Elinaki

Εγγραφές στο Δημοτικό με σειρά προτεραιότητας;

Recommended Posts

Α!!! και ας κανουν τα σχολεια ενα ξεκαθαρισμα να δουν ποσοι γονεις δινουν ψευτικη διευθυνση για να κανουν τα παιδια τους εγγραφης σε συγκεκριμενα σχολεια. Να δειτε μετα ποσες θεσουλες θα αδειασουν :wink: .

συμφωνω!

age.png

Διαφημίσεις

Α!!! και ας κανουν τα σχολεια ενα ξεκαθαρισμα να δουν ποσοι γονεις δινουν ψευτικη διευθυνση για να κανουν τα παιδια τους εγγραφης σε συγκεκριμενα σχολεια. Να δειτε μετα ποσες θεσουλες θα αδειασουν :wink: .

Είναι δουλειά του σχολέιου να κάνει τον αστυνόμο;

Δεν θεωρώ ότι είναι δική μου δουλειά ώς εκπαιδευτικός να ψάχνω αν η μαμά έδωσε αληθινή ή ψευδή διεύθυνση.

Και πώς να το ψάξω άλλωστε; Να πηγαίνω και να χτυπάω πόρτες για να δω αν μένει εκεί η οικογένεια που λένε;

Εκεί, όπως είπα και άλλη φορά, μπάινει η προσωπική ευθύνη και ηθική το καθενός.

Δουλειά του σχολείου είναι να μαζεύει το αδικαιολογητικά και να βλέπει αν όλα τα παιδιά έχουν προσκομίσει όλα τα δικαιολογητικά.

Kαι επαναλαμβανω, μετα συζηταμε για νεα καλυτερα σχολεια με περισσοτερες προοπτικες για τα παιδια αλλα παλι καλουνται οι γονεις να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα στα παντα!!!! Δασκαλοι οι οποιοι δεν εχουν την διαθεση να εργαστουν (και αυτο φανηκε απο την περιπτωση μας αφου ηδη καθονταν καποιες τουλαχιστον 1.5 χρονο, ξεροντας οτι υπαρχει σοβαροτατο προβλημα ζητανε επιπλεον αδεια) σκιζουν κατα τα αλλα τα ιματια τους για μια καλυτερη παιδεια με προσταρηδες τους γονεις που ενδιαφερονται.

Ελλας το μεγαλειο σου!!!!

Συγνώμη αλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ζητήσουν την άδεια από τη στιγμή που τη δικαιούνται.

Είναι δουλειά του υπουργείου να βγάλει άκρη.

Εγ'ώ ως εργαζόμενος ζητάω αυτά που δικαιούμαι. Από εκεί και πέρα, δεν θα σκεφτώ εγώ το τυχόν πρόβλημα που θα προκληθεί από τη δική μου απουσία. Ας το σκεφτούν αυτοί που έχουν στα χέρια τους την εξουσία....

Καλά... Απαράδεκτη κατάσταση...

Να ρωτήσω : Πρακτικά δεν λύνεται το πρόβλημα εαν ζητηθεί από τους γονείς το εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας? Εκεί δεν αναγράφεται η πραγματική διεύθυνση κατοικίας?

Καλά... Απαράδεκτη κατάσταση...

Να ρωτήσω : Πρακτικά δεν λύνεται το πρόβλημα εαν ζητηθεί από τους γονείς το εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας? Εκεί δεν αναγράφεται η πραγματική διεύθυνση κατοικίας?

οχι παντα

στους ελευθερους επαγγελματιες γραφει τη διευθυνση της εδρας

και αν και οι δυο γονεις είναι ελευθεροι επαγγελματιες... τρεχα γυρευε

age.png

Στο θέμα της διεύθυνσης, μην το ψάχνετε, κάθε γονιός για να εξυπηρετηθεί κάνει ότι περνά από το χέρι του... Μαμά συμμαθήτριας του μεγάλου μου στο νήπιο ήδη έχει κανει αίτηση για εικονική αλλαγή διεύθυνσης στο κινητό της, προκειμένου να το στείλει στο δημοτικό που πάει και το παιδί της κολλητής της, έτσι για να έχει παρέα... Το θέμα της πρόσληψης αναπληρωτή είναι όπως ακριβώς το περιέγραψε η emmaki, γραφειοκρατία, καθυστέρηση κι αγιος ο Θεός... για να πω την αλήθεια, δε φοβάμαι τόσο το ξεκίνημα του παιδιού στο δημοτικό όσο την ανοργανωσιά, τη προχειρότητα, τις τόσες και τόσες παχειές κουβέντες που ποτέ δεν γίνονται πράξεις και το γεγονός ότι όταν υπάρχει πρόβλημα κανείς δεν είναι αναλαμβάνει να πράξει τα δέοντα για τη λύση του, ούτε ο διευθυντής είναι αρμόδιος, ούτε ο δάσκαλος, ούτε ο σύλλογος. Φετος στην 1η τάξη του δημοτικού που θα φοιτήσει το παιδί μου, υπάρχει μαθητής με σοβαρό πρόβλημα επιθετικότητας το οποίο δεν έχει αντιμετωπιστεί με σοβαρότητα. Ολοι δηλώνουν αναρμόδιοι, η διευθύντρια πετάει το μπαλάκι στους γονείς του, αυτοί στο σχολείο και οι γονείς των υπολοίπων παιδιών τρέμουν την ώρα του διαλείμματος, μήπως και το παιδί τους είναι το "τυχερό" της μερας και φάει το ξύλο... για ποιό δημόσιο σχολείο μιλάμε, όταν ο μαθητής είναι ανυπεράσπιστος;;;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Μάλλον ξέφυγα από το αρχικό θέμα όμως είναι τόσα και τόσα που γίνονται όπως γίνονται και δεν υπάρχει ελπίδα να αλλάξει το τοπίο:-(

Στο θέμα της διεύθυνσης, μην το ψάχνετε, κάθε γονιός για να εξυπηρετηθεί κάνει ότι περνά από το χέρι του... Μαμά συμμαθήτριας του μεγάλου μου στο νήπιο ήδη έχει κανει αίτηση για εικονική αλλαγή διεύθυνσης στο κινητό της, προκειμένου να το στείλει στο δημοτικό που πάει και το παιδί της κολλητής της, έτσι για να έχει παρέα... Το θέμα της πρόσληψης αναπληρωτή είναι όπως ακριβώς το περιέγραψε η emmaki, γραφειοκρατία, καθυστέρηση κι αγιος ο Θεός... για να πω την αλήθεια, δε φοβάμαι τόσο το ξεκίνημα του παιδιού στο δημοτικό όσο την ανοργανωσιά, τη προχειρότητα, τις τόσες και τόσες παχειές κουβέντες που ποτέ δεν γίνονται πράξεις και το γεγονός ότι όταν υπάρχει πρόβλημα κανείς δεν είναι αναλαμβάνει να πράξει τα δέοντα για τη λύση του, ούτε ο διευθυντής είναι αρμόδιος, ούτε ο δάσκαλος, ούτε ο σύλλογος. Φετος στην 1η τάξη του δημοτικού που θα φοιτήσει το παιδί μου, υπάρχει μαθητής με σοβαρό πρόβλημα επιθετικότητας το οποίο δεν έχει αντιμετωπιστεί με σοβαρότητα. Ολοι δηλώνουν αναρμόδιοι, η διευθύντρια πετάει το μπαλάκι στους γονείς του, αυτοί στο σχολείο και οι γονείς των υπολοίπων παιδιών τρέμουν την ώρα του διαλείμματος, μήπως και το παιδί τους είναι το "τυχερό" της μερας και φάει το ξύλο... για ποιό δημόσιο σχολείο μιλάμε, όταν ο μαθητής είναι ανυπεράσπιστος;;;

Το μόνο που μπορεί να κάνει το σχολείο είναι να μιλήσει στους γονείς για να πάνε το παιδί για αξιολόγησηε σε ΚΕΔΔΥ και να βρουν από πού προέρχεται η επιθετικότητα. Μετά να κάνουν αίτηση μέσω του σχολείου για παράλληλη στήριξη, που θα "επαναφέρει το παιδί στην τάξη" τόσο την ώρα του μαθήματος όσο και στο διάλειμμα.

Οι αρμοδιότητα και η δυνατότητα του σχολέιου να δράσει σταματά εκέι. Είναι καθαρά θέμα των γονέων.

Από εκεί και πέρα, το σχολέιο ωφείλει, ειδικά από τη στιγμή που γνωρίζουν οτι υπάρχει αυτό το θέμα, να "ενισχύσει" τις αφημερίες των εκπαιδευτικών στα διαλλείματα (που έτσι και αλλιώς γίνονται) προκειμένουν να προλάβουν δυσάρεστες καταστάσεις.

Emmaki έχεις δίκιο, η αρμοδιότητα του σχολείου είναι περιορισμένη. Και βέβαια σε ένα τέτοιο πρόβλημα η οικογένεια έχει τον πρώτο λόγο. Ελα όμως που η συγκεκριμένη εθελοτυφλεί στο πρόβλημα, στις επανειλημμένες συγκεντρώσεις που έχουν γίνει για το θέμα λέει στη διευθύντρια να κάνει ότι νομίζει εκείνη σωστό, η διευθύντρια δεν έχει αρμοδιότητα και πάει λέγοντας... η ουσία είναι ότι το πρόβλημα διαιωνίστηκε και δεν δόθηκε λύση, πρωτίστως για το παιδί και μετά για τους υπόλοιπους. Ολοι το βλεπουν σαν καυτή πατάτα, η οικογένεια δεν θέλει να ασχοληθεί, η δ/ντρια έχει δέκα άλλα θέματα να δει και βαρέθηκε και οι γονείς τωνάλλων παιδιών λένε ότι ένα παιδί που έχει θέμα απολαμβάνει μια ιδιότυπη "προστασία" ενώ τα δικά τους που δε φταίνε σε τίποτα και δεν ενοχλούν, είναι εκτεθειμένα σε κίνδυνο και όχι προστατευμένα από το σχολείο. Τι κάνουμε λοιπόν; Αδιέξοδο :?

Emmaki έχεις δίκιο, η αρμοδιότητα του σχολείου είναι περιορισμένη. Και βέβαια σε ένα τέτοιο πρόβλημα η οικογένεια έχει τον πρώτο λόγο. Ελα όμως που η συγκεκριμένη εθελοτυφλεί στο πρόβλημα, στις επανειλημμένες συγκεντρώσεις που έχουν γίνει για το θέμα λέει στη διευθύντρια να κάνει ότι νομίζει εκείνη σωστό, η διευθύντρια δεν έχει αρμοδιότητα και πάει λέγοντας... η ουσία είναι ότι το πρόβλημα διαιωνίστηκε και δεν δόθηκε λύση, πρωτίστως για το παιδί και μετά για τους υπόλοιπους. Ολοι το βλεπουν σαν καυτή πατάτα, η οικογένεια δεν θέλει να ασχοληθεί, η δ/ντρια έχει δέκα άλλα θέματα να δει και βαρέθηκε και οι γονείς τωνάλλων παιδιών λένε ότι ένα παιδί που έχει θέμα απολαμβάνει μια ιδιότυπη "προστασία" ενώ τα δικά τους που δε φταίνε σε τίποτα και δεν ενοχλούν, είναι εκτεθειμένα σε κίνδυνο και όχι προστατευμένα από το σχολείο. Τι κάνουμε λοιπόν; Αδιέξοδο :?

Ναι. Όντως αδιέξοδο....

Δυστυχώς, αν δεν θέλουν οι γονέις δεν μπορεί να γίνει τίποτα.

(Ούτε και φυσικά είναι λύση να το πλακώνουν οι εκπαιδευτικοί στο ξύλο για να "στρώσει" όπως γινόταν παλιά, άσε που είναι και παράνομο εκτός από ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ)

Διαφημίσεις

Με πήραν σήμερα απ'το νήπιο που έγγραψα τον μεγαλο μου γιο για να μου πουνε ότι θα μπούμε σε κλήρωση για το νήπιο γιατί οι τάξεις είναι υπεράριθμες.

Το πρόβλημα είναι ότι τα υπόλοιπα σχολεία είναι αρκετά μακρια. Επίσης τα άλλα δύο μου πιτσιρίκια θα είναι σε άλλα δύο διαφορετικά σχολεία, έναν παιδικό και έναν βρεφικό. Επιπλέον δεν οδηγάω αμάξι.

Έτσι κι αλλιώς θα είναι δύσκολο να πηγαινοφέρνω τρια παιδια απο τρία διαφορετικά σχολεία. Αλλά άλλο το ένα να είναι 5-10 αποσταση και άλλο στο μισάωρο.

Η ερώτηση είναι ότι με βάση τη διεύθυνση δεν γίνεται η αλλαγή; Δηλαδή Φαντάζομαι ότι υπάρχουν διευθύνσεις που είναι ανάμεσα και στα δύο σχολεία;

Επίσης απ'την κλήρωση εξαιρούνται οι πολύτεκνοι όχι οι τρίτεκνοι σωστά;

Καταλαβαίνω ότι είναι ο πιο δίκαιος τρόπος η κλήρωση και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να κάνω κάτι πλαγίως απλά δεν μπορώ να φανταστω πως θα βολέψω τρία παιδια σε τρία διαφορετικά δημόσια σχολεία, χωρίς αυτοκίνητο και με μεγάλη πιθανότητα για πιο σταθερή δουλεια (γιατί για την ώρα κάνω αρπαχτες, δυο βδομαδες, τρεις μέρες, κάποιες ώρες κλπ)

Άλλη ερώτηση εκεί που πάνε νήπιο θα συνεχίσουνε και δημοτικό; Και εκεί θα ακολουθήσουνε και τα αδέλφια;

dca8030271.png4b2d857635.png

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Με πήραν σήμερα απ'το νήπιο που έγγραψα τον μεγαλο μου γιο για να μου πουνε ότι θα μπούμε σε κλήρωση για το νήπιο γιατί οι τάξεις είναι υπεράριθμες.

Το πρόβλημα είναι ότι τα υπόλοιπα σχολεία είναι αρκετά μακρια. Επίσης τα άλλα δύο μου πιτσιρίκια θα είναι σε άλλα δύο διαφορετικά σχολεία, έναν παιδικό και έναν βρεφικό. Επιπλέον δεν οδηγάω αμάξι.

Έτσι κι αλλιώς θα είναι δύσκολο να πηγαινοφέρνω τρια παιδια απο τρία διαφορετικά σχολεία. Αλλά άλλο το ένα να είναι 5-10 αποσταση και άλλο στο μισάωρο.

Η ερώτηση είναι ότι με βάση τη διεύθυνση δεν γίνεται η αλλαγή; Δηλαδή Φαντάζομαι ότι υπάρχουν διευθύνσεις που είναι ανάμεσα και στα δύο σχολεία;

Επίσης απ'την κλήρωση εξαιρούνται οι πολύτεκνοι όχι οι τρίτεκνοι σωστά;

Καταλαβαίνω ότι είναι ο πιο δίκαιος τρόπος η κλήρωση και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να κάνω κάτι πλαγίως απλά δεν μπορώ να φανταστω πως θα βολέψω τρία παιδια σε τρία διαφορετικά δημόσια σχολεία, χωρίς αυτοκίνητο και με μεγάλη πιθανότητα για πιο σταθερή δουλεια (γιατί για την ώρα κάνω αρπαχτες, δυο βδομαδες, τρεις μέρες, κάποιες ώρες κλπ)

Άλλη ερώτηση εκεί που πάνε νήπιο θα συνεχίσουνε και δημοτικό; Και εκεί θα ακολουθήσουνε και τα αδέλφια;

Δυστυχώς δεν έχεις άλλη λύση.

Το πού θα πάνε τα παιδιά καθορίζεται από τη διεύθυνση. Αν είναι πολλά στο σχολείο γίνεται κλήρωση. Αυτά που δεν θα κληρωθούν, ψάχνουν να βρουν άλλο σχολείο. Το πιο κοντινό (άλλο από αυτό που ανήκουν) μπορεί επίσης να έχει συμπληρώσει τον αριθμό....

Από την κλήρωση δεν εξαιρούνται οι 3τεκνοι.

Το πού θα πάει δημοτικό εξαρτάται από το χωρισμό που θα κάνουν εκείνη τη χρονιά. Μπορεί να είναι με τα παιδιά που θα είναι στο νηπιαγωγείο, μπορεί και όχι.

επειδή υπήρχε ένα παρόμοιο θέμα όταν είχα γράψει τον γιο μου στο νηπιαγωγείο & το είχα ψάξει αρκετά, δες τι γίνεται : Το σχολείο δέχεται κανονικά όλες τις εγγραφές των παιδιών -εφόσον είναι υποχρεωτική εκπαίδευση- και εφόσον έχει υπεράριθμα παιδιά , στέλνει τις λίστες των στοιχείων των παιδιών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, όπου από εκεί αποφασίζουν ποιο παιδί θα πάει σε ποιο σχολείο. Δεν μπορεί από μόνος του ο διευθυντής να σε στείλει σε άλλο σχολείο εφόσον δεν ανήκεις εκεί & φυσικά δεν θα σε δεχτούν σε άλλο σχολείο να κάνεις εγγραφή. Θέμα προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία εγγραφής δεν ισχύει. Είναι η επίσημη απάντηση που μου έδωσαν από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση το σχολικό έτος 2011-2012.

Πήγε σήμερα το πρωί ο άντρας μου στο δημοτικό που υπαγόμαστε γιατί χρωστούσαμε την βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου.Είχα κάνει την εγγραφή την 04/06.Η διευθύντρια τον ενημέρωσε πως επειδή έχει υπεράριθμες εγγραφές , θα συνεδριάσει την Παρασκευή το διδακτικό προσωπικό με τον προϊστάμενο πρωτοβάθμιας για να καθοριστούν τα κριτήρια επιλογής των παιδιών.Ρώτησε ο άντρας μου ποια είναι συνήθως τα κριτήρια αλλά απάντηση δεν πήρε.Το μόνο που του είπε είναι πως εάν δεν μας πάρουν τηλέφωνο μέχρι και την άλλη εβδομάδα,είμαστε ΟΚ.Εάν μας τηλεφωνήσουν , πάμε για άλλο σχολείο.Ξέρετε εσείς κάτι σχετικό με τα κριτήρια.Α , επίσης είπε πως κλήρωση δεν θα γίνει μάλλον...

christie εμας μας ειπανε απο τη πρωτη μερα εγγραφης οτι θα υπαρξει θεμα με υπεραριθμα παιδια και οτι η επιλογη παει,,,πρωτα παιρνουνε τα παιδια που εχουνε ηδη μεγαλυτερο παιδι που φοιτει στο ιδιο σχολειο και μετα ανα διευθυνσεις οποια μενει πιο μακρυα απο αυτο το σχολειο κοιτανε να το πανε στα γειτονικα,,,αλλα ειδικα φετος στο σχολειο μας που ηδη τα γειτονικα ειπανε οτι δεν εχουνε θεσεις και στελνουνε σε αυτο δηλαδη γινεται ενα μπαχαλο μας ειπε οτι ενδεχετε να πανε και σε διπλανη περιοχη,,,,τρεχα γυρευε δηλαδη

:shock::shock::shock::shock::evil::evil::evil::evil:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Διαφημίσεις

Καλά φαντάζεστε να βρεθούμε σε σχολείο στην Καλλιθέα αντί της Νέας Σμύρνης?Σε λίγο θα αισθανόμαστε υπερτυχερές εάν πηγαίνουμε στα σχολεία που υπαγόμαστε.Πάντως εάν είναι έτσι τα κριτήρια όπως αναφέρεις yasemi , μάλλον θα μας πάρουν γιατί από το μπαλκόνι μας βλέπουμε απέναντι το σχολείο.

και εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε με το σχολείο πολλά πρωτάκια και θα ενημερωθούμε που θα πάμε.Πάντως ειδικά για νέα σμύρνη και η κουμπάρα βλέπουν το σχολείο από το μπαλκόνι και τους στείλανε ως υπεράριθμους σε κάποιο άλλο που θέλουν αμάξι με την δικαιολογία ότι ήταν στα όρια ενώ το βλέπουν απέναντι από το σπίτι τους

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

den ine dikaiologia,,,Και εμας το νηπιο το βλεπω απεναντι μου μας χωριζουνε οι γραμμες του τραινου αλλα τελικα ανηκαμε σε αλλο,,,,οι γραμμες ειανι το οριο!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Και μην ξεχνάτε ότι στα όρια του κάθε σχολέιου δεν έχει καμία ανάμειξη το ίδιο το σχολείο.

Αυτά καθορίζονται από το δήμο και την διεύθυνση εκπαίδευσης

Στο νηπιο που παμε φετος εγινε κληρωση. θα ηθελα να ξερω εάν γνωριζει καποιος γονιος η εκπαιδευτικος εάν και του χρονου για την πρωτη δημοτικου, και εφόσον τα παιδακια είναι παλι υπεράριθμα, γινεται κληρωση η εάν προηγούνται τα παιδακια ποι φοιτησαν στο νηπιο που συστεγάζεται με το δημοτικο.

ουφ αγχος με αυτά τα σχολεια....:?

MD1op3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα