Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολια και προβληματισμοι


τατιαννα

Recommended Posts

Την εκπομπη του Κουλογλου στην ΕΤ1 την ειδατε πριν 2 βδομαδες ,με θεμα τις φαρμακευτικες εταιρειες; Για σκεφτειτε λιγο ... :cool:

 

Δεν την ειδα ρε γμτ....Που να προλαβω,εδω στο τρελαδικο που ζω!!!

Τεσπα,για πες μας αν θες, εν ολιγοις τι ελεγε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρουσιαζε πως οι φαρμακοβιομηχανιες προωθουν τα προιοντα τους στους καταναλωτες με τρικ και κολπα οπως κανουν για ολα τα υπολοιπα προιοντα..

Τα λεφτα ειναι πολλα και δεν εχουν κανενα προβλημα να παραπλανουν "εμμεσα" τους καταναλωτες με ελλειπη ενημερωση,μελετες που κανουν οι ιδιες οι εταιρειες αλλαζοντας τα ορια στους δεικτες κλπ.

Αυτο γενικα το αναφερω για να μην ειμαστε καθετοι σε αυτα που λεμε. Πρεπει να ψαχνομαστε και απο μονοι μας πριν αποφασισουμε για τοσο σοβαρα θεματα

αν θελουμε να ξερουμε τι μας γινεται και να ειμαστε ανοιχτοι και σε αλλες αποψεις..

Link to comment
Share on other sites

Τσακώθηκα με την κυρά και έχω όρεξη για φιλοσοφίες , να με συγχωρείτε.

 

Το θέμα αυτής της συζήτησης είναι "Εμβόλια και Προβληματισμοί" . Η συγκεκριμένη εκπομπή είχε κάποια σχετική αναφορά σε παιδικά εμβόλια ή ήταν μια γενική καταγγελτική εκπομπή όπότε ενδιαφέρον μεν , άσχετο δε?

 

Μάλλον το δεύτερο....

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε εύκολα εμείς οι Έλληνες (διότι είμαστε έθνος κλεφτοκοτάδων και κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια) είναι ότι μια εταιρεία μπορεί να έχει στόχο ΚΑΙ την κερδοφορία των μετόχων της ΚΑΙ την παραγωγή καλών και ποιοτικών προϊόντων/υπηρεσιών

 

Μάλιστα οι μόνες εταιρείες που μακροπρόθεσμα επιβιώνουν παγκοσμίως, είναι οι εταιρείες που συνδυάζουν επιτυχημένα και τα δύο αυτά χαρακτηριστικά. Εδώ στην Ελλάδα όμως έχουμε ενοχοποιήσει την επιτυχία και την κερδοφορία...

 

Θέλω να πω δηλαδή ότι δεν έχει νόημα να καταγγέλουμε γενικώς τις εταιρείες. Μια χαρά κάνουν την δουλειά τους και κάνουν και την ζωή μας καλύτερη.

 

Εξάλλου ακόμα και στην περίπτωση που μια μεγάλη εταιρεία , όπως μια φαρμακευτική έχει κάποιους μηχανισμούς λειτουργίας που λειτουργούν διεφθαρμένα (πρόχειρο παράδειγμα: "δώρα" στους Ιατρικούς Επισκέπτες και στους Γιατρούς) αυτό δεν σημαίνει ότι και τα προϊόντα τους είναι σκάρτα. (Στην χειρότερη περίπτωση βέβαια θα είναι τεχνιέντως ακριβά , μέσω μηχανισμών επιμήκυνσης της πατέντας - κάπως πρέπει να βγάλουμε τα σπασμένα από όλα αυτά τα δωρεάν Laptops!!!)

 

Πάντως εγώ δεν θα ήθελα να ζω σε έναν κόσμο χωρίς Δυτικά Φάρμακα και Δυτικά Εμβόλια (δηλαδή εδώ που τα λέμε χωρίς Δυτική Τεχνολογία) παρόλα τα μειονεκτήματα του καπιταλιστικού τρόπου προώθησης προϊοντων.

