Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...


myrto

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από εμένα.

Έχω μια κορούλα 3 μηνων και 3 εβδομάδων που θηλάζει αποκλειστικά.Την Δευτέρα επέστρεψα στη δουλειά και η μικρή μου έχει ένα θέμα με τα μουκάλια,αρνείται πεισματικά να πιει και περιμένει να επιστρέψω, με αρκετή γκρίνια στο ενδιάμεσο, για να φάει. Το καλό είναι ότι δεν λείπω πολλές ώρες αυτή την εβδομάδα γύρω στις 4, που ίσως τις επόμενες εβδομάδες γίνουν 4.30. Συνολικά μέσα στη μέρα κάνει τουλάχιστον 8 θηλασμούς. Και η ερώτησή μου είναι: μπορεί να περιμένει τόση ώρα χωρίς να φάει ή πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε μέχρι να πιει από το μπουκάλι? Οι αντλήσεις δεν είναι το καλύτερό μου, μετα βίας μαζευω 50 ml με το swing το οποίο στο τελος το πεταμε αθικτο.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

maria_g, καποια στιγμή που θα είναι ήρεμη προσπάθησε να της δώσεις να πιει με κουταλάκι, να δεις πώς θα αντιδράσει

Αν μπορεί να περιμένει τόσες ώρες πραγματικά δεν ξέρω. Κάποια μωρά ίσως μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Έχω μια κορούλα 3 μηνων και 3 εβδομάδων που θηλάζει αποκλειστικά.Την Δευτέρα επέστρεψα στη δουλειά και η μικρή μου έχει ένα θέμα με τα μουκάλια,αρνείται πεισματικά να πιει και περιμένει να επιστρέψω, με αρκετή γκρίνια στο ενδιάμεσο, για να φάει. Το καλό είναι ότι δεν λείπω πολλές ώρες αυτή την εβδομάδα γύρω στις 4, που ίσως τις επόμενες εβδομάδες γίνουν 4.30. Συνολικά μέσα στη μέρα κάνει τουλάχιστον 8 θηλασμούς. Και η ερώτησή μου είναι: μπορεί να περιμένει τόση ώρα χωρίς να φάει ή πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε μέχρι να πιει από το μπουκάλι? Οι αντλήσεις δεν είναι το καλύτερό μου, μετα βίας μαζευω 50 ml με το swing το οποίο στο τελος το πεταμε αθικτο.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας!

 

Οι ώρες δεν είναι πάρα πολλές μεν αλλά το κατά πόσον "μπορεί να περιμένει" είναι σχετικό. Αν κοιμόταν π.χ. θα ήταν οκ. Τη στιγμή που γκρινιάζει το μωρό πιθανότατα πεινάει. Δοκιμάστε και εναλλακτικά μέσα σίτισης (ποτηράκι, κουταλάκι) και ξανά μπιμπερό, κυρίως όταν το μωρό είναι ακόμα ήρεμο, δηλαδή πριν πεινάσει πολύ. Τα περισσότερα μωρά αρνούνται στις αρχές το μπιμπερό - είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο.

Κάποια μωρά -συνήθως όμως μεγαλύτερα- αρνούνται εντελώς να πιουν από μπιμπερό και περιμένουν τη μαμά τους. Θεωρώ ότι το μωρό σου είναι πολύ μικρό και καθώς δεν τρώει στερεές γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα, ίσως να μην αναπληρώνει τις ώρες που λείπεις με όλο το γάλα που χρειάζεται (οι 8 θηλασμοί δεν είναι πάρα πολλοί για την ηλικία που είναι κι αν χάνει 1-2 τις ώρες που λείπεις, δεν είναι σίγουρο ότι θα τους αναπληρώσει όταν θα είστε μαζί).

 

Συνέχισε να αντλείς όσο μπορείς. Είναι πολύ πιθανό το μωρό να αρχίσει να πίνει από κάτι (μπιμπερό, κουτάλι, κλπ) όσο λείπεις. Αν γίνει αυτό και αυξήσει ποσότητες ίσως χρειαστεί να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο για λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

maria_g, καποια στιγμή που θα είναι ήρεμη προσπάθησε να της δώσεις να πιει με κουταλάκι, να δεις πώς θα αντιδράσει

Αν μπορεί να περιμένει τόσες ώρες πραγματικά δεν ξέρω. Κάποια μωρά ίσως μπορούν.

