Recommended Posts

Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα. Τί πήρατε μαζί σας όσες από εσάς κλέισατε σε δημόσιο νοσοκομείο για εγχείριση? Τί θα χρειαστεί να πάρω για τον μικρό? Γνωρίζετε?

με το καλο κοπελα μου και ολα να πανε κατευχην!!

εμεις αυριο κανουμε επεμβαση στο γιο μου για υδροκηλη..τωρα τρισιμισι χρονων,αλλα το εχει εδω κ ενα χρονο περιπου..περιμεναμε μηπως και φυγει μονη της..αλλα τελικα η διοδος εχει μεγαλωσει και υπαρχει περιπτωση εφοσον το υγρο ανεβοκατεβαινει να μπει και εντερακι στο οσχεο..η να μας το γυρισει σε βουβωνοκηλη..

οποτε δεν καθυστερουμε αλλο και κλεισαμε για αυριο..

αν και εχουμε περασει ενα αλλο βαρβατο χειρουργειο,ομως εκει μειναμε μια βδομαδα μεσα...ενω αυριο θα μπουμε πρωι και απογεμα θα βγουμε..θα ηθελα και εγω να ρωτησω τι χριεαζεται να παρω για τοσο λιγες ωρες..σιγουρα θα του παρω αλλαξιες,αντικειμενα να μας κρατανε παρεουλα,φαγητο θα φαει εκει..ειναι μεγαλος πια...τι αλλο θα μας ηταν χρησιμο???ξερει καμια κοπελα με παρομοια εμπειρια?

Διαφημίσεις

με το καλο κοπελα μου και ολα να πανε κατευχην!!

εμεις αυριο κανουμε επεμβαση στο γιο μου για υδροκηλη..τωρα τρισιμισι χρονων,αλλα το εχει εδω κ ενα χρονο περιπου..περιμεναμε μηπως και φυγει μονη της..αλλα τελικα η διοδος εχει μεγαλωσει και υπαρχει περιπτωση εφοσον το υγρο ανεβοκατεβαινει να μπει και εντερακι στο οσχεο..η να μας το γυρισει σε βουβωνοκηλη..

οποτε δεν καθυστερουμε αλλο και κλεισαμε για αυριο..

αν και εχουμε περασει ενα αλλο βαρβατο χειρουργειο,ομως εκει μειναμε μια βδομαδα μεσα...ενω αυριο θα μπουμε πρωι και απογεμα θα βγουμε..θα ηθελα και εγω να ρωτησω τι χριεαζεται να παρω για τοσο λιγες ωρες..σιγουρα θα του παρω αλλαξιες,αντικειμενα να μας κρατανε παρεουλα,φαγητο θα φαει εκει..ειναι μεγαλος πια...τι αλλο θα μας ηταν χρησιμο???ξερει καμια κοπελα με παρομοια εμπειρια?

κ παλι αργησα:rolleyes: θα εχετε βγει τωρα πια! ευχομα να πηγαν ολα καλα.

αλλα απαντω αν χρειαστει για αλλη κοπελα με την ιδια απορια. κ εμεις μπηκαμε πρωι κ βγηκαμε απογευμα στην ευρωκλινικη παιδων. του πηραν πιεση ακουσαν την καρδουλα(κτι σαν καρδιογραφημα κ μετα με εβγαλαν εξω για να του βαλουν πεταλουδα στο χερακι του.( αλλαξα δωματιο γιατι δεν αντεχα να τον ακουω να ουρλιαζει:-( )

μετα ανεβηκαμε σε μια αιθουσα εξω απ το χειρουργειο.τον ξεντυσα κ μας εδωσαν ενα ρομπακι χειρουργειου να του φορεσω.(δεν γραφω τα συναισθηματα μου γιατι θα ξημερωσουμε..:?) επειδη ηταν ζωηρος κ πεινασμενος(νυστικος απο τις 11 το βραδυ κ ηταν 11 το πρωι!) η αναισθησιολογος του εκανε μεθη τον κρατησε μονο για 5' αντι τουλαχιστον 30'...:rolleyes:

εννοειται οτι μας πηραν ιστορικο κατα την εισοδο μας κ ξανα η αναισθησιολογος, του καναμε εισπνοες αερολιν(λογω αλλεργιας που εχει (κ το βραδυ ειχαμε παρει αταραχ )για να μην εχουμε βροχοσπασμο μετα την ναρκωση κ χρειαστει να μεινουμε κ το βραδυ. ενω τον κρατουσε ο πατερας του αγκαλια τον κοιμησαν επεσε σαν κοτοπουλακι κ τον πηρε ο τραυματιοφορεας αγαλιτσα μεσα στο χερουργειο...45' μετα βγηκε ο γιατρος ολα καλα ειχε ξυπνησει κ ολας ειχε ορο κ ηταν σε υπερενταση.:?

δεν επρεπε να φαει κ να πιει τιποτα για 3-4 ωρες. μετα του εβγαλαν τον ορο ΕΠΡΕΠΕ να πιει νερο κ να ουρησει κ φυγαμε. στο σπιτι εφαγε ελαφρια σουπιτσα. ειχαμε μαζι ενα μαλακο πυτζαμακι ,,πιπιλες ,μπουκαλι ,κ γαλα(παρ'ολο δεν εκανε να το πιει τελικα μος φανηκε χρησιμο επειδη αρνιοταν να πιει νερο οπως επρεπε κ του εβαλα πολυ αραιωμενο γαλα με νερο κ ετσι τον ξεγελασα να το πιει!!!),πανες μια κουβερτουλα ,παντοφλιτσες κ 2-3 παιχνιδακια .

desmα σου στελνω πμ

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα. Τί πήρατε μαζί σας όσες από εσάς κλέισατε σε δημόσιο νοσοκομείο για εγχείριση? Τί θα χρειαστεί να πάρω για τον μικρό? Γνωρίζετε?

despa ευχομαι να πάνε όλα καλα και σύντομα σπίτι σας!! Λοιπον επειδή και το δικό μου μωρακι ήταν μικρό πήρα μαζί μου ρουχαλάκια,σεντονάκια (ναι,ναι γιατι ακομα και να τα λερώσει για κάποιο λόγο περιμένεις με τις ώρες να σου φέρουν σεντόνια),αποστειρωτη πήρα μαζί μου και τον ακουμπησα δίπλα στο κομοδίνο αλλιως αν θες υπαρχει κουζίνα κοινή που βράζεις τα μπουκάλια,pampers,πιπιλες κ.α. επίσης επειδη το δικο μου είναι αλλεργικο στο γαλα αγελαδος και πίνει ειδικό γαλα δεν είχαν να μας δώσουν οποτε γαλατάκι απο το σπίτι.Παρε μαζί σου το βιβλιάριο υγείας του παιδιού,και ότι εξετασεις έχει κανει.Εμείς λόγο της καταστασεως μείναμε μεσα 1 εβδομαδα. Επίσης θα ήθελα να σου αναφερω να μην τρομαξεις αν σου πουν "διαφορα" πριν την επεμβαση και καλά δύσκολη περίπτωση κ.α. γιατι πολύ απλα τα λένε για να μεγαλώσουν τον φακελο που περιμένουν!!(μην με πείτε τρελή είναι διαπιστωμένο,μετα σου λέει δημόσιο νοσοκομείο). ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ θα περιμένουμε νεακια σας!

YiMXp3.png

κ παλι αργησα:rolleyes: θα εχετε βγει τωρα πια! ευχομα να πηγαν ολα καλα.

αλλα απαντω αν χρειαστει για αλλη κοπελα με την ιδια απορια. κ εμεις μπηκαμε πρωι κ βγηκαμε απογευμα στην ευρωκλινικη παιδων. του πηραν πιεση ακουσαν την καρδουλα(κτι σαν καρδιογραφημα κ μετα με εβγαλαν εξω για να του βαλουν πεταλουδα στο χερακι του.( αλλαξα δωματιο γιατι δεν αντεχα να τον ακουω να ουρλιαζει:-( )

μετα ανεβηκαμε σε μια αιθουσα εξω απ το χειρουργειο.τον ξεντυσα κ μας εδωσαν ενα ρομπακι χειρουργειου να του φορεσω.(δεν γραφω τα συναισθηματα μου γιατι θα ξημερωσουμε..:?) επειδη ηταν ζωηρος κ πεινασμενος(νυστικος απο τις 11 το βραδυ κ ηταν 11 το πρωι!) η αναισθησιολογος του εκανε μεθη τον κρατησε μονο για 5' αντι τουλαχιστον 30'...:rolleyes:

