Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ?


Recommended Posts

http://www.etaa.gr/files/DsEtaa205_kai_AitisiAnastolisSTE.pdf

 

Αυτο το έχετε διαβάσει? Εχω μπερδευτεί...ειναι ο γιος μου και ο αντρας μου στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν ξέρουμε τι ισχύει.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στην ιστοσελίδα του http://www.eopyy.gov.gr/MedSupplier/Index μπαίνεις βάζεις περιοχή ειδικότητα βρίσκεις τι θέλεις παίρνεις τηλ και ΡΩΤΑΣ τι και πως....... (αν έχει ραντεβού αν χρεώνει extra και τι.....)

Link to comment
Share on other sites

στην ιστοσελίδα του http://www.eopyy.gov.gr/MedSupplier/Index μπαίνεις βάζεις περιοχή ειδικότητα βρίσκεις τι θέλεις παίρνεις τηλ και ΡΩΤΑΣ τι και πως....... (αν έχει ραντεβού αν χρεώνει extra και τι.....)

 

Ευχαριστώ. Τα έκανα όλα αυτά. Έκλεισα ραντεβού, πήγα, είδε το μικρό, μας έγραψε φάρμακα ηλεκτρονικά, με χρέωσε 10 ευρώ, δε μου έκοψε απόδειξη και τώρα νιώθω μλκς.

Μπορεί κάποιος να μου πει όταν οι γιατροί συμπληρώσουν τα 200 ραντεβού του μήνα, πώς το δουλεύουν το σύστημα;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια όταν είμαστε μισθωτοί τι ισχυει με τα βιβλιάρια και γενικά με ιατροφαρμακευτική ασφάλεια? Ισχύουν αυτα του ΤΣΜΕΔΕ ή πρέπει να βγάλουμε καινούργια? Έχω και τα παιδια στο ΤΣΜΕΔΕ, θα πρέπει να αλλάξω και τα δικά τους? Από 1/1/13 θα είμαι μισθωτή ενω μέχρι τώρα ήμουν με μπλοκάκι και δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης την προηγούμενη βδομάδα. Πρέπει να αλλάξουμε τα βιβλιάρια μας όλοι οι ασφαλισμένοι άμεσα (λογω ένταξης στον ΕΟΠΠΥ μου ειπαν). Θέλει για αυτο: το παλιο βιβλιαριο, το παλιο συνταγολόγιο, 2 φωτο>ΑΦΜ, ΑΜΚΑ. Και για τα παιδιακια σου τα ίδια. Για την αλλαγη απο μπλοκακι σε μισθωτη υπηρεσια δεν ξερω. Αυτο που έχω να σου πω πάντως είναι οτι και αυτοι δεν ξερουν πολλά ακομα γιατι δεν εχουν ενημερωση απο τον ΕΟΠΠΥ ( ή έτσι λενε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάλι να αλλάξουμε????? Αλλάξαμε τα παλια βιβλιάρια και βγαλαμε τα καινουργια, θα τα αλλάξουμε και αυτα???? Δεν θα κάνουμε άλλη δουλεια δηλαδή :rolleyes:

 

κοιτα μη σε μπερδεψω κιολας...αν εχεις ηδη αυτα με το barcode απο εξω δεν θελει αλλη αλλαγη, εγω δεν ειχα γιαυτο...

οπως καταλαβαινεις γινοτανε που γινοτανε ο χαμος στο ΤΣΜΕΔΕ τωρα με τον εοππυ ήρθε και απογινε :P

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μη σε μπερδεψω κιολας...αν εχεις ηδη αυτα με το barcode απο εξω δεν θελει αλλη αλλαγη, εγω δεν ειχα γιαυτο...

οπως καταλαβαινεις γινοτανε που γινοτανε ο χαμος στο ΤΣΜΕΔΕ τωρα με τον εοππυ ήρθε και απογινε :P

Αυτα έχω...νομίζω δηλαδη γιατι τα έβγαλε ο άντρας μου, εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου :P Καλά τώρα με τον εοππυ γινεται της τρελλής απ'ότι μου λέει γιατι πηγαινει πολύ συχνα...τελος πάντων

 

Κοριτσια, μήπως ξέρει καμια τι γινεται στην περίπτωση μισθωτου????