 

Οι ώρες δεν είναι πάρα πολλές μεν αλλά το κατά πόσον "μπορεί να περιμένει" είναι σχετικό. Αν κοιμόταν π.χ. θα ήταν οκ. Τη στιγμή που γκρινιάζει το μωρό πιθανότατα πεινάει. Δοκιμάστε και εναλλακτικά μέσα σίτισης (ποτηράκι, κουταλάκι) και ξανά μπιμπερό, κυρίως όταν το μωρό είναι ακόμα ήρεμο, δηλαδή πριν πεινάσει πολύ. Τα περισσότερα μωρά αρνούνται στις αρχές το μπιμπερό - είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο.

Κάποια μωρά -συνήθως όμως μεγαλύτερα- αρνούνται εντελώς να πιουν από μπιμπερό και περιμένουν τη μαμά τους. Θεωρώ ότι το μωρό σου είναι πολύ μικρό και καθώς δεν τρώει στερεές γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα, ίσως να μην αναπληρώνει τις ώρες που λείπεις με όλο το γάλα που χρειάζεται (οι 8 θηλασμοί δεν είναι πάρα πολλοί για την ηλικία που είναι κι αν χάνει 1-2 τις ώρες που λείπεις, δεν είναι σίγουρο ότι θα τους αναπληρώσει όταν θα είστε μαζί).

 

Συνέχισε να αντλείς όσο μπορείς. Είναι πολύ πιθανό το μωρό να αρχίσει να πίνει από κάτι (μπιμπερό, κουτάλι, κλπ) όσο λείπεις. Αν γίνει αυτό και αυξήσει ποσότητες ίσως χρειαστεί να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο για λίγο καιρό.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Ελπίζω η κατάσταση να βελτιωθεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γραφω απλά για να σας ευχαριστησω..

δεν ειχα υπολογιστη για να σας πω οτι με την αντληση στη δουλεια τα καταφερνω...εδω και 2 εβδομαδες..μια χαρα!!!

βαζω βεβαια βραχυπροθεσμους στοχους για αποκλειστικο θηλασμό για να χαίρομαι οταν πραγματοποιουνται και να τους ανανεωνω..

ευχαριστω πολυ..

φιλακια...

Link to comment
Share on other sites

βαζω βεβαια βραχυπροθεσμους στοχους για αποκλειστικο θηλασμό για να χαίρομαι οταν πραγματοποιουνται και να τους ανανεωνω..

.

 

Πολύ σοφή στρατηγική!:D

Link to comment
Share on other sites

Τι ηρεμία, τι ευτυχία που νιώθω όταν βάζω το Ηλεκτράκι στο στήθος μου γυρνώντας από την δουλειά. Μετά το απίστευτο τρελοκομειο στο γραφείο...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!

Θελω να ρωτήσω τα έξης:

1. 2 στις 5 ημέρες που πάω στη δουλειά δεν προλαβαίνω να κάνω άντληση για περίπου 7 ώρες. Επειδή η μικρή μου(περιπου 3 ½ μηνων) όταν επιστρέφω συνήθως κοιμάται κάνω κατευθείαν άντληση και μετά μέσα στην ημέρα συμπληρώνω τα ml που ήπιε. Υπάρχει κίνδυνος επειδή το στήθος μένει ανενεργό για 7 ώρες να μειωθεί σταδιακά η παραγωγή μου? Όταν επιστρέφω θηλάζουμε ανεμπόδιστα νύχτα μέρα...

2. Τις ώρες που λείπω η μικρούλα κάνει 2 γευματα των 150 ml, τα οποία πίνει με πολύ όρεξη..Πώς θα καταλάβω ότι πρέπει να αυξηθεί η ποσότητα? Μήπως επειδή το πίνει όλο σημαίνει ότι πρέπει να αφηνω περισσότερο..?

3. Υπάρχει περίπτωση ο ένας μαστός να έχει πιο πολύ γάλα από τον άλλο...? Πάντα ο αριστερός βγάζει περισσότερο γάλα με το θήλαστρο και με μεγαλύτερη ευκολία.Μήπως παίζει ρόλο το γεγονός ότι κάτι πετρωματάκια τα έχω περάσει με το δεξί..?

