Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση διδύμων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Θα βαφτίσω τα διδυμάκια μου (αγόρι-κορίτσι) στις 22/6 και ήθελα να μου γράψετε αν γνωρίζετε κάτι για την όλη διαδικασία. Ο παπάς μου είπε ότι θα γίνουν ταυτόχρονα οι δύο βαφτίσεις, "στο ίδιο νερό". Μήπως ξέρετε κάτι παραπάνω? Αν έχετε βαφτίσει δίδυμα ή αν έχετε παραβρεθεί σε τέτοια βάφτιση, θα με βοηθούσατε πολύ με τις εμπειρίες σας!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλο τα μωρουλια σου.

Το εχω προσφατο και το θυμαμαι. :wink::wink:

Ειναι ενα μυστηριο. Ολα γινονται ταυτοχρονα. Ακομα και οι νονες λενε ταυτοχρονα το "Πιστευω..."

Γδυνονται και τα δυο μωρα ταυτοχρονα. Το ενα απο σενα και το αλλο απο καποιον αλλο δικο σου.

Μετα οι βουτιες γινονται στο ιδιο νερο. Πρωτα το μωρο που γεννηθηκε πρωτο και μετα το δευτερο. Κατα τα αλλα ειναι σαν μια βαφτιση οπως ολες.

Απλα η μαμα εχει λιγο περισσοτερο αγχος.

Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν οτι την ωρα που θα εντυνα το πρωτο μωρο εχασα τη βουτια του δευτερου :( . Την ακουγα που εκλαιγε και λιγο με την ακρη του ματιου την εβλεπα. θα τη δω στο βιντεο :P

 

Ολα θα πανε καλα. Μην αγχωνεσαι

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν οτι την ωρα που θα εντυνα το πρωτο μωρο εχασα τη βουτια του δευτερου :( . Την ακουγα που εκλαιγε και λιγο με την ακρη του ματιου την εβλεπα. θα τη δω στο βιντεο :P

 

πολυ συγκινηθηκα με αυτο :cry:

 

 

 

evgenia με το καλο να βαφτισεις τα μωρακια σου!!!!!

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο τα μωρουλια σου.

Το εχω προσφατο και το θυμαμαι. :wink::wink:

Ειναι ενα μυστηριο. Ολα γινονται ταυτοχρονα. Ακομα και οι νονες λενε ταυτοχρονα το "Πιστευω..."

Γδυνονται και τα δυο μωρα ταυτοχρονα. Το ενα απο σενα και το αλλο απο καποιον αλλο δικο σου.

Μετα οι βουτιες γινονται στο ιδιο νερο. Πρωτα το μωρο που γεννηθηκε πρωτο και μετα το δευτερο. Κατα τα αλλα ειναι σαν μια βαφτιση οπως ολες.

Απλα η μαμα εχει λιγο περισσοτερο αγχος.

Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν οτι την ωρα που θα εντυνα το πρωτο μωρο εχασα τη βουτια του δευτερου :( . Την ακουγα που εκλαιγε και λιγο με την ακρη του ματιου την εβλεπα. θα τη δω στο βιντεο :P

 

Ολα θα πανε καλα. Μην αγχωνεσαι

:wink:

 

Mια απ τα ιδια και εμεις...ακριβως ομως :roll:

 

Κανονισε να εχεις 2 ατομα να σου ντυσουν τα μωρακια μετα ..ωστε να μπορεις να εισαι παρων στην βουτιτσα τους :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν οτι την ωρα που θα εντυνα το πρωτο μωρο εχασα τη βουτια του δευτερου :( .

Για να μην συμβεί αυτό μπορεί να καθυστερήσει το ντύσιμο το 1ου μωρού, μεχρι να τελειώσει η βάπτιση του 2ου...

