Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...


myrto

Recommended Posts

καλημερα σας!

εδω ειμαι παλι.εχθες που γυρισα απο την δουλεια εβγαλα με το θηλαστρο κατι λιγοτερο απο 100ml απο καθε στηθος(γιατι ο μικρος ειχε φαει ηδη πιο νωρις και κοιμοταν)...

 

Πολύ ωραία! Όσο θα εξοικειώνεσαι με τις αντλήσεις και ειδικά αν μπορείς να κρατάς σταθερή την ώρα της μεσημεριανής άντλησης, ίσως να αυξηθεί λιγο και η ποσότητα που βγάζεις.

 

...και μετα απο 2- 2,5 ωρες περιπου ταισα τον μπεμπη απο το ενα στηθος και εβγαλα ξανα απο το αλλο περιπου 60-70ml.στην συνεχεια μετα απο 3 ωρες περιπου που ηταν παλι να φαει,τον ειδα λιγο ανησυχο(την ωρα του θηλασμου).μαλλον δεν χορταινε,δεν ξερω και τον εβαλα και στα δυο στηθη!μηπως εκανα κατι λαθος με τις αντλησεις?

Είναι νωρίς να πούμε αν έφταιξε η δεύτερη άντληση σε κάτι. Αυτό θα φανεί αφού το επαναλάβεις 2-3 μέρες, γιατί μπορεί να ήταν τυχαίο. Έκανες πολύ καλά που τον έβαλες και στο άλλο στήθος. Στην περίπτωση που θήλασες από το ένα και άντλησες από το άλλο, δοκίμασε στον επόμενο θηλασμό να ξεκινήσεις από το στήθος που πριν θήλασες και μετά να δώσεις το στήθος από το οποίο άντλησες (καθώς αυτό ίσως έχει μειωμένη ροή).

 

να πω επισης οτι καθε μερα βγαζω οσα περισσοτερα γευματα μπορω και του αφηνω για την επομενη μερα(αυτα τα γευματα μπορουν να μπαινουν στο ψυγειο αντι στην καταψυξη αφου θα καταναλωθουν την επομενη ημερα-αντε το πολυ την μεθεπομενη?)

Ναι, καλώς τα κρατάς στο ψυγείο.

 

...αυτο σημαινει οτι δεν εχω αποθεματα γαλακτος(''καβα'')διοτι ξεκινησα πολυ νωριτερα την δουλεια απ'οτι περιμενα και πρεπει καθε μερα να αντλω τωρα για την επομενη.τι μπορω να κανω ωστε να τρωει ο μικρουλης μου και να ειναι χορτατος αλλα να του αφηνω και γευματα για την αλλη μερα??

Έχω ξαναπεί ότι η τράπεζα ("κάβα") πρέπει να χρησιμοποείται για ώρα ανάγκης ή για να συμπληρώσουμε κάτι λίγο που μας λείπει από την άντληση της ημέρας. Αν χρησιμοποιούμε μόνο ή κατά κύριο λόγο την τράπεζα, μειώνεται σταδιακά η παραγωγή μας. Αυτό που κάνεις τώρα, διατηρεί την παραγωγή σου ακέραια.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις 1-3 αντλήσεις (συνολικά) το ΣΚ (ή όποιες μέρες δεν δουλεύεις) προκειμένου να είσαι λίγα γεύματα μπροστά από τις ανάγκες του μωρού, ώστε να μην αγχώνεσαι.

 

Επίσης, αν το μωρό κοιμάται κάπως σταθερές ώρες το βράδυ και σχεδόν σταθερά δεν ξυπνάει για κάποιες ώρες (π.χ. κοιμάται στις 10 και δεν ξυπνάει πριν τις 3) μπορείς να κάνεις μία άντληση 1-2 ώρες μετά τον τελευταίο θηλασμό ή πριν πας εσύ για ύπνο. Ακόμα κι αν βγάλεις πχ 50ml (συνολικά) αν το κάνεις κάθε μέρα, θα έχεις μέσα στην εβδομάδα την ποσότητα μιας ημέρας εξασφαλισμένη μ' αυτόν τον τρόπο. :wink:

 

...Άλλη επιλογή είναι να κάνεις μία άντληση πολύ νωρίς το πρωί (αποδίδει μεγάλη ποσότητα), αν είσαι πρωινός τύπος, αν το μωρό κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ κι αν το πρωί (το μωρό) αργεί να ξυπνήσει... Ναι, ξέρω...σε κάποιες -βάζω και τον εαυτό μου μέσα- αυτό φαντάζει ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αλλά ξέρω γυναίκες για τις οποίες όλες αυτές οι συνθήκες ισχύουν καθημερινά:lol:

 

θελουμε περιπου 2 γευματα την ημερα απο 200ml το καθενα.

 

Πώς και τρώει τόσο μεγάλη ποσότητα τη φορά; Όταν θηλάζει (μόνο), πόσους θηλασμούς κάνει το 24ωρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οι αντλησεις δυστυχως δεν θα ειναι παντα την ιδια ωρα καθως η εργασια μου ειναι πρωι απογευμα οποτε θα αλλαζουν και τα ωραρια μου.αυτη την εβδομαδα που ειμαι πρωινη.κανω την πρωτη αντληση κατα τις 5.30-6.00 το πρωι και η επομενη ειναι το μεσημερι στις 4(συγκεκριμενα σημερα το πρωι αντλησα και απο τα δυο στηθη 100l απο το ενα και περιπου 70ml απο το αλλο-τις προηγουμενες ημερες ξυπνουσα τον μικρουλη μου και απο το ενα τον ταιζα και απο το αλλο στηθος αντλουσα).ενδιαμεσα στην δουλεια μου ειναι δυσκολο να αντλω.τουλαχιστον για να μαζευω το γαλα,αλλα μπορω να βγαζω λιγο με το θηλαστρο ισα ισα ,αν αυτο φυσικα θα βοηθησει ωστε να μην μειωθει το γαλα.εσυ θα μου πεις!συνηθως οταν θηλαζω και αντλω ταυτοχρονα και το κανω και στο επομενο γευμα αλλαζω στηθος τον μπεμπη (θηλασμος(δεξι)-αντληση(αριστερο)/αντληση(δεξι)-θηλασμος(αριστερο)).παλι ομως εχθες σε καποιο γευμα ηταν λιγο ανησυχος.παλι τυχαιο να ηταν?φοβαμαι μηπως με τις αντλησεις που κανω δεν χορταινει μετα ο μικρος που τρωει.τι να κανω?πως μπορω να τα ρυθμισω?οταν λεω για καβα εννοω κι εγω να ειμαι καποια γευματα μπροστα ετσι ωστε και αν δεν μπορεσω να αντλησω γαλα καποια μερα να εχω αποθεμα για τον μικρο.ασε που και το αυριανο που βγαζω δεν επαρκει παντοτε!το ενα γευμα μπορει να ειναι 210ml και το αλλο 180ml.εχουμε περιπου 6 θηλασμους την ημερα και απλως οταν λειπω του δινει η μητερα μου δυο γευματα με το γαλα που του εχω αφησει.δεν αλλαζει κατι.με το μπιμπερο πινουμε τα 200ml ανετα.οταν καμια φορα τον θηλαζω και προηγουμενως τον εχω ζυγισει,τον ξαναζυγιζω μετα το θηλασμο και βλεπω οτι εχει πιει γυρω στα 180ml (αν με αυτον τον τροπο μπορουμε να δουμε ποσο εχει πιει).τι μπορω να κανω ετσι ωστε να μπορω να βγαλω σιγουρα 2 γευματα του μπεμπη μου(απο 200ml το καθενα) γιατι τωρα δυσκολευομαι ακομα?αλλα και να χορταινει το παιδακι οταν το θηλαζω.να μην ειναι εις βαρος του οι αντλησεις που κανω.

βοηθειααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

οι αντλησεις δυστυχως δεν θα ειναι παντα την ιδια ωρα καθως η εργασια μου ειναι πρωι απογευμα οποτε θα αλλαζουν και τα ωραρια μου.αυτη την εβδομαδα που ειμαι πρωινη.κανω την πρωτη αντληση κατα τις 5.30-6.00 το πρωι και η επομενη ειναι το μεσημερι στις 4(συγκεκριμενα σημερα το πρωι αντλησα και απο τα δυο στηθη 100l απο το ενα και περιπου 70ml απο το αλλο-τις προηγουμενες ημερες ξυπνουσα τον μικρουλη μου και απο το ενα τον ταιζα και απο το αλλο στηθος αντλουσα)

Δεν πειράζει, θα κάνεις τις αντλήσεις όποτε μπορείς. Απλά αν έχεις μια κάποια ρουτίνα, η απόδοση θα είναι καλύτερη.

Οι ποσότητες που βγάζεις είναι πολύ καλές.

 

ενδιαμεσα στην δουλεια μου ειναι δυσκολο να αντλω.τουλαχιστον για να μαζευω το γαλα,αλλα μπορω να βγαζω λιγο με το θηλαστρο ισα ισα ,αν αυτο φυσικα θα βοηθησει ωστε να μην μειωθει το γαλα.εσυ θα μου πεις!

Το γάλα σου δεν θα μειωθεί αν μέσα στο 24ωρο αντλείς σχεδόν όλη (ή όλη) την ποσότητα που πίνει το μωρό όσο λείπεις. Το αν αυτό γίνεται με 1, 2, 3 ή περισσότερες αντλήσεις, δεν παίζει ρόλο για την παραγωγή.

 

Τι εννοείς ότι στη δουλειά μπορείς να βγάλεις με το θήλαστρο, αλλά όχι για να μαζέψεις το γάλα; Πού είναι η διαφορά;

Σε ρωτώ γιατί το να μπορέσεις να μαζέψεις έστω και 50ml στη δουλειά είναι σημαντικό, γιατί γλυτώνεις μισή ή μία άντληση στο σπίτι.

 

συνηθως οταν θηλαζω και αντλω ταυτοχρονα και το κανω και στο επομενο γευμα αλλαζω στηθος τον μπεμπη (θηλασμος(δεξι)-αντληση(αριστερο)/αντληση(δεξι)-θηλασμος(αριστερο)).παλι ομως εχθες σε καποιο γευμα ηταν λιγο ανησυχος.παλι τυχαιο να ηταν?φοβαμαι μηπως με τις αντλησεις που κανω δεν χορταινει μετα ο μικρος που τρωει.τι να κανω?πως μπορω να τα ρυθμισω?

Στο προηγούμενο μήνυμα σου πρότεινα το αντίστροφο ακριβώς! π.χ. θηλασμός Δ - άντληση Α, μετά ο θηλασμός θα ξεκινά πάλι από το Δ γιατί ίσως έχει καλύτερη ροή από το Α, που λόγω της άντλησης μπορεί να άδειασε περισσότερο.

Οι αντλήσεις μπορεί πράγματι να γίνονται σε βάρος του θηλασμού.

Εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις να αντλείς όταν γυρνάς από τη δουλειά είτε και από τα δύο στήθη είτε παράλληλα με θηλασμό και μετά να ξανααντλήσεις μόνο ανάμεσα στους θηλασμούς. Το μωρό λες ότι κάνει περίπου 6 θηλασμούς, άρα τρώει περίπου ανά 4 ώρες ή ας πούμε ανά 3 ώρες την ημέρα. Άρα μπορείς να θηλάσεις και μετά από 1,5 ώρα να αντλήσεις και από τα δύο στήθη και θα έχεις άλλη 1,5 περίπου ώρα μέχρι να ξαναθηλάσεις (ενδεχομένως και από τα δύο στήθη). Πιθανότατα αυτό το σχήμα να μην επηρεάζει τόσο τη ροή σου και το μωρό να είναι πιο ευχαριστημένο στο στήθος.

 

οταν λεω για καβα εννοω κι εγω να ειμαι καποια γευματα μπροστα ετσι ωστε και αν δεν μπορεσω να αντλησω γαλα καποια μερα να εχω αποθεμα για τον μικρο.ασε που και το αυριανο που βγαζω δεν επαρκει παντοτε!το ενα γευμα μπορει να ειναι 210ml και το αλλο 180ml.
Αυτό μπορείς να το καλύψεις με έξτρα αντλήσεις το Σαββατοκύριακο. Απλά, για τις αντλήσεις αυτές (του ΣΚ), να θυμάσαι ότι την ημέρα (24ωρο), μια μαμά που θηλάζει αποκλειστικά το μωρό της, μπορεί να βγάλει επιπλέον (από τους θηλασμούς) περίπου 150ml, το μάξιμουμ. Άρα, αν με μία άντληση π.χ. πρωινή βγάλεις 150ml μην κάνεις κι άλλη άντληση μέσα στο 24ωρο γιατί είτε θα είναι σε βάρος των θηλασμών (μπορεί και το 150 να είναι σε βάρος του επόμενου θηλασμού!) είτε να οδηγήσει σταδιακά σε υπερπαραγωγή.

 

...εχουμε περιπου 6 θηλασμους την ημερα και απλως οταν λειπω του δινει η μητερα μου δυο γευματα με το γαλα που του εχω αφησει.δεν αλλαζει κατι.με το μπιμπερο πινουμε τα 200ml ανετα.οταν καμια φορα τον θηλαζω και προηγουμενως τον εχω ζυγισει,τον ξαναζυγιζω μετα το θηλασμο και βλεπω οτι εχει πιει γυρω στα 180ml (αν με αυτον τον τροπο μπορουμε να δουμε ποσο εχει πιει).τι μπορω να κανω ετσι ωστε να μπορω να βγαλω σιγουρα 2 γευματα του μπεμπη μου(απο 200ml το καθενα) γιατι τωρα δυσκολευομαι ακομα?αλλα και να χορταινει το παιδακι οταν το θηλαζω.να μην ειναι εις βαρος του οι αντλησεις που κανω.

βοηθειααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!:cry:

 

Εντάξει, κάνει λίγους θηλασμούς, έτσι εξηγείται γιατί τρώει τόση ποσότητα με το μπιμπερό. Φοβήθηκα μήπως παραταΐζεται με το μπιμπερό, γι' αυτό σε ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα μωρό 3 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά. Σε ένα μήνα πρόκειται να γυρίσω στη δουλειά και με προβληματίζει το γεγονός πως θα επιτύχουμε να συνεχίσουμε με αποκλειστικό θηλασμό. Το θέμα είναι ότι με το θήλαστρο (έχω νοικιάσει το symphony της medela) δεν καταφέρνω να αντλήσω πάνω από 30ml από το κάθε στήθος (κάποιες φορές δεν φτάνω καν τα 10ml). Ο μικρός τρώει σχετικά συχνά οπότε αντλώ συνήθως από το ένα στήθος ώστε αν θελήσει ο μικρός να φάει να μπορώ να του δώσω το άλλο στήθος.

Θα λείπω περίπου εφτά ώρες το πρωί οπότε υπολογίζω ότι θα χρειάζεται τουλάχιστον 2 γεύματα των 120-150ml. Πώς νομίζετε οτί θα μπορούσα να αυξήσω την ποσότητα γάλατος που αντλώ με το θήλαστρο ή έστω να καταφέρω με κάποιο τρόπο να αφήνω στο μωρό μου την ποσότητα γάλατος που χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα μωρό 3 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά. Σε ένα μήνα πρόκειται να γυρίσω στη δουλειά και με προβληματίζει το γεγονός πως θα επιτύχουμε να συνεχίσουμε με αποκλειστικό θηλασμό. Το θέμα είναι ότι με το θήλαστρο (έχω νοικιάσει το symphony της medela) δεν καταφέρνω να αντλήσω πάνω από 30ml από το κάθε στήθος (κάποιες φορές δεν φτάνω καν τα 10ml). Ο μικρός τρώει σχετικά συχνά οπότε αντλώ συνήθως από το ένα στήθος ώστε αν θελήσει ο μικρός να φάει να μπορώ να του δώσω το άλλο στήθος.

Θα λείπω περίπου εφτά ώρες το πρωί οπότε υπολογίζω ότι θα χρειάζεται τουλάχιστον 2 γεύματα των 120-150ml. Πώς νομίζετε οτί θα μπορούσα να αυξήσω την ποσότητα γάλατος που αντλώ με το θήλαστρο ή έστω να καταφέρω με κάποιο τρόπο να αφήνω στο μωρό μου την ποσότητα γάλατος που χρειάζεται?

 

Είναι φυσιολογικό να αντλείς τόσο λίγο μόνο από το στήθος που μόλις θήλασε όντας με το μωρό συνέχεια στο σπίτι.

 

Μπορείς να μου πεις περίπου πότε θηλάζει και πότε κοιμάται το μωρό σου;

Τι ώρα θα φεύγεις στη δουλειά;

7 ώρες είναι όλες οι ώρες που θα λείπεις, δηλαδή περιλαμβάνεις και τις διαδρομές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

30ml αντλώ από το στήθος που είχε φάει το μωρό στο προηγούμενο γεύμα. Έχω δοκιμάσει να αντλήσω από το στήθος που μόλις έφαγε το μωρό αλλά δεν βγάζω τίποτα.

 

Το μωρό τρώει κάθε 2 με 3 ώρες. Ενδιάμεσα, κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορεί να κοιμηθεί λίγο, μπορεί και όχι. Το βράδυ κοιμάται κατά τις 9-9:30 και ακολουθούν συνήθως 3 γεύματα μέχρι τις 7-7:30 που ξυπνάει.

 

Για τη δουλειά θα φεύγω στις 9:30 το πρωί και θα γυρνάω γύρω στις 4:30 με 5.

Link to comment
Share on other sites

-απλα η δουλεια μου ειναι τετοια που αν χρειαζομαι εστω και 10 λεπτα για να αντλησω γαλα και να το κρατησω ισως να μην εχω χρονο.ενω σκεφτομαι το να βγαλω 2 με 3 λεπτα λιγο γαλα ωστε να αποσυμφορησω το στηθος μου ειναι πιο ευκολο.μακαρι να καταφερω να βρω ενα 10 λεπτο να βγαλω γαλα και στην δουλεια και να το μαζεψω!θα το δοκιμασω αρκει να εχω τον χρονο.και μετα που θα φυλαξω το γαλα?στην καταψυξη?

-δηλαδη καλο ειναι το επομενο γευμα του μωρου να ειναι απο το αλλο στηθος και οχι απο αυτο που ειχα κανει την αντληση πριν?συνηθως το πρωι ή το μεσημερι οπου θα σχολασω θα μαζεψω 100 και 100ml απο καθε αντληση(περιπου).τα υπολοιπα 200ml θα πρεπει να τα μαζεψω συγχρονως με τον θηλασμο ή σε καποιο διαστημα ενδιαμεσα.

αλλαγη θεματος:διατροφη(ΟΧΙ διαιτα)/γυμναστικη και θηλασμος.τι κανουμε εδω???επηρεαζουν τον θηλασμο?

Link to comment
Share on other sites

30ml αντλώ από το στήθος που είχε φάει το μωρό στο προηγούμενο γεύμα. Έχω δοκιμάσει να αντλήσω από το στήθος που μόλις έφαγε το μωρό αλλά δεν βγάζω τίποτα.

 

Το μωρό τρώει κάθε 2 με 3 ώρες. Ενδιάμεσα, κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορεί να κοιμηθεί λίγο, μπορεί και όχι. Το βράδυ κοιμάται κατά τις 9-9:30 και ακολουθούν συνήθως 3 γεύματα μέχρι τις 7-7:30 που ξυπνάει.

 

Για τη δουλειά θα φεύγω στις 9:30 το πρωί και θα γυρνάω γύρω στις 4:30 με 5.

Με θηλασμούς ανά 2-3 ώρες δοκίμασε πρωινές ώρες (μέχρι το μεσημέρι) να αντλήσεις ανάμεσα στους θηλασμούς, δηλ. 1-1,5 ώρα μετά το θηλασμό, και από τα δύο στήθη και δες αν βγάζεις περισσότερο.

 

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να αντλήσεις 1-2 ώρες, ανάλογα σε πόση ώρα ξυπνάει για πρώτη φορά, μετά τον βραδυνό θηλασμό και αφού κοιμηθεί το μωρό.

 

Ουσιαστικά δεν είναι παράξενο να μην μπορείς να αντλήσεις ποσότητα τώρα που είσαι συνέχεια με το μωρό και θηλάζεις αποκλειστικά, οπότε μην αγχώνεσαι. Όταν θα είσαι στη δουλειά θα αντλείς εκεί ή πάλι στο σπίτι;

 

Για απόθεμα θα χρειαστείς μόνο λίγα γεύματα για τις πρώτες μέρες για να μην αγχωθείς μέχρι να βρεις το ρυθμό σου στις αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

-απλα η δουλεια μου ειναι τετοια που αν χρειαζομαι εστω και 10 λεπτα για να αντλησω γαλα και να το κρατησω ισως να μην εχω χρονο.ενω σκεφτομαι το να βγαλω 2 με 3 λεπτα λιγο γαλα ωστε να αποσυμφορησω το στηθος μου ειναι πιο ευκολο.μακαρι να καταφερω να βρω ενα 10 λεπτο να βγαλω γαλα και στην δουλεια και να το μαζεψω!θα το δοκιμασω αρκει να εχω τον χρονο.και μετα που θα φυλαξω το γαλα?στην καταψυξη?

Αν μπορείς να αντλήσεις, δεν είναι τίποτα να κρατήσεις το γάλα. Απλά θα βάλεις ένα καπάκι στο θήλαστρο και θα το βάλεις σε θερμομονωτικό τσαντάκι με 2 παγοκύστες ή στο ψυγείο της δουλειάς. Δοκίμασέ το! Και 50ml να προλαβαίνεις να μαζέψεις (π.χ. σε 5 λεπτά άντλησης διπλής) είναι σημαντικά! Είναι λιγότερος χρόνος και λιγότερη άντληση στο σπίτι.

 

 

-δηλαδη καλο ειναι το επομενο γευμα του μωρου να ειναι απο το αλλο στηθος και οχι απο αυτο που ειχα κανει την αντληση πριν?

Όχι ακριβώς. Στο προτείνω σαν δοκιμή, μήπως και υπάρχει θέμα διαφορετικής ροής και το μωρό συνεργάζεται καλύτερα. Κάντο για δοκιμή.

 

συνηθως το πρωι ή το μεσημερι οπου θα σχολασω θα μαζεψω 100 και 100ml απο καθε αντληση(περιπου).τα υπολοιπα 200ml θα πρεπει να τα μαζεψω συγχρονως με τον θηλασμο ή σε καποιο διαστημα ενδιαμεσα.

Είναι μεγάλη ποσότητα τα 200ml για να τα βγάλεις τις ώρες που είσαι με το μωρό. Πώς αντλείς επιστρέφοντας από τη δουλειά; Δεν μου φαίνεται πολύ λογικό μετά από ώρες στη δουλειά να βγάζεις μόνο 100... Πώς ακριβώς αντλείς;

 

αλλαγη θεματος:διατροφη(ΟΧΙ διαιτα)/γυμναστικη και θηλασμος.τι κανουμε εδω???επηρεαζουν τον θηλασμο?

Εκτός αν ως γυμναστική εννοείς κάτι πολύ ιδιαίτερο που ίσως να επιβαρύνει το στήθος, δεν υπάρχουν αντενδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό είναι πολύ μικρό και είναι λογικό να μην μπορεί ακόμα να χορτάσει με τις στερεές και να θέλει και θηλασμό. Ωστόσο, πιστεύω ότι δεν χάνει να δοκιμάσει όποιος την κρατάει να προσφέρει περισσότερες φορές στερεές μήπως και δεν θελήσει γάλα (είναι απίθανο να φάει περισσότερο σε ένα γεύμα αλλά μπορεί να φάει περισσότερες φορές από λίγο). Εξάλλου, αν δεν έχει συνηθίσει το μπιμπερό, μπορεί και να μην πιει γάλα (από καθόλου έως να πιει ελάχιστο), οπότε πιθανόν έτσι να ευνοηθούν οι στερεές.

 

Πόσες ώρες θα λείπεις; Τι ηλικία θα έχει το μωρό όταν επιστρέψεις;

 

Στη θέση σου, δεν θα ρισκάριζα να μην αφήσω έστω λίγο γάλα, τουλάχιστον στην αρχή. Ωστόσο, από τη στιγμή που κάτι τρώει από στερεές, οι ποσότητες γάλακτος που θα υπολογίσεις θα είναι μικρότερες.

 

Η άντληση είναι ενοχλητική (ως ιδέα) για πολλές γυναίκες, πράγματι και το ιδανικό θα ήταν να μην χρειαζόταν ποτέ. Σκέψου ότι μπορεί και να μην χρειαστεί ή να τα καταφέρνεις μόνο με μία άντληση την ημέρα.

 

Για να μην καταχραστούμε το θεμα με τις αλλεργιες μεταφέρω τις ερωτήσεις σου εδω

Να σου απαντησω λοιπον:

 

Θα επιστρεψω στη δουλεια 13 Ιουλιου το μωρο θα είναι 8,5 μηνων.

Μπιμπερο παιρνει γιατι καποιες φορες αφηνω στη μητερα μου δικο μου και της το δινει. Αν δεν ειμαι εγω στο χωρο πινει κανονικα απο μπιμπερο. Αν ειμαι εκει με τπτ..

Δεν εχω καθολου αποθεμα αυτη τη στιγμη που μιλαμε. Με πιανει κατι περιεργο οταν σκεφτομαι να αντλησω. Επισης με πιανουν τα κλαματα μονο με την ιδεα οτι θα παω δουλεια και θα αφησω το μωρο μου.

Στη δουλεια παιζει το εξις θετικο και αρνητικο συνναμα. Μας εκαναν μειωση κατα 1 εργασιμη μερα (και μισθο φυσικα) και εγω θα εχω και το μειωμενο οπου εχω κανει συνεννοηση να μαζευω τις ωρες και να λειπω 1 μερα. Οπότε θα δουλευω 3 μερες την εβδομαδα θα ειμαι αρκετα με το μωρο.

Τις μερες που θα λειπω πιστευεις οτι θα πρεπει να υπαρχει γαλα εε?

Θα παρω και ενα κουτι υποαλλεργικο αλλα το θεωρω απιθανο να το πιει...

Πες μος αν μπορεις απο ποτε θα πρεπει να αντλω για να εχει γαλα η μπουμπου 13 Ιουλιου που θα επιστρεψω και ποτε? Να σου πω και το προγραμμα μας να καταλαβεις πως ειναι οι θηλασμοι

 

9:15 - 9:30 ξυπναμε θηλασμος

11:00 - 11:15 φρουτο

11:45 - 12:00 θηλασμος

(υπνακος 3/4)

13:00 - 13:30 θηλασμος απο το ενα στηθος μονο

14:30 - 15:00 λαχανικα κρεας

15:30 - 16:00 θηλασμος

(υπνος μεσημεριανος)

18:00 - 18:30 φρουτα ή λαχανικα ή κρεμα

19:00 θηλασμος

20:00 θηλασμος

20:45 θηλασμος

22:00 θηλασμος

(υπνος)

07:00 θηλασμος

 

αα τελικα ειναι περισσοτεροι οι θηλασμοι τωρα που το βλεπω....

Το θήλαστρο που έχω τώρα ειναι της medela pump in style.

Εχω δοκιμασει και το νοσοκομειακο της ameda. Με της medela που εχω τωρα εβγαζα πολυ ικανοποιητικες ποσοτητες μπορω να πω οπως και με το νοσοκομειακο...μονο που τωρα δεν δουλευει το συστημα και δεν βγαινει παραπανω απο 20-30μλ (παλια εβγαζα και 170 σε μια αντληση).

Σημερα δεν εδωσα στηθος μετα το φρουτο και την κοιμισα μετα ανταποκριθηκε δεν εδειξε οτι θελει κατι, ειχε φαει και καλη ποσοτητα φρουτου, γενικα ειναι συνεργασιμο παιδι νομιζω οτι μπορει και να τα καταφερει στα ενδιαμεσα ειδικα αν δεν με βλεπει κιολας αλλα δεν θελω να την αφησω ετσι...

Σε ευχαριστω για όποια βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην καταχραστούμε το θεμα με τις αλλεργιες μεταφέρω τις ερωτήσεις σου εδω

Να σου απαντησω λοιπον:

 

Θα επιστρεψω στη δουλεια 13 Ιουλιου το μωρο θα είναι 8,5 μηνων.

Μπιμπερο παιρνει γιατι καποιες φορες αφηνω στη μητερα μου δικο μου και της το δινει. Αν δεν ειμαι εγω στο χωρο πινει κανονικα απο μπιμπερο. Αν ειμαι εκει με τπτ..

Δεν εχω καθολου αποθεμα αυτη τη στιγμη που μιλαμε. Με πιανει κατι περιεργο οταν σκεφτομαι να αντλησω. Επισης με πιανουν τα κλαματα μονο με την ιδεα οτι θα παω δουλεια και θα αφησω το μωρο μου.

Στη δουλεια παιζει το εξις θετικο και αρνητικο συνναμα. Μας εκαναν μειωση κατα 1 εργασιμη μερα (και μισθο φυσικα) και εγω θα εχω και το μειωμενο οπου εχω κανει συνεννοηση να μαζευω τις ωρες και να λειπω 1 μερα. Οπότε θα δουλευω 3 μερες την εβδομαδα θα ειμαι αρκετα με το μωρο.

Τις μερες που θα λειπω πιστευεις οτι θα πρεπει να υπαρχει γαλα εε?

Θα παρω και ενα κουτι υποαλλεργικο αλλα το θεωρω απιθανο να το πιει...

Πες μος αν μπορεις απο ποτε θα πρεπει να αντλω για να εχει γαλα η μπουμπου 13 Ιουλιου που θα επιστρεψω και ποτε? Να σου πω και το προγραμμα μας να καταλαβεις πως ειναι οι θηλασμοι

 

9:15 - 9:30 ξυπναμε θηλασμος

11:00 - 11:15 φρουτο

11:45 - 12:00 θηλασμος

(υπνακος 3/4)

13:00 - 13:30 θηλασμος απο το ενα στηθος μονο

14:30 - 15:00 λαχανικα κρεας

15:30 - 16:00 θηλασμος

(υπνος μεσημεριανος)

18:00 - 18:30 φρουτα ή λαχανικα ή κρεμα

19:00 θηλασμος

20:00 θηλασμος

20:45 θηλασμος

22:00 θηλασμος

(υπνος)

07:00 θηλασμος

 

αα τελικα ειναι περισσοτεροι οι θηλασμοι τωρα που το βλεπω....

Το θήλαστρο που έχω τώρα ειναι της medela pump in style.

Εχω δοκιμασει και το νοσοκομειακο της ameda. Με της medela που εχω τωρα εβγαζα πολυ ικανοποιητικες ποσοτητες μπορω να πω οπως και με το νοσοκομειακο...μονο που τωρα δεν δουλευει το συστημα και δεν βγαινει παραπανω απο 20-30μλ (παλια εβγαζα και 170 σε μια αντληση).

Σημερα δεν εδωσα στηθος μετα το φρουτο και την κοιμισα μετα ανταποκριθηκε δεν εδειξε οτι θελει κατι, ειχε φαει και καλη ποσοτητα φρουτου, γενικα ειναι συνεργασιμο παιδι νομιζω οτι μπορει και να τα καταφερει στα ενδιαμεσα ειδικα αν δεν με βλεπει κιολας αλλα δεν θελω να την αφησω ετσι...

Σε ευχαριστω για όποια βοηθεια!!!!

 

Το μωρό τώρα τρώει 3 γεύματα στερεών. Όταν θα επιστρέψεις στη δουλειά, μπορείς να βάλεις όλα τα γεύματα στερεών τις ώρες που λείπεις και τις ώρες που θα είσαι με το μωρό, μόνο να θηλάζεις.

Αυτό θα σου μειώσει κατά πολύ το γάλα που θα πρέπει να αντλείς και ιδανικά μπορεί να μην χρειάζεσαι καθόλου άντληση (εκτός αν θες να κάνεις απόθεμα ή/και για να αποσυμφορήσεις λίγο το στήθος, ειδικά στις αρχές).

 

Στη θέση σου θα έκανα το εξής:

Θα έκανα μερικές πρόβες απουσίας με εκείνον που θα κρατάει το μωρό, στην αρχή για ένα μόνο γεύμα στερεάς τροφής. Δηλαδή, θα φύγεις από το σπίτι για 2-3 ώρες και όποιος θα κρατάει το μωρό όταν θα είσαι στη δουλειά, θα δοκιμάσει να το ταΐσει όποιο γεύμα τρώει το μωρό συνήθως πιο εύκολα (όποιο είναι το "αγαπημένο" του).

Αν χρειαστεί, εκεί που θα είσαι τις ώρες που λείπεις μπορείς να αντλήσεις, οπότε θα κάνεις το πρώτο απόθεμα (θα το βάλεις στην κατάψυξη).

 

Ο στόχος σου θα είναι σταδιακά αλλά πριν το τέλος του μήνα (ώστε αν στραβώσουν όλα, να έχεις χρόνο να δεις τι θα κάνεις με αντλήσεις), το μωρό να μπορεί να μείνει με όποιον θα το κρατάει για όσες ώρες θα λείπεις τελικά στη δουλειά και να τρώει ό,τι τρώει (από στερεές) τώρα μαζί σου.

 

Ενδιάμεσα, ας δοκιμάσει όποιος το κρατάει να του δώσει νερό, γιατί λογικά θα διψάσει κιόλας.

 

Κατά την άποψή μου το "πρόβλημα" μπορεί να είναι κοντά στην ώρα του ύπνου, καθώς ένα μωρό που θηλάζει συνήθως θέλει να θηλάσει για να κοιμηθεί ή εναλλακτικά να πιει γάλα από το μπιμπερό. Αν μπορέσει όποιος θα κρατάει το μωρό να το κοιμίσει με άλλο τρόπο, π.χ. αγκαλιά, νανούρισμα, κούνημα (ήπιο), βόλτα με το καρότσι, τότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα (από την άποψη ότι αν συνδέσει τον ύπνο χωρίς εσένα, με μπιμπερό, τότε θα είναι δύσκολο να κοπεί, άρα θα είσαι υποχρεωμένη να αντλείς γι' αυτό). Αν μπορείς, άσε αυτό το κομμάτι (του ύπνου δηλαδή) τελευταίο στην πρόβα απουσίας, εκτός αν το μωρό ήδη κοιμάται εύκολα με άλλον με άλλο τρόπο πέρα από το γάλα (μπιμπερό).

 

Ανάλογα με το πώς θα πάει όλη αυτή η πρόβα απουσίας, θα δεις και τι θα κάνεις με την άντληση. Στη θέση σου, όσο καλά και να πήγαιναν οι πρόβες, θα άφηνα έστω 2-3 γεύματα (αντλημένο μητρικό) στην κατάψυξη για την περίπτωση που π.χ. το μωρό είναι κακοδιάθετο και δεν θέλει να φάει στερεές ή δεν φάει αρκετά κάποια μέρα και γκρινιάζει γιατί πεινάει. Ωστόσο, στη φάση αυτή, όποιος το κρατάει μπορεί να δοκιμάσει να δώσει το γάλα σου με ποτηράκι ή με καλαμάκι, ώστε να αποφύγεις εντελώς το μπιμπερό.

 

Στη φάση που είστε μην προσπαθείς εσύ να κόψεις-αποφύγεις θηλασμούς καθώς το παιδί μπορεί να αναστατωθεί με τις πολλές αλλαγές και να αντιδράσει κολλώντας περισσότερο σε σένα και το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

επιστρέφω κι εγώ κι ανησυχώ για το γάλα μου.Απόθεμα έχω στην κατάψυξη,σε περίπτωση που χρειαστεί,αλλά φοβάμαι μήπως μειωθεί το γάλα, επειδή θα λείπω 8ωρο μαζί με τις διαδρομές.Λογικά θα μπορέσω να κάνω μια άντληση τουλάχιστον στη δουλειά. Κλωτσάει λίγο το αφεντικό μου, μου είπε να σταματήσω να θηλάζω για να μη χρειάζεται να αντλώ στη δουλειά.

Δεν έχει πρόγραμμα όμως ο μικρός,δεν ξυπνάει δηλαδή συγκεκριμένη ώρα,να δω πως θα τα βολέψω.Θα φεύγω 8:15 το πρωί και θα γυρίζω 16:00,καλώς εχόντων των πραγμάτων.Έχω δει ότι στις 2 ώρες αρχίζει να με ενοχλεί το στήθος και στις 3-4 με πονάει.Έχω αντέξει και 5 ώρες,αλλά είχα γρομπαλάκια και πονούσα.Με τις αντλήσεις δεν έχω πρόβλημα,βγάζω 150 από το στήθος που δεν έφαγε και κανένα 70 από αυτό που έφαγε,χωρίς να αντλώ καθημερινά όμως.Και πάντα τη νύχτα που κοιμάται. Καμιά συμβουλή;

Με βοηθάτε πολύ, διαβάζω και τις εμπειρίες άλλων μαμάδων και μαθαίνω πολλά, να είστε καλά:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

επιστρέφω κι εγώ κι ανησυχώ για το γάλα μου.Απόθεμα έχω στην κατάψυξη,σε περίπτωση που χρειαστεί,αλλά φοβάμαι μήπως μειωθεί το γάλα, επειδή θα λείπω 8ωρο μαζί με τις διαδρομές.Λογικά θα μπορέσω να κάνω μια άντληση τουλάχιστον στη δουλειά. Κλωτσάει λίγο το αφεντικό μου, μου είπε να σταματήσω να θηλάζω για να μη χρειάζεται να αντλώ στη δουλειά.

Δεν έχει πρόγραμμα όμως ο μικρός,δεν ξυπνάει δηλαδή συγκεκριμένη ώρα,να δω πως θα τα βολέψω.Θα φεύγω 8:15 το πρωί και θα γυρίζω 16:00,καλώς εχόντων των πραγμάτων.Έχω δει ότι στις 2 ώρες αρχίζει να με ενοχλεί το στήθος και στις 3-4 με πονάει.Έχω αντέξει και 5 ώρες,αλλά είχα γρομπαλάκια και πονούσα.Με τις αντλήσεις δεν έχω πρόβλημα,βγάζω 150 από το στήθος που δεν έφαγε και κανένα 70 από αυτό που έφαγε,χωρίς να αντλώ καθημερινά όμως.Και πάντα τη νύχτα που κοιμάται. Καμιά συμβουλή;

Με βοηθάτε πολύ, διαβάζω και τις εμπειρίες άλλων μαμάδων και μαθαίνω πολλά, να είστε καλά:P

 

Το απόθεμα θα το χρησιμοποιήσεις σε ώρα ανάγκης, π.χ. έσπασε ένα μπιμπερό και χύθηκε το γάλα, το μωρό χρειάστηκε περισσότερη ποσότητα απ' ό,τι συνήθως ή αν μια μέρα δεν άντλησες αρκετή ποσότητα.

 

Θα αντλείς αυτή τη μία φορά που μπορείς στη δουλειά κατά προτίμηση στη μέση των ωρών που θα λείπεις. Ο λόγος για να μην αφήνεις το στήθος να πρηστεί πολύ και να φράξει κάποιος πόρος (τα γρομπαλάκια που λες) αλλά και το να μπορέσεις με άνεση να ξαναναντλήσεις όταν επιστρέψεις στο σπίτι.

 

Επιστρέφοντας δηλαδή θα θηλάσεις το μωρό και μετά θα αντλήσεις και από τα δύο.

 

Το πρωί πριν φύγεις, δοκίμασε να θηλάσεις το μωρό όπως κοιμάται. Όπως και να' χει μετά θα αντλήσεις και από τα δύο στήθη για να φύγεις με άνετο το στήθος και να μην ζοριστείς για κάποιες ώρες.

 

Λογικά με αυτές τις 3 αντλήσεις την ημέρα θα μαζεύεις την ποσότητα που χρειάζεσαι: 80-150ml ανά 3-4 ώρες (χωρίς να σημαίνει ότι το μωρό θα τρώει ανά 3-4 ώρες). Δηλαδή στο 8ωρο θέλεις περίπου 300-400 ml για ασφάλεια. Στη 2η-3η εβδομάδα, ανάλογα με το πόσο γρήγορα/καλά προσαρμόζεται το μωρό στο μπιμπερό θα δεις και τι ποσότητες πίνει τις ώρες που λείπεις (στην αρχή πίνουν λίγο συνήθως και σταδιακά αυξάνουν την ποσότητα).

 

Για την παραγωγή σου δεν χρειάζεται να ανησυχείς όσο μέσα στο 24ωρο αντλείς όλη ή σχεδόν όλη την ποσότητα που χρειάζεται το μωρό σου όταν λείπεις. Αν συστηματικά βγάζεις λιγότερο και δεν αναπληρώνεις με επιπλέον αντλήσεις είτε μέσα στο 24ωρο είτε το Σαββατοκύριακο (προτιμότερο αυτό παρά οι πολλές αντλήσεις στο σπίτι), τότε σταδιακά η παραγωγή σου θα μειωθεί.

 

Επίσης, επειδή υπάρχει περίπτωση το μωρό στην αρχή να πιει λίγο από το μπιμπερό, μην επαναπαυθείς στις (αρχικά) τυχόν μικρές ποσότητες και αντλείς λιγότερες φορές: το μωρό μπορεί γρήγορα να αυξήσει ποσότητες και μετά εσύ να ζοριστείς να το καλύψεις. Ό,τι περισσεύει στο τέλος της ημέρας μπορείς να το βάζεις στην κατάψυξη (αν δεν έχει ζεσταθεί).

 

Να διευκρινίσω ότι αν την κάθε φορά βγάζεις περίπου 200ml νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις 3 αντλήσεις γιατί μπορεί να φτάσεις σε υπερπαραγωγή ή να αντλείς τελικά σε βάρος των θηλασμών.

 

Τη νυχτερινή άντληση μπορείς είτε να την καταργήσεις είτε, αν την έχεις συνηθίσει και εξακολουθείς να έχεις καλή απόδοση, να την κάνεις αντί της μεσημεριανής (μετά τη δουλειά) που σου προτείνω εγώ. Θα δεις στην πράξη τι σε βολεύει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό τώρα τρώει 3 γεύματα στερεών. Όταν θα επιστρέψεις στη δουλειά, μπορείς να βάλεις όλα τα γεύματα στερεών τις ώρες που λείπεις και τις ώρες που θα είσαι με το μωρό, μόνο να θηλάζεις.

Αυτό θα σου μειώσει κατά πολύ το γάλα που θα πρέπει να αντλείς και ιδανικά μπορεί να μην χρειάζεσαι καθόλου άντληση (εκτός αν θες να κάνεις απόθεμα ή/και για να αποσυμφορήσεις λίγο το στήθος, ειδικά στις αρχές).

 

Στη θέση σου θα έκανα το εξής:

Θα έκανα μερικές πρόβες απουσίας με εκείνον που θα κρατάει το μωρό, στην αρχή για ένα μόνο γεύμα στερεάς τροφής. Δηλαδή, θα φύγεις από το σπίτι για 2-3 ώρες και όποιος θα κρατάει το μωρό όταν θα είσαι στη δουλειά, θα δοκιμάσει να το ταΐσει όποιο γεύμα τρώει το μωρό συνήθως πιο εύκολα (όποιο είναι το "αγαπημένο" του).

Αν χρειαστεί, εκεί που θα είσαι τις ώρες που λείπεις μπορείς να αντλήσεις, οπότε θα κάνεις το πρώτο απόθεμα (θα το βάλεις στην κατάψυξη).

 

Ο στόχος σου θα είναι σταδιακά αλλά πριν το τέλος του μήνα (ώστε αν στραβώσουν όλα, να έχεις χρόνο να δεις τι θα κάνεις με αντλήσεις), το μωρό να μπορεί να μείνει με όποιον θα το κρατάει για όσες ώρες θα λείπεις τελικά στη δουλειά και να τρώει ό,τι τρώει (από στερεές) τώρα μαζί σου.

 

Ενδιάμεσα, ας δοκιμάσει όποιος το κρατάει να του δώσει νερό, γιατί λογικά θα διψάσει κιόλας.

 

Κατά την άποψή μου το "πρόβλημα" μπορεί να είναι κοντά στην ώρα του ύπνου, καθώς ένα μωρό που θηλάζει συνήθως θέλει να θηλάσει για να κοιμηθεί ή εναλλακτικά να πιει γάλα από το μπιμπερό. Αν μπορέσει όποιος θα κρατάει το μωρό να το κοιμίσει με άλλο τρόπο, π.χ. αγκαλιά, νανούρισμα, κούνημα (ήπιο), βόλτα με το καρότσι, τότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα (από την άποψη ότι αν συνδέσει τον ύπνο χωρίς εσένα, με μπιμπερό, τότε θα είναι δύσκολο να κοπεί, άρα θα είσαι υποχρεωμένη να αντλείς γι' αυτό). Αν μπορείς, άσε αυτό το κομμάτι (του ύπνου δηλαδή) τελευταίο στην πρόβα απουσίας, εκτός αν το μωρό ήδη κοιμάται εύκολα με άλλον με άλλο τρόπο πέρα από το γάλα (μπιμπερό).

 

Ανάλογα με το πώς θα πάει όλη αυτή η πρόβα απουσίας, θα δεις και τι θα κάνεις με την άντληση. Στη θέση σου, όσο καλά και να πήγαιναν οι πρόβες, θα άφηνα έστω 2-3 γεύματα (αντλημένο μητρικό) στην κατάψυξη για την περίπτωση που π.χ. το μωρό είναι κακοδιάθετο και δεν θέλει να φάει στερεές ή δεν φάει αρκετά κάποια μέρα και γκρινιάζει γιατί πεινάει. Ωστόσο, στη φάση αυτή, όποιος το κρατάει μπορεί να δοκιμάσει να δώσει το γάλα σου με ποτηράκι ή με καλαμάκι, ώστε να αποφύγεις εντελώς το μπιμπερό.

 

Στη φάση που είστε μην προσπαθείς εσύ να κόψεις-αποφύγεις θηλασμούς καθώς το παιδί μπορεί να αναστατωθεί με τις πολλές αλλαγές και να αντιδράσει κολλώντας περισσότερο σε σένα και το στήθος.

 

 

Καλησπερα και ευχαριστω...(ουφ καταφερα να κατσω να απαντησω)

Το προβλημα μου ειναι στο πρωινο ξυπνημα 9 το πρωι..οπου δεν θα ειμαι εκει και θελει απαραιτητα γαλα και πριν το μεσιμεριανο υπνο..

Οποτε θα χρειαστουν αντλησεις μαλλον (πφφφ).

 

Η μικρη εχει κατσει με την μητερα μου αρκετες φορες την εχει ταισει σχεδον ολα τα γευματα αλλα παντα φροντιζα να ειμαι πισω την ωρα που θα ηταν να θηλασει. Δεν εχω κανει ποτε πειραμα να μην γυρισω εκεινη την ωρα, δλδ να λειψω απο το ενα γευμα στερεων να ερθει το επομενο και εγω να λειπω.

 

Απο πότε να ξεκινησω καποιες αντλησεις και ποιες ωρες μπορω να το κανω???

Πραγματικα με ανχωνει πιο πολυ να αντλησω αυτη τη στιγμη παρα να είχα ενα νεογεννητο που τωρα μαθαινει να τρωει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω...(ουφ καταφερα να κατσω να απαντησω)

Το προβλημα μου ειναι στο πρωινο ξυπνημα 9 το πρωι..οπου δεν θα ειμαι εκει και θελει απαραιτητα γαλα και πριν το μεσιμεριανο υπνο..

Οποτε θα χρειαστουν αντλησεις μαλλον (πφφφ).

 

Η μικρη εχει κατσει με την μητερα μου αρκετες φορες την εχει ταισει σχεδον ολα τα γευματα αλλα παντα φροντιζα να ειμαι πισω την ωρα που θα ηταν να θηλασει. Δεν εχω κανει ποτε πειραμα να μην γυρισω εκεινη την ωρα, δλδ να λειψω απο το ενα γευμα στερεων να ερθει το επομενο και εγω να λειπω.

 

Απο πότε να ξεκινησω καποιες αντλησεις και ποιες ωρες μπορω να το κανω???

Πραγματικα με ανχωνει πιο πολυ να αντλησω αυτη τη στιγμη παρα να είχα ενα νεογεννητο που τωρα μαθαινει να τρωει...

 

Αν ζορίζεσαι τόσο με τις αντλήσεις, η άποψή μου είναι να δοκιμάσεις να αφήσεις το μωρό περισσότερο με τη γιαγιά (2 γεύματα στερεών και ενδιάμεσο κενό) και να κοιμηθεί μαζί της (εννοώ μέσα στη μέρα φυσικά, όχι βράδυ). Αν ξεκινήσει να δίνει γάλα και η γιαγιά για να κοιμηθεί το μωρό, μπορεί αυτό να συνεχιστεί για πολύ (το βλέπω με τον γιο μου και όχι μόνο...) οπότε θα "δεσμευτείς" με τις αντλήσεις για περισσότερο χρόνο...

 

Σκέψου το.

 

Σου γράφω ωστόσο από τώρα για τις αντλήσεις για να δεις λίγο πώς πάει.

Αυτά που μπορείς να δοκιμάσεις με το πρόγραμμα που έχεις ήδη είναι τα παρακάτω -εννοείται ότι δεν θα αντλήσεις όλες τις φορές που γράφω αλλά 1-2/ημέρα, ανάλογα με την ποσότητα που βγάζεις. Θα έχεις κατά νου ότι όταν είσαι με το μωρό, το μάξιμουμ που μπορείς να αντλήσεις επιπλέον (των θηλασμών) είναι 150ml το 24ωρο (το περισσότερο μπορεί να οδηγήσει σε υπερπαραγωγή ή να είναι σε βάρος των θηλασμών).

 

1. Αντλείς μετά τον πρωινό θηλασμό και από τα δύο στήθη. Δεν σου προτείνω να αντλήσεις ξημερώματα (δηλ. πριν τις 7) εκτός αν όντως ξυπνάς τόσο νωρίς. (Το καλό με τις αντλήσεις νωρίς το πρωί είναι ότι έχουν καλή απόδοση. Ακόμα κι αν τώρα το στήθος σου δεν "γεμίζει" το βράδυ γιατί το μωρό κοιμάται συνεχόμενα, αν αντλήσεις 3-4 μέρες την ίδια ώρα θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Λογικά, την ώρα που θα θηλάσει ξανά το μωρό δεν θα έχει πρόβλημα με τη ροή.)

 

2. Μετά το θηλασμό στις 13:00, αντλείς και από τα δύο στήθη: από εκείνο που θήλασε το μωρό θα βγάλεις ελάχιστο, αλλά είναι σημαντικό να αντλείς με το διπλό σύστημα όσο περισσότερο μπορείς γιατί αυξάνει το ερέθισμα άρα και την ποσότητα.

 

3. Αντλείς γύρω στις 17:30 δηλαδή λίγο πριν ξυπνήσει το μωρό από τον μεσημεριανό ύπνο. Δίνοντας στερεή τροφή μετά, έχεις μεγάλο κενό μέχρι τον επόμενο θηλασμό, οπότε πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα ροής.

 

4. Αντλείς το βράδυ μετά τον τελευταίο θηλασμό είτε αμέσως είτε μία ώρα μετά, ανάλογα με το πότε κοιμάσαι.

 

Στη θέση σου θα δοκίμαζα πρώτα με τις αντλήσεις τις ώρες που κοιμάται το μωρό, καθώς άντληση με το μωρό ξυπνητό είναι αγχωτική κι όταν αγχώνεσαι δεν έχεις καλό αποτέλεσμα με την άντληση. Αυτό το τελευταίο πρέπει να το έχεις κατά νου.

 

Αν δεις ότι δεν αποφεύγεις την άντληση (βλ. αρχική μου παράγραφο), τότε προσπάθησε να την αγαπήσεις, αλλιώς θα σου γίνει βραχνάς. Μπορείς να κολλήσεις μια φωτογραφία της μικρής επάνω στο θήλαστρο ή/και να σκέφτεσαι ότι αυτός είναι ο (μόνος) τρόπος για να μπορεί το μωρό σου να συνεχίσει να πίνει το δικό σου γάλα όταν εσύ θα λείπεις. Το να βλέπεις τηλεόραση την ώρα που αντλείς αντί το πόσο γεμίζουν τα μπουκαλάκια, επίσης βοηθά:wink:. Γενικά πρέπει να το βλέπεις θετικά για να μπορείς να ανταποκρίνεσαι στο θήλαστρο.

 

Τις δοκιμές μπορείς να τις ξεκινήσεις από τώρα κυρίως για να εξοικειωθείς με το θήλαστρο και να βγάζεις κάποια σημαντική ποσότητα.

 

Για απόθεμα πιστεύω ότι καλό θα ήταν να έχεις 1-1,5 λίτρο*, άρα δες πόσο βγάζεις την κάθε φορά (εννοώ μέρα και ώρα της ημέρας) και ανάλογα δες ποια/ποιες αντλήσεις θα κρατήσεις και αν χρειάζεται να αντλείς κάθε μέρα ή παρά μέρα (γενικά με την άντληση, καλό είναι να μην αφήνεις πολύ μεγάλα κενά ημερών γιατί αμέσως μετά το κενό η απόδοση πέφτει και μπορεί να κάνει λίγες μέρες για να επανέλθει).

 

*Το απόθεμα που σου προτείνω είναι πολύ - συνήθως δεν χρειάζεται παρά 2-3 γεύματα για ασφάλεια. Σου προτείνω τόσο γιατί μη έχοντας καλή σχέση με το θήλαστρο και έχοντας μετά μόνο 3 μέρες την εβδομάδα για αντλήσεις στη δουλειά, μπορεί να έχεις σημαντικές διακυμάνσεις σε ποσότητα (που είναι φυσιολογικό, έτσι;), οπότε καλό θα ήταν να έχεις τόσο απόθεμα, ώστε να μην αγχωθείς.

 

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουφφφ σε ευχαριστω πολυ!!!!

 

νομιζω μια καλη αντληση ειναι πριν ξυπνησει το μωρο το απογευμα και το πρωι ή το βραδυ. Επισης πριν τις στερεες που δεν ειχα αλλη λυση για να την αφησω καπου εβαζα ξυπνητηρι στις 3 το πρωι...και αντλουσα...μαλλον εκει στραβωσα με το θηλαστρο και τα χαλασαμε..

 

Θα ξεκινησω απο σκ και θα σου πω τι ποσοτητες θα βγουν..

Ευχαριστω και παλι.

Και εγω αυτη την αποψη εχω ενδιαμεσα να μην πινει γαλα οταν θα την αφησω αλλα επιμενει η μαμα απο ασφαλεια μαλλον να της αφηνω γαλα..

Αλλά αν καθομαι 2 μερες + 2 το σκ θα θηλαζει τοτε αν θελει.

Link to comment
Share on other sites

ουφφφ σε ευχαριστω πολυ!!!!

 

νομιζω μια καλη αντληση ειναι πριν ξυπνησει το μωρο το απογευμα και το πρωι ή το βραδυ. Επισης πριν τις στερεες που δεν ειχα αλλη λυση για να την αφησω καπου εβαζα ξυπνητηρι στις 3 το πρωι...και αντλουσα...μαλλον εκει στραβωσα με το θηλαστρο και τα χαλασαμε..

 

Θα ξεκινησω απο σκ και θα σου πω τι ποσοτητες θα βγουν..

Ευχαριστω και παλι.

Και εγω αυτη την αποψη εχω ενδιαμεσα να μην πινει γαλα οταν θα την αφησω αλλα επιμενει η μαμα απο ασφαλεια μαλλον να της αφηνω γαλα..

Αλλά αν καθομαι 2 μερες + 2 το σκ θα θηλαζει τοτε αν θελει.

 

Ε, με άντληση στις 3 το πρωί αναμενόμενο είναι να στραβώσεις :lol:

 

Δεν κινδυνεύει πάντως το μωρό από ελλιπή πρόσληψη γάλακτος για ένα 8ωρο, 3 φορές την εβδομάδα. Το μόνο θέμα είναι το κατά πόσον θα είναι ικανοποιημένο μόνο με τις στερεές. ΄

Επιμένω στο θέμα του νερού - μπορεί να γκρινιάζει γιατί είναι πιθανό να διψάει. Με το θηλασμό, μην ξεχνάς καλύπτει και τη δίψα.

 

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

μια διευκρίνιση θέλω μόνο,θα αντλώ περισσότερο το Σαββατοκύριακο;Πάνω από 3 φορές την ημέρα;Κάτι δεν κατάλαβα σωστά μάλλον

 

Όχι! Το Σαββατοκύριακο θα αντλείς μόνο αν είναι απαραίτητο, μόνο δηλαδή αν οι αντλήσεις τις εβδομάδας δεν επαρκούν.

 

Το ΣΚ βολεύει γιατί λογικά δεν είσαι μόνη με το παιδί και όλο και κάποια στιγμή μπορεί ο μπαμπάς ή κάποιος άλλος να το απασχολήσει για να αντλήσεις (μετά το θηλασμό) ή (καλύτερα) θα κάνεις την άντληση τις ώρες που κοιμάται το μωρό.

 

Να θυμάσαι ότι όταν είσαι με το μωρό και θηλάζεις αποκλειστικά, το μάξιμουμ που μπορείς να αντλήσεις (πέρα από τους θηλασμούς) είναι περίπου 150ml. Περισσότερο, μπορεί να οδηγήσει σε υπερπαραγωγή ή να είναι σε βάρος των θηλασμών.

 

Σε βάρος των θηλασμών μπορεί για κάποιες γυναίκες να είναι και τα 150ml, ανάλογα με το πώς ανταποκρίνεται το στήθος στο θήλαστο, το πόσο συχνά θηλάζει το μωρό κλπ. , οπότε το πόσες αντλήσεις και πόση ποσότητα μπορείς να βγάζεις το ΣΚ θα το δεις στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και κάνοντας τότε.Ως τώρα,όποτε χρειάστηκε να αντλήσω, όσο ήθελα έβγαζα. Τώρα αντλώ μόνο όταν υπαρχει λόγος, όταν λείψω πολλές ώρες π.χ και κοντεύω να σκάσω.Αλλιώς, έχω τον μικρό,είναι το καλύτερο αντίδοτο στο πρισμένο στήθος (και για πολλά άλλα,εκτός θηλασμού, βεβαίως βεβαίως ;) ). Σε ευχαριστώ πολύ :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιστρέφω στη δουλειά τον Σεπτέμβρη. Η μπέμπα μου θα είναι 7 μηνών. Απο τώρα αναρωτιέμαι τι θα κάνω με τον θηλασμό. Εδώ και καιρό ξυπνάει το πρωί 6-7 και θηλάζει για μισή με μία ώρα. Όταν πάω στη δουλειά τέτοια ώρα θα πρέπει να φεύγω. Τι Θα κάνω? Και μετά θα γυρνάω γύρω στις 3. Μέχρι τότε δεν θα έχει ξαναθελήσει γάλα? Τι θα κάνω? Αγχώνομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιστρέφω στη δουλειά τον Σεπτέμβρη. Η μπέμπα μου θα είναι 7 μηνών. Απο τώρα αναρωτιέμαι τι θα κάνω με τον θηλασμό. Εδώ και καιρό ξυπνάει το πρωί 6-7 και θηλάζει για μισή με μία ώρα. Όταν πάω στη δουλειά τέτοια ώρα θα πρέπει να φεύγω. Τι Θα κάνω? Και μετά θα γυρνάω γύρω στις 3. Μέχρι τότε δεν θα έχει ξαναθελήσει γάλα? Τι θα κάνω? Αγχώνομαι!!!!

 

Μέσα σ' αυτό το διάστημα το μωρό θα έχει αλλάξει πολύ, στον τρόπο που θηλάζει, στη διάρκεια κλπ. Θα δεις μετά τον 6ο πώς θα δεχτεί τις στερεές και ανάλογα θα δεις τι θα χρειαστεί να κάνεις.

 

Για απουσία 8ώρου είναι πολύ πιθανό να ζητήσει και γάλα οπότε θα αποφασίσεις αν θα αντλείς για να αφήνεις ή αν θα δίνεις ξένο τις ώρες που λείπεις (εκτός αν έχετε θέμα με αλλεργίες).

 

Όπως και να χει είναι νωρίς ακόμα. Άσε μέχρι τον Αύγουστο και μετά την εισαγωγή των στερεέων και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δίκιο έχεις. Απλά αγχώνομαι γιατί ήδη παίρνει 60-90μλ την μέρα ξένο και δεν θα ήθελα να πάρει κι άλλο. Κι αν χρειαστεί να παίρνει δύο φορές την ημέρα αντλημένο από εμένα, πως θα αντλήσω τόσο πολύ??? Τέλως πάντων...Θα δείξει όπως λες κι εσύ μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δίκιο έχεις. Απλά αγχώνομαι γιατί ήδη παίρνει 60-90μλ την μέρα ξένο και δεν θα ήθελα να πάρει κι άλλο. Κι αν χρειαστεί να παίρνει δύο φορές την ημέρα αντλημένο από εμένα, πως θα αντλήσω τόσο πολύ??? Τέλως πάντων...Θα δείξει όπως λες κι εσύ μέχρι τότε.

 

60-90ml την ημέρα (δηλαδή στο 24ωρο) ξένο δεν είναι πολύ... Είσαι σίγουρη ότι είναι απαραίτητο; Αν θηλάσεις λίγο πιο εντατικά για μερικές μέρες θα ανεβάσεις την παραγωγή σου ώστε να καλύψεις άνετα αυτή την ποσότητα, μειώνοντας σταδιακά την ποσότητα, π.χ. 30ml την ημέρα λιγότερα στο μπουκάλι...

 

Για την άντληση: έχεις δοκιμάσει να αντλήσεις ποτέ; Με τι θήλαστρο και υπό ποιες συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...