Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν με θελει το μωρο μου και αυτη το ευχαριστιεται


Recommended Posts

Λοιπόν, για το ότι μπαίνει σπίτι σας όποτε γουστάρει (μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι) επειδή απ'ότι κατάλαβα είναι αδύνατον να πάρεις το κλειδί πίσω, η λύση είναι απλή, θα βάζεις το δικό σου κλειδί πίσω από την πόρτα πλαγιαστό (οριζόντια) κι έτσι δεν θα μπορεί να ξεκλειδώσει (εγγυημένα πράγματα). Άρα τι θα κάνει, θα χτυπάει τα κουδούνια σε σπίτι με βρέφος;Αν το κάνει και σε κατηγορήσει που είχες το κλειδί πίσω από την πόρτα θα πεις ότι το βάζεις έτσι γιατί διάβασες ότι είναι δυσκολότερο για τους κλέφτες να παραβιάσουν την πόρτα...Το ίδιο θα πεις και στον άντρα σου και θα τον ρίξεις στο φιλότιμο για την ασφάλεια σας και καλά....(προτείνω να του πεις το ίδιο γιατί φαίνεται να μην τον ενοχλεί που η μανούλα του μπαίνει όποτε θέλει μέσα-ήμαρτον!)

 

Θα την αναγκάσεις να παίρνει τηλ. πρώτα και αν μπορείς θα τη δέχεσαι, βρες δικαιολογίες....Το πρόγραμμα του μωρού θα αναρτηθεί στον τοίχο ή στο ψυγείο, θα το δείξεις σε όλους και θα ζητήσεις να τηρείται αυστηρά. Όταν είναι γραμμένο κανείς δεν έχει τη δικαιολογία ''το ξέχασα, πώς κάνεις έτσι;''...

 

Όσο για το ότι κοιτάει τους άλλους έντονα, μάλλον δεν αναγνωρίζει ακόμα καλά τα πρόσωπα, γι'αυτό προσπαθεί περισσότερο να διακρίνει, ενώ εσένα που ξέρει από τη μυρωδιά ακόμα, δεν χρειάζεται να προσπαθήσει...Καλά αυτά που λέει η πεθερά σου, ασχολίαστο...Μπορείς όμως να της πεις:Α ναι, έτσι έκανε και ο γιος σας με τη μαμά/πεθερά σας; Την αγαπούσε πιο πολύ από σας;;;;(αθώα ματάκια τρεμοπαίζουν εδώ ενώ η πεθερά παθαίνει ντουβρουτζά)!!!!!!!!:D

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Κ.Ι. αποφεύγουμε τις κακοτοπιές........

το ρίχνουμε στο χιούμορ........

και σφάζουμε με το....βαμβάκι.......

ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλα η μικρή σου σε παίζει στο μικρό της δαχτυλάκι. Αφού δουλεύεις θα έλεγα να επωφεληθείς της πεθεράς σου που θέλει να βοηθήσει. Για φαντάσου να είχες γυναίκα και να μην ήξερες.....τι τρέχει;;; ευτυχώς που υπάρχουν οι γιαγιάδες.

 

Προσωπικά απλά νομίζω ότι η εξτρά αδυναμία να οφείλεται σε κανένα καλό γλύκισμα....αυτές η γιαγιάδες ....!! τι σου είναι.

 

Αν σε πειράζει τόσο ρίξε και εσύ και ένα κομματάκι λάκτα σοκολάτα να δεις πως θα τρέχει η μικρή πάνω σου.

 

Αχ καλή μου αυτά τα μικρά ξελογιάζονται με τα γλυκίσματα. Εμένα ο πατέρας και η μάνα μου δίνουν κρυφά όλα τα απαγορευμένα....οπότε όταν το πήρα και εγώ χαμπάρι.....άρχιζα και έδινα και εγώ. Όχι να χάσω το παιδί για ένα kinder αυγουλάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
σαν να βλεπω τη δικια μου!!!!τι ανταγωνισμος ειναι αυτος που τις πιανει ρε κοριτσια??ειναι σαν να λενε μου πηρες το γιο μου θα σου παρω το παιδι!!

πωπω! τι είπες τώρα!!! σοβαρά τώρα, είναι λογικό να υπάρχει αυτός ο ανταγωνισμός, σημαίνει ότι η γιαγιά το αγαπάει το κοριτσάκι σου πολύ! και ξέρεις όταν είσαι στη δουλειά ότι είναι σε καλά χέρια. αν πάλι σου σκάβει το λάκκο, να είσαι σίγουρη ότι θα πέσει αυτή μέσα. τα παιδάκια αντιδρούν πολύ άσχημα όταν διαπιστώσουν ότι κάποιος διαβάλλει τη μαμά τους! να είσαι σίγουρη ότι τη μανούλα δεν μπορεί κανένας να την αντικαταστήσει!!

Link to comment
Share on other sites

πωπω! τι είπες τώρα!!! σοβαρά τώρα, είναι λογικό να υπάρχει αυτός ο ανταγωνισμός, σημαίνει ότι η γιαγιά το αγαπάει το κοριτσάκι σου πολύ! και ξέρεις όταν είσαι στη δουλειά ότι είναι σε καλά χέρια. αν πάλι σου σκάβει το λάκκο, να είσαι σίγουρη ότι θα πέσει αυτή μέσα. τα παιδάκια αντιδρούν πολύ άσχημα όταν διαπιστώσουν ότι κάποιος διαβάλλει τη μαμά τους! να είσαι σίγουρη ότι τη μανούλα δεν μπορεί κανένας να την αντικαταστήσει!!

 

Ax... πολυ θα θελαμε να ειναι ετσι... Οχι, εγω δεν συμφωνω...

Εαν θελει, εχει τον τροπο να σου κανει την ζημια... Μην ξεχνας, κερδιζουν την αγαπη των παιδιων και την εμπιστοσυνη τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ki emena th krataei h pethera mou th prigkhpissa mou.exei dethei mazi ths kai otan tis anakoinwsa oti apo septembrio tha th steilw paidiko stathmo arxisan ta "organa".pou tha to pate to paidi de tha to prosexoun kai diafora tetoia pou lene oi giagiades.egw pali thelw na paei stathmo pisteyw oti tha tis kanei polu kalo ap to na einai olh mera me th giagia allwste tote tha einai 22 mhnwn.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ki emena th krataei h pethera mou th prigkhpissa mou.exei dethei mazi ths kai otan tis anakoinwsa oti apo septembrio tha th steilw paidiko stathmo arxisan ta "organa".pou tha to pate to paidi de tha to prosexoun kai diafora tetoia pou lene oi giagiades.egw pali thelw na paei stathmo pisteyw oti tha tis kanei polu kalo ap to na einai olh mera me th giagia allwste tote tha einai 22 mhnwn.

η απόφαση είναι δική σου και του άντρα σου! αν δεν συμφωνεί η πεθερά σου, κρίμα, αλλά τον τελικό λόγο τον έχεις εσύ και θα σε συμβούλευα να μην μπεις στη διαδικασία να απολογηθείς ή να αιτιολογήσεις την απόφασή σου! καμια φορά υποσυνείδητα κι εμείς οι μαμάδες υπομονεύουμε το ρόλο μας! να είσαι ξεκάθαρη ότι το έχεις αποφασίσει με τον άντρα σου και μην ακούς κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ανοιξα το θεμα πριν ενα χρονο περιπου.τωρα η μικρη μου ειναι πια 20 μηνων!!εχουν αλλαξει τοσα πολλα πραγματα!!πρωτα απο ολα ειναι ενα αξιολατρευτο παιδ ι που χαμογελαει σε ολο τον κοσμο και αγαπαει τους παππουδες πολυ.ομως οτι και να γινει οταν γυρναω απ τη δουλεια τρεχει στην αγκαλια μου:D!!μου δειχνει πια με καθε τροπο την αγαπη της,σημερα μαλιστα ακουσα και το πρωτο παπω(σ αγαπω)!!!μανουλες λοπον μην απελπιζεστε και μη στεναχωριεστε για το μωρο σας ειστε και θα ειστε παντα μ ο ν α δ ι κ ε ς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα. ζω στην ιδια πολυκατοικία με πεθερα κουνιαδο και κουνιαδα. ο κουνιαδος ανυπαντρος και η κουνιαδα μου παντρεμενη δυστυχως δε μπορει να κανει παιδια.