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω μια απορια,γιατι κι εγω θα βαφτησω και τα δυο μου παιδακια μαζι.με το στολισμο της κολυμπηθρας τη γινετε?μολις βαφτηστη το ενα παιδι,βγαζουμε το στολισμο και βαζουμε της αλλης νονας?η συνονοουντε και κανουνε και οι δυο μαζι ενα στολισμο?

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όσα μου γράφετε! Νιώθω ότι θα ζήσω ένα γολγοθά αφού θα κλαίνε και τα δύο και, καλώς ή κακώς, στις "δύσκολες ώρες" μόνο με εμένα παρηγορούνται!!!

 

Ίσως ο στολισμός ίσως να πρέπει να είναι κοινός για μεγαλύτερη ευκολία. Αλλά ίσως και να γίνεται. Μάλλον θα πρέπει να απαντήσει κάποια μαμά που το έχει ζήσει!

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Στολισμο στην κολυμπηθρα δεν ειχαμε αλλα τα 3 κερακια που βαζουνε στη κολυμπηθρα ήταν 1 απο τη μια νονα και 2 απο την αλλη.

Μεσα στο πανικο ομως δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ πρακτικο να αλλαζει ο στολισμος της κολυμπηθρας. Λεω τωρα και το φανταζομαι να γινοτανε στη δικη μας περιπτωση. Με τιποτα. :roll: Ενας κοινος νομιζω οτι θα ειναι το καλυτερο.

 

Η Αφροδιτη εχει δικιο. Ισως αν κανονισεις να σου ντυσουν οι δυο γιαγιαδες τα μωρα δεν χασεις τιποτα.

Απο την αλλη βεβαια με τετοιο κλαμα που θα κανουν δεν ξερω ποσο ευκολο θα τους ειναι να τα ντυνουν και μηπως νευριασουν ακομα πιο πολυ. :roll::roll: Ειδικα αν ησυχαζουν μονο με σενα.

 

Μικρέ Πριγκηπα εισαι πολυ γλυκια. Συγκινηθηκα και εγω γενικοτερα στη βαφτιση αν και δεν το περιμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν κανονισεις να σου ντυσουν οι δυο γιαγιαδες τα μωρα δεν χασεις τιποτα.

 

Δυστυχώς έχουμε μόνο μία γιαγιά αλλά σίγουρα θα θέλω να τα ντύσω εγώ, με βοήθεια, σίγουρα!

Πολύ άγχος έχω! Θα είμαστε και λίγα άτομα και νομίζω ότι είναι χειρότερα!

.png
Link to comment
Share on other sites

evgenia, μην αγχώνεσαι τόσο πολύ...

Πρώτα απ'όλα πως είσαι τόσο σίγουρη ότι θα κλαίνε?...επειδή έτσι γίνεται συνήθως?....αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας!!!

Κι εγώ ήμουνα πολύ αγχωμένη στην βάπτιση και τελικά είδα πως το μωρό ήτανε μες την καλή χαρά...γελούσε σε όλο τον κόσμο και δεν έκλαψε καθόλου!!!

Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να μην κλάψουν γιατί θα είναι παρεούλα και θα χαζεύει το ένα το άλλο? :D

Θα μπορούσες άνετα να περιμένεις να τελειώσει & το 2ο την "βουτιά"του, ίσως κρατώντας το 1ο στην αγκαλιά σου σε περίπτωση που κλαίει (βάζοντας και καμμιά πιπίλα) και στο ντύσιμο μπορεί να σε βοηθήσει και ο άντρας σου ...φαντάζομαι ότι θα είναι καλύτερα για τα μωρά να έχουν την μαμά & τον μπαμπά στο ντύσιμο:wink: (ο δικός μου υπήρξε πολύτιμος βοηθός στην βάπτιση του γιού μας )

 

