Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανήσυχος ύπνος σε βρέφος (0-1 έτους)


natasavagelis

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα αέρια είναι πολύ συχνό φαινόμενο στα μωρά. Το γεγονός ότι το μωρό δυσανασχετεί πρέπει να δείτε. Έχετε κρυφή ΓΟΠ έγραψες, πως το αντιληφθήκατε; Κάνατε υπέρηχο ή μόνο από το κλάμα του μωρού; Γράφεις επίσης για αποχή από γαλακτοκομικά. Αν το μωρό δεν έχει αλλεργία σε αυτά, δεν έχει κανένα νόημα να απέχεις, καταπιέζεις τον εαυτό σου χωρίς λόγο. Αν πάλι έχει κάποια κρυφή αλλεργία τότε η αποχή από τα φανερά δεν αρκεί, πρέπει να βρεις σε τι ακριβώς έχεις αλλεργία ώστε να το αποκλείσεις από τη διατροφή σου. Αν είναι πχ γαλακτοκομικά μάλλον θα το ενοχλεί και το μοσχάρι. Σε αυτή την περίπτωση κάνεις ολική αποχή και αποτέλεσμα θα δεις μετά από αρκετές ημέρες.

Αυτό που περιγράφεις είναι ένα ακρετά ανήσυχο μωρό που φαίνεται κάτι να το ενοχλεί. Αν είναι ΓΟΠ, φρόντιζε να ρεύεται πριν το ξαπλώσεις και να έχει το στρωματάκι του μια ελαφριά κλίση προς τα πάνω. Η ΓΟΠ όμως δεν ξέρω να προκαλεί αέρια. Από κενώσεις πως είναι; Μπορείς να βοηθήσεις την κοιλίτσα του κάνοντάς του μασαζ πριν κοιμηθεί, δεξιόστροφα, χρησιμοποιώντας χαμομηλόλαδο.

 

Link to comment
Share on other sites

Την ΓΟΠ δεν την ανακαλυψαμε με υπερηχο αλλα απο το τοξο που εκανε το κεφαλακι της κ τα ποδαρακια της.Απο κιλα ειναι μια χαρα,εχει παρει απο τοτε που βγηκε απο το μαιευτηριο 1600gr.Οι κενωσεις ειναι υδαρεις κ μουσταρδι.Επισης λερωνει την πανα της καθε φορα που αεριζεται, εχει αρκετες ολη μερα,τρωει καθε 3 ωρες περιπου.

Την ημερα στο relax πεφτει σε βαθυ υπνο,χωρις να κινειται εντονα...το βραδυ στο κρεβαρακι της δειχνει να ενοχλειται...

Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

1) Αποφεύγεις γαλακτοκομικά και σόγια και ΔΕΝ δινεις σταγόνα ξένο γάλα, ένα μπουκάλι θα σας ταλαιπωρεί για μέρες αν υπάρχει ευαισθησία. Πιθανόν κόβεις και το μοσχάρι. Αν σε καμιά δεκαριά μερες δεν υπάρχει βελτίωση, δεν είναι αυτό το πρόβλημά σας.

2) Σταματάς όταν θηλάζεις και βλέπεις αν πετάγεται γάλα με δύναμη. Αν ναι, το αφήνεις να μειωθεί η ροή, να πάψιε να τινάζεται, και μετά θηλάζεις. Το ίδιο και από το άλλο στήθος. 

3) Αν έχεις έντονη ροή γάλακτος (όπως περιέγραψα παραπάνω στο 2) ή αν το μωρό τρώει λαίμαργα, το κρατάς αγκαλιά όρθιο για λίγο μέχρι να ρευτεί ή να περάσει τουλάχιστον κανένα 10λεπτο με 20λεπτο, κι ας μη χρειάζεται συνήθως στα μωρά που θηλάζουν.

4) Μην αποφεύγεις τα φαγητά που προκαλούν αέρια, οι φυτικές ίνες δεν περνούν στο γάλα και τζάμπα παιδεύεσαι. Κράτα όμως ένα ημερολόγιο με το τι τρως αν θες, γιατί μπορεί κάτι οτιδήποτε να πειράζει το μωρό.

Το πιο πιθανό είναι ότι απλά έχει ανώριμο πεπτικό ακόμη, και το θέμα θα λυθεί μόνο του, με τον καιρό, οπότε υπομονή.

Δοκίμασε επίσης κάποια νυχτα να κοιμηθείς μαζί της (προφανώς χωρίς μαξιλάρια και το παιδί ανάμεσα σε εσένα και την κούνια ή τον τοίχο, μη σου βρεθεί στο πάτωμα), ή να τη βάλεις και το βράδυ όπου κοιμάται τη μέρα. Κατά την παιδίατρο μας (που γενικά είναι πολύ έμπειρη και ειδικεύεται σε βρέφη που θηλάζουν) τα μισά και βάλε μωρά με "ΓΟΠ" δεν έχουν απολύτως τίποτα πέραν του να θέλουν αγκαλιά. Αλλιώς θα έκλαιγαν και τη μέρα που η μαμά τα κρατά περισσότερο ;) Ο ένας μου γιος που όντως είχε ΓΟΠ, δεν του έκανε διαφορά αν είναι μέρα ή νύχτα.

Τέλος δοκίμασε να θηλάσεις όταν αρχίσει και κάνει έτσι. Μπορεί να παρηγορηθεί.

Α, και όταν λέμε κόβουμε γαλακτοκομικά, εννοούμε καταρχήν όλα τα γαλακτοκομικά, κρυφά, φανερα, με λακτόζη, χωρίς, για βρεφη κλπ κλπ. Καθόλου γάλατα, τυριά κλπ, καθόλου σόγια, καθόλου μοσχάρι. Αν εντοπίσεις εκεί το πρόβλημα, σταδιακά τα ξαναπροσθέτεις στη διατροφή σου να δεις τι πειράζει και τι όχι

Επεξεργάστηκαν by ΑΡΓΚ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

Πηγαμε στην παιδιατρο και μας ειπε οτι η μπεμπα εχει κολικους,μας συστησε το infacolic και μαζι να παιρνει κ το epadoren.Κριμα ειναι ενα τοσο δα πλασματακι να παιρνει τοσα χημικα φαρμακα...Σκεφτηκαμε λοιπον να επισκεφθουμε παιδιατρο ομοιοπαθητικο μηπως εχει να μας προτεινει καποια λυση.Εσεις καποια αντιστοιχη περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, 

και η δική μου κόρη είχε κολικούς από το πρώτο κιόλας 10ήμερο και τουλάχιστον για ένα μήνα, την ταλαιπώρησαν πολύ, ενώ σταδιακά άρχισαν να υποχωρούν και να μειώνεται και η συχνότητα αλλά και η διάρκεια που δυσφορούσε.

Τα θηλάζοντα βρέφη κάνουν λιγότερους κολικούς (αλλά κάνουν κι αυτά δυστυχώς) και το τροποποιημένο γάλα αγελάδος δεν βοηθά στις διάφορες πεπτικές δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσει ένα βρεφάκι.

Η αντιμετώπιση μας ήταν πρακτική και όχι χημική.

Την ακουμπούσαμε με την κοιλιά πάνω στον ώμο, για να πιέζεται και να ηρεμεί κάπως. Την κάναμε άπειρες βόλτες πάνω κάτω σε όλο το σπίτι (πιο πολύ για να διαχειριστούμε την δική μας αγωνία). Πολλές βόλτες έξω γιατί με τη βαβούρα ηρεμούσε και όσο ήταν έξω χαλάρωνε και λαγοκοιμόταν, ενώ με το που γυρνούσαμε σπίτι, χάλαγε τον τόπο. Της έκανα μασάζ στην κοιλίτσα με το χέρι. Της πίεζα τα ποδαράκια προς το στήθος για να αεριστεί αν μπορέσει. Συχνό ρέψιμο (διέκοπτα το γεύμα ενίοτε και συνέχιζε μετά). Πολύ αγκαλιά, πολύ θηλασμό, πολύ παρηγοριά και πολύ υπομονή απ' όλους. 