εννοειται οτι μας πηραν ιστορικο κατα την εισοδο μας κ ξανα η αναισθησιολογος, του καναμε εισπνοες αερολιν(λογω αλλεργιας που εχει (κ το βραδυ ειχαμε παρει αταραχ )για να μην εχουμε βροχοσπασμο μετα την ναρκωση κ χρειαστει να μεινουμε κ το βραδυ. ενω τον κρατουσε ο πατερας του αγκαλια τον κοιμησαν επεσε σαν κοτοπουλακι κ τον πηρε ο τραυματιοφορεας αγαλιτσα μεσα στο χερουργειο...45' μετα βγηκε ο γιατρος ολα καλα ειχε ξυπνησει κ ολας ειχε ορο κ ηταν σε υπερενταση.:?

δεν επρεπε να φαει κ να πιει τιποτα για 3-4 ωρες. μετα του εβγαλαν τον ορο ΕΠΡΕΠΕ να πιει νερο κ να ουρησει κ φυγαμε. στο σπιτι εφαγε ελαφρια σουπιτσα. ειχαμε μαζι ενα μαλακο πυτζαμακι ,,πιπιλες ,μπουκαλι ,κ γαλα(παρ'ολο δεν εκανε να το πιει τελικα μος φανηκε χρησιμο επειδη αρνιοταν να πιει νερο οπως επρεπε κ του εβαλα πολυ αραιωμενο γαλα με νερο κ ετσι τον ξεγελασα να το πιει!!!),πανες μια κουβερτουλα ,παντοφλιτσες κ 2-3 παιχνιδακια .

desmα σου στελνω πμ

λοιπον τωρα πια που ειμαστε σπιτακι μας και ο μικρος τρεχει μπορω να σας γραψω κι εγω την ιστορια μου..

φτασαμε στην κλινικη κατα τις δεκα παρα..

τελικα πηρα μαζι μου αλλαξιες παντοφλιτσες πετσετουλα,λαπτοπ και μπλοκ ζωγραφικης με μαρκαδορους!!!!!ειναι μεγαλος πια και δεν χρειαζεται ολα τα υπολοιπα...

ειχε πολυ κοσμο και πολλα χειρουργεια και τελικα μας τον πηραν δωδεκα και δεκα..,ενω ειχαμε ηδη δωσει αιμα-πονεσε ο καημενος...-και ειχαμε παει σε δωματιο να περιμενουμε..φυσικα γκρινια και ολο βολτες γιατι πεινουσε....ουτε νερο κι εμεις απο το προηγουμενο βραδυ...

ηρθαν κατα τις δωδεκα παρα και του εβαλαν απο το κωλι προναρκωση-που τον εκανε να ειναι πιο "ελαφρυς"..ηταν σχεδον ετοιμος γιοα υπνο μονο που ειχε αισθησεις και χαμογελουσε διαρκως...μετα τον κατεβασαμε στα χειρουργεια και φυγαμε....μας τον εφεραν κατα τις μιαμισι...

κι εμεις δεν καθησαμε καθολου...απο την υπερενταση ποναει ολο μου το κορμι κ ο αυχενας σημερα...ειχαμε αγχος μεγαλο,αλλα τελικα ολα πηγαν καλα...

φυσικα ο καημενος πονουσε...ειχε αναγουλες..ολο ελεγε ποναω βογκουσε κι ολο ηθελε να κανει εμετο...κοιμηθηκε 3 ωρες σπαστα...ξυπνησε 2-3 φορες...προπαθησε να φαει αλλα ειχε ζορι και δεν τα καταφερναμε...τελικα κατα τις 5μισι ξυπνησε για τα καλα-ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ!!!!!!-και ζητησε να φαει..ευτυχως μας ειχαν φερει ηδη σουπιτσα..την εφαγε ολη μονο του..γελουσε φωναζε μας εκανε πλακιτσα..εφαγε καμια δεκαρια φρυγανιες!!!!

και μετα μας εδωσαν και παγωτο και σοκοφρετα!!!!!!!αφου ειχε περασει ωρα απο το φαγητο και ειδαμε οτι ειναι καλα εντελως και δεν κανει εμετο....

καθυστερησαμε ομως να φυγουμε γιατι κ παλι ο γιατρος μας ειχε πολυ κοσμο στην αναμονη...

τελικα φτασαμε σπιτι κατα τις δεκα παρα....

φανερα καταβεβλημενος το αγορι μου αλλα τελος καλο ολα καλα1!!!!!!!

desma και σε σας ευχομαι με το καλο και ταχεια αναρρωση...

