Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΙΔΗΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΣΙΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


και μιας και μενουμε στην ιδια πολη μπορει καποτε να γνωριστουνε η κορη μου με το γιο σου! :lol::lol::lol: ποτε δεν ξερεις!

 

:lol::lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα στο γιατρό και μου έδωσε σίδηρο, καιρός ήτανε γιατί άρχισα να νιώθω μια κάποια αδυναμία!

 

μου είπε επίσης να κάνω και εξετάσεις να δούμε αν χρειάζομαι και ασβέστιο :wink:

 

μα το είχα ένα άγχος :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έδωσε (νομίζω στον 4ο μήνα ήτανε) σίδηρο με φολικό οξύ (τo hemafer fol). Οι εξετάσεις μου από την αρχή ήτανε πάρα πολύ καλές αλλά μου έδωσε το σκεύασμα για να τις διατηρήσω σε καλό επίπεδο.

Ασβέστιο μέχρι στιγμής δεν μου έχει δώσει. Δε ξέρω γιατί, αλλά να πω την αλήθεια κάνω μεγάλη κατανάλωση γαλακτοκομικών καθημερινά.

Όσο για τα δόντια και εμένα η οδοντίατρος μου, μου είπε ότι αν χαλάνε οφείλετε στις ουσίες που έχει ο εμετός και όχι από την έλλειψη ασβεστίου και ευτυχώς ούτε με τα δοντάκια μέχρι στιγμής είχα πρόβλημα.

 

Αύριο θα πάρω τις εξετάσεις μου από το μικροβιολογικό εργαστήριο και το απόγευμα έχουμε ραντεβού με τη γιατρό μου για τον καθιερωμένο έλεγχο του μωρού μας!!!

Τι μεγάλη χαρά είναι αυτή κάθε φορά που βλέπουμε το νινάκι μας στον υπέρηχο ρε κορίτσια;;;;;; :D:D:D Εύχομαι και οι εξετάσεις μου να είναι καλές, γιατί αυτό το μήνα αρρώστησα δυο φορές άσχημα και φοβάμαι λιγάκι. Ευτυχώς η γιατρός μου είναι εντελώς κατά των φαρμάκων και τις πέρασα τις αρρώστιες με τα γιατροσόφια και τη παρέα από το φόρουμ!!! :wink: Να ʽστε καλά ρε κορίτσια!!!!

 

Maraki81 έχουμε μικρή διαφορά στην ΠΗΤ μας. Που θα γεννήσεις με το καλό;;;

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απο την αρχή μου έδωσε filicine και τώρα που ειμαι στην 14η εβδομάδα μου ειπε να το κόψω και να πάρω σίδηρο και ασβέστιο. Να σας πω επειδή τα δόντια της μητέρας μου καταστράφηκαν απο την εγκυμοσύνη δεν το ρισκάρω καθόλου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα απο την αρχή μου έδωσε filicine και τώρα που ειμαι στην 14η εβδομάδα μου ειπε να το κόψω και να πάρω σίδηρο και ασβέστιο. Να σας πω επειδή τα δόντια της μητέρας μου καταστράφηκαν απο την εγκυμοσύνη δεν το ρισκάρω καθόλου!

 

σου είπε να κόψεις το filicine ? για ποιο λόγο?

 

εμένα δεν μου είπε κάτι τέτοιο, λέτε να επηρεάζει κάπου και τα δυο μαζί ?

Link to comment
Share on other sites

Σίδηρος και φολλυκό οξύ σχετίζονται πολύ και έτσι δεν χρειάζεται πλεον το filicine, ίσως μάλιστα ειναι και βαρύ να τα παίρνεις μαζί και ίσως σου κάνει δυσκοιλιότητα....ετσι μου ειπε γιατρός δεν ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Σίδηρος και φολλυκό οξύ σχετίζονται πολύ και έτσι δεν χρειάζεται πλεον το filicine, ίσως μάλιστα ειναι και βαρύ να τα παίρνεις μαζί και ίσως σου κάνει δυσκοιλιότητα....ετσι μου ειπε γιατρός δεν ειμαι...

 

μάλιστα, τεσπα, θα δώ κι αν είναι θα τον πάρω τηλ να ρωτήσω :wink:

Link to comment
Share on other sites

Maraki81 έχουμε μικρή διαφορά στην ΠΗΤ μας. Που θα γεννήσεις με το καλό;;;

 

Δεν μπήκα καθόλου αυτές τις μέρες...Ελα που δεν ξέρω που θα γεννησω...;

Ο γιατρός μου είπε όπου θέλω!Προσανατολίζομαι στον Γαληνό όμως που έχει και το πρόγραμμα με την μικρή διαμονή!Δεν ξέρω αν θα το κάνω χρηση αλλα αν είμαστε καλά εγώ και το μωρό θα ευνοήσει στο θηλασμό!

Εσύ που γεννας;

Link to comment
Share on other sites

Χτες που πήγα στον γιατρό μου τον καινουργιο :) και ειναι και καθηγητής μου είπε να πάρω μόνο σίδηρο και τίποτα άλλο. Βέβαια επειδή ειναι μεγαλούτσικος θα ακολουθήσω και την συνταγή της άλλης μου γιατρού και θα πάρω και ασβέστιο. Θα πάρω όμως το caltrate και όχι το calcioral που μου έγραψε γιατί είδα ότι περιέχει ασπαρτάμη και σορβιτόλη! Ότι να ναι μου φαίνεται σου δίνουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτες που πήγα στον γιατρό μου τον καινουργιο :) και ειναι και καθηγητής μου είπε να πάρω μόνο σίδηρο και τίποτα άλλο. Βέβαια επειδή ειναι μεγαλούτσικος θα ακολουθήσω και την συνταγή της άλλης μου γιατρού και θα πάρω και ασβέστιο. Θα πάρω όμως το caltrate και όχι το calcioral που μου έγραψε γιατί είδα ότι περιέχει ασπαρτάμη και σορβιτόλη! Ότι να ναι μου φαίνεται σου δίνουν!

 

Προσωπική μου άποψη είναι να ακολουθήσεις τη γραμμή ΕΝΟΣ γιατρού και όχι να συνδυάζεις γνώμες, γιατί σε λίγο καιρό θα τρελαθείς κι εσύ θα τρελλάνεις και το γιατρό που άλλα θα σου έχει δώσει και άλλα αποτελέσματα θα βλέπει στις αιματολογικές. Αφού αποφάσισες (για καλούς λόγους) να αλλάξεις γιατρό, πιστεύω ότι πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες του για να ξέρεις κι εσύ που βρίσκεσαι. Το ασβέστιο δεν είναι απαραίτητο ότι το χρειάζεσαι, εγώ μπαίνω στον 5ο κι ακόμα δεν παίρνω, γιατί εξετάζοντάς το κάθε μήνα δεν έχει πέσει ακόμα. Τονίζω πάντα ότι απλά λέω τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα. Παίρνω 2 gyn tardyferon - 2 mag2 - 2 calcioral και 2 φιλλικό οξύ την ημέρα. Είμαι 5 μηνών. Είναι αλήθεια οτι το ασβέστιο εξουδετερώνει το μαγνήσιο? Το σίδηρο επηρεάζει κάποιο από τα άλλα 3?

Link to comment
Share on other sites

O γιατρος μου μου ειπε...σιδηρο με μαγνησιο 2 ωρες διαφορα το ενα απο το αλλο.Ασβεστιο και σιδηρο δεν κανει μαζι! Το ασβεστιο εξουδετερωνει το σιδηρο και δεν τον αφηνει να απορροφηθει σωστα.Το gyno tardiferon το περνω και γω..περιεχει φυλλικο οξυ και ΔΕΝ χρειαζεται επιπλεον ληψη φυλλικου οξεως,εκτος και αν συντρεχει καποιος ειδικος λογος για επιπλεον ληψη.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παίρνω 2 gyn tardyferon - 2 mag2 - 2 calcioral και 2 φιλλικό οξύ την ημέρα. Είμαι 5 μηνών. Είναι αλήθεια οτι το ασβέστιο εξουδετερώνει το μαγνήσιο? Το σίδηρο επηρεάζει κάποιο από τα άλλα 3?

 

 

Πολλα δεν παιρνεις?Γιατι απο 2?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...