Δεν θεωρώ τους κολικούς, λόγο για να πάρει ένα μωρό οποιοδήποτε χημικό σκεύασμα, αλλά αν θεωρείς ότι θα ανακουφιστεί και μαζί με το παιδί και εσύ, ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σας. Σε κάθε περίπτωση θα περάσει. Αλλά είναι δύσκολο να βλέπεις το βρεφάκι σου να υποφέρει και να μην ξέρεις τι να κάνεις. Αλλά περνάει.

Επίσης έχω διαβάσει ότι μπορεί να βοηθούν κάποια βότανα όπως χαμομήλι, μάραθος, γλυκάνισος κ.α. αλλά δεν έδωσα η ίδια στην κόρη μου και δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει ότι όντως βοηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την @kine σε οσα γραφει και προσθετω οτι εμεις ειχαμε κολικους απο την δευτερη μερα :shock: με αποκλειστικο θηλασμο που συνεχιστηκαν μεχρι τα μεσα του 2ου μηνα. Βοηθησε πολυ να τον φοραω στον μαρσιπο (προσοχη τα ποδαρακια να εινα λυγισμενα σε θεση βατραχακι και οχι να κρεμονται προς τα κατω), να τον κραταω αγκαλια κοιταζοντας προς τα εξω με τα ποδαρακια λυγισμενα οπως στην εικονα https://drive.google.com/file/d/0B_j3py8Q66NoWDVsa0tUeXBmNXM/view και ο απορροφητηρας οταν δεν επιανε τιποτα αλλο!

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας! Δεν έχω ξαναγράψει εδώ αλλά ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα με τον ύπνο του μωρού μου. Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών που από τότε που γεννήθηκε έχει μεγάλο θέμα με τον ύπνο. Μέσα στην ημέρα κοιμάται λίγες ώρες και μόνο αγκαλιά και τη νύχτα εκεί που κοιμόταν καλύτερα κι αρκετές ώρες συνεχόμενες, πλέον ξυπνάει συνέχεια γιατί έχει πάρα πολλή μεγάλη κινητικότητα στον ύπνο. Κουνάει κυρίως τα χέρια πολύ έντονα και λιγότερα τα πόδια και το κεφάλι, με αποτέλεσμα να ξυπνάει συνέχεια και να κλαίει γοερά για καμιά ώρα μέχρι να ξαναηρεμήσει. Έχω περάσει πολλές νύχτες κρατώντας του τα χέρια για να κοιμηθεί. Έχω δοκιμάσει να τον φασκιώσω αλλά δεν έχει αποτέλεσμα. Η παιδίατρος μου λέει είναι φυσιολογικό αλλά εμείς έχουμε τρελαθεί. Αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Μου είπαν για οστεοπαθητικό ότι θα βοηθούσε, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Violettaa είπε:

Γεια σας! Δεν έχω ξαναγράψει εδώ αλλά ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα με τον ύπνο του μωρού μου. Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών που από τότε που γεννήθηκε έχει μεγάλο θέμα με τον ύπνο. Μέσα στην ημέρα κοιμάται λίγες ώρες και μόνο αγκαλιά και τη νύχτα εκεί που κοιμόταν καλύτερα κι αρκετές ώρες συνεχόμενες, πλέον ξυπνάει συνέχεια γιατί έχει πάρα πολλή μεγάλη κινητικότητα στον ύπνο. Κουνάει κυρίως τα χέρια πολύ έντονα και λιγότερα τα πόδια και το κεφάλι, με αποτέλεσμα να ξυπνάει συνέχεια και να κλαίει γοερά για καμιά ώρα μέχρι να ξαναηρεμήσει. Έχω περάσει πολλές νύχτες κρατώντας του τα χέρια για να κοιμηθεί. Έχω δοκιμάσει να τον φασκιώσω αλλά δεν έχει αποτέλεσμα. Η παιδίατρος μου λέει είναι φυσιολογικό αλλά εμείς έχουμε τρελαθεί. Αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Μου είπαν για οστεοπαθητικό ότι θα βοηθούσε, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Καλημέρα κ να σου ζήσει το μωράκι, όπως είπε η παιδίατρος πολλά βρεφακια είναι έτσι, υπομονή άλλους 2-3 μήνες κ θα αρχίσει να στρώνει η κατάσταση καλύτερα. Τον δεύτερο γιο μου μέχρι 5-6 μηνών νύχτα μέρα για να κοιμηθεί τον είχα στην αγκαλιά. Εγώ κοιμόμουν καθιστή! Μετά σιγά σιγά άρχισε να κοιμάται στο κρεβάτι αλλά με συγκοιμηση.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Violettaa είπε:

Γεια σας! Δεν έχω ξαναγράψει εδώ αλλά ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα με τον ύπνο του μωρού μου. Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών που από τότε που γεννήθηκε έχει μεγάλο θέμα με τον ύπνο. Μέσα στην ημέρα κοιμάται λίγες ώρες και μόνο αγκαλιά και τη νύχτα εκεί που κοιμόταν καλύτερα κι αρκετές ώρες συνεχόμενες, πλέον ξυπνάει συνέχεια γιατί έχει πάρα πολλή μεγάλη κινητικότητα στον ύπνο. Κουνάει κυρίως τα χέρια πολύ έντονα και λιγότερα τα πόδια και το κεφάλι, με αποτέλεσμα να ξυπνάει συνέχεια και να κλαίει γοερά για καμιά ώρα μέχρι να ξαναηρεμήσει. Έχω περάσει πολλές νύχτες κρατώντας του τα χέρια για να κοιμηθεί. Έχω δοκιμάσει να τον φασκιώσω αλλά δεν έχει αποτέλεσμα. Η παιδίατρος μου λέει είναι φυσιολογικό αλλά εμείς έχουμε τρελαθεί. Αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Μου είπαν για οστεοπαθητικό ότι θα βοηθούσε, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Τοσο μικρο λιγα μωρακια κοιμουνται συνεχομενα. Απλως 4 μηνων δεν μπορουν να αλλαξουν πλευρο κ πιανονται οποτε ξυπνανε κ κλαινε κ επειδη νυσταζουν κ δεν μπορουν να ηρεμησουν κ να ξανακοιμηθουν συνεχιζουν κ κλαινε. Υπομονη θα μεγαλωσει..  Οταν ξεκιναει να κουνιεται πριν ξυπνησει κ τον ακους αλλαζε του θεση απαλα ή παρτον αγκαλια κ θηλαζε τον αν θηλαζει ή δωσε πιπιλα αν δεν θηλαζει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κάνει ποστ για τον ίδιο λόγο πριν μήνες. Εμάς αυτό μας το ξεκίνησε 3 μηνών. Ήταν έτσι κάθε βράδυ ως 7,5 μημβν

Εκεί έβγαλε τα πρώτα δόντια κ λιιιγο ηρέμησε. Ακόμη κ τώρα που είναι σχεδόν 14ημων στριφογυριζει πολύ. Εγώ ήμουν έτοιμη να την πάω σε νευρολόγοο αλλά τλκ πολλά είναι  έτσι. Δυστυχώς ακόμη δν κοιμόμαστε, ξυπνάει κ είναι έτσι ανήσυχη μέχρι να ξανακοιμηθει 

Παρόλα αυτά δείτε μήπως έχει κάποια γοπ κ ζορίζεται 

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2021 at 8:15 ΜΜ, Violettaa είπε:

Γεια σας! Δεν έχω ξαναγράψει εδώ αλλά ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα με τον ύπνο του μωρού μου. Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών που από τότε που γεννήθηκε έχει μεγάλο θέμα με τον ύπνο. Μέσα στην ημέρα κοιμάται λίγες ώρες και μόνο αγκαλιά και τη νύχτα εκεί που κοιμόταν καλύτερα κι αρκετές ώρες συνεχόμενες, πλέον ξυπνάει συνέχεια γιατί έχει πάρα πολλή μεγάλη κινητικότητα στον ύπνο. Κουνάει κυρίως τα χέρια πολύ έντονα και λιγότερα τα πόδια και το κεφάλι, με αποτέλεσμα να ξυπνάει συνέχεια και να κλαίει γοερά για καμιά ώρα μέχρι να ξαναηρεμήσει. Έχω περάσει πολλές νύχτες κρατώντας του τα χέρια για να κοιμηθεί. Έχω δοκιμάσει να τον φασκιώσω αλλά δεν έχει αποτέλεσμα. Η παιδίατρος μου λέει είναι φυσιολογικό αλλά εμείς έχουμε τρελαθεί. Αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Μου είπαν για οστεοπαθητικό ότι θα βοηθούσε, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Ο πρώτος μου γιος τους πρώτους μήνες κοιμόταν μόνο πάνω μου ... έβαζα μαξιλάρια γύρο μου μην μου πέσει την νύχτα .. δεν γινόταν αλλιώς ... απλά λέω μήπως σε καθησυχάσει ότι δεν είσαι η μόνη που περνάς από τέτοια κατάσταση 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κι εγώ καθιστή με μαξιλάρια κοιμόμουν και στα τρία μου παιδιά μέχρι 7 μηνών περίπου. Εμείς είχαμε έντονη παλινδρόμηση και κολικούς  και με το που θηλαζαν τη νύχτα άρχιζαν οι γουλιες τα αέρια και τα βογγητα. Ναι Και τα τρία!

( Δεν είναι τρίδυμα) 

Το τρίτο μωράκι πλέον το παρακολουθούσε γαστρεντερολογος και μας έδινε μια αγωγή. Δυστυχώς δεν λύνει πάντα το πρόβλημα αλλά μπορεί να ανακουφίσει λίγο  γιατί η παλινδρόμηση κάνει και οισοφαγίτιδα και υποφέρουν τα μωράκια καινθα μπορούσε να είναι μια εξήγηση για γοερο κλάμα. 

Δείτε και πανουλες αν έχουν βλενιτσες η αιμα. 

Επίσης τα θηλάζοντα ίσως ενοχλούνται από κάτι στη διατροφή της μαμάς. Παρατηρήστε το λιγάκι.

Φυσικά ισχύουν και όσα έχουν πει οι υπόλοιπες κοπέλες αλλά θα ήθελα απλά να πω να ρίξετε μια ματιά σε άρθρα για γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση ( γοπ) . Υπάρχουν πολύ ενημερωτικά άρθρα και συζητήσεις σε ομάδες θηλασμού στο fb για να δείτε αν έχετε κάποια συμπτώματα παλινδρόμησης.

( Ακόμα και αν δεν θηλάζετε ) . 

Το τεσσάρων μηνών μωράκι μπορεί να έχει ξεκινήσει και φάση δοντιών. Όχι ότι απαραίτητα θα βγουν άμεσα αλλά ξεκινάει μια προετοιμασία που μπορεί να κρατήσει καιρό και τους προκαλεί ανησυχία.

Συν όλες τις φάσεις που περνάνε  και τα άλματα....

Υπομονή μανουλες! Περνάει ο καιρός. Στην αρχή φαίνεται βουνό! ( Και είναι...η αλήθεια..) Αλλά θα περάσει!

Πολλές φορές δυστυχώς δε μας βοηθούν και οι γιατροί...

Εγώ βοηθήθηκα παρα πολύ από τις ομάδες θηλασμού . Κάντε μια έρευνα αν θέλετε!