εμεις θα ξαναπαμε την τριτη να τον δει και το σαββατο μαλλον θα βγαλουμε τα ραμματα...

σας ευυχαριστω και παλι!!!!

μακαρι κανενα παιδακι να μην τραβαει κανενα ζορι..

Κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχές σας και για το κουράγιο που μου δίνετε, τώρα κάνω σάκο για τον μικρό και βάζω και λίγα πράγματα για μενα. Θα σας πω νέα με το καλό Τετάρτη που θα έχουμε βγει. Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά Εύη, και μακάρι όλα να είναι περαστικά!

Εμείς κάναμε βουβωνοκήλη στο παίδων πριν κανα μήνα. Άπλα είναι όλα μην αγχώνεσαι.. Δεν χρειάζεται να έχεις και πολλά πράγματα. Εγώ είχα πάρει και κάτι να τον απασχολήσω γιατι με τον ορό δεν μπορεί να σηκωθεί απ'το κρεββάτι. Εσένα είναι όμως μωράκι. Εμείς πήγαμε το πρώι και φύγαμε 4.30 το μεσημέρι. Θα σου δώσουν οδηγίες για το τι πρέπει να πιει και τι ώρα. Εμένα επειδή δεν ήθελε νερο του έδωσα πολύ αραιωμένο γάλα . Το βασικό για να βγείς είναι να πιει υγρά και τα κάνει τσίσα, όπως λέει και η κοπέλα πιο πάνω, οπότε βγάζουν τον όρο και γεια σας! Μόνο που θα έχει γάζα πάνω στην τομή οπότε δεν θα μπορείς να τον πλένεις εύκολα. Μετά την εγχείρηση γενικά δεν πολυπονάει, μετά από 1-2 μέρες είναι εντάξει. Όλα καλά θα πάνε!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Πήγαμε σήμερα, μάς πήραν αίμα, ετοιμάσαμε τον φάκελο και αυριο κατά τις 7.30 το πρωί θα είμαστε εκεί....θα μπούμε δεύτεροι ειπαν. Ξέρει καμιά σας ποτε ξεκινούν τα χειρουργεία? Τί ώρα?

Πήγαμε σήμερα, μάς πήραν αίμα, ετοιμάσαμε τον φάκελο και αυριο κατά τις 7.30 το πρωί θα είμαστε εκεί....θα μπούμε δεύτεροι ειπαν. Ξέρει καμιά σας ποτε ξεκινούν τα χειρουργεία? Τί ώρα?

Πήγατε από σήμερα για αίμα κτλ?Καλό αυτό , θα κάνετε πιο γράηγορα άυριο, γιατί εμείς τα κάναμε αυτά την ίδια μέρα. Νομίζω ότι και εμείς δεύτεροι είμασταν και Μπήκαμε κατα τις 9.30-10, βγήκαμε 11 και τόσο, δεν θυμάμαι και καλά.. Στο Αγλαϊα Κυριακού όμως. Λίγο παραπάνω από μια ώρα κρατάει η όλη διαδικασία. Κανα μισάωρο το χειρουργείο και τα κρατάνε και λίγο στην ανάνηψη. Πάντως να προετοιμαστείς ότι θα βγει κλαίγοντας..Όλα τα παιδάκια έκλαιγαν μετά..Πριν δεν θα υπάρχει πρόβλημα γιατί θα του δώσουν σιροπάκι προνάρκωση και θα έχει ζαβλακωθεί τελείως!Μετά όμως θα γκρινιάζει λίγο..

Όλα καλά να πάνε εύχομαι για το μωράκι σου!!Και καλή ανάρρωση!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

με το καλο κοπελα μου και σας ευχομαι και εσας να σας πανε ολα τελεια!!!!!

νομιζω οτι ειπε και η βερενικη..ισως και λιγο νωριτερα...

εμας [που χειρουργηθηκε στο παιδβων για αλλο λογο..ειχαμε μπει αν θυμαμαι καλα κατα τις δωδεκα...και ειμασταν δευτεροι...

οποτε....κατα τις δωδεκα το πολυ θα εχετε μπει...

καλη σας επιτυχια!!!

Διαφημίσεις

Ολα πηγαν καλα!

