Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

KENTΡΟ ΜΑΝΑΣ-ΠΑΙΔΙΟΥ


Recommended Posts

Α καταλαβα...θα το ριξω στη μαλαγανια..ενταξει το'χω αυτο!!!

Αυτα τα μικροβιολογικα του ΙΚΑ ειναι εμπιστα?Ως προς τα αποτελεσματα των εξετασεων εννοω?

 

Ουδείς μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι θα κανω κατι αλλο καλυτερο θα παω κ την επομενη φορα κ εαν μου κουνηθει τοτε θα του κανω μια ωραιοτητα καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη κ στο υπουργειο υγειας

Link to comment
Share on other sites

οχι θα κανω κατι αλλο καλυτερο θα παω κ την επομενη φορα κ εαν μου κουνηθει τοτε θα του κανω μια ωραιοτητα καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη κ στο υπουργειο υγειας

 

Έτσι δεν θα του κάνεις τίποτε πίστεψέ με, τι θα καταγγείλεις? ότι δεν σου γράφει φάρμακα?

Θα πει κι αυτός ότι εγώ σαν γιατρός εκτιμώ ότι πρέπει να αρχίσει να παίρνει φάρμακα από τότε..........και αυτά τα συκεκριμένα, όχι αυτά που θέλει η καθεμία.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο, άσε που θα καθυστερήσεις και στο τέλος θα τα πληρώσεις από την τσέπη σου.

 

Σε συμφέρει να του πας χαρτιά από δημόσιο νοσοκομείο ή να τον αρχίσεις στο δούλεμα για να κάνεις την δουλίτσα σου καλύτερα.

 

Πέρισυ το καλοκαίρι πήγαινα εγώ (μαζί με την μικρή μου) αντί για μια φίλη μου που δεν μπορουσε να πάρει άδεια ( και είχε σοβαρό ιστορικό όμως) και μου΄λεγε........αααα δεν μπορώ αυτό, δεν μπορώ εκείνο.

Κι έλεγα κι εγώ ... έλα ρε γιατρέ θα χάσει η κοπέλα τη δουλειά της, που να τρέχω να κλείνω ραντεβού εγώ με το παιδί τώρα στη Μπουμπουλίνας, γράψε μου επείγον για τις πρώτες αιματολογικές που είναι και οι πρώτες.............. άλε ρε γιατρέ αφού όταν ήμουν έγκυος εγώ με βοηθάγανε όλοι εδώ και ο συγχωρεμένος ο κος. Τόυρνάς (από τους πιο "ξινούς")............... ρίξε κα'να χέρι βοηθείας και σε μας τι μάνες, γιατί αν περιμένουμε από το κράτος σωθήκαμε.

Πάντοτε έκανα την δουλειά μου σε πληροφορώ.. αλλά πάντα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ο προγεννητικός στο ΙΚΑ θέλει πολύ κουράγιο.Κλείνουν τηλεφωνικά ραντεβού μετά από πολύ καιρό(σε μένα είπαν μήνα) και τα αποτελέσματα βγήκαν μετά από επίσης πολύ καιρό.Το κακό είναι οτι ο γιατρός μου λόγω προηγούμενης κατάστασης μου είχε γράψει πολλές εξετάσεις και σε ιδιωτικό πήγαινε πολύ ακριβά!Στο ΙΚΑ όμως μετά από τόσο καιρό θα μου ήταν άχρηστες.

Τελικά ανακάλυψα μια γνωστή μου που δουλεύει εκεί και τις έκανα στον μικρότερο δυνατό χρόνο(σκέψου οτι πήγα την επόμενη μέρα και έδωσα αίμα-χωρις να περιμένω ουρά, με "έχωσε" σε ένα γραφείο)και τα αποτελέσματα μου τα άφηνε σπίτι!!(κανονικά πας και τα μαζεύεις ένα-ένα απο τον γυναικολόγο στο κέντρο μάνας+παιδιου).Λοιπόν , το αποτέλεσμα??Την τελευταία εξέταση την πήρα μετά από 2 μήνες!! :evil:

Τωρα ούτε για τις μηνιαίες δεν πάω στο ΙΚΑ.Μόνο για τα φάρμακα.Αν ,πορείς να το αποφύγεις...

Τωρα σχετικά με αυτά που ζητάνε.Μάλλον κάθε κέντρο έχει τα δικά του.

Στης Αργυρούπολης δέχτηκαν υπέρηχο απο τον ιδιώτη γιατρό μου για να διαπιστωθεί η εγκυμοσύνη.Επίσης έχει 2 γυναικολόγους.Ο ένας ούτε μιλάει-ούτε λαλάει και οτι πεις στο γράφει(συθνήθως λάθος αλλά εκεί προσέχεις να τον διορθώνεις εσύ),ο άλλος είναι πιο....γιατρός αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι δεν θα του κάνεις τίποτε πίστεψέ με, τι θα καταγγείλεις? ότι δεν σου γράφει φάρμακα?

Θα πει κι αυτός ότι εγώ σαν γιατρός εκτιμώ ότι πρέπει να αρχίσει να παίρνει φάρμακα από τότε..........και αυτά τα συκεκριμένα, όχι αυτά που θέλει η καθεμία.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο, άσε που θα καθυστερήσεις και στο τέλος θα τα πληρώσεις από την τσέπη σου.

 

Σε συμφέρει να του πας χαρτιά από δημόσιο νοσοκομείο ή να τον αρχίσεις στο δούλεμα για να κάνεις την δουλίτσα σου καλύτερα.

 

Πέρισυ το καλοκαίρι πήγαινα εγώ (μαζί με την μικρή μου) αντί για μια φίλη μου που δεν μπορουσε να πάρει άδεια ( και είχε σοβαρό ιστορικό όμως) και μου΄λεγε........αααα δεν μπορώ αυτό, δεν μπορώ εκείνο.

Κι έλεγα κι εγώ ... έλα ρε γιατρέ θα χάσει η κοπέλα τη δουλειά της, που να τρέχω να κλείνω ραντεβού εγώ με το παιδί τώρα στη Μπουμπουλίνας, γράψε μου επείγον για τις πρώτες αιματολογικές που είναι και οι πρώτες.............. άλε ρε γιατρέ αφού όταν ήμουν έγκυος εγώ με βοηθάγανε όλοι εδώ και ο συγχωρεμένος ο κος. Τόυρνάς (από τους πιο "ξινούς")............... ρίξε κα'να χέρι βοηθείας και σε μας τι μάνες, γιατί αν περιμένουμε από το κράτος σωθήκαμε.

Πάντοτε έκανα την δουλειά μου σε πληροφορώ.. αλλά πάντα όμως.

εδω του ειπα οτι ειμαι ανεργη κ δεν ιδρωσε το αυτι του τεσπα οτι χρειαστει θα κανω της εξετασεις στο νοσοκομειο γιατι βαριεμαι τον πρωινο γιατρο του ικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!

Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω. Έιμαι σε άδεια επαπειλούμενης κύησης μεχρι 10-06-2010. Από τότε θα πρέπει να βγώ σε κανονική (56 ημέρες πριν το ΠΗΤ 5-08-2010) μου είπαν οτι θα πρέπει να παω στο κέντρο μάνας και παιδιού Ν. Ερυθραίας(πού ακριβώς είναι?) .Ξέρει καμία κοπέλα να πει τί χρειάζεται να έχει ο πατέρας μου μαζί του-εγώ είμαι ακίνητη- και γενικά όποια πληροφορία έχετε είναι καλοδεχούμενη .... Ευχαριστώ πολύ :-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, επανέρχομαι και εγώ για τις Τζιτζιφιές. Δηλαδή αν πάω με υπέρηχο ή εξετάσεις απο ιδιωτικό διαγνωστικό δεν θα δεχθεί ότι είμαι έγκυος? ΄Θέλω να πάω να μου γράψει έστω τα συμπληρώματα. Ο γιατρός άλλαξε η παραμένει ο ίδιος κομπογιαννίτης?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, επανέρχομαι και εγώ για τις Τζιτζιφιές. Δηλαδή αν πάω με υπέρηχο ή εξετάσεις απο ιδιωτικό διαγνωστικό δεν θα δεχθεί ότι είμαι έγκυος? ΄Θέλω να πάω να μου γράψει έστω τα συμπληρώματα. Ο γιατρός άλλαξε η παραμένει ο ίδιος κομπογιαννίτης?

 

Απλά για τα συμπληρώματα ή φάρμακα μπορείς να πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου, δεν είναι ανάγκη να πας στο κέντρο Μάνας-Παιδιού. Εγώ πήγα στο κέντρο μόνο για την άδεια τοκετού, συμπληρώματα έγραψα 3 φορές σε όλη την εγκυμοσύνη, σε 3 διαφορετικά ΙΚΑ (Άλιμο, Ν. Σμύρνη, Ν. Κόσμο), χωρίς πρόβλημα από τον γυναικολόγο. "Αποδεικτικό" της εγκυμοσύνης μου ζήτησαν μόνο την 1η φορά, στο ΙΚΑ Αλίμου, έτυχε και είχα μαζί μου τον πρόσφατο υπέρηχο που είχα κάνει στον γιατρό και ήταν ΟΚ μ' αυτό, δεν ζήτησαν κάτι άλλο. Τις επόμενες φορές είδαν ότι είχα ξαναγράψει φάρμακα, έβλεπαν και την κοιλούμπα, υπήρχε περίπτωση να αμφισβητήσουν την εγκυμοσύνη?? ;)

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

λοιπον κοριτσια τωρα που ηρεμισα θα σας πω τα νεα για το μανα κ παιδιου στον πειραια ο γυναικολογος ειναι απαραδεκτος μου ακυρωσε μεσα σε μια εβδομαδα 4 ραντεβου επειδη αρχισα να τα περνω στο κρανιο με την ακυρωση του 4ου ραντεβου πηρα τα μουτρα μου κ πηγα στα κεντρικα του πειραια κ ανεβηκα στον διευθηντη εκει ηταν μια παρα πολυ καλη κοπελια που με ηρεμισε πρωτα κ με εστειλε σε αλλον γυναικολογο που οχι μονο με εξυπηρετησε ο ανθρωπος αλλα μου εδωσε κ το τηλ του για να πηγαινω σε εκεινον στο ικα τον αλλον του ετοιμαζω μια ωραια καταγγελια που θα παω να την καταθεσω στα κεντρικα κ θα παρω κ αριθμο πρωτοκολλου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου, έχετε καμία εμπειρία με το Κέντρο μάνας και παιδιού στην Νικαια???

 

Ρωτάω γιατι την Πέμπτη θα πάω να πάρω το πρώτο πακέτο εξετάσεων (που δίνουν στην αρχή της εγκυμοσύνης) απο ιδιώτη γιατρό!!!....

 

 

ξέρετε αν είναι εξυπηρετικοί ή θα έχω πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Αν πας με χαρτί ιδιώτη γιατρού, μπορεί να μην κάνει δεκτό τίποτε.

Πρέπει να έχει "διαπιστωμένη" εγκυμοσύνη από δημόσιο φορέα, που σημαίνει υπέρηχο ή αιματολογική εξέταση από δημοσια νοσοκομεία , ΙΚΑ κλπ.

Στο λέω αυτό γιατί στα περισσότερα κέντρα Μάνας Παιδιού οι γυναικολόγοι εκεί ψάχνουν πελατεία και σου κάνουν τη ζωή δύσκολη (υπαρχουν ένα σωρό καταγγελίες μέσα στο φόρουμ για τέτοιες υποθέσεις). Για το συγκεκριμένο κέντρο δεν έχω ακούσει κάτι.

Καλή επιτυχία και καλή λευτεριά

Link to comment
Share on other sites

Αν πας με χαρτί ιδιώτη γιατρού, μπορεί να μην κάνει δεκτό τίποτε.

Πρέπει να έχει "διαπιστωμένη" εγκυμοσύνη από δημόσιο φορέα, που σημαίνει υπέρηχο ή αιματολογική εξέταση από δημοσια νοσοκομεία , ΙΚΑ κλπ.

Στο λέω αυτό γιατί στα περισσότερα κέντρα Μάνας Παιδιού οι γυναικολόγοι εκεί ψάχνουν πελατεία και σου κάνουν τη ζωή δύσκολη (υπαρχουν ένα σωρό καταγγελίες μέσα στο φόρουμ για τέτοιες υποθέσεις). Για το συγκεκριμένο κέντρο δεν έχω ακούσει κάτι.

Καλή επιτυχία και καλή λευτεριά

 

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο???

 

Αν μου τα πολυ πρίξουν μπορώ να τους πατήσω πόδι εκείνη την στιγμή και να τους πω "ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ, ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ ΣΑΣ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ ΣΤΑ ΙΑΤΡΕΙΑ ΣΑΣ, γραψτε μου τώρα χοριακη"

 

Θα μου αρνηθούν??? Δεν νομίζω....τι λες?

Link to comment
Share on other sites

AN ENNOEIΣ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΙΝΤΟΥΛΑΣ- (ΓΙΑΤΙ ΚΙ' ΕΓΩ ΑΠΟ ΝΙΚΑΙΑ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΙΝΑ) ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΦΕ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AN ENNOEIΣ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΙΝΤΟΥΛΑΣ- (ΓΙΑΤΙ ΚΙ' ΕΓΩ ΑΠΟ ΝΙΚΑΙΑ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΙΝΑ) ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΦΕ.

 

 

Ναι αυτο λέω στην Αγ. Βαρβάρα...Οδός Αγ. Αλεξάνδρου

αλήθεια λές??? Αχ θα κλάψω...Ειλικρινα δεν θα έχω πρόβλημα ε? Με χαροποιησες πάρα πολύ τώρα....

 

Και δηλαδή μπαίνω μέσα και λέω καλημέρα ήρθα να μου γράψετε αυτες τις εξετάσεις???? και δίνω το χαρτί??

 

Χίλια συγγνώμη αλλά πρώτη φορά το κάνω μωρέ και είμαι άσχετη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πήγα και εγώ στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού στις Τζιτζιφιές για να μου γράψουν εξετάσεις για το δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου. Μου έγραψαν μόνο γεν. αίματος και γεν. ούρων - τίποτα άλλο. Αρνήθηκαν να γράψουν κι άλλες 2 (δηλ. CMV και τοξόπλασμα). Ζήτησα να μιλήσω στον διευθυντή γιατί γνωρίζω πολύ καλά πως εάν είσαι πελάτισά τους σου τα γράφουν όλα. Ήταν το ίδιο αδιάφορος και αγενείς.

 

Για να μην σας τα πολυλέω, μου έβαλαν τις φωνές (δηλ. οι δύο γυναικολόγοι κ. Σ και κ. Κ) καθώς και ο διευθυντής. Σε κάποια φάση με είχαν περικυκλώσει και οι 3, όλοι τους όρθιοι και ούρλιαζαν. Με έβριζαν, με κοροϊδευαν (είμαι αγγλόφωνη και τα ελληνικά είναι δεύτερή μου γλώσσα οπότε μιλάω με προφορά και γραμματικά λάθη) και στο τέλος ο κ. Κ με τον οποίο δεν είχαν καν ραντεβού και δεν είχε καμμία δουλειά να αφήσει το ιατρείο του και να έρθει να "ξεκαθαρίσει" για τον συνάδελφό του με έδιωξε και μου είπε να μην ξανα πατήσω πόδι εκεί. Τον ευχαρίστησα για την ευγένειά του και έφυγα αλλά είχα ταραχτεί τόσο πολύ που δεν μπορούσα να σταματήσω να τρέμω. Η εγκυμοσύνη μου ήταν τότε προβληματική (με αιμοραγία), και ανέβηκε η πίεσή μου και από τα νεύρα μου έκλαιγα με λυγμούς όταν γύρισα σπίτι. Ήμουν χάλια για 2 μέρες. Ο συζυγός μου ήταν έτοιμος να πάει να τους πλακώσει στο ξύλο. Τον σταμάτησα και πήγα αμέσως στο ΙΚΑ Καλλιθέας και έκανα γραπτή καταγγελία. Πήρα αρ. πρωτοκόλλου και περιμένω τώρα την εξέλιξη (αυτό συνέβη τον Ιούνιο και τώρα που έχουμε Οκτώβριο δεν έχω ακούσει τίποτα). Εν τω μεταξύ θα πρέπει να ξανα πάω για την άδεια τοκετού και δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μία θέλω να πάω σε άλλο Κέντρο Μανας Παιδιου αλλά μου λένε πως δεν θα με εξυπηρετήσουν γιατί ανήκω αλλού - από την άλλη όμως δεν θέλω να με εκβιάζουν και θα πάω με το "ετσι θέλω".

 

Μόνο που το ξαναέζησα τώρα συχγίστηκα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω τι πέρασες, έπρεπε να πάει ο άντρας σου και να τα κάνει όλα λαμπόγυαλο, και εγώ έχω κακιά πειρα απο εκεί γιατί εκεί ανήκω, την άδεια λένε δεν την γράφουν πριν την 30η εβδομάδα, εγώ πήγα στην 27η εβδομάδα και αρνήθηκαν και ήταν πολύ κακότροποι, αλλά έκανα έγγραφη καταγγελία με αρ. πρωτ. στα κεντρικά του ΙΚΑ στην Αθήνα, και τους είπα ότι θα τους βγάλω στα κανάλια γιατί δεν μου έγραφαν ούτε τα συμπληρώματα. Και να φανταστείς οτι ο γιατρός μου είναι σε Δημόσιο Νοσοκομείο με χαρτί και σφραγίδες και τα πάντα και δεν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν. Παρόλα αυτά την έφαγαν την καταγγελία τους. Αλλά αυτοί έμαθα πως έχουν φάει και άλλες καταγγελίες αλλά δεν τους κουνάει κανείς προς το παρόν. Τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Θέλω την βοήθεια σας! Έχω κλείσει ραντεβού στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού του Πειραιά στις 29 Νοέμβρη για να κάνω τις προβλεπόμενες για τον μήνα μου εξετάσεις οι οποίες είναι Γεν.Αίματος, Γεν. Ούρων, Καμπύλη ζαχάρου και εξετάσεις θυροειδή (έχω θυροειδή και τον ελέγχω κάθε μήνα τώρα στην εγκυμοσύνη). Είναι η πρώτη φορά που θα πάω σε Κέντρο Μάνας και Παιδιού για να μου γράψουν εξετάσεις και επειδή έχω ακούσει ότι είναι πολύ παράξενοι εκεί (ποιός ξέρει γιατί) θα ήθελα να ρωτήσω όποια γνωρίζει, υπάρχει περίπτωση να μην μου γράψουν αυτές τις εξετάσεις;;; Σε γυναικολόγο του ΙΚΑ που είχα πάει τον προηγούμενο μήνα με περέμπεμψε στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού (εκεί λέει πηγαίνουν όλες οι έγκυες για εξετάσεις).

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει περίπτωση να μην μου γράψουν αυτές τις εξετάσεις στο Κέντρο Μάνας κ Παιδιού!!;;;

Δεν εχω εμπειρια από το κεντρο στον Πειραια, αλλα στην Αργυρούπολη που πηγαινα εγω δεν ειχα τετοιο προβλημα(ειχα άλλα!).