Ωχ....... πολλά έγραψα τελικά....

Κάθε συμβουλή δεκτή....!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!

Θελω να ρωτήσω τα έξης:

1. 2 στις 5 ημέρες που πάω στη δουλειά δεν προλαβαίνω να κάνω άντληση για περίπου 7 ώρες. Επειδή η μικρή μου(περιπου 3 ½ μηνων) όταν επιστρέφω συνήθως κοιμάται κάνω κατευθείαν άντληση και μετά μέσα στην ημέρα συμπληρώνω τα ml που ήπιε. Υπάρχει κίνδυνος επειδή το στήθος μένει ανενεργό για 7 ώρες να μειωθεί σταδιακά η παραγωγή μου? Όταν επιστρέφω θηλάζουμε ανεμπόδιστα νύχτα μέρα...

2. Τις ώρες που λείπω η μικρούλα κάνει 2 γευματα των 150 ml, τα οποία πίνει με πολύ όρεξη..Πώς θα καταλάβω ότι πρέπει να αυξηθεί η ποσότητα? Μήπως επειδή το πίνει όλο σημαίνει ότι πρέπει να αφηνω περισσότερο..?

3. Υπάρχει περίπτωση ο ένας μαστός να έχει πιο πολύ γάλα από τον άλλο...? Πάντα ο αριστερός βγάζει περισσότερο γάλα με το θήλαστρο και με μεγαλύτερη ευκολία.Μήπως παίζει ρόλο το γεγονός ότι κάτι πετρωματάκια τα έχω περάσει με το δεξί..?

Ωχ....... πολλά έγραψα τελικά....

Κάθε συμβουλή δεκτή....!!!

 

1. Όχι! Από τη στιγμή που μέσα στο 24ωρο συμπληρώνεις την ποσότητα που πίνει η μικρή όσο λείπεις, η παραγωγή σου παραμένει σταθερή. Αν συνεχίσεις να αντλείς σχεδόν την ίδια ώρα κάθε μέρα (μετά το 7ωρο), μπορεί να μην δεις ούτε ιδιαίτερες διακυμάνσεις στις ποσότητες που αντλείς.

2. Βασικά όποιος το κρατάει θα δει πώς είναι το μωρό: δείχνει ευχαριστημένο μετά το μπιμπερό, δείχνει ανήσυχο; Αν δείχνει ανήσυχο, μπορεί να προσφέρει μεγαλύτερη ποσότητα στο ίδιο γεύμα ή άλλο ένα γεύμα.

3. Ναι, πολύ συχνά τα στήθη έχουν διαφορά τόσο στην παραγωγή όσο και στην απόδοση στο θήλαστρο. Τα πετρωματάκια μπορεί να δείχνουν υπερπαραγωγή, μπορεί να δείχνουν όμως κι ένα στήθος που για κάποιο λόγο δεν αδειάζει καλά (π.χ. το μωρό δεν προτιμά αυτό το στήθος και δεν θηλάζει πολύ καλά από εκεί κλπ.). Για το στήθος που δεν αποδίδει καλά, δοκίμασε (κατά την άντληση) όταν σταματήσει η ροή να επανατοποθετήσεις τη χοάνη σε λίγο διαφορετικό σημείο: μπορεί έτσι να ενεργοποιήσεις διαφορετικά σημεία του αδένα και να ξεκινήσει πάλι η ροή. Όταν θηλάζεις αυτό μπορείς να το πετύχεις αλλάζοντας στάση το μωρό (ώστε το πηγούνι του να είναι σε διαφορετική γωνία κάθε φορά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.

 

Έχω το θήλαστρο mini electric της medela, από το οποίο δεν κάνω πολύ ικανοποιητικές αντλήσεις (δεδομένου ότι το ένα στήθος μου έχει "τεμπελιάσει" εντελώς). Έτσι, σκέφτομαι να νοικιάσω το symphony της medela, μήπως και βγάλω περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο.

Η ενοικίαση μου λένε ότι είναι 60 ευρώ ανά μήνα συν 25 ευρώ η αγορά της χοάνης. Η απορία που έχω είναι αν η χοάνη του δικού μου θήλαστρου προσαρμόζεται στο symphony ή αν η αγορά της χοάνης είναι αναπόφευκτη.

