Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα τα βρω με τη μαμά του παιδιού;


ELENI G

Recommended Posts

Βαπτίζω ένα κοριτσάκι μιας πολύ καλής μου φίλης τον Σεπτέμβριο. Είχαμε συμφωνήσει να πάμε μαζί για βαπτιστικά και για Σταυρό και όντως πήγαμε πρόσφατα να ρίξουμε μια ματιά. Κατάλαβα ότι θέλουμε τελείως διαφορετικά πράγματα και ιδιαίτερο πρόβλημα έχουμε με τον Σταυρό. Αυτούς που θέλει εκείνη, εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν ξέρω τι να κάνω. Πως να το χειριστώ; Δεν θέλω να παρεξηγηθώ...

 

καλησπέρα η γνωμη μου ειναι να αφήσεις την φίλη σου να επιλέξει εκεινη.....εκεινη ειναι η μαμα και το δικό της παιδι θα το φορέσει.....ειναι κρίμα να πετάξεις τα λεφτά σου για κάτι που θα αρέσει μονο σε εσενα.....γιατι αν δεν αρεσει στην μαμά δεν θα της τα βάλει....

πχ στην κορη μου ουτε ο σταυρός μου έρεσε ουτε τα ρούχα της......νονά ήταν φαντάσου η κουνιάδα μου....για το μονο που με ρώτησε ήταν τι χρώμα θέλω να ναι τα ρουχα.....για να ταιριάζουν με τις μπομπονιέρες.....άσχετο μου φάνηκε.....αλλά απάντησα.....

όταν ειδα το παιδάκι μου ντυμένο με αυτά τα ρούχα μάυρισε η ψυχή μου στη βάπτιση.....τα παπουτσια δεν της έκαναν μου κοτσάρισε και την καπελαδούρα......και ειχα ένα μωρό πανεμορφο μέσα σε ρουχα που βγήκαν απο ταινία της Γεωργίας Βασιλειαδου.....άσε το κοπτο σχέδιο που ειχε το φόρεμα....λες και ήταν σεμεδάκι....εννοειται πως τα ρουχα ΄δεν τα χάρηκε δεν τα ξαναφορέσαμε....και σε γάμο που ειχαμε να πάμε μετά την βάπτιση ντρεπόμουν να την εμφανησω έτσι..........οποτε ρουχα παουτσια πηγαν στραφι και ο σταυρός ειναι πολυ βαρύς γκουμουτσα ολοκληρη.....

στα λέω όχι για να σε πείσω...αλλά γιατι όλες οι μανούλες θέλουν το καλύτερο.....για το παιδι τους.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κακως πηγες μαζι της...και για μενα η μαμα δεν εχει καμια δουλεια να επιλεξει...ταβαφτιστικα ειναιτης νονας.Εγω μεθαυριο βαφτιζω το μωρο της κολλητης μου...η οποια απο την πρωτη στιγμη μου ειπε να τα διαλεξω μονη μου..μου ειπε τις προτιμησεις της ως πρς το χρωμα και το στυλ και τα σεβαστηκα αλλα ως εκει για μενα.

 

Και η κουμπαρα μου...που θα βαφτισει το γιο μου...θεωρει οτι πρεπει να επιλεξω εγω τα βαφτιστικα του...αλλα της ειπα δε θελω να ανακατευτω καθολου....εισαι η νονα....το αγαπας κι αυτο με νοιαζει...τα υπολοιπα ειναι δευτερα.

 

Δλδ με τη λογικη αυτη καθε φορα που θα θελει καποιος να μου κανει ενα δωρο για το παιδι θα επρεπε να εχω την απαιτηση να πηγαινω εγω να το διαλεξω.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι η νονα διαλεγει και η μαμα συμφωνει... μπορεις να ζητησεις βοηθεια απο καποιον πχ τον αντρα της να της εξηγησει οτι το θεμα ειναι να δεις τι αρεσει στην νονα (αφου εσυ πληρωνεις και εσυ βαφτιζεις) και να προσπαθησει να μην φερνει προβληματα... Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τη μαμα θα επρεπε να νοιαζει να κανει πισω για να μην παρεξηγηθειται και οχι τη νονα!!! Τουλαχιστον εγω αυτο πιστευω κ ευτο θα κανω τωρα που βαφτιζω τον γιο μου. Αντε και παντα αξια!!!! :)

