Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε πιανει αντικειμενα?


Recommended Posts

Μηπως επρεπε να εχει αρχισει να πιανει αντικειμενα?Νομιζα οτι στον τριτο μηνα θα επιανε ηδη αλλα η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι νορμαλ που δεν πιανει ακομα...Προς το παρον τα χτυπαει με τα χερια του αλλα δεν μπορει να τα πιασει συνειδητα.

 

Επισης οταν τον βαζω μπρουμητα δεν μπορει να σηκωσει πολυ το κεφαλακι του και νευριαζει και κλαιει και δεν μπορω να τον αφησω πολυ ωρα για να προσπαθησει...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμάς ξεκίνησε περίπου πριν κανένα μήνα να πιάνει αντικείμενα, στην αρχή όχι τελείως συνειδητά, τώρα έχει βελτιωθεί πολύ, ειδικά με τα μεγάλα αντικείμενα. Πιάνει ό,τι βρει μπροστά του και φυσικά θέλει να τα βάζει όλα στο στόμα.

Το κεφαλάκι το σηκώνει σχετικά από νωρίς. Εϊναι ήδη ένα βήμα πριν καταφέρει να γυρίζει μόνος του. Καλό ίσως είναι να τον βάζεις από λίγο κάθε φορά, όσο θέλει, για να δυναμώσει σιγά σιγά.

Νομίζω ότι ανυπομονούμε να δούμε τα μωράκια μας να μεγαλώνουν αλλά κάθε μωρό έχει τους δικού του ρυθμούς ανάπτυξης.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Όπου να ναι φτάνει ο καιρός του rena... :):):)

 

Και εμένα έτσι τα χτύπαγε..αλλά στο τέλος μια μέρα το έπιασε

Εγώ συνήθως έβαζα το ριλαξ πάνω στον καναπέ και καθόμουν δίπλα της και της έδειχνα αρκουδάκια μικρά τα οποία κρατούσα και της τα έβαζα στα χέρια ή τα άφηνα μπροστά της

 

Επίσης για το κεφάλι θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι για να δυναμώσουν οι μυς στο σβέρκο πρέπει να το βάζει για λίγο μπρούμυτα στα πόδια σόυ και έτσι γυμνάζεται ο σβέρκος, αφού ακόμα και μια μικρή κίνηση του κεφαλιού τους ασκεί..έγω αυτό έκανα

 

Μη το παρακάνεις όμως...το κάθε μωράκι έχει τους ρυθμούς του, πάντως και εμένα γκρίνιαζε στο μπρούμυτο θυμάμαι, είναι επειδή το κεφάλι είναι πολύ βαρύ και τα κουράζει

Link to comment
Share on other sites

Rena και μένα η δικιά μου που είναι 4,5 τώρα έχει ξεκινήσει να πιάνει κυρίως τα μεγάλα αντικείμενα, το κεφαλάκι της βέβαια το σηκώνει από την ημέρα που γεννήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης για το κεφάλι θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι για να δυναμώσουν οι μυς στο σβέρκο πρέπει να το βάζει για λίγο μπρούμυτα στα πόδια σόυ και έτσι γυμνάζεται ο σβέρκος, αφού ακόμα και μια μικρή κίνηση του κεφαλιού τους ασκεί..έγω αυτό έκανα

 

Αυτο εχω αρχισει και το κανω κι εγω.Το κεφαλακι το γυριζει και το κραταει απο 10 ημερων περιπου.Αφου ολοι μας ελεγαν οτι ειναι πολυ δυνατος για τοσο μικρουλης.Απλα δεν σηκωνεται ψηλα με τα χερακια του ακομα στο μπρουμητο...(οπως ειχε η Ελενη μια φωτο του δικου της :wink: )Θα κανω υπομονη και...γυμναστικη!!!! :lol::lol:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην αγχώνεσαι! θα το κάνει. θέλει πολύ γυμναστική. Και ο Ιωακείμ νευρίαζε πάρα πολύ όταν τον έβαζα μπρούμητα. Προσπάθησε να του δείχνεις παιχνιδάκια και αντικείμενα για να μένει περισσότερο στη στάση αυτή.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης για το κεφάλι θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι για να δυναμώσουν οι μυς στο σβέρκο πρέπει να το βάζει για λίγο μπρούμυτα στα πόδια σόυ και έτσι γυμνάζεται ο σβέρκος, αφού ακόμα και μια μικρή κίνηση του κεφαλιού τους ασκεί..έγω αυτό έκανα

 

Αυτο εχω αρχισει και το κανω κι εγω.Το κεφαλακι το γυριζει και το κραταει απο 10 ημερων περιπου.Αφου ολοι μας ελεγαν οτι ειναι πολυ δυνατος για τοσο μικρουλης.Απλα δεν σηκωνεται ψηλα με τα χερακια του ακομα στο μπρουμητο...(οπως ειχε η Ελενη μια φωτο του δικου της :wink: )Θα κανω υπομονη και...γυμναστικη!!!! :lol::lol:

 

Μην νομίζεις ότι και εμένα κάθεται με τις ώρες. Μόλις τον δω ότι κουράζεται ή δε θέλει άλλο τον γυρίζω.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ποτε αρχισε να πιανει αντικειμενα δεν το θυμαμαι ακριβως περιπου γυρω στους 4 επιανε πολύ συνειδητα νομιζω.. Το μπρουμυτα ακόμα δεν του αρεσει καθολου.. Οταν τον εβαζα εγω δεν ηθελε καθολου, εκλαιγε, και τωρα που γυριζει μονος του ενοχλειται και μετα από 1-2 λεπτα αρχιζει και φωναζει γιατι δεν μπορει ακόμα να ξαναγυρισει ανασκελα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η μαγουλήθρα σηκώνει το κεφαλάκι από το μαιευτήριο...απλά κουραζόταν γρηγορότερα από ότι σήμερα - που το κρατάει μια χαρά...της πέφτει μόνο άμα νυστάζει.

κι έδειχνε πολύ "δυνατή"...μυοσκελετικά - πατάει τα πόδια της εδώ και πολύ καιρό...τώρα πια χορεύει, ξέρετε, ανεβοκατεβαίνοντας!!

συνειδητά όμως δεν πιάνει σχεδόν τίποτε, χτες προχτές μόλις άρχισε...

ενώ γραπώνει πολύ πολύ γερά μαλλιά και ρούχα!!

την βαζουμε και μπρούμητα στα χαλάκια αυτά που είναι για παιχνίδι...της αρέσει!! αναποδογυρίζει και αλωνίζει στο κρεβατάκι της, εδώ και μια βδομάδα!!!

 

έπαψα εδώ και καιρό να αγχώνομαι με την ανάπτυξή της - απλά την ακολουθώ βοηθώντας τη με ασκησούλες....ας τα κάνει όποτε θέλει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε μια μερα αρχισε να τα πιανει!Εγω νομιζα θα γινει σταδιακα αλλα εκει που τα χτυπουσε την αλλη μερα τα επιασε (τα αρπαξε θα ελεγα :lol: )και τα κουναει περα δωθε και προσπαθει να τα βαλει στο στομα του!!Πολυ γελιο :lol::lol::lol:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αλλάζουν μέρα με την μέρα και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα! τόσο που δεν προλαβαίνεις να τα χαρείς μωρά! Σήμερα είδα το μωρό μιας φίλης, είναι μόλις 30 ημερών και τρελάθηκα! Έχω ξεχάσει πότε ήταν τόσος ο δικός μου και έχουν περάσει μόνο 5 μήνες! :)

Στο θέμα μας, περίπου γύρω στους 4 μήνες πρέπει νά ήταν που άρχισε να πιάνει συνειδητά αντικείμενα και μετά να τα αλλάζει και χέρι.

Πριν 20 μέρες περίπου ήταν που έσκαγα γιατί το δικό μας μωρό δεν γυρνάει ακόμη από μπρούμητα σε ανάσκελα και σε καναδυο μέρες είχε αρχίσει να γυρνάει μόνος του!

Μπρούμητα κι εμένα έκλαιγε μετά από λίγη ώρα, χρειάζεται όμως για να γυμνάζεται!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα.Το μωρο μου πιανει συνειδητα τα αντικειμενα που βλεπεΙ(με τα δυο χερια τα εξερευνει)Εκεινο ομως που με παραξενευει ειναι οτι οταν τα πλησιαζει προς το στομα ζοριζεται κ γκρινιαζει .κ καμμια φορα ενω τα εχει στο στομα γκρινιαζει.Τι να τον ζοριζει δε μπορω να καταλαβω!!!!(εννοειται βεβαια πως το πιασιμο δεν ειναι τελειο ακομη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρακι ειναι μικρουλης ακομα γιαυτο δεν μπορει να πιασει τα αντικειμενα καλα μαλλον πρεπει να ετοιμαζετε για δοντακι και εχει φαγουρα ακομα μπορει να νευριαζει και να μιλαει με το αντικειμενο που κραταει το κανει και ο δικος μου μονο που εμενα δεν τα βαζει στο στομα αναγουλ.ιαζει απο τα πλαστικα αλλο αυτο.λ.λ ακομα ενα μωρο ακομα δεν εχει την αισθησει να κατευθυνη τα αντικειμενα εκει που θελ.ει αυτο οποτε μπορει να νευριαζει.λ.λ

Link to comment
Share on other sites

rena υπάρχουν μωράκια που δεν μπορούν καθόλου το μπρούμητα και αυτά σχετικά αργούν να στηρίξουν το κεφάλι τους καλά γιατί με το ανάσκελα δεν το γυμνάζουν τόσο, έτσι ήταν ο πρώτος μου ο γιος, ο δεύτερος που του αρέσει πολύ το μπρούμητα (να φανταστείς έτσι τον κοιμίζω παρόλο που ξέρω ότι δεν είναι πολύ σωστό) σηκώνει όχι μόνο το κεφάλι αλλά και στέκεται στα χέρια του στο μπρούμητα. Το κάθε παιδάκι τα κάνει με το δικο του ρυθμό

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Ο μικρός μου γίνεται 4 μηνών σε 10 μέρες. Τα χέρια του όμως τις περισσότερες ώρες της ημέρας τα έχει ακόμα μπουνιτσες, όταν δεν τα μασουλαει με μανία. Χτυπάει τα παιχνίδια του με τα χέρια αλλά δεν ανοίγει την παλάμη ώστε να μπορεί να πιάσει κάτι. Την ανοίγει πολύ λίγο.μπορω να τον βοηθήσω κάπως σε αυτό; πιάνω παιχνιδάκια, τα οποία έχουν χειρολαβή όπως η κουδουνίστρα, και τα βάζω εγώ στο χέρι του μήπως κ μάθει να το κάνει μόνος του. Στο ίντερνετ διαβάζω ότι αν 4 μηνών δεν πιάνει παιχνίδια κ δεν τα βάζει στο στόμα του να απευθυνθούμε στον παιδίατρο. Τόσο σοβαρό είναι; κατά τ άλλα, με το βλέμμα του ακολουθεί κίνηση, μας κοιτάει στα μάτια, στηρίζει το κεφάλι του ( μετά από κάποια ώρα κουράζεται βέβαια και του πέφτει). Στο να πιάνει πράγματα είμαστε λίγο πίσω νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα αγοράκια αργουν λίγο περισσότερο από τα κοριτσάκια αλλά τρισημιση μηνών ειστε δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς ακόμα. Η δική μου τρισιμηση μηνών άρχισε να πιάνει πραγματα, πολύ αδεξια στην αρχη και της τα έβαζα εγώ στο χέρι και μετά απο λίγο της πέφτανε. Οταν του βάζεις τις κουδουνίστρες στο χερι τις κρατάει καθόλου, έστω και δευτερόλεπτα? Αν οχι ακομα μην ανησυχεις, σε αυτές τις ηλικίες μέσα σε δέκα μέρες μπορείς να δεις μεγάλες αλλαγές. Πάντως δε νομίζω ότι το μωρό σου έχει καθυστερήσει ιδιάιτερα, δώσε μερικές εβδομάδες ακομα. Αλλά συζήτα το και με τον παιδίατρο στην επόμενη επίσκεψη. Και μην παίρνεις τοις μετρητοίς όσα διαβάζεις στο ιντερνετ, όχι πιθανότατα δεν σημαίνει ότι ειναι κάτι σοβαρό. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Ο μικρός μου γίνεται 4 μηνών σε 10 μέρες. Τα χέρια του όμως τις περισσότερες ώρες της ημέρας τα έχει ακόμα μπουνιτσες, όταν δεν τα μασουλαει με μανία. Χτυπάει τα παιχνίδια του με τα χέρια αλλά δεν ανοίγει την παλάμη ώστε να μπορεί να πιάσει κάτι. Την ανοίγει πολύ λίγο.μπορω να τον βοηθήσω κάπως σε αυτό; πιάνω παιχνιδάκια, τα οποία έχουν χειρολαβή όπως η κουδουνίστρα, και τα βάζω εγώ στο χέρι του μήπως κ μάθει να το κάνει μόνος του. Στο ίντερνετ διαβάζω ότι αν 4 μηνών δεν πιάνει παιχνίδια κ δεν τα βάζει στο στόμα του να απευθυνθούμε στον παιδίατρο. Τόσο σοβαρό είναι; κατά τ άλλα, με το βλέμμα του ακολουθεί κίνηση, μας κοιτάει στα μάτια, στηρίζει το κεφάλι του ( μετά από κάποια ώρα κουράζεται βέβαια και του πέφτει). Στο να πιάνει πράγματα είμαστε λίγο πίσω νομίζω 

Φυσικαι και δεν χρειαζεται να ανησυχεις ακομη, δωσε χρονο στο παιδακι σου, μην το βαζεις σε καλουπι. Οι ηλικιες που αναφερονται ειναι ο μεσος ορος. Δεν λεμε οτι θα φτασει 6-7 μηνων και δεν θα κανουμε τιποτα αλλα εσυ αγχωνεσαι πριν περασουν καν οι 4 μηνες που διαβαζεις! Για το σφιξιμο στις παλαμες, καποιες φορες αν ειναι εντονο και δεν τα ανοιγει σχεδον καθολου μπορει να υποδηλωνει αγχος, νευρικοτητα που προερχεται ακομη και απο την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Μπορεις να ξεκινησεις να του κανεις μασαζακι με λιγο λαδακι καρυδας ή αμυγδαλελαιο σε ολο το σωμα και να τελειωνεις με τις παλαμες, ανοιγοντας τες απαλα, κανοντας μαλλαξεις. Φυσικα, συνεχισε να προσφερεις παιχνιδακια για πιασιμο αλλα δεν χρειαζεται να το "ζοριζεις" ανοιγοντας του εσυ την παλαμη. Ο εγκεφαλος θα δωσει την εντολη να την ανοιξει και να πιασει το αντικειμενο οταν θα ειναι ετοιμο.

 

 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Ο μικρός μου γίνεται 4 μηνών σε 10 μέρες. Τα χέρια του όμως τις περισσότερες ώρες της ημέρας τα έχει ακόμα μπουνιτσες, όταν δεν τα μασουλαει με μανία. Χτυπάει τα παιχνίδια του με τα χέρια αλλά δεν ανοίγει την παλάμη ώστε να μπορεί να πιάσει κάτι. Την ανοίγει πολύ λίγο.μπορω να τον βοηθήσω κάπως σε αυτό; πιάνω παιχνιδάκια, τα οποία έχουν χειρολαβή όπως η κουδουνίστρα, και τα βάζω εγώ στο χέρι του μήπως κ μάθει να το κάνει μόνος του. Στο ίντερνετ διαβάζω ότι αν 4 μηνών δεν πιάνει παιχνίδια κ δεν τα βάζει στο στόμα του να απευθυνθούμε στον παιδίατρο. Τόσο σοβαρό είναι; κατά τ άλλα, με το βλέμμα του ακολουθεί κίνηση, μας κοιτάει στα μάτια, στηρίζει το κεφάλι του ( μετά από κάποια ώρα κουράζεται βέβαια και του πέφτει). Στο να πιάνει πράγματα είμαστε λίγο πίσω νομίζω 

Αν τα χέρια είναι σχεδόν συνέχεια σφιγμένα, θα πρέπει να το αναφέρεις στο γιατρό σου. Νομίζω πρέπει να ελεγχθεί αν συνεχίζετε μετά τους πρώτους 1-2 μήνες. Επίσης όταν λες κουράζεται να κρατάει το κεφαλάκι όρθιο; Δηλαδή αν περπατάτε αγκαλιά με το μωρό στον ώμο, δεν κρατά άνετα το κεφαλάκι όρθιο να κοιτά γύρω του; Η εννοείς ότι απλά δεν κάθεται πολύ ώρα μπρούμυτα με το κεφάλι όρθιο; Αν είναι το πρώτο, και αυτό καλό θα ήταν να το αναφέρετε στο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αν τα χέρια είναι σχεδόν συνέχεια σφιγμένα, θα πρέπει να το αναφέρεις στο γιατρό σου. Νομίζω πρέπει να ελεγχθεί αν συνεχίζετε μετά τους πρώτους 1-2 μήνες. Επίσης όταν λες κουράζεται να κρατάει το κεφαλάκι όρθιο; Δηλαδή αν περπατάτε αγκαλιά με το μωρό στον ώμο, δεν κρατά άνετα το κεφαλάκι όρθιο να κοιτά γύρω του; Η εννοείς ότι απλά δεν κάθεται πολύ ώρα μπρούμυτα με το κεφάλι όρθιο; Αν είναι το πρώτο, και αυτό καλό θα ήταν να το αναφέρετε στο γιατρό.

Το κρατάει το κεφάλι απλά μετά από κάποια ώρα αρχίζει κ κουράζεται κ γέρνει λίγο. Αυτό με τα χέρια με προβληματίζει πιο πολύ. Κ όταν ανοίγει κάπως την παλάμη του δεν την ανοίγει τελείως. Είναι κάπως πιο σφιγμενη.θσ το αναφέρω στο γιατρό στο επόμενη ραντεβού. Λέτε να έχει κάποιο πρόβλημα; είχα διαβάσει ότι μετά τους 3 μήνες ανοίγει η παλάμη τους και 4 μηνών μπορούν να πιάνουν πράγματα. Εμένα δεν το κάνει. Και τι μπορεί να σημαίνει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Το κρατάει το κεφάλι απλά μετά από κάποια ώρα αρχίζει κ κουράζεται κ γέρνει λίγο. Αυτό με τα χέρια με προβληματίζει πιο πολύ. Κ όταν ανοίγει κάπως την παλάμη του δεν την ανοίγει τελείως. Είναι κάπως πιο σφιγμενη.θσ το αναφέρω στο γιατρό στο επόμενη ραντεβού. Λέτε να έχει κάποιο πρόβλημα; είχα διαβάσει ότι μετά τους 3 μήνες ανοίγει η παλάμη τους και 4 μηνών μπορούν να πιάνουν πράγματα. Εμένα δεν το κάνει. Και τι μπορεί να σημαίνει αυτό; 

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις και να ζητήσεις να το εξετάσει ο παιδίατρος. Το πιο πιθανό είναι απλά να θέλει το χρόνο του, αλλά γενικά καλό είναι αν μένει πίσω σε κάποια ορόσημα το μωρό, να το κοιτάζει ο παιδίατρος να δει τη συνολική εικόνα. Ένα ένα από μόνα δεν λένε κάτι, απλώς νομίζω είναι πιο πολύ ένα "καμπανάκι" ώστε αν μία στο εκατομμύριο υπάρχει κάποιο πρόβλημα και χρειάζονται π.χ. κάποιες ασκήσεις κλπ, να εντοπιστεί το γρηγορότερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, maria_tweety said:

