artcode

το παιδακι σας πειζει με τους φιλους απο τον παιδικο εκτος σχολειου?

Recommended Posts

η μικρη μου εδω και καιρο μιλαει για καποια παιδακια απο τον παιδικο...λετε να κανω επαφη μεσω του σχολειου να γνωριστουμε με τα παιδακια αυτα και τους γονεις τους για να παιζουν τα μικρα μας? μιλαω για 2,5-3 χρονων παιδακια...γενικα συνηθιζεται αυτο?

Διαφημίσεις

καλημερα! δεν ξερω αν συνηθιζεται ή οχι παντως εγω ηρθα σε επαφη με τις μαμαδες απο τις φιλες και του φιλους της και συναντιομαστε και παιζουν κι ειναι πολυ χαρουμενα ;)

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

κι εμεις ολο τον ιουλιο περυσι πηγαιναμε στις ιδιες κούνιες. συνεχισαμε και το χειμωνα... ακομη τωρα και τον ιουλιο, παλι στις κουνιες θα πηγαινουμε.

age.png

ναι ναι ναι

εγω βεβαια ειμαι επαρχια και τα πραγματα ειναι πιοο ευυκολα.

Εγω το εκανα από τα 3 και μετα. Η χαρά τους ειναι απερίγραπτη.

Ειναι οι ΔΙΚΟΙ τους φίλοι

η μικρη μου εδω και καιρο μιλαει για καποια παιδακια απο τον παιδικο...λετε να κανω επαφη μεσω του σχολειου να γνωριστουμε με τα παιδακια αυτα και τους γονεις τους για να παιζουν τα μικρα μας? μιλαω για 2,5-3 χρονων παιδακια...γενικα συνηθιζεται αυτο?

να το κάνεις...γιατι και εγω αυτο εχω σκοπο να κάνω διότι το παιδι μου δεν εχει άλλα συνομιλικα τριγυρω ο μονος ας το πουμε που μπορει να παιζει ειναι ο ανηψιος μου που ειναι 12 χρονων αλλά και πάλι δεν παιζουν απλά ο μεγαλος πειραζει την μικρη.....θέλει παρέα.....και επειδη δεν έχει καταλάβει ακομη την έννοια του έχω αδερφό αδερφή.....μου λέει συχνά μαμά θέλω να κάνεις ενα ξαδερφάκι......εχει τρελλη αδυναμια στα ανηψια μου τα παιδιά του αδερφου μου με τα οποια ειναι συνομιλικα.....αλλά λογω της αποστασης δεν βλέπονται συχνά.......

εγω εχω σκεφτει να κάνω κάποιες κάρτες και να τις δώσω στην δασκαλα στο σχολειο να τις βάλει στις τσαντες των παιδιών να έχει και τα τηλέφωνα μου επανω γιατι 1 χρονο τωρα ουτε καν κερω τις μαμάδες των παιδιών μονο μια ξερω και αυτη δεν την πετυχαινω ποτέ.....

1129643tvsq1yiqpw.gif

σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις!!! σκεφτομουν αρχικα να βρεθουμε σε κουνιες για παιχνιδι και μετα βλεπουμε, αν υπαρχει καλη διαθεση θα ειναι ωραια πιστευω να παιζουν τα παιδια γιατι μεχρι να ερθει 2ο παιδακι, να μεγαλωσει λιγο για να παιζουν μαζι...ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι!!!

Εμείς είμαστε εξαιρετικά τυχεροί γιατί στην πολυκατοικία μας, στον πιο πάνω όροφο υπάρχει οικογένεια με συνομήλικο κοριτσάκι.

Με την κοπέλα μείναμε έγκυες σχεδόν ταυτόχρονα και γεννήσαμε με ένα μήνα διαφορά. Επειδή έχουμε πολύ καλές σχέσεις τα παιδιά μας συχνά παίζουν μαζί είτε στο ένα σπίτι είτε στο άλλο , είτε κάτω στην πυλωτή μας τώρα που έχει καλό καιρό και επιλέξαμε και τον ίδιο σταθμό!!!

Παιδιά δεν μπορείτε να φανταστείτε τη χαρά που κάνουν όταν βλέπει το ένα το άλλο!!!

Επίσης μέσω του φόρουμ έχω γνωρίσει κι άλλη μανούλα της οποίας το αγοράκι πηγαίνει στο σταθμό μας και κανονίζουμε κανένα καφεδάκι και οι τρεις μαζί..

Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό επειδή βλέπονται καθημερινά στο σταθμό και έχουν οικειότητα μεταξύ τους, να μπορούν και στο απογευματινό παιχνίδι τους να βλέπουν τους φίλους τους...αρκεί βέβαια να ταιριάζουν λίγο και οι γονείς!

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Εγώ βρε παιδιά, το έκανα αυτό και δεν ....

Οι κόρες μου είναι ερωτευμένες (!!) και πήρα τηλέφωνο τους γονείς των αγοριών να συναντηθούμε να παίξουν. Οκ, ήρθαν δεν λέω. Και περάσαμε όλοι πολύ καλά.

Αλλά παρότι τους έδωσα και τα τηλέφωνά μου, και είπαμε να τηλεφωνηθούμε να ξαναβρεθούμε, αυτές δεν.... Εχουν περάσει 3-4 βδομάδες και ούτε σήκωσαν τηλέφωνο. Και τώρα αναρωτιέμαι να τις ξαναπάρω εγώ ή να το αφήσω? Μην γίνομαι και ενοχλητική φοβάμαι.

Επίσης, δυστυχώς με αυτά τα παιδάκια από τον άλλο μήνα που τελειώνει ο παιδικός θα χαθούν. Θα πάνε και οι δικές μου και αυτά προνήπιο και δεν μένουμε κοντά ώστε να πάνε στο ίδιο σχολείο.

Οπότε λέω να αφού δεν βλέπω ενδιαφέρον, να μην ξαναασχοληθώ και να το κάνω από Σεπτέμβρη με τα καινούργια παιδάκια, που σίγουρα θα είναι για πολλά χρόνια μαζί και από την γειτονιά. Τι λέτε?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Εγώ βρε παιδιά, το έκανα αυτό και δεν ....

Οι κόρες μου είναι ερωτευμένες (!!) και πήρα τηλέφωνο τους γονείς των αγοριών να συναντηθούμε να παίξουν. Οκ, ήρθαν δεν λέω. Και περάσαμε όλοι πολύ καλά.

Αλλά παρότι τους έδωσα και τα τηλέφωνά μου, και είπαμε να τηλεφωνηθούμε να ξαναβρεθούμε, αυτές δεν.... Εχουν περάσει 3-4 βδομάδες και ούτε σήκωσαν τηλέφωνο. Και τώρα αναρωτιέμαι να τις ξαναπάρω εγώ ή να το αφήσω? Μην γίνομαι και ενοχλητική φοβάμαι.

Επίσης, δυστυχώς με αυτά τα παιδάκια από τον άλλο μήνα που τελειώνει ο παιδικός θα χαθούν. Θα πάνε και οι δικές μου και αυτά προνήπιο και δεν μένουμε κοντά ώστε να πάνε στο ίδιο σχολείο.

Οπότε λέω να αφού δεν βλέπω ενδιαφέρον, να μην ξαναασχοληθώ και να το κάνω από Σεπτέμβρη με τα καινούργια παιδάκια, που σίγουρα θα είναι για πολλά χρόνια μαζί και από την γειτονιά. Τι λέτε?

ε ναι....με αυτη την λογική δεν μπορεις να κανεις και κάτι άλλο.....θα βρειτε στο νεο σχολειο.....επισης δεν ξέρεις πως σκεφτονται και οι άλλοι....

εγω προσωπικά θα ήθελα η κορη μου να έχει φιλεναδίτσες....χμ....γελαω τωρα που το σκεφτομαι....έχουμε ενα παραμυθι με την φραουλιτσα και τις φιλες της και ο τιτλος ειναι πιτζαμα παρτυ ......που κανει η πορτοκαλιτσα....καπου στη μεση του βιβλιου δειχνει μια εικονα με τις ηρωιδες,,,,που φτιαχνουν βραχιολάκια....και αυθορμητα λεω στην κόρη μου.....θα καλεσουμε τις φίλες σου σπιτι μας θα παρει η μαμα και χάντρες να φτιάξουμε βραχιολάκια.....δεν μπορειτε να φανταστειττε χαρα που έκανε....γιουπι φώναζε συνέχεια.....

1129643tvsq1yiqpw.gif

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα