τοτε ειναι και η δικοι του γινονται και δικοι σου , οσο για την κοπελα που ειπε οτι παντρευεστε σογια 3αδελφια αδελφια κτλ το ιδιο κανει και ο συντροφος σας , εκτος αμα οι δικοι σας ειναι τελειοι και μονο του αντρα σας οι στραβοι , κακοι ,αναποδοι ..... βεβαια οποιος δεν θελει να παντρευτει σογια , 3αδελφια κτλ διαλεγει εναν ανθρωπο χωρις σοι για να εχει και το κεφαλι του ησυχο . Ποτε δεν μπορεσα προσωπικα να αντε3ω τα σογια τα μεγαλα , περα της μητερας και του πατερα του αντρα μου , δεν εχουμε με κανεναν αλλο σχεσεις σπουδαιες , ενα γεια αμα συναντηθουμε , το ιδιο και με το δικο μου σοι , μονο τη μανα μου και την αγαπημενη μου θεια και αδελφη του πατερα μου . Αμα ειχε μεγαλο σοι και επρεπε να το προσκυναμε και να τρεχουμε συνεχεια σιγουρα δεν θα ημουνα μαζι του γιατι δεν με καλυπτε , κοινη λογικη πιστευω .

Παντως και εγω συμφωνω στο οτι εφοσον δεν την γουσταρες γιατι της εδωσες να βαφτησει το παιδι σας , ισως βεβαια επεμενε ο αντρας σου, τοτε και εσυ και εκεινη ωφειλετε να εχετε μια τυπικη σχεση οπου θα μπορει να βγαλει ενα δειπνο ή εναν καφε χωρις να κανετε εμμετο για χαρη του ανθρωπου που ειναι οικογενεια και των 2 σας και για χαρη του παιδιου που εχει δικαιωμα να εχει την νουνα του , αμα η σχεση ειναι εως εκει τοτε ολα καλα , ουτε θα ξυνιζεσται ουτε θα θαβεστε . Αποψη μου παντα δηλαδη ....

Αυτο που δεν τολμω να σκεφτω ειναι οτι αυριο μεθαυριο μπορει να υπαρ3ει καποια γυναικα που θα παντρευτει ο γιος μου και δεν θα εχει καλες σχεσεις μαζι μας και εμεις μαζι της και θα καθομαστε να αλληθαβομαστε , αυτο το τρεμω ....

QRyOp2.png

Δυστυχώς κάποιες οικογένεις έχουν δημιουργήσει υψηλά τοίχοι για να προστατεύονται από 'εισβολείς'.

Σε αντιμετωπίζουν σαν ξένο σώμα και αυτό δείχνει απλά τα κόμπλεξ που κουβαλούν.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα....:(

Ή κάνεις την χαζή ή τα σπας τελείως μαζί τους....άλλη λύση δεν υπάρχει. Αυτά τα άτομα δεν καταλαβαίνουν τίποτα....θέλουν απλά να μην υπάρχεις στην ζωή τους.

κορίτσια μου,

έτσι για να σας δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για να λύσω απορίες..

1. δεν έχω γονεις, η μητέρα μου έχει πεθάνει εδώ και 34 χρόνια, ο πατέρας μου μένει με τη θεία μου και δεν έχουμε σχέσεις επειδή δεν θέλανε τον σύζυγό μου. έτσι επέλεξα εκείνον, κι ας έμεινα ξεκρέμαστη

2. έχω τρία παιδιά και δεν έχω απολύτως καμία βοήθεια ούτε από την κουνιάδα, ούτε από την πεθερά μου. την έχουν κάνει με ελαφρά. η κουνιάδα μου έκανε παιδί πριν ένα χρόνο και η πεθερά μου είναι κάθε μέρα σπίτι της,και της κρατάει και το παιδί όλη την εβδομάδα

3. εδώ και 4 μήνες είμαι μόνη μου στο σπίτι με τα 3 παιδιά (2 αγόρια δίομιση χρόνων και μία μπέμπα 6 μηνών) και παλεύω με τα κύμματα και δεν με έχουν πάρει ο ύ τ ε έ ν α τηλέφωνο όλο αυτό τον καιρό να δουν πως τα βγάζω πέρα, ούτε να πει η κουνιάδα μου που είναι και θεία τους να έρθει μία μέρα που έχει άδεια να κάτσουμε παρέα να δει και τα ανήψια της. είναι τόσο στην καρακοσμάρα της που την ενδιαφέρει μόνο ο εαυτούλης της.

4. το παιδί μας τα έπρηξε για να το βαφτίσει, στην τελική ανήψι της είναι, που να φανταστώ ότι θα δείχνει τόση αδιαφορία.

Αυτό που με πειράζει παιδιά μου, είναι ότι εμείς οι νύφες πρέπει πάντοτε να κάνουμε τις υποχωρήσεις, πεθερές και κουνιάδες μας το παίζουν οι πιο κοντινοί άνθρωποι του άντρα μας και ότι αυτές πάντα θα είναι η οικογένειά του. δεν έχω την πολυτέλεια να παίζω το παιχνίδι της διπλωματίας, στην τελική είναι ξεκάθαρο ότι δεν με γουστάρει γιατί είμαι πολύ καλύτερή της σε όλα. αυτό που λέω πολύ απλά είναι γιατί να πρέπει να το παίζω βλάκας 15 χρόνια για να μην στεναχωριέται ο αντρας μου. ας αποδεχτεί αυτός ότι όλες οι σχέσεις δεν είναι ιδανικές. ας πηγαίνει αυτός να τους βλέπει πιο συχνά, εγώ δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με αυτό.

τελοσπαντων, το θέμα είναι πως να πείσω τον άντρα μου να το αποδεχτεί και να πάψει να με πρήζει. πραγματικά είναι αμαρτία να τρωγόμαστε για την αδερφή του. ας απογαλακτιστεί και αυτός πια...

Το ότι ο άνθρωπος θέλει να έχετε τις τυπικές σχέσεις με την αδερφή του, κουνιάδα σου και νονά του παιδιού σου, σημαίνει ότι δεν έχει απογαλακτιστεί; Μήπως έχει δίκιο να αποζητάει ευρύτερη οικογενειακή γαλήνη;

Διαφημίσεις

προσωπικά κι εγώ έχω την απορία για ποιο λόγο της έδωσες το παιδί να το βαφτίσει εφόσον δεν υπάρχει χημεία μεταξύ σας, αν και γενικότερα είμαι κατά των κουμπαριών ανάμεσα σε συγγενείς ακόμα και όταν υπάρχει η καλύτερη σχέση.

Η κουνιάδα σου είναι "μυξα" για σένα, αλλά είναι η αδερφή του αντρός σου και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Το να τον αποκόψεις απο την οικογένεια του το βρίσκω φαιδρό, σκέψου πως θα ένοιωθες εσύ αν ο άντρας σου απαιτούσε το ίδιο.

Εχω κουνιάδα και είμαι κουνιάδα και να σου πω πως το βιώνω εγώ...

Με την κουνιάδα μου έχω πολύ καλές σχέσεις και αγαπιόμαστε πολύ, θα βρεθούμε για καφέ, θα κανονίσουμε νυχτερινή έξοδο μαζί, θα πάμε διακοπές μαζί.

Και να τύχει να ψευτομαλώσουμε την μια στιγμή, την άλλη στιγμή το ξεχνάμε σαν να μην υπήρξε ποτέ.

Το σπίτι μου όμως είναι το δικό μου σπιτι και στα του Οικου μου μονο εγώ ο ανδρας μου και τα παιδιά μας, Κανενας άλλος δεν χωράει και δεν επέτρεψα ουτε θα επιτρέψω στον οποιοδήποτε -οσο καλή σχέση και να έχουμε- να χωρέσει.

Επίσης πιστεύω πως είναι χαρακτηριστικό να πω πως η πεθερά μου μένει στον πάνω όροφο, και 15 χρόνια τώρα που είμαστε παντρεμένοι, κλειδί του σπιτιού μου δεν της έδωσα ποτέ. Και μου είχε ζητήσει η αλήθεια είναι, αλλά της το ξέκοψα απο την αρχή.

Με την νύφη μου απο την άλλη, δεν ταιριάζουν τα χνώτα μας αλλά ποτέ μα ποτέ δεν ειπαμε μια βαριά κουβέντα η μια στην άλλη. Μια σειρά γεγονότων απο την αρχή με οδήγησαν στο να κρατησαμε το τυπικό των σχέσεων αλλά με την πάροδο των χρόνων την νοιώθω πιο δικό μου άνθρωπο, είναι η γυναίκα του αδερφού μου και η μάνα των ανηψιών μου και όταν είχε το σοβαρό τροχαίο ο αδερφό μου, μαζί καρδιοχτυπούσαμε έξω απο την εντατική..

Νομίζω πως ουσιαστικά αυτό μας έδεσε, η αγάπη μας για τον ίδιο άνθρωπο σε μια πολύ δύσκολη στιγμή αν και εγώ την υποστήριξα πάρα πολυ, καιρό πριν σε ένα "παραστράτημα" του αδερφού μου αλλά αυτό (ευτυχώς) δεν το έμαθε ποτέ.

Και πάλι θα το ξαναπω, ο καθένας στο σπίτι του και απο κεί και πέρα κρατήστε το τυπικό του θέματος.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Σίγουρα δεν μπορούμε να ταιρίαζουμε με 'όλους.

Και εμένα η αποψη μου είναι οτι πρέπει να κρατάμε έστω "τα τυπικά" μόνο και μόνο για να μην στενοχωρούμε τους ανθρώπους που αγαπάμε και για να κάνουμε και την ζωή μας λίγο πιο...εύκολη.

Δεν ξέρω...κι εγώ έχω μεγάλο θέμα με την γυναίκα του κουνιάδου μου.Είναι τελείως απρόβλεπτη και απότομη.Εκεί που ήταν πολύ διαχυτική και με θεωρούσε "φιλενάδα" και "αδερφή της"(υπερβολικά και αδικαιολογητα γιατί δεν κάναμε ποτέ κολλητή παρέα, ξαφνικά ξέκοψε σχέσης και με την πεθερά μας και με την αδερφή τήν (κοινή μας) κουνιάδα και με εμένα.Χωρίς λόγο!

Η πεθερά μας είναι μια γυναίκα που -μπορεί να πει μια κουβέντα παραπάνω- αλλά ποτέ με κακία ή πονηρά και στο κάτω-κάτω είναι μια ταλαιπωρημένη γυναίκα(έχασε μεσα σε ένα χρονο τον άντρα της και τον μεγάλο γιο της στα 36 του).

Εγώ είχα γεννησει πριν ένα χρόνο και δεν με πήρε ουτε τηλ να μου ευχηθεί!! Ηρθε στο σπίτι να δει το μωρό πρώτη φορά στους 10μηνες και έφεραν ένα ταψι μπακλαβά!

Μέχρι να γεννηθεί το μωρό το αντιμετώπιζα πολύ ψύχραιμα για να μην στενοχωρήσω τον άντρα μου.Πηγαινα στα γεννέθλια,γιορτές και είχαμε τα τυπικά.Με την γέννηση του μωρού μου στράβωσα πολύ, αλλά και πάλι δεν θέλω να κάνω ιστορία.Αρκετοί στενοχωριούνται από την δική της συμπεριφορά, δεν θέλω να γίνω κι εγώ αιτία.

QqmLp3.png

Λοιπόν να σας πω κι εγώ την δική μου εμπειρία.

Με τον αδελφό μου είχαμε εξαιρετική σχέση απο μικρά παιδιά. Είμασταν όλοι μαζί μια πολύ δεμένη οικογένεια. Μια ζωή ονειρευόμουν ότι με την γυναίκα του θα είμασταν σαν αδελφές η μια δίπλα στην άλλη. Για να μην τα πολυλογώ όμως επειδή είναι και πολύ μεγάλη ιστορία η Κυρία δεν γούσταρε ποτέ και με τίποτα. Μένουν απο πάνω μου σε ένα σπίτι που έχτισαν οι γονείς μου με πολύ αγάπη για τα δύο τους παιδιά. Το αποτέλεσμα λοιπόν ήταν ότι χωρίς κανένα λόγο αυτή ψαχνόνταν από την αρχή, με ποιο τρόπο θα μας χωρίσει. Και τα κατάφερε. Τον απόκοψε απο εμένα, από τα ανίψια του (τον γιό μου τον έχει βαφτίσει), από τους γονείς μας, από ξαδέλφια που μεγαλώσαμε μαζί, από θείους, θείες ακόμη και από δυο παιδικούς του φίλους που μεγάλωσαν 30 χρόνια μέσα στο σπίτι μας. ΄Εκλαψα πολύ για όλο αυτό. Τελικά κατάλαβα ότι η συγκεκριμένη εκτός απο ζηλιάρα, είναι ίσως ο πιο κακός άνθρωπος που γνώρισα ποτέ στη ζωή μου. Γιατί δεν γίνεται να αγαπάς έναν ανθρωπο και να τον αποκόπτεις από όλη του την οικογένεια. Δεν γίνεται να είναι όλοι λάθος και μόνο εσύ σωστός.Λυπάμαι !!!

Υπόψιν ότι ήμουν πάντα πολύ διακριτική. Ποτέ δεν μπλέχτηκα στην οικογένεια τους και στο σπίτι τους

Εφόσον δεν ταιριάζεις με την κουνιάδα σου δεν ταιριάζεις...δεν μπορούμε στην τελική να είμαστε αγαπητοί από όλους.

Γνώμη μου είναι απλά να μην ασχολείσαι, καταλαβαίνω πως θα είναι δύσκολο όμως είναι και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

Λογικό να σε θυμώνει περισσότερο το ότι εσύ έκοψες με τον μπαμπά σου και επέλεξες να είσαι με τον άντρα σου (και πολύ καλά έκανες) ενώ ο άντρας σου δεν μπορεί να το κάνει...όμως αφού βλέπεις πως δεν έχεις την στήριξη του μην το συζητάς καθόλου μαζί του, μην αφήνεις αυτή την γυναίκα να γίνεται αιτία τσακωμού, άσε που ίσως να υποστηρίζει στους τσακωμούς σας εκείνη με σκοπό να κρατήσει τις ισορροπίες για να μην ρίχνει λάδι στην φωτιά...σκέψου πως ισως στα μάτια τα δικά τους να υποστηρίζει εσένα...

μην αφήνεις τρίτους να μπαίνουν ανάμεσα σε σένα και τον άντρα σου..θωράκισε την σχέση σας και μην δίνεις σημασία σε καμιά κουνιάδα και καμια πεθερά!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Με τον αδελφό μου είχαμε εξαιρετική σχέση απο μικρά παιδιά. Είμασταν όλοι μαζί μια πολύ δεμένη οικογένεια. Μια ζωή ονειρευόμουν ότι με την γυναίκα του θα είμασταν σαν αδελφές η μια δίπλα στην άλλη. Για να μην τα πολυλογώ όμως επειδή είναι και πολύ μεγάλη ιστορία η Κυρία δεν γούσταρε ποτέ και με τίποτα. Μένουν απο πάνω μου σε ένα σπίτι που έχτισαν οι γονείς μου με πολύ αγάπη για τα δύο τους παιδιά. Το αποτέλεσμα λοιπόν ήταν ότι χωρίς κανένα λόγο αυτή ψαχνόνταν από την αρχή, με ποιο τρόπο θα μας χωρίσει. Και τα κατάφερε. Τον απόκοψε απο εμένα, από τα ανίψια του (τον γιό μου τον έχει βαφτίσει), από τους γονείς μας, από ξαδέλφια που μεγαλώσαμε μαζί, από θείους, θείες ακόμη και από δυο παιδικούς του φίλους που μεγάλωσαν 30 χρόνια μέσα στο σπίτι μας. ΄Εκλαψα πολύ για όλο αυτό. Τελικά κατάλαβα ότι η συγκεκριμένη εκτός απο ζηλιάρα, είναι ίσως ο πιο κακός άνθρωπος που γνώρισα ποτέ στη ζωή μου. Γιατί δεν γίνεται να αγαπάς έναν ανθρωπο και να τον αποκόπτεις από όλη του την οικογένεια. Δεν γίνεται να είναι όλοι λάθος και μόνο εσύ σωστός.Λυπάμαι !!!

Υπόψιν ότι ήμουν πάντα πολύ διακριτική. Ποτέ δεν μπλέχτηκα στην οικογένεια τους και στο σπίτι τους

ξέρεις αυτό που περιγράφεις το ζήσαμε ακριβώς επ ακριβώς με έναν παιδικό φίλο του άνδρα μου...

Ηταν ο τελευταίος της παρέας που παντρευτηκε και μόλις λιγους μήνες μετά τον γάμο του εκοψε παρτίδες απο όλους, γονείς, αδερφή, φίλους παιδικούς και καρδιακούς.

Με την αδερφή του και τους γονείς του μενανε στην ίδια πολυκατοικία αλλά η μανα του φίλου μας εμαθε πως ο γιος της έγινε πατέρας.... 2 μέρες μετά, απο την γειτόνισσα.

Και εγώ το πιστεύω πως αυτη η κοπέλα είναι πολύ κακός άνθρωπος που εμπλεξε με ενα πολύ καλό άνθρωπο, αλλα όπως γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα τα καλύτερα παιδιά την πατάνε..!

Προσπάθησε να είσαι κοντά στον αδερφό σου με τον τρόπο σου, οποτε βρίσκεις την ευκαιρία να του μιλάς και να σε νοιώθει πως είσαι κοντά του αλλά ποτέ μα ποτέ μην εκφραστείς με άσχημα λόγια για την γυναικα του.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Διαφημίσεις

ξέρεις αυτό που περιγράφεις το ζήσαμε ακριβώς επ ακριβώς με έναν παιδικό φίλο του άνδρα μου...

Ηταν ο τελευταίος της παρέας που παντρευτηκε και μόλις λιγους μήνες μετά τον γάμο του εκοψε παρτίδες απο όλους, γονείς, αδερφή, φίλους παιδικούς και καρδιακούς.

Με την αδερφή του και τους γονείς του μενανε στην ίδια πολυκατοικία αλλά η μανα του φίλου μας εμαθε πως ο γιος της έγινε πατέρας.... 2 μέρες μετά, απο την γειτόνισσα.

Και εγώ το πιστεύω πως αυτη η κοπέλα είναι πολύ κακός άνθρωπος που εμπλεξε με ενα πολύ καλό άνθρωπο, αλλα όπως γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα τα καλύτερα παιδιά την πατάνε..!

Προσπάθησε να είσαι κοντά στον αδερφό σου με τον τρόπο σου, οποτε βρίσκεις την ευκαιρία να του μιλάς και να σε νοιώθει πως είσαι κοντά του αλλά ποτέ μα ποτέ μην εκφραστείς με άσχημα λόγια για την γυναικα του.

Να σου απαντήσω σε αυτό που λες ότι πριν 2 χρόνια γέννησε τον ανιψιό μου, μαθαμε ότι είναι έγγυος στον 4ο μήνα, την ημέρα που γεννούσε ήμουν εξω δίπλα στον αδελφό μου και μετά από 3 μέρες που πήγα στο μαιευτήριο να δω το μωρό με έδιωξε. Έφυγα με κλάματα χωρίς να πω κουβέντα. Επίσης οι θείες μου που δώσαν τόπο στην οργή και πήγαν να την δούν τις άφησε έξω από το δωμάτιο να περιμένουν 2 ώρες και τις φώναξε αφού είχε δώσει το μωρό, για 10 λεπτά μόνο. Τώρα το παιδί είναι δύο χρονών και δεν μας έχει καλέσει ούτε στα γενέθλια του. Τα παιδιά μου το ακούνε στην είσοδο και δεν μπορούν να το δούν. Τώρα είναι έγγυος στο στο δεύτερο παιδί, είναι 5 μηνών κι εμείς δεν ξερουμε τίποτα απολύτως.

Kαταλαβαίνω απόλυτα την στενοχώρια σου και οτι σου λείπει ο αδερφός σου, αλλά να σου πω κάτι.....

πιστεύω οτι θα φταίει για την κατάσταση ΚΑΙ εκείνος.Νομίζω οτι είναι ευθύνη δική μας να κρατάμε τις αποστάσεις και να διευθετούμε τα προβλήματα μεταξύ του/της συζυγου μας και της δικής μας οικογένειας.

Η γυναίκα του κουνιάδου μου -που γράφω παραπάνω- είναι η τρελή που για κάποιο λόγο δεν θέλει την οικογένεια του άντρα της.Ο αδερφός του άντρα μου όμως(και σύζυγος της) είναι εκείνος που το επιτρέπει.Προφανώς για να βγάλει την ουρά του απ'έξω και να μην έρθει σε αντιπαράθεση μαζί της.

Οτι και να έχει γίνει με την νύφη σου ,ο αδερφό σου αν θέλει δεν έπρεπε να ξεκόψει μαζί σας.Ειναι δική του ευθύνη.

QqmLp3.png

Kαταλαβαίνω απόλυτα την στενοχώρια σου και οτι σου λείπει ο αδερφός σου, αλλά να σου πω κάτι.....

πιστεύω οτι θα φταίει για την κατάσταση ΚΑΙ εκείνος.Νομίζω οτι είναι ευθύνη δική μας να κρατάμε τις αποστάσεις και να διευθετούμε τα προβλήματα μεταξύ του/της συζυγου μας και της δικής μας οικογένειας.

Η γυναίκα του κουνιάδου μου -που γράφω παραπάνω- είναι η τρελή που για κάποιο λόγο δεν θέλει την οικογένεια του άντρα της.Ο αδερφός του άντρα μου όμως(και σύζυγος της) είναι εκείνος που το επιτρέπει.Προφανώς για να βγάλει την ουρά του απ'έξω και να μην έρθει σε αντιπαράθεση μαζί της.

Οτι και να έχει γίνει με την νύφη σου ,ο αδερφό σου αν θέλει δεν έπρεπε να ξεκόψει μαζί σας.Ειναι δική του ευθύνη.

Μα συμφωνώ απολύτως σ αυτο που λες. ΄Οταν κάποια στιγμή πρίν κάνα εξάμηνο του μίλησε ο πατέρας μας γι αυτό ακριβώς που λες, εκείνος απάντησε ότι αυτή είναι η οικογένειά του κι οφείλει να υπακούει στις επιθυμίες της. Ε απο τότε και μετά σταμάτησα να ελπίζω. Είπα ότι έχει ξεφύγει τελείως. Και ούτε πρόκειται να ξανασκάσω πια. Ας κάνει ότι θέλει

βρε παιδιά, για το ίδιο θέμα είδατε πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν; στην κουβέντα μας, κάποιες είστε νύφες, κάποιες κουνιάδες, κάποιες και τα δύο. σίγουρα όλες οι περιπτώσεις δεν είναι οι ίδιες, υπάρχουν και καλές νύφες και καλές κουνιάδες. δυστυχώς εμείς οι γυναίκες είμαστε πολύ ανταγωνιστικές και δεν υπολογίζουμε τίποτα. αυτό που ανέφερε κάποια φίλη εδώ μέσα είναι πολύ σωστό, ότι ο άντρας είναι αυτός που πρέπει να κρατάει τις ισορροπίες, δεν είναι δικαιο να θεωρεί την γυνάικα του λάθος σε όλα γιατί αυτό μεγαλώνει τις διαφορές ανάμεσά τους. εγώ είμαι άνθρωπος ευθύς, ότι αισθάνομαι για εκείνη της το έχω πει κατάμουτρα, αλλά και τους λόγους πίσω από αυτα τα συναισθήματα. δεν το κάνω πίσω από την πλάτη της αν αυτό υπονοείτε. ξέρει καλά πως αισθάνομαι, το ξέρει και ο άντρας μου. το ότι βάφτισε το παιδί μου ήταν καταρχήν μία κίνηση καλής θέλησης να έρθουμε πιο κοντά (σημειωτέον ότι δεν ασχολήθηκε με τιποτα περί βάφτισης, εγώ τα έκανα όλα και εκείνη έδωσε ταλεφτα. με το μόνο που ασχολήθηκε ήταν τι θα βάλει στην εκκλησία και πως θα φτιάξει τα μαλλιά της. Αυτό που θέλω να πω είναι να μην τα βάζουμε όλα στην ίδια κατσαρόλα, εγώ σας ανέφερα την δική μου εμπειρία που σαφώς δεν είναι κοινή με τις δικές σας, αλλά πείτε μου, είναι τελικά τυχαίο που υπάρχουν τόσες κουβέντες γύρω από τις κουνιάδες, τις νύφες και τις πεθερές;; σίγουρα κάτι κάνει λάθος κάποιος από την κάθε πλευρά. εγώ δεν αρνούμαι το δικό μου μερίδιο ευθύνης, το θέμα είναι ότι βαρέθηκα να το παίζω διπλωματία και εκείνη να είναι τρία πουλάκια κάθονταν. και εφόσον χωριζόμαστε σε στρατόπεδα και κάποιες οικογένειες (ναι, συμβαίνει και αυτό, ο κόσμος δεν είναιαγγελικά πλασμένος) θα πρέπει τουλάχιστον να υπάρχει ειλικρίνια και όχι να κρυβόμαστε πίσω από ένα παγερό χαμόγελο. και ούτε προσπαθώ να χωρίσω κανέναν, δική μου επιλογή ήταν να αποστασιοποιηθώ από την οικογενειά μου γιατί επέλεξα το μέλλον μου, και τελικά έπραξα πολύ σωστά. αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρεπει να λουστώ τις κακές συμπεριφορές των ανθρώπων με κομπλεξ, γιατί τέτοιος άνθρωπος έιναι η κουνιάδα μου. και αν θεωρείτε σωστό να μην παίρνει ένα τηλέφωνο τόσους μήνες που είμαι μόνη μου και να πει να έρθει να προσφέρει ένα χέρι βοηθείας, τότε για ποια , έστω τυπική, σχέση μιλάτε;

βρε παιδιά, για το ίδιο θέμα είδατε πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν; στην κουβέντα μας, κάποιες είστε νύφες, κάποιες κουνιάδες, κάποιες και τα δύο. σίγουρα όλες οι περιπτώσεις δεν είναι οι ίδιες, υπάρχουν και καλές νύφες και καλές κουνιάδες. δυστυχώς εμείς οι γυναίκες είμαστε πολύ ανταγωνιστικές και δεν υπολογίζουμε τίποτα. αυτό που ανέφερε κάποια φίλη εδώ μέσα είναι πολύ σωστό, ότι ο άντρας είναι αυτός που πρέπει να κρατάει τις ισορροπίες, δεν είναι δικαιο να θεωρεί την γυνάικα του λάθος σε όλα γιατί αυτό μεγαλώνει τις διαφορές ανάμεσά τους. εγώ είμαι άνθρωπος ευθύς, ότι αισθάνομαι για εκείνη της το έχω πει κατάμουτρα, αλλά και τους λόγους πίσω από αυτα τα συναισθήματα. δεν το κάνω πίσω από την πλάτη της αν αυτό υπονοείτε. ξέρει καλά πως αισθάνομαι, το ξέρει και ο άντρας μου. το ότι βάφτισε το παιδί μου ήταν καταρχήν μία κίνηση καλής θέλησης να έρθουμε πιο κοντά (σημειωτέον ότι δεν ασχολήθηκε με τιποτα περί βάφτισης, εγώ τα έκανα όλα και εκείνη έδωσε ταλεφτα. με το μόνο που ασχολήθηκε ήταν τι θα βάλει στην εκκλησία και πως θα φτιάξει τα μαλλιά της. Αυτό που θέλω να πω είναι να μην τα βάζουμε όλα στην ίδια κατσαρόλα, εγώ σας ανέφερα την δική μου εμπειρία που σαφώς δεν είναι κοινή με τις δικές σας, αλλά πείτε μου, είναι τελικά τυχαίο που υπάρχουν τόσες κουβέντες γύρω από τις κουνιάδες, τις νύφες και τις πεθερές;; σίγουρα κάτι κάνει λάθος κάποιος από την κάθε πλευρά. εγώ δεν αρνούμαι το δικό μου μερίδιο ευθύνης, το θέμα είναι ότι βαρέθηκα να το παίζω διπλωματία και εκείνη να είναι τρία πουλάκια κάθονταν. και εφόσον χωριζόμαστε σε στρατόπεδα και κάποιες οικογένειες (ναι, συμβαίνει και αυτό, ο κόσμος δεν είναιαγγελικά πλασμένος) θα πρέπει τουλάχιστον να υπάρχει ειλικρίνια και όχι να κρυβόμαστε πίσω από ένα παγερό χαμόγελο. και ούτε προσπαθώ να χωρίσω κανέναν, δική μου επιλογή ήταν να αποστασιοποιηθώ από την οικογενειά μου γιατί επέλεξα το μέλλον μου, και τελικά έπραξα πολύ σωστά. αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρεπει να λουστώ τις κακές συμπεριφορές των ανθρώπων με κομπλεξ, γιατί τέτοιος άνθρωπος έιναι η κουνιάδα μου. και αν θεωρείτε σωστό να μην παίρνει ένα τηλέφωνο τόσους μήνες που είμαι μόνη μου και να πει να έρθει να προσφέρει ένα χέρι βοηθείας, τότε για ποια , έστω τυπική, σχέση μιλάτε;

Συμφωνώ μαζί σου. Όπως και στην δική μου περίπτωση με παράτησε πριν 2 χρόνια ο άντρας μου με 2 μικρά παιδιά για να κοιτάξει την ζωή του μετά από 18 χρόνια κι επειδή βαρέθηκε τις ευθύνες. Ε λοιπόν μένουν απο πάνω μου και όχι μόνο δεν νοιάστηκαν για όλο αυτό, δεν έχουν μπεί έστω και τυπικά στην διαδικασία να πουν "ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΒΑΛΕ ΜΙΑ ΦΩΝΗ" έστω κι ανθρώπινα. Ξένος να έμενε από πάνω μου, θα του το έλεγα. Δεν έχουν νοιαστεί καν αν τα παιδιά μου είναι άρρωστα ή χρειάζονται κάτι.Πρίν ένα μήνα χειρουργήθηκα και δεν έχουν πάρει ούτε τηλέφωνο. Οπότε ναι. Για ποια τυπικη σχέση μιλατε?

γιαυτο και γω στην αρχή ανέφερα την λέξη "κλίκα" γιατί οι οικογένειες είναι κλίκες και "ανέχονται" τους ξένους...πολύ μα πολύ σπάνια υπάρχει πεθερά που να συμπαθεί πραγματικά τη νύφη της, ή κουνιάδα που να παραδέχεται και να είναι κοντά στη νύφη της. εμένα νύφη της με συστήνει τα 15 χρόνια που με γνωρίζει ενώ τον αδερφό της τον συστήνει με το όνομά του. πως να "ζεσταθείς" λοιπόν με τόσο παγερούς ανθρώπους γύρω σου; πρέπει να το θέλουν και οι δύο. και μόλις φύγει από την μέση ο άνθρωπός τους, εσύ γίνεσαι μία ξένη και σου φέρονται όπως θα ήθελαν πάντα, όχι γιατί φταίς εσύ αλλά γιατί έτσι είναι οι ανθρώπινες (?) σχέσεις δυστυχώς. πολύ λυπάμαι γιαυτό που γράφεις, αλλά δεν φταίνε αυτες, ο άντρας σου τους έδωσε το δικαίωμα. εύχομαι να έχεις δύναμη και κουράγιο να τα καταφέρεις:)

Συμφωνώ μαζί σου. Όπως και στην δική μου περίπτωση με παράτησε πριν 2 χρόνια ο άντρας μου με 2 μικρά παιδιά για να κοιτάξει την ζωή του μετά από 18 χρόνια κι επειδή βαρέθηκε τις ευθύνες. Ε λοιπόν μένουν απο πάνω μου και όχι μόνο δεν νοιάστηκαν για όλο αυτό, δεν έχουν μπεί έστω και τυπικά στην διαδικασία να πουν "ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΒΑΛΕ ΜΙΑ ΦΩΝΗ" έστω κι ανθρώπινα. Ξένος να έμενε από πάνω μου, θα του το έλεγα. Δεν έχουν νοιαστεί καν αν τα παιδιά μου είναι άρρωστα ή χρειάζονται κάτι.Πρίν ένα μήνα χειρουργήθηκα και δεν έχουν πάρει ούτε τηλέφωνο. Οπότε ναι. Για ποια τυπικη σχέση μιλατε?

Αλλη περιπτωση αυτή! Διαφοροποιεί τα πραγματα εντελώς! Δεν το συζητώ!Απαράδεκτοι! Αλλωστε ε αυτην την περιπτωση εκείνοι είναι που δείχνουν οτι δέν θέλουν ούτε τα τυπικά!

