Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος για τέλεση μυστηρίου στην εκκλησία;


Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;  

208

  1. 1. Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;

    • όχι, καθόλου
      58
    • δεν προτάθηκε άμεσα κάποιο ποσό απλώς ειπώθηκε "ότι έχετε" )
      74
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 10- 50 ευρώ
      12
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 50-200 ευρώ
      146
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 200 ευρώ και πάνω
      42


Recommended Posts

Γεια σε όλους.

 

Διαβάζοντας στα γρήγορα τα ποστς, θέλω απλώς να πω ότι μου φαίνεται διφορούμενο να γκρινιάζουμε για πενήντα, εκατόν πενήντα ή διακόσια ευρώ όταν τα ποσά που σκάμε για όλη τη διαδικασία (που πολλοί θεωρούν απλώς ένα πάρτυ) είναι κάποιων χιλιάδων ευρώ…Δε μας πειράζει ολόκληρη η στημένη βιομηχανία γύρω από τα νυφικά, τα κοστούμια, τις βέρες, τους στολισμούς, τις λαμπάδες, τα στέφανα, τις μπομπονιέρες, τα προσκλητήρια, τις καράφες, τα κτήματα- κέντρα δεξίωσης και ό,τι άλλο, δε μας πειράζουν τα χρήματα που σκάμε για το ταξίδι του μέλιτος στα Ντουμπάι και στις Μαλδίβες κι εγώ δεν ξέρω πού αλλού, αλλά μας πειράζει το πενηντάευρω ή το εκατονπενηντάευρω που θα δώσουμε στην εκκλησία, το οποίο είτε το ζητήσει ο ιερέας είτε όχι, προσωπικά το θεωρώ λογικό να το δώσω από μόνη μου (και το έκανα χωρίς να το σκεφτώ καθόλου όταν παντρεύτηκα τον καλό μου), γιατί καλώς ή κακώς υπάρχει κι ένα κόστος συντήρησης-όπως σωστά έχουν πει πιο πάνω κάποιες συμφορουμίτισσες.

 

Εννοείται πως όταν το ποσό που περιμένουν από εμάς ξεφεύγει (π.χ. διάβασα για κάτι εξακοσάρια πιο πάνω) εκεί έχουμε το δικαίωμα ή καλύτερα την υποχρέωση να το χειριστούμε κατά βούληση, όμως δεν είναι λογικό να κατηγορούμε την εκκλησία ως φορέα, θεσμό- όπως θέλετε πείτε το- επειδή υπάρχουν κάποιοι που έχουν αντιληφθεί λάθος τα πράγματα. Έχω παρατηρήσει μάλιστα, ότι αυτή η σκέψη πανεύκολα οδηγεί στο επόμενο στάδιο (φταίει η θρησκεία, ο Θεός και πάει λέγοντας…) με καταληκτική στομφώδη απόφαση «Καλύτερα στο Δημαρχείο!». Καμία αντίρρηση για όποιον επιλέγει αυτήν τη λύση λόγω ιδεολογίας περί της θρησκείας, αλλά σε αυτήν την περίπτωση, όταν μιλήσουμε π.χ. για τη επιλογή του χώρου δεξίωσης, θα θεωρήσω ή ότι δεν έγινε καθόλου ή ότι τα έξοδά της ήταν ρεφενέ!!!

 

Εμείς παντρευτήκαμε σε μια πολύ όμορφη εκκλησία της ελληνικής περιφέρειας, σε ένα ήσυχο χωριουδάκι, είχαμε δύο ιερείς που τέλεσαν το μυστήριο, τέσσερις ψάλτες, δύο φωτογράφους και το ποσό που πληρώσαμε-μετά από δική μας πρωτοβουλία να ρωτήσουμε τον παπά-ήταν πενήντα ευρώ και ενώ μάλιστα όταν είχαμε πάει να κλείσουμε την εκκλησία, μας είχε πει ότι δεν μπορεί ο κόσμος να πετάξει ρύζι μέσα στο ναό, όταν ήρθε εκείνη η στιγμή έδωσε το ελεύθερο και «φάγαμε» τόνους ρυζιού και το καταχαρήκαμε. Δεν ακούσαμε ούτε ένα αρνητικό σχόλιο -ούτε καν υπό μορφή αστείου- από κανέναν και αυτό που για εμάς είναι σημαντικό για εκείνη την ημέρα είναι πως στα πρόσωπα όλων όσοι ήταν εκεί είδαμε την ικανοποίηση από τα πάντα.

 

Όταν -πρώτα ο Θεός -έρθει η ώρα να βαφτίσω το παιδί μου, θα κάνω το ίδιο ακριβώς! Κι εύχομαι να έρθει σύντομα το αγγελουδάκι μου στην αγκαλιά μου…Μακάρι να μην αργήσει πολύ αυτή η μέρα…Αυτά από εμένα, χαιρετώ σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

floralique όπως το δει κανείς. Εγώ δεν έκανα στολισμό. Το νυφικό μου το έραψα μόνη μου και γενικά δεν έκανα έξοδα γιατί δεν μπορούσα. Το ήξερε ο παπάς αλλά μας υποχρέωσε να πληρώσουμε τα παραπάνω. Λοιπόν;

 

Επιπλέον δεν νομίζω να σχολιάζει αυτό το ζήτημα κανείς απ αυτούς που πάνε στις Μαλβίδες ή που κάνουν δεξιώσεις σε κτήματα.

Στα χωριά πάλι που λες είναι διαφορετικά, δεν ζητάνε στα χωριά οι παπάδες γιατί η κοινωνία είναι μικρή και ντρέπονται.

Μέσα στους παπάδες μεγάλωσα, ο μπαμπάς μου φωτογράφος, τους είχαμε όλη μέρα μες το σπίτι μας και ξέρω τι γίνεται, τουλάχιστον στις μεγάλες ενορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη μεγάλη μου κόρη ζητησανε απο τον νονο νταϊλικι 150 ευρω δειχνοντας τις προηγουμενες αποδειξεις,,,ζητησανε απο το φωτογραφο 30 ευρω για τα φωτα (ελεος τι καινε οι προβολεις για μιση ωρα) πηγανε να ζητησουνε και απο εμας ο αντρας μου τους κοιταξε με το ''γνωστο '' του βλεμμα και το κοψανε αλλα βαφτιση δε χαρηκαμε με το τραγοπαπα και χερι μας εβαλε που θελαμε να δωσουμε δυο ονοματα (αφου το ειχα ταμενο το παιδι τιποτα αυτος ) και οτι ενα νονο οχι δυο και διαφορα αλλα τεσπα

Στη δευτερη που τη βαφτισαμε πριν ενα μηνα το κουστουμι πηγε 40 ευρουλακια για το νονο δε ζητησανε τιποτα απο το φωτογραφο και τα 40 απο χαζομαρα φυγανε γιατι δεν ηξερε ο νονος και εβγαλε πρωτος εικοσαρι για το παπα και του λεει ο παπας βαλτα στο παγκαρι δε τα θελω εγω αλλα θελουν 10 η νεοκορισα πως την λενε και δεκα ο ψαλτης ,,,οποτε σαραντα συνολο

 

οσο για τους φωτογραφους ναι πολλοι τους ζητανε δεν εχει σχεση αν εισαι επαγγελματιας ,,,σε βαφτιση που εχω παει ζητησανε απο το φωτογραφο ενω ειχαν παρει 300!!! απο το νονο και 200 απο τους γονεις και τους λενε ολοι ΟΧΙ εχετε παρει τοσα και τραβαγε η νεοκορισα μπριζες εμπαινε μπροστα να μη τραβηξουνε φωτο ,,,τα ειδα με τα ματια μου και αηδιασα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτησα τον νονο αν ζητησαν τιποτα απο την εκκλησια, 30 ευρω εδωσε κ μας κοψαν κ αποδειξη!

Αψογοι οι παπαδες, αν κ διακοπηκε 3 φορες η βαπτιση(ο κοσμος μιλουσε -δικιο ειχαν εδω που τα λεμε)

Ο πατερ τον κρατουσε καλα τον μπεμπη--ειχα πολυ αγχος ετσι λαδωμενος κ βαρυς που ειναι μην γλιστρισει στην κολυμπηθρα...ευτυχως ολα καλα, υπομονετικοι--εκλαιγε πολυ το ζουζουνι μου...

 

Για τους φωτογραφους δεν ξερω...

 

Εμενα κατι που μου εκανε εντυπωση(δεν ξερω ππου να το γραψω κ εδω το σημειωνω, ) ηταν στο ονομα, οταν ο νονος ειπε το ονομα, ρωτησε ο πατερ αν συμφωνουμε ολοι...στον μεγαλο δεν ρωτησαν κ μου εκανε εντυπωση...οκ ολα καλα, ολοι συμφωνουσαμε, εννοειται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις 2 ονοματα δωσαμε, δεν ειπε κατι, απλα με ειχε ρωτησει οταν καναμε τα χαρτια αν τον ειχα ταξει(οπως κ εγινε) κ ρωτησε αν θελουμε να γραφτουν κ τα 2 ονοματα, ρωτησα κ ειπε πως εφοσον τον ταξαμε καλο ειναι να γραφτουν κ τα 2 κ αυτο καναμε.

Και στις 2 βαπτισεις, ημουν τυχερη, ηταν καλοι οι πατερ, αλλα εχω ακουσει κ εγω πολλα....ειναι στον ανθρωπο...που θα τυχεις...

Link to comment
Share on other sites

εμενα- με πολιτικο γαμο, αλλα με στολισμενη αιθουσα, γαμηλια τουρτα, σαμπανια, φωτογραφο και νοικιασμενη λιμουζινα ( 10 καλεσμενοι) μας κοστισε

2000 ευρω. Το νυφικο ηταν απο το 1000 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

εμενα- με πολιτικο γαμο, αλλα με στολισμενη αιθουσα, γαμηλια τουρτα, σαμπανια, φωτογραφο και νοικιασμενη λιμουζινα ( 10 καλεσμενοι) μας κοστισε

2000 ευρω. Το νυφικο ηταν απο το 1000 ευρω.

 

δηλαδη συγνωμη κιολας αν εθς μου απαντας θρησκευτικο με αυτα τα λεφτα πως και δε κανατε???απο προσωπικη αποψη ή για πιο οικονομικα???γιαιτ ειναι παρα πολλα λεφτα για ενα τεταρτο (και πολυ λεω ) ετσι απο περιεργεια δηλ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εκκλησία στη Θεσσαλονίκη που δίνει ο νονός ότι μπορεί? Εγώ ξέρω μόνο του Αγίου Χριστόφορου και καμία άλλη..κανά δυο που ρώτησα ζητάνε ταρίφα 150 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εκκλησία στη Θεσσαλονίκη που δίνει ο νονός ότι μπορεί? Εγώ ξέρω μόνο του Αγίου Χριστόφορου και καμία άλλη..κανά δυο που ρώτησα ζητάνε ταρίφα 150 ευρώ...

 

Τόσα πολλά; Μα γιατί ρε γαμώτο; Δεν το έχω ξανακούσει αυτό.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πριν δύο εβδομάδες κάναμε γάμο κ βάφτιση μαζί στην αθήνα κ ζήτησε απ'τους κουμπάρους (ζευγάρι που βάφτισαν κ το παιδί) ότι έχουν... 50 ευρώ είναι καλά??? εεεε δώσε κάτι παραπάνω... κ έδωσαν 100 τελικά!! απο φωτογράφους τίποτα! κ όχι τίποτα άλλο, ήταν μεσημέρι με καύσωνα κ δεν έιχε aircondition!! πεθάναμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εκκλησία στη Θεσσαλονίκη που δίνει ο νονός ότι μπορεί? Εγώ ξέρω μόνο του Αγίου Χριστόφορου και καμία άλλη..κανά δυο που ρώτησα ζητάνε ταρίφα 150 ευρώ...

 

Γάμος 150 και βάφτιση 100 τόσο είναι οι ταρίφες.. ίσως βρεις με λιγότερο αν το ψάξεις πάρα πολύ... ααα και 10 ευρώ πρέπει να δώσει ο φωτογράφος για το ρεύμα που θα κάψει..

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για τον Σεπτέμβριο για βάπτιση στην Αθηνα μου είπε ο πάτερ 100 το λιγότερο γιατί λεει λόγο κρίσης αναγκάζονται να ζητήσουν συγκεκριμένο ποσό γιατί δεν βγαίνουν. Και όπως ανέφερε όταν του είπα ότι η κουμπάρα είναι άνεργη ... "ε εντάξει αν δεν έχεις στολισμό και φωτογράφο λόγω οικονομικού θέματος θα τα βρούμε και θα κάνουμε τη βάφτιση χωρίς λεφτά, αλλιώς 100 το λιγότερο γιατί έχουμε έξοδα και πρέπει να πληρώσουμε το κόσμο, α και με απόδειξη φυσικά..." Αυτολεξή. Συγνώμη για το ειρωνικό αλλά με έκανε τούρμπο με τον τρόπο που μου μίλησε.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για τον Σεπτέμβριο για βάπτιση στην Αθηνα μου είπε ο πάτερ 100 το λιγότερο γιατί λεει λόγο κρίσης αναγκάζονται να ζητήσουν συγκεκριμένο ποσό γιατί δεν βγαίνουν. Και όπως ανέφερε όταν του είπα ότι η κουμπάρα είναι άνεργη ... "ε εντάξει αν δεν έχεις στολισμό και φωτογράφο λόγω οικονομικού θέματος θα τα βρούμε και θα κάνουμε τη βάφτιση χωρίς λεφτά, αλλιώς 100 το λιγότερο γιατί έχουμε έξοδα και πρέπει να πληρώσουμε το κόσμο, α και με απόδειξη φυσικά..." Αυτολεξή. Συγνώμη για το ειρωνικό αλλά με έκανε τούρμπο με τον τρόπο που μου μίλησε.

 

Κι όμως έτσι ωμά τα λένε,δυστυχώς. δε βγάζεις άκρη. Στα μέρη μου ευτυχώς δεν έχω ακούσει για τέτοια ποσά. Στην βάφτιση που έκανα πριν 1 μήνα μου είπε ο πατερ να δώσωότι θέλω λόγω κρίσης και απλά ζήτησε να δώσω στον νεοκόρο λόγω της προετοιμασίας που έκανε. Έδωσα και στους 2 αλλά λίγα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωμά όπως το λές. Απλά τσαντίζομαι που έχω τρελαθεί και τα κάνω όλα μόνη μου για να μην ξοδέψω πολλά κια έχεις και την Εκκλησία που θεωρείς ότι θα υπάρχει κανανόηση να σου απαγορεύει το ένα να απαγορεύει το άλλο και μετά να σου λέει σκάσε και τόσο. Τέλος πάντων, όπως είπατε και ποιο κάτω είναι και πάτερ που λένε ότι μπορέιτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωμά όπως το λές. Απλά τσαντίζομαι που έχω τρελαθεί και τα κάνω όλα μόνη μου για να μην ξοδέψω πολλά κια έχεις και την Εκκλησία που θεωρείς ότι θα υπάρχει κανανόηση να σου απαγορεύει το ένα να απαγορεύει το άλλο και μετά να σου λέει σκάσε και τόσο. Τέλος πάντων, όπως είπατε και ποιο κάτω είναι και πάτερ που λένε ότι μπορέιτε...

 

Μετρημένοι στα δάχτυλα όμως.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελευταία βάφτιση του παιδιού μου, ο Παπάς ζήτησε αν έχετε κάτι για την εκκλησία από την νονά αλλά έκοψε απόδειξη. Το θεωρώ πλήρως έντιμο.

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ζήτησε ο παπάς 200 ευρώ για την ημέρα του μυστηρίου....και όταν πήγαμε τα χαρτιά μας (ξέρετε¨πιστοπ. αγαμίας, παράβολα, εφημερίδα κτλ) μας ζήτησε 60 ευρώ για την μητρόπολη, για να βγάλουν και καλά άδεια γάμου. Παιδιά στέλεια αυτό?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γειά σας εδώ και καιρό ετοίμαζα την βάφτιση της κόρης μου που έγινε την κύριακή που μας περασε 16-9-2012 στον Αγ. Γεώργιο στο Καβούρι. Έιχα κλείσει την εκλησία απο πριν να σαραντήσει το μωρό γιατί μου άρεσε πολύ το εκκλησάκι όμως δεν ρώτησα πόσα θέλουν οι παπάδες όταν άρχισα να λέω που θα κάνω την βάφτιση όλοι μου λέγανε ¨καλά ρώτησες πόσα θα ζητήσουν απο τους νονού;¨μέχρι και για 500 ευρω μου είχαν πει. κατα τρόμαξα έψαξα και εδω διάβασα τρελλά ποσα ενημέρωσα τις νονές πάθανε σοκ, να μην σας κουράζω εφτασε η μέρα της βάπτισης και πήγαμε έτοιμοι όλοι για καυβγά και προς έκπληξη όλων ο παπάς δεν ζήτησε τίποτα είπε ότι έχετε ευχαρίστησει του δώσαμε 100 και έκοψε και απόδειξη. και έκανε μια τέλεια τελετη που όλοι λέγανε τι καλος παπας και καλός με το παιδί και έδοσε και συμβουλές στις νονές για την τελετη πάρα πολύ καλός.

Ηθελα να ενημερώσω λοιπόν ότι δεν είναι όλοι ίδιοι και καμια φορά απο εκεί που περιμένεις οτι θα σε γδήσουν γίμεται το αντίθετο. ά ξεχασα να σας πώ ότι για να πάρω το χαρτί απο την ενορία μου και να το πάω εκεί μου είχε ζητήσει ο παπας 60,00 αναλογικά πιο πολλά πηρε αυτός που δεν έκανε και τίποτα

Link to comment
Share on other sites

απορια: ολα αυτα τα τρελα γινονται και στις εκκλησιες των ταπεινων χωριων των παραμεθωριων ? μηπως γινονται σε "μοδατους" ναους και περιοχες της ελλαδας? πολυ τρελα πραγματα και εξω απο την ιεροτητα της θρησκειας μας.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας εδώ και καιρό ετοίμαζα την βάφτιση της κόρης μου που έγινε την κύριακή που μας περασε 16-9-2012 στον Αγ. Γεώργιο στο Καβούρι. Έιχα κλείσει την εκλησία απο πριν να σαραντήσει το μωρό γιατί μου άρεσε πολύ το εκκλησάκι όμως δεν ρώτησα πόσα θέλουν οι παπάδες όταν άρχισα να λέω που θα κάνω την βάφτιση όλοι μου λέγανε ¨καλά ρώτησες πόσα θα ζητήσουν απο τους νονού;¨μέχρι και για 500 ευρω μου είχαν πει. κατα τρόμαξα έψαξα και εδω διάβασα τρελλά ποσα ενημέρωσα τις νονές πάθανε σοκ, να μην σας κουράζω εφτασε η μέρα της βάπτισης και πήγαμε έτοιμοι όλοι για καυβγά και προς έκπληξη όλων ο παπάς δεν ζήτησε τίποτα είπε ότι έχετε ευχαρίστησει του δώσαμε 100 και έκοψε και απόδειξη. και έκανε μια τέλεια τελετη που όλοι λέγανε τι καλος παπας και καλός με το παιδί και έδοσε και συμβουλές στις νονές για την τελετη πάρα πολύ καλός.

Ηθελα να ενημερώσω λοιπόν ότι δεν είναι όλοι ίδιοι και καμια φορά απο εκεί που περιμένεις οτι θα σε γδήσουν γίμεται το αντίθετο. ά ξεχασα να σας πώ ότι για να πάρω το χαρτί απο την ενορία μου και να το πάω εκεί μου είχε ζητήσει ο παπας 60,00 αναλογικά πιο πολλά πηρε αυτός που δεν έκανε και τίποτα

Καλημέρα!

Είχα μια παρόμοια εμπειρία στη βάφτιση της κόρης μου. Όταν πήγαν οι νονές για να ρωτήσουν τι πρέπει να δώσουν για την εκκλησία η απάντηση ήταν ΤΙΠΟΤΑ και όταν εκείνες επέμειναν ο ιερέας είπε "Αν θέλετε να δώσετε κάτι, μπορείτε να ρίξετε χρήματα στο φιλόπτωχο ταμείο. Η εκκλησία δεν πληρώνεται επιπλέον για τα μυστήρια που τελεί." Η βάφτιση ήταν υπέροχη, ήρεμη και το παιδάκι μου το διασκέδασε αντί να ταλαιπωρηθεί. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, μην τους βάζουμε όλους στον ίδιο κουβά. Η συγκεκριμένη ενορία έχει πολύ αξιόλογους ιερείς που τελούν πραγματικό έργο βοηθώντας καθημερινά εκατοντάδες ανθρώπους που έχουν ανάγκη και πάντα είναι με το χαμόγελο. Ας μην είμαστε λοιπόν αυστηροί και απόλυτοι. (Φίλη μου μήπως τα 60,00 € ήταν για παράβολα και τέτοια πράγματα? Να σου ζήσει το μωράκι σου και καλοφώτιστο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
γειά σας εδώ και καιρό ετοίμαζα την βάφτιση της κόρης μου που έγινε την κύριακή που μας περασε 16-9-2012 στον Αγ. Γεώργιο στο Καβούρι. Έιχα κλείσει την εκλησία απο πριν να σαραντήσει το μωρό γιατί μου άρεσε πολύ το εκκλησάκι όμως δεν ρώτησα πόσα θέλουν οι παπάδες όταν άρχισα να λέω που θα κάνω την βάφτιση όλοι μου λέγανε ¨καλά ρώτησες πόσα θα ζητήσουν απο τους νονού;¨μέχρι και για 500 ευρω μου είχαν πει. κατα τρόμαξα έψαξα και εδω διάβασα τρελλά ποσα ενημέρωσα τις νονές πάθανε σοκ, να μην σας κουράζω εφτασε η μέρα της βάπτισης και πήγαμε έτοιμοι όλοι για καυβγά και προς έκπληξη όλων ο παπάς δεν ζήτησε τίποτα είπε ότι έχετε ευχαρίστησει του δώσαμε 100 και έκοψε και απόδειξη. και έκανε μια τέλεια τελετη που όλοι λέγανε τι καλος παπας και καλός με το παιδί και έδοσε και συμβουλές στις νονές για την τελετη πάρα πολύ καλός.

Ηθελα να ενημερώσω λοιπόν ότι δεν είναι όλοι ίδιοι και καμια φορά απο εκεί που περιμένεις οτι θα σε γδήσουν γίμεται το αντίθετο. ά ξεχασα να σας πώ ότι για να πάρω το χαρτί απο την ενορία μου και να το πάω εκεί μου είχε ζητήσει ο παπας 60,00 αναλογικά πιο πολλά πηρε αυτός που δεν έκανε και τίποτα

Προφανώς δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι ο ναός που κρατάει τα σκήπτρα στο χαράτσι για την βάπτιση είναι η Αγία Σοφία Ακροπολεως που ζητάει 400 ευρώ για την βάπτιση. Και η πλάκα είναι ότι αν θέλεις να κάνεις εκεί και τον θρησκευτικο σου γάμο πριν βαπτίσεις το παιδί σου ζητάει άλλα 400. Συνολικά 800 ευρώ ....δες το και από αλλου http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=24&t=218148

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...