 

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω πόσες ημέρες διατηρείται το γάλα μέσα στο ψυγείο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω το θήλαστρο mini electric της medela, από το οποίο δεν κάνω πολύ ικανοποιητικές αντλήσεις (δεδομένου ότι το ένα στήθος μου έχει "τεμπελιάσει" εντελώς). Έτσι, σκέφτομαι να νοικιάσω το symphony της medela, μήπως και βγάλω περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο.

Η ενοικίαση μου λένε ότι είναι 60 ευρώ ανά μήνα συν 25 ευρώ η αγορά της χοάνης. Η απορία που έχω είναι αν η χοάνη του δικού μου θήλαστρου προσαρμόζεται στο symphony ή αν η αγορά της χοάνης είναι αναπόφευκτη.

 

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω πόσες ημέρες διατηρείται το γάλα μέσα στο ψυγείο.

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι, τα μπουκαλάκια και η χοάνη (μαζί με τη "γωνία") ταιριάζουν αλλά χρειάζεσαι άλλο ένα σετ (γιατί το symphony είναι διπλής άντλησης και θα είναι χαζομάρα να μην το χρησιμοποιήσεις έτσι) καθώς και τα σωληνάκια που συνδέουν τα μπουκαλάκια με το θήλαστρο.

 

Για τη διατήρηση δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα Αγλαια.ελπιζω συντομα να δεις το μηνυμα μου και να εχω απαντηση σου.αυριο ειναι η πρωτη μερα στην δουλεια.ο μπεμπης μου ειναι τωρα 2 μηνων και 5 ημερων και μεχρι τωρα ειχαμε αποκλειστικο θηλασμο.θελω να συνεχισω ετσι αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να του αφηνω καθημερινα 2 με 3 γευματα μητρικου γαλακτος για οσο εγω θα λειπω.σκεφτομαι να νοικιασω ενα νοσοκομειακο θηλαστρο διοτι αυτο που εχω δεν με καλυπτει και μου τρωει χρονο για να βγαλω ενα γευμα(και αυτο μισο)απο προχθες μεχρι τωρα εκανα αντλησεις με το mini electeric της medela που εχω και σε μιση περιπου ωρα ειχα βγαλει μονο 100ml(με κοπο) και ο μπεμπης θελει την διπλασια ποσοτητα.να σου πω επισης οτι ο μπεμπης μου γεννηθηκε 40+1 εβδομαδες και 4200 κιλα,με φυσιολογικο τοκετο και χωρις καμια αναισθησια.εμεινε για 1 εβδομαδα για παρακολουθηση λογω υπονοιας για πιθανη λοιμωξη.ευτυχως ομως δεν ειχε τιποτα.βγηκαμε απο το μαιευτηριο 4060(κιλα) και τωρα που ειμαστε 2 μηνων και κατι ειμαστε στα 6 κιλα,μονο με γαλα δικο μου.και τα γευματα του ειναι ακομη καθε 3 με 4(καποιες φορες) ωρες,και περιπου 6 γευματα την ημερα.θα ηθελα λοιπον να μου πεις πιο ειναι το καταλληλοτερο θηλαστρο για εμενα ωστε να βγαζω καποια γευματα οταν λειπω στην δουλεια και συγχρονως βεβαια να τον θηλαζω οταν βρισκομαι σπιτι.εγω ειμαι μεταξυ του symphony και του pump in style της mentela.επισης αντλησεις θα κανω μονο στο σπιτι και οχι στην δουλεια.κανω 2 αντλησεις την ημερα.ποσες μπορω να κανω συνολικα?υπαρχει περιπτωση να μου μειωθει το γαλα? π.χ. οταν τρωει απο το δεξι στηθος και στην συνεχεια αντλω απο το αριστερο,το επομενο γευμα απο ποιο στηθος πρεπει να ειναι?στο 3ωρο που τρωει ο μπεμπης εχει προλαβει να γεμισει ξανα το στηθος μου?πες μου λοιπον απο που μπορω να νοικιασω ενα απο τα δυο θηλαστρα που ανεφερα παραπανω και ποιο προτεινεις εσυ(ακομα και καποιο αλλο αν το θεωρεις καλυτερο)??

συγνωμη για το τοσο μακροσκελες μηνυμα!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Αγλαια.ελπιζω συντομα να δεις το μηνυμα μου και να εχω απαντηση σου.αυριο ειναι η πρωτη μερα στην δουλεια.ο μπεμπης μου ειναι τωρα 2 μηνων και 5 ημερων και μεχρι τωρα ειχαμε αποκλειστικο θηλασμο.θελω να συνεχισω ετσι αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να του αφηνω καθημερινα 2 με 3 γευματα μητρικου γαλακτος για οσο εγω θα λειπω.σκεφτομαι να νοικιασω ενα νοσοκομειακο θηλαστρο διοτι αυτο που εχω δεν με καλυπτει και μου τρωει χρονο για να βγαλω ενα γευμα(και αυτο μισο)απο προχθες μεχρι τωρα εκανα αντλησεις με το mini electeric της medela που εχω και σε μιση περιπου ωρα ειχα βγαλει μονο 100ml(με κοπο) και ο μπεμπης θελει την διπλασια ποσοτητα.να σου πω επισης οτι ο μπεμπης μου γεννηθηκε 40+1 εβδομαδες και 4200 κιλα,με φυσιολογικο τοκετο και χωρις καμια αναισθησια.εμεινε για 1 εβδομαδα για παρακολουθηση λογω υπονοιας για πιθανη λοιμωξη.ευτυχως ομως δεν ειχε τιποτα.βγηκαμε απο το μαιευτηριο 4060(κιλα) και τωρα που ειμαστε 2 μηνων και κατι ειμαστε στα 6 κιλα,μονο με γαλα δικο μου.και τα γευματα του ειναι ακομη καθε 3 με 4(καποιες φορες) ωρες,και περιπου 6 γευματα την ημερα.θα ηθελα λοιπον να μου πεις πιο ειναι το καταλληλοτερο θηλαστρο για εμενα ωστε να βγαζω καποια γευματα οταν λειπω στην δουλεια και συγχρονως βεβαια να τον θηλαζω οταν βρισκομαι σπιτι.εγω ειμαι μεταξυ του symphony και του pump in style της mentela.επισης αντλησεις θα κανω μονο στο σπιτι και οχι στην δουλεια.κανω 2 αντλησεις την ημερα.ποσες μπορω να κανω συνολικα?υπαρχει περιπτωση να μου μειωθει το γαλα? π.χ. οταν τρωει απο το δεξι στηθος και στην συνεχεια αντλω απο το αριστερο,το επομενο γευμα απο ποιο στηθος πρεπει να ειναι?στο 3ωρο που τρωει ο μπεμπης εχει προλαβει να γεμισει ξανα το στηθος μου?πες μου λοιπον απο που μπορω να νοικιασω ενα απο τα δυο θηλαστρα που ανεφερα παραπανω και ποιο προτεινεις εσυ(ακομα και καποιο αλλο αν το θεωρεις καλυτερο)??

συγνωμη για το τοσο μακροσκελες μηνυμα!

ευχαριστω!

 

Αφού θα αντλείς μόνο στο σπίτι καλύτερα νοίκιασε το Symphony: είναι βαρύ αλλά αφού δεν θα το κουβαλάς στη δουλειά δεν σε νοιάζει. Το pump in style δεν ενοικιάζεται - μπορείς μόνο να το αγοράσεις http://www.klinikum.gr/thilasmos/el/choosing-the-right-breastpump

Το Symphony είναι πιο αποδοτικό.

 

Θα αντλείς πριν φύγεις: αν θηλάζεις πριν φύγεις, θα αντλείς μετά και από τους δύο μαστούς (από εκείνον που θήλασες μπορεί να βγάλεις ελάχιστο, δεν πειράζει, εσύ θα αντλήσεις και από εκείνον).

 

Όταν γυρνάς από τη δουλειά, το στήθος θα είναι πρησμένο. Αν το μωρό είανι ξυπνητό, λογικά θα θέλει να θηλάσει έστω και για λίγο (για την επανασύνδεση). Μετά θα αντλήσεις και από τους δύο μαστούς.

 

Αν με αυτές τις αντλήσεις δεν μαζεύεις την ποσότητα που χρειάζεσαι, θα προσθέσεις κι άλλη άντληση, ανάλογα με το πρόγραμμά σας: π.χ. αμέσως μετά από θηλασμό ή μέσα στην επόμενη ώρα ή στη φάση που το μωρό κοιμάται κάποιες ώρες συνεχόμενα. Αν παιδεύεσαι με την 3η άντληση, θα αντλείς και το ΣΚ από 1 φορά τουλάχιστον για να συμπληρώνεις την ποσότητα της εβδομάδας.

 

Το γάλα σου θα μειωθεί αν δεν αντλείς μέσα στην ημέρα (ή μέσα στην εβδομάδα, αν αντλείς και τα ΣΚ) όση ποσότητα πίνει το μωρό από το μπιμπερό.

 

Το στήθος δεν γεμίζει και αδειάζει - το στήθος παράγει γάλα τη στιγμή που θηλάζει το μωρό. Ακόμα και μόλις αντλήσεις αν βάλεις το μωρό στο στήθος θα κατεβάσει γάλα, αρκεί το μωρό να θηλάσει ενεργά. Ωστόσο κάποια μωρά δυσανασχετούν με τη μειωμένη ροή και μπορεί να είναι ανήσυχα - οπότε πρέπει να προσέχουμε πότε αντλούμε, ώστε να μην είναι σε βάρος του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα αγορασα το pump in style γιατι μου ερχεται στο ιδιο κοστος με το να νοικιασω το symphony(για 3-4 μηνες) και θα μου μεινει κιολας.ειναι το ιδιο αποδοτικο ομως??εγω το θελω για να βγαζω καποια γευματα για τις ωρες που θα λειπω(περιπου 8 με 10 ωρες λειπω απο το σπιτι) και συγχρονως οταν ειμαι σπιτι να θηλαζω τον μικρο.θα με καλυψει αυτο το θηλαστρο???

μεχρι στιγμης αντλω 2 φορες την ημερα πρωι και βραδυ.κανει να αντλω συγχρονως οταν θηλαζω τον μπεμπη(απο το αλλο στηθος)?μπορω να ταισω τον μπεμπη και μετα να αντλησω με το θηλαστρο και αν δεν βγει η ποσοτητα που χρειαζομαι να ξανα αντλησω σε μια ωρα?και αν μετα παλι απο μια ωρα ειναι να φαει το μωρο εγω θα εχω αρκετο γαλα ωστε να χορτασει??

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχω βγαλει απο την καταψυξη γαλα απο την προηγουμενη μερα και το εχω στην ψυξη μπορω να το βαλω ξανα στην καταψυξη αν δεν το εχω ζεστανει??ποσες μερες διατηρειται το γαλα στην ψυξη και ποσες στην καταψυξη??

Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορασα το pump in style γιατι μου ερχεται στο ιδιο κοστος με το να νοικιασω το symphony(για 3-4 μηνες) και θα μου μεινει κιολας.ειναι το ιδιο αποδοτικο ομως??εγω το θελω για να βγαζω καποια γευματα για τις ωρες που θα λειπω(περιπου 8 με 10 ωρες λειπω απο το σπιτι) και συγχρονως οταν ειμαι σπιτι να θηλαζω τον μικρο.θα με καλυψει αυτο το θηλαστρο???

μεχρι στιγμης αντλω 2 φορες την ημερα πρωι και βραδυ.κανει να αντλω συγχρονως οταν θηλαζω τον μπεμπη(απο το αλλο στηθος)?μπορω να ταισω τον μπεμπη και μετα να αντλησω με το θηλαστρο και αν δεν βγει η ποσοτητα που χρειαζομαι να ξανα αντλησω σε μια ωρα?και αν μετα παλι απο μια ωρα ειναι να φαει το μωρο εγω θα εχω αρκετο γαλα ωστε να χορτασει??

 

 

Δυστυχώς στην επιλογή του θήλαστρου το κόστος δεν είναι κριτήριο... ΤΟ symphony δεν συγκρίνεται με τα άλλα θήλαστρα. Ελπίζω αυτό που πήρες να σου κάνει.

Μπορείς να αντλείς ενώ θηλάζεις. Μπορείς επίσης να αντλήσεις μετά το θηλασμό κι αν δεν βγάλεις μεγάλη ποσότητα να αντλήσεις και σε μία ώρα. Το σημαντικό είναι να μην αντλείς σε βάρος των θηλασμών!

Ξαναλέω ότι ακόμα και μετά την άντληση αν θηλάσει το μωρό εντατικά θα κατεβάσει γάλα. ΑΛΛΑ, όλα τα μωρά δεν συνεργάζονται σε κάτι τέτοιο. Αυτό μένει να το δεις με το δικό σου μωρό.

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχω βγαλει απο την καταψυξη γαλα απο την προηγουμενη μερα και το εχω στην ψυξη μπορω να το βαλω ξανα στην καταψυξη αν δεν το εχω ζεστανει??ποσες μερες διατηρειται το γαλα στην ψυξη και ποσες στην καταψυξη??

 

Για τη διατήρηση δες προσεκτικά εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675

 

Σε όλα τα τρόφιμα ισχύει ο κανόνας ότι δεν ξαναβάζουμε στην κατάψυξη ό,τι έχουμε προηγουμένως αποψύξει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα!

σιγουρα το κοστος δεν ειναι κρητιριο για τον θηλασμο αλλα οπου εψαξα ειδα οτι και το θηλαστρο pump in style που αγορασα ειναι εξισου αποδοτικο για την χρηση που το θελω.εκανα λαθος που το πηρα??σκεφτηκα οτι μπορω να το εχω εφ'ορου ζωης,να το χρησιμοποιησω οσο καιρο εγω θελω και οχι να το νοικιασω για ενα μικρο χρονικο διαστημα.

θα ηθελα να ρωτησω αν οταν βγαλω μια μικρη ποσοτητα με το θηλαστρο, η οποια μπορει να ειναι λιγη, και θελω να ξανα αντλησω σε μια ωρα,κανει να το εχω εξω το γαλα και να συνεχισω στο ιδιο μπουκαλι με το ιδιο θηλαστρο,αν προκειται αυτο να το κανω μεσα στο επομενο 2ωρο??οσο αντλω καθε φορα θα παραγω και περισσοτερο γαλα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα!

σιγουρα το κοστος δεν ειναι κρητιριο για τον θηλασμο αλλα οπου εψαξα ειδα οτι και το θηλαστρο pump in style που αγορασα ειναι εξισου αποδοτικο για την χρηση που το θελω.εκανα λαθος που το πηρα??σκεφτηκα οτι μπορω να το εχω εφ'ορου ζωης,να το χρησιμοποιησω οσο καιρο εγω θελω και οχι να το νοικιασω για ενα μικρο χρονικο διαστημα.

 

Από τη στιγμή που το πήρες ήδη, δεν έχει νόημα να το συζητάμε :P Θα το δοκιμάσεις και θα δεις. Μπορεί όντως να σε καλύπτει πλήρως.

 

θα ηθελα να ρωτησω αν οταν βγαλω μια μικρη ποσοτητα με το θηλαστρο, η οποια μπορει να ειναι λιγη, και θελω να ξανα αντλησω σε μια ωρα,κανει να το εχω εξω το γαλα και να συνεχισω στο ιδιο μπουκαλι με το ιδιο θηλαστρο,αν προκειται αυτο να το κανω μεσα στο επομενο 2ωρο??

Παρότι το μητρικό γάλα διατηρείται για κάποιες ώρες και εκτός ψυγείου, είναι προτιμότερο, ειδικά με δεδομένη τη θερμοκρασία της εποχής, να το βάζεις στο ψυγείο. Για τον ίδιο λόγο καλό είναι να πλένεις το θήλαστρο ενδιάμεσα (αρκεί να αποστειρώνεις 1 φορά το 24ωρο). Το γάλα που αντλείς στη συνέχεια θα το βάζεις στο ψυγείο και αφού κρυώσει θα το αναμιγνύεις με αυτό της προηγούμενης άντλησης.

 

οσο αντλω καθε φορα θα παραγω και περισσοτερο γαλα

Γιατί το ρωτάς αυτό; Το ζητούμενο δεν είναι να αυξήσεις την παραγωγή σου αλλά να αντλείς όση ποσότητα πίνει το μωρό τις ώρες που λείπεις. Δεν πρέπει να φτάσεις ούτε στην υπερπαραγωγή ούτε και στο να αντλείς σε βάρος των θηλασμών. Θα πρέπει να βρεις μια ισορροπία ανάμεσα στα δύο, με δεδομένο ότι παράλληλα θα θηλάζεις και το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

το θηλαστρο και ολα τα συναφη τα αποστειρωνω πριν απο καθε αντληση.μπορω να τα αποστειρωνω μια φορα την ημερα και τισ υπολοιπες απλως να το πλενω?δεν θελω να αυξησω την παραγωγη μου αλλα οχι και να μειωθει.υπαρχει τετοια περιπτωση με την χρηση του θηλαστρου?παραλληλα θα θηλαζω το μωρο,εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

το θηλαστρο και ολα τα συναφη τα αποστειρωνω πριν απο καθε αντληση.μπορω να τα αποστειρωνω μια φορα την ημερα και τισ υπολοιπες απλως να το πλενω?

Ναι, αρκεί μία αποστείρωση το 24ωρο. Ενδιάμεσα απλά πλένεις με σαπούνι και ζεστό νερό.

 

δεν θελω να αυξησω την παραγωγη μου αλλα οχι και να μειωθει.υπαρχει τετοια περιπτωση με την χρηση του θηλαστρου?παραλληλα θα θηλαζω το μωρο,εννοειται!

Όσο θα αντλείς μέσα στο 24ωρο όλη την ποσότητα (ή σχεδόν όλη) που το μωρό σου πίνει τις ώρες που λείπεις, δεν πρόκειται να μειωθεί η παραγωγή σου.

 

Τόνισα ότι παράλληλα θα θηλάζεις το μωρό για να επισημάνω ότι ο θηλασμός του μωρού πρέπει να είναι προτεραιότητα τις ώρες που είστε μαζί και ενδιάμεσα να γίνεται η άντληση. Το μωρό δηλαδή δεν θα πρέπει να δυσφορεί λόγω της άντλησης, είτε γιατί π.χ. καθυστερείς να το θηλάσεις είτε γιατί η ροή μειώνεται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλοοοοοο ευχαριστώ....!!! σε λίγες μέρες το μικράκι μου κλείνει τους 6 μηνες...και τα καταφέραμε με δουλειά και αντλήσεις..!!

σε 8 μέρες τελειώνω με τη δουλειά μου(επιστρέφω το Σεπτέμβρη) και περιμένω πως και πως να καταχωνιάσω κάπου το θήλαστρο και τις χοανες...και να απολαύσω ολημερίς το θηλασμο και σιγά σιγά και τις τροφουλες μας!!!

 

σας ευχαριστω πάρα πολύ..χωρίς τις συμβουλές σας που πήρα άμεσα και έμμεσα(μέσω προηγούμενων απαντήσεων) δεν νομίζω να τα καταφερνα..!!

 

καλό κουράγιο προς όλες τις εργαζόμενες θηλάζουσες μανούλες... και εύχομαι να μην αργήσει να έρθει η μέρα που η πολιτεία θα κάνει κάτι και για μας...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

εδω ειμαι παλι.εχθες που γυρισα απο την δουλεια εβγαλα με το θηλαστρο κατι λιγοτερο απο 100ml απο καθε στηθος(γιατι ο μικρος ειχε φαει ηδη πιο νωρις και κοιμοταν) και μετα απο 2- 2,5 ωρες περιπου ταισα τον μπεμπη απο το ενα στηθος και εβγαλα ξανα απο το αλλο περιπου 60-70ml.στην συνεχεια μετα απο 3 ωρες περιπου που ηταν παλι να φαει,τον ειδα λιγο ανησυχο(την ωρα του θηλασμου).μαλλον δεν χορταινε,δεν ξερω και τον εβαλα και στα δυο στηθη!μηπως εκανα κατι λαθος με τις αντλησεις?να πω επισης οτι καθε μερα βγαζω οσα περισσοτερα γευματα μπορω και του αφηνω για την επομενη μερα(αυτα τα γευματα μπορουν να μπαινουν στο ψυγειο αντι στην καταψυξη αφου θα καταναλωθουν την επομενη ημερα-αντε το πολυ την μεθεπομενη?)αυτο σημαινει οτι δεν εχω αποθεματα γαλακτος(''καβα'')διοτι ξεκινησα πολυ νωριτερα την δουλεια απ'οτι περιμενα και πρεπει καθε μερα να αντλω τωρα για την επομενη.τι μπορω να κανω ωστε να τρωει ο μικρουλης μου και να ειναι χορτατος αλλα να του αφηνω και γευματα για την αλλη μερα??θελουμε περιπου 2 γευματα την ημερα απο 200ml το καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...