eNortjKzUjI0NzIxtVCyBlwwFZgC2A,,63.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από ό,τι διάβασα οι περισσότερες λέτε ότι τα βαπτιστικά και ο σταυρός είναι αποκλειστικά το γούστο της νονάς επειδή ειναι τα δωρα της προς το παιδί, επειδή πληρώνει κλπ. ΟΚ καταλαβαίνω το συμβολικό και το ουσιαστικό του θέματος, αλλά από την άλλη πλευρά, αν τυχει και δεν αρέσουν καθόλου στη μαμα (η περίπτωσή μου :) ) είμαστε υποχρεωμένες να τα φορέσουμε στο μωρό εκείνη τη σημαντική ημέρα και να βγάλουμε ένα σωρό φωτογραφίες που θα μας μείνουν για παντα σε άλμπουμ και βίντεο. Οπότε, γιατι να μη γίνει μια συννενόηση μεταξύ μαμας και νονάς και να είναι όλοι ευχαριστημένοι; Π.χ. ας κανει η νονά μια έρευνα αγοράς σύμφωνα πάντα με το budget της και το γούστο της και ας προτείνει 2-3 σχέδια στη μαμά ώστε να πει κι εκεινη τη γνώμη της, τόσο απλό. Αυτό θα προτεινα και στη φίλη Eleni G που άνοιξε και το θεματάκι. Ελενη πάντα άξια και με το καλό!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα και στα δυο τα μικρα μου τους σταυρους του διαλεξαν οι νονοι τους και ουτε τους ειδα τα ρουχα τα διαλεξαν αυτοι αλλα ημουν και εγω μαζι περισσοτερο γιατι δεν ηθελα να τους πιασουν τα μαγαζια ξερετε τον κ....ο, οποτε αν ξεφευγαν τους ελεγα οπα... γιατι δεν ηθελα να καταξοδευτουν. Παντως ημουν τυχερη γιατι εχουν πολυ καλο γουστο!

παντως εκτος και αν ηταν κατι απαισιο!!!!!! θα τους αφηνα την επιλογη.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα βαφτιστικά της κόρης μου τα είδα 2 ώρες πριν τη βάφτιση που τα έφερε ο νονός στο σπίτι. Το μόνο που ειχα πει ειναι οτι θα προτιμούσα το φόρεμα να ήταν λευκό χωρις να εχω προβλημα με κατι αλλο, και ότι είχα την "απαίτηση" όλα να είναι λιτά, κάτι που ταυτιζόταν και με τη δική τους άποψη.

 

Δεν συμφωνω με το να πηγαινει η μαμα με τους νονούς, για να αποφευχθούν διάφορες "τεχνικές δυσκολίες".

 

by the way, τα πάντα ήταν του απολύτου γούστου μου

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από ό,τι διάβασα οι περισσότερες λέτε ότι τα βαπτιστικά και ο σταυρός είναι αποκλειστικά το γούστο της νονάς επειδή ειναι τα δωρα της προς το παιδί, επειδή πληρώνει κλπ. ΟΚ καταλαβαίνω το συμβολικό και το ουσιαστικό του θέματος, αλλά από την άλλη πλευρά, αν τυχει και δεν αρέσουν καθόλου στη μαμα (η περίπτωσή μου :) ) είμαστε υποχρεωμένες να τα φορέσουμε στο μωρό εκείνη τη σημαντική ημέρα και να βγάλουμε ένα σωρό φωτογραφίες που θα μας μείνουν για παντα σε άλμπουμ και βίντεο. Οπότε, γιατι να μη γίνει μια συννενόηση μεταξύ μαμας και νονάς και να είναι όλοι ευχαριστημένοι; Π.χ. ας κανει η νονά μια έρευνα αγοράς σύμφωνα πάντα με το budget της και το γούστο της και ας προτείνει 2-3 σχέδια στη μαμά ώστε να πει κι εκεινη τη γνώμη της, τόσο απλό. Αυτό θα προτεινα και στη φίλη Eleni G που άνοιξε και το θεματάκι. Ελενη πάντα άξια και με το καλό!!!

 

Συμφωνώ μαζί σου κι εγώ όπως είπα πήγα μαζί με την νονά αφού είχαμε ψάξει και οι δύο.Απλά απ ότι κατάλαβα η κοπέλα έχει θέμα με τον σταυρό γιατί εκείνη θέλει κάτι απλό να τον φορέσει το παιδί και η μητέρα κάτι άλλο και δεν την νοιάζει αν το παιδί δεν τον ξαναφορέσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

η βαπτιση μας ειναι σε 2 εβδομαδες

τον σταυρο τον ειδα πριν 3 μερες...ειναι επιλογη τον νονων μονο το χρωμα τους ειπα να ειναι λευκοχρυσο(δεν αλλαζει η τιμη απο λευκο σε λευκοχρυσο)και πηρανε αυτο που θελανε(δεν εχουμε το ιδιο γουστο αλλα ειναι επιλογη τους)

τα βαπτιστικα τα κλεισαμε μαζι γιατι απλα ειχαμε παει για ψωνια δεν το προγραμματισαμε...αρεσανε και στις 2 μας και παλι τους ειχα προτινει κατι οικονομικο και λιγο πιο σπορ απο το κυριλε κοστουμι

πηγανε ολα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια συζήτηση με τη φίλη μου σχετικά με τη βάπτιση γιατί μου έστειλε φωτογραφίες σταυρών που βρήκε από το ίντερνετ, ενώ υποτίθεται είχαμε ήδη κλείσει ένα σταυρό αφού βέβαια του άλλαξε τα φώτα για να της αρέσει. Φυσικά αυτοί που μου έστειλε δεν μου άρεσαν καθόλου και δεν καταλαβαίνει γιατί. Λίγο πολύ μου είπε ότι δεν έχω γούστο. Νοιώθω λιγάκι εκνευρισμένη. Και μπαίνω λίγο στον πειρασμό να κάνω κάτι, αλλά φοβάμαι μην παρεξηγηθούμε. Σκέφτομαι λοιπόν να τα διαλέξω μόνη μου όλα, και τον Σταυρό και τα βαπτιστικά, υπολογίζοντας βέβαια ως ένα βαθμό και αυτά που θέλει και εκείνη.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

ELENI G, η συμπεριφορά της φίλης σου είναι απαράδεκτη για εμένα, αλλά αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα ότι ήθελε εκείνη, χωρίς να υπερβώ τον προϋπολογισμό μου, για να ξεμπερδεύω και να λήξει το θέμα. Όταν βαφτίστηκε ο γιος μου είπα στη νονά πάρε ότι σου αρέσει και τα είδα στην εκκλησία, γιατί αυτό ένιωθα σωστό, αλλά η φίλη σου δεν παίζεται και δεν αξίζει να χαλάσετε τις καρδιές σας για υλικά πράγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με τι marigoula.....και γενικά δεν ειναι το θέμα εφόσον τα πληρωνει η νονά ή ο νονός......έχουν και το αποκλειστικο δικαίωμα......της επιλογής.....σαφώς και όλες μας πιστευω πως δεν μας ενδιαφέρουν οι μάρκες αλλά το πόσο πρακτικά ειναι τα ρούχα......και κατα πόσο μπορει να τα φορέσει το παιδάκι.....χωρίς να υπάρχουν υπερβολές.......και δεν πάς να διαλέξεις τα ρούχα για να πάρεις φίρμες και να πεις α....αυτός πληρώνει.....οποτε ας πάρω κάτι ακριβό.....

εγω προσωπικά ειμαι δεισαρεστημένη λόγω της υπερβολής στα ρούχα.....και του κακου γούστου.....τι να το κάνω αν ήταν φίρμα....δεν ειχα καμία απαίτηση να ειναι φιρμα...ίσα ίσα θα μου άρεσε ενα απλό φορεματάκι.....το οποίο να μπορούσε να το χαρει το παιδάκι μου.....