Εχε μαζι σου όλα τα τυπικα (πχ. τον τελευταιο υπερηχο) μην σου τυχει κανένας περίεργος.Μονο για τις εξετασεις για τον θυροειδή θα μπορουσε κανενας αναποδος να πει κατι, αλλά δεν φανταζομαι...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε να στα αρνηθουν απο την στιγμη που ανηκεις εκει αν σου αρνηθουν τις εξετασεις σου να κανεις φασαρια επι τοπου....αν και δεν πιστευω να εχεις τετοιο προβλημα, γιατι μονο παραπεμπτεικα και φαρμακα σου γραφουν κ τιποτα αλλο......

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα αν σκοπευεις να κανεις στο κεντρο μανας τις εξετασεις ή αν θες να στις γραψουν απλα και να τις κανεις αλλου.

Αποτι ξερω παντως δεν τις γραφουν γιατι τις κανουν οι ιδιοι οποτε αν θες το δευτερο μαλλον δε γινεται. Εκτος απο καποιες πιο ειδικες οπως του θυροειδη που λες, αυτην ισως την γραφουν και δεν την κανουν οι ιδιοι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω πολύ για τις απαντήσεις σας. Miss pitsi έχω να κάνω εξετάσεις και μου είπαν από το ΙΚΑ (γυναικολόγος του ΙΚΑ) ότι εφόσον είμαι έγκυος θα μου τις γράψουν στο κέντρο μάνας κ παιδιού. Δεν με νοιάζει αν θα τις κάνω εκεί ή όπου αλλού μου πουν αρκεί να μην τρέχουν σε άλλους γιατρούς ή σε άλλα ΙΚΑ. Στο 184 που πήρα τηλ. για να κλείσω ραντεβού στο κέντρο μάνας κ παιδιού μου είπαν ότι τις εξετάσεις του θυροειδή και την καμπύλη ζαχάρου ίσως να μην μου τις γράψουν / κάνουν εκεί και να πρέπει να πάω σε παθολόγο γι' άυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας και απο εμενα! Ηθελα να σας πω και εγω την εμπειρία μου απο το κέντρο μητερας στις Τζιτζιφιες.

Την πρωτη φορα ειχα αποκόλληση πριν κλείσω καλα τον τριτο μηνα και εστειαλ τον αντρα μου να μου γραψει την 15νθημερη αδεια που μου εγραψε ο ιδιώτης γιατρος μου. Είχε μαζι του τον υπέρηχο και την γνωμάτευση. Ο γιατρος (ο κουνιστός..:)) αρνήθηκε να τις γραψει χωρις να με εξετασει πρωτα και χαριστικά οπως ειπε μου εγραψε 5 μερες.

την δευτερη φορα στον 5ο μηνα (19-20 εβδομαδων) ειχα προβλημα με τον τραχηλο μου (διαστολή σχεδον ετοιμόγεννης) παλι έστειλα τον αντρα μου μιας και ημουν κρεβατωμενη (μονο για τουαλέτα σηκωνόμουν). Αυτη τη φορα πηγε στον αλλον γιατρο του κεντρου μητερας Τζιτζιφιες με τον υπερηχο και την γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρου μου. Η απάντηση του ήταν οτι θα μου γραψει την αδεια μονο με υπερηχο απο μαιευτηριο και οχι απο ιατρείο.

ο αντρας μου ψηλιασμενος απο την πρωτη περιπτωση, υποψιαστηκε οτι απλα θελει να μας ταλαιπωρησει. Εκλεισε ραντεβου σε αλλο κεντρο μανας οπου του την εγραψαν κανονικα με τον υπερηχο και την γνωμάτευση που ειχε παει και στον αλλον γιατρο.

Υπαρχει καποιος που τους ελεγχει? η αναλογα με το πως τους ξημερωνει πρατουν? Ειναι γιατροι αυτοι οι άνθρωποι? και ειδικα σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης που θα επρεπε να ειναι πιο ευαίσθητοι απορώ με την γαϊδούρια τους και τον μη επαγγελματισμό τους. Κριμα τα λεφτα που τους δινουμε.....

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...