.....πάντα με εκνεύριζε στις βαπτίσεις να βλέπω 10 άτομα πάνω από το μωρό , την ώρα του ντυσίματος....δεν είναι να απορεί κανείς που τα μωρά γκρινιάζουν... εγώ είχα ξεκαθαρίσει στις μαμάδες ότι δεν θέλω βοήθεια εκείνη την ώρα - όπως ντύνω εγώ το παιδί στο σπίτι , έτσι ήθελα να γίνει και στην εκκλησία. Η πεθερά μου όμως είχε αντίθετη άποψη και φρόντισε να έρθει να χωθεί με το έτσι θέλω και κατάφερε μέσα σε δευτερόλεπτα να μας μουρλάνει, να ανακατέψει τα ρούχα , να ψάχνουμε τις κάλτσες και το χειρότερο να κάνει το μωρό να κλάψει :? ευτυχώς ο άντρας μου την έκανε στην άκρη και με βοήθησε και όλα ξαναβρήκαν τον ρυθμό τους...

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω! Πως γίνεται να χώνονται τόσο πολυ μερικοί άνθρωποι σε διάφορες καταστάσεις! Λες και θα διαλυθεί το σύμπαν αν δεν βάλουν το χεράκι τους!

Αφού LouLou άντεξες και δεν την "στόλισες" εκείνη την ώρα, πάλι καλά!

Πάντως το κλάμα δεν είναι σίγουρο! Νομίζω ότι οι γονείς και μόνο θα είναι πιο εύκολο να κουμαντάρουν την κατάσταση! Ακόμα και το κλάμα τους! Φαντάσου από πάνω και τον φωτογράφο και τον καμεραμάν με το έντονο φως!

Άπα πα! Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω! Εγώ το έχω ξεκαθαρίσει! Μόνο εγώ στο ξεντύσιμο-ντύσιμο! Όλοι οι υπόλοιποι απλοί θεατές!!!!!! :lol::lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

.....πάντα με εκνεύριζε στις βαπτίσεις να βλέπω 10 άτομα πάνω από το μωρό , την ώρα του ντυσίματος....δεν είναι να απορεί κανείς που τα μωρά γκρινιάζουν... εγώ είχα ξεκαθαρίσει στις μαμάδες ότι δεν θέλω βοήθεια εκείνη την ώρα - όπως ντύνω εγώ το παιδί στο σπίτι , έτσι ήθελα να γίνει και στην εκκλησία. Η πεθερά μου όμως είχε αντίθετη άποψη και φρόντισε να έρθει να χωθεί με το έτσι θέλω και κατάφερε μέσα σε δευτερόλεπτα να μας μουρλάνει, να ανακατέψει τα ρούχα , να ψάχνουμε τις κάλτσες και το χειρότερο να κάνει το μωρό να κλάψει :? ευτυχώς ο άντρας μου την έκανε στην άκρη και με βοήθησε και όλα ξαναβρήκαν τον ρυθμό τους...

Αχ! το πιστεύετε ότι αυτό είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι και θέλω να μην γίνει στην δική μας βάπτιση . Το έχω τόσο μεγάλο άγχος που όλο αυτό συζητάω με την αδερφή μου ! ΄Εχουμε μεγάλο σόι και εγώ και ο άντρας μου και οι περισσότεροι με τάση ότι αυτοί τα ξέρουν όλα καλύτερα και ότι θα τα κανονίσουν αυτοί για να με βοηθήσουν . ΔΕΝ θέλω την βοήθεια τους , πως να τους το δώσω να το καταλάβουνε. Εμένα προσωπικάfourfourina πιο πολύ με νοιάζει να έρθουν στα χέρια μου τα μωράκια μου να τα ντύσω και να τα ηρεμήσω παρά να παρακολουθήσω την βουτιά , που σίγουρα είναι όλη η ουσία του μυστηρίου αλλά εκείνη την ώρα θέλω να νοιώθουν ασφαλή στα χέρια της μαμάς τους τα αγγελούδια μου. Ίσως είμαι υπερβολική αλλά έτσι νιώθω κορίτσια . Εvgenia θα ήθελα να μας πεις πως θα πάει η βάπτισή τους , με το καλό και καλοί χριστιανοί!