γενικά δεν της ειπα ποτέ τιποτα......και μάλλον και η ίδια μετά κατάλαβε οτι ήταν λάθος επιλογη.....

καλο θα ήταν να υπάρχει συνεννόηση.....βέβαια υπάρχουν και κουλές περιπτώσεις....μια γνωστή μας επειδη ήθελε σονι και καλα φιρμα βαπτιστικα πήγε έκλεισε στο lapin τα βαπτιστικά και ειπε στο νονο πλήρωσε ότι μπορείς.....και η διαφορά δικιά μου

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το λάθος σου ήταν που συμφωνήσατε να τα διαλέξετε μαζί...

απο τη στιγμή που της εδώσες αυτό το "δικαίωμα", κατά τη γνώμη μου πρέπει και να σεβαστείς την άποψη και το γούστο της...

Αλλιώς γιατί θέλησες να πάτε μαζί να διαλέξετε???

εγώ σαν μαμά θα στεναχωριόμουν αν έβλεπα οτι η νονά έχει διαλέξει κάτι που δε μου αρέσει καθόλου...και κυρίως αν με είχε ήδη ρωτήσει και ήξερε τη γνώμη μου...

Πες της οτι έχεις ήδη πληρώσει για τον σταυρό που είχατε καταλήξει οπότε αυτός θα είναι και ο σταυρός της βάπτισης (που απ'οτι κατάλαβα δεν τρελάινεσαι αλλά κάτι γίνεται...).

Και πες της οτι για τα ρούχα,κλπ θες να πας μόνη σου για να της κάνεις έκπληξη!;)

τουλάχιστον τα ρούχα και να μην της αρέσουν, απλά δε θα τα ξαναφορέσει στο παιδί...ενώ ο σταυρός είναι σημαντικός...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω και εγώ πλέον ότι ήταν λάθος να πάμε μαζί. Έπρεπε από την αρχή να πάω μόνη μου, να τα διαλέξω και να τα δει μετά. Και ξέρω ότι στο τέλος θα γίνει αυτό που θέλει. Ειδικά για τον σταυρό. Απλά στεναχωρήθηκα, γιατί ήθελα πολύ να βαπτίσω ένα κοριτσάκι και μάλιστα φίλης μου και να βγάλω το άχτι μου γιατί με δυο αγόρια έχω πήξει στα παντελονάκια κτλ. Όταν βάπτιζα τα δικά μου, με τις νονάδες μαζί ψωνίσαμε και δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Μας άρεσαν σχεδόν τα ίδια πράγματα, μέχρι που τους είχα πει πάρτε ότι θέλετε

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι πολύ απλά και οι άνθρωποι τα κάνουμε δύσκολα:

1. Τα ρούχα της βάπτισης το μωρό θα τα φορέσει μερικές ώρες. Πας σε ένα στοκατζίδικο και παίρνεις κάτι αξιοπρεπές γιατί απλά ζουμε και σε ένα κράτος υπο χρεοκοπία

2. Ο σταυρός είναι αποκλειστική αρμοδιότητα του αναδόχου. Απλά θα πρέπει και ο ανάδοχος να φροντίσει να πάρει κάτι που το παιδάκι θα μπορεί να το φοράει όλη του τη ζωή (ακριβώς όλη του τη ζωή) ώς φυλαχτό.

Link to comment
Share on other sites

Περσι τον Μαιο βάπτισα την κορη της κολλητής μου και θέλαμε να τα κάνουμε όλα μαζί όπως και κάναμε δεν είχαμε κανένα πρόβλημα παρ΄ότι εγώ ήθελα ρούχα υπερπαραγωγη και αυτής δεν της αρέσουν ΚΑΘΟΛΟΥ, βρήκαμε την χρυσή τομη και όλα ήταν σούπερ. Στον σταυρό πάλι πήγαμε μαζί και αφού διαλέξαμε 5 σταυρούς (4 η κολλητη μου 1 εγώ) έβαλα την μπέμπα στον πάγκο και διάλεξε μόνη της τον δικό μου τυχαιο? δεν νομιζω είναι "παιδι" της νονας της.Τον σταυρο που της πήρα τον διάλεξα από την γυναικεια σειρα οχι απο τα βαπτιστικα γιατι θεωρησα πως θα τον φορέσει καλυτερα μεγαλώνοντας.Το ιδιο ειχαμε κάνει και με τον σταυρο που πηρε ο νονος στον γιο μου, όλα τα υπόλοιπα τα είχε πάρει μόνος του γιατί ετσι ήθελα.

