christiana000

δεν με θελει το μωρο μου και αυτη το ευχαριστιεται

Recommended Posts

καλησπερα σας.ανοιγω το θεμα γιατι ειμαι πραγματικα θλιμμενη γιατι νοιωθω οτι εχασα τη θεση στην καρδια της κορης μου(10 μηνων).πρωτα απ ολα να σας πω οτι παντα μου ειχε αδυναμια και ελιωνε οποτε με εβλεπε το ιδιο και εγω φυσικα.απο τοτε που πηγαμε να μεινουμε στην ιδια περιοχη με τα πεθερικα μου πολλα αλλαξαν.η μικρη τον τελευταιο καιρο δειχνει ιδιαιτερη αδυναμια στη γιαγια της που παρεπιπτοντως δεν εχουμε και τις καλυτερες σχεσεις.οπτε τη βλεπει με σπρωχνει και απλωνει τα χερακια της στην πεθερα μου και αυτη το χαιρεται που την προτειμα αφου μια μερα γυρισε και ειπε στο μωρο και καλα"πες στη μανα σου οτι αγαπας εμενα πιο πολυ!!"εγω φυσικα δεν εδειξα οτι πειραχτηκα για να μην της δωσω τη χαρα και γενικα δεν δειχνω ολο αυτο που νοιωθω.γυρναω απο τη δουλεια ολο λαχταρα να την αγγαλιασω και οταν την περνω ερχεται η αλλη απο διπλα και λεει στο μωρο "ελα ελα" και αυτο με σπρωχνει για να παει σαυτην ετσι της το δινω τι να κανω αφου αυτο ειναι το θελω του μωρου.τις ωρες που μενω σπιτι ασχολουμαι πολυ ωρα μαζι με το μωρο ομως αυτο ουτε στα ματια πια δε με κοιταει.τι φταιει??το μονο λαθος ειναι οτι παμε 1 φορα τη βδομαδα για ενα καφε με τον αντρα μου.λετε να μου κραταει κακια??εν το μεταξυ οταν δεν δουλευω και ερχεται η πεθερα μου απ το σπιτι ολο μου λεει"γιατι τωρα που εχεις ρεπο δεν μου δινεις το μωρο απ το πρωι και θα στο φερω το βραδυ που θα ειναι να κοιμηθει?"για να ξεκουραστω και καλα..και παντα αρνουμαι αλλα καμια φορα νομιζω πως τα λεει για να με ξεχασει τελειως το μωρο:(:(δεν μαγαπαει πια ρε κοριτσια..

Διαφημίσεις

Καλα φανταζομαι το καταλαβαινεις και εσυ οτι ειναι παραλογο αυτο που λες!

Δεν γινεται βρε christiana να μην σε αγαπαει το κοριτσακι σου! Εισαι η μανουλα της, και βεβαια σε αγαπαει, ειναι μονο 10 μηνων, θα δεις σε λιγους μηνες που θα εκδηλωνει πιο καλα τα συναισθηματα της θα νιωθεις πιο εντονα την αγαπη της.

Αν περναει ολη την μερα (μεχρι να γυρισεις) με τη γιαγια της λογικο ειναι να πηγαινει οταν της λεει ελα.

Ωστοσο αυτο που μπορεις να κανεις ειναι οταν γυρνας απο τη δουλεια να την παιρνεις καποιες μερες κατευθειαν βολτα, οι δυο σας, και αν θελει η πεθερα να ερθει θα λες οτι θες να τη χορτασεις που σου ελειψε. Και γενικα προσπαθησε να την κοβεις στο να καθεται αφου γυρνας εσυ σπιτι ωστε να εχεις ποιοτικο χρονο με το μωρο σου και να μην νιωθεις και απορριψη.

Αχ κορίτσι μου... Πάρε καμιά άδεια πήγαινέ τη βόλτα, κάντε παιχνιδάκια... Να ξέρεις τα παιδάκια κολάνε πολύ σε αυτόν που τα παίζει.

Να ξέρεις όμως ότι το παιδάκι σου σε εσένα θα έχει πάντα αδυναμία...

Η πεθερά σου πολύ καθίκι πάντως. Γιατί ότι κάνει το κάνει για να ανταγωνιστεί εσένα (εξού και η επίδειξη του στυλ "σε ποιον έχει αδυναμία").

Και κάνε αυτό που λέει η γκούντι. Όταν έρχεται η πεθερά σου να της λες να σας αφήσει για λίγο μόνες γιατί θέλεις να τη χορτάσεις με την ησυχία σου. Και αν σου πει μου σου του να της το ξεκόψεις. Άσκησε την εξουσία που σου ανήκει για να ξεφύγεις από αυτή. Και να είσαι αυστηρή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

μου τη δινει που το κανει για να με ανταγωνιστει.ντροπη της γιατι ειναι και αυτη μανα..:evil:εδω πριν ακομα γεννηθει το μωρο στεναχωριωτανε γιατι πιστευε πως η μανα μου θα ητανε η αγαπημενη γιαγια του παιδιου!!ακουσον

Θυμαμαι, δεκα μηνων περασε και το δικο μου μωρο μια φαση που ηθελε τη γιαγια παρα πολυ (κι εγω δε δουλευα τοτε).Του εκανε παρα πολλα παιχνιδια η μαμα μου και οοοολα τα χατηρια και ηταν πολυ ενδιαφερουσα για το μωρο η αγκαλια της.

Μετα μεγαλωνοντας το ξεπερασε αυτο.

Και μενα με ειχε προβληματισει τοτε.Ειναι αυτο που εγραψε μια κοπελα: τα παιχνιδια.Τα μωρα θελουν παιχνιδια.Οι παππουδες συνηθως ασχολουνται με αυτο τον τροπο με τα εγγονια τους και για αυτο τους εχουν αδυναμια.Εμεις ασχολουμαστε πολυ με την φροντιδα, το φαγητο, το μπανιο κλπ.

Θα δεις οτι θα το ξεπερασει το μωρο αυτο καποια στιγμη που θα καταλαβαινει περισσοτερα.

Παντως ειναι μεγαλο λαθος εκ μερους της πεθερας σου αυτη η συμπεριφορα.Μαρτυρα ανθρωπο με κομπλεξ.Ειναι δυνατον το μωρο να προτιμα τη γιαγια απο τη μαμα?Μη δινεις σημασια.Αγνοησε την και μη δηλητηριαζεις την ψυχη σου με τετοια θεματα.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue

Όταν διάβασα το post σου σκέφτηκα παναγία μου αν μου συμβεί αυτό με τον σπορίκλο μου θα τρελαθώ, θα πάθω κατάθλιψη. Μετά θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια και μου ήρθε στο μυαλό το εξης: όταν ήμουν μικρή η μάνα του πατέρα μου μου έκανε όλα τα χατήρια, μου έδινε να τρώω όλα τα απαγορευμένα φαγητά, με άφηνε να κάνω ζημιές και γενικά μου επέτρεπε οτιδήποτε μου απαγόρευε η μητέρα μου. Ήταν φυσικό να προτιμώ να περνώ τις ώρες μου με τη γιαγιά αντι με την μαμά που έβαζε κανόνες. Δεν νομίζω όμως να αγαπούσα περισσότερο την γιαγιά μου γιατί πολύ απλά όταν έπεφτα (στα δύσκολα δηλαδή) φώναζα " μαμάααααα μου..."

Μακάρι να σε παρηγόρησα λιγάκι:wink:

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Βρε κοριτσι μου μιλας σοβαρα;

Το παιδι ειναι ΔΕΚΑ ΜΗΝΩΝ!!! Ακους τι λες;;;

Συγνωμη αν σου φαινομαι επιθετικη. Δεν ειμαι και δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου.

Θελω απλα να σε ταρακουνησω για να καταλαβεις οτι η πεθερα σου πετυχε αυτο που ηθελε! Οχι να παρει τη θεση σου! ΑΥΤΟ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ!

Πετυχε να τσακισει την ψυχολογια και την αυτοπεποιθηση σου.

Χριστιανα μην θυμωσεις με το υφος μου σε παρακαλω. Για καλο σου στα λεω για να σε αφυπνησω.

Χανεις τις πιο ομορφες στιγμες του μωρου σου πνιγμενη στο δηλητηριο αυτης της οχιας. Μην το κανεις.

Κατεβασε ρολα και κανε σαν να μην υπαρχει στον χωρο οταν ειστε και οι 3 μαζι. Καντη περα και προσπαθησε να χαρεις το παιδι σου ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΧΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!

Φιλικα σου μιλαω. Ακου και μια κοπελα βασανισμενη απο πεθερα :D

καλησπερα σε καταλαβενω απολυτα και οι δικαιολογια που μ ελεγε εμενα η πεθερα μου ειναι η εξησ κλασικη ατακα του παιδιου μου το παιδι ειναι 2 φορεσ παιδι!!!! οταν γεννησα τον μεγαλο μου δεν ηξερα απο παιδια απο μωρα ημουν και 17 χρ τοτε.....ουτε να πιασω το μπιμπερο δεν ηξερα και οποτε εκανα ενα λαθοσ μου ελεγε τι ξερεισ εσυ εγω μεγαλωσα 4 παιδια και δεν θα φτασεισ την εμπειρισ μου ποτε!!!! δεν μιλουσα δεν μιλουσα !!!! τωρα με τρια παιδια και εγκυο στο τεταρτο δεν σηκωνο μυγα στο σπαθι μου τησ ειπα εσυ τα παιδια σου και εγω τα δικα μου!!! ηταν σκληρο αλλα ηταν και εκεινη καποτε!!! εγω θα ελεγα μηπωσ και αν μπορεισ να παρεισ μια αδεια απ την δουλεια σου??? αν ειναι βεβαια δυνατον!!!το παιδι σου σαγαπαει μην ακουω τετοια!

μου τη δινει που το κανει για να με ανταγωνιστει.ντροπη της γιατι ειναι και αυτη μανα..:evil:εδω πριν ακομα γεννηθει το μωρο στεναχωριωτανε γιατι πιστευε πως η μανα μου θα ητανε η αγαπημενη γιαγια του παιδιου!!ακουσον

το κανει για να σε ανταγωνιστει αλλα κι εσυ τσιμπας μια χαρα βλεπω!

ξεκολλα γιατι ειναι κουλο ολο αυτο που περιγραφεις

το κοριτσακι σου μεγαλωνει και επενδυει συναισθηματικα και σε αλλους ανθρωπους εκτος απο εσενα την μαμα της,,,βρισκει ενδιαφερον κι αλλου κιαυτο ξερεις τι σημαινει? ΥΓΕΙΑ

Περνας μια φαση που η πλειοψηφια των μαμαδων εχει περασει :lol::lol:. Ειτε με "ανταγωνιστη" τον μπαμπα :lol: , ειτε με την γιαγια ή τον παππου, ειτε με οποιον εχει τον χρονο να ειναι ολο κουκου τραλαλα με το παιδι την ωρα που η μανουλα εχει χιλια δυο να προλαβει :lol::lol:

Το σιγουρο ειναι πως περναει οποτε χαλαρωσε.

Για να καταλαβεις...

Οταν ο Βασιλης ηταν μωρο ειμασταν στην εξης κατασταση. Εγω ετρεχα πανικοβλητη να προλαβω δουλεια , αποστειρωση σπιτιου, καθαρισμα , μαγειρεμα.

Ο μπαμπας ηταν στην φαση που η ευθυνη του ηταν η "απασχοληση" του παιδιου για να προλαβαινω εγω τα παραπανω.

Η γιαγια απο την αλλη ειχε τον μικρο απο το πρωι εως να φτασω απο την δουλεια (μεχρι που πηγε παιδικο αυτο οποτε γυρω στον χρονο)

Ο Βασιλης με το που εμπαινε ο μπαμπας επαυε να με εχει στο οπτικο του πεδιο καν ( δεν υπηρχα λεμε :lol:). Η δε γιαγια με το που χτυπαγε το κουδουνι την τραβολοαγε να πανε πανω (οποτε εμενα παλι φτουυυ :lol:)

Εκεινη την περιοδο μου φαινοταν φρικη. Κοντευα να τον δοροδωκο και να κανω οτι θελει για να με προτιμησει :lol: (τα γελακια σου δειχνουν πως το βλεπω τωρα). Εννοειτε ο μπαμπας και η γιαγια καμαρωναν (οπως καθε ανθρωπος που νοιωθει τοση αγαπη και προτιμηση απο ενα πλασματακι - οποτε μην στραβωνεις με την γιαγια)

Οταν ο Βασιλης μεγαλωνε ολα αλλαζαν (χωρις να κανω τιποτα απολυτως διαφορετικο - δεν τον λαδωσα τελικα ...).