Link to comment
Share on other sites

Αυτα έχω...νομίζω δηλαδη γιατι τα έβγαλε ο άντρας μου, εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου :P Καλά τώρα με τον εοππυ γινεται της τρελλής απ'ότι μου λέει γιατι πηγαινει πολύ συχνα...τελος πάντων

 

Κοριτσια, μήπως ξέρει καμια τι γινεται στην περίπτωση μισθωτου????

 

Έχω χρόνια που έχω περάσει από μπλοκάκι σε μισθωτή. Ο σύζυγός μου είναι με μπλοκάκι (μηχανικός επίσης). Οι διαδικασίες είναι πανομοιότυπες και για τους δυο μας. Εμένα μόνο ως μισθωτή, κάθε χρόνο μου ζητούν βεβαίωση από τη δουλειά μου ότι έχουν καταβάλει όλες τις εισφορές υπέρ τσμεδε και τότε είναι που μου θεωρούν τα βιβλιάρια.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρόνια που έχω περάσει από μπλοκάκι σε μισθωτή. Ο σύζυγός μου είναι με μπλοκάκι (μηχανικός επίσης). Οι διαδικασίες είναι πανομοιότυπες και για τους δυο μας. Εμένα μόνο ως μισθωτή, κάθε χρόνο μου ζητούν βεβαίωση από τη δουλειά μου ότι έχουν καταβάλει όλες τις εισφορές υπέρ τσμεδε και τότε είναι που μου θεωρούν τα βιβλιάρια.

Δηλαδή εσυ δεν έχεις άλλο βιβλιάριο για το ΙΚΑ ε? Έχεις μόνο αυτό του ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης την προηγούμενη βδομάδα. Πρέπει να αλλάξουμε τα βιβλιάρια μας όλοι οι ασφαλισμένοι άμεσα (λογω ένταξης στον ΕΟΠΠΥ μου ειπαν). Θέλει για αυτο: το παλιο βιβλιαριο, το παλιο συνταγολόγιο, 2 φωτο>ΑΦΜ, ΑΜΚΑ. Και για τα παιδιακια σου τα ίδια. Για την αλλαγη απο μπλοκακι σε μισθωτη υπηρεσια δεν ξερω. Αυτο που έχω να σου πω πάντως είναι οτι και αυτοι δεν ξερουν πολλά ακομα γιατι δεν εχουν ενημερωση απο τον ΕΟΠΠΥ ( ή έτσι λενε).

Ξέρεις αν χρειάζεται ραντεβού, ή αν απλά πηγαίνεις και στο αντικαθιστούν;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσυ δεν έχεις άλλο βιβλιάριο για το ΙΚΑ ε? Έχεις μόνο αυτό του ΤΣΜΕΔΕ?

 

Α, συγγνώμη. Είμαι δημόσια υπάλληλος. Δεν έχω ικα, οπότε δε μπορώ να σου πω.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία το είπα το ΙΚΑ. Λογικά δεν εισαι ασφαλισμένη μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ... δεν έχεις όμως κάποιο άλλο βιβλιάριο...?

 

Οι μηχανικοί του δημοσίου τομέα που είμαστε ασφαλισμένοι μετά το '93 έχουμε μόνο τσμεδε. Τίποτα άλλο. Δεν έχω άλλο βιβλιάριο παρά μόνο του τσμεδε.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί του δημοσίου τομέα που είμαστε ασφαλισμένοι μετά το '93 έχουμε μόνο τσμεδε. Τίποτα άλλο. Δεν έχω άλλο βιβλιάριο παρά μόνο του τσμεδε.

Α, τότε δεν είμαστε ιδια περίπτωση. Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντησες σου! :P

Καμια άλλη μισθωτη υπάρχει κορίτσια? Ή είμαστε όλες με μπλοκάκι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, τότε δεν είμαστε ιδια περίπτωση. Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντησες σου! :P

Καμια άλλη μισθωτη υπάρχει κορίτσια? Ή είμαστε όλες με μπλοκάκι?

κι εγώ μισθωτή είμαι, αλλά έχω μόνο ΤΣΜΕΔΕ. και ξέρω ότι γενικά απαγορεύεται να έχεις 2 ασφάλειες, όπως είπε και η άλλη κοπέλα αν είσαι ασφαλισμένη από το 93 και μετά.