 

Αυτές τις απλές - μπακάλικες θα έλεγα - σκέψεις με κάνουν να είμαι σκεπτικιστής απέναντι σε καταγγελτικές εκπομπές τύπου Κούλογλου που κλαψουρίζουν επί ώρες και τελικά όχι μόνο δεν αντιπροτείνουν τίποτα αλλά δημιουργούν μια τρικυμία εν κρανίω στο μυαλό του τηλεθεατή που τελικά σε πρώτη φάση τα βάζει με όλους και με όλα σχετικούς και λιγότερο σχετικούς κλάδους έρευνας με το ρεπορτάζ και τελικά οδηγείται στην Απάθεια και την Ακηδία

 

*(Ακηδία: Θεολογικός όρος που παραπέμπει στην έλλειψη πνευματικής προσπάθειας. Στην κοσμική του χρήση παραπέμπει στην κατάσταση που περιέρχεται ο άνθρωπος βλέποντας επί χρόνια Τριανταφυλλόπουλο και λοιπούς παρόμοιους . Η παθητική θέαση της αποκάλυψης τόσων σκανδάλων μικρών και μεγάλων χωρίς να επέρχεται κάθαρση για τους παραβάτες οδηγεί στην απάθεια και στην ηθική πόρωση των τηλεθεατών :

 

"Έλα μωρέ όλοι ίδιοι είναι , όλοι κλέβουνε , όλοι τατσι-μίτσι-κώτσι είναι" μονολογεί βλέποντας ξάπλα Τριανταφυλλόπουλο περδώμενος ,βγάζοντας "μπαλάκια" από την μύτη και πίνοντας μπύρα.

 

Την άλλη μέρα πάει φορτωμένος από το σκάνδαλο χιψιζετ στην μικροβιοτεχνία του , κλέβει τον ΦΠΑ , βάζει σκάρτα υλικά στα βρακιά που φτιάχνει και ρίχνει και έναν ψιλόν στην φουκαριάρα την Ταϋλανδέζα κοπτοραπτόύ. Όχι παίζουμε! Μόνο οι βουλευτές θα κλέβουνε; Έτσι η ηθική πόρωση , οσμωτικά διαχέεται από πάνω προς τα κάτω με καταλύτη τις εκπομπές καταγγελίας.)

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και αλλού αλλά δεν πειράζει...

 

Σήμερα πήγα και βρήκα στο πατρικό μου τα βιβλιάρια υγείας για να τσεκάρω τι εμβόλια εχω κάνει εγω... ευτυχώς η μανούλα έχει ξεχάσει κάποια :)

 

Της είπα ότι σκέφτομαι να μην κάνω στο μωρό όλα τα εμβόλια και άρχισε τα γνωστά της "Αμαν εσυ να μην ακούς τι σου λένε" κτλ....της ήρθε όμως το παρακάτω κλικ......

 

Η μητέρα μου εργάζεται σαν νοσηλεύτρια σε νοσοκομείο (ΝΙΜΙΤΣ) και έτυχε σε μια κουβέντα όπου ένας πολύ καλός νευροχειρουργός που έχουν εκέι (δεν θα πω το όνομα του) τους είπε ότι κάποια εμβόλια μπορεί να προκαλέσουν ασθένειες όπως "Σκλήρυνση κατα Πλάκας" αλλά δεν υπάρχουν επαρκής έρευνες ακόμα....και δεν θα αφήσει και καμία φαρμακευτικη να υπάρξουν συμπληρώνω εγω....μετά που το θυμήθηκε το ξανασκέφτηκε και η μαμα μου :lol::lol::lol:

άρα δεν ειναι κάτι που το πιστεύουν μερικοί εναλλακτικοί γονείς όπως πχ μπορεί να ειμαστε εμεις.....

Link to comment
Share on other sites

Α μα βέβαια !

 

Το γνωστό επιχείρημα του γνωστού του γνωστού !!! :D:D

 

Κάτσε να το δοκιμάσω και εγώ...