εργαζομαι και την κορη μου την κρατα η πεθερα με την κουνιαδα.

νοιωθω οτι προωθείται πολυ η σχεση της κουνιαδας μου με την κορης μου

το παιδι μου δε με θελει. φωναζει και θελει να ειναι συνεχεια με την κουνιαδα μου. αυτες χαιρονται και καμαρωνουν που πετυχανε να μη με θελει το παιδι μου.

προσπαθω, οσο μπορω να ασχολουμε μαζι της, αναμεσα σε δουλεια μαγειρεματα πλυσιματα και λοιπα. η κουνιαδα μου δεν εργαζεται και ειναι

ολη την ημερα με το παιδι μου.

νομιζω οτι θα παθω κυριολεκτικα καταθλιψη. βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα. ζω στην ιδια πολυκατοικία με πεθερα κουνιαδο και κουνιαδα. ο κουνιαδος ανυπαντρος και η κουνιαδα μου παντρεμενη δυστυχως δε μπορει να κανει παιδια.

εργαζομαι και την κορη μου την κρατα η πεθερα με την κουνιαδα.

νοιωθω οτι προωθείται πολυ η σχεση της κουνιαδας μου με την κορης μου

το παιδι μου δε με θελει. φωναζει και θελει να ειναι συνεχεια με την κουνιαδα μου. αυτες χαιρονται και καμαρωνουν που πετυχανε να μη με θελει το παιδι μου.

προσπαθω, οσο μπορω να ασχολουμε μαζι της, αναμεσα σε δουλεια μαγειρεματα πλυσιματα και λοιπα. η κουνιαδα μου δεν εργαζεται και ειναι

ολη την ημερα με το παιδι μου.

νομιζω οτι θα παθω κυριολεκτικα καταθλιψη. βοηθεια.

πόσο χρονών είναι η κόρη σου? υπάρχει η δυνατότητα να τη στείλεις σε παιδικό σταθμό? γιατί χαίρονται που δε σε θέλει το παιδί? δεν έχετε καλές σχέσεις?

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2 χρονων. θα τη στειλω παιδικο αν και υπαρχουν οικονομικες δυσχερειες αλλα ηδη το παιδι απο μονο του θελει να παει σε αυτες, δυστυχως ζουμε και στο ιδιο οικημα οποτε ειναι ευκολη η προσβαση. τι να κανω οταν κλαιει και τις ζηταει να το κλειδωνω μεσα και να τις διωχνω?

ηδη απο αυτη τη συμπεριφορα του και μονο αντλουν τρομερη ικανοποίηση.

οι σχεσεις μας δεν είναι καλες ξεκινούν απο τη "μητριαρχικη" κοινοτητα που εχει δημιουργηθει σε αυτον τον χωρο.

ΟΛΑ πρεπει τυπικα και άτυπα να γνωστοποιούνται στη "μαμά" .καθε δραστηριοτητα και επαφη εκτός αυτης, και της οικίας-πολυκατοικίας της

είναι "απαγορευμενη".

δε μπορώ εγω να εχω μια ζωη εξω απο αυτο και αυτο δημιουργεί πρόβλημα. ακομα κι οταν πηγαίνω με το παιδί στη μαμά μου νομίζω οτι πρέπει να παίρνω την αδεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως οσο καλη κ αν ειναιη σχέση πεθερας νύφης πάντα κατα βάθος υπάρχει ο ανταγωνισμός.οι περισσότερες τα έχουμε περάσει λίγο πολύ.οταν η πεθερά μου έλεγε στο παιδι πιο νόστιμο δεν ειναι το φαγητό της γιαγιάς?εγω του έλεγα ναι αγάπη μου?αν σου αρέσει της γιαγιάς να της πούμε να μας μαγειρεύει και να το στέλνει με κούριερ?εεψυχη μου?τι θέλω να πω?ειδικα όσες δουλεύουν.οταν γυρνάτε απ΄τη δουλειά χαιρετηστε το παιδι σας με χαμόγελο δώστε του μια αγκαλιά γεμάτη αγάπη δώστε λίγο χρόνο στο παιδι να σας συνηθίσει και σίγουρα θα έρθει απο μόνο του.μην περνάτε στα παιδια τις κόντρες σας τα παιδια νοιώθουν τα πάντα αλλα δεν καταλαβαίνουν και αυτο τα μπερδεύει.αν εμείς ειμαστε σίγουρες για τα αισθήματα ας τότε ειναι και αυτά.ο γιος μου κολλάει με πολλά πρόσωπα αλλα σίγουρα εγω είμαι η μαμα του και το ξέρει.εγω θα ειμαι πάντα δίπλα του ανιδιοτελώς κ αυτο το ξέρει.παρ΄ολο που δείχνει κολλημενος με όλους εκτός απο μένα δεν με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2 χρονων. θα τη στειλω παιδικο αν και υπαρχουν οικονομικες δυσχερειες αλλα ηδη το παιδι απο μονο του θελει να παει σε αυτες, δυστυχως ζουμε και στο ιδιο οικημα οποτε ειναι ευκολη η προσβαση. τι να κανω οταν κλαιει και τις ζηταει να το κλειδωνω μεσα και να τις διωχνω?

ηδη απο αυτη τη συμπεριφορα του και μονο αντλουν τρομερη ικανοποίηση.

οι σχεσεις μας δεν είναι καλες ξεκινούν απο τη "μητριαρχικη" κοινοτητα που εχει δημιουργηθει σε αυτον τον χωρο.

ΟΛΑ πρεπει τυπικα και άτυπα να γνωστοποιούνται στη "μαμά" .καθε δραστηριοτητα και επαφη εκτός αυτης, και της οικίας-πολυκατοικίας της

είναι "απαγορευμενη".

δε μπορώ εγω να εχω μια ζωη εξω απο αυτο και αυτο δημιουργεί πρόβλημα. ακομα κι οταν πηγαίνω με το παιδί στη μαμά μου νομίζω οτι πρέπει να παίρνω την αδεια τους.

πω πω, φρίκη..... φαντάσου ότι το ίδιο "όνειρο" είχε κι η μαμά μου, που μένει επαρχία. να έχουμε ένα τριώροφο οίκημα που θα μέναμε όλοι μαζί, οι γονείς, εγώ κι η αδερφή μου......α, πα πα ευτυχώς η ζωή είχε άλλα σχέδια, μακριά κι αγαπημένοι....

όσο για σένα, κάνε υπομονή. θα πάει το παιδάκι στο σταθμό και θα γλυτώσετε. και τα απογεύματα θα την παίρνεις εσύ να πηγαίνετε βόλτες ή να κάνετε μαζί πράγματα που της αρέσουν. επίσης, αν γίνεται, για κάποιο διάστημα στην αρχή, φρόντισε τις δουλειές του σπιτιού να τις κάνεις αφού κοιμηθεί το παιδί.

ο άντρας σου τί λέει? δεν μπορεί αυτός να την απασχολήσει τη μικρή τα απογεύματα? αν μιλούσε, έστω, στην αδερφή του? θα βοηθούσε ή θα έκανε τα πράγματα χειρότερα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2 χρονων. θα τη στειλω παιδικο αν και υπαρχουν οικονομικες δυσχερειες αλλα ηδη το παιδι απο μονο του θελει να παει σε αυτες, δυστυχως ζουμε και στο ιδιο οικημα οποτε ειναι ευκολη η προσβαση. τι να κανω οταν κλαιει και τις ζηταει να το κλειδωνω μεσα και να τις διωχνω?

ηδη απο αυτη τη συμπεριφορα του και μονο αντλουν τρομερη ικανοποίηση.

οι σχεσεις μας δεν είναι καλες ξεκινούν απο τη "μητριαρχικη" κοινοτητα που εχει δημιουργηθει σε αυτον τον χωρο.

ΟΛΑ πρεπει τυπικα και άτυπα να γνωστοποιούνται στη "μαμά" .καθε δραστηριοτητα και επαφη εκτός αυτης, και της οικίας-πολυκατοικίας της

είναι "απαγορευμενη".

δε μπορώ εγω να εχω μια ζωη εξω απο αυτο και αυτο δημιουργεί πρόβλημα. ακομα κι οταν πηγαίνω με το παιδί στη μαμά μου νομίζω οτι πρέπει να παίρνω την αδεια τους.