Ημασταν εκεί κατά τις 7.30 αλλά χειρουργείο μπήκαμε κατα τις 10 και κατι,γιατι περιμεναμε τον καρδιολόγο να του κάνει υπέρηχο γιατι είδαν φύσημα, το οποίο και θα παρακολουθούμε. Από τη στιγμή που μπήκαμε σε μισή ώρα τελείωσε το πανηγυρι, φυσικά έκλαιγε οταν βγήκε και ξεσηκωσε τον κόσμο! Μείναμε μέχρι τις 7 και κάτι, μέχρι δηλαδή να περάσουν οι γιατροί και φύγαμε. Απλή διαδικασία αλλά κούραση για τους γονείς και για το μωρό. Όσο μικρότερο τόσο χειρότερα,αυτό καταλαβα. Όσο για τη διατροφή του, μετά από 1.5 ώρα ηπιε αραιωμένο τσαγακι και μετά από αυτό και πάλι σε 1.5 ώρα έδωσα λίγο αραιωμένο γάλα.Ορό κτλ δεν είχε, ίσως γιατι ήταν τόσο μικρούλης, αλλά παρατήρησα οτι και τα μεγαλύτερα παιδάκια δεν είχαν ορό. Αρχικά γκρίνιαζε αλλά μετά κοιμήθηκε. Από κει και περα μας είπαν για ένα 24ωρο να του δίνουμε αραιωμένο γαλα (τις μισές μεζούρες στην ποσότητα νερού του κασνονικού γευματος δηλαδή 1 μεζούρα για 60 ml νερού) και την επόμενη μέρα να μπούμε κανονικά στο πρόγραμμα του φαγητού του. Για 1-2 μέρες είπε ο γιατρός οτι θα έχει ανησυχίες, όπως και το παρατηρώ. Αυτό που τόνισαν είναι να μην βραχεί η γάζα, σε τέτοια περίπτωση μού είπαν να την κάνω αλλαγή. Φαρμακευτική αγωγή καμία, μόνο betadine πάνω στην τομή και κλείσιμο με αυτοκόλλητη γάζα. Ελπίζω να στρώσουν όλα σύντομα και να μην ξαναχρειαστεί τίποτα μέχρι τα βαθιά γεραματα! Το ίδιο έυχομαι και σε όλους σας!

Ολα πηγαν καλα!

Ημασταν εκεί κατά τις 7.30 αλλά χειρουργείο μπήκαμε κατα τις 10 και κατι,γιατι περιμεναμε τον καρδιολόγο να του κάνει υπέρηχο γιατι είδαν φύσημα, το οποίο και θα παρακολουθούμε. Από τη στιγμή που μπήκαμε σε μισή ώρα τελείωσε το πανηγυρι, φυσικά έκλαιγε οταν βγήκε και ξεσηκωσε τον κόσμο! Μείναμε μέχρι τις 7 και κάτι, μέχρι δηλαδή να περάσουν οι γιατροί και φύγαμε. Απλή διαδικασία αλλά κούραση για τους γονείς και για το μωρό. Όσο μικρότερο τόσο χειρότερα,αυτό καταλαβα. Όσο για τη διατροφή του, μετά από 1.5 ώρα ηπιε αραιωμένο τσαγακι και μετά από αυτό και πάλι σε 1.5 ώρα έδωσα λίγο αραιωμένο γάλα.Ορό κτλ δεν είχε, ίσως γιατι ήταν τόσο μικρούλης, αλλά παρατήρησα οτι και τα μεγαλύτερα παιδάκια δεν είχαν ορό. Αρχικά γκρίνιαζε αλλά μετά κοιμήθηκε. Από κει και περα μας είπαν για ένα 24ωρο να του δίνουμε αραιωμένο γαλα (τις μισές μεζούρες στην ποσότητα νερού του κασνονικού γευματος δηλαδή 1 μεζούρα για 60 ml νερού) και την επόμενη μέρα να μπούμε κανονικά στο πρόγραμμα του φαγητού του. Για 1-2 μέρες είπε ο γιατρός οτι θα έχει ανησυχίες, όπως και το παρατηρώ. Αυτό που τόνισαν είναι να μην βραχεί η γάζα, σε τέτοια περίπτωση μού είπαν να την κάνω αλλαγή. Φαρμακευτική αγωγή καμία, μόνο betadine πάνω στην τομή και κλείσιμο με αυτοκόλλητη γάζα. Ελπίζω να στρώσουν όλα σύντομα και να μην ξαναχρειαστεί τίποτα μέχρι τα βαθιά γεραματα! Το ίδιο έυχομαι και σε όλους σας!

mprabo!!

