Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν με θελει το μωρο μου και αυτη το ευχαριστιεται


Recommended Posts

Λοιπον, μην απελπιζεστε!!!Καθοτι εγω ημουν μωρο-δεν θυμαμαι---αλλα μου εχει πει η μαμα μου οτι της εκαναν τα ιδια η γιαγια μου( η μαμα του μπαμπα μου) κ η αδερφη του-θεια μου!Οι γονεις μου δουλευαν κ με κραταγαν αυτες....---Σημειωση: η γιαγια αυτη ηταν η καλυτερη κ ο πιο καλος ανθρωπος!!!!-----Η μαμα μου τους ειχε δωσει συμβουλες τι να τρωω κ ποσο κ μου εδιναν καθε μερα γλυκο παστακι!!!Κ παραπανω γαλα καθε μερα ωστε να ειχα κανει προγουλι!!!Με αγαπαγαν τρελα....Οταν ερχοταν ημαμα να με παρει, δεν ηθελα να γυρισω σπιτι!!!!Τωρα ειμαι 29 χρονων!!!!Μεσα στο περασμα της εως τωρα ζωης μου, εχω καταλαβει οτι η μαμα μου ειναι το παν στη ζωη μου!!!Αρα μαλλον ειναι φαινομενο της μικρης ηλικιας...αλλα κ οι γιαγιαδες δεν πρεπει να αναιρουν τους γονεις κ τους κανονες των γονιων....Τωρα, πρωτα ο θεος, θα γινω κ γω μαμα σε 2 μηνεσ!!!Κ θα τα παιρνω στο κρανιο αμα οι γονεις μου κ τα πεθερικα μου κανουν ο,τι θελουν.....γιατι το να κακομαθαινουν το παιδι κανουν τους γονεις να φαινονται οι κακοι της υποθεσης!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε ξερω τι να πω.Κι εμενα την κορη μου την κραταει η μητερα μου.Την πηγαινω απο τις 7 το πρωι και φτανω πισω παντα μετα τις 4 το απογευμα.Η μικρη την μητερα μου την λατρευει στην κυριολεξια.Η μητερα μου απο την αλλη την φροντιζει με τον καλυτερο τροπο και ακολουθει κατα γραμμα τις οδηγιες μου και τις επιθυμιες μου οσο αφορα την ανατροφη του παιδιου μου.

Η μικρη παρολο που την λατρευει την γιαγια , δε το συζητω, ειναι μαζι της απο 40 ημερων, οταν ειμαι εγω μπροστα.....πρωτα ειναι η μαμα.Για παραδειγμα σε μενα θα τρεξει αν χτυπησει, σε μενα ερχεται να πει μαμα μαμ, σε μενα να πει μαμα κακα κλπ.Καθομαστε για παραδειγμα εγω η μαμα μου και η μικρη .........η μικρη θα ειναι πανω μου.

Βεβαια κι εγω προσπαθω και μετα τη δουλεια μεχρι να κοιμηθει να ασχολουμε μοναχα μαζι της και ας πρεπει να κανω δουλειες μετα μεχρι τα μεσανυχτα.Χαλαλι της.Και τα σαββατοκυριακα ειμαστε ολη μερα μαζι.....κανουμε βολτες , παιζουμε, κλπ.

Παντως στην πεθερα μου δε θα την αφηνα ποτε.Οατν ειδα να λεει στην εγγονη της την αλλη "θα σου δωσω σοκολατα αλλα δε θα το πουμε στην μαμα" ....φρικαρα!!!! Ειναι ενα πολυ παχουλο παιδι που η κουνιαδα μου προσπαθει να το κανει διαιτα και η πεθερα μου για να το παιξει καλη κανει αλλα αντι αλλων.....ελεοοοοςςςςς.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΠΟΛΥ διαφορετικό να σου προσέχει η μαμά σου το παιδί απ'ότι να σου το προσέχει η πεθερά σου. Η σχέση της μάνα με την κόρη είναι κάτι που δεν χωράει ούτε μικροπρέπειες, ούτε ανταγωνισμούς, ούτε ζήλιες, ούτε τιποτα!!! Αν κι η πεθερά όμως είναι σωστή, κάτι γίνεται αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο με τη μάνα. Στο κάτω-κάτω η μάνα και κάτι στραβό να κάνει δεν θα χρειαστεί ούτε να φιλτράρεις τι θα πεις, ούτε να σκεφτείς να βάλεις τις φωνές που λέει ο λόγος γιατί μετά όλα είναι πάλι μέλι-γάλα. Ενω με την πεθερα θα υπέρξουν ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ!!! :)

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκει της την κανεις γυριστη της πεθερας και της λες...........σου μιλαω οπως μιλαω και στην μανα μου.Αν θελεις να σε θεωρω ξενη και να προσεχω τι θα πω , πες το μου να σου φερομαι αναλογα...........:wink:

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

kalipsera sas files mou exw ena agoraki 8mhnwn eimai spiti mazi tou oloi mera kai molis dei thn pe8era mou 8elei na fugei apo ta xeria mou,kleei an den ton parei enw emena me exei grammenh 8a trella8w klew sunexeia den kserw ti na kanw enw ton paizw kai blepw oti otan eimaste oi duo mas me agkaliazei me filaei alla molis tin dei trellenete ki ekeinh to pairnei panw ths kai oxi mono....polles fores kanei oti mperdeuete kai tou leei enw ton krataei dwse ena filaki sth mama a oxi giagia kai diafora tetoia.giati den me 8elei ti na kanw?

Y.G menoume panw katw me thn pe8era mou kai thn blepei kapoies wres oxi polles alla genika h pe8era mou einai zhliara kai oti kanw egw to kanei k ekeinh oti exw to 8elei k ekeinh kai twra me ton mikro olo gelaei kai thn akousa na leei se mia geitonissa oti to mwro 8elei ekeinh kai thna agapaei kai den 8elei emena kai gelagie.ti na kanw?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να κάνεις;;;;

ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ......

κανείς δεν σου παίρνει το μωρό σου ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ο,τι και να κάνουν όλοι........

άσε τη να το παίρνει αγκαλιά και να προσπαθεί .... :lol:

με τον καιρό και ειδικά αφού χρονίσει θα κολλήσει τόσο επάνω σου που θα δεις πόσο λάθος έκανες που στεναχωριέσαι.......

όλες αυτά περνάμε με πεθερές ...με μάνες..... άσε τη να ζηλεύει και μη δηλητηριάζεις την ζωή σου με τέτοιες σκέψεις ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

H γιαγια μου λεει....με ντυνεις, με ταιζεις, ξερω ποια ειναι η μανα μου;)

 

Ειναι φυσικο το μωρο να αγαπαει κ τους παπουδες....κ οταν ειναι με τη μαμα συνεχεια, να ζητα κ την αγκαλια της γιαγιας.

 

Και η μανα μου, τα ιδια μου κανει με το μωρο....ιδιως οταν ηταν μικροτερος...τα ιδια ακουγα:rolleyes:

 

ΑΛΛΑ, τωρα που δινουμε φιλακια, σε εμενα τα δινει απλοχερα το καμαρι μου κ η γιαγια παραπονιεται(η μαμα μου δλδ), οτι ακομη δεν της στελνει φιλακια, ουτε την φιλαει;)

 

Μετα το χρονο, δεν θα πηγαινει ευκολα σε αλλες αγκαλιες(αν καθεται αγκαλια δλδ, συνηθως προτιμουν να περπατανε, να εξερευνουν...

 

Υπομονη, μην δειχνεις στην πεθερα οτι σε πειραζει(κ χαιρεται εκεινη), οταν μπαινει σπιτι η πεθερα, λεγε, ηρθε η γιαγια, αντε, πηγαινε στη γιαγια να ξεκουραστει η μανουλα, να κανει κατι αλλο, ετσι κ αλλιως, ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ αγκαλιτσες η μανουλα, κ εκμεταλλευσου το.

Αλλωστε, το πιθανοτερο ειναι πως αν πας μονη σου να τον δωσεις, να γκρινιαζει ο ζουζουνος κ να θελει εσενα!!!

Link to comment
Share on other sites

sas euxaristw gia tis simboules sas 8a kanw oti mou lete giati to exei katalabei oti me peirakse kai twra kanei poio polla gia na me ekneurizei alla den tis dinw simasia,elpizw o mikroulis mou na to kanei twra kai ola na ftiaksoun,prospa8ousa polla xronia na kanw paidaki kai logo tou anxous den mporousa otan to ebgala apo to mualo mou emeina amesos kai perasa para polla sthn egkimosinh kai mia apokolish pou me ka8ilose sto krebati 4mhnes kai autos o mpompirakos einai oti kalutero mou etuxe pote sthn zwh mou opos kai se oles tis manoules ta zouzounakia tous.sas euxaristw kai pali files mou na xeresai ta mwrakia sas kai na ta kamorosete opws pragmatika po8ei h psixoula sas...gera k eutuxismena!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου ο μικρός σ'έχει δεδομένη! Είναι λογικό να κάνει έτσι για την γιαγιά του, το παράλογο είναι η αντίδραση αυτηνής αλλά τι να πεις για τα κόμπλεξ του καθενός. Όπως σου είπαν και παραπάνω όσο μεγαλώνει τόσο θα κολλάει επάνω σου. Θα πηγαίνει και στην γιαγιά αλλά πάλι στην βάση του θα γυρνάει.

 

Το έχω ζήσει κι εγώ αλλά εγώ δούλευα. Σκέψου σκηνικό η μικρή 8 μηνών, να γυρνάω μετά από 10 ώρες να λαχταράω να την πάρω αγκαλιά και μόλις την ακουμπούσα ούρλιαζε. Μια, δυο γονάτισα. Είχα φτάσει σε σημείο να αγχώνομαι όταν έμπαινα στην πυλωτή της πεθεράς μου. Ημουν κι έγκυος και δεν το ήξερα και οι ορμόνες ήδη κάνανε πάρτυ. Μια μέρα το παράκανε. Έκλαιγε από την ώρα που άρχισα να της βάζω το μπουφαν. Κλάμα στα σκαλιά όταν φεύγαμε, κλάμα όταν την έβαζα στο καθισματάκι, κλάμα σε ΟΛΗ την διαδρομή, κλάμα κι όταν πάρκαρα. Κι αυτή κι εγώ μαζί με λυγμούς. Φτάνουμε σπίτι, την πάω στο κρεβάτι και ξεσπάω σε απίστευτο κλάμα ακόμα πιο έντονο. Σταματάει, με κοιτάει κι έρχεται και κουρνιάζει για κανα τέταρτο πάνω μου, όσην ώρα έκλαιγα. Συνήλθα κάπως γιατί δεν ήταν και σωστό να κλαίω έτσι μπροστά στο παιδί και την πήρα αγκαλιά για να συνεχίσουμε την μέρα μας. Από τότε δεν το ξανάκανε και τώρα έχει κολλήσει πάνω μου (20 μηνών). Καλή η γιαγιά αλλά σαν τη μαμά δεν έχει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

κοριτσια διαβαζοντας τα παραπανω μηνυματα μπορω να πω πως ηδη χαλαρωσα.. γιατι σημερα στενοχωρεθηκα παρα πολυ... εμενα ο γιος μου ειναι 10 μηνων κι απο 6 1/2μηνων μου τον κραταει μια κοπελα. Ειναι αυτη που μου εκανε και την καθαριοτητα του σπιτιου, την ξερουμε πολλα χρονια και της εχουμε πολυ εμπιστοσυνη. Να μην τα πολυλογω, ποτε δεν ειχε τεθει θεμα συγκρισης. Το παιδί την έχει συνηθίσει κι όλα καλά, αλλα και το πρωί που φεύγουμε γκρίνιαζε κι όποτε γυριζα σπιτι ηθελε κατευθειαν αγκαλια. Τις μερες δε που καθομαι σπιτι (δεν παω καθε μερα στη δουλεια για να καθομαι περισσοτερο χρονο μαζι του) και τυχαινει να ειναι και η κοπελα (για την καθαριοτητα) δεν υπηρχε κανενα θεμα, καθοταν με εμενα αποκλειστικα χωρις να τον νοιαζει η παρουσια της. Μεχρι σημερα.. Απο το πρωι που ηρθε η κοπελα ηθελε να παει σε αυτην κι οταν τον απομακρυνα (επειδη εκανε δουλειες) ο μικρος εκλαιγε. Ομολογω οτι σοκαριστηκα. Ξερω φυσικα οτι εχει δεθει με αυτην, αλλα μεχρι και πριν λιγες ημερες, οταν τον αφησα ενα πρωι, εκλαιγε που εφευγα. Δεν είχε ξαναυπαρξει θεμα προτιμησης, κι ενοιωσα απαισια να προσπαθω να τον απασχολησω και να τρεμω μην τρεξει παλι μακρυα μου. Σκεφτομαι βεβαια οτι τωρα πια καταλαβαινει περισσοτερα, οτι μπορει να του κακοφανηκε που αντι να ασχοληθει μαζι του, η κοπελα αρχισε τις δουλειες, αλλα παρολα αυτα.. Επισης σκεφτομαι αυτο με τα παιχνιδια, επειδη πλεον τα περισσοτερα πρωινα ειναι μαζι της, που ειναι και οι δυο 'φρεσκιοι' και ξεκουραστοι, ισως να τον εχει κερδισει αυτο, που συνεχεια ασχολειται μαζι του νον-στοπ, ενω εγω στο σπιτι ολο και καποια δουλεια θα πρεπει να φροντισω (συν την κουραση της δουλειας). Θα προσπαθησω να μην 'αφηνομαι', δυστυχως δεν θελει πολυ για να χαθει η ωραια ισορροπια που εχουμε πετυχει με τα παιδια μας..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...