από τη δουλειά μου κρατάνε και "εισφορά σε χρήμα" για το ΙΚΑ, δλδ έχω αριθμό μητρώου εκεί, αλλά όχι βιβλιάριο ή οτιδήποτε άλλο. θα μπορούσα να βγάλω φαντάζομαι, αλλά δε θα το χρησιμοποιούσα γι' αυτό και δεν το έκανα.

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μισθωτή είμαι, αλλά έχω μόνο ΤΣΜΕΔΕ. και ξέρω ότι γενικά απαγορεύεται να έχεις 2 ασφάλειες, όπως είπε και η άλλη κοπέλα αν είσαι ασφαλισμένη από το 93 και μετά.

από τη δουλειά μου κρατάνε και "εισφορά σε χρήμα" για το ΙΚΑ, δλδ έχω αριθμό μητρώου εκεί, αλλά όχι βιβλιάριο ή οτιδήποτε άλλο. θα μπορούσα να βγάλω φαντάζομαι, αλλά δε θα το χρησιμοποιούσα γι' αυτό και δεν το έκανα.

Δεν θυμαμαι λεπτομέρειες, αλλά το ένα ταμείο είναι η κύρια ασφάλεια και το άλλο επικουρικό. Οπότε δεν έχεις 2 ασφάλειες και απ'ότι φαινεται γι'αυτό δεν χρειάζεται και 2ο βιβλιάριο... Ok το κατάλαβα!!! Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry που σας ζαλίζω, αλλά προέκυψε και άλλο θέμα. Δεν έχει σχεση με το ΤΣΜΕΔΕ αλλά το βάζω εδώ για να μου απαντήσουν αρχικά τουλάχιστον συναδελφοι μηχανικοί.

Για όσες είμαστε με μπλοκάκι, πόσο είναι το διάστημα μετά την γέννα που ο εργοδότης δεν μπορεί να μας απολύσει? Ειναι 18 μήνες όπως με τους μισθωτούς? Και όταν λέω δεν μπορεί εννοώ πως αν πάω δικαστικά θα αποδείξω ότι έχω εξαρτημένη σχέση εργασίας και θα του πάρω και τα σώβρακα...

Το περίεργο στην περίπτωση μου είναι ότι θέλω να απολυθώ και η εταιρεία θέλοντας να ειναι τυπική δεν με απολύει :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μισθωτή είμαι, αλλά έχω μόνο ΤΣΜΕΔΕ. και ξέρω ότι γενικά απαγορεύεται να έχεις 2 ασφάλειες, όπως είπε και η άλλη κοπέλα αν είσαι ασφαλισμένη από το 93 και μετά.

από τη δουλειά μου κρατάνε και "εισφορά σε χρήμα" για το ΙΚΑ, δλδ έχω αριθμό μητρώου εκεί, αλλά όχι βιβλιάριο ή οτιδήποτε άλλο. θα μπορούσα να βγάλω φαντάζομαι, αλλά δε θα το χρησιμοποιούσα γι' αυτό και δεν το έκανα.

Οι εισφορές στο ΙΚΑ καλύπτουν μόνο άδεις ασθενείας -εγκυμοσύνης - λοχείας κλπ τα οποία δεν προβλέπονται από το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν θα μπορούσες να βγάλεις βιβλιάριο ακόμα κι αν ζητούσες. Άλλωστε δεν θα είχε και κανένα νόημα πλέον.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικά με μπλοκάκι δεν ισχύει τίποτα...παρά μόνο αν πας δικαστικά -οπότε φαντάζομαι ότι αν κερδίσεις πας με ό,τι ισχύει για τους μισθωτούς.