ολα πηγαν καλα και σε σας λοιπον!!!!

τελευταιο ευχομαι να ειναι..οσο για αυτο που ειπες οσο μικροτερα τοσο καλυτερα επετρεψε μου να διαφωνησω λιγο..οχι για κανεναν αλλο λογο,αλλα επειδη το ιδιο μου το παιδι το χειρουργησαμε οταν ηταν 9 μηνων-τωρα ειναι 3μισι χρονων..-ειδα πολυ μεγαλες διαφορες..τοτε ηταν μωρουλι..μονο παιχνιδια ηθελε και να τον κανω βολτες μεσα στο παιδων με το καροτσι..για να μην γκρινιαζει..φαγητο γαλα και κρεμουλες και υπνο....τωρα ομως που ειναι μεγαλος ηθελε να παρπαταει..ειχε κ τον ορο..ηθελε αγκαλια γιατι ηταν ταλαιπωρημενος,και ειναι κ 16 κιλα!!..γκρινιαζε συνεχεια γιατι ηθελε να φυγουμε...ζητουσε διαφορα....

μαλλον καθε ηλικια εχει τα δικα της θαλεγα...

οπως και ναχει κοπελα μου σιδερενια τα παιδακια μας και φυσικα ολου του κοσμου!!!!!

Καλημέρα! Είμαι καινούρια στην παρέα, αλλά έχω βρει απαντήσεις σχεδόν σε όλες τις απορίες μου σ'αυτό το φόρουμ... ανεκτίμητη η βοήθεια από άλλους γονείς! Το μπεμπάκι μου είναι 4 μηνών, γεννήθηκε πρόωρο γιατί εγώ έπρεπε να ξεκινήσω χημειοθεραπείες... στον 6ο μήνα κύησης μου διέγνωσαν καρκίνο στο μαστό οπότε χειρουργήθηκα έγκυος προκειμένου να κρατήσω το μωρό. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, αλλά τώρα μου λένε ότι το μωρό μου έχει υδροκήλη για την οποία δεν κάνουμε τίποτα προς το παρόν και βουβωνοκήλη που χρειάζεται χειρουργείο... δεν θέλω καθόλου να ταλαιπωρηθεί άλλο το μωρό μου, ειδικά χωρίς λόγο. Όποια ξέρει κάποιον καλό γιατρό για μια δεύτερη γνώμη θα σας είμαι ευγνώμων...Ευχαριστώ πολύ και να είστε όλες καλά να χαίρεστε να ζουζούνια σας!

KYWPp3.png

χρυσαννα βλεπω και σεις δεν τραβηξατε λιγη ταλαιπωρια..

ευχομαι να μην συνεχιστει,..ναστε παντα γεροι...θα ελεγα παντως να ρωτησεις και στο παιδων..δυστυχως εγω απο θεσσαλονικη δεν ξερω να σου συστησω καποιον..η κουμπαρα μου που ειναι κατω ξερει εναν πολυ καλο αλλα ειναι στο μητερα η ιασω....

οσο για μας

σημερα πηγαμε και βγαλαμε τα ραμματακια....4 τον αριθμο...

ο καημενος πονεσε..φυσικα δεν καθοταν...4 ατομα προσπαθουσαμε να τον κραταμε σταθερο γιατι τιναζοταν ολοκληρος για να μπορεσει ο γιατρος να τα βγαλει...

τελικα μετα απο εναν 5λεπτο αγωνα και ιδρωμενοι ολοι μας καταφερε ο γιατρος μας και τα αφαιρεσε...

ολα καλα..

θα μας δει το σεπτεμβρη να δει πως ειναι κ το "μπαλακι" μας αλλα και η τομη!!!!!!

απο δευτερα ειμαστε ελευθεροι για αθλοπαιδειες!!!!

ευχαριστω για οσες πληροφοριες μου δωσατε..ναστε παντα καλα!!

Μπράβο Εύη! Μακάρι να ειναι το τελευταιο και πάντα να ειστε όλοι σας καλά!!! Να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου και να ειναι καλότυχα και γερά!!

Χρυσάννα, σού έστειλα προσωπικό μην.

Διαφημίσεις

Μπράβο Εύη! Μακάρι να ειναι το τελευταιο και πάντα να ειστε όλοι σας καλά!!! Να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου και να ειναι καλότυχα και γερά!!

