Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσαρέσκεια και έκφραση παραπόνων στην σχέση


Πώς εκφράζετε την δυσαρέσκεια/παράπονα στη σχέση  

348

  1. 1. Πώς εκφράζετε την δυσαρέσκεια/παράπονα στη σχέση

    • Περιμένω πρώτα μέχρι να ηρεμήσω/να το σκεφτώ/συζητήσω με φίλες. Μπορεί να περάσουν πολλές ημέρες, ή να το αφήσω για πολύ αργότερα για να σιγουρευτώ
      23
    • Περιμένω πρώτα μέχρι να ηρεμήσω/να το σκεφτώ/συζητήσω με φίλες. Μπορεί να περάσει κάποια ώρα μέχρι να το πώ/βρώ τη κατάλληλη στιγμή/τρόπο αλλά μές τη μέρα συνήθως το έχω επικοινωνήσει.
      12
    • Εξαρτάται εντελώς απο την σοβαρότητα του παραπόνου, κάποιες φορές περιμένω πολύ, και άλλες το λέω αμέσως
      232
    • Λέω αυτό που αισθάνομαι την στιγμή που προκύπτει το θέμα, με διπλωματικό τρόπο/τάκτ
      47
    • Λέω ακριβώς αυτό που αισθάνομαι την στιγμή που προκύπτει το θέμα, χωρίς να λογαριάζω διπλωματίες ή τάκτ.
      207


Recommended Posts

Κοριτσια ειστε τελειες,πρωτον δεν βριζω ποτε οταν μαλωνουμε και δευτερον βρε κοριτσια εγω εχω αντρα του οποιου το αυτι δεν ιδρωνει με τιποτα,οταν υπαρχει σοβαρος λογος τοτε γινεται χαμος,ξεκιναω ηρεμη και χαλαρη λεγοντας την αποψη μου στο θεμα και οπως σας ειπα παραπανω δεν ιδρωνει το αυτακι του συνεχιζω δυναμικα λεγονατς ακριβως τα ιδια αλλα αυτος εκει,τιποτα δηλ,παμε παρακατω με πολυ εντονο υφος και τελειωνω κοκκινη απο τα νευρα επειδη εχει κοιμηθει,ειναι δυνατον ρε κοριτσια εγω να ανεβαζω πιεση ισα με το ταβανι και αυτος νανι,αυτα γινονται το βραδυ,την ημερα αν τυχει και καβγαδιζουμε παμε στο δωματιο λογο του μικρου να μην με βλεπει που φουντωνω ε και εκει αρχιζει το κυριε ελεησον,αυτος τιποτα κοριτσια ουτε κιχ καμια φορα χασμουριεται κιολας και μου τι δινει ακομα περισσοτερο,βεβαια αυτος λεει οτι δεν μιλαει γιατι με βλεπει που γυαλιζει το ματι και σου λεει ας μην μιλησω μην γινει χαμος μετα ομως μου τα λεει σε ασχετες φασεις οταν εγω ειμαι καλα και κουλ,ειναι πονηρος...αλλα τον αγαπω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν νευριάσω για κάτι που μου έκανε δεν περιμένω καθόλου. Δεν έχω υπομονή και του το λέω αμέσως. Επίσης όταν έχω νεύρα δεν χρησιμοποιώ διπλωματία.

Αν αυτό το κάτι είναι σοβαρό, του κρατάω μούτρα μπορεί και για μέρες.

Δεν τον φροντίζω καθόλου τις μέρες αυτές ούτε ασχολούμαι μαζί του, κι έτσι παίρνει το μάθημά του:D.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μια απ'τα ίδια και εγώ.. απουσία διπλωματίας και γυναικείας εξυπνάδας.. και συνήθως χάνω το δίκιο μου γιατί έχω χαρακτηριστεί ως παραπονιάρα!οπότε τα παράπονα/γκρίνια δεν εισακούονται καν.. ελπίζω να το βελτιώσω σιγά σιγά και να σκέφτομαι τι λέω πότε και πως

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψήφισα την πρώτη επιλογή γιατί αυτό κάνω...έτσι λειτουργώ.