Το κρατάει το κεφάλι απλά μετά από κάποια ώρα αρχίζει κ κουράζεται κ γέρνει λίγο. Αυτό με τα χέρια με προβληματίζει πιο πολύ. Κ όταν ανοίγει κάπως την παλάμη του δεν την ανοίγει τελείως. Είναι κάπως πιο σφιγμενη.θσ το αναφέρω στο γιατρό στο επόμενη ραντεβού. Λέτε να έχει κάποιο πρόβλημα; είχα διαβάσει ότι μετά τους 3 μήνες ανοίγει η παλάμη τους και 4 μηνών μπορούν να πιάνουν πράγματα. Εμένα δεν το κάνει. Και τι μπορεί να σημαίνει αυτό; 

Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής: δεν ανοίγει την παλάμη γενικά η δεν την ανοίγει για να πιάσει κάτι? Δηλαδή σε προβληματιζει ότι δεν πιάνει ακόμα ή ότι δεν χαλαρώνει την παλάμη από την μπουνιτσα? Πρώτα αρχίζουν να χαλάρωνουν τα χέρια και σε επόμενο στάδιο να πιάνουν. Μην αγχώνεσαι παντως, θα έλεγα αν μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο το παιδίατρο να του περιγράψεις ακριβώς γιατί αυτός θα σου δωσει ασφαλείς πληροφορίες. Πάντως, τουλάχιστον το δικό μου παιδί, πρώτα χαλάρωσε τα χέρια του κάπως ( όχι τελείως τελείως όμως μην φανταστείς άνοιγμα τύπου hi5) και μετά από κάποιον καιρό άρχισε να ψιλό πιάνει. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2019 at 1:46 ΠΜ, maria_tweety είπε:

Ο μικρός μου γίνεται 4 μηνών σε 10 μέρες. Τα χέρια του όμως τις περισσότερες ώρες της ημέρας τα έχει ακόμα μπουνιτσες, όταν δεν τα μασουλαει με μανία. Χτυπάει τα παιχνίδια του με τα χέρια αλλά δεν ανοίγει την παλάμη ώστε να μπορεί να πιάσει κάτι. Την ανοίγει πολύ λίγο.μπορω να τον βοηθήσω κάπως σε αυτό; πιάνω παιχνιδάκια, τα οποία έχουν χειρολαβή όπως η κουδουνίστρα, και τα βάζω εγώ στο χέρι του μήπως κ μάθει να το κάνει μόνος του. Στο ίντερνετ διαβάζω ότι αν 4 μηνών δεν πιάνει παιχνίδια κ δεν τα βάζει στο στόμα του να απευθυνθούμε στον παιδίατρο. Τόσο σοβαρό είναι; κατά τ άλλα, με το βλέμμα του ακολουθεί κίνηση, μας κοιτάει στα μάτια, στηρίζει το κεφάλι του ( μετά από κάποια ώρα κουράζεται βέβαια και του πέφτει). Στο να πιάνει πράγματα είμαστε λίγο πίσω νομίζω 

Καλησπέρα! Νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς...τουλάχιστον όχι από τώρα! Κ εμένα ο μικρός μου είναι 5 μηνών τώρα και όταν ήταν 3 μηνών ανησυχουσα γιατί δεν έπιανε ενώ παρακολουθούσε τα αντικείμενα. Επέμεινα αρκετά με το να βάζω τα παιχνίδια στο χεράκι του, όπως περιγράφεις και του πήρα κ ένα γυμναστήριο το οποίο βοήθησε αρκετά... Τώρα όχι απλά πιάνει τα παιχνίδια του, αλλά τα τραβάει κ τους φωνάζει κιόλας! Επίσης για να μάθει να στηρίζει το κεφαλάκι του νομίζω πως βοηθάει να το έχεις μπρούμυτα αρκετή ώρα και ρώτα αν θες τον παιδίατρο σου για κάτι κυλινδρικα μαξιλαράκια που κυκλοφορούν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...