Εφτασα σε σημειο να θελω να κανω ενα μπανιο και να κλαιει ο Βασιλης απ εξω μεχρι να βγω εξω. Δεν συζηταω για αλλα .... (την αναγκη μου βρε παιδι μου.... την καναμε παρεα :lol: )

Τωρα με τον Γιαννη το ξαναζω. Και οταν με ρωτανε αν με πειραζει ξερεις τι λεω ? "Ευτυχως μπορω και κανω μπανιο χωρις να κλαιει καποιος απ εξω δεν λες?"

Απολαυσε το οσο διαρκει. Δεν θα ειναι για πολυ :lol::lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

καλα ε η πεθερα εχει ξεφυγει;;σορυ κιολας αλλα χρησιμοποιει το παιδι για να σου σπασει τα νευρα;;οσο για την μπουμπου σου μην στεναχωριεσαι γιατι η μανα ειναι πανω απο ολα και απο ολους,το ιδιο εκανε και η δικια μου στην αρχη αλλα της το εκοψα,τα παιδακια θελουν καποιον που να μην τους λεει μη κανεις αυτο μη εκεινο,θελουν να τους κανεις οοοοοοοοοοολα τα χατιρια,να τρωνε αυτα που θελουν γλυκα σοκολατες κλπ,να κοιμουνται οποτε θελουν,να κανουν σκανταλιες και να τους χειροκροτουν και γενικα ελευθερια οποτε οταν βρισκουν αυτον τον αγιο ανθρωπο που δεν τους νοιαζει αν ειναι ο παππους η γιαγια ο θειος η μπαμπας τοτε τρελαινονται και μη σου πω οτι η μικρουλα την χρησιμοποιει για να κανει τα γουστα της(μην με παρεξηγεις δεν το λεω με την κακη εννοια) και στο τελος γυρναει στη μαμα,η δικια μου ετσι ηταν του εδινε οτι ακριβως εγω απαγορευα,τον ταιζε κρυφα,παλι καλα που τα πηρα χαμπαρι αλλιως...ε της τα ειπα ενα χερακι και τωρα με ρωταει για οοοοολα....υπομονη και παντα να αφιερωνεις χρονο για την μικρουλα σου...

3tfkssqev7c7v132.png

Μετά θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια και μου ήρθε στο μυαλό το εξης: όταν ήμουν μικρή η μάνα του πατέρα μου μου έκανε όλα τα χατήρια, μου έδινε να τρώω όλα τα απαγορευμένα φαγητά, με άφηνε να κάνω ζημιές και γενικά μου επέτρεπε οτιδήποτε μου απαγόρευε η μητέρα μου. Ήταν φυσικό να προτιμώ να περνώ τις ώρες μου με τη γιαγιά αντι με την μαμά που έβαζε κανόνες. Δεν νομίζω όμως να αγαπούσα περισσότερο την γιαγιά μου γιατί πολύ απλά όταν έπεφτα (στα δύσκολα δηλαδή) φώναζα " μαμάααααα μου..."

Αει γεια σου.:cool:

Αυτο ακριβως.

Οι γιαγιαδες και οι παππουδες ειναι για να λενε ναι εκει που οι γονεις λενε οχι. Και ειναι φυσικο και απολυτα υγιες και επιθυμητο να εχουν μια ιδιαιτερη σχεση με τα εγγονια.

ΥΓ. Μην το στερησεις αυτο απο το παιδι σου. Θα ειναι μεγαλο λαθος και μειον στην ζωη του. ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Cristianna μη στενοχωριέσαι ,να φροντίζεις όταν είσαι με το μωρό σου να περνάς ποιοτικό χρόνο μαζί του.Πήγαινέ το βόλτα ,παίξε μαζί του:)!Δεν ξέρω τι παθαίνουν οι παπουδογιαγιάδες (όχι όλοι) με τα εγγόνια τους.Κάνουν σαν να θέλουν να κάνουν με αυτά ότι δεν έκαναν με τα παιδιά τους:rolleyes:.Άσε που κάνουν λές και θέλουν να δείξουν στον κόσμο ότι έχουν εγγόνι:confused:.Καλέ η ίδια μου η μάνα (αν είναι δυνατόν),όταν ο μπεμπάκος μου πήγε 5 μηνών και μου είπε ο παιδίατρος πως το μωρό θα αρχίσει να έχει το άγχος του αποχωρισμού από την μάνα του ξέρεις τι μου είπε και με έστειλε:confused:;"Να μου αφήνεις εμένα το μωρό για να μη μαθαίνει με εσένα και έχει πρόβλημα":shock: Ακούς;Και στο μωρό λέει συνέχεια που είναι ο παππούς που είναι να έρθει να σε πάει άτα.Η μαμά και ο μπαμπάς δεν υπάρχουν τους πάτησε το τρένο...Είχα πάει δοκιμαστικά σε μια δουλειά και πριν πάω στη δουλειά είχα πάει για κάποια δικιά μου δουλειά:rolleyes::lol:.Όταν γύρισα σπίτι της λέω: "Παίρνω το μωρό επάνω"."Άστο" μου λέει "θα έρθει ο πατέρας σου τώρα".:shock:Έλειπα το πρωί θα έφευγα και το απόγευμα και θα γύρναγα βράδυ.Να μην πέρναγα χρόνο με το μωρό μου για να το χαρεί ο πατέρας μου;Νευράκια τσαταλάκια:mad:.Και σε κάνουν να νιώθεις και τύψεις αν πείς τίποτα γιατί να βοηθήσουν θέλουν:mad:...Έγώ καλή μου δεν πτοούμαι;) ,πήρα το παιδί δεν έκανα δουλειές στο σπίτι μου και έπαιξα μαζί του:wink:.Πρώτα η μαμά και ο μπαμπάς και μετά όλοι οι άλλοι:mad:.Αμάν τα είπα σας ζάλισα και ας πούμε ότι ξαλάφρωσα:lol::lol::lol:.

Η πεθερουλα σου ειναι η κλασσικη ανταγωνιστικη πεθερα! Ετσι ειναι και η δικη μου γι αυτο και δεν της πολυεμπιστευομαι τον μικρο. Γενικα η συμπεριφορα αυτη μαρτυραει πολλα κομπλεξ αν ειναι δυνατον να θελει να σε πικαρει και να σε στενοχωρησεισει τοσο. Και εμενα οποτε τον βλεπει η μονιμη ερωτηση ειναι ποια γιαγια αγαπαει περισσοτερο ο μικρος, αν την αγαπαει αυτην κ.λπ. και μαλιστα οταν ηταν ακριβως στην ηλικια της μικρης σου ειχαμε παει για καμια βδομαδα σπιτι τους και κανα δυο φορες που ηθελα να βγω εξω μου περιφανευοταν η πεθερα οτι το μωρο δεν νοιαζεται που φευγω και θελει να μενει με τη γιαγια και κατι τετοια κουλα. Αποτελεσμα επειδη ξερω οτι ειναι ανταγωνιστικη και στανταρ θα λεει λογια στο μωρο (που ηδη τα λεει δηλαδη..προσπαθει να του δημιουργησει τυψεις για την αγαπη του κ.λ.π.) ειναι οτι δεν τον αφηνω σε αυτην μονο του. Απο οτι καταλαβα στη δικη σου περιπτωση την εχεις αναγκη..εγω θα της ελεγα ευθεως οτι με ενοχλει η συμπεριφορα της, οτι δεν θελω να παρασερνει ετσι το μωρο, οτι ειναι φυσιολογικο το μωρο να αγαπαει το μωρο τη μαμα περισσοτερο απο τη γιαγια και να μην προσπαθησει να το αλλαξει αυτο (ασε που δεν αλλαζει...αλλα λεμε τωρα) και γενικα θα της εκοβα τον αερα. Δοκιμασε το εκτος και αν ειναι τοσο γαιδουρα που δεν καταλαβει..

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

και ο δικός μου έκανε το ίδιο ακριβώς σε αυτή την ηλικία για τη μαμά μου και τον πατέρα του. δεν με ήθελε καθόλου και εγώ έκλεγα και θύμωνα σαν τη χαζή! Επιπλέον φαντάσου ότι δουλεύω από το σπίτι άρα με έβλεπε συνέχεια αλλά δεν μπορούσα να ασχοληθώ μαζί του γιατί δούλευα, τον θηλάζω ακόμα και κοιμώμαστε μαζί! Η μάνα μου τον πέρνει λίγες ώρες μέσα στη βδομάδα και αν αλλά τον παίζει τρελά. Τα χατήρια του τα έκανα και εγώ. ένα βράδυ γυρίζαμε από βόλτα και ήθελε αγγαλιά αλλά όχι τη δική μου! μονο του μπαμπά του!

Λίγο μετά το Πάσχα πήραμε μια γυναίκα να τον κρατάει και να πάιζουν τα πρωινά και από τοτε με ξανα-λάτρεψε! εξακολουθεί να τρελένετε για τη γιαγία του και το μπαμπά του και το απολαμβάνουν όλοι πολύ! αλλά είναι και πάλι πολύ δεμένος μαζί μου!

o6oy.png

Διαφημίσεις

μη της κανεις την χαρη και μπεις σαυτο το τριπακι!!!επιτηδες τα κανει ολα.!!!παντως ολα τα παιδακια περνανε λιγο πολυ αυτο. να σου πω ομως κατι, συμπληρωνοντας ολα τα παραπανω??/ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τις συμβουλες.νοιωθω λιγο καλυτερα που και αλλα παιδακια εχουν περασει απο αυτο το σταδιο και το ξεπερασατε.οσο για ην εκφραση του παιδιου μου το παιδι 2 φορες παιδι μου την ακουω πολλες φορες τη μερα απ το στοματακι της..καμια μερα θα μιλησω πολυ ασχημα αλλα κρατιεμαι γιατι οπως ειπαμε δε θελω να της κανω τη χαρη.

Κι εγω παθουσα.Νομιζω ομως οτι ειναι μια φαση που περνανε τα περισσοτερα παιδακια.Ο μεγαλος μου ειχε φαει κολλημα μια με την πεθερα κ μια με τον μπαμπα.Τωρα πια στα πεντεμιση μαζι μαγειρευουμε μαζι τις δουλειες του σπιτιου μαζι ολα...Η πεθερα σου απο την αλλη εχει μπερδεψει τους ρολους.αλλος ο ρολος της γιαγιας(παραμυθια,διασκεδασηκλπ)αλλος ο ρολος της μαμας.Αυτο που σε ενοχλει ειναι οτι η συγκεκριμενη ενισχυει κ προωθει την συμπεριφορα του παιδιου κ ικανοποιειται.

ποτε δεν καταλαβα αυτην την σταση,οταν εχεις παιδια κ τα χεις μεγαλωσει,εχεις παρει αγαπη κ εχεις δωσει σε υπερβολικο βαθμο γιατι σε νοιαζει τοσο να το παιξεις μαμα?μπορεις να λατρευεις το εγγονακι σου χωρις υπερβολες,χωρις να το βαζεις να διαλεξει...μπορεις να το φροντιζεις οποτε σου ζητηθει αλλα αυτο το ποιον προτιμαει το παιδι κ διαφορες αλλες χαζομαρες δειχνουν οτι εχει ενα θεματακι με τον εαυτο της...

Εγω αυτο που εκανα ηταν να δειχνω την αγαπη μου στο παιδι μου με καθε τροπο κ να κανω υπομονη,οπως ειπαν κ τα κοριτσια παραπανω η μανουλα ειναι μονο μια....Θα δεις οτι με τον καιρο η μικρουλα σου θα γινει πολυ τρυφερη μαζι σου κ θα σε ξετρελανει με τα καμωματα της.

και εμενα τα παιδακια μου εχουν τρελα με την γιαγια τους...τα πηγαινω και συχνα φυσικα.οταν δε πηγαινω να τα παρω κλαινε γιατι δεν θελουν να φυγουν και ουτε ερχονται στην αγκαλια μου.....στην αρχη με ειχε ενοχλησει και αναρωτιομουν μα δεν με θελουν?δεν μπηκα καν στην διαδικασια να σκεφτω μηπως κατι κανει η πεθερα μου γιατι ξερω οτι τα κακομαθαινει αλλα ετσι ειναι παντα οι γιαγιαδες...αλλα μετα τα ιδια μου τα παιδακια μου εδειξαν οτι ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΜΑΚΑ ΤΟΥΣ.

συγκεκριμενα αφου φυγαμε απο την γιαγια με χιλια βασανα στο σπιτι η κορακλα μου με εκανε μια σφιχτη αγκαλια και με ειπε μαμακα μου και μια αλλη μερα ο γιος μου-παλι φυγεις????

οποτε οσο καλα και να περνανε-οσο χατηρια και να τους κανουν-οσο και να τα μαλωνουμε εμεις-οσο οσο οσο...μεγαλωνοντας θα μας το δειξουν ή θα μασ το πουν.

οποτε μην χαλιομαστε αδικα....τον χρονο μας να το περναμε ποιοτικα με τα παιδακια μας και να σας πω προτιμω να προτιμαει την γιαγια απο μια ξενη γυναικα(νταντα).ευτυχως ή δυστυχως οταν δουλευει η γυναικα εχει το αντιτιμο(να χανει στιγμες των παιδιων της)

καλησπερα σας.ανοιγω το θεμα γιατι ειμαι πραγματικα θλιμμενη γιατι νοιωθω οτι εχασα τη θεση στην καρδια της κορης μου(10 μηνων).πρωτα απ ολα να σας πω οτι παντα μου ειχε αδυναμια και ελιωνε οποτε με εβλεπε το ιδιο και εγω φυσικα.απο τοτε που πηγαμε να μεινουμε στην ιδια περιοχη με τα πεθερικα μου πολλα αλλαξαν.η μικρη τον τελευταιο καιρο δειχνει ιδιαιτερη αδυναμια στη γιαγια της που παρεπιπτοντως δεν εχουμε και τις καλυτερες σχεσεις.οπτε τη βλεπει με σπρωχνει και απλωνει τα χερακια της στην πεθερα μου και αυτη το χαιρεται που την προτειμα αφου μια μερα γυρισε και ειπε στο μωρο και καλα"πες στη μανα σου οτι αγαπας εμενα πιο πολυ!!"εγω φυσικα δεν εδειξα οτι πειραχτηκα για να μην της δωσω τη χαρα και γενικα δεν δειχνω ολο αυτο που νοιωθω.γυρναω απο τη δουλεια ολο λαχταρα να την αγγαλιασω και οταν την περνω ερχεται η αλλη απο διπλα και λεει στο μωρο "ελα ελα" και αυτο με σπρωχνει για να παει σαυτην ετσι της το δινω τι να κανω αφου αυτο ειναι το θελω του μωρου.τις ωρες που μενω σπιτι ασχολουμαι πολυ ωρα μαζι με το μωρο ομως αυτο ουτε στα ματια πια δε με κοιταει.τι φταιει??το μονο λαθος ειναι οτι παμε 1 φορα τη βδομαδα για ενα καφε με τον αντρα μου.λετε να μου κραταει κακια??εν το μεταξυ οταν δεν δουλευω και ερχεται η πεθερα μου απ το σπιτι ολο μου λεει"γιατι τωρα που εχεις ρεπο δεν μου δινεις το μωρο απ το πρωι και θα στο φερω το βραδυ που θα ειναι να κοιμηθει?"για να ξεκουραστω και καλα..και παντα αρνουμαι αλλα καμια φορα νομιζω πως τα λεει για να με ξεχασει τελειως το μωρο:(:(δεν μαγαπαει πια ρε κοριτσια..

Christianna μην αγχωνεσαι! Το ππιστεψα κι εγώ κάποια στιγμή για τον γιο μου! Κι εμένα μου φαινόταν ότι δεν με κοιτάει στα μάτια κι όταν έβλεπα ότι έλιωνε για τη γιαγιά του στεναχωριόμουνα! Τώρα είναι 4 χρόνών και δεν έχω καμία τέτοια ανασφάλεια ελίμαστε αυτοκόλλητοι, οι καλύτεροι φίλοι, με λατρεύει και με ξεχωρίζει!! Να ξέρεις ένα πράγμα : H μάνα είνει μάνα....

ενα να ξερεις: τα μωρα ξερουν ποιοι τα αγαπανε, ποιοι τα φροντιζουν και δεν σε εχει ξεχασει... ξερει οτι εισαι η μαμα της, απλα με την πεθερα σου επειδη θα της κανει και τα χατηρια, την αναζητα. και ενα περισσοτερο για σενα ειναι οτι δεν εχετε και τις καλυτερες σχεσεις και σε πειραζει, οπως θα πειραζε και εμενα που ουτε εγω τις εχω... και οταν θα σου λεει να την παιρνει στο ρεπο σου, να της λες να καθεται σπιτι της και οτι αυτη η μερα ειναι αποκλειστικα για την κορη σου...