Χρυσάννα, σού έστειλα προσωπικό μην.

με το καλο κι εσεις να βγαλετε τα ραμματακια λοιπον!!!εκτος κι αν ειναι ολα αποροφησιμα..

Σ ευχαριστώ desma, θα πάω να μου πει τη γνώμη του... Εύη η αλήθεια είναι περάσαμε ζόρια κ ακόμα περνάμε με τις χημειοθεραπείες κτλ αλλά ένα του χαμόγελο αρκεί για να τα ξεχάσω όλα! Περαστικά στα μωρούλια σας κ να είναι αυτή η τελευταία τους ταλαιπωρία!

KYWPp3.png

γεια σας δεσμα ευχομαι ολα να πανε καλα και να γυρησετε γρηγορα σπιτι

ευη χαιρωμαι που ολα πηγαν καλα

Καλημέρα. Μας έγινε χτες διάγνωση για βουβωνοκήλη στη δεξιά μεριά. Χρείζει άμεσης επέμβασης μας είπε ο παιδοχειρούργος. Είχε καμία μαμά παρόμοια εμπειρία με τον Αυτζόγλου Παναγιώτη στο Διαβαλκανικό; Το ξέρω ότι δεν είναι περίπλοκη επέμβαση, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ, ειδικά την ολική νάρκωση..Αύριο εφημερεύει το Ιπποκράτειο και θα πάμε για μια δεύτερη γνώμη και εκεί, αλλά μάλλον θα καταλήξουμε στον Αυτζόγλου, που μας τον συνέστησε ο παιδίατρος, γιαυτό αν έχετε κάποια γνώμη να μου πείτε θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. φοβάμαι πάρα πολύ και δεν πρέπει να το δείχνω αλλά σε κάθε μου κουβέντα τα μάτια μου γεμίζουν δάκρυα, με βλέπουν και τα μικρά και αναστατώνονται και εκείνα...

κοιτα να δεις. η επεμβαση θεωρειται ρουτινας. ο γιος μου την εκανε στην ιδια περιπου ηλικια με τον δικο σου. σε τοσο μικρα παιδακια δεν κανουν αμεσως ολικη. χορηγουν απο το στομα ενα φαρμακο προναρκωσης ουτως ωστε το παιδι να χαλαρωσει και να μην ειναι νευρικο. ολα καλα θα πανε.

lRR9p3.png

καλημερα εχω ενα πιτσιρικα εξι ετων με βουβωνοκηλη αριστςρης χωρας.εχω τρομοκρατειθει με το χειρουργειο και την ολικη ναρκωση.μηπως μπορειτε να με βοηθησετε αν εχετε ιδια εμπειρια?

γεια σας κοριτσια ειμαι πολυ στεναχωρεμενη!!!μολλις γεννηθηκε ο μπεμπης μου 2 ημερων ειδαν οτι ο ενας ορχης δνε αιματονεται κανανε βιοψια δυστηχως τον χασαμε τον ενα ....ακομα στεναχωριεμαι πως θα το παριε οταν μεγαλωσει ,κ σε λιγες μερες εχουμε κλειση τον 7 θα κανουμε περιδεση στον αλλον που ειναι καλα να μν παθει το ιδιο...να πω οτι την συστροφη την επαθε οταν ηταν ακομα στην κοιλια μου...φοβαμαι πολυ κοριτσιαααα.....κε επιδη εχουμε θεμα κ εμ την καρδουλα μας θα παμε μια μερα πριν να κανουμε εξετασεις κ την επομενη το χειορυργειο κ θα μεινουμε εκει ενα βραδυ λογω τησ καρδουλας του...κ μας ειπαν στα 12-13 χρωνον θα του βαλουν ενα ψευτικο να μν φενεται η διαφορα.....ειμαι πολυ στεναχωρεμενη.....πως θα το αντεξω αυτο να τον δω κοιμησμενο εχω ασχημες εμπυριες απο οταν γεννησα δν ξυπνουσε μετα την ναρκωση πηρε οξυγονο ,επεσαν η παλμοι του,γτ εχει κ στενωση πνευμονικης βαλβιδας......πφφ θα σκασω....ειναι 7 μηνων τι πρεπει να παρω μαζη μου.....τρωεει φαγητα κ ολας τωρα

ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΒΟΥΒΩΝΟΚΗΛΗ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 2 ΜΗΝΩΝ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΕΙ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΒΟΥΒΩΝΟΚΗΛΗ;

Ναι δυστυχως γινεται.εμενα εκανε περισφυγμενη οταν ηταν 2 μηνων,ξανακαναμε οταν ηταν περιπου 18 μηνων και δυστυχως ξαναφουσκωνει αλλα το αφηνουνε βα μεγαλωσει λιγο,να σφιξει το δερματακη του.μας βλεπει παιδοχειρουργος

Καλημερα ΜΠΟΝΙ

Καταρχην να σου πω οτι ειστε πολυ τυχεροι που διαγνωστηκε νωρις και κανατε επεμβαση.

Δυστυχως πολλες φορες δεν μπορει να διαγνωστει η βουβωνοκηλη. Και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα περισφιξης στα μωρα, που ειναι μια επιπλοκη. Η περισφιξη ειναι ακρως επικινδυνη και φοβερα επωδυνη για το παιδι. Για αυτο το λογο οι παιδοχειρουργοι, χειρουργουν καποιες φορες βασιζομενοι , αποκλειστικα και μονο, στην μαρτυρια της μητερας χωρις να μπορουν να την ψηλαφισουν γιατι απλα το εντερο εχει επανελθει στη θεση του.

Βεβαια η βουβωνοκηλη , δεν ειναι επωδυνη καθολου για το παιδι, και δεν ειναι επικινδυνη εαν δεν περισφιχτει. Εμφανιζεται αρκετα συχνα περισσοτερο στα αγορια και η επεμβαση ειναι πολυ απλη και ευκολη. Απο μονη της η βουβωνοκηλη δεν ειναι κατι ανησυχητικο.

Η αιτια βουβωνοκηλης των μεγαλων, απο τα μωρα ειναι τελειως διαφορετικη. Ειναι η παρουσία ενός εμβρυϊκού σχηματισμού στο κοιλιακο τοιχωμα που λέγεται ελυτροπεριτοναϊκός πόρος με αποτελεσμα να εισερχεται το εντερο σε αυτον. Ειναι κατι σαν οπη που υπαρχει εκ γεννετης . Ειτε στην αριστερη ειτε στην δεξια πλευρα ειτε και στις δυο ταυτοχρονα.

Ετσι τα εχω καταλαβει και ελπιζω να τα λεω σωστα.

Ειναι πολυ σπανιο να ξανασυμβει στην ιδια πλευρα μετα απο το χειρουργειο. 1% οι πιθανοτητες, λενε οι γιατροι. Το παιδακι της mpouli δυστυχως επεσε στο 1%. Εμας ο γιατρος μας ειπε να μην σκεφτομαστε καθολου αυτη την περιπτωση και ειναι σπανια.

Ομως δεν αποκλειεται και υπαρχει πιθανοτητα για την αλλη πλευρα, οπως ομως σε ολα τα παιδια. Δεν εχει σχεση η μια πλευρα με την αλλη.

Πολλες φορες το μπερδευουμε αυτο, εμεις οι γονεις.

Ομως εαν το παιδι εχει εμφανισει βουβωνοκηλη στην αριστερη πλευρα εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες στατιστικα να εχει ΄΄οπη΄΄ και στην δεξια πλευρα (εκ γεννετης) και να εμφανισει καποια στιγμη βουβωνοκηλη. Για αυτο το λογο (μαλλον παλαιοτερα, πρεπει να το εφαρμοζαν αυτο) οταν ενα παιδι το εβαζαν στο χειρουργειο για την αριστερη κηλη, το ανοιγαν και στη δεξια. Δεν εκαναν το ιδιο οταν εμφανιζοταν κηλη στη δεξια, γιατι οι πιθανοτητες να εχει και στην αριστερη ειναι πολυ μικροτερες.

Αυτα μας ειχε πει ο δικος μας παιδοχειρουργος. Πιστευω να σας τα μετεφερα καλα.

Ρωτησε ομως τον δικο σου παιδοχειρουργο να σε ενημερωσει με καθε λεπτομερεια, για να σου φυγει καθε απορεια και εχεις αγωνια.

Για καλο και για κακο, ψηλαφιζε το παιδι καθε φορα που το αλλαζεις και ειδικα οταν βηχει η ζοριζεται η εχει δυσκοιλιοτητα εχε το νου σου περισσοτερο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα