Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θάσος?


Franklin

Recommended Posts

Η σκάλα Ποταμιάς είναι γεμάτη από όλα αυτά. Κάθε μέρα και σε διαφορετικό! ;) Όπου σου κάνει "κλικ". :D Δε θα δυσκολευτείς καθόλου!

Πότε πάτε; Ιούλιο, Αύγουστο;;

Μετά απο ένα μαραθώνιο ψαξίματος καταλήξαμε στο IOVI, στη Σκάλα Ποταμιάς. Έχει πάρκο, κοινόχρηστο τραπέζι στο Μπάρμπεκιου, και σκια. Και είναι και το πιο οικονομικο που βρήκαμε. Πάντως αν είχα τη δυνατότητα θα πήγαινα στο Makryammos.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για να παει κανεις στη Θασο ξεκινωντας απο Αθηνα, ποια ειναι η πιο ιδανικη λυση μεσου μεταφορας??

δε θελουμε να παρουμε αυτοκινητο & σκεφτομασταν αεροπλανο.

Και απο οσο ξερω το κοντινοτερο αεροδρομιο ειναι καβαλα, σωστα?..μετα ομως,τι?

Link to comment
Share on other sites

για να παει κανεις στη Θασο ξεκινωντας απο Αθηνα, ποια ειναι η πιο ιδανικη λυση μεσου μεταφορας??

δε θελουμε να παρουμε αυτοκινητο & σκεφτομασταν αεροπλανο.

Και απο οσο ξερω το κοντινοτερο αεροδρομιο ειναι καβαλα, σωστα?..μετα ομως,τι?

 

απο το αεροδρομιο της Χρυσουπολης στην Καβαλα παιρνεις ταξι που σε παει στο λιμανι της Κεραμωτης απο οπου φευγουν φερρυ μποτ για Θασσο...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

απο το αεροδρομιο της Χρυσουπολης στην Καβαλα παιρνεις ταξι που σε παει στο λιμανι της Κεραμωτης απο οπου φευγουν φερρυ μποτ για Θασσο...

εναλλακτικα ,εχεις κανονισει με εταιρεια ενοικιαζομενων αυτοκινητων,το παραλαμβανεις απο το αεροδρομιο,πηγαινεις Κεραμωτη και σε 30 λεπτα με το φερυ εισαι στη Θασο.Καλο ειναι να υπαρχει αυτοκινητο για να γυρισετε και λιγακι το νησι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα κλεισαμε στο εσπεριδες χοτελστο γλυκαδι..

το ξερει καμια????ειναι οκ???διααβσαπιοπριν οτι για να πας παραλια πρεπει να περνασ δρομο...:(

στο τηλ.μας ειπαν οτι εχει δικια τους παραλια:confused:

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ να κλεισω ακτοπλοικα καβαλ-θασο και μου ειπαν οτι δεν κανουν τηλ κρατησεις, πας εκει και βγαζεις κατευθειαν και δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεις.ισχυει???ξερετε κατι???

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ να κλεισω ακτοπλοικα καβαλ-θασο και μου ειπαν οτι δεν κανουν τηλ κρατησεις, πας εκει και βγαζεις κατευθειαν και δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεις.ισχυει???ξερετε κατι???

 

Ισχυει.Θα βρεις σιγουρα κοβεις επιτοπου εισητηριο.Για πιο συντομη διαδρομη με το καραβι να πατε απο Κεραμωτη.Δεν χρειαζεται να κανεις κρατηση.Ευχομαι να περασετε καλα και να σας αρεσει το νησι.Εμενα παντως μου ειναι εντελως αδιαφορο.Παω 10 χρονια στην Καβαλα για διακοπες πηγα 1 φορα στην Θασο για 4 ημερες και ακομα δεν μου λεει τιποτα.Βεβαια αυτα ειναι γουστα.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει.Θα βρεις σιγουρα κοβεις επιτοπου εισητηριο.Για πιο συντομη διαδρομη με το καραβι να πατε απο Κεραμωτη.Δεν χρειαζεται να κανεις κρατηση.Ευχομαι να περασετε καλα και να σας αρεσει το νησι.Εμενα παντως μου ειναι εντελως αδιαφορο.Παω 10 χρονια στην Καβαλα για διακοπες πηγα 1 φορα στην Θασο για 4 ημερες και ακομα δεν μου λεει τιποτα.Βεβαια αυτα ειναι γουστα.

καλημερα!καβαλα που πας??δεν εχει καλεσ θαλασσες..;)

σιγουρα εχει και καλυτερα νησια:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!καβαλα που πας??δεν εχει καλεσ θαλασσες..;)

σιγουρα εχει και καλυτερα νησια:lol:

 

Κυριακη μου σε πληροφορω οτι η Καβαλα εχει περιπου τις ιδιες παραλιες με την Θασο ειναι φανταστικες.Ειναι ο αντρας μου απο εκει και οπως καταλαβαινεις ξερουμε παραλιες που καποιος τουριστας δεν μπορει να τις βρει μονο αν γνωριζει καποιον ντοπιο.Σιγουρα η Καβαλα δεν ειναι ο καλυτερος τουριστικος προορισμος αλλα συνδυαζει τα παντα εννοω και βουνο και θαλασσα.Οσον αφορα τη Θασο ειναι η προσωπικη μου αποψη δεν κατηγορησα το νησι απλα δεν μου λεει κατι γιατι παω στην Καβαλα που οι παραλιες που παμε εμεις ειναι σαν της Θασου και για διασκεδαση εχουμε πολλες εναλλακτικες οπως η Δραμα και η Ξανθη που ειναι μιση ωρα απο το χωριο του αντρα μου.Παντως μην ανησυχεις για την μεταβαση θα βρειτε σιγουρα εισητηριο και περιμενω εντυπωσεις μετα που θα γυρισετε.Καλα να περασετε!!

 

ΥΓ.Α!Εφοδιασου με αντικουνουπικα σπρευ, τσιροτα για εσας και τα παιδια.Τα κουνουπια γενικως και στην Καβαλα και στην Θασο ειναι παρα πολλα και τσιμπανε τα ατιμα!!!!

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε καβαλα μενω!!!:P

εχει παραλιες αλλα οχι μεσα καβαλα...ενοεις μαλλον αμμολοφους ε??

ε ναι σαν εκει δεν εχει!!!!!!!

 

και αμμολοφους και στον παλιο δρομο προς Θεσσαλονικη, στο Almyra & sto Ocean View!!Ε αφου μενεις Καβαλα τοτε τα ξερεις!!Εμεις ανεβαινουμε καθε καλοκαιρι και μας αρεσει πολυ.Και τα τελευταια 8 χρονια που κανει και ζεστη ακομα καλυτερα.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

και αμμολοφους και στον παλιο δρομο προς Θεσσαλονικη, στο Almyra & sto Ocean View!!Ε αφου μενεις Καβαλα τοτε τα ξερεις!!Εμεις ανεβαινουμε καθε καλοκαιρι και μας αρεσει πολυ.Και τα τελευταια 8 χρονια που κανει και ζεστη ακομα καλυτερα.
ε τοτε οκ!!εγω νομιζα ελεγεςκαβαλα μεσα!!!απλοσ αν μενεις καβαλα και εχεις παιδακια μικρα...δεν μπορειςνα κανεις κα8ε μερα αυτον το δρομο...ειναι μακρια.:)
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παει και σε αλλα ξενοδοχεια στη θασο και ετυχε να παμε εκει

 

εχει παιδοτοπο και γευματα παρε τηλ να μιλησεις και τιμες θα δεις στο internet οπου ειχαμε

 

βρει και εμεις προσφορα,εχει πισινα καθαρη και παιδοτοπο και φιλικο προσωπικο...παρ'ολα αυτα δες

 

και αλλα ξενοδοχεια που μπορει να σου αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σας ζηλεύω που θα πάτε Θάσο. Έχω πάει δύο φορές με τον άντρα μου και περάσαμε τέλεια και τις δύο. Νομίζω ότι σε ομορφιά μπορεί να συγκριθεί μόνο με την Σάμο (μας αρέσουν τα πράσινα νησιά), με τη διαφορά ότι μπορείς να τη γυρίσεις πολύ πιο εύκολα και γρήγορα.

 

Την πρώτη φορά μείναμε στη Σκάλα Πρίνου. Μέτρια πράγματα, αλλά σε καλό μέρος για να φεύγεις καθημερινά προς άλλη παραλία. Την δεύτερη φορά, πήγαμε στη Μακρύαμμο και μείναμε στα ομώνυμα bungalows (http://www.makryammos-hotel.gr/home/). Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το τέλειο μέρος για διακοπές στη Θάσο, αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχουν ρίξει τις τιμές τους.

 

Όσο για το πήγαινε-έλα, αν δεν πας με δικό σου αυτοκίνητο, τότε το αεροπλάνο είναι η μοναδική λύση. Το ΚΤΕΛ κάνει περίπου 11 ώρες από Αθήνα, ενώ με το αεροπλάνο και το φέρυ από την Κεραμωτή θες περίπου 2 ώρες συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εγω εκλεισα 17-20/07 στο www.nikolas-studios.gr στην Χρυση Αμμουδια, Σκαλα Παναγιας.....Ειναι διπλα στην Σκαλα Ποταμιας και διπλα στην θαλασσα, εχει μεγαλα δωματια, καινουριο φαινεται, εχει κηπο και παιδικη χαρα για την μικρη μου και 55 ευρω την βραδια.....Τι αλλο θελουμε?

 

Και μεις εδώ λέμε να κλείσουμε..Πώς σας φάνηκε?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επισης εχω μπερδευτει....αλλο Σκαλα Ποταμιας και αλλο Χρυση Αμμουδια?

 

η Σκάλα Ποταμιάς και η Χρυσή Αμμουδιά (ή Σκάλα Παναγίας) είναι δύο παραλίες δίπλα δίπλα, και είναι οι παραλίες των χωριών Ποταμιά και Παναγία αντίστοιχα, που βρίσκονται στην ενδοχώρα του νησιού

Link to comment
Share on other sites

για να παει κανεις στη Θασο ξεκινωντας απο Αθηνα, ποια ειναι η πιο ιδανικη λυση μεσου μεταφορας??

δε θελουμε να παρουμε αυτοκινητο & σκεφτομασταν αεροπλανο.

Και απο οσο ξερω το κοντινοτερο αεροδρομιο ειναι καβαλα, σωστα?..μετα ομως,τι?

 

Όταν φτάσετε στο αεροδρόμιο είτε πάτε στην Κεραμωτή απ'όπου φεύγουν τα φέρρυ για τον Λιμένα (την πρωτεύουσα) είτε στην Καβάλα απ'οπου φεύγουν τα φέρρυ για τον Πρίνο.

 

 

Και για τις άλλες κοπέλες, αξιοθέατα που πρέπει κανείς να δει (αν και πολλά από αυτα είναι δύσκολα με παιδιά) είναι η αρχαία αγορά και το αρχαίο θέατρο στην ακρόπολη του Λιμένα (εκεί γίνονται και εκδηλώσεις τα καλοκαίρια και η θέα είναι εκπληκτική -βλέπεις τη θάλασσα και τα φώτα της Καβάλας απέναντι, αλλά ανεβαίνεις πολλά σκαλιά για να φτάσεις), το πανέμορφο παραδοσιακό χωριό Καζαβίτι (νομίζω πως δεν πάει όμως το ΚΤΕΛ) και η Αλυκή, που εκτός από πολύ ωραία θάλασσα έχει εντυπωσιακά αρχαία λατομεία και ενδιαφέρουσες πρωτοβυζαντινές εκκλησίες (και διάφορους άλλους αρχαιολογικούς χώρους). Πολύ καλά οργανωμένο από εκπαιδευτικής άποψης είναι το μουσείο του Λιμένα, εύκολα κατανοητό και ευχάριστο για παιδιά δημοτικού. Επίσης στο χωριό Θεολόγος βρίσκεται ένα ωραίο λαογραφικό μουσείο που στεγάζεται σε παραδοσιακό σπίτι και ακολουθεί τη διαρύθμισή του, καθώς και ένα παλιό ελαιοτριβείο. Όμορφο παραδοσιακό χωριό είναι και η Παναγία. Από παραλίες, εκτός από την Αλυκή που προανέφερα, πολύ όμροφος είναι και ο Παράδεισος, στα Κοίνυρα. Και οι δύο όμως έχουν πολυκοσμία.

 

Ως προς ξενοδοχεία, το καλοκαίρι έμεινα στο "Ωκεανός" στη Σκάλα Ποταμιάς και είδα πως εκτός από τη μεγάλη πισίνα είχαν και μία παιδική, οπότε υποθέτω πως ίσως θα έχουν και άλλες διευκολύνσεις για οικογένειες με παιδιά (δεν ξέρω όμως επειδή δεν έχω ακόμα οικογένεια!) Η τιμή ήταν 60 ευρώ η βραδιά σε δίκλινο με πρωινό τέλος Αυγούστου. Μου φάνηκε αρκετά φτηνό συγκριτικά με άλλες τιμές που βλέπω, και μάλιστα τα δωμάτια ήταν πολύ κομψά, και πολυτελή θα έλεγα σε μερικά στοιχεία όπως τα υφάσματα πχ, είχε μεγάλους κήπους πολύ ωραία περιποιημένους και διακοσμηνένους, και όπως είπα δύο πισίνες και πρωινό. Δεν ήταν όμως πάνω στην παραλία, είχε περπάτημα 5-10 λεπτά μέχρι τη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...