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε 2,5 εβδομάδες τελειώνει και αυτό το άγχος! Θα σας ενημερώσω πλήρως με όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες!!!

Λίγα άτομα θα είμαστε εμείς και σίγουρα όποιος έρθει να βοηθήσει στο ντύσιμο, εκτός από τη μάμα μου και ίσως την αδελφή μου, θα φάει... αγκωνιά, με τρόπο πάντα!!! χαχαχα!

titaki πότε βαφτίζεις τα μωράκια σου?

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς βαπτιζόμαστε 17 Αυγούστου, έχουμε δρόμο ακόμη αν και όλα στο κεφάλι μου είναι κουβάρι. Δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμη. Τα προσκλητήρια έλεγα στην αρχή να τα πάρω από το χαμόγελο του παιδιού αλλά κάπου εδώ στο forum διαβασα ότι έχουν πολύ δουλειά για τρεις μήνες τουλάχιστον οπότε το μοναδικό που είχα αποφασίσει ξεκανονίστηκε άπό μόνο του. Οπότε περιμένω πως και πως τα δικά σας νέα για την βάπτιση των ζουζουνιών σας.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

titaki αν θέλεις κάποια βοήθεια για... διδυμο-θέματα (!) είμαι διαθέσιμη!!! το προσκλητήριο που παρήγγειλα θα το δείς εδώ

http://www.an-agapas.gr/f1l3s/product_images/PRO045.jpg

είναι ό,τι πιο όμορφο, σύμφωνα με τα δικά μου γούστα, βρήκα!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πάρα πολύ όμορφο είναι χειροποίητο ή έτοιμο; Τί κειμενάκι χρησιμοποίησες; γιατί εμείς δεν έχουμε πολλές επιλογές . Εγώ απευθύνθηκα στη Mersy και μου εφτιαξε αυτό :

είμαστε δυο διδυμάκια

δυο μικρουλια κοριτσάκια

όμορφες σαν οπτασίες

δυο μικρές σωστές κυρίες

 

η βάφτιση μας θέλουμε

τον Αύγουστο να γίνει

όλος ο κόσμος να μαζευτεί

γλέντι τρελό να γίνει

 

πρόσκληση σας κάνουμε

στην εκκλησιά να ρθειτε

μην το πολυ-σκεφτοσαστε

γιατι θ΄ανταμοιφθητε!!!!

 

γράφει καταπληκτικά κειμενάκια διαβάζω τώρα τελευταία και κάποια σε στυλ παραμύθι- πρόσκληση που είναι καταπληκτικά.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το δικό μας κείμενο είναι το κλασικό της πρόσκλησης (με χαρά σας καλούμε στη βάφτιση...). Το ποιηματάκι είναι καταπληκτικό!!!! Τέλειο!!!

Το προσκλητήριο είναι έτοιμο. Στο http://www.an-agapas.gr έχει κι άλλα για δίδυμα. Ίσως να μπορείς να τους παραγγείλεις το ίδιο με δύο φορεματάκια ίσως σε διαφορετικά χρωματάκια, όχι με σαλοπέτα+φόρεμα που παραπέμπει σε αγόρι-κορίτσι. Κι επειδή είσαι στα ιωάννινα, μπορείς να κάνεις την παραγγελία τηλεφωνικά. Εγώ έτσι έκανα, επειδή δεν είχα χρόνο να πάω.

Βέβαια, μπορείς απλά να πάρεις μία ιδέα και να φτιάξεις χειροποίητο δικό σου. Αν έχεις και ταλέντο... θα βγει σούπερ!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, μπορείς απλά να πάρεις μία ιδέα και να φτιάξεις χειροποίητο δικό σου. Αν έχεις και ταλέντο... θα βγει σούπερ!!!