QqmLp3.png

δυστυχώς εμείς οι γυναίκες είμαστε πολύ ανταγωνιστικές και δεν υπολογίζουμε τίποτα(δεν είναι θέμα γυναίκας-ανδρα.Είναι θέμα χαρακτήρα.Απλώς συνηθως εμείς οι γυναίκες εκφράζουμε περισσότερο τα συναισθηματα μας ενω οι άντρες ή δεν μιλάνε). αυτό που ανέφερε κάποια φίλη εδώ μέσα είναι πολύ σωστό, ότι ο άντρας είναι αυτός που πρέπει να κρατάει τις ισορροπίες, δεν είναι δικαιο να θεωρεί την γυνάικα του λάθος σε όλα γιατί αυτό μεγαλώνει τις διαφορές ανάμεσά τους. εγώ είμαι άνθρωπος ευθύς, ότι αισθάνομαι για εκείνη της το έχω πει κατάμουτρα, αλλά και τους λόγους πίσω από αυτα τα συναισθήματα. δεν το κάνω πίσω από την πλάτη της αν αυτό υπονοείτε. ξέρει καλά πως αισθάνομαι, το ξέρει και ο άντρας μου.(δεν λέω για εσένα προσωπικα οτι τα κάνεις πίσω απο την πλάτη τους.Ισως το αντίθετο.Εγώ στην θέση σου αν είχα κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με την συμπεριφορά τους θα το έλεγα πρώτα στον άντρα μου και θα του έλεγα να μεσολαβήσει εκείνος και να τους μιλήσει.Από εμένα θα ήταν σίγουρο πως οτι και να τους πω θα ακουγόταν άκομψο ενώ ο γιος τους μπορεί να μιλήσει διαφορετικά)

...........

QqmLp3.png

γεια σας κόρες...

πολύ πιθανόν αυτό που θα αναφέρω να το ζείτε αρκετές από εσάς...και μιλάω για τις σχέσεις (?) νύφης-κουνιάδας. εγώ είμαι ακόμα μία καταπιεσμένη "νύφη" ή αλλιώς η απέξω απο την κλίκα της οικογένειας με την μαμάκα, τον μπαμπάκα και την αξιολάτρευτη αδερφούλα του συζύγου. γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι οι οικογένειες είναι "κλίκες" και δύσκολα αποδέχονται τους ξένους...τις νύφες και τους γαμπρούς, ίσως πιο δύσκολα τις νύφες. το πρόβλημά μου έχει ως εξής. έχω και εγώ μία αντιπαθέστατη ξερόλα, ξενέρωτη κουνιάδα που δεν θέλω να βλέπω μπροστά μου, ούτε να εχω ιδιαίτερες σχέσεις. το ίδιο βέβαια αισθάνεται και εκείνη για μένα. έχουμε πλακωθεί κάποιες φορές "χοντρά" και έχουμε ανταλλάξει βαριές κουβέντες. αλλά για χάρη του αδερφούλη και συζύγου, το παίζουμε πολιτισμένες. δεν θα κάτσω να τονίσω ποια φταίει, απλά θα πω ότι δεν ταιριάζουμε καθόλου σαν άνθρωποι, πείτε το λόγω ρόλων ή χαρακτήρων. το μοναδικό μου πρόβλημα είναι ότι η κοπέλα αυτή έχει γίνει πολλές φορές η αιτία να πλάκώνομαι στην κυριολεξία με τον άντρα μου γιατί την υποστηρίζει μέχρι θανάτου, ανεξάρτητα απότο αν εχει δίκιο ή όχι. και κατά δεύτερον, με πιέζει να έχω επαφές γιατί στεναχωριέται με την κατάσταση αυτή. η κουνιάδα μου έχει βαφτίσει το ένα μου παιδί (και ανήψι της), το οποίο το βλέπει 3 φορές το χρόνο, άντε 5, για να μην τα παραλέω. τι να κάνω και γω η δύστυχη που όταν την βλέπω μου γυρίζουν τα άντερα, και ο άντρας μου στεναχωριέται πολύ που δεν γουστάρω;;;θέλει για παράδειγμα να πάμε να τους δούμε το σκ, αλλά του λέω να πάει μόνος του γιατί δεν πάω σε μέρη που αισθάνομαι ανεπιθύμητη. θα το συζητήσουμε τις επόμενες 2 μέρες, θα γίνουμε μύλος στο τέλος και αντε πιάσε το αυγο και κούρευτο...

Mπας κι έχουμε την ίδια κουνιάδα;;;; Αχαχαχαχαχα μόλις άνοιξα κι εγώ τόπικ για τη δική μου!

Με τη διαφορά πως κι εμένα μου βάπτισε το παιδί και την έχω συνέχεια μες στα πόδια μου!

iyuNp3.png4hNCp3.png

χαχαχαχα μπα...δε νομιζω.. η δικια μου βλεπει τα ανηψια της 4-5 φορες το χρονο...εχει πολλες υποχρεωσεις βλεπεις...

Share

• Create New...