Μηπως να βάλεις και εσυ την μπέμπα να διαλέξει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον σταυρο που της πήρα τον διάλεξα από την γυναικεια σειρα οχι απο τα βαπτιστικα γιατι θεωρησα πως θα τον φορέσει καλυτερα μεγαλώνοντας.

 

πολυ σωστο το σκεπτικο αυτο...

για μας τωρα ειναι αργα τον πηρανε ειδη

η αληθεια ειναι οτι ξεχωριζει ο παιδικος σταυρος απο τον αντρικο /γυναικειο

στο δικο μου βαπτιστηρι κατι αναλογο θα κανω με εσενα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βαπτίζω ένα κοριτσάκι μιας πολύ καλής μου φίλης τον Σεπτέμβριο. Είχαμε συμφωνήσει να πάμε μαζί για βαπτιστικά και για Σταυρό και όντως πήγαμε πρόσφατα να ρίξουμε μια ματιά. Κατάλαβα ότι θέλουμε τελείως διαφορετικά πράγματα και ιδιαίτερο πρόβλημα έχουμε με τον Σταυρό. Αυτούς που θέλει εκείνη, εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν ξέρω τι να κάνω. Πως να το χειριστώ; Δεν θέλω να παρεξηγηθώ...

 

διαβασα τι εγραψαν μαμαδες αλλα και νονες.

στο πρωτο μας παιδι ειχαμε 2 νονους. οχι ενα ζευγαρι αλλα 2 ζευγαρια που στο μυστηριο μετειχαν οι αντρες μονο (και οι γυναικες με βοηθησαν στο ντυσιμο-ξεντυσιμο).

Απο την πλευρα της νονας, σιγουρα θελει να κανει την βαπτιση του γουστου της. Κατανοητο και επομενο.

ΑΛΛΑ, η μητερα του παιδιου, πρεπει να εχει την τελευταια γνωμη. ακομη και αν η νονα θελει να αγορασει ελικοπτερο στο μωρο και να κανει βαφτιση 10,000ε, θα πρεπει να σκεφτει την οικογενεια του παιδιου, τα αδερφια του, κλπ.Δεν φανταζομαι καμια νονα, να θελει να γινει το δικο της και επειτα η μαμα να τα καταχωνιασει ολα σε ενα ντουλαπι!!!

αρα, καλο ειναι οι μαμαδες να προσπαθουμε να βρισκουμε μια μεση λυση.

πιστεψτε με, με 2 νονες να πρεπει να συμφωνησουμε, διαφορετικων ηλικιων και διαφορετικου γουστου, δεν ηταν ευκολο, αλλα τα καταφεραμε. θελει συζητηση και καλη διαθεση. σε εμας η κουμπαρια ειναι σχεση ζωης. γινεται ο νονος-α μελος της οικογενειας.Αν δεν μπορεις να συζητησεις ειλικρινα τοτε τι κουμπαρια ειναι?

και απο την αλλη, καλο ειναι και οι νονες-οι να σεβονται τις επιθυμιες της μητερας. Μπορει παλιοτερα η μαμα να μην πηγαινε καν στην βαπτιση του παιδιου αλλα ειχαν και 6-7 παιδια, οχι 1 ή 2 που πολλες φορες ηρθαν μεσα απο αντιξοοτητες.και φυσικα δεν στοιχιζε τοσο ουτε ειχε τοσα πολλα πραγματα να πρεπει να διαλεξεις αναμεσα.