 

Και εγώ έχω έναν ξάδελφο του οποίου ο μπατζανάκης του είναι φίλος του κουμπάρου της τρίτης ξαδέλφης από την μεριά του άντρα της που παντρεύτηκε τον Μεγαλύτερο Νευρολόγο του Συμπαντος και μου είπε ότι αυτό με τα εμβόλια και την σκλήρυνση κατα πλάκας είναι Μπαρούφα.

 

Άρα όλα εντάξει :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Σοβαράα τώρα για να λήγει αυτή η μανιέρα του "'εχω έναν γνωστό" , περιμένουμε εναγωνίως από τον γνωστό Νευροχειρούργο να μας δώσει επίσημες αναφορές , όχι από τον πισινό του, αλλά από τον ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΥΓΕΙΑΣ η την ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΙΔΙΤΡΙΚΗΣ που αναφέρουν αυτή την παπαριά (είναι γνωστό πλέον ότι είμαι γαλλικής ανατροφής) και συστήνουν αποχή από τον εμβολιασμό και να το πει ΕΠΩΝΥΜΑ.

 

Άντε λοιπόν μήπως μετά πάρει τον Μπούλον και χάσει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος , ή ακόμα καλύτερα τον κλείσουνε στην φυλάκα όπως τον άλλον τον 'Αγγλο πίτουρα που έλεγε για σχέση MMR και Αυτισμού :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα υποχρεωτικά είναι!!

 

Όταν γράψεις το παιδί σου στην πρώτη Δημοτικού γίνεται έλεγχος βιβλιαρίου και εάν δεν έχουν γίνει τα εμβόλια που προβλέπει το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού τότε δεν γίνεται η εγγραφή**

 

** Κολπάκι για ασυνείδητους

 

1. Πλαστογράφηση υπογραφής γιατρού στο μη επιθυμητό εμβόλιο

2. Πιάσιμο στο φιλότιμο του Υποδιευθυντή / Υποδιευθύντριας που ελέγχει το βιβλιάριο . Εάν είναι αρκετά ασυνείδητο βόδι , θα κάνει τα στραβά μάτια. Εναλλακτικά , διπλωμένο πενηντάρικο στα τέσσερα , με τρόπο στο χέρι του όταν τον χαιρετάς : "Θα ξαναπεράσω αύριο , κύριε Υποδιευθυντά , για να μου τον γράψετε τον Βαγγέλη-Αγαμέμνονα "

 

Παρελαύνουν μπροστά μας τα ματζούνια και ο νεονοσταλγισμός της αταβικότητας!! Ας αναφωνήσουμε όλοι μαζί τώρα!!

Ζήτω ο Μεσαίωνας του 21 αιώνα!!! Κάτω η Ιατρική και τα εμβόλια!!

 

Ζήτω οι εκατοντάδες εισαγωγές παιδιών σε νοσοκομεία ανα την Ευρώπη από ασθένειες που είχαν εξαλειφθεί αλλά τώρα ξαναφούντωσαν γιατί τα εμβόλια είναι εκτός μόδας λόγω του μπουρδο -νιού πάρεντιγκ!!.

 

Ζήτω οι εγκεφαλίτιδες!! Ζήτω οι πνευμονίες!!

 

Ζήτω!Ζήτω!Ζήτω! Ολέ ο Ταύρος!!! :lol::lol::cool::lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες νόσησης πολύ-πολύ μεγαλύτερες.

Το τριπλό εμβόλιο (ή πενταπλό) γίνεται στο δίμηνο. Αναρωτήθηκες ποτέ τι πιθανότητες έχει ένα μωρό που δεν μπορεί καν να κουνηθεί μόνο του να πάθει τέτανο;

Γιατί γίνεται τόσο νωρίς το εμβόλιο;;

(μήπως για να είναι απαραίτητες επιπλέον δόσεις ενώ αλλιώς με μια δόση θα ήταν εντάξει;)

 

 

 

Αλλά οι παιδικές ασθένειες από τις οποίες προφυλάσσουν δεν είναι καθόλου απλές και σίγουρα όχι εύκολα αντιμετωπίσιμες από έναν παιδικό οργανισμό που δεν έχει τα κατάλληλα εφόδια.

Ακριβως επειδή δεν έχει τα κατάλληλα εφόδια τίθεται το ερώτημα: Πώς ένα βρέφος 2 μηνών θα αντιμετωπίσει 5 εισβολείς μαζί; (πενταπλό εμβόλιο) και μάλιστα τη στιγμή που δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ ένας άνθρωπος που να μπορεί να νοσήσει ταυτόχρονα με τρεις ή ακόμη χειρότερα πέντε ασθένειες. Αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί ο ένας νοσογόνος παράγοντας δεν αφήνει περιθώρεια στον άλλον. Αν πράγματι υπάρχει τέτοιος μηχανισμός σημαίνει ότι στο DNA όλων των οργανισμών δεν υπάρχει δυνατότητα να αντιμετωπιστεί τέτοια εισβολή... Μήπως παραείναι βάρβαρο για τον οργανισμό του δίμηνου παιδιού;

 

Όταν η ανεμευλογιά μπορεί να εξελιχθεί σε μικροβιαιμία και αυτή με τη σειρά της σε σηψαιμία,

Με τι πιθανότητες; Μικρότερες ή μεγαλύτερες από το να εμφανιστεί σκλήρυνση κατά πλάκας ή άλλο αυτοάνοσο νόσημα; Μόνο αν υπάρχει μέτρο σύγκρισης έχει νόημα κάτι τέτοιο.

 

 

όταν μια επιθετική ωτίτιδα της βρεφικής ηλικίας μπορεί να οδηγήσει σε εγκεφαλίτιδα...

 

Υπάρχει εμβόλιο για την ωτίτιδα;

 

Για να είμαι ειλικρινής, πέρασα τόσο βαριά την ανεμευλογιά και σε μεγάλη ηλικία που και μόνο για αυτό θα εμβολιάσω το παιδί μου.

Μα γι αυτό λένε ότι πρέπει να την περνάς σε μικρή ηλικία...

 

Σημείωση: Δεν είμαι κατά των εμβολίων, όμως είμαι κατά του άκριτου και ανεξέλεκτου εμβολιασμού και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία...

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με την Αγλαϊα.

 

Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι ο ίδιος ο οργανισμός έχει την ικανότητα της αυτοϊασης (αν του επιτρεπόταν);

 

Σκεφτείτε επίσης ποιοι είναι πίσω από όλα αυτά τα "σωτήρια" εμβόλια...οι φαρμακοβιομηχανίες...που είναι επίσης αυτές που σπονσάρουν και διεξάγουν τις περισσότερες μελέτες...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!!

 

Φαντάζομαι ότι τα εκατομμύρια παιδάκια που πεθαίναν ανα την υφήλιο κάθε χρόνο πριν από τα εμβόλια ήταν από την πόλλή... αυτοϊαση :D:D:D

 

Τελικά στο μυαλό των περισσότερων ανθρώπων η έννοια της επιδίωξης κερδοφορίας για την εταιρεία σου , σου αφαιρεί αυτομάτως οποιαδήποτε χρησιμότητα του προϊόντος σου και σε μετατρέπει εσένα σε Νταρθ Βέηντερ και το προϊόν σου σε απάτη για αφελείς!! :P

 

 

Στις ΗΠΑ μέχρι την εμφάνιση του περίφημου MMR εμβολίου το 1960 πεντακόσια παιδιά πεθαίναν κάθε χρόνο , σαραντα οκτώ χιλιάδες παιδιά νοσηλεύονταν κάθε χρόνο σε νοσοκομείο ενώ χίλια παιδιά το χρόνο αποκτούσαν κάποια χρόνια αναπηρία.

 

Ο ΠΟΥ χαρακτηρίζει την Ιλαρά ως την πιο θανατηφόρα από τις παιδικές εξανθηματοπυρετικές ασθένειες

 

http://www.medicalnewstoday.com/articles/106020.php

 

Αλλά δεν πειράζει !!! Καλύτερα να μην τα εμβολιάσουμε τα παλιόπαιδα , εφόσον μάλιστα το συνιστά ο εγκυρότατος και πάντα βολικά ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΠΑΠΑΡΑΣ τρίτος ξάδελφος μιας γνωστής του μπατζανάκη της θείας του μανάβη μας :cool::cool::cool::lol::cool:

 

....και για να μην το ξεχάσω. Να πάτε να δείξετε σε εκείνον το βοϊδογιατρό :cool: που έλεγε για σχέση ΣΚΠ και Εμβολίου (εννοούσε αυτό της Ηπατίτιδας Β') αυτό :

 

http://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/archive/multiplesclerosis_and_hep_b.htm

Link to comment
Share on other sites

και γιατι υπαρχει ΕΠΙΣΗΜΗ επιστολη του Υπουργειου Υγειας προς το Υπουργειο Παιδιας που λεει το αντιθετο...βρε dadycool? Αυτη η η επιστολη είναι διευκρινηστικη και αναφερει οτι οι εμβολιασμοι ΣΥΝΗΣΤΑΝΤΕ δεν ειναι υπορεωτικοι παρα μονο αν υπαρχει επιδημια....

 

αυτο που λες οτι ειναι υποχρεωτικο κι αν δεν τα κανεις δεν παιρνουν τα παιδια στο σχολειο ειναι λαθος εως παραπληροφορηση , η οποια πληροφορια μας μεταφερετε ΣΥΝΕΧΩΣ...η καλητερα η παραπληροφορια!

 

και σόρι αλλα αυτα περι κολπακια πλαστογραφησεις κλπ δεν ξερω ποιος τα εκανε αλλα εγω ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΜΙΑς ΚΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥς ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΛΕΕΙ ΟΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΙ ΑΠΛΑ ΣΥΝΗΣΤΑΝΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΥΣΗΧΕΙΑς ΑΠΟ ΤΟΥς ΑΛΟΥς ΓΟΝΕΙς ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ...

και αυτη ειναι η ΕΠΙΣΗΜΗ θεση του κρατους μας......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμα που θα σε στενοχωρήσω αλλά καθόλου παραπληροφόρηση. Δεν συνίστανται - είναι υποχρεωτικοί.

 

Μήπως πρέπει να ξανασκεφτείς το κολπάκι με την πλαστογραφία υπογραφής :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου παραπληροφόρηση. Δεν συνίστανται - είναι υποχρεωτικοί

Επαναλαβανω ..σε παρακαλω μην διαδηδεις αυτην την πληροφορια αλλο ποια δεν ειναι υποχρεωτικα η επιστολη τουΥπουργειου Υγειας προς το Υπουργειο Παιδιας λεει το αντιθετο...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΠΛΑ ΣΥΝΑΣΤΑΝΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες βρε κοπέλα μου!!! Εντελώς πρόχειρα με ένα γκουγκλάκι....

 

"...YΠOXPEΩTIKA KAI ΠPOAIPETIKA

Σύμφωνα με τις υγειονομικές διατάξεις, μερικά εμβόλια είναι υποχρεωτικά. Aυτά είναι της ιλαράς, ερυθράς, παρωτίτιδας, αιμόφιλου ινφλουέντζας, φυματίωσης, τετάνου, ηπατίτιδας Α, ηπατίτιδας B, πολιομυελίτιδας, διφθερίτιδας, κοκίτη, μηνιγγίτιδας C και πνευμονιόκοκκου. Πρόσφατα εντάχθηκε στους υποχρεωτικούς εμβολιασμούς και το εμβόλιο κατά του ιού HPV για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας..."

 

http://www.vita.gr/html/ent/220/ent.2220.asp

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=4433&pr=1

 

Κοιταξε να δεις επειδή το Ελληνικό κράτος είναι γνωστό ΚΟΛΟΧΑΝΕΙΟ είναι σίγουρο ότι με τον τσαμπουκά σου θα καταφέρεις να κρατήσεις τα παιδιά σου ανεμβολίαστα όσο χρόνο σου γουστάρει. Αυτό όμως δεν σε κάνει και νόμιμη!!!

