Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανήσυχος ύπνος σε βρέφος (0-1 έτους)


natasavagelis

Recommended Posts

καλησπερα....εχω ενα κοριτσακι 20 ημερων....αρχισα να στενοχωριεμαι γιατι κοιμαται το νινακι και μεσα στον υπνο του σφιγγεται,κουνιεται,μαζευει τα ποδαρακια της,σηκωνει τα χερακια της και βογκαει...ειναι σαν να τεντωνεται ενας ενηλικασ...αυτο το κανει ολο το βραδυ...και μετα την ξανα παιρνει τις περισσοτερεσ φορες ο υπνοσ.με ανησυχει πολυ αυτο το θεμα γιατι παρατηρησα πως σημερα το εκανε και που την ειχα αγκαλια γιατι στην αρχη ειπα μηπωσ νιωθει μοναξια στην κουνια της..αλλα μαλλον οχι....εχει καποια αναλογη εμπειρια με το μωρακι της?θα μου ειναι χρησιμες οι συμβουλες σας!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα....εχω ενα κοριτσακι 20 ημερων....αρχισα να στενοχωριεμαι γιατι κοιμαται το νινακι και μεσα στον υπνο του σφιγγεται,κουνιεται,μαζευει τα ποδαρακια της,σηκωνει τα χερακια της και βογκαει...ειναι σαν να τεντωνεται ενας ενηλικασ...αυτο το κανει ολο το βραδυ...και μετα την ξανα παιρνει τις περισσοτερεσ φορες ο υπνοσ.με ανησυχει πολυ αυτο το θεμα γιατι παρατηρησα πως σημερα το εκανε και που την ειχα αγκαλια γιατι στην αρχη ειπα μηπωσ νιωθει μοναξια στην κουνια της..αλλα μαλλον οχι....εχει καποια αναλογη εμπειρια με το μωρακι της?θα μου ειναι χρησιμες οι συμβουλες σας!!!!!!!!

 

 

Κι εμένα έτσι κάνει συνέχεια. Όλη μέρα από τότε που την πήρα (ήταν στη μονάδα μέχρι 1 μηνός περίπου) μέχρι και τώρα που είναι 2 μηνών. Εγώ το αποδίδω στους κολικούς ... τι να πω ... αν ξέρει κάποια κοπέλα κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

οταν διαβασα την περιγραφη σου ηταν σαν να περιεγραφες το μωρο μου!!!!!!τι ειναι αυτο το πραγμα;;;;και εμενα κανει ακριβως τα ιδια πραγματα η μικρη μου απο 4 ημερων!!!!!ακομα και τωρα που γραφω και ειναι στο λικνο της και κοιμαται δεν μπορεις να φανταστεις πως κανει!!!!!τι παθαινουν τα μωρακια μας στον υπνο τους;;;;;τι βογκητα ειναι αυτα;;;;;το εκανε και η μεγαλη μου κορη οταν ηταν νεογεννητο και ειχα ρωτησει την παιδιατρο.μου ειχε πει ετσι κανουν τα μωρα:shock:μαλλον ομως δεν ηξερε τι ειναι και δεν ειχε κατι να πει....και αυτος ηταν και ο λογος που οταν σαραντησε πηγε αρον αρον στο δωματιο της.....δεν αντεχα αλλο να ακουω χλημιντρισματα και βογκητα ολη νυχτα:lol::lol:

αληθεια παντως αν καποια μανουλα εχει αναλογη εμπειρια και ξερει τι ειναι αυτο ας μας διαφωτισει!!!!!!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα το εκανε αυτο ο γιος μου ο ένας απο 17 ημερων και ο αλλος 2 ημερες απο την ημερα που τον πηρα απο την μοναδα (απο οτι καταλαβα στην μοναδα τα γαλατακια που τους δίνανε είναι χωρίς αερα και δεν δημιουργουν κολικους)..απλα κορίτσια αυτα είναι η έναρξη είναι κολικών!!! ΥΠΟΜΟΝΗ εμενα κρατησαν περιπου 2,5 μηνες+

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα μωράκια όταν είναι στην κοιλίτσα μας έχουν περιορισμένο χώρο και δε μπορούν να κάνουν πολλές κινήσεις...έτσι όταν γεννηθούν και έχουν άπλετο χωρο δεν ξέρουν πως να διαχειριστούν όλη αυτή την ξαφνική ελευθερία κινήσεων γιαυτό και κάνουν τόσες κινήσεις που τους διαταρράσουν πολλές φορές και τον ύπνο τους!

το έκανε και η κόρη μου νεογέννητη και σωθηκα μόνο όταν τη φάσκιωνα για να κοιμηθεί!

της πήρα ένα τέτοιο και σώθηκα:

http://www.mothercare.com/Bonfit-Baby-Mothercare-Swaddling-Blanket/dp/B000M4XOIE?ie=UTF8&ref=sr_1_1&nodeId=42764041&sr=1-1&qid=1305818304

 

φυσικά παίζει και το ενδεχόμενο των κολικών....εκεί υπομονή....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εκτος απο τουσ ηχους....τα βογκητα και τα χλιμιντρισματα ¨) κουνιεται και ολοκληρο????δηλαδη χερακια ποδαρακια?σφιγγεται????κουναει το κεφαλακι του αριστερα και δεξια........>??????αχ πολυ δυσκολο να βλεπεις το μπεμπακι σ να τυραννιεται και να μην ξερεις τι εχει......

Link to comment
Share on other sites

οταν διαβασα την περιγραφη σου ηταν σαν να περιεγραφες το μωρο μου!!!!!!τι ειναι αυτο το πραγμα;;;;και εμενα κανει ακριβως τα ιδια πραγματα η μικρη μου απο 4 ημερων!!!!!ακομα και τωρα που γραφω και ειναι στο λικνο της και κοιμαται δεν μπορεις να φανταστεις πως κανει!!!!!τι παθαινουν τα μωρακια μας στον υπνο τους;;;;;τι βογκητα ειναι αυτα;;;;;το εκανε και η μεγαλη μου κορη οταν ηταν νεογεννητο και ειχα ρωτησει την παιδιατρο.μου ειχε πει ετσι κανουν τα μωρα:shock:μαλλον ομως δεν ηξερε τι ειναι και δεν ειχε κατι να πει....και αυτος ηταν και ο λογος που οταν σαραντησε πηγε αρον αρον στο δωματιο της.....δεν αντεχα αλλο να ακουω χλημιντρισματα και βογκητα ολη νυχτα:lol::lol:

αληθεια παντως αν καποια μανουλα εχει αναλογη εμπειρια και ξερει τι ειναι αυτο ας μας διαφωτισει!!!!!!

 

 

χα χα ... κι εγώ τη μεγάλη γι'΄αυτό την πήγα στο δωμάτιό της 40 ημερών!!!! Τώρα τη μπέμπα δε μπορώ να την πάω γιατί είναι μακριά πολύ από το δικό μας το δωμάτιο και είναι δίπλα στης μεγάλης μου η οποία κοιμάται πολύ λίγο (ξυπνάει με τις κότες) και ποιος ξέρει τι θα κάνει. Επίσης η μπέμπα κάνει αυτούς τους ήχουν αλλά ξυπνάει κιόλας από αυτούς!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

τα μωράκια όταν είναι στην κοιλίτσα μας έχουν περιορισμένο χώρο και δε μπορούν να κάνουν πολλές κινήσεις...έτσι όταν γεννηθούν και έχουν άπλετο χωρο δεν ξέρουν πως να διαχειριστούν όλη αυτή την ξαφνική ελευθερία κινήσεων γιαυτό και κάνουν τόσες κινήσεις που τους διαταρράσουν πολλές φορές και τον ύπνο τους!

το έκανε και η κόρη μου νεογέννητη και σωθηκα μόνο όταν τη φάσκιωνα για να κοιμηθεί!

της πήρα ένα τέτοιο και σώθηκα:

http://www.mothercare.com/Bonfit-Baby-Mothercare-Swaddling-Blanket/dp/B000M4XOIE?ie=UTF8&ref=sr_1_1&nodeId=42764041&sr=1-1&qid=1305818304

 

φυσικά παίζει και το ενδεχόμενο των κολικών....εκεί υπομονή....

 

Πράγματι το φάσκιωμα βοηθάει πολύ.Όχι πολύ σφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Φάση είναι και περνάει.Μόλις καταφέρει να συντονίσει τα χεράκια και τα ποδαράκια θα σταματήσει αυτές τις ανήσυχες κινήσεις.Δε θυμάμαι για πόσο καιρό τα φάσκιωνα.Έχουν περάσει και κάποια χρόνια,εδώ δε θυμάμαι τα χτεσινά.Τι να λέμε τώρα:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ακριβως...τι μου θυμησατε...3 παιδιατρους ειχα φωναξει. ολη μερα κιχ μιχ ειχαμε. οταν δε μαζευουν τα ποδια σημαινει οτι η κοιλιτσα διαμαρτυρεται..εμενα ειναι 3 μηνων και κατι και ουσιαστικα μολις εκλεισε τον 2ο μηνα ησυχασε. ειναι κολικοι, ειναι που μαθαινουν τα χερακι και τα ποδαρακαι ειναι που μεγαλωνουν σιγα σιγα δεν ειναι τα γατακια που τα φερατε απο το μαιευτηριο. μεγαλωνουν δυναμωνουν και κανουν διαφορα! εμενα ετσι εκανε ολο το βραδυ με κλειστα ματια! την παρατηρουσαμε με τον αντρα μου και απο ενα σημειο και μετα γελουσαμε! ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι! dont worry! υπομονη θελει και μετα θα δειτε θα κοιμουνται τοσο ησυχα που θα πηγαινετε απο πανω να δειτε αν αναπνεουν! θα το θυμηθειτε!

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειναι μονο τα δικα μου παιδια που κανουν τετοια στον υπνο τους!!!!ειμαστε πολλες παθουσες ε;;;;

κατερινα μου θα σταματησει ολο αυτο το ξερω αλλα το θεμα ειναι μεχρι τοτε τι κανουμε (εκτος απο υπομονη φυσικα):lol:το αστειο ειναι οπως το λες οτι τα κανουν ολα αυτα με κλειστα ματια!!!!:lol:αχ εχουμε καιρο ακομα μεχρι να φτασει στον 3 μηνα....θα εφοδιαστω με ωτοασπιδες στο τελος!!!!!:lol:

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ξυπνάει από τα πολλά μουγκρητά. Γιατί συνοδεύονται και από αέρια συνήθως!

 

Κορίτσια μέσα στη μέρα είναι λογικό τόσο μικρό παιδάκι να μου κοιμάται 3-4 10λεπτα μόνο???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ βερα μου και εμενα η μεγαλη μου ετσι κοιμοταν.....αν εφτανε τα 20 λεπτα ημουν ευτυχισμενη!!!!ελεγα δεν μπορει κατι εχει το παιδι μου....αφου τα μωρακια κοιμουνται πολυ το δικο μου γιατι δεν το κανει;;;;;;η παιδιατρος ειχε πει οτι εχει πολλα ενδιαφεροντα γυρω της και θελει να ανακαλυψει τον κοσμο και δεν την ενδιαφερει να κοιμηθει.....και ακομα και τωρα που κοντευει τα 2 με τον υπνο εχουμε θεμα.....δεν μας αρεσει!!!!!!!αχ....ελπιζω να μην ειναι ετσι και η δευτερη......

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ βερα μου και εμενα η μεγαλη μου ετσι κοιμοταν.....αν εφτανε τα 20 λεπτα ημουν ευτυχισμενη!!!!ελεγα δεν μπορει κατι εχει το παιδι μου....αφου τα μωρακια κοιμουνται πολυ το δικο μου γιατι δεν το κανει;;;;;;η παιδιατρος ειχε πει οτι εχει πολλα ενδιαφεροντα γυρω της και θελει να ανακαλυψει τον κοσμο και δεν την ενδιαφερει να κοιμηθει.....και ακομα και τωρα που κοντευει τα 2 με τον υπνο εχουμε θεμα.....δεν μας αρεσει!!!!!!!αχ....ελπιζω να μην ειναι ετσι και η δευτερη......

 

όταν λες έχετε θέμα??? Πόσο σας κοιμάται δλδ τώρα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

θα κοιμηθει κατα τις 10 30 το βραδυ.θα σηκωθει 6 30 αντε στις καλες μερες 7(υπαρχουν και μερες που σηκωνετε 5....)το μεσημερι θα κοιμηθει με το ζορι στο κρεβατι της κανα μισαωρο....αν κοιμαται στο κρεβατι μου και ειμαι και εγω διπλα μπορει να φτασει την 1 ωρα.το ξερω οτι μπορει να υπαρχουν και χειροτερα αλλα ακουω για κατι παιδακια που κοιμουνται πολυυυυυ περισσοτερο....οποτε θεωρω οτι εχουμε ενα θεμα με τον υπνο......

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα τοσο κοιμοτανε.. το πολυ 2 10λεπτα τη μερα(το βραδυ ξυπναγε ανα μισαωρο να θηλασει) μεχρι τον 4ο μηνα.Ειχα τρελλαθει...ειχα διαβασει κι οτι ο αλλειπης υπνος στον ανθρωπο προκαλει εγκεφαλικα επεισοδια κολη την ωρα εκλαιγα...Αλλα τελικα καταλαβα πως απλα δεν ηθελε να κοιμαται κ συμβιβαστηκα σιγα σιγα...Σημερα κοιμαται πολυ καλυτερα κι εχει αλλαξει τελειως μετα τον 8ο μηνα.Υπομονη θελει κ παροτρυνση στο να κοιμηθουνε,οχι απαραιτητα κουνημα απλα να τα ηρεμουμε.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τα μωράκια όταν έχουν τέτοιο ανήσυχο ύπνο, μπορεί και να θέλουν να ρευτούν (ειδικά όταν ακούγετάι κάτι σαν ψιλοβογγητο του τύπου: ε, ,ε,ε,ε,ε ). Εμένα όταν κάνει έτσι τη σηκώνω για λίγο αγκαλιά και σε λίγο ρεύεται. Όχι πάντα όμως.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

θα κοιμηθει κατα τις 10 30 το βραδυ.θα σηκωθει 6 30 αντε στις καλες μερες 7(υπαρχουν και μερες που σηκωνετε 5....)το μεσημερι θα κοιμηθει με το ζορι στο κρεβατι της κανα μισαωρο....αν κοιμαται στο κρεβατι μου και ειμαι και εγω διπλα μπορει να φτασει την 1 ωρα.το ξερω οτι μπορει να υπαρχουν και χειροτερα αλλα ακουω για κατι παιδακια που κοιμουνται πολυυυυυ περισσοτερο....οποτε θεωρω οτι εχουμε ενα θεμα με τον υπνο......

 

 

πω πω ... λίγο κοιμάται ... κι έλεγα ότι έχω εγώ θέμα με τη μεγάλη μου που κοιμάται 9:30-7 και καμιά ωρίτσα το μεσημέρι (αν κοιμηθεί) ... αλλά υπάρχουν κι άλλοι σαν κι εμάς! Η μεγάλη μου όταν ήταν στην ηλικία της μπέμπας κοιμόταν περίπου 13 ώρες την ημέρα και οι 9 περίπου ήταν το βράδυ (όχι συνεχόμενα) και μέσα στη μέρα έκανε 2 καλους ύπνους σίγουρα. Γι' αυτό προβληματίζομαι τώρα με τη μικρή ... αυτή δλδ όταν φτάσει στην ηλικία της μεγάλης πόσο θα κοιμάται? 8ωρο??

 

Το μόνο καλό με τη μπεμπούλα είναι ότι το βράδυ μου κοιμάται ... Διακεκομένα μεν αλλά κοιμάται ένα 9ωρο με 10ωρο. Απλά μετά μέσα στη μέρα ζήτημα αν συμπληρώνει 1 ώρα με 10λεπτα και τέταρτα! Και ανακάλυψα ότι όταν την έχω αγκαλιά ή προσπαθώ να την κοιμίσω πιο δύσκολα κοιμάται ενώ αν τη βάλω με ανοιχτά μάτια στην καλαθούνα μπορεί να κοιμηθεί μόνη της!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 34 ΗΜΕΡΩΝ Κ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΟΒΟΛΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ! ΚΛΑΙΕΙ ΣΧΕΔΟΝ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΠΑΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Κ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ! ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ Κ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5' ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ. ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ 10ΛΕΠΤΟ Κ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ. ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΔΕΝ ΗΡΕΜΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΟΥΤΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΤΗΣ ΔΙΝΩ Κ INFACOLIC. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΓΑΛΑ-ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ Κ ΠΙΝΕΙ ΤΟ FRIZOLAC. 120-170ml ΜΕΣΟ ΟΡΟ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΡΚΕΤΕ Σ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΕΣ Κ ΙΣΩΣ Κ 1 & 2 ΩΡΕΣ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ! ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eννοείς ότι κλαίει σχεδόν όλη μέρα και όχι την νύχτα?

Γουλίτσες είναι φυσιολογικό να βγάζουν τα μωράκια αλλά εξαρτάται και την συχνότητα. Εμένα πχ άρχισε να γίνεται πολύ γκρινιάρα γύρω στους 2 μήνες και επειδή είχε γουλίτσες η παιδίατρος μου είπε ότι έχει παλινδρόμηση και μου έδωσε σιροπάκι και όντως το πρόβλημα λύθηκε.

Την εξέτασε από κοντά η γιατρός? Αν όχι, εγώ θα την πήγαινα να την δεί και αν συνεχιστεί το κλάμα θα έπαιρνα και δεύτερη γνώμη γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς ότι κλαίει σχεδόν όλη μέρα και όχι την νύχτα?

Γουλίτσες είναι φυσιολογικό να βγάζουν τα μωράκια αλλά εξαρτάται και την συχνότητα. Εμένα πχ άρχισε να γίνεται πολύ γκρινιάρα γύρω στους 2 μήνες και επειδή είχε γουλίτσες η παιδίατρος μου είπε ότι έχει παλινδρόμηση και μου έδωσε σιροπάκι και όντως το πρόβλημα λύθηκε.

Την εξέτασε από κοντά η γιατρός? Αν όχι, εγώ θα την πήγαινα να την δεί και αν συνεχιστεί το κλάμα θα έπαιρνα και δεύτερη γνώμη γιατρού.

 

 

ΟΥΦ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΑ ΧΩ ΧΑΜΕΝΑ! ΝΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΧΑΜΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΓΑΛΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10-12 ΟΠΟΥ ΠΙΑ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΗ ΤΡΩΕΙ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΗΞΕΙ. ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΛΕΕΙ. Κ ΛΕΩ, ΜΗΠΩΣ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ? ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΒΡΕΦΟΣ 35 ΗΜΕΡΩΝ??? ΤΙ ΣΙΡΟΠΑΚΙ ΣΟΥ ΔΩΣΕ?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το να κλαίει όλη μέρα μήπως σημαίνει ότι κάτι την ενοχλεί? Δεν μπορεί, δεν θεωρείται και τόσο φυσιολογικό για αυτή την ηλικία. Κάτι την ενοχλεί. Μήπως έχει κολικούς? Ξέρεις τα συμπτώματα για να τα παρατηρήσεις? Αν και συνήθως οι κολικοί ξεκινούν το βράδυ. Μπορεί να έχει και παλινδρόμηση, που σημαίνει ότι το γαλα γυρίζει πίσω και της καίει το λαιμό (με απλά λόγια το λέω) και αυτό πονάει. Εχεις παρατηρήσει όταν την ταίζεις να τραβάει το κεφάλι της πίσω?

Το να βαριέται μέσα στην μέρα δεν παίζει. Είναι τόσο μικρούλι ακόμα.

Οι γιατροί είναι για να τους τα πρήζουμε. Εγώ στην θέση σου θα καλούσα έναν άλλον παιδίατρο (κατά προτίμηση σπίτι γιατί είναι νεογέννητο) και θα έπαιρνα και άλλη γνώμη. Μην το φοβάσαι. Να παίρνεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη αν χρειάζεται. Η υγεία του μωρού σου προέχει πάνω από όλα.

Και επειδή με ρωτάς, το σιροπάκι που έδωσα στην μικρή μου ήταν το epadoren, το οποίο έδρασε σε 1,5 εβδομάδα για την ακρίβεια αλλά η αλήθεια είναι ότι λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...