Λοιπόν ξεκαθαρισε λίγο το θεμα, γιατι μιλήσαμε (μεσω τριτου) με το τμημα προσωπικου. Και για όσες είναι με μπλοκάκι ισχυει το 18μηνο από την επιστροφή στην δουλεια (και όχι από την γεννα??? αυτο δεν πολυκαταλαβα αλλα τελος παντων)

Η εταιρεια που δουλευω μεχρι σημερα θέλει να ειναι τυπική και γι'αυτό ενω είχα ζητήσει να απολυθώ δίσταζε λόγω του ότι δεν είχε παρέλθει 18μηνο. Άλλες εταιρείες μπορεί να μην ειναι τόσο τυπικές, οπότε να πρέπει να πας δικαστικα για 18μηνα, αποζημιώσεις κλπ. Ευτυχώς στην περιπτωση μου δεν θα χρειαστεί γιατί ΔΕΝ πας δικαστικά με αυτη την εταιρεία αν θες να ξαναβρεις δουλεια :P

Τελικά θα με απολύσουν κανονικά με αποζημίωση εφόσον συμφωνήσω. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο τους διασφαλίζει αυτή η συμφωνια μου ως προς το ότι δεν θα διεκδικήσω τίποτα δικαστικά, γιατι μπορώ να ισχυριστώ ότι με εκβιασαν για παραδειγμα, άσχετα αν εγώ δεν πρόκειται να το κανω. Όπως και να'χει εμενα με εξυπηρέτησαν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκαθαρισε λίγο το θεμα, γιατι μιλήσαμε (μεσω τριτου) με το τμημα προσωπικου. Και για όσες είναι με μπλοκάκι ισχυει το 18μηνο από την επιστροφή στην δουλεια (και όχι από την γεννα??? αυτο δεν πολυκαταλαβα αλλα τελος παντων)

Η εταιρεια που δουλευω μεχρι σημερα θέλει να ειναι τυπική και γι'αυτό ενω είχα ζητήσει να απολυθώ δίσταζε λόγω του ότι δεν είχε παρέλθει 18μηνο. Άλλες εταιρείες μπορεί να μην ειναι τόσο τυπικές, οπότε να πρέπει να πας δικαστικα για 18μηνα, αποζημιώσεις κλπ. Ευτυχώς στην περιπτωση μου δεν θα χρειαστεί γιατί ΔΕΝ πας δικαστικά με αυτη την εταιρεία αν θες να ξαναβρεις δουλεια :P

Τελικά θα με απολύσουν κανονικά με αποζημίωση εφόσον συμφωνήσω. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο τους διασφαλίζει αυτή η συμφωνια μου ως προς το ότι δεν θα διεκδικήσω τίποτα δικαστικά, γιατι μπορώ να ισχυριστώ ότι με εκβιασαν για παραδειγμα, άσχετα αν εγώ δεν πρόκειται να το κανω. Όπως και να'χει εμενα με εξυπηρέτησαν!!!!

 

 

Υπάρχει τέτοια εταιρεία !?!?!?!?

Αφού με μπλοκάκι δεν ισχυει τίποτα, πως δικαιούσε αποζημίωση? Είχες υπογράψει κάποια σύμβαση?

Εγώ υπογράφω για κάθε έργο ξεχωριστά. Στην εγκυμοσύνη μου δεν μου δώσανε τίποτα κ μετά τηλεφωνούσα να δω αν πήρανε καμιά δουλεία (έργο) να ξαναξεκινήσω. ΦΡΙΚΗ!!

Τώρα δουλεύω 4ωρο και αν αφαιρέσω την εισφορά μου στο τσμεδε και την φορολογία 26% μου μένουν 200 ευρώ. Αν δούλευα ως babysister περισσότερα θα εβγαζα...

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοια εταιρεία !?!?!?!?

Αφού με μπλοκάκι δεν ισχυει τίποτα' date=' πως δικαιούσε αποζημίωση? Είχες υπογράψει κάποια σύμβαση?

Εγώ υπογράφω για κάθε έργο ξεχωριστά. Στην εγκυμοσύνη μου δεν μου δώσανε τίποτα κ μετά τηλεφωνούσα να δω αν πήρανε καμιά δουλεία (έργο) να ξαναξεκινήσω. ΦΡΙΚΗ!!

Τώρα δουλεύω 4ωρο και αν αφαιρέσω την εισφορά μου στο τσμεδε και την φορολογία 26% μου μένουν 200 ευρώ. Αν δούλευα ως babysister περισσότερα θα εβγαζα...[/quote']

Ναι υπάρχει, είναι μια κατασκευαστική. Είχα υπογραψει συμβαση αορίστου χρόνου. Αλλά και συμβαση να μην έχεις υπογραψει, αν κόβεις τακτικά δελτίο στην ίδια εταιρεία αποδεικνυεις ότι έχεις εξαρτημένη σχέση εργασίας και δικαιώνεσαι αλλα πρέπει να πας δικαστικά. Υπάρχει ήδη δεδικασμένο.

Δεν νομίζω ότι μπορείς να διεκδικήσεις άδεια μετα τη γεννα, αφού και με το ΙΚΑ ο εργοδότης πληρώνει μόνο 1 μηνα και το ΤΣΜΕΔΕ δινει μόνο τα 2500, αλλά προστασία ή αποζημιωση θα τα κερδίσεις, δικαστικά πάντα.

Εγώ ειχα καθησει μετα και τις 2 γεννες μου αλλά αυτό ήταν περισσότερο θέμα διευθυντριας και όχι εταιρειας

Edit: Το θέμα είναι κατα πόσο είσαι διατεθειμένη να πας δικαστικά... Προσωπικά δεν θα πήγαινα επειδή η εταιρεία είναι μεγάλη και ο χώρος μικρός...θελω να συνεχίσω να δουλευω ως μηχανικός!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

πήγε σήμερα ο συζυγός μου στο ΤΣΜΕΔΕ και του ειπανε οτι δεν ισχυει πλέον το επιδομα των 2500 ευρώ, παρόλο που διένυσα ολη μου την εγκυμοσυνη και γεννάω Μάρτιο και τα πλήρωσα ΟΛΑ απο την τσέπη μεχρι και τις μηνιαιες εξετάσεις τις οποιες δε μου εκανα θεώρηση. Είναι δυνατόν ΕΛΕΟΣΣΣΣ μεχρι προχθες ελεγαν οτι δεν μου πληρωνουνε τιποτε και θα πάρω τα 2500 ευρώ, και τωρα επειδή μπηκαμε ΕΟΠΥΥ μας λενε Μ...ς , σορρυ κιολας αλλά εχω εκευριστεί, δεν επρεπε να ισχυει κατι και για μας μου εχουμε διανυσει ολη την εγκυμοσυνη μας και δεν πηραμε ουτε ευρω απο το ταμειο ενώ πληρώνουμε τα μαλλιοκεφαλά μας; Ωραια δικαιολογια βρήκανε ΜΠΗΚΑΜΕ στο εοπυυ αρα οτι δωσει το εοππυ, δε ντρεπονται λιγακι εγώ λεω.

Link to comment
Share on other sites

πήγε σήμερα ο συζυγός μου στο ΤΣΜΕΔΕ και του ειπανε οτι δεν ισχυει πλέον το επιδομα των 2500 ευρώ, παρόλο που διένυσα ολη μου την εγκυμοσυνη και γεννάω Μάρτιο και τα πλήρωσα ΟΛΑ απο την τσέπη μεχρι και τις μηνιαιες εξετάσεις τις οποιες δε μου εκανα θεώρηση. Είναι δυνατόν ΕΛΕΟΣΣΣΣ μεχρι προχθες ελεγαν οτι δεν μου πληρωνουνε τιποτε και θα πάρω τα 2500 ευρώ, και τωρα επειδή μπηκαμε ΕΟΠΥΥ μας λενε Μ...ς , σορρυ κιολας αλλά εχω εκευριστεί, δεν επρεπε να ισχυει κατι και για μας μου εχουμε διανυσει ολη την εγκυμοσυνη μας και δεν πηραμε ουτε ευρω απο το ταμειο ενώ πληρώνουμε τα μαλλιοκεφαλά μας; Ωραια δικαιολογια βρήκανε ΜΠΗΚΑΜΕ στο εοπυυ αρα οτι δωσει το εοππυ, δε ντρεπονται λιγακι εγώ λεω.

Δυστυχώς είναι γνωστό από τον Νοέμβριο ότι το επίδομα των 2.500 ευρώ τέλος. Τώρα απλά θα πληρώσουμε λίγο λιγότερο στην κλινική. Τις μηνιαίες εξετάσεις κακώς τις πληρώνεις, πρέπει να παίρνεις ηλεκτρονικό παραπεμπτικό, και να πληρώνεις στη μικροβιολόγο το 15% που είναι η συμμετοχή. Επίσης τα φάρμακα στην κύηση είναι δωρεάν

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...