Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ικανοτητα παππουδογιαγιαδων


Recommended Posts

ο αντρας μου εξοργιζεται με αυτα αλλα μετα μαλλον τα ξεχναει κι ετσιγινομαι εγω η υπερβολικη και η κακιστρω...

θυμαμαι χαρακτηριστικα το κραξιμο που ειχε ριξει στον πατερα του οταν τον ειδε να οδηγαει σαν τρελος με το παιδι στη θεση του οδηγου να κραταει το τιμονι....εχει την κριση και βλεπει και αντιδρα σε τετοια λαθη αλλα μετα λες και παθαινει αμνησια...

οσο για το ονομα...οταν καποια στιγμη ειπα πως αν αντιμετωπισω αλλα προβληματα στην εγκυμοσυνη θα ταξω το παιδι στην Παναγια η αν γεννησω 15αυγουστο γιατι καπου εκει το περιμενουμε,θα του δωσω το ονομα Της εγινε κακος χαμος!απο την αρχη χωρις να ζητηθει η αποψη μου το ονομα θα ηταν του πεθερου μου...ενος ανθρωπου ο οποιος μπροστα στους αλλους και δει στον αντρα μου μ λατρευει και ειμαι η κορουλα του αλλα οταν ειμαι μονη μου δειχνει τα πραγματικα του αισθηματα...τελοσπαντων ειπαμε...το θεμα δεν ειμαι εγω και η σταση τους απεναντι μου αλλα το παιδακι μου...

κι εμενα η μανα μου μπορει να μην χωνευε την πεθερα της αλλα εγω τη λατρευα σαν γιαγια μου και κατανοω οτι χρειαζεται και αυτη η επαφη...

 

 

Α!Ρε συ....εισαι ιδια εγω:lol::lol::lol:αν γενησεις και στις 14 θα εισαι η χαμενη δυδιμη αδερφη μου:lol::lol:.Τα ιδια και απαραλλαχτα κ σ εμενα...ταγμενο το παιδι τελικα πηρε το ονομα του πεθερου:cry::cry::cry: ο οποιος το βλεπει μονο οταν βγαζω εγω εξω κ το παω σπιτι τους....απο οταν γενησα ηρθε 1 φορα σπιτι,καθοταν μονο στη βεραντα,χε....ε για τον μικρο, και τον ξαναδε οταν ητανε 2 μηνων που τον εβγαζα εγω εξω:evil::evil::evil: Λεει δε οτι θελει να περπαταησει κ μετα θα τον περνει συνεχεια εξω στα καφενεια(θεος φυλαξει...) και θα τον παει για κηνυγη(επισης θεος....) κ θα τον παιε και σε ιεροδουλες(με συνχωρειτε για την εκφραση) για να τον κανει αντρα:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Η πεθερα τον φιλαγε απο ημερων κ καποια στιγμη ο μικρος εβγαλε εξζεμα κ τους τα εχωσα κ δε τον αγγιξε ποτε ξανα κανενας...τους λεω ειναι αλλεργικος κ κανει πληγες που θελουνε κορτιζονη κ δεν τον πειραζουνε.

 

Τι να σου πω βρε κοριτσι...χωστους τα και μη σε νοιαζει τιποτα.....το παιδι σου πανω απο ΟΛΑ!!!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν πειραζει σε οποιον αρεσει απλα θα εισαι η κακια αλλα σε οποιον αρεσει?! ετσι ημουν και εγω, εννοειται οτι απαγορευονται τα φιλια και τα συναφη....σιγα να μην φυλανε μωρο στο λαιμο ή οπουδηποτε αλλου. ειχα προβλημα δεν λεω αλλα μεχρι να κανω το γιο μου η πεθερα μου το ειχε συνηδητοποιησει, το γιου μου ουτε καν τον ακουμπουσε.λεει μια μερα στην κορη μου "η μαμα μαλωνει δεν αφηνει να αγγιζουμε το μωρο" μουγκα εγω. πιστευω περιμενε το πρασινο φως για να αρχισει αλλα φυσικα δεν το πηρε ποτε! και αυτα που κανει ο πεθερος σου ουτε καν θα τα σχολιασω....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση για να αποφύγεις τα φιλιά είναι να προμηθευτείς μάσκες μιας χρήσης. Το είχαμε κάνει τότε με τον Η1Ν1. Θα πρέπει να τις φοράτε κι εσύ κι ο άντρας σου οπότε να σας δούνε τα πεθερικά σου και να γίνει πιστευτό. Να πεις ότι σας το είπε ο παιδίατρος και πρέπει όποιος έρχεται σε επαφή με το μωρό να το κάνει. Δεν είναι ψέματα ότι νεογένητα 2 φιλενάδων μου εισήχθησαν στο νοσοκομείο με λοιμώξεις πριν σαραντίσουν. Δεν είναι αμαρτία?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