Θέλει υπομονή και ενημέρωση! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Γενικά έχουμε θέματα παλινδρόμησης, αλλά ήταν σχετικά ελεγχόμενη η κατάσταση. Ο τρίτος μήνας πέρασε πολύ ομαλά, το μωρό μέσα στη μέρα ήταν πολύ ήσυχο και τη νύχτα δεν είχε τόση κινητικότητα, κοιμόμασταν κανονικά- εκτός βέβαια από τον ημερήσιο ύπνο που ήθελε μόνο αγκαλιά, αλλιώς στο κρεβατάκι του κοιμόταν μόνο μισή ώρα. Από τον τέταρτο και μετά άρχισαν τα μεγάλα προβλήματα με γκρίνια όλη μέρα και τη μεγάλη κινητικότητα στον ύπνο. Μία άλλη παιδίατρος μου είπε να αρχίσω να τον βαζω για ύπνο μπρούμυτα μήπως βοηθήσει, αφού θα περιορίσει τις κινήσεις των χεριών, αλλά εγώ φοβάμαι πολύ να τον βάλω αφού δεν ενδείκνυται αυτή η στάση.  Το κεφαλάκι του βέβαια μπορεί να το γυρίσει αριστερά-δεξιά, έχει δυναμώσει ο αυχένας του αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι ασφαλής θέση.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Violettaa είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Γενικά έχουμε θέματα παλινδρόμησης, αλλά ήταν σχετικά ελεγχόμενη η κατάσταση. Ο τρίτος μήνας πέρασε πολύ ομαλά, το μωρό μέσα στη μέρα ήταν πολύ ήσυχο και τη νύχτα δεν είχε τόση κινητικότητα, κοιμόμασταν κανονικά- εκτός βέβαια από τον ημερήσιο ύπνο που ήθελε μόνο αγκαλιά, αλλιώς στο κρεβατάκι του κοιμόταν μόνο μισή ώρα. Από τον τέταρτο και μετά άρχισαν τα μεγάλα προβλήματα με γκρίνια όλη μέρα και τη μεγάλη κινητικότητα στον ύπνο. Μία άλλη παιδίατρος μου είπε να αρχίσω να τον βαζω για ύπνο μπρούμυτα μήπως βοηθήσει, αφού θα περιορίσει τις κινήσεις των χεριών, αλλά εγώ φοβάμαι πολύ να τον βάλω αφού δεν ενδείκνυται αυτή η στάση.  Το κεφαλάκι του βέβαια μπορεί να το γυρίσει αριστερά-δεξιά, έχει δυναμώσει ο αυχένας του αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι ασφαλής θέση.

Πιστεύω ότι αν δε φτάσει αναπτυξιακά να γυρίζει μόνο του δεν είναι ασφαλές. Εγώ τουλάχιστον τα παιδιά μου περίμενα να το καταφέρουν μόνα τους. Μπορεί να είναι και αυτή η φάση που θέλει να το κάνει και δε μπορεί ακόμα. Και όλη η φάση της γκρίνιας είναι συνήθως ένδειξη άλματος που κάτι θέλουν να καταφέρουν.

Συν φάση δοντιών. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο!!

Θυμάμαι ο δικός μου που από νεογέννητο είχε πολύ θέμα με γοπ και βασανιζόταν , μετά τους τρεις μήνες ήταν το κάτι άλλο και όχι μόνο από γοπ.

Τον κοιμιζα υποτίθεται για βράδυ και κάθε δέκα λεπτά ξυπνούσε. Προσπαθούσα να ετοιμαστώ για ύπνο να φαω να πλυνω να πάω τουαλέτα να μαζέψω και ξύπναγε συνέχεια.

Σε εμάς κράτησε πολύ...ούτε που θυμάμαι σε ποιο μήνα ελαττώθηκαν τα τόσα ξυπνήματα. Ελπίζω σε εσάς να είναι πιο λίγο.

Και οι μεγάλες μου πολύ χάλια ύπνο απλά στο μικρό τα έχω πιο πρόσφατα και θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες.

Κάπου είχα διαβάσει για μια φάση ύπνου που περνάνε πολλά σε αυτή την ηλικια.

 

https://www.whattoexpect.com/first-year/sleep/4-month-sleep-regression/

 

Ρίξε μια ματιά...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Violettaa είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Γενικά έχουμε θέματα παλινδρόμησης, αλλά ήταν σχετικά ελεγχόμενη η κατάσταση. Ο τρίτος μήνας πέρασε πολύ ομαλά, το μωρό μέσα στη μέρα ήταν πολύ ήσυχο και τη νύχτα δεν είχε τόση κινητικότητα, κοιμόμασταν κανονικά- εκτός βέβαια από τον ημερήσιο ύπνο που ήθελε μόνο αγκαλιά, αλλιώς στο κρεβατάκι του κοιμόταν μόνο μισή ώρα. Από τον τέταρτο και μετά άρχισαν τα μεγάλα προβλήματα με γκρίνια όλη μέρα και τη μεγάλη κινητικότητα στον ύπνο. Μία άλλη παιδίατρος μου είπε να αρχίσω να τον βαζω για ύπνο μπρούμυτα μήπως βοηθήσει, αφού θα περιορίσει τις κινήσεις των χεριών, αλλά εγώ φοβάμαι πολύ να τον βάλω αφού δεν ενδείκνυται αυτή η στάση.  Το κεφαλάκι του βέβαια μπορεί να το γυρίσει αριστερά-δεξιά, έχει δυναμώσει ο αυχένας του αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι ασφαλής θέση.

Πιστεύω ότι αν δε φτάσει αναπτυξιακά να γυρίζει μόνο του δεν είναι ασφαλές. Εγώ τουλάχιστον τα παιδιά μου περίμενα να το καταφέρουν μόνα τους. Μπορεί να είναι και αυτή η φάση που θέλει να το κάνει και δε μπορεί ακόμα. Και όλη η φάση της γκρίνιας είναι συνήθως ένδειξη άλματος που κάτι θέλουν να καταφέρουν.

Συν φάση δοντιών. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο!!

Θυμάμαι ο δικός μου που από νεογέννητο είχε πολύ θέμα με γοπ και βασανιζόταν , μετά τους τρεις μήνες ήταν το κάτι άλλο και όχι μόνο από γοπ.

Τον κοιμιζα υποτίθεται για βράδυ και κάθε δέκα λεπτά ξυπνούσε. Προσπαθούσα να ετοιμαστώ για ύπνο να φαω να πλυνω να πάω τουαλέτα να μαζέψω και ξύπναγε συνέχεια.

Σε εμάς κράτησε πολύ...ούτε που θυμάμαι σε ποιο μήνα ελαττώθηκαν τα τόσα ξυπνήματα. Ελπίζω σε εσάς να είναι πιο λίγο.

Και οι μεγάλες μου πολύ χάλια ύπνο απλά στο μικρό τα έχω πιο πρόσφατα και θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες.

Κάπου είχα διαβάσει για μια φάση ύπνου που περνάνε πολλά σε αυτή την ηλικία.. 

 

https://www.whattoexpect.com/first-year/sleep/4-month-sleep-regression/

 

Ρίξε μια ματιά...

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Violettaa είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Γενικά έχουμε θέματα παλινδρόμησης, αλλά ήταν σχετικά ελεγχόμενη η κατάσταση. Ο τρίτος μήνας πέρασε πολύ ομαλά, το μωρό μέσα στη μέρα ήταν πολύ ήσυχο και τη νύχτα δεν είχε τόση κινητικότητα, κοιμόμασταν κανονικά- εκτός βέβαια από τον ημερήσιο ύπνο που ήθελε μόνο αγκαλιά, αλλιώς στο κρεβατάκι του κοιμόταν μόνο μισή ώρα. Από τον τέταρτο και μετά άρχισαν τα μεγάλα προβλήματα με γκρίνια όλη μέρα και τη μεγάλη κινητικότητα στον ύπνο. Μία άλλη παιδίατρος μου είπε να αρχίσω να τον βαζω για ύπνο μπρούμυτα μήπως βοηθήσει, αφού θα περιορίσει τις κινήσεις των χεριών, αλλά εγώ φοβάμαι πολύ να τον βάλω αφού δεν ενδείκνυται αυτή η στάση.  Το κεφαλάκι του βέβαια μπορεί να το γυρίσει αριστερά-δεξιά, έχει δυναμώσει ο αυχένας του αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι ασφαλής θέση.

Αμ θηλάζεις τσέκαρε μήπως ενοχλείται από κάποια τροφή. Κυρίως τα γαλακτοκομικα κόψε μήπως δεις κάποια διαφορά. Εγώ είχα κάνει τρεις μήνες αποχή από πολλές τροφές  ωρκα ιδιαίτερη διαφορά 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...