 

Επίσης

 

όχι ΣΥΝΗΣΤΑΝΤΕ αλλά συνίστανται

όχι διδαδήδεις αλλά διαδίδεις

όχι Παιδίας αλλά Παιδείας

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντησω σε νεα δημοσιευση κι οχι με edit

ΜΠΟΡΕΙΣ μου βρεις σοβαρα καποια επισημη επιστολη-νομο που να λεει το αντιθετο απο αυτο που λεω εγω?

γιατι εγω για να μιλαω ΕΧΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ! οπως.....την επιστολη αυτη που σου λεω.....

και ποτε (ετσι για την ιστορια στο λεω) δεν θα παρανομουσα....δεν ειναι του τυπου μου και ποσο μαλλον σε τετοια θεματα....

 

τελος θα σταματισω να συνομιλω..γιατι επαψαν να μου αρεσουν τα Γαλλικα σου (αν κι εγω τα μιλαω αλλα ειπα να μιλησουμε ελληνικα σημερα ...) και ο τροπος σου!

Link to comment
Share on other sites

Σου έβαλά μερικά πρόχειρα δημοσιεύματα σε σχετικά έγκυρα sites. Γνωρίζω από πρώτο χέρι 3 διαφορετικές περιπτώσεις άρνησης εγγραφής παιδιών στην πρώτη Δημοτικού από ελλειπή εμβολιασμό

 

Περιμένω με χαρά τα στοιχεία σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου έβαλά μερικά πρόχειρα δημοσιεύματα σε σχετικά έγκυρα sites. Γνωρίζω από πρώτο χέρι 3 διαφορετικές περιπτώσεις άρνησης εγγραφής παιδιών στην πρώτη Δημοτικού από ελλειπή εμβολιασμό

 

Περιμένω με χαρά τα στοιχεία σου.

τα στοιχεια μου ειναι η επιστολη που ανεφερα και αν θες δωσε μου φαξ να στην στειλω....

καληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Aria ,

 

εσένα δεν σου αρέσει ο τρόπος μου , εμένα δεν μου αρέσει να πάει το μη εμβολιασμένο παιδάκι σου (γιατί θα τα καταφέρεις - είμαι σίγουρος!) στην ίδια τάξη με το εμβολιασμένο δικό μου , οπότε είμαστε πάτσι. :cool:

 

Επίσης δείξε μου ΕΝΑ σημείο που προσέβαλα μέλος του φόρουμ. Τα γαλλικά μου καταφέρθησαν εναντίον κάποιων ανεύθυνων γιατρών και κατά του ίδιου κράτους που επι της ουσίας δεν εφαρμόζει τις ίδιες του τις διατάξεις με αποτέλεσμα τις γκρίζες ζώνες για τις οποίες συζητάμε.

 

Συγκεκριμένα , ενώ ο εμβολιασμός θεωρείται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ. Δεν ορίζεται εφαρμόζουσα αρχή και δεν προβλέπονται ποινές. Έτσι έάν κάποιος γονέας είναι αρκετά τσαμπουκαλής θα περάσει το δικό του.

 

Ελπίζω τέλος να μην θεωρείς αγένεια και "γαλλικά" το να υποδεικνύω ορθογραφικά λάθη...

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπα λοιπόν ένα ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ word-άκι του ΕΠΙΣΗΜΟΥ SITE ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ που λέει ότι ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός για την εγγραφή στο σχολείο!!!

 

http://dipe.ach.sch.gr/egk14.07.doc

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Αντιγράφω λοιπόν από την ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ

 

"...Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο προκύπτει ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια (αντιδιφθεριτικός εμβολιασμός) και η οδοντολογική εξέταση. Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να ενημερώνεται ο γονιός ότι η φοίτηση του παιδιού του είναι αδύνατη, εφόσον δε φροντίσει για τον έγκαιρο εμβολιασμό του..."

 

Επιμένεις ΑΚΟΜΑ ???

:cool::cool::cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που το λήξαμε και αυτό και είδαμε με στοιχεία και όχι με "ΣΟΥ 'ΠΑ - ΜΟΥ 'ΠΕΣ" ότι το Υπουργείο Παιδείας θα πρέπει να εφαρμόζει την τήρηση του Εθνικού Προγράμματος Εμβολιασμού να καθησυχάσω τις new-age μαμάδες που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους και να τις διαβεβαιώσω ότι δεν λειτουργεί τίποτα σε αυτό τον καταραμένο τόπο.

 

Με την ίδια ευκολία μπορώ να σας παραθέσω (αλλά να με συγχωρείτε - δεν θα το κάνω) οδηγία Διευθυντού τοπικής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που γράφει στους γενετικους του αδένες την παραπάνω οδηγία της προϊσταμένης αρχής του (του Υπουργού) και επι της ουσίας αθωώνει Διευθυντή που έγραψε μη-εμβολιασμένο παιδάκι στην Πρώτη Δημοτικού.

 

ΜΠΟΡΝΤΕΛΛΟ Η ΕΛΛΑΣ.

 

Κάντε ότι θέλετε. Μην κάνετε ούτε ένα εμβόλια. Δεν θα σας πειράξει κανείς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Aria ,

Ελπίζω τέλος να μην θεωρείς αγένεια και "γαλλικά" το να υποδεικνύω ορθογραφικά λάθη...

 

daddycool :cry::cry: η κοπέλα έχει πέι πολλές φορές οτι έχει πρόβλημα δυσλεξίας....η ουσία δεν έιναι στην ορθογραφία ε? :D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο το έχει πει μια φορά εδώ , που να το θυμάμαι ο δόλιος :cool:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4086&start=105&sid=8da5625fa2c62940f05d3b63478b99d3

 

Παρόλα αυτά δεν την προσέβαλα , απλά υπέδειξα τα λάθη . Αυτό δεν αντιτίθεται στην προσέγγιση των δυσλεκτικών ατόμων. Το αντίθετο μάλιστα. Πάντως αγαπητή aria , εάν δεν προτιμάς να σου επισημαίνουν τα ορθογραφικά σου λάθη σου ζητώ συγνώμη και σου υπόσχομαι ότι δεν θα το επαναλάβω στο μέλλον.

 

Το φόρουμ είναι πεδίο γόνιμης αντιπαράθεσης. Εάν είναι να είμαστε συνέχεια με το "λάβετε την ευχαρίστηση υμέτερε" τότε δεν θα είμασταν σε φόρουμ , θα είμασταν σε συνεστίαση κυριών άνω των 85 ετών για τσαϊ στο Ψυχικό.

 

Στην ίδια λογική θα πρέπει και εγώ να περιμένω συγνώμη γιατί κατηγορήθηκα -άδικα όπως απέδειξα- για διάδοση παραπληροφόρησης ; Όχι βέβαια! Δεν ζητάω κανενός την συγνώμη. Διάλογο κάνουμε και μάλιστα μεσογειακού τύπου - γεμάτος πάθος και ένταση και γουστάρω!

 

Πάντως η ουσία όπως μας που έλεγες και εσύ φίλη gavrias, είναι εάν επίτρεπεται η όχι εγγραφή μη-εμβολιασμένων παιδιών στην Α' Δημοτικού και παρόλη την επιμονή της aria αποδυκνείεται το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά δεν την προσέβαλα , απλά υπέδειξα τα λάθη . Αυτό δεν αντιτίθεται στην προσέγγιση των δυσλεκτικών ατόμων. Το αντίθετο μάλιστα. Πάντως αγαπητή aria , εάν δεν προτιμάς να σου επισημαίνουν τα ορθογραφικά σου λάθη σου ζητώ συγνώμη και σου υπόσχομαι ότι δεν θα το επαναλάβω στο μέλλον.

 

Ποιος το είπε πάλι τούτο; Ότι συνίσταται να διορθώνονται τα λάθη των δυσλεκτικών;

 

Με αυτό το τρόπο "μαθαίνουν" (γιατί είναι χαζοί ή απρόσεκτοι);

 

Μήπως δεν κατάφερες να διαβάσεις το μήνυμα της επειδή ήταν ανορθόγραφο;

 

Βέβαια, από την άλλη, υπάρχει και ο διορθωτής στο word οπότε πάντα μπορούμε να γράφουμε εκεί και να διορθώνουμε τα περισσότερα λάθη...για να μη δυσκολεύουμε την ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....

λοιπόν επιδη σε σεβομαι, οπως καθε γονεα βεβαια, θα σου πω τα ακολουθα ...εγω εχω χαρτι με σφραγίδα του Υπουργειου και υπογραφη και ονοματεπόνημο αυτου που υποργαφει....εγω σε τετοιο χαρτι αναφερόμουν αν εχεις εσυ....

που μαλλον δεν εχεις ..(οπως κι εγω ,που μεχρι πρότεινος δεν ειχα και φρόντησα να κανω την ερευνα μου και να αποκτήσω!) κι οχι απο το google... που εκανα τόσο καιρο κι επεφτα πάνω σε αυτα που βρίσκεις κι εσυ...

 

 

εσένα δεν σου αρέσει ο τρόπος μου , εμένα δεν μου αρέσει να πάει το μη εμβολιασμένο παιδάκι σου (γιατί θα τα καταφέρεις - είμαι σίγουρος!) στην ίδια τάξη με το εμβολιασμένο δικό μου , οπότε είμαστε πάτσι. Cool

αυτο σου το σχολιο ήρθε να συμπληρωσει αυτο που σου ειπα για τον τροπο σου και τα γαλλικα σου ...και για αυτο θα σου προτεινω το εξης:

οταν θα παει το παιδι μου στην Α δημοτικου θα σου στειλω πμ να σου πω που πηγαμε...ετσι θα εχεις 2 επιλογες:

1.Να μου κανεις μυνηση .... γιατι δεν εχουμε κανει το εμβολιο της ταδε ασθαινειας που παρουσιεζετε μονο στο Καίμαλας (τηνς Ινδιας) καθε 167 χρόνια.

2.Να ζητησεις να απομακρηνθει το παιδι μου απο το σχολειο αυτο.

 

όσον αφορα τα ορθογρφικα μου εχω ζητησει απειρες φορες συγνωμη απο ολους ...εχω μαθει να γελαω με αυτα οπως και ολοι σας... και κανω προσπαθιεες να διορθωθω ..

ευχαριστω!

 

 

υ.σ.

και για αλλη μια φορα θα προσθεσω οτι σε τηλ επικοινωνια που ειχα με την Εθνικη Επιτροπη Εμβολιασμων μου ειπαν οτι η επιστολη που κρατω στα χερια μου ειναι αληθης... κι οτι δεν μπορει κανεις να με υποχρεωσει να κανω τα εμβολια στο παιδι μου , κι οτι δεν μπορει να αρνηθει κανεις την εγγραφη του παιδιου στο σχολειο κι οτι (αυτο δεν το ηξερα ομολογω...) εξαρτατε αν θα παρει ενδικτηκο με την αποφαιτηση του αν δεν εχω κανει τα εμβολια... αλλα υπαρχει ΦΕΚ και δεν υσχηει για ολα τα σχολεια...εξαρτατε απο το σχολειο που θα παει...

αρα dadycool σου βρηκα και τριτη λυση .... (ειδες τι καλη που ειμαι) να ζητησεις απο τον διευθυντη του σχολειου που θα παει το παιδι σου να ζητησει απο το Υπουργειο Υγειας κι απο το Υποργειο Παιδιας να παρει εγγραφη επιστολη που να λεει οτι οποιο παιδακι παει σε αυτο το σχολειο και δεν εχει εμβολιαστει να μην παρει πτυχειο.... αλλα όπως και να το κανεις για μια χρονια θα μας υποστεις! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...