Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ?


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Οι μισθωτές μηχανικοί μέλη του ΤΣΜΕΔΕ δικαιούνται κανονικά την εξάμηνη άδεια με καταβολή 700 Ευρώ το μήνα από τον ΟΑΕΔ.

Έχω σκανάρει τη σχετική διευκρινιστική αλλά δεν μπορώ να την ανεβάσω εδώ...

Μπορείτε όμως να δείτε τη δημοσίευση μου σε άλλο φόρουμ εδώ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?s=602d79cd718b558bf90e8ce0e73b5db0&showtopic=58816&st=100&start=100

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


Όσο αφορά τις εξετάσεις τις κάνω στο Euromedica το οποίο απλά τους δείχνω το βιβλιάριο και πληρώνω μόνο μια μικρή συμμετοχή (8-10 ευρώ περίπου).

Για τους υπερήχους τους κάνω στο ιατρείο του γυναικολόγου με τον οποίο έχουμε συμφωνήσει και δεν παίρνω απόδειξη. ( τι να την κάνω αφού δεν δικαιολογείται ούτως ή άλλως)

Τα φάρμακα - συμπληρώματα τα γράφω στο συνταγολόγιο και είναι όλα με μηδενική συμμετοχή.

Για επισκέψεις άλλων γιατρών μου κόβουν μια γενική απόδειξη την οποία την δικαιολογώ κανονικά.

Το άλλο που ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καμία, επειδή εγώ είμαι μισθωτή, μου είπαν από το λογιστήριο της εταιρίας ότι χρειάζομαι βιβλιάριο ΙΚΑ. 'Εβγαλα λοιπόν και από αυτό, και όταν πήγα εκεί να δηλώσω την κύηση, η υπάλληλος μου είπε οτι δικαιούμαι και από το ΙΚΑ παροχές σε χρήμα. Τι στο καλό σημαίνει αυτό ξέρει κανείς;

 

Επίσης δεν συμφωνείτε ότι οι υπάλληλοι στο ΤΣΜΕΔΕ έχουν μια συμπεριφορά λες και τα χρήματα που δίνουν τα βάζουν αυτοί από την τσέπη τους; Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές μήπως έχουν κάποιο σύστημα αμοιβών όπου από κάθε αίτημα που δεν πληρώσουν παίρνουν ποσοστό επί του ποσού.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

αν έχω καταλάβει καλά το σύστημα, λογικά για τους μήνες που δεν εργάζεσαι, θα πάρεις τα χρήματα από το ΙΚΑ. Τα διαδικαστικά δεν τα ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι είναι τα ίδια με όλες τις εργαζομένες στο ΙΚΑ. Εγώ πάλι είμαι άλλη περίπτωση, είμαι μισθωτή αλλά τις παροχές σε χρήμα (δηλαδή τις αναρρωτικές) μου τις καλύπτει η τράπεζα και όχι το ΙΚΑ.

Χθες πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ (θεσσαλονίκης) και μου δώσαν τα χρήματα που πλήρωσα για τον προγεννητικό (ΕΚΤΟΣ ΜΙΑΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ DIMERS KAI MIAΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ που τις πλήρωσα και 40 ευρώ τη μία και αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί δεν τις δικαιολογεί το ταμείο) Τις υπόλοιπες όλες μου τις πλήρωσαν, βέβαια στο παραπεμπτικό έγραφε αποβολές και όχι κύηση.

Τώρα τους μεγάλους υπερήχους αποκλείεται να μου τους δώσουν...αλήθεια πόσο πληρώσατε για την αυχενική;

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω οτι μας δουλεύουν κανονικότατα. Κατέθεσα τις εξετάσεις μου (χρεωμένες με τιμολόγιο Δημοσίου άρα παρεμφερές με ΤΣΜΕΔΕ) στο ΤΣΜΕΔΕ της Αθήνας (τα κεντρικά) και μου τα πέταξε στα μούτρα μια ξυνή λέγοντας "δεν καλυπτονται". Όι ίδιες εξετάσεις καλύπτονται στη Θεσσαλονίκη χωρίς κανένα πρόβλημα, αν και αναγράφουν "κύηση". Τώρα βλέπω οτι τα καλύπτει και η Πάτρα.

 

και μένα το ίδιο μου είπαν, εκτός λέει αν είναι επαπειλούμενη κύηση, τους βαρέθηκα και δεν ξαναασχολήθηκα τελικά, τουλάχιστον να μας δώσουν το επίδομα, τις δε εξετάσεις τις έκανα όλες στο ΜΗΤΕΡΑ, οπότε δε νομίζω ότι θα έπαιζε ρόλο το βιβλιάριο, τώρα μου μένει μόνο το doppler, θα το πάρω μαζί μου το βιβλιάριο κι ότι βρέξει ας κατεβάσει....

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν έχω καταλάβει καλά το σύστημα, λογικά για τους μήνες που δεν εργάζεσαι, θα πάρεις τα χρήματα από το ΙΚΑ. Τα διαδικαστικά δεν τα ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι είναι τα ίδια με όλες τις εργαζομένες στο ΙΚΑ. Εγώ πάλι είμαι άλλη περίπτωση, είμαι μισθωτή αλλά τις παροχές σε χρήμα (δηλαδή τις αναρρωτικές) μου τις καλύπτει η τράπεζα και όχι το ΙΚΑ.

Χθες πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ (θεσσαλονίκης) και μου δώσαν τα χρήματα που πλήρωσα για τον προγεννητικό (ΕΚΤΟΣ ΜΙΑΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ DIMERS KAI MIAΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ που τις πλήρωσα και 40 ευρώ τη μία και αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί δεν τις δικαιολογεί το ταμείο) Τις υπόλοιπες όλες μου τις πλήρωσαν, βέβαια στο παραπεμπτικό έγραφε αποβολές και όχι κύηση.

Τώρα τους μεγάλους υπερήχους αποκλείεται να μου τους δώσουν...αλήθεια πόσο πληρώσατε για την αυχενική;

 

όταν έμεινα έγκυος μου είπαν από το ΤΣΜΕΔΕ ότι το μόνο που δικαιούμαι είναι το επίδομα τοκετού 2500 ? και αν τους πήγαινα εξετάσεις που αφορούσαν την εγκυμοσύνη το ποσό που θα μου δίνανε θα το αφαιρούσαν από το τελικό επίδομα. Έτσι πήρα τα λεφτά μόνο από κάποιες αιματολογικές που έκανα στην αρχή στα πλαίσια του προγεννητικού και όσες αποδείξεις από τη γυναικολόγο μου έγραφαν απλή γυναικολογική εξέταση. Τις υπόλοιπες αποδείξεις στη φορολογική δήλωση στις ιατρικές δαπάνες. Βέβαια τα φάρμακα είναι χωρίς συμμετοχή δικιά μας. Στο τέλος πήρα το επίδομα (2500?) και μου είπαν ότι έχω 50% έκπτωση στις ασφαλιστικές εισφορές μου από τον επόμενο μήνα της γέννησης και για ένα χρόνο. Είμαι όμως ελεύθερη επαγγελματίας οπότε δεν ξέρω τι γίνεται στις εισφορές για όσες είστε μισθωτές, φαντάζομαι όμως ότι θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Για την αυχενική πλήρωσα 130 ?.

Με το καλό το μωράκι σου!

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους. Είμαι μισθωτή μηχανικός, ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και έχω εισφορά σε χρήμα στο ΙΚΑ , πράγμα που σημαίνει ότι όταν αρρωσταίνω για πάνω από 3 μέρες, πρέπει να περάσω από επιτροπή του ΙΚΑ.

 

Πρόσφατα έμεινα έγκυος και ενδιαφέρομαι να πάρω άδεια απειλούμενης κύησης.

Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου εξηγήσει την διαδικασία με τις άδειες, τις επιτροπές του ΙΚΑ κλπ?

 

Σημειώνω ότι η μόνη επαφή μου με το ΙΚΑ μέχρι στιγμής ήταν μια φορά που αρρώστησα για 4 ημέρες , κάποια στιγμή 2 εβδομάδες αργότερα έκλεισα ραντεβού για επιτροπή. Μου δώσανε ένα χαρτί αλλά αρνήθηκαν να μου δώσουν τα χρήματα της μίας ημέρας που δικαιούμουν (περίπου 10?) γιατί δεν είχα πάει σε γιατρό του ΙΚΑ την ίδια μέρα που αρρώστησα. Και όσο σκέφτομαι ότι κάθε μήνα για χρόνια μου παρακρατούν τόσα λεφτά για το ΙΚΑ και αρνήθηκαν να μου επιστρέψουν 10 ?!, συγχύζομαι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

jolethe θα σου πω την δική μου περίπτωση μπας και σε βοηθήσει..

Εγώ είμαι μηχανικός, δουλεύω ως αορίστου χρόνου στο δημόσιο και έχω εισφορές στο ΙΚΑ.

Αυτό σημαίνει ότι τις αναρρωτικές μου τις παίρνω από εκεί.

Όταν εμεινα εγκυος και χρειάστηκε να λέιψω, για να δικαιολογηθεί η άδεια έπρεπε να είναι απαραίτητα από δημοσιο νοσοκομείο, (εγώ πήρα από το ΕΛΕΝΑ). Τις πήγα στην υπηρεσία μου και εκείνοι υπηρεσιακά ενημέρωσαν το ΙΚΑ. Κάποια στιγμή με κάλεσαν (με ενημερωσαν τηλεφωνικά στο σπίτι μου, αφού ήμουν σε άδεια) να πάω στο ΙΚΑ της περιοχής μου για να μου την εγκρίνουν.

Εκεί έχει 30 άτομα που περιμένουν για το ραντεβού και καλά των 11, αλλά ευτυχώς τις εγκυες τις παίρνουν πρώτες. Με ρώτησαν γιατί πήρα άδεια, είπα "είμαι έγκυος και έχω πρόβλημα με συσπάσεις".

Αυτό ήταν, μου είπαν οκ και την ενέκρινα. Από τοτε πήραν αλλές 2 ή 3 δεν θυμάμαι όλες ήταν από ένα μήνα άδεια, αλλά δεν με ξανα-κάλεσαν..

Επλίζω να σε βοήθησα!

Με το καλο να έρθει το μωράκι σου και ελπίζω όλα να πάνε καλα!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Δεν ξεχωριζει καισαρικη ή φυσιολογικο. Νομίζω μάλιστα πως στο επίδομα περιλαμβανονται και οι εξετασεις που έχεις κάνει κατα τη διάρκεια της εγκυμοσυνης και τα φάρμακα που έχεις πάρει

Link to comment
Share on other sites

ειτε για καισαρικη , ειτε για φυσιολογικο ειναι 2500

 

μαλ, εισαι σιγουρη οτι για διδυμα ειναι 5000?

 

τα φαρμακα ειναι εξτρα, κανονικα τα γραφεις στο βιβλιαριο σου και δε πληρωνεις τιποτα. Για τις εξετασεις και τις επισκεψεις στο ιατρειο μπορεις να πεις στο γιατρο σου να γραφει "επαπειλουμενη κυηση" για να τα παρεις πισω....αλλιως, αν στα χαρτια φαινεται οτι ειναι μια υγιης εγκυμοσυνη, θα παρεις πισω μονο τα 2500.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ειτε για καισαρικη , ειτε για φυσιολογικο ειναι 2500

 

μαλ, εισαι σιγουρη οτι για διδυμα ειναι 5000?

 

τα φαρμακα ειναι εξτρα, κανονικα τα γραφεις στο βιβλιαριο σου και δε πληρωνεις τιποτα. Για τις εξετασεις και τις επισκεψεις στο ιατρειο μπορεις να πεις στο γιατρο σου να γραφει "επαπειλουμενη κυηση" για να τα παρεις πισω....αλλιως, αν στα χαρτια φαινεται οτι ειναι μια υγιης εγκυμοσυνη, θα παρεις πισω μονο τα 2500.

Μια γνωστη μου που γεννησε το 2005 (η το 2006 δεν θυμαμαι) πήρε 5000 για τα διδυμα της

Αλήθεια τα φάρμακα γράφονται κανονικά στο συνταγολογιο? Βεβαια εγώ δεν πήρα τπτ το ακριβό, ο σίδηρος έκανε 1,5? το κουτακι

Και αν σου γραψουν επεπειλούμενη κύηση παίρνεις και τις εξετάσεις? αυχενικη, β' επιπέδου και δεν συμαζεύεται??? και τα 2.500 στο τέλος?

Ενδιαφέρον....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω οποτε πηγαινα φαρμακειο εφευγα με 2 σακουλες φαρμακα, που να καταλαβεις τις κουβαλουσε ο αντρας μου γιατι ηταν βαριες! ενα 100ρικο σιγουρα ειχαν ολα αυτα που επαιρνα (το μηνα)

 

αν σου γραψουν επαπειλουμενη, περνεις πισω το ποσο που θα επαιρνες κανονικα (οχι ολο το ποσο δλδ).

 

αυχενικη και β επιπεδου ακομα δεν εχω καταφερει να τα παρω πισω. εχω κανει εγγραφο στο τσμεδε της αθηνας και περιμενω απαντηση ...σε κανα τριαρι χρονια :evil::evil::evil:

 

σου λενε οτι αυτες οι δυο εξετασεις ΔΕΝ :shock::shock::shock: ειναι απαραιτητες και οτι τις κανεις με δικη σου πρωτοβουλια :shock::shock::shock:

 

Για τον ιδιο λογο αν δε γραψεις επαπειλουμενη, και ειναι μια υγιης κυηση δλδ, δε σου επιστρεφουν τα χρηματα απο επισκεψεις και εξετασεις. Γιατι , λεει, η κυηση δεν ειναι ασθενεια και με δικη σου πρωτοβουλια πας στο γιατρο :shock::shock::shock::shock:

 

(και εμοτικον που βγαζει καπνους απο τα αυτια!!!!)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 5 months later...

Έχει γεννήσει κάποια κοπέλα πρόσφατα σε δημόσιο νοσοκομείο και να έχει πάρει το επίδομα τοκετού;

 

Από όσο γνωρίζω πρόσφατα άλλαξε το σύστημα και για τη γέννα σε συμβεβλημένο νοσοκομείο (μόνο δημόσιο προς το παρόν) πρέπει να γίνει εισαγωγή και πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ κατευθείαν το νοσοκομείο, καλύπτωντας Α θέση και ο ασφαλισμένος πληρώνει την διαφορά.

 

Γέννησα στο Έλενα και πήγε ο άντρας μου και έκανε την εισαγωγή. Το κακό είναι ότι στο τηλέφωνο μου παίρνω μου λένε σε δύο υποκαταστήματα ότι δεν θα εισπράξω το επίδομα των 2500 γιατί θα πληρωθεί το νοσοκομείο. Το νοσοκομείο όμως θα πάρει το πολύ 1000 ευρώ ενώ εγώ χάνω επίδομα 2500 ευρώ. Σε άλλο υποκατάστημα μου λένε ότι θα εισπράξω τη διαφορά, αλλά δεν τους έχει τύχει, γιατί όλοι όσοι πάνε γεννούν σε ιδιωτικά (φοβάμαι μήπως δεν ήξερε η υπάλληλος). Εντωμεταξύ όσοι γεννούν σε ιδιωτικά συνεχίζουν να παίρνουν το επίδομα κανονικά. Επίσης στα δύο αυτά υποκαταστήματα μου είπαν ότι συνεχίζει το ΤΣΜΕΔΕ να μην καλύπτει τις ιατρικές δαπάνες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, παρόλο που δεν δίνει το επίδομα σε όσες γεννήσουν σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Τι ισχύει τελικά με τη γέννα στα δημόσια και το ΤΣΜΕΔΕ; Μήπως έκανα βλακεία που έστειλα τον άντρα μου και έκανε την εισαγωγή και θα χάσω έτσι 1500 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάται καμια συναδελφος να με βοηθήσει...

Μετά την γεννα δικαιούμαστε μειωμένα ασφάλιστρα. Κατά πόσο μειωμένα όμως? Για τι τάξη μεγέθους μιλάμε?

Το ποσό στο νέο ειδοποιητήριο είναι μειωμένο σε σχέση με τα προηγούμενα, αλλά πώς μπορώ να είμαι σίγουρη ότι έτσι είναι? Πήγε σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ ο άντρας μου αλλά είχε πολύ κοσμο και δεν μπορουσε να περιμένει. Προηγούμενα ειδοποιητήρια δεν έχω κρατήσει για να τσεκάρω αφού τα δίνω στην εταιρεία και δεν ασχολούμαι, το ότι είναι μικρότερο το ποσό το είδα από τα ΔΠΥ που έχω κόψει

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάται καμια συναδελφος να με βοηθήσει...

Μετά την γεννα δικαιούμαστε μειωμένα ασφάλιστρα. Κατά πόσο μειωμένα όμως? Για τι τάξη μεγέθους μιλάμε?

Το ποσό στο νέο ειδοποιητήριο είναι μειωμένο σε σχέση με τα προηγούμενα, αλλά πώς μπορώ να είμαι σίγουρη ότι έτσι είναι? Πήγε σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ ο άντρας μου αλλά είχε πολύ κοσμο και δεν μπορουσε να περιμένει. Προηγούμενα ειδοποιητήρια δεν έχω κρατήσει για να τσεκάρω αφού τα δίνω στην εταιρεία και δεν ασχολούμαι, το ότι είναι μικρότερο το ποσό το είδα από τα ΔΠΥ που έχω κόψει

 

αν δεν κανω λαθος ειναι 50% μειωση μονο στις εισφορες της κυριας συνταξης (Κ.Σ.)

δες και στο σαιτ του τσμεδε δε θα το γραφει;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος ειναι 50% μειωση μονο στις εισφορες της κυριας συνταξης (Κ.Σ.)

δες και στο σαιτ του τσμεδε δε θα το γραφει;

50% στην κυρια συνταξη μου ειπε και μια συναδελφος που ρωτησα πριν λίγο. Μολις μου φερει ο άντρας μου το ειδοποιητήριο θα το επιβεβαιωσω. Βασικά θελω να δω αν πρόλαβαν να περάσουν την μειωση σε αυτό το ειδοποιητηριο

Link to comment
Share on other sites

50% στην κυρια συνταξη μου ειπε και μια συναδελφος που ρωτησα πριν λίγο. Μολις μου φερει ο άντρας μου το ειδοποιητήριο θα το επιβεβαιωσω. Βασικά θελω να δω αν πρόλαβαν να περάσουν την μειωση σε αυτό το ειδοποιητηριο

 

κανονικα ειναι για ολο τον πρωτο χρονο του παιδιου, δηλ απο τον πρωτο μηνα

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση είναι 50% για τις εισφορές της κύριας σύνταξης για ένα χρόνο, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 141 του Ν. 3655/2008. Τον νόμο μπορείτε να τον κατεβάσετε από το site του Εθνικού Τυπογραφείου.

 

Μήπως γνωρίζει κάποια για το επίδοπμα τοκετού και τα δημόσια νοσοκομεία, όπως ρωτάω πιο πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν μου ήρθε ειδοποίηση με μειωμένο ποσό ασφαλίστρων, να υποθέσω πως έχει ληφθεί υπόψη η μειωση πρίν την εκδοση του ειδοποιητηρίου ε?

 

Μήπως γνωρίζει κάποια για το επίδοπμα τοκετού και τα δημόσια νοσοκομεία, όπως ρωτάω πιο πάνω;

Δυστυχώς δεν γνωρίζω, γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτηριο και πήρα τα 2500 μετά απο λίγες ημέρες. Γιατι δεν στελνεις ένα mail να ζητας διευκρινίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...