 

τον Σεπτεμβριο βαπτιζει τον μπεμπη μας, η μεγαλη κορη του ενος κουμπαρου. Μου ειπε τι περιπου σκεφτεται και θα παμε μαζι να δουμε τι και πως. σε αλλα συμφωνουμε σε αλλα οχι τοσο. Σιγουρα ομως θα τα βρουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φανταζομαι καμια νονα, να θελει να γινει το δικο της και επειτα η μαμα να τα καταχωνιασει ολα σε ενα ντουλαπι!!!

 

Πες τα χρυσόστομη... κρίμα δεν θα είναι ????

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι πολύ απλά και οι άνθρωποι τα κάνουμε δύσκολα:

1. Τα ρούχα της βάπτισης το μωρό θα τα φορέσει μερικές ώρες. Πας σε ένα στοκατζίδικο και παίρνεις κάτι αξιοπρεπές γιατί απλά ζουμε και σε ένα κράτος υπο χρεοκοπία

2. Ο σταυρός είναι αποκλειστική αρμοδιότητα του αναδόχου. Απλά θα πρέπει και ο ανάδοχος να φροντίσει να πάρει κάτι που το παιδάκι θα μπορεί να το φοράει όλη του τη ζωή (ακριβώς όλη του τη ζωή) ώς φυλαχτό.

Ακριβως, τα ρούχα το παιδί θα τα φορέσει λίγες ώρες, γιατι το κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα.

 

 

πολυ σωστο το σκεπτικο αυτο...

για μας τωρα ειναι αργα τον πηρανε ειδη

η αληθεια ειναι οτι ξεχωριζει ο παιδικος σταυρος απο τον αντρικο /γυναικειο

στο δικο μου βαπτιστηρι κατι αναλογο θα κανω με εσενα

Εμάς έτσι έκανε και ο νονός της, και εχοντας κολλητο κοσμηματοπώλη, πήρε στην κόρη μου ένα σταυρό ΜΟΥΡΛΙΑ. Κόσμημα πραγματικό για να το έχει μια ζωή. και μου ζήτησε μαλιστα την ημέρα του γάμου της να της ζητήσω να τον φορέσει, πραγμα που θα γίνει σίγουρα γιατι είναι πολύ πολύ ωραίος.

 

Πες τα χρυσόστομη... κρίμα δεν θα είναι ????

 

Οχι βρε κορίτσια, δεν είναι κρίμα. Εσείς το νυφικό σας το ξαναφοράτε? Το παίρνετε για το γάμο σας, όχι για να το ξαναφορέσετε σε άλλο γάμο. Ας είναι έτσι και τα βαφτιστικά του παιδιού, τι πειράζει δηλαδή? Τόσα ρούχα έχει, το βαφτιστικό πρεπει να λιώσει? Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική που έχουν οι περισσότεροι.

Εμενα το βαφτιστικό τής ήταν ένα λινό φορεματάκι, πολύ του γούστου μου, και ευκολοφόρετο όσο δεν παίρνει, αλλα δεν της το ξαναφόρεσα ποτέ. Το έπλυνα, το σιδέρωσα και το φύλαξα στο βαφτιστικό κουτί της (το οποίο δεν χρησιμοποίησα για καμία άλλη χρήση) μαζί με όλα τα υπόλοιπα πράγματα για να τα έχουμε για ενθύμιο.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγω πρωτη φορα εδω μεσα ειδα οτι μπλεκονται οι γονεις σε ολα οσα κανει ο νονος για τη βαφτιση (δεν ξερω μηπως ετσι γινεται στην ελλαδα?)