βαριέμαι την γκρίνια και την μουρμούρα....δεν μπορώ τους τσακωμούς.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Ποια διπλωματία;Οταν έχω νευρα έχω νευρα και πρέπει να ξεσπάσω...Φωναζω εκεινη την ώρα και σε 2 λεπτά τα έχω ξεχασει όλα ακόμα και τα παιδιά μου με μάθανε και δεν μου δίνουν και πολύ σημασία εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως κάνω υπομονή.... Υπομονή και σκέφτομαι ''Άσε να πάει και το παλιάμπελο'', ''Θα αλλάξει, πού θα πάει;'', ''Μη μιλήσεις, θα σε πει γκρινιάρα'', ''Έλα μωρέ τώρα, μη τον στεναχωρέσεις.....''

Σκεπτόμενη όλα αυτά μόνο κακό στον ευατό μου κάνω, γιατί τα κρατάω μέσα μου και κάποια στιγμή μαζεύονται πολλά και καποια άλλη στιγμή υπάρχει η σταγόνα που θα κάνει τσάαααακ και θα ξεχειλίσει το ποτήρι και θα γίνει πανικός! Κι εκεί που συνήθως δε μιλάω, ξαφνικά γίνομαι ταύρος εν υαπλοπωλείω και σαστίζουν όλοι όσοι με βλέπουν πόσο θυμό και έκρηξη μπορώ να κρύβω μέσα μου....

Αυτάαααααα :D

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Ωχ, ωχ, ωχ... κι εγώ κορίτσια δεν κρατιέμαι... Αν μου τη σπάσει με κάτι δεν μπορώ με τίποτα να το αφήσω να πέσει κάτω. Αλλά δεν βρίζω. (Συνήθως δηλαδή :lol: ). Μου βγαίνει όμως ειρωνία. Πολύ όμως. Ειδικά αν ακούσω χοντρές μ@λ@κίες και χωρίς να φταίω... Άστα! Τον αφήνω, λέει, λέει, και μετά εγώ με υποδειγματική ηρεμία λέω κάτι του τύπου: Αγάπη μου έχεις θέματα, το ξέρεις? Δεν πας να σε δει κανένας γιατρός γιατί αν δεν πας και συνεχίσεις έτσι, θα σε δει οπωσδήποτε ο Σεραφείμ (ο δικηγόρος μας)... :lol::lol::lol::lol:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πως χτυπάω κόκκινο, ειδικά όταν αρχίζει τα κουλά, είναι το κάτι άλλο...

Ποιό τακτ και τι διπλωματία λέμε τώρα...

Ο Κόναν ο βάρβαρος γίνομαι...μόνο τα μούσκουλα και η προφορά μου λειπουν. Αλλά ποτέ μπροστά στο παιδί

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
"Λέω ακριβώς αυτό που αισθάνομαι την στιγμή που προκύπτει το θέμα, χωρίς να λογαριάζω διπλωματίες ή τάκτ."

Ακριβώς έτσι!

 

μια απο τα ιδια, δυστυχως...

μου λειπει η διπλωματια κ αυτο το'χω πληρωσει καμποσες φορες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνω τοιχοθεραπεία...Κοιτάω τον τοίχο μέχρι να ηρεμίσω, ηρεμώ γίνομαι άλλος άνθρωπος και καταστρώνω το σχέδιο εκδίκησης το οποίο μπορεί να σκάσει σε ανυποπτη στιγμή :P

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα.....παντα επικαιρο θεμα στις σχεσεις!χμμμ.....εγω προσωπικα αμα εχω διαφωνια θα του το πω εκεινη τη στιγμη ο κοσμος να χαλασει....λογω χαρακτηρα παντα!εκεινος εχει αλλη διοδο δεν μιλαει μεχρι να μου περασει πραγμα που με κανει εξαλλη..θα φωναξω θα ουρλιαξω αναλογα με τη σοβαροτητα και ακουστε το καλυτερο.........παντα μα παντα καταληγουμε σε χιουμορ του τυπου σου περασε ρε κτηνος?ενα φιλακι στο μετωπο και συνεχιζουμε παρακατωωωωωωωω..........

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

βριζωωωωω σαν νταλικιερης!λεω οτι μου κατεβει κ ακομη περισσοτερα!συνθετω κ κσινουριες λεξεις!αλλα....απο μεσα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αχαχαχαχχαχχα!απ εξω τιποτα!!!!!παθαινω μπουγκαμαρα!μετα απο τοσο βρισιδι μου εχουν περασει τα νευρα!και συνεχιζω τη ζωουλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ψηφισα το 4 αλλα δεν πειραζει.....απο το να σκασω εγω που θα τα κραταω μεσα μου,ας σκασει εκεινος που μ εκανε να νευριασω.....αλλα ρε κοριτσια το θεμα ειναι πως αυτος ειναι πολυ ευαισθητος και ωρες ωρες τον λυπαμαι:cry:.....ασε που εκει που φωναζω και τον βλεπω αμιλητο πηγαινω και τον αγκαλιαζω.........ακομη δηλαδη και το ματι μου να εχει γυρισει απο τα νευρα,θα σταματησω και θα παω να τον φιλησω.....αλλα δειτε τι κανει ο πονηρος μετα.....μολις σταματησω να τον φωναζω κραταει μουτρα για ολα αυτα που του ειπα.........τοοοοοοοοοσσσοοο εγωιστης ειναι......λεω απο μεσα μου καθε φορα τι βοδι ειμαι κ εγω αντι να κρατησω χαρακτηρα παω και πεφτω με τα μουτρα.....χαχαχα εχουμε γελιο τελικα.......:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Περιμένω πάντα την κατάλληλη στιγμή αυτη μπορεί να είναι αμέσως μπορει να είναι και μετα από μέρες. Συνήθως τα πιο σοβαρά τα καθυστερώ περισσότερο για να τα σκεφτώ καλύτερα , συζητώντας το με κάποιον άλλο. Παρόλα αυτα πιστεύω πως το σωστό είναι, τα πράγματα να λέγονται την ώρα που τα αισθανόμαστε εντονότερα και πρώτα στο άτομο που αφορά το παράπονο και όχι δεξία και αριστέρα. Η συζήτηση είναι η λύση και όχι τα μούτρα που θα δημιουργηθούν αν το συζητάμε με άλλους και όχι με αυτόν που πρέπει. Απλά είναι δύσκολο να κάνεις το σωστό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα !!!

 

Δέν υπάρχει ! Μετά απο 15 χρόνια σχέσης / γάμου ένα έχω καταλάβει. Οι άντρες απλά δεν ακούνε, δεν είναι ότι δεν τους νοιάζει ή ότι δεν σε αγαπάνε, απλά δεν ακούνε.

Μπορεί να σου απαντάνε την στιγμή μιας συζητησης, αλλά ένα λεπτό μετά δεν θυμούνται τι λέγατε γιατί απλά δεν δίνουν σημασία (εκείνη την στιγμή σκεφτόντουσαν έχουν ραντεβού με τον κολλητό για καφέ...)...................................................................ο θεός βοηθός !!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συγκατηθώ με τιποτα. Οτι εχω να το πω , θα το πω στην βράση. Δεν θα κάνω καμια αναλυση και δεν θα χασω αλλο χρονο σκεπτομενη πως θα παραπονεθω για να μη ξεκατινιασω.Το ανοιγω και δεν χαριζω τιποτα.Ετσι και αλλιως μετα απο 15 λεπτά αποδεδειγμενα δεν εχει ακουσει τι το ψαλω. Απλα με αγνοει.:confused:

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μερικες φορες πραγματικα με θαυμαζω για την υπομονη κ τον σωστο χειρισμο καταστασεων,ενω αλλες...

ψηφισα το 3 ,επισης θεωρω οτι εχει να κανει κ με την δικη μας διαθεση την ωρα του παραπονου,εαν περιμενουμε ν αδιαθετησουμε κλπ κλπ!!!αλλες φορες τα λεω κανοντας πλακα κ αλλες φορες αφριζω απ τα νευρα μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

τι τακτ κ υπομονη!!!!

οταν ειναι να γκρινιαξω βγαινει χειμαρρος!!!!

γκρινια μιρλα κοκ....

προφανως εχω ψηφισει το 4.....αν κ δν ειναι ο πιο σωστος τροπος προσεγγισης δυστυχως δν μπορω να κρατηθω τα μουτρα ως το πατωμα και παει λεγοντας...........

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα !!!

 

Δέν υπάρχει ! Μετά απο 15 χρόνια σχέσης / γάμου ένα έχω καταλάβει. Οι άντρες απλά δεν ακούνε, δεν είναι ότι δεν τους νοιάζει ή ότι δεν σε αγαπάνε, απλά δεν ακούνε.

Μπορεί να σου απαντάνε την στιγμή μιας συζητησης, αλλά ένα λεπτό μετά δεν θυμούνται τι λέγατε γιατί απλά δεν δίνουν σημασία (εκείνη την στιγμή σκεφτόντουσαν έχουν ραντεβού με τον κολλητό για καφέ...)...................................................................ο θεός βοηθός !!!:lol:

 

συμφωνω κ επ'αυξανω αφου σκεφτηκα να τον στειλω κ στον ωρλ!!!!!!!!!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

οταν ο ενας θυμωνει ο αλλος ειναι μαζεμενος και τουμπαλιν. οταν φωναζει αυτος περιμενω να σταματησει γιανα φωναξω επειτα κι εγω. γενικα φωναζω και αναψοκοκκινιζω. μονο αυτο τον κανει να ανησυχει το τι τραβαω εκεινη τη στιγμη! καμια φορα το λεω ηρεμα και παραπονιαρικα. αλλες φορες κοφτα και θυμωμενα. αλλα τις περισσοτερες μακρυγορω και το μονο που ακουει ειναι ενα μπλα μπλα μπλα.

 

 

 

ανεκδοτο πετυχημενο για το τι ακουνε οι αντρες οταν φωναζουν οι γυναικες:

 

τι λεει η γυναικα:

παλι αργησες εσυ?

αυτη που κουραζεται ολη μερα στο σπιτι ειμαι μονο εγω!

εκατο φορες σου ειπα να μην ανεβαινεις στο κρεβατι πανω!

τα ρουχα σου ειναι βρωμικα και η μονη θεση που εχουν ειναι στο πλυντηριο! βγαλτα αμεσως!

 

τι ακουει ο αντρας:

μπλα μπλα μπλα ΕΣΥ

μπλα μπλα μπλα ΕΓΩ

μπλα μπλα μπλα ΠΑΝΩ

μπλα μπλα μπλα ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ

μπλα μπλα μπλα ΑΜΕΣΩΣ!

Link to comment
Share on other sites

Με διπλωματικο τροπο, χωρις υστεριες εκεινη τη στιγμη θα παραπονεθω,δεν θα το κρατησω μεσα μου!(αν κ η αληθεια ειναι πως σπανια θα εχω καποιο παραπονο απο το συζυγο.)

Πιο πολυ απο τα πεθερικα ειχα:rolleyes: στο παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ουτε με τη διπλωματια ουτε με την υστερια εχω καλες σχεσεις αλλα οταν θυμωνω... θυμωνω και δεν προσπαθω ποτε να το κρυψω ειδικα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης εχω δωσει ρεσιταλ . και το χειροτερο (για τους αλλους) εινα οτι δεν ξεχναω ποτε κατι που εχουν κανει και με το οποιο εχω θυμωσει οσο καιρος κι αν περασει. δεν εχω κανενα προβλημα να ΄΄ξυνω΄΄ παλιες πληγες ή να χτυπαω καποιον εκει που ξερω οτι ποναει. και δυστυχως για τον αντρα μου εχω μοναδικο ταλεντο να βγαινω παντα απο πανω. δεν ειναι και τοσο δυσκολο γιατι δε θυμωνω γενικα για μικροπραγματα αλλα μονο για σοβαρα τα οποια ποτε δεν τα αφηνω να περασουν ετσι. εχω μπλεξει και με κατι πεθερικα... αφηστε τα, δε φανταζεστε χαλι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...