 

Πω πω καταλαβαινω πως νιώθεις.αλλα φαντάζουν το παιδι πως νοιώθει.κοιτα εισαι η μαμα του και βάλε όρια.μπορει να έχει όσα δικαιώματα θέλει στο χώρο της αλλα οχι πάνω σου και στο παιδι σου.αυτο πρέπει να ξεκαθαρισεις.μην δείχνεις αδύναμη κούκλα μου γιατι σίγουρα θα παίρνουν αυτο που θέλουν απο σένα.εγω ούτε δουλειά απο άλλη χώρα είμαι στον ήλιο μοίρα που λένε αλλα δεν επιτρέπω να είμαι το θύμα.βαζω όρια.ειδικα οσο αφορά τα παιδια μου.εγω πονεσα εγω αποφασίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ πολυ για τη συμπαρασταση σας.

ο αντρας μου δουλεύει κι αυτός πολλές ωρες και δυστυχως δε συμμεριζεται-αναγνωριζει το θέμα μου. νομιζει οτι ειμαι υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολυ για τη συμπαρασταση σας.

ο αντρας μου δουλεύει κι αυτός πολλές ωρες και δυστυχως δε συμμεριζεται-αναγνωριζει το θέμα μου. νομιζει οτι ειμαι υπερβολική.

πάντως μην ανησυχείς. το παιδί σου ξέρει ποιά είναι η μαμά του και δεν την αλλάζει με τίποτα και με κανέναν. κάνε υπομονή μέχρι να πάει στον παιδικό. και μέχρι τότε να είσαι συνεχώς χαμογελαστή και κάνε μαζί με το παιδί σου πράγματα που της αρέσουν. και προς Θεού, μη δείξεις στο παιδί ότι σε ενοχλεί που πηγαίνει στη γιαγιά και τη θεία κι ότι νιώθεις ανασφάλεια ότι δε σε θέλει, γιατί τα μικρά είναι παμπόνηρα και σε αυτή την ηλικία θα το χρησιμοποιήσει για να σε εκβιάζει συναισθηματικά όταν θα θέλει να περάσει το δικό της. υπομονή....

εξάλλου μπορεί και η κουνιάδα σου να αποκτήσει παιδάκι και να έρθει η ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δε ξερω τι να κανω. το μοναδικο που βλεπω σα λυση ειναι να φυγω απο εκει, αλλα αυτό εκτός κι αν κερδίσω το Τζοκερ ειναι αδυνατο.

ειμαι σε απογνωση. ολες οι μαμαδες εχουν χαρα να γυρισουν σπιτι να παρουν αγκαλια τα παιδιά τους και εμενα με πιάνει η καρδιά μου, γιατι ξερω οτι θα με δει και θα μου πει φυγε μαμα θελω τη θεια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως μην ανησυχείς. το παιδί σου ξέρει ποιά είναι η μαμά του και δεν την αλλάζει με τίποτα και με κανέναν. κάνε υπομονή μέχρι να πάει στον παιδικό. και μέχρι τότε να είσαι συνεχώς χαμογελαστή και κάνε μαζί με το παιδί σου πράγματα που της αρέσουν. και προς Θεού, μη δείξεις στο παιδί ότι σε ενοχλεί που πηγαίνει στη γιαγιά και τη θεία κι ότι νιώθεις ανασφάλεια ότι δε σε θέλει, γιατί τα μικρά είναι παμπόνηρα και σε αυτή την ηλικία θα το χρησιμοποιήσει για να σε εκβιάζει συναισθηματικά όταν θα θέλει να περάσει το δικό της. υπομονή....

εξάλλου μπορεί και η κουνιάδα σου να αποκτήσει παιδάκι και να έρθει η ισορροπία.

 

Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω με αυτο το κομματι. Το παιδι 'αναγνωριζει' αυτον που περναει χρονο μαζι του και αυτον αποζητα. Αυτον που το προσεχει και το μεγαλωνει. Τι εννοω? Εμενα με μεγαλωσε γιαγια/παππους. Οχι δεν ηξερα πια ειναι η μανα μου, δεν την συμπαθησα ποτε και αυτο δεν αλλαξε ουτε και οταν μεγαλωσα. Εξαλλου η ιδια η ζωη μας δειχνει οτι οι σχεσεις μεταξυ παιδιων/γονιων διαμορφωνονται απο νωρις και αλλαζουν δυσκολα και με κοπο.

 

Στο προκειμενο τωρα. Το παιδι τις θελει για καποιο λογο. Ποιος ο λογος? Εσυ τον ξερεις καλυτερα. Το προσεχουν και το αγαπουν σιγουρα και περναει καλα μαζι τους αλλιως δεν θα τις ηθελε. Ενα το κρατουμενο και ειναι θετικο γιατι ξερεις οτι το παιδι σου περναει καλα. Το να απαγορεψεις την προσβαση τους στο παιδι και να το κανεις να κλαιει για να μην τις δει θα σου βγει αρνητικα απο το ιδιο το παιδι. Αν αισθανεσαι οτι χρειαζεσαι πιο πολυ χρονο μαζι του για να βρειτε τους ρυθμους σας και να σε 'μαθει' οπως την γιαγια του και την θεια του, τοτε πρεπει να βρεις τον χρονο αυτο. Ασε τις δουλειες για μετα. Βαλε τις κυριες να σου κανουν τις δουλειες (αν μπορουν μιας και κραταν παιδι θα μπορουν να βοηθησουν αλλου) και περνα εσυ ποιοτικο χρονο μαζι του.

 

Δυστυχως δεν θελω να σας λυπησω αλλα το οτι τα γεννησατε δεν σας δινει εξτρα μπονους ποιντς :rolleyes: (σορρυ που το λεω ετσι). Τα μπονους ποιντς θα τα παρετε οταν 'δωσετε' στο παιδι. Στην προκειμενη αν οχι οσα δινουν γιαγια και θεια (λογω δουλειας), σιγουρα θα πρεπει να γινει μια μεγαλυτερη προσπαθεια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω με αυτο το κομματι. Το παιδι 'αναγνωριζει' αυτον που περναει χρονο μαζι του και αυτον αποζητα. Αυτον που το προσεχει και το μεγαλωνει. Τι εννοω? Εμενα με μεγαλωσε γιαγια/παππους. Οχι δεν ηξερα πια ειναι η μανα μου, δεν την συμπαθησα ποτε και αυτο δεν αλλαξε ουτε και οταν μεγαλωσα. Εξαλλου η ιδια η ζωη μας δειχνει οτι οι σχεσεις μεταξυ παιδιων/γονιων διαμορφωνονται απο νωρις και αλλαζουν δυσκολα και με κοπο.

 

Στο προκειμενο τωρα. Το παιδι τις θελει για καποιο λογο. Ποιος ο λογος? Εσυ τον ξερεις καλυτερα. Το προσεχουν και το αγαπουν σιγουρα και περναει καλα μαζι τους αλλιως δεν θα τις ηθελε. Ενα το κρατουμενο και ειναι θετικο γιατι ξερεις οτι το παιδι σου περναει καλα. Το να απαγορεψεις την προσβαση τους στο παιδι και να το κανεις να κλαιει για να μην τις δει θα σου βγει αρνητικα απο το ιδιο το παιδι. Αν αισθανεσαι οτι χρειαζεσαι πιο πολυ χρονο μαζι του για να βρειτε τους ρυθμους σας και να σε 'μαθει' οπως την γιαγια του και την θεια του, τοτε πρεπει να βρεις τον χρονο αυτο. Ασε τις δουλειες για μετα. Βαλε τις κυριες να σου κανουν τις δουλειες (αν μπορουν μιας και κραταν παιδι θα μπορουν να βοηθησουν αλλου) και περνα εσυ ποιοτικο χρονο μαζι του.

 

Δυστυχως δεν θελω να σας λυπησω αλλα το οτι τα γεννησατε δεν σας δινει εξτρα μπονους ποιντς :rolleyes: (σορρυ που το λεω ετσι). Τα μπονους ποιντς θα τα παρετε οταν 'δωσετε' στο παιδι. Στην προκειμενη αν οχι οσα δινουν γιαγια και θεια (λογω δουλειας), σιγουρα θα πρεπει να γινει μια μεγαλυτερη προσπαθεια.

δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. απλά το μήνυμά μου, που παραθέτεις, είναι συνέχεια προηγούμενου μηνύματος όπου παροτρύνω την κοπέλα να κάνει όσα λες κι εσύ (να περνάει περισσότερο και ποιοτικότερο χρόνο με το παιδί της). εξάλλου, δε μιλάμε για μια μαμά εξαφανισμένη από τη ζωή του παιδιού, που έχει αναθέσει την ανατροφή του στη γιαγιά.

απλά, θα ήθελα να ξέρω τί απαντάνε γιαγιά και κουνιάδα όταν ακούνε τη μικρή να λέει "φύγε μαμά, δε σε θέλω, θέλω τη θεία". γιατί αν δεν απαντούν κάτι που να ενισχύει τη σχέση μαμάς-παιδιού, θέλουν κρέμασμα.

Link to comment
Share on other sites

οι κυρίες δεν πλενουν ουτε πιατο, αλλα δε με απασχολεί αυτό εχω αφησει το σπιτι πολλες φορες ακαταστατο για να παιξουμε και λοιπα.

προφανως δεν αρκουν οι 2-3 διαθεσιμες μου ωρες. εσυ στη θεση μου τι θα εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Ε, τωρα μη τρελαθω.Φυσικα και μου δινει εξτρα μπονους ποιντ αν θελεις να το λεμε ετσι , το γεγονος οτι ειναι παιδι μου και το γεννησα εγω.

Το θεμα ομως ειναι οτι το παιδι δεν ειναι παιχνιδι.Ουτε πρεπει αυτες οι δυο οι γυναικες η οποιοσδηποτε αλλος να εκμεταλευεται την αναγκη της μανας να δουλεψει και κατα συνεπεια να λειπει απο το σπιτι και να αναγκαζεται να αφηνει το παιδι της σε αλλα χερια.Το βρισκω εντελως εγωιστικο.Τοσο μυαλο εχουν.......

Βρες καποιον αλλο τροπο κοπελα μου και σταματα να το αφηνεις εκει το παιδι.Θα το δηλητηριασουν αυτες ετσι οπως πανε και θα το κανουν σα τα μουτρα τους το παιδι σου.Και μονο που σκεφτονται ετσι .......δειχνει τι ανθρωποι ειναι.....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι έχει ανάγκη τη μαμα του.και δυστυχώς δεν νομίζω πως φτάνουν αυτές οι 2 ώρες.θα πρέπει να προσπαθήσεις πιο πολύ με το παιδι.να της εξηγεις διαρκώς το λόγο που δεν περνάτε πολυ χρόνο μαζί.να της υπενθυμιζεις συχνά το πόσο τη λατρευεις.να συζητάει μαζί της.να της λες πόσο σου λείπει οταν εισαι στη δουλειά.μηπως της οταν γυρνάτε σπιτι εισαι με τα μούτρα κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Ε, τωρα μη τρελαθω.Φυσικα και μου δινει εξτρα μπονους ποιντ αν θελεις να το λεμε ετσι , το γεγονος οτι ειναι παιδι μου και το γεννησα εγω.

Το θεμα ομως ειναι οτι το παιδι δεν ειναι παιχνιδι.Ουτε πρεπει αυτες οι δυο οι γυναικες η οποιοσδηποτε αλλος να εκμεταλευεται την αναγκη της μανας να δουλεψει και κατα συνεπεια να λειπει απο το σπιτι και να αναγκαζεται να αφηνει το παιδι της σε αλλα χερια.Το βρισκω εντελως εγωιστικο.Τοσο μυαλο εχουν.......

Βρες καποιον αλλο τροπο κοπελα μου και σταματα να το αφηνεις εκει το παιδι.Θα το δηλητηριασουν αυτες ετσι οπως πανε και θα το κανουν σα τα μουτρα τους το παιδι σου.Και μονο που σκεφτονται ετσι .......δειχνει τι ανθρωποι ειναι.....

 

 

Δίκιο έχεις αλλα τι μπορει να κάνει?αν δεν έχει κάπου αλλού να το αφήνει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...