σε τρεις μηνες πανω κατω περιμενουμε το πρωτο μας παιδακι(αγορι προς μεγαλη τερψη των πεθερικων μιας και οπως ειπαν εγινε το χατηρι τους).

θεωρω πως θα ειναι αδυνατον να ξαναβγω στην αναζητηση εργασιας μεχρι το παιδι να μπορει να παει παιδικο μιας και δεν θελω με τιποτα να αναλαβουν το ρολο της νταντας τα πεθερικα μου(οι γονεις μου μενουν μακρυα οποτε ειτε τους εγκρινω ειτε οχι δεν εχει σημασια γιατι δεν θα εχουν συχνες επαφες με το μωρο και μαλιστα χωρις εμενα).

το προβλημα εχει ως εξης:

την σταση τους και τη συμπεριφορα τους απεναντι μου δεν θα την σχολιασω γιατι φανταζομαι δεν παιζει ρολο.αλλο το τι νοιωθουν για μενα κι αλλο το τι θα νοιωθουν για το παιδι του υιου τους.

αλλα βλεποντας πως λειτουργουν με το αλλο εγγονακι τους βλεπω πραγματα τα οποια ποτε των ποτων δεν θα ηθελα να κανουν στο δικο μου παιδι.συν τοις αλλοις η πεθερα μου εχει προβλημα υγειας το οποιο δεν την καθιστα εις θεσιν να φροντισει παιδι.παρα το προβλημα και να το προσεχει θελει και να παω να 40ντησω σπιτι της μου ζητησε.

πως μπορω να χειριστω την κατασταση ετσι ωστε ουτε σπιτι τους να παω,ουτε στο δικο μου να ερθουν, ουτε να τους αφηνω το παιδι μονο μαζι τους κι απο πανω να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι...μαλλον δε γινεται ε?

καμια κοπελα με αντιστοιχη περιπτωση πεθερικων υπαρχει?

δεν ξερω νοιωθω κι εγω οτι ισως να γινομαι υπερβολικη αλλα δεν θα αντεχα να φιλανε το προσωπακι και τα χερακια του μωρου-η γενικοτερα να το φιλανε-,ουτε να καθεται μονο του αργοτερα στην μπροστινη θεση του αυτοκινητου χωρις καν ζωνη,ουτε να μου το κουρεψουν χωρις την αδεια μου,ουτε να του δινουν να τρωει βλακειες,ουτε να το κακομαθαινουν και μετα εγω να τρεχω και να μην φτανω...

ειμαι υπερβολικη η ειναι λογικα τα αγχη μου? συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα σκαω...(και οχι ο αντρας μου δεν παιρνει θεση σε ολα αυτα και μου λεει και να μην δημιουργησω ποτε ων ποτων θεμα με τους δικους του)

δεν φρικαρω πια με τιποτα απο ολα αυτα που ακουω δυστυχως.....πρωτον θελω να σου ευχηθω καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη με κανενα πονο,υγιες και καλοτυχο μωρακι....οσο για το θεμα με τα φιλακια πολυ σωστα οπως ειπε και η μιλιτσα αλλα δεν θα φρικαρουμε κιολας επειδη μας το φιλησε ο παππους και η γιαγια σε δυσιολογικα πλαισια οχι τα ρουφηγματα και τα σαλιαρισματα....επισης πολυ σωστα ειπες και τονισες οτι αλλο εγω και τα πεθερικα και αλλο το εγγονι και η γιαγια.....θα σου πω ενα πραγμα προσπαθησε να μην στεναχωριεσαι πολυ με αυτα για να εχεις καλη εγκυμοσυνη και καλη λωχια γιατι ειναι πολυ σημαντικο,οι ορμονες πεζουν πολυ παραξενα παιχνιδια...προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη οσο μπορεις αν και ειναι δυσκολο αλλα προσπαθησε γιατι μετα τον ερχομο του παιδιου θα αρχισεις να ασχολησε με το παιδι οποτε κρατα δυναμεις για το μεγαλωμα του που δεν ειναι καθολου ευκολο......ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ σε ΚΑΝΕΝΑΝ βλαψει το παιδι με χ,ψ τροπους οποιοι και να ειναι αυτοι....παντα να κανεις αυτο που εσυ θεωρεις σωστο για το παιδακι σου γιατι εσυ εισαι η μανα .....τωρα θα βαλεις μπρος το συστημα μπαινακεις βγενακεις....οτι πουν αυτοι εσυ απλα ακροατρια και τιποτα παραπανω....βαλε τα πραγματα στη θεση τους.....οσο για το θεμα της δουλειας...δεν εχεις καμια εμπηστη φιλη,ξαδερφη,στην οποια μπορει να αφησεις το παιδι χωρις αγχος;;;;;αν δεν θελεις καθολου να μεινει μαζι τους το μικρο μπορεις επισης να το στειλεις παιδικο,υπαρχουν κοπελες που δεν εχουν τιποτα καμια βοηθεια και αναγκαζονται να τα στειλουν σιγουρα υπαρχουν τα σιν και τα πλιν αλλα τι να κανεις....εκτος και αν τελικα κατσεις σπιτι εστω και μεχρι το χρονο παση θυσια και μετα να τον πας παιδικο....μπορεις να βρεις δουλεια στο σπιτι εστω για τα βασικα εξοδα του παιδιου.....ευχομαι τα καλυτερα και μακαρι να πανε ολα καλα....
Link to comment
Share on other sites

καλη μου φιλη αν ριξεις μια ματια στο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ θα καταλαβεις ποια ειμαι και τι τραβαω....

ενα θα σου πω..........μεχρι να 40ησεις μπορεις να κανεις οτι θες

δεν πας σπιτι τους, δεν αφηνεις να το φιλανε, τους βαζεις να πλενονται με ντετολ μολις μπουν σπιτι σου, θα κανεις και καποιες υπερβολες σαν νεα μανουλα και αργοτερα θα καταλαβεις οτι δε χρειαζοταν πια να εισαι τοσο αυστηρη αλλα εχεις δικαιωμα λογω ανησυχιας και φροντιδας προς το νεογνο να αποφασιζεις εσυ και μονο εσυ και να βαζεις ορους!!!

μετα........σου εχω γλαροσουπα!!! και θα το φιλησουν (μια κοπελα επιασε τη μαμα της να κανει οτι θελει και την κατεγραφε κατα λαθος το μηχανημα που ειχαν για τη μπειμπι σιτερ) και θα του δωσουν να φαει οτι να ναι και θα το παρουν βολτα και θα σε πρηζουν.......μπορει μια φορα να χρειαστει να το αφησεις γιατι θα εχεις εσυ καποια αναγκη να πας καπου και αυτο θα βγει σειρι κορδονι μετα φερτο παρτο ...... ειναι δυσκολα

η μαλωνεις.......που δεν πρεπει αφου εχεις μονο αυτους ανθρωποι ειμαστε

η κανεις υπομονη και επισημαινεις συχνα πυκνα πως θες να γινονται τα πραγματα και προσευχεσαι να γινονται και οταν λειπεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!

δεν θελω σε καμια περιπτωση να γινω υστερικη,γενικα στην ζωη μου ειμαι ενα χαλαρος ανθρωπος,απλα θελω σε 5 πραγματα να τηρειται μια υποτυπωδης σειρα.

δε με ενοχλει οι παππουδες να φιλανε το μωρο(κι εμενα με φιλουσαν οταν ημουνα μικρη και μετα σκουπιζομουνα χεχεχε),με ενοχλει να το φιλανε ενω ειναι νεογεννητο και γενικα αδυναμο ακομα σαν οργανισμος.δε νομιζω πως θα καταφυγω σε μεθοδους με μασκες και γαντια αποστειρωμενα,ειναι υπερβολικο για μενα απλα θα ηθελα καποια πραγματα να ειναι ξεκαθαρα.και τρομαζω γιατι με το αλλο εγγονι δυστυχως τιποτα δεν ηταν ξεκαθαρο και κανανε του κεφαλιου τους...και ναι ο μικρος στη βολτα του στο καφενειο την βγαζει με τα μπαρμπαδια!

στελλα μου για τη γλαροσουπα μετα προσπαθω μαλλον να προετοιμαστω κι εγω αλλα μου πεφτει βαρια ρε γ@$^&*ω!

λενα τι να πω..αν γεννησω και την ιδια μερα με σενα θα ερθω μετα να σε βρω!θα παμε για τεστ DNA χαχαχα!

και ναι τους γονεις μπορεις να τους κραξεις και πολυ πιθανον φυσικα οι γονεις μου(αν και κατα 20 χρονια νεοτεροι) να εκαναν τα ιδια ετσι?...στα πεθερικα δεν υπαρχει αυτη η πολυτελεια...οσες φορες απλα διαφωνησα μαζι τους σε κατι κανανε κομμα και δε μου μιλουσαν!να δω με το παιδι πως θα τους βαλω σε ταξη!

κοριτσια πραγματικα,την πρωτη βδομαδα που θα ειμαι σπιτι πρωτα ο Θεος με το μωρο,φοβαμαι οτι θα μπω εδω και θα σας γραψω τερατα!ειδικα αν εχω μανα και πεθερα πακετακι με βλεπω να παιρνω τα ορη και τ'αγρια βουνα!

ειπα οτι δεν θελω καμια βοηθεια αλλα μαλλον δεν θα το αποφυγω..στην τελικη μπορει και να την χρειαστω (ασχετα αν τωρα λεω οτι θελω να τα κανω ολα μονη μου να μαθαινω μια ωρα αρχιτερα)..το ερωτημα ειναι...αυτη η βοηθεια,ειναι σε σχεση με το σπιτι ετσι?δηλ να κανουν καποιες δουλειες κι εγω να κραταω το μωρο.οχι να ερχονται και να μου λενε,δεν το κρατας καλα,δεν το πλενεις σωστα,πιατο ετσι αστο αλλιως!ε?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

ε....εξαρταται απ την ηλικια τους

αν ειναι ανω των 50 σε βλεπω να κανεις εσυ αποστειρωσεις και να κρατανε αυτες το μωρο

 

παντως εγω ημουν ολομοναχη και ημουν μια χαρα

εκανα αποκλειστικο θηλασμο δε γινοταν να ειναι κανεις μες το σπιτι

εχεις τα ραμματα σου, τις αιμοραγιες σου, θες να κατσεις οπως γουσταρεις, για ενα βρσασιμο μπιμπερο να τις εχεις μεσα απαπαπαπα

αν θελουν να ερχονται λιγο στο μπανακι να χαζευουν καλως

να φερουν να φατε καλως

να κανουν κανα σφουγγαρισμα καλως

αλλα οχι ολη μερα μην το κανεις κοπελα μου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

δεν θελω σε καμια περιπτωση να γινω υστερικη,γενικα στην ζωη μου ειμαι ενα χαλαρος ανθρωπος,απλα θελω σε 5 πραγματα να τηρειται μια υποτυπωδης σειρα.

δε με ενοχλει οι παππουδες να φιλανε το μωρο(κι εμενα με φιλουσαν οταν ημουνα μικρη και μετα σκουπιζομουνα χεχεχε),με ενοχλει να το φιλανε ενω ειναι νεογεννητο και γενικα αδυναμο ακομα σαν οργανισμος.δε νομιζω πως θα καταφυγω σε μεθοδους με μασκες και γαντια αποστειρωμενα,ειναι υπερβολικο για μενα απλα θα ηθελα καποια πραγματα να ειναι ξεκαθαρα.και τρομαζω γιατι με το αλλο εγγονι δυστυχως τιποτα δεν ηταν ξεκαθαρο και κανανε του κεφαλιου τους...και ναι ο μικρος στη βολτα του στο καφενειο την βγαζει με τα μπαρμπαδια!

στελλα μου για τη γλαροσουπα μετα προσπαθω μαλλον να προετοιμαστω κι εγω αλλα μου πεφτει βαρια ρε γ@$^&*ω!

λενα τι να πω..αν γεννησω και την ιδια μερα με σενα θα ερθω μετα να σε βρω!θα παμε για τεστ DNA χαχαχα!

και ναι τους γονεις μπορεις να τους κραξεις και πολυ πιθανον φυσικα οι γονεις μου(αν και κατα 20 χρονια νεοτεροι) να εκαναν τα ιδια ετσι?...στα πεθερικα δεν υπαρχει αυτη η πολυτελεια...οσες φορες απλα διαφωνησα μαζι τους σε κατι κανανε κομμα και δε μου μιλουσαν!να δω με το παιδι πως θα τους βαλω σε ταξη!

κοριτσια πραγματικα,την πρωτη βδομαδα που θα ειμαι σπιτι πρωτα ο Θεος με το μωρο,φοβαμαι οτι θα μπω εδω και θα σας γραψω τερατα!ειδικα αν εχω μανα και πεθερα πακετακι με βλεπω να παιρνω τα ορη και τ'αγρια βουνα!

ειπα οτι δεν θελω καμια βοηθεια αλλα μαλλον δεν θα το αποφυγω..στην τελικη μπορει και να την χρειαστω (ασχετα αν τωρα λεω οτι θελω να τα κανω ολα μονη μου να μαθαινω μια ωρα αρχιτερα)..το ερωτημα ειναι...αυτη η βοηθεια,ειναι σε σχεση με το σπιτι ετσι?δηλ να κανουν καποιες δουλειες κι εγω να κραταω το μωρο.οχι να ερχονται και να μου λενε,δεν το κρατας καλα,δεν το πλενεις σωστα,πιατο ετσι αστο αλλιως!ε?[/QUOTE]

 

 

αυτη θα ηταν η επιθυμητη βοηθεια, για ολες μας :-D αλλα αν ειναι στο σπιτι κ κανει η πεθερα σου καποια δουλεια, ε ειναι αδυνατον να μεινει πχ στο μαγειρεμα κ να μην πεταξει κ μια "συμβουλη" για το πως κρατας το μωρο ή οτιδηποτε αλλο της ερθει εκεινη τη στιγμη αφου θα να μπροστα κ θα το βλεπει. Και βασικα μην επιδιωξεις για κανενα μα κανενα λογο να ειναι κ οι 2 γιαγιαδες μαζι γιατι τοτε πραγματικα θα σε τρελλανουν οπως λες. Ειναι αναποφευκτο να αρχισει ο αγωνας "ποια ξερει¨καλυτερα οσο καλοπροαιρετες κ ναναι!

 

 

Με το καλο το μωρακι σας!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις, μην κλείσεις βοήθεια! Πες σε όλους "θα δω πώς θα πάει και ό,τι χρειαστώ να είστε σίγουροι εσάς θα σκεφτώ πρώτα απ'όλους". Πολλές φορές παππούδες και γιαγιάδες μόνο βοήθεια δεν προσφέρουν. Άσε που όταν δουν μωράκι ξεχνάνε πού είναι η έξοδος! Η δικιά μου ερχόταν 1 φορά την εβδομάδα για 1 ωρίτσα όταν είχα άδεια εγκυμοσύνης. Λέω κι εγώ ας έρχεται και κάθε μέρα να βλέπει το εγγόνι της όταν γεννήσω (αυτό στην ερώτηση του άντρα μου κάθε πότε να της πει να έρχεται, σημ. ήταν ιδιαίτερα διακριτική και μου έφερνε και φαγητό και γενικότερα δεν έιχα κανένα παράπονο). Ε λοιπόν ερχόταν κάθε μέρα από 4 ώρες και δεν της έκοβε ότι πρέπει να φύγει για να ξεκουραστώ και λίγο! Και όσο για την διακριτικότητα την έχανε στο δρόμο. Δήλωνε ότι δεν θυμάται τίποτα από τα παιδιά της όταν ήταν νεογέννητα (αυτό πως γίνεται δεν μπορώ να το καταλάβω) αλλά είχε άποψη για όλα. Γίνεσαι κακιά και όλα στρώνουν αλλά μέχρι να το πάρεις απόφαση να γίνεις κακιά τα νεύρα σου έχουν γίνει ήδη κρόσια!!Χρησιμοποίησε όσο συχνότερα μπορείς την φράση "ο παιδίατρος είπε...". Πιάνει τις περισσότερες φορές καθώς σε καμία περίπτωση δεν θέλουν να βλάψουν το εγγονάκι τους.

 

Πάντως να είσαι σίγουρη ότι όταν το παδί το έχουν αυτοί πολλά θα γίνουν που δεν θα θέλεις αλλά δεν θα μπορείς να τα ελέγξεις. Δεν έχω ανάλογη εμπειρία γιατί για μένα είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλά έρχεται και η σειρά μου από τον Ιούλιο που ξαναπιάνω δουλειά. Και θα το φιλήσουν, και θα το μάθουν να λέει καμιά παλιοκουβέντα (που ίσως αργότερα την απευθύνει σε σένα το παιδάκι σου) και ό,τι θέλουν θα κάνουν αφού δεν θα είσαι εκεί να βάζεις περιορισμούς. Τώρα για το κούρεμα, για το αλκόολ και τα όπλα ....δεν έχω λόγια.

 

Μην σκοτίζεσαι από τώρα με τέτοια, κάθε πράγμα στον καιρό του! Με το καλό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις κοπελες, σε καμια περιπτωση να μην μεινουν σπιτι σας και ουτε να ερχονται απο το πρωι ως το βραδυ.. Την πρωτη βδομαδα οποια μπορει να σας φερνει φαγητο και μετα κανενα απογευμα να ερχεται ειτε η μια ειτε η αλλη για λιγο σκουπισμα, σιδερωμα και τετοια. Σιγα σιγα θα προσαρμοστεις και εσυ και ολο και κατι θα κανεις.

Τις συμβουλες δυστυχως δεν τις γλιτωνεις :) Ολες εχουν και μια συμβουλη, ακομα και τηλεφωνικα, να μην κανεις το ενα, μη το αλλο, καντο ετσι κτλ. Να λες ναι ναι ισως και να κανεις αυτο που θες εσυ!

Με το καλο να ερθει το μωρακι σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tingerbell όπως διαπιστώνεις πολλές τα χουν ζήσει λίγο ως πολύ.Κι εγώ έκανα πολλές υποδείξεις για να γίνουν τα πράγματα όπως ήθελα, πάντα ευγενικά.Οταν όμως έβλεπα ότι η ευγένειά μου έπεφτε σε τοίχο τά λεγα ορθά κοφτά και σ όποιον άρεσε.Μπορεί να τους ξύνιζε λίγο στην αρχή αλλά μετά όλοι συμμορφωνόταν.Και μιλάω για τους παππουδογιαγιάδες αμφότερους.Όπως είπε και μια κοπέλα πιο πάνω,ξεκινάς το σύστημα μπαινάκης βγαινάκης και βάζεις τη δική σου γραμμή.Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!

image.php?type=2&o=9&c=2&date=2010-1-12&babyname=Antonis

image.php?type=2&o=16&c=4&date=2011-5-27&babyname=Baby%20Girl

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας! με κανατε να ηρεμησω και να μη νοιωθω σαν την τρελη,ανισορροπη γκαστρωμενη που βλεπει παντου κινδυνους.

θα ηθελα να απαντησω στη militsa μιας και εγω ανοιξα το συγκεκριμενο θεμα και νοιωθω οτι απευθυνεται σε μενα.

διαβασα την αποψη σου την οποια δεχομαι και σεβομαι αλλα δεν ασπαζομαι.σου λεω λοιπον πως οχι δεν επιτρεπεται ουτε η γιαγια ουτε καν εγω να φιλαμε το λεχουδακι που ειναι μια σταλιτσα και χωρις αντισωματα και να το σαλιωνουμε.δεν ειναι το φιλι ενδειξη αγαπης.ποτε των ποτων δεν φιλησα μωρακι οσο κοντινου συγγενους κι αν ηταν.και οχι δεν ειμαι υποχονδρια,ισα ισα που αν ξεπεταχτει λιγακι μπορει να σερνεται στα πατωματα και να παρει οσα αντισωματα θελει.

μιλωντας για πεθερες..αν διαβασεις λιγο καλυτερα τα οσα γραφω θα δεις οτι δεν αγιοποιω τους γονεις μου απλα οι συγκεκριμενοι παππουδες τυγχανει να ειναι 200χιλ μακρυα κι αυτοι που θα εχουν αμεση σχεση με το παιδι ειναι τα πεθερικα μου.και οταν χρειαστηκε να κραξω τη μανα μου επειδη φιλησε το χερακι της 2,5 μηνων ανηψιας της την εκραξα.

επισης αν διαβασεις καλυτερα τα οσα γραφω..ξεκαθαριζω οτι το θεμα δεν ειναι η δικη μου σχεση με τα πεθερικα μου(η οποια σχεση ναι δεν ειναι και η καλυτερη)αλλα η σταση τους απεναντι στο παιδι και τονιζω οτι η σχεση εγγονιου παππουδων ειναι σημαντικη.συγκεκριμενα γραφω: τελοσπαντων ειπαμε...το θεμα δεν ειμαι εγω και η σταση τους απεναντι μου αλλα το παιδακι μου...

κι εμενα η μανα μου μπορει να μην χωνευε την πεθερα της αλλα εγω τη λατρευα σαν γιαγια μου και κατανοω οτι χρειαζεται και αυτη η επαφη...

το αν πιστευω οτι το παιδι ειναι κτημα των γονεων η οχι ειναι κατι που δε νομιζω οτι θιγεται μεσα στο συγκεκριμενο θεμα και ναι θα με βρεις συμφωνη οτι τα παιδια δεν ειναι ιδιοκτησια μας.η ασφαλεια τους ομως και η καλυτερη δυνατη διαπαιδαγωγηση τους,ειναι αποκλειστικα και μονο δικη μας δουλεια.

οσο για το μισος που αναφερεις...οχι δεν τη μισω και δεν θα μπορουσα ποτε να μισησω τη γυναικα που εφερε στον κοσμο τον αντρα που αγαπω και πατερα του παιδιου μου. παντα ελεγα οτι εχω την καλυτερη πεθερα,μεχρι που εμεινα εγκυος και μου εκανε το βιο αβιωτο.θα περιοριστω σε ενα συμβαν μονο γιατι ηδη εγραψα πολλα. οταν εγω 1,5 μηνα ημουν ξαπλα με αιμορραγια και σηκωνομουν μονο για τουαλετα, γυρισε και μου ειπε επειδη ειχα συχνοουρια οτι αυτη απο την συχνοουρια ειχε καταλαβει οτι θα αποβαλλει και τελικα απεβαλε.τα συμπερασματα δικα σου.

και παλι να πω οτι δεν παρεξηγω τα οσα εγραψες αλλα νομιζω πως κι εγω στα οσα εγραψα ημουν αρκετα σαφης και ξεκαθαρη.

θέλω να πιστεύω πως δεν παρεξηγησες όσα είπα καταρχήν. Επιπλέον σαφώς και κάθε γιαγιά /πεθερά είναι διαφορετική και θέλει διαφορετική αντιμετώπιση.

Δεν έχεις άδικο σε όσα λες, απλώς προσωπικα θα δικαιολογουσα και δε θα κριτικαρα αυστηρα (με βάση τα δικά μου δεδομένα πάντα!) ένα φιλάκι στο νεογέννητο μωράκι μου σε σημείο βέβαια που δεν πειράζει όπως στο κεφαλάκι. Το δικαιολογώ..γιατί όσο κι αν θέλεις πολύ να το αποφύγεις πάνω στη χαρά και τη συγκίνηση δεν μπορείς να αντισταθείς..τα πολλά μάτσα μουτσα βέβαια τα σιχαίνομαι επίσης!!! Όσο μηνων ή χρόνων κι αν είναι το παιδί μου αλλά και πάλι δεν τα στερώ(χωρίς να υπαινίσσομαι ότι εσύ πράττεις αντιθέτως φυσικά) ΄.

Δεν ξέρω ακριβώς τι άνθρωποι είναι τα πεθερικά σου και όχι για κανέναν λόγο απλώς γιατί εμείς οι νυφες σε κάποια πράγματα υπερβάλλουμε και γινόμαστε στενομυαλες και δεν προσπαθουμε να δουμε και την άλλη μεριά. Το λέω αυτό για όλες,ακόμη και για μένα που κι εγώ δε σταματώ να έχω παράπονα απο την πεθερά μου με πρώτο και καλυτερο το κάπνισμα!! Εχω δει τα ανιψάκια μου να μεγαλώνουν σε νέφος καπνου με όλα τα παράθυρα κλειστά. Πλέον όχι μονο πριν πάμε έχουν ανοιξει όλα τα παράθυρα αλλά κάνει και μπάνιο πριν πιάσει τα παιδιά κι ας μην είναι πια μωρά - μωρα!

Να χαλαρώσουμε πρέπει σε κάποια πράγματα μονο γιατί μια ζωή θα είμαστε μέσα στα νεύρα και τις γκρίνιες..αν μπορουμε κάποια να τα παρακάμψουμε και να τα δικαιολόγήσουμε προς όφελός μας θα είναι ..γιατί κακά τα ψέματα όλες αυτές οι διαφημίσεις περι καθαριστηκων κτλ κτλ και γενικότερα μας έχει κάνει υποχόνδριες και πολύ <<μη ξεφυγουμε απο το πρόγραμμα του μωρου>>.

Δεν θέλω να υπάρχει παρεξηγηση για όσα λέω...δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά αλλά για όλες μας, ακόμη κι εμενα που ακόμη το παλέυω μέσα μου σε κάποιους τομείς!

Link to comment
Share on other sites

Το λέω αυτό για όλες,ακόμη και για μένα που κι εγώ δε σταματώ να έχω παράπονα απο την πεθερά μου με πρώτο και καλυτερο το κάπνισμα!! Εχω δει τα ανιψάκια μου να μεγαλώνουν σε νέφος καπνου με όλα τα παράθυρα κλειστά. Πλέον όχι μονο πριν πάμε έχουν ανοιξει όλα τα παράθυρα αλλά κάνει και μπάνιο πριν πιάσει τα παιδιά κι ας μην είναι πια μωρά - μωρα!

 

Εμείς για τον ίδιο λόγο δεν πάμε πια στο σπίτι της.. τι να αερίσει? Έχουν ποτίσει τα πάντα, έπιπλα, κουρτίνες, χαλιά.. Εξάλλου έρευνες για το τριτογενές κάπνισμα δείχνουν πως όλες οι βλαβερές ουσίες παραμένουν στο χώρο ακόμα και 4 ημέρες μετά το σβήσιμο του τελευταίου τσιγάρου!

Ας έρχεται καλύτερα εκείνη εδώ, να είμαστε σίγουροι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...