 

Ταλέντο δεν διαθέτω δυστυχώς αλλά επειδη μου φαίνονται ακριβά σκέφτομαι να τολμήσω - να προσπαθήσω - να κάνω κάτι χειροποίητο γιατί θα κάνω 150 τουλάχιστον προσκλητήρια. Αν φτιάξω κάτι θα ανεβάσω φωτο δοκιμαστικές.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Evgenia εγω βαφτιστηκα μαζι με τον αδερφο μου (3 μηνων εγω, 15 εκεινος) , οπως τα λες, "στο ιδιο νερο" , ταυτοχρονα τα πιστευω κλπ.

Θα πανε ολα καλα! Καλα μπλουμ σας ευχομαι :)

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, μπορείς απλά να πάρεις μία ιδέα και να φτιάξεις χειροποίητο δικό σου. Αν έχεις και ταλέντο... θα βγει σούπερ!!!

 

Ταλέντο δεν διαθέτω δυστυχώς αλλά επειδη μου φαίνονται ακριβά σκέφτομαι να τολμήσω - να προσπαθήσω - να κάνω κάτι χειροποίητο γιατί θα κάνω 150 τουλάχιστον προσκλητήρια. Αν φτιάξω κάτι θα ανεβάσω φωτο δοκιμαστικές.

 

 

Επίσης μπορεις να φτιαξεις στο pc σου μια εικονα να προσθεσεις και το κειμενο και να το δωσεις να στο εκτυπωσουν σαν φωτογραφια. Νομιζω οτι και αυτο ειναι οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

fourfourina έχεις δίκιο! είναι τελικά πολύ εύκολο να φτιάξουμε μόνες μας προσκλητήρια (αρκεί βέβαια να έχουμε χρόνο :cry: )!

 

lucia και titaki θα ενημερώσω για το τι θα γίνει στη βάπτιση! το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πέσει πολύ γέλιο (από τους νονούς)! φαντάζεστε 4 άτομα-χορωδία να λένε το "πιστεύω"??? και να κάνουν και το "γύρω-γύρω" από την κολυμπίθρα??? και όλοι αυτοί είναι κολλητοί φίλοι!

.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεις να φτιαξεις στο pc σου μια εικονα να προσθεσεις και το κειμενο και να το δωσεις να στο εκτυπωσουν σαν φωτογραφια. Νομιζω οτι και αυτο ειναι οικονομικο.

 

Πολύ καλή ιδέα fourfourina , αυτό ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Θα ρωτήσω ένα φίλο μου για το κόστος.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεις να φτιαξεις στο pc σου μια εικονα να προσθεσεις και το κειμενο και να το δωσεις να στο εκτυπωσουν σαν φωτογραφια. Νομιζω οτι και αυτο ειναι οικονομικο.

 

Πολύ καλή ιδέα fourfourina , αυτό ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Θα ρωτήσω ένα φίλο μου για το κόστος.

 

 

 

Xαιρομαι αν βοηθησα :wink::D

Δεν νομιζω οτι θα σου κοστισει. Θα ειναι μια απλη εκτυπωση φωτογραφιας. Οπως πας για τις αλλες φωτογραφιες σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

fourfourina μου, μπορείς να μου πεις τι δώσατε για μπομπονιέρα σε μεγάλους και τι σε μικρούς γιατί είμαι σε στάδιο που πρέπει σύντομα να αποφασίσω για μερικά πράγματα και να αρχίσω να τα μαζεύω, αλλιώς δεν θα προλάβω να τα κάνω όπως τα έχω σκεφτεί.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα δεί στον περσινό κατάλογο βάπτισης μία μπομπονιέρα με 2 παπουτσάκια καρό.Το ένα ροζ και το άλλο γαλάζιο!Ήταν δεμένο πάνω με κάτι(δεν θυμάμαι) και κρέμονταν με ροζ και γαλάζια κορδελίτσα!Ήταν φανταστικά για δίδυμα! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...