κριστιανα η κορη μου ειναι σχεδον 4χρ..εχει τρελη αδυναμια στην γιαγια της μενει απο κατω και ειναι οταν δεν δουευει η σπιτι μας η στο δικο της...Της κανει ολα τα χατηρια και γινετε χαλι να την πατησει...εγω δεν εχω προβλημα το ειχα περασει και εγω αυτο περι αντηζηλειας αλλα καταλαβα οτι εκανα λαθος...Σαν την μαμα κανεις,ουτε γιαγια ουτε μπαμπας ουτε παππους!!!!Αυτο που θα κανεις εσυ ειναι να της εξηγησεις οτι οταν γυρνας απο την δουλεια θελεις να περνας χρονο μονο εσυ και η κορη σου μαζι!!Να την παιρνεις και να πηγαινετε στην παιδικη χαρα και γενικα βολτουλες και να κανετε πραγματα μαζι!!!

s9866.gif

διαβασα μονο το πρωτο μηνυμα γιατι δεν εχω καθολου χρονο

τα παιδια οπως λεει ο αντρας μου ειναι λιγο πουλημενα χιχιχι

θελουν οποιον τους κανει τα χατηρια οποιον τους βγαζει εξω κλπ

μην στενοχωριεσαι

επισης ο παιδιατρος μου ειπε οτι ανα ηλικιες παιζει ρολο πχ

στους δεκα μηνες προτιμουν τις αντρικες φωνες και πανε στον παππου

εμενα μου λεει ο μεγαλος ολο να παει στον παππου

εγω εχω και προβλημα κινητικο και παλι παλευω και δεν τα δινω τα παιδια αν δεν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος

αλλα νομιζω οτι αυτο που συμβαινει ειναι οτι επειδη ειμαστε συνεχως εκει ειμαστε οπως λεει και ο γιατρος δεδομενες

και το δεδομενο ειναι δεδομενο

δεν τους λειπουμε μας εχουν κοινως γραμμενες

προς θεου δε σημαινει οτι δε σε αγαπαει ψυχη μου

και την αλλη αστην να κουρευεται

τα παιδια μεγαλωνοντας καταλαβαινουν

διαβασα μονο το πρωτο μηνυμα γιατι δεν εχω καθολου χρονο

τα παιδια οπως λεει ο αντρας μου ειναι λιγο πουλημενα χιχιχι

θελουν οποιον τους κανει τα χατηρια οποιον τους βγαζει εξω κλπ

μην στενοχωριεσαι

επισης ο παιδιατρος μου ειπε οτι ανα ηλικιες παιζει ρολο πχ

στους δεκα μηνες προτιμουν τις αντρικες φωνες και πανε στον παππου

εμενα μου λεει ο μεγαλος ολο να παει στον παππου

εγω εχω και προβλημα κινητικο και παλι παλευω και δεν τα δινω τα παιδια αν δεν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος

αλλα νομιζω οτι αυτο που συμβαινει ειναι οτι επειδη ειμαστε συνεχως εκει ειμαστε οπως λεει και ο γιατρος δεδομενες

και το δεδομενο ειναι δεδομενο

δεν τους λειπουμε μας εχουν κοινως γραμμενες

προς θεου δε σημαινει οτι δε σε αγαπαει ψυχη μου

και την αλλη αστην να κουρευεται

τα παιδια μεγαλωνοντας καταλαβαινουν

γεια σου στελλα!!συμφωνω και εγω οτι τα παιδια συμπαθουν αυτον που τους κανει τα κεφια αλλα το δμωρο μου ειναι μονο 10 μηνων.δε ζηταει τιποτα ακομα,το μο`νο που θελει ειναι παιχνιδια και αγαπη που της δινω και τα 2 απλωχερα.οσο για αυτην ουσιαστηκα δεν με νοιαζει οτι και να πιστευει αυτο που θελω ειναι να μ αγαπαει το μωρο μου.και επειδη εχω ακουσει απο αρκετους οτι "παντα αγαπουσα τη γιαγια μου πιο πολυ και απ τη μανα μου" φοβαμαι μη γινει το ιδιο και με εμας:-(

παραδειγμα της προηγουμενης παρασκευης:παω το μεσημερι να παρω τη μικρη απο τη πεθερα.εκεινη την ωρα την κρατουσε να περπατησουν και μολις με βλεπει αλλαζει κατευθυνση στη μικρη επιτηδες. η μικρη με αγνοει, της μιλαω και τιποτα. την παιρνω αγκαλια και μετα απο 2 λεπτα ενω καθοτανε ησυχη της λεει ελα στη γιαγια λιγο και εκεινη της δινει τα χερια. και η αλλη ποσο το χαρηκε δε λεγεται. εγω νευριασα φριχτα αλλα δεν το δειχνω!!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα