Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 ετων και ξυπναει ακομα τη νυχτα για γαλα


Recommended Posts

Το ξενύχτι δεν αντέχεται: Ζήτω το co sleeping!

 

σε μας ούτε το co sleeping κάνει δουλεια

η μικρή απαιτεί co bedding, ξέρει τι θέλει!

ελα όμως που η μαμα δεν το αντέχει! γιατι το βραδυ ξυπνάει και ο μικρός και θελει αγκαλιες, οποτε επειδη το κρεββατι δε χωραει 4 άτομα, καταλήγω να κοιμάμαι στο ράντζο! και ξενυχτισμένη και πιασμένη! ελεος πια!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε μας ούτε το co sleeping κάνει δουλεια

η μικρή απαιτεί co bedding, ξέρει τι θέλει!

ελα όμως που η μαμα δεν το αντέχει! γιατι το βραδυ ξυπνάει και ο μικρός και θελει αγκαλιες, οποτε επειδη το κρεββατι δε χωραει 4 άτομα, καταλήγω να κοιμάμαι στο ράντζο! και ξενυχτισμένη και πιασμένη! ελεος πια!

 

 

ετσι ακριβως. Για μενα co-sleeping σημαινει no-sleeping... Προτιμω να σηκωνομαι τρεις φορες τη νυχτα παρα να μην κοιμαμαι καθολου -ασε που και οι τρεις τους κοιμουνται σα χταποδια απλωμενα στον ηλιο και καταληγω εγω σα σιγμα τελικο...

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω μια απορία και σας παρακαλώ απαντήστε μου...

 

Πώς αντέχετε τόσο ξενύχτι??

 

Πάω για ύπνο νωρίς, ακόμη και στις 9 μαζί με τα παιδιά αν είμαι κουρασμένη. Ο ύπνος είναι προτεραιότητα για μένα. Δουλειές στο σπίτι κάνω ελάχιστες. Δεν σιδερώνω σχεδόν ποτέ. Ο άντρας μου παίρνει τα πουκάμισά του στο καθαριστήριο για σιδέρωμα, αλλά εγώ έχω καταργήσει τα πουκάμισα γι΄αυτό το λόγο. Σχεδόν όλα τα υπόλοιπα φοριούνται και ασιδέρωτα. Μια φορά την εβδομάδα έρχεται καθαρίστρια για τρεις ώρες και κάνει ό,τι προλάβει. Μαγειρεύουμε αρκετές μερίδες εγώ ή ο άντρας μου, όποτε προλάβουμε, και τις βάζουμε στην κατάψυξη. Όταν επιστρέφουμε από την δουλειά και όσο τα παιδιά είναι ξύπνια, κάνουμε καμμιά δουλειά αν έχουμε χρόνο και ενέργεια. Μόλις κοιμηθούν, είτε κοιμόμαστε κι εμείς, ή αφιερώνουμε χρόνο σε μας. Όχι πολύ βέβαια, γιατί την επόμενη μέρα κατά τις 6 αρχίζει πάλι το πανηγύρι, και ενδιάμεσα έχουμε μια-δυο διακοπές (στην καλύτερη περίπτωση...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάω για ύπνο νωρίς, ακόμη και στις 9 μαζί με τα παιδιά αν είμαι κουρασμένη. Ο ύπνος είναι προτεραιότητα για μένα. Δουλειές στο σπίτι κάνω ελάχιστες. Δεν σιδερώνω σχεδόν ποτέ. Ο άντρας μου παίρνει τα πουκάμισά του στο καθαριστήριο για σιδέρωμα, αλλά εγώ έχω καταργήσει τα πουκάμισα γι΄αυτό το λόγο. Σχεδόν όλα τα υπόλοιπα φοριούνται και ασιδέρωτα. Μια φορά την εβδομάδα έρχεται καθαρίστρια για τρεις ώρες και κάνει ό,τι προλάβει. Μαγειρεύουμε αρκετές μερίδες εγώ ή ο άντρας μου, όποτε προλάβουμε, και τις βάζουμε στην κατάψυξη. Όταν επιστρέφουμε από την δουλειά και όσο τα παιδιά είναι ξύπνια, κάνουμε καμμιά δουλειά αν έχουμε χρόνο και ενέργεια. Μόλις κοιμηθούν, είτε κοιμόμαστε κι εμείς, ή αφιερώνουμε χρόνο σε μας. Όχι πολύ βέβαια, γιατί την επόμενη μέρα κατά τις 6 αρχίζει πάλι το πανηγύρι, και ενδιάμεσα έχουμε μια-δυο διακοπές (στην καλύτερη περίπτωση...)

 

Όπως το λες...ο ύπνος είναι προτεραιότητα για μένα, αλλιώς την άλλη μέρα είμαι χάλια...Είμαι τυχερή και ο σύζυγος δε φοράει πουκάμισα, στη δουλειά έχει φόρμες που τις πλένει εκεί...Σπάνια σιδερώνω επίσης...

 

Δεν ξέρω, ίσως να κάνω κάτι λάθος εγώ...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πλάκα κανεις ε? πες μου ότι κάνεις πλάκα! ποιος καλε αντεχει το ξενύχτι??? αλλα αν μπορείς κάνε και αλλιώς! μην παιζεις με τον πονο μας!

κοιτα... η ωρα τωρα είναι 5:30. Ειμαι ξυπνια από τις 2, η μικρή εχει ανησυχια και γκρίνια (μαλλον παιζουν δοντια, δεν εχει βγάλει ακόμα), την εχω θηλάσει ούτε και ξερω πόσες φορες, κατα τις 3 ξύπνησε και ο γιος μου, του εφτιαξα κι εκεινού γάλα, αλλά όταν ειναι και τα δυο ξύπνια δεν ξανακοιμούνται εύκολα, το ενα ενοχλείται ακόμα και από την αναπνοή του άλλου και έτσι μένουμε να κοιτιούνται αυτά μεταξύ τους κι εγώ να κοιτάω το νταβανι και να παρακαλάω για ενα θαύμα!... Ε, κατα τις 5 έγινε το θαύμα, και για να αποφορτιστώ κι εγω λίγο, άνοιξα τον υπολογιστή και τρώω τα μακαρόνια που εφτιαξα το απογευμα και δεν προλαβα να δοκιμάσω. Μετα θα κανω μια αντληση για να εχω γαλα για τη μπεμπα όσο θα λείπω στη δουλεια, θα απλώσω τα ρουχα (περιμενω να τελειωσει το πλυντήριο), εβαλα και το πλυντήριο πιάτων και μετά θα παω να ξαπλωσω... πού δεν ξερω, γιατι ο μικρός κοιμάται στο κρεββατι μας με τον πατέρα του και απαιτεί πολύ χωρο! η μπεμπα κοιμαται στην κούνια του γιου μου, οποτε μαλλον θα βαλω τον μικρό στην κουνιτσα της μπεμπας. Αν κοιμηθω καμια ωρα ακομα τυχερη θα ειμαι... Αλλες φορές σιδερωνω ή καθαρίζω το μπανιο, αναλογως τις δουλειες που εχουν μεινει... Ουφφφ.... Υπνος???? Τι ειν' τουτο?????????????

:)

 

Αυτό που περιγράφεις μου φαντάζει σενάριο φαντασίας-να μην πω εφιάλτης-που δε θέλω να ζήσω...Με τι κουράγιο απλώνεις ξημερώματα ρούχα και βάζεις πλυντήρια και κάνεις ΚΑΙ άντληση??...Είδες που λέω ότι δεν το έχω???Προφανώς εσύ έχεις άλλα κουράγια, τι να πω...Εγώ δεν αντέχω καθόλου...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπηκα στο χορό, θα χορέψω, ετσι δε λενε?

Κουράγια δεν εχω, προσπαθώ να ξεγελάω τον εαυτό μου ότι ειμαι καλα :)

Δεν εχω βοηθεια (η μητερα μου άρρωστη, τα πεθερικά μου μακρια) οπότε όλα περνανε από τα χερια μου. Οσο τα μικρα ειναι ξύπνια, δε μπορώ να κανω τίποτα, θελουν να ασχολούμαι μαζί τους, αρα τι μενει? Το βραδυ που γυρίζει ο σύζυγος και μεταμεσονύχτια, όσο έχω αντοχές (και δεν αρχιζουν να παραπονιούνται οι γείτονες!). Οσο για τις αντλήσεις, δε με αφήνει η συνείδησή μου να δωσω στο μωρό ξενο γάλα, νομίζω ότι αντέχω ακομα λίγους μήνες.

Το εχω αποδεχθεί το ξενύχτι, τι άλλο να κάνω?

Ετσι για την ιστορία... κι εγώ θεωρώ προτεραιότητα τον ύπνο... προ παιδιών κοιμόμουν από τις 10... τωρα πια ο ύπνος ειναι πολυτέλεια!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ίσως να κάνω κάτι λάθος εγώ...

 

Αχ, αυτό βγάλ΄το από το μυαλό σου, γιατί μόνο ταλαιπωρία φέρνει μια τέτοια σκέψη. Ξέρω τι σου λέω :? Από τότε που βαρέθηκα να σκέφτομαι τι κάνω λάθος και ξυπνά το παιδί, και κυρίως από τότε που σταμάτησα να δίνω εξηγήσεις σε καλοθελητές, το ξενύχτι έγινε πολύ πιο υποφερτό.

Link to comment
Share on other sites

Kασιανη υπομονη!

Εμενα τωρα που γιναμε 2,1/2 σταματησε τα βραδυνα ξυπνηματα,αντε στη χειροτερη κανενα βραδυ να ξυπνησει να θηλασει και να ξανακοιμηθει.

Δεν εκανα τιποτα εγω μονη της εφτιαξε το προγραμμα της,ευτυχως γιατι τον Οκτωμβρη ερχεται και το αλλο μωρο και δεν θα αντεχα να ξυπναω και για τα δυο.

Οσο για τις δουλειες του σπιτιου τωρα που ειμαι με αναρρωτικη και εχω μπολικο χρονο τις κανω,πιο πριν με εξαντλητικο 8ωρο στη δουλεια ,την (πολυ απαιτιτικη μικρη) δεν εκανα και πολλα.

Ε

Κοριτσια εκανα 1 αντληση στη δουλεια μεχρι που η μικρη εκλεισε τα 2!!Ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι θα πιει γαλατακι δικο μου ως τα 2 γιαυτο το εκανα,και σκοπευω να το ξανακανω και στο δευτερο παιδι μου,αλλα οφειλω να ομολογησω οτι μετα απο 2 χρονια αντλησεων,τις σιχαινομαι,αλλα τι να κανουμε?

Χαλαλι για τα παιδακια μου,θα περασει κι αυτο καποτε....

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια, εαν λειπουμε 10 ωρες την ημερα στη δουλεια.

Γυρναμε και το μωρο θηλασει μια φορα.

Μετα κοιμαται και δεν ξυπνησει καθολου για θηλασμο.

Το πρωι το θηλασουμε και φυγουμε για τη δουλεια.

 

Μηπως ειναι πολυ λιγοι οι θηλασμοι ετσι και δε θα μπορουσε να διατηρηθει η γαλουχια?Μηπως τα παιδια ξυπνανε για γαλα για να το διατηρησουν?

 

Εγω επειδη λειπω αρκετα, του προσφερω μεσα στη νυχτα και αλλοτε πινει αλλοτε οχι.Πολλες φορες βεβαια ξυπναει και μονος του αλλα εχω κι εγω τον νου μου να μην περασει ετσι η βραδια.

 

Με ανησυχει και η προσληψη ασβεστιου γιατι δεν ειναι πολυ φαν των γαλακτοκομικων.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι μηπως οδηγουμαστε σε αποθηλασμο αν δεν ξυπνανε τη νυχτα?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Πώς αντέχετε τόσο ξενύχτι??Ειλικρινά, όσο καιρό η μικρή μου ξυπνούσε 2 φορές θήλαζε και ξανακοιμόταν (δεν έμενε ξύπνια, θήλαζε και θηλάζει πολύ γρήγορα και ξανακοιμάται αμέσως) ήμουν ένα πτώμα την επόμενη μέρα. Και με ένα ακόμα παιδί και δουλειές σπιτιού, τα νεύρα κρόσια. Τώρα είμαι καλύτερα, αλλά και πάλι νιώθω πτώμα όλη μέρα...Εσείς πώς αντέχετε τόσο καιρό ξενύχτι???Είναι στον άνθρωπο?Εγώ απλά δεν το "έχω"?

Δεν νομίζω ότι είναι στον άνθρωπο... Απλά μάλλον το σώμα προσαρμόζεται! Στον άνθρωπο είναι πόσο γρήγορα θα προσαρμοστεί.

Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση νομίζω ότι αυτό συμβαίνει. Και νομίζω ότι όποτε η μικρή μου αρχίσει να κοιμάται σερί το βράδυ, εγώ ακόμα θα ξυπνάω μέχρι να προσαρμοστώ πάλι...Ελπίζω να γίνει σύντομα:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...