 

Κι όμως έχεις μπροστά σου την εξαίρεση δηλ.εμένα!!Δεν ανακατεύτηκα πουθενά.Πρώτη φορά εδώ διάβασα ότι οι γονείς έχουν γνώμη που βασικά ίσως θα έπρεπε κάποια βαφτιστικά να συμβαδίζουν και με το γούστο της μαμάς αφού το παιδί είναι δικό της.Αλλά ενώ πρόκειται για πολύ καλή μου φίλη της είπα να πάρει ότι θέλει.Ντρέπομαι να της πω τί θέλω ειδικά αφού εκείνη πληρώνει.Αν εμένα μου αρέσει κάτι που κάνει 500 ευρώ (παράδειγμα) κι εκείνη δεν τα διαθέτει θα αναγκαστεί να το αγοράσει επειδή αρέσει σε εμένα και λόγω που δεν θέλω να τη φέρω σε δύσκολη θέση ή να πεί ότι ανακατεύτηκα, την έχω αφήσει να πάρει εκείνη ότι θέλει!Αφού "επέβαλλα" το όνομα που ήθελα, ας του αγοράσει και στολή δύτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κανονικα αυτα ειναι καθαρα επιλογη της νονας και οχι των γονιων... εγω στη κορη μου ειχα μια νονα και εναν νονο.. η νονα πηρε τα βαφτιστικα ρουχα τα οποια τα ειδα στην εκκλησια! και ο νονος ηταν να παρει τον σταυρο τον οποιο τελικα τον διαλεξ εγω γιατι δε προλαβαινε να παει να τον παραγγειλει, μου ειπε ομως οτι σκεφτοταν λευκοχρυσο και διαλεξα λευκοχρυσο που ηθελε ο νονος στο σχεδιο που μου αρεσε εμενα.. και δε πηρα βαφτιστικο αλλα πηρα εναν αλλο σταυρο που απλα μου αρεσε παρα πολυ, με το σκεπτικο τι θα φορουσα εγω ανετα, μιας και τον δικο μου βαφτιστικο δεν τον εβαλα ποτε... ηταν και πιο οικονομικος μαλιστα απο τους βαφτιστικους...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω βαφτίσει παιδάκι, και είχα το απόλυτο ελεύθερο να πάρω ότι θέλω. Είπαμε στη μαμά να πάει να δεί τα ρουχαλάκια που διαλέξαμε να μας πεί την γνώμη της, αλλά δεν ήθελε. Αφού σε επέλεξε για νονά, θα έπρεπε να είσαι άτομο που εμπιστεύεται. Και ειδικά ο σταυρός είναι αναμνηστικό απο τον νονό και θα έπρεπε να είναι του γούστου του. Αν έχει θέμα μπορεί να του πάρει άλλο η μητέρα του και ας τον κρατήσει σαν κειμήλιο. Τώρα στην περίπτωσή σου, θα σκεφτόμουν το παιδί και στη σχέση που θέλω να έχω μαζί του, και θα προσπαθούσα να βρώ μια μέση λύση. Άν χαλάσετε την σχέση σας, πώς θα βλέπεις το παιδί; Με το καλό και ελπίζω όλα να πάνε καλά τελικά.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι και κολλητή σου, στην θέση σου θα προσπαθούσα με ωραίο τρόπο να της εξηγήσω πόσο σημαντικό είναι όλο αυτο για μένα και ότι θα ήθελα ο σταυρός να έχει κάτι απο μένα. Ίσως και να σε καταλάβει...

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

ως μητερα τριων παιδιων κ νονα επισης θεωρω οτι ειναι εγωιστικο οι γονεις να ανακατευονται στο τι θα παρει ο νονος.εκεινη η μερα ειναι του παιδιου κ του νονου οχι των γονιων.δεν προταγωνιστουν αυτοι.μας αρεσει δεν μας αρεσει ο νονος πρεπει να διαλεξει εκτος κ αν ζητησει τη βοηθεια μας.το μονο που ειχα ζητησει ειναι οι σταυροι να μην ειναι χρυσοι γιατι το απεχθανομαι.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επερνα αυτο που αρεσει στην μαμα!Δεν εχει ουσια να παρεις κατι να το χαρεις εσυ,αλλα το παιδακι και οι γονεις.Ειδικα ο σταυρος ειναι ενα "κομματι" που θα μεινει.

 

Οταν βαφτιζα εγω η κουμπαρα μου,μου εδωσε το ελευθερο να παρω οτι θελω!Δεν ηθελε με τιποτα να ερθει μαζι μας για ψωνια αν και